Oude Tonge: in weinige ogenblikken één ruïne In diepe kraters staat het goorgrijze water Al het mogelijke wordt gedaan Onder puinhopen nog talrijke slachtoffers NOORD-BEVELAND tamelijk normaal Paarden - vier dagen in water- nog in leven Prachtig werk van omroepen Prins Bernhard Flakkee Onderdak voor evacue s HET VRIJE VOLK DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 PAGINA 6 (Van onze speciale verslaggever) Oude Tonge is nu een verlaten dorp. Zaterdag nog woonden er in dit plaatsje aan de zuidkant van Overflakkee 3300 mensen. In tien catastrofale minuten - onder klokgelui en sirenegeloei - zijn huizen ingestort, straten overstroomd, mensen verdronken en duizen den stuks vee weggespoeld. De dagen, die op deze onheilsnacht volgden, hebben de meeste overlevenden benut om zich in veiligheid te brengen. Ruim 2000 mannen, vrouwen en kinderen zijn geëvacueerd. En zij die achterbleven vertellen met tranen in de ogen: Zeker 300 mensen zijn omgekomen." De lichamen van pas twaalf slachtoffers zijn geborgen. De andere lijken liggen nog in de puinhopen van de huizen in het dorp zelf en in de polders er omheen. Omdat het gevaar van typhusbesmetting groot is heeft men in allerijl bijna de gehele bevolking, die is overgebleven, inge spoten met serum. Ook de militairen en E.H.B.O.-ers, die hulp kwamen verlenen. Ook de verslaggever die in de late namiddag in Oude Tonge aankwam. Het' beeld, dat het dorp biedt, is triest. De meeste straten zijn ver woest. In diepe kraters staat het goor-grijze water, dat de springvloed met ongekend geweld over het sla pende dorp heeft uitgespuwd. Vaak staan de muren nog overeind, maar daar is alles mee gezegd. Wij kwa men een man tegen. Hij wees naar een paar telefoonpalen, die honderd meter verder in het water staan. „Kijk", zegt hij, „daar woonde mijn broer. Zondagmorgen om zeven uur heeft zijn buurman hem nog gezien bovenop het dak van zijn boerderij. Een kwartier later waren hij en zijn huis verdwenen". Chris van den Berge, die dit re laas ook hoort, zegt: „Van Zondag morgen vijf uur tot gisteravond toe heb ik op mijn tractor bovenop de dijk gezeten. Toen ben ik gered. Mijn vrouw en kinderen zijn er ge- •relukkig ook goed afgekomen. Het enige wat ik mis zijn twee kippen." Allen dood De mensen, die tussen de Zuid- dijk en het dorp in de polder woon den, hebben er geen van allen het leven afgebracht. Zo vond het ge zin van Jac. de Boet, man en vrouw en vijftien kinderen, de dood in de polder. Aan het einde van de Ju- lianastraat staan veertien nog niet voltooide huizen kaarsrecht over eind. Erachter werd een rij van dertig huizen, die wel bewoond wa ren, weggevaagd. De dood maakt soms een vreemd onderscheid. Wie tien minuten door Oude Tonge loopt hoort tien ver schillende verhalen van menselijke ellende. Maar voordat die tien mi nuten om zijn. stop je met een brok in de keel je notitieboek in de zak. „Ouwe Piet spoelde dood aan met in zijn hand een brief met twaalf duizend gulden." „Jan van Kempen wilde zijn vrouw en twee kinderen tegelijk vasthouden. Ik zei: jong je moet er twee loslaten anders ga je met z'n allen naar de diepte. Dan maar alle maal. schreeuwde hij boven het la waai uit. Een paar uur later werden hij en zijn zoontje levend opgepikt. Hij was van zijn vrouw en andere kind losgeslagen." Zo kunnen wij doorgaan maar in woorden is het leed, dat over Oude Tonge is gekomen, niet uit te druk ken, Toch zijn ook velen op wonder baarlijke wijze ontkomen. Gistermiddag nog werden de 85- jarige Hein Kauffman en zijn vrouw van 83 uit hun practisch geheel ver woest huis aan de Julianastraat ge