Rampenfonds: 8 millioen Buitenlandse hu lp loopt al in mill ioenen De Hoop" haalt zieken uit Brouwershaven Vliegtuigen vol goederen TRIESTE LIJST „Piet Hein" 'tSJ' kon niet doorvaren Hond brengt lijn o ver Radiozender dirigeert de schep en Vier en twintig slachtoffers te Goes begraven Slecht weer - geen bakens Engeland leeft mee HET VRIJE VOLK DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 PAGINA 4 Op SchouwenDuiveland is gisteren de heer Meier uil Sieben- gewald' gearriveerd. Hij had van de Duitse regering een auto ter beschikking gekregen en was ver gezeld van zijn hond. Deze hond is zo gedresseerd, dat hij in het bedreigde gebied op een teken van zijn meester met de lijn in de bek van de boot naar een aangewezen punt. zwemt, om zo contact te len gen met mensen in nood. met. wie op een andere manier geen verbinding meer zou kunnen wor den verkregen. Naar verluidt heeft men op Schouwen Duiveland met dit tweetal uit Duitsland reeds de eerste successen kunnen boeken. (Van een onzer verslaggevers) Op het gebouw van de provinciale griffie te Middelburg staat thans een radiozender, bediend door de marconist van de sleepboot Zwarte Zee, de heer Pieters. Alle schepen in de Zeeuwse wate- Wo isdagmiddag vond op de Goese begraafplaats de ter aarde bestelling plaats van 24 slachtoffers van de watersvloed. Zij waren afkomstg uit Kruiningen en Wolphaarlsdijk. En kele aangespoelden konden nog niet geïdentificeerd worden. Honderden belangstellenden, onder wie veel familieleden, woonden deze plechtigheid bij. De burgemees ter van Goes, mr W. C. ten Kate, voerde luerbij het woord en betuigde zijn deelneming aan de aanwezige familieleden. De hervormde predikant van Krui ningen. dominee W. C. Burgerier, las een gedeelte voor uit Jeremia 12, waarna de gereformeerde predikant, dominee A. Koolstra uit Kruiningen, besloot met het bidden van Onze Vader. De directie van het hoofdbestuur van het Rode Kruis heeft een aparte afdeling op het hoofdbestuur in Den Haag ingericht, waartoe men zich kan wenden met vragen over hulp verlening in de noodgebieden. Tele foonnummers: 184790, 184791 en 184792. Woensdagavond om zeven uur had het Nationaal Rampen fonds een bedrag van 7.131.000 gulden ontvangen. Het was binnengekomen via de Nederlandse Bank, de Postcheque- en Girodienst en in contanten. Prins Bernhard is Woensdagmiddag als voorzitter van het Nationaal Rampenfonds geïnstalleerd. Nieuwe gegevens kon men ons in de loop van de dag niet geven, omdat de giro-afrekening pas laat in de middag binnen komt. In ieder geval is er echter een millioen bij gekomen. De voorzitter van de Tweede Kamer, dr L. G. Kortenhorst, zal iedere avond voor de radio meedelen, hoeveel er is binnen gekomen. Hij doet dit aan sluitend op het nieuws van zes, zeven en acht uur. Inmiddels blijven uit alle delen van het land berichten binnenko men die duidelijk blijk geven van het grote medeleven met de getrof fen mensen Wij doen slechts een greep. De BPM heeft een half millioen beschikbaar gesteld en de Nederland se Aardolie Maatschappij 25.000. Prinses Wilhelmina heeft 25.000 ge schonken. In veel kleine plaatsen zün grote bedragen ingezameld De streek Noordeinde. behorende tot de Noord hollandse gemeente Graft, bracht 1077 bijeen. Dat is 12 37 per in woner. IJlst: 4600 (drie gulden per man) en twee en een halve ton kle ren. Een collecte in negentien Gooise plaatsen bracht 400.000 op. In ~>en Burg op Texel, waar een polder onderliep en drie slachtoffers vielen, werd ƒ6.500 bijeengebracht; in de Wieringermeer ƒ86.000, wat ƒ11,75 per persoon is. Bergambacht met 3900 inwoners bracht f25 000 bijeen, dertig gulden per gezin Een collecte in Sncek bracht ongeveer ƒ50.000 op. Hulp is opgedaagd voor het ge teisterde Schouwen en Duiveland. Het haventje van Zierikzce ligt barstensvol met schepen en scheepjes van allerlei slag. Ne derland heeft de noodkreet ge hóórd!! (Luchtfoto KX.M.) ren zijn thans van Middelburg uit te bereiken, zodat de hulpverlening goed geregeld kan worden. Jammer genoeg is de haven van Zierikzée op het ogenblik bij laag water bijna niet te bereiken, de lange strekdammen aan beide zijden van het kanaal vertonen grote ga ten. De eb en de vloedstroom heb ben zodoende vrij in- en uitgang en brengen heel wat zand naar binnen. 55 (Van een speciale verslaggever) Schipper Rog maakte Woensdag onverwacht zijn eerste reis als commandant van het hospitaal-kerkschip De Hoop. Nooit zal hij deze tocht vergeten. Neen... twintig ernstige patiënten en evenveel lopende zieken bracht zijn oude aftandse boot uit Brouwershaven naar Dordrecht. Mensen, nauwelijks beseffend te leven. Oude mannen en vrouwen, die sinds uren- buiten bewustzijn zijn, kinderen die geen ouders meer hebben. Een proefreis maakte De Hoop, en toch zal zelden een vaart zoveel vol doening geven, omdat men hoopt dat de meeste passagiers toch nog het leven zullen bewaren. Verpleegden uit het ziekenhuis Noord-Gouwe waren het. Patiënten, die drie volle dagen bezeten zijn ge weest van de angst, nooit meer het ondergelopen eiland te kunnen ver laten. Woensdagmorgen herleefde in hun harten de hoop. Bussen en auto's brachten hen naar Brouwers haven, twee Britse landingsboten, die indertijd gebruikt zijn bij de in vasie in Frankrijk, transporteerden de Zeeuwen naar het buitengaats wachtende hospitaalschip. Toen kon de verlossende tocht door de kreken beginnen. Voor hen, voor zeven meegekomen verpleegsters uit het ziekenhuis en 18 familie leden. Zich bewust van hun redding waren de ernstig zieken niet. Met gesloten ogen lagen zij op de witte bedden in het hospitaal. De wereld bestond niet meer voor deze verloren lieden. Ook opa Kip Opa Kip. 102 Jaar. Zeelands oudste inwoner, gered en wel na bange dagen in een klein huisje, keek met sombere blik. Alsof hij zeggen wilde: „Waarom ben ik wel gered, en zo veel jongeren omgekomen." Opa praatte veel. Vertelde, dat hij nog gewend was elke dag een rondje door de buurt te wandelen. „Zal ik ooit nog eens in Dreischor terug komen?" Het luchtte ook anderen op einde lijk iets te vertellen aan buitenstaan ders van het leed dat over hen ge komen was. Zo was het met. een 50- Jarige man uit Noord-Gouwe. Hij huilde het uit: „Mijn vrouw en mijn kind verdronken voor mijn ogen. Met mijn dochter (vijftien jaar) en zoontje (twaalf jaar) ben ik Zaterdagnacht in een schuurtje gekropen. Het ging drijven. Mijn enige overgebleven jongen wilde zich in het water laten vallen. Ik heb hem tegen moeten houden." Op de vloer van het hospitaal tussen de bedden zat een vader. Hij zag bij Noord-Gouwe een li chaam drijven, greep