haald. Toen men de mensjes vond, zaten zij nog precies zo op hun pluche stoel als Zondagmorgen, toen het klokgelui hen gewekt had. Zo is het ook met het gezin van Pollemans gegaan. En de familie Nijland is na twee dagen ook nog uit hun ondergelopen huis gehaald. Dat zijn verhalen waarmee men bui tenstaanders een wat minder triest beeld geeft van de toestand en men kan u ook vertellen, dat die trotse boerderij van Pollemansnog fier overeind staat, hoewel toch ook daar de springvloed in al zijn hevigheid tegen op gebeukt heeft. Dood dorp Oude Tonge is door zijn naar schat ting 300 doden en 2500 geëvacueerden een dood dorp geworden. Alleen de huizen rond de haven zijn nog in tact. Daar loopt men elkaar in de weg. Daar ziet men de infanterist uit Amersfoort, de kantoorbediende- E.H.B.O.-er uit Roosendaal en een Rode-Kruisjuffrouw uit Breda, die spalken komt brengen. Maar er is niets te spalken. En er is geen be hoefte aan de 24 E.H.B.O.-ers die van daag aan land zijn gezet door de boot van de havendienst uit Zaandam. En de Amsterdammer, die moederziel alleen met een aktentas injectienaal den en hoofdpijntabletten over de met klei besmeurde keien van het dorp slentert, heeft hier niets te doen. Het enige wat hij en al die anderen die hulp komen verlenen of levens middelen brengen (hoewel er genoeg proviand is) kunnen doen, is zich laten inenten tegen typhus, de ver schrikkelijke ziekte die nu op de loer ligt in de dorpen en stadjes, waar de doden en de cadavers van het vee nog niet zijn geborgen. De wind is tegen de avond aange wakkerd tot een storm. Men vreest echter, dat nog meer dijken zullen breken, hoewel er niet veel meer over zijn, die nog intact zijn. Vanmorgen om vijf uur zijn wij per beurtschip van Sint Annaland op Tholen naar Ooltgensplaat op Overflakkee geva ren en vandaar langs de verrader lijke zandplaten naar Oude Tonge. Niet te vergeten Stavenisse op Tholen en Oude Tonge op Overflakkee zijn de plaat sen die onbeschrijfelijk zwaar getrof fen zijn. Gisteren waren wij op Tho len. vandaag in Oude Tonge. Morgen varen wij terug naar Dinteloord, maar ons hele leven zullen wij niet vergeten wat we in de laatste dagen gezien, gehoord en gevoeld hebben. Omstreeks middernacht vonden wij bij een schriel kaarspitje in het gemeentehuis van Oude Tonge de burgemeester A. van Dijk. Met bre de randen onder zijn ogen, de alpino pet op zijn hoofd, zat hij te luisteren naar de schaarse berichten, die de politie-radiozender doorgaf. Hij was rustig. „Maar", zei hij, „dat moet je doen om de bevolking hier gerust te stellen. Ook al ben je dat in je hart helemaal niet." In 1947 werd A van Dijk burge meester van Oude Tonge, In die tijd heeft hij geprobeerd het dorp tot nieuwe bloei te brengen. Maar nu hier schot in begon te komen is het grootste deel van zijn gemeente door het water verwoest en de toekomst ziet hij met grote zorg tegemoet. „Wat moet ik doen op het ogen blik", zegt hij. „Moet ik iedereen wegsturen of moet ik nog mensen hier houden om de honderden lij ken te bergen? Ik weet het niet. In ieder geval ben ik begonnen om in etappen de hele bevolking op 170 man (Van een speciale verslaggever) Millioenen in ons land vragen zich af, waarom niet op groter schaal mensen kunnen worden gered van geïsoleerde boerderijen. Laat men dit bedenken: het verwoestende water in de polders staat niet stil. Er zit meestal een verraderlijke stroom in, die van gat tot gat staat. Doorbraakgaten, sloten en ondergelopen sluisjes veroorzaken een krachtige trek ter plaatse, die hét de roeiers vaak onmogelijk maakt een boerderij te naderen. Bovendien