het vast en vond zo het lijk van zijn eigen Jongen. Vier kleine Jongens zwierven tij dens een reis van drie uur over „De Hoop": wezen. Zij hebben allen hun beide ouders niet meer gezien en ze zullen ze nooit terugzien. Omgekomen in de ongelijke strijd, in een hel, die van eilanden zeeën maakte. Een verpleegster vertelde ons van een achttienjarige jongen uit Noord- Gouwe. Drie maal vier en twintig uur zat hij op het dak, toen c?n helicoptère kwam en hem omhoog hees. Maar een mens was hij niet meer. Brouwershaven. Noord-Gouwe. Drei schor. dorpen, die in diepe rouw zijn gedompeld. Niemand weet. hoeveel slachtoffers er te betreuren zijn. Nie mand denkt aan de honderden in gestorte huizen in het land van Schouwen-Duiveland noch aan de kapotte vensters en vernielde wegen in Brouwershaven. ,,Het spontane antwoord van het Amérïfcaan&e volk is iets prachtigs." Dit zei de Nederlandse consul in New York, baron J, A. de Yos van Steen wijk, tot een Amerikaanse journalist. Dat geldt echter ook voor ontelbare mensen ter wereld. Overal vandaan blijven de giften en goederen stromen. Goederen komen bij vliegtuigen vol of staan klaar om. verscheept te worden. Zwitserland beeft al meer dan een millioen gulden bijeen gebracht. Austra lië stuurt geld. Italië, Frankrijk de Scandinavische landen, zij werken in ijltempo om geld en goederen hierheen te krijgen. En er zijn adressen voor duizenden kinderen in gastvrije landen, tot zelfs in Portugal toe. Curasao heeft tot nu toe 708.000 gulden bij elkaar. Samen met de 55.000 van Aruba is dat 763.000 gulden van de Neder landse Antillen. Bovendien is men Woensdag begonnen met een grote inzameling van lakens, dekens, lantaarns, enz. Binnen enkele uren waren duizend kilo, de beschikbare ruimte in het eerste vertrekkende KLM-toestel, binnen. De acties gaan door. Het Amerikaanse Rode Kruis heeft 100.000 dollar (380.000 gulden) beschikbaar gesteld als „eerste bijdrage van het Amerikaanse volk". De Zweden hebben behalve enorme hoeveelheden goederen tot dusver ongeveer 400.000 gulden voor de Nederlandse slachtoffers bij eengebracht. Italië stuurde 350.000 dollar naar het Rode Kruis in Genève; samen met de giften van een twaalftal an dere landen ligt er nu in Genève 500.000 dollar, 1.900.000 gulden. Bij de Nederlandse ambassade in Washington kwam Dinsdag duizend dollar aan giften binnen; in New Het koninklijke jacht Piet Hein, ingericht als noodhospitaalsehip, ver trok Woensdagmorgen om zeven uur uit Amsterdam en zou in Brouwers haven of Zicrikzee ligplaats kiezen om zo snel mogelijk geneeskundige hulp te kunnen bieden. 3Iaar kapitein Arie van der Meer moest tegen het vallen van de avond een betreurenswaardig besluit ne men: de sombere weerberichten dwongen hem te meren in de zee haven van Dordrecht. De voorspelling was: storm achtige wind; het KNMI deed per radio mededeling van het dreigende gevaar door nieuwe springtij en in de Zeeuwse wa teren ontbrak alle bebakening. De hulpverlening aan de duizenden op de verzonken eilanden schijnt ernstig vertraagd te worden. Want het is niet alleen ons motorjacht, dat zijn actie heeft moeten onder breken: tientallen kleinere en grotere reddingvaartuigen hebben uit angst voor een nieuwe aanval van tie na tuur de steven gewend. Verscheidene ürker botters zijn