stuiten vele vaartuigen op obstakels als hekken en bruggetjes en prikkeldraad. De gevaren zijn vele en de mannen doen het uiterste. Maar ook de ervarenste roeier raakt uitgeput. Helicopters hebben aan een paar meter genoeg om te dalen. Maar als die paar meter ontbreekt kan dat toestel NIET dalen. En de uitgeputte mensen op de daken zijn veelal te zwak om de okselhaken lang genoeg vast te klemmen, om in de helicopters gehesen te kunnen worden. Watervliegtuigen zijn het nuttigst. Maar zij landen alleen in een polder, als men de garantie heeft dat er voldoende water staat om veilig te landen. De minste stoot of schamping van een obstakel doet het toestel bij landing of opstijgen verongelukken. Maar iedereen doet het alleruiterste zonder op eigen levens gevaar te letten. De stroom geredden stijgt gestadig. Al begrij pen we dat men het nóg sneller zou willen. 'na te evacueren. Voor de laatste mannen die overblijven laat ik sche pen in de haven houden voor het geval de vloed weer mocht komen. Als iedereen weg is. zal ik als laat ste mijn bevolking volgen." Sprekende over de toekomst en de maatregelen, die genomen zullen moeten worden om Overflakkee weer bewoonbaar te maken, zei burgemees ter Van Dijk: ..Er =-jllsn radicale maatregelen genomen moeten wor den. Er zal een nieuw dorp moeten komen, gebouwd op terpen. Ook ben ik van mening dat de landbouw min der intensief uitgeoefend zal moeten worden op Plakkee. Daardoor zal het aantal inwoners van het eiland ge halveerd moeten worden. De mees te mensen die nu weggaan denken, dat zij weer terugkomen. Maar dat zal waarschijnlijk nooit meer het ge val zijn. Maar ik probeer ze zoveel mogelijk gerust te stellen." Kleren te Over de hulp, die Oude Tonge ge kregen heeft, zei de burgemeester, dat hij zich geen raad wist met alle kleren, die hij de laatste dagen op het eiland heeft gekregen. Van de hulp van E.H.B.O.'ers en militairen kon hij evenmin volledig gebruik maken. Het enige wat gedaan moet worden is een zo snel mogelijke eva cuatie van de bevolking. Voordat burgemeester Van Dijk een ronde door het nog overgebleven deel van zijn dorp maakte zei hij, dat het onbegrijpelijk is, dat de pol ders op Overflakkee, die al in het be gin van de vijftiende eeuw zijn drooggemalen, nu ondergelopen zijn. „De springvloed moet een ongekende kracht gehad hebben", zei hij hoofd schuddend, en met zijn zaklantaarn liep hij de trap af. Bij een -poging achtergebleve nen uit de Auvergnepolder bij Halsteren te redden, toerden Woensdag in een ondergelopen stal drie paarden aangetrojjen, die vier dagen lang alleen met de koppen boven water hadden gestaan en nog leefden. Ze wer den met touwen in veiligheid ge bracht. Bij Fijnaart dreef een hooimijt aan met een levend varken, dat .er Zaterdagnacht bij de overstro ming in was gesprongen. Aan de Wassenaarseweg in Den Haag, in het gebouw van de Rege ringsvoorlichtingsdienst, werken VA RA, NCRV en KRO samen, om de berichtendienst voor dé hulpverlening aan de noodgebieden zo effectief mo gelijk te maken. Aanvankelijk dreigde er een te kort aan omroepers te komen maar deze kwestie is "thans opgelost. Alle omroepverenigingen hebben een aan tal van hun beste „stemmen" voor dit doel afgestaan. Aan de berichtendienst werken ook anderen mee, onder andeven mensen van de B.P.M. en de K.P.M Zij wer ken onder hoogspanning, nerveus soms. maar steeds in voorbeeldige eendracht. „De samenwerking is zo goed, dat we er bijna verlegen van worden", vertelde ons een der directeuren van de R.V.D. „en het lijkt of de actie maandenlang is voorbereid. Woens dag bijvoorbeeld hebben we een nieu we telefooncentrale in gebruik geno men. Twintig seconden nadat dit omgeroepen was, waren alle zes lij nen al in gebruik." Ambassadeur A. Th. Lamping, de nieuwe Nederlandse ambassadeur in Bonn, heeft Woensdag zijn ge loofsbrieven aan president Theodor Heuss aangeboden. (Van een speciale verslaggever) Van de situatie op Noord-Beveland is nu een vrij volledig overzicht te geven. Er is weer een enigszins nor male verbinding. Het Wolphaertsdijk- se veer van Zuid-Beveland naarKort- gene, is verlegd naar het Katse veer. Van dit punt uit, wordt vrij regel matig gevaren naar Noord-Beveland. De plaats Kortgene is weer groten deels drooggevallen. Intussen komt Zuid-Beveland tot rust van het opvangen der evacuatie- golven in de eerste dagen na de ramp. Vooral drie plaatsen verdienen daarbij met- name te worden ge noemd: Yerseke, Wemeldinge en Goes (waarmee niet beweerd is. dat andere plaatsen voor deze genoemde drie onder hebben gedaan). Wat de bevolking van Yerseke, Wemeldinge en Goes, drie betrekke lijk kleine plaatsen, verzet heeft, is fantastisch. Er werden ménsen opge nomen tot 20 procent van het totaal der eigen bevolking (voorbeeld: 1000 in Yerseke op 5000 inwoners). Nu echter het besluit gevallen is, de évacué's zoveel mogelijk naar het binnenland te brengen, begint- het dringende werk: in de Zeeuwse op vangcentra af te lopen. Het dringen de werk: werk is er nog genoeg. In de spontaneïteit van de eerste uren na de ramp zetten families hun deuren wijd open, die eigenlijk de huisvesting van .meer mensen dan het eigen gezin voor langere tijd niet konden verwerken. Daar rijzen moei lijkheden. Ook de financiële moeilijkheden beginnen helaas Voor de dag te ko men. Vele évacué's zitten totaal zon der geld. Het ambtelijk apparaat, dat althans in Zeeland met nood- uitkeringen wordt belast, kan de enorme toeloop niet zo snel verwer ken, als men zelf zou wensen. Naar wij vernemen, ligt het overi gens in de bedoeling, de op de ge spaarde Zeeuwse eilanden onderge brachte évacué's zo spoedig mogelijk ook naar het binnenland te brengen, ook al, omdat de overal ronddrijven de en vastgelopen cadavers opeenho pingen van mensen naar het inzicht van de medische autoriteiten onver antwoord maken. op Soldaat vermist Sinds Zondagmiddag aldus wordt officieel medegedeeld wordt de dpi. soldaat J. E. Willemsen uit Didam, die werkzaam was bij de hulpacties, vermist. Ten gevolge van een ongeval tij dens de hulpwerkzaamheden Is de korporaal L. N. van Polanen op 4 Februari te Oude Tonge overleden. Vanmorgen is prins Bernhard naar Flakkee gekomen. Zijn vlieg tuig werd bestuurd door Gerben, Sondermann en daalde nabij het Sas van Dirksland. De prins begaf zich per auto naar Sommelsdijk en Middelhamis. In Sommelsdijk werd hij ontvan gen door wethouder Dijkers, nabij de plaats waar de helicoptères, die met de evacuatie van Nieuwe Ton ge bezig waren, landden. Met de Amerikaanse bestuurders van deze toestellen heeft de prins zich ge ruime tijd zeer geïnterresseerd on derhouden. Hij maakte met een der piloten een korte vlucht boven het overstroom de gebied. Prins Bemhard bezocht ook Middelhamis, waar hij een on derhoud met burgemeester Rijnders en andere autoriteiten had. Per vlieg tuig is de Prins weer vertrokken. De stichting natuurvriendenhuizen van het Instituut voor Arbeidersont wikkeling heeft de regering ten be hoeve van het onderbrengen van évacué's het gebruik aangeboden van de volgende natuurvriendenhuizen: Morgenrood bij Oisterwijk, Den Broam bij Duurse (Overijsel), De Hondsrug bij Noordlaren, het A.B.K.