reeds op de terugweg naar Rotter dam. Naast ons ligt ondcre andere ook het trotse jacht Sylvia, dat met en kele honderden bedden en dekens op weg was naar Zeeland. Zijn kapitein, door en door be kend in de wateren, die ook ons doel zijn, meende dat verder varen in de nacht levensgevaarlijk was, nu de meeste bakens daar geen bakens meer zijn. Nog een ander geva'ar bedreigt de hulpschepen. De weggeslagen dijken vormen moeilijk te nemen barricaden in de zeegaten. Tal van dammen zijn ontstaan volgens de marine-autoriteiten en die komen uiteraard op geen enkele kaart voor. Vanmorgen vroeg nog zou de Piet Hein verder varen om zich voor Zie- rikzee te voegen bij de vloot, die daar reeds gearriveerd is. De natio nale vlag op het achterschip is half stok gehesen. Goed uitgerust Dertig veldbedden liggen in de sa lons gespreid voor ernstige zieken: alle hutten van het jacht zijn nu beschikbaar. Een kleine ploeg van de Centrale Ziekenboeg van de Marine in Den Helder onder leiding van een jonge militaire dokter belast zich met de verzorging. Aan boord bevin den zich tientallen liters plasma en uitgebreide voorraden penicilline en morphine. Het ligt in de bedoeling het jacht een pendeldienst te aoen onderhou den tussen de eilanden en Rotter dam en de zieken na een voorlopige behandeling aan boord in de Maas stad onder te brengen. York 2400 dollar. Samen bijna 13.000 gulden. In Parijs bij de bank Jordan werd tot dusver 20.000 gulden gestort door particulieren. Het provinciaal bestuur van Tirol geeft 15.000 gulden: kardi naal Inmtzer, aartsbisschop van Wenon een zelfde bedrag. Melbourne vier ton Het stadsbestuur van Melbourne in Australië stuurt 425.000 gulden naar Nederland en Engeland. De Oostenrijkse socialistische partij heeft 15.000 gulden uit haar verkie zingsfonds voor Nederland beschik baar gesteld De Oostenrijkse Volkspartij deed het zelfde en ook de Oostenrijkse coöperatie geeft 15.000 gulden. De Oostenrijkse Vakbeweging geeft 75.000 gulden. De Zweedse coöpera tieve verzekeringsmaatschappij Folk- sam heeft aan de „Centrale" 5000 kronen (3700 gulden) overgemaakt voor de slachtoffers. Str oom geld Er worden nog overal oproepen om hulp gedaan. De Zuidafrikaansc am bassadeur, die gisteren met andere diplomaten boven het rampgebied heeft gevlogen, stuurde een dringend De ramp is veel erger, dan Mij zich had kunnen voorstellen, seinde hij. „Hier is grote ellende. Hulp is dringend nodig". De ambassadeur hoopt, dat in Zuid-Afrika met milde hand gegeven zal worden. Radio-omroepen in tien Europese landen zullen een gezamenlijke op roep om hulp uitzenden. In België wordt in de kerken een oproep tot hulpverlening gedaan. In Zwitserland is een sneeuwbal-actie aan de gang om geld in te zamelen. De Deense voetbalbond heeft aan de Nederlandse voetbalbond voorge steld een interlandwedstrijd te spelen ten Late van de slachtoffers. De Indonesische regering zou (vol gens een Indonesische krant) over wegen buitenlandse valuta voor Ne derland beschikbaar te stellen. Er zijn KLM-toestellen uit Indonesië onderweg met vier en een halve ton goederen aan boord. Telegrammen Bij het N.V.V. komen uit het buitenland telegrammen binnen van vakorganisaties, die hun deelneming betuigen met de slachtoffers van de watersnood in Nederland. Betuigingen van sympathie en soli dariteit zonden Vincent Tcwson na mens het Britse Vakverbond, het Zuidslavische Vakverbond en de Milanese Bestuurdersbond. Het Zwit serse Vakverbond heeft gevraagd welke vorm van hulp het meest drin gend is. Hierop heeft het N.V.V., na over leg met het Rode Kruis, geantwoord, dat er het meest behoefte bestaat aan dekens, hoge laarzen, rubber- kleding en handschoenen, verlich tingsartikelen en beddegoed. Hieronder volgt een lijst van plaatsen, waarin slacht offers zijn gevallen. Dit is een voorlopige lijst, door het A.N.P. onder voorbehoud verstrekt: Abbcnbroek 1; Brandwijk 2; Brouwershaven 3; Bruinisse 1; Burg- sluis 10; Capelle 3; Dintcloord 3; Dreischor 15; Fijnaart 46: Geers- dijk 1; Goese Sas (aangespoeld van elders) 7; 's-Gravendecl 57; Halsteren 17: Hcllevoctsluis 5; Hcynenoord 2; Nieuwcndijk (land van Heusden en Altena) 3: Heijningcn 25; Elftplaat (gem. Poortugaal) 7; lfocdckenskcrkc 1; Hondbosschc zeewering 1Hontcnisse (Kerkdorp Samswaarde) 8; Klundert 13; Kortgcnc 40; Krabbendijkc 4; Kruinin gen 11; Maartensdijk 4; Maassluis 1: Moerdijk 13; Nieuwerkerk en Ouwerkerk 13; Nieuwe Tongc 75; Nw Vosscmecr 50; Numansdorp 67; Oosterschelde (aangespoeld van elders) 4; Osscnisse 1; Oosterland 40; Ouddorp 1; Ouderkerk a. d. I.Tssel 2; Oudelande 2; Oude Tongc 300; Papcndrccht 1; St Philipsland 1; Raamsdonksvcer 2; Rilland 1 (burgemeester); Rotterdam 1; Serooskerke 15; Stavcnisse 300; Steenbergen 13: Stellendam 27; Sliedrecht 1; Stormoplder 6; Strijcn 20 (minstens); Terncuzen 2: Texel 5: Veerc 2: Vlissingen 3; Wagen berg 1; Willemstad 2; Wolphaertsdijk 9; Yerseke (aangespoeld van elders) 10; IJsselmoude 3; Zaamslag 1; Zicrikzee 15; Zuidland 20. (Van onze Londense correspondent R. Jokel) Het medeleven van de Britse be volking met het lot van de geteister de bevolking in Nederland is groot. De telefoontoestellen van de Neder landse ambassade te Londen staan niet stil. Particulieren, organisaties en instellingen geven blijk van bun medeleven, vragen naar de laatste berichten en bieden hulp aan. Tal lozen verklaren zich bereid Neder landse kinderen op te nemen. Alle Engelse bladen publiceren dra matische berichten van hun speciale correspondenten over de ramp in Nederland. Het heeft enkele dagen geduimd voor het doordrong tot de grote massa, die met de nationale ramp in Groot-Brittannië bezig was, dat de ramp in Nederland veel groter en erger is dan die in Engeland. Het feit, dat Nederland door zulk een zware slag getroffen wordt, weinige dagen na de verklaring, dat er afstand gedaan kon worden van de Amerikaanse hulp. heeft bijzon dere indruk gemaakt. De „Daily Mail" rlrukt vandaag haar diepste sympathie uit met liet lot van de Nederlandse bevolking en stelt voor. dat het wederopbouwwerk gemeenschappelijk wordt georgani seerd en dat de waarschuwingsdienst De huis-aan-huiscoilecle in zestien van de achttien Noordlimburge ge meenten heeft rond 140.000 opgele verd (ongeveer ƒ4.05 per gezin). Een arts te Venlo heeft zijn vliegtuig ter beschikking gesteld. De collecte op Ameland heeft 13.269,22 opgebracht, 4 per inwo ner In Holten (5200 inwoners) is ƒ27.990 opgebracht, dit is ƒ28 per gezin. In Oudewater (3800 zielen) kwam tien duizend gulden in geld en twin tig duizend in goederen binnen. Zaandam: bijna 200.000 