- huis nabij Eerbeek. Banjaert te Wijk aan Zee en Ons Honk, Lage Vuur- sche. Sandefjord neemt initiatief van Oslo over Woensdagavond zouden in het Bis- Ietstadion te Oslo internationale schaatswedstrijden gehouden worden, waaraan behalve de Nederlandse rij ders ook Hjalmar Andersen en Ivar Ballangrud, oud wereld- en Olym pisch kampioen him medewerking hadden toegezegd, en waarvan de opbrengst aan de rampgebieden ten goede zou komen. De Noorse Schaatsenrijdersbond heeft echter tegen het doorgaan van deze wedstrijden bezwaar gemaakt, omdat ze niet op de agenda stonden. Het stadje Sandefjord heeft daarop het initiatief overgenomen. Daar on ze rijders Zaterdag en Zondag in de landenwedstrijd tegen Zweden te Avesta zullen moeten uitkomen, wa ren er nog al wat reismoeilijkheden te overwinnen. De wedstrijd zal nu Vrijdagavond worden gereden. De rijders worden voor rekening van de ijsclub onmid dellijk na afloop per autobus naar Oslo teruggebracht en daarna gaan zij Zaterdagmorgen weer voor reke ning van de ijsclub per vliegtuig naar Avesta. Men rekent met een opbrengst van 10.000 Noorse kronen (ongeveer f 5500.—) Gisteravond werden wedstrijden in Tonsberg gereden. Broekman werd eerste en Huiskes tweede op de 3000 meter (tijden resp. 5.08,8 en 5.11,8). Finn Hodt won de 500 meter, waarop Huiskes, Broekman en Van der Voort resp. de 4e, 5e en 8e plaats bezetten. Men overweegt de in Oslo afgelaste benefietwedstrijd na het wereldkam pioenschap voor 20 Februari op de agenda te plaatsen. Annie de Reuver breekt met AVRO De vocaliste van de Skymasters, Annie de Reuver, heeft alle mede werking met de AVRO opgezegd. Op uitnodiging van de AVRO trad zij op met het ensemble van de Sky masters. Sinds 1 Januari vormen de Skymasters een zelfstandig ensemble. Het landelijk comité van actie van de AVRO-leden heeft het volgende telegram verzonden aan de minister van O., K. en W.: „Het landelijk comité van actie van de AVRO-leden heeft met ver ontwaardiging kennis genomen van de weigering door de voorzitter van de AVRO om de- berichtgeving be treffende de noodgebieden op bepaal de voorwaarden te coördineren met de andere omroepverenigingen. Het verzoekt uwe excellentie met klem zodanige maatregelen te ne men, dat de weigering in geen enkel opzicht schade kan doen aan de uiterst belangrijke taak, die de ladio heeft ter leniging van de nood en ter verzachting van het leed." Rijeenkomsten van A.J.C. afgelast Het hoofdbestuur van de A. J. C. heeft besloten, alle bijeenkomsten en conferenties, die uitgeschreven waren op Zaterdag en Zondag af te ge lasten, wegens de bijzondere situatie. Het hoofdbestuur roept de leden hierbij op, zoveel mogelijk aanwezig te zijn op de herdenkingsbijeenkomst, die Zondagochtend in het Concert gebouw te Amsterdam zal worden ge houden. Op deze kaart van het midden van Schouwen-Duiveland kan men de drie dijken vinden, die het Donderdagmorgen hebben begeven: de eerste voor D ij k- huisjes (op de kaart bij het woord Kijk uit")De tweede rechts van Z on- nem air e (op de kaart bij het woord: „Spuikom"). De derde links van N oord- gouwe in één lijn tussen Brouwershaven- en Zierikzee (op de kaart met kleine lettertjes „Schouwense Dijk"). Wedstrijden J. P. Hauser- beker gaan niet door De nationale wedstrijden om de J. P. Hauserbeker, die de zwemver eniging Dolfijn had georganiseerd voor as. Zaterdag in Sportfondsen- bad-Oost te Amsterdam, zijn tot een later datum uitgesteld. De Atlantische conferentie, die Vrijdag en Zaterdag zou worden ge houden in de Ridderzaal te 's-Gra- venhage, is in verband met de nood toestand uitgesteld.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4