gulden: Vel- sen: meer dan ƒ200.000, In Winsum in Groningen kwam 32.000 gulden binnen, dat is veer- 11 g gulden per gezin. Opperdoes (N.H.) heeft ƒ9165 opgeleverd, ruim dertig gulden per gezin. Nederhemert in de Bommelerwaard ruim 23.000 gulden, of twintig gulden per gezin. Oldenhove in Groningen bracht 36.000 gulden op of vijftien gulden per gezin. De „Willem Barendsz" heeft uit de Zuidelijke IJszee geseind, dat de bemanning 14.385 gulden bij elkaar heeft gelegd. Van allerlei schepen op zee komen berichten bij de rederijen binnen om flinke bedragen over te maken aan het Rampenfonds. Dc Bond van Ouden van Dagen heeft uit zijn kas 500 gulden afge staan. Zeventig van de 160 afdelin gen van de Bond zijn nauw bij de ramp betrokken. De militairen van de genie te Soesterberg hebben voor gesteld de extra-vergoeding van een gulden per dag voor hen, die in de rampgebieden werken, af te staan. Overwerken Het personeel van de Nederlandse Buurtspoorwegmaatschappij te Zeist (943 personen) en van de Noord- Zuidhollandse Vervoermaatschappij te Haarlem (1288) heeft besloten evenals dat bij de Nederlandse Spoor wegen, een dag betaald verlof af te staan aan het Nationaal Rampen fonds. Ook hier hebben de directies deze gift verdubbeld. De Vereniging van directeuren van Dochtermaatschappijen der Neder landse Spoorwegen heeft haar leden geadviseerd te bewerken dat bij alle dochterondernemingen evenzo gehan deld wordt. De ondernemingsraad van de N.V. Centrale Potas Raffinaderij te Ber gen op Zoom heeft ook besloten dat de werknemers een dag loon zullen afstaan ten behoeve van de slacht offers van de Nationale Ramp. welke ons land heeft getroffen. De landbouwarbeiders willen de waarde van twee vacantiebonnen (een snipperdag) afstaan. In het bouwbedrijf zullen de werk nemers acht uur loon beschikbaar stellen. De werkgevers zullen een ge lijk bedrag er aan toe voegen. Men hoopt zo een millioen bijeen te bren gen. De boeren van Lekkerkerk voor zover ze zelf niet geëvacueerd zijn, staan vee af. door beide landen op internationale basis wordt ingericht. De B.B.C. zal volgende week Don derdagavond in het L. Program (1500 en 264 m) een klankbeeld van een uur uitzenden over de over stromingsrampen in Engeland en Nederland. De heer Michael Barsley, een van de regisseurs van de klank beeldenafdeling van de B.B.C. is Woensdagavond in ons land aange komen om opnamen te maken. Er bevinden zich op het ogenblik in Nederland nog twee B.B.C.-men- sen, die met een draagbaar opname apparaat in ons land opereren. Zij maken korte reportages, die na het nieuws worden uitgezonden. TOEGANGSWEGEN NAAR NOOOGEBIED Verkeer naar Brabant gaat nog steeds via Utrecht. Alblasserdam is via de brug over de Noord niet bereikbaar. Dc weg Dordrecht-Moerdijk is nog steeds gestremd. Het eiland Beijerland is niet be reikbaar via de Barendrechtse brug maar via HekelingenNieuw Beijer land. Hellevcetsluis en andere plaatsen op Putten zijn thans weer bereik- baar via de Spijkenisserbrug, Heen- vliet. enz. Numansdorp is geïsoleerd, maar te naderen via Barendrechtse brag, Hekelingen etc. 's-Gravendeel ls bereikbaar via het veer te Wieldrecht. dat te bereiken is langs de wpg Rotterdam—Dor drecht Alle andere gehouden! .erkeer wordt legen-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3