OP DE REDE VAN BRUINISSE KRIOELT HET VAN REDDERS Was de baby van adel? Een grauwe morgen daagt over het geteisterde land Steun uit Indonesië komt per vliegtuig Even nadenken D.D.D. Hulpvloot naar Tholen uitgevaren ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 7 Dood land, koud water, aan alle kanten (Van een onzer verslaggevers) Op de rede van Bruinlsse, Woensdagmiddag. r\F waterwegen tiaar de Zeeuwse eilan- den zijn druk als de Kalverstraat in Amsterdam. Met onderlinge tussen ruimten van enige tientallen meters dikwijls drie rijen dikschoven vanmor gen grote en kleine schepen, nog voor het daglicht aanbrak, over de Dordtse Kil. En toen een grauwe ochtend het vrolijk spel der groene, rode en witte lichten in het koude water deed verble ken, verscheen aan beide zijden van het vaarwater nu het HoUands Diep, het zwaar bezochte land schrikwekkend duidelijk. Als kartelingen in de strakke lijnen der dijken ziet men de plaatsen, waar het water de kruinen van de mas sieve dijklichamen heeft weggedrukt en soms alleen de lage rij bazaltkeien, ge schonden en verzet, is blijven liggen. Achter de dijken niets dan water, grijs en kil water, waarin men hier en daar een dak ontdekt, een dijkje, een af ge- brokkelde muur. AUes is er uitgestor ven, behoudens een enkel paard, dat huiverend in de koude wind op een smal dijkje staa-t. EEN verwoest en uitgestorven land, waarin geen teken van menselijk leven meer te ontwaren is. Als stille schimmen schuiven de dorpen Ooltgens- plaat en Oude Tonge voorbij. Ook door de sterke kijkers ziet men er niets be wegen. De eindeloze convooien schepen varen er achteloos voorbijpas uren later zouden wy vernemen, dat onder de daken van deze zwijgende dorpen nog honderden mensen op de bevrijding wachtten en reikhalzend uitzagen naar de boten, die nu zonder belangstelling te tonen voorbij schoven. Dan ontmoeten wij een vloot Kat- wijker vissersschepen, die vluchtelingen naar de veiligheid van het vasteland brengt. Bleke mensen, die op de dekken der vissersboten bijeen staan te kleu men in de onvoldoende kleding waarin zij waren toen het water hen verdreef. Zij wuiven onzeker tegen de bemanning der reddende boten, die hun tegemoet varen. Het is een vreemd allegaar: zware Rijnaken, losvarende sleepboten kleine vletjes. waar het onstuimige water in spat. een Marine-convooi van twee landingsboten. snelle en trage, fraaie en onaanzienlijke schepen. Ach ter een der logge landingsboten hangt een marinemotorsloep, onder commando van een grijze schipper, die er voor heeft gevochten ook mee te mogen gaan, hoewel zijn schuitje maar 50 liter benzine kan tanken. Van Den Helder heeft hij zich dan door deze, dan door gene, laten slepen om zijn kostbare benzine te sparen. IN de Krammer splitst de stroom zich Een deel gaat het mistroostige Goe- ree langs, de rest draait het Zijpe in, veel gaaf voor Bruinisse voor anker, of bruist op de rede. Daar is het red dingswerk in volle gang. Ware er niet de grimmige achtergrond van deze bezigheden, men zou ze voor een vrolijke feestelijke demonstratie kunnen houden. Ook Indonesische bladen schonken belangrijke bijdragen De K.L.M.-toestellen, die vanochtend van Keniajoran zijn vertrokken hebben in totaal 4y2 ton goederen voor de slachtoffers van de watersnood in Ne derland meegenomen. Deze goederen waren met grote snelheid door de huis vrouwenvereniging in Djakarta en een aantal zaken in Djakarta bijeenge bracht. De lading omvat wollen dekens, wollen goederen, ondergoed, handdoeken, een ton rijst en een hoeveelheid thee. De skymaater Overloon, welke uit Australië terugkeerde van een charter vlucht werd 3 uur vastgehouden op Kemajoran, teneinde het inladen moge lijk te maken. Een deel van de zitplaat sen in het vliegtuig werd weggenomen om ruimte te maken. In totaal worden met dit toestel drie-en-een-halve ton vervoerd. De constellation Soerabaja, die de lijndienst Djakarta-Amsterdam vliegt, voert anderhalve ton aan goe deren mee. De Indonesische douane ver leende de grootst mogelijke medewer king. Intussen worden nu voornamelijk dekens en geld ingezameld. De directies van het Indonesische dag blad „Pedoman" en van het weekblad „Siasat" hebb n aan het comité waters nood Nederland 1953 belangrijke bijdra gen doen toekomen, welke met grote erkentelijkheid zijn aanvaard. 2 3 V s 6 7 9 O 72 /3 /V /i '7 Horizontaa: 1. oppergod, smak; 10. geur, heldendicht; 11. haven in Arabië, deel van een trap: 12. doen uit komen: 13. andere oppergod, liefelijk' 14. keur, losplaats; 15. rij, zijtak van de Fulda; 16. kreet, vogels; 17. liefde god, vreemde munt, zangnoot; 18. spel- leïding, voertuig, de oudere (Lat. afk.). Verticaal: 1. voorspeller; 2. regelmaat, oude maat, Ierland; 3. oog merk, vogel, zwaar; 4. kwijtschelding, zangnoot; 5. vochtig, rust, dubbelklank: 6. tot een doel komen, zonnegod: 7 zangspel, reptiel: 8. behoeften, gedeel telijk. 9. vaartuig (afk.), jong zoogdier, zot. Oplossing morgen. De oplossing van de puzzle van gis teren luidt: 14: soes; 15: slim; 2—-3: Kolk; 25i yeemj 34: kies, i Van de masten der talloze visserssche pen in de haven wapperen kleurige wim pels en de zon schittert in het schui mende water. De lucht is vervuld van geronk; Amerikanen zijn hier te hulp gekomen en vliegboten dreunen laag over, helicopters hangen hel blinkend m de lucht en vallen dan plotseling neer naar een huis of schuur, waar leven is ontdekt. Op de tegenover het plaatsje Zijpe liggende oever van St. Fhtlipsland staat een lange colonne Amerikaanse militaire wagens, per schip aangevoerd. Tien tallen amphibievoertuigen worden klaar gemaakt en bemand met Duits personeel in fel oranje zwemvesten. Even later trekken de „ducks", inderdaad als eendjes, het Zijpe over, klimmen be drijvig tegen de dijk op en verdwijnen op het overstroomde Duiveland, op zoek naar afgelegen boerderijen. Als een insectenskeletje hangt een helicopter op glijders, boven het grote marine-eskader, dat in het Zijpe voor anker is gegaan. Terwijl de vloot ligt te wachten op nadere Instructie, de Duitsers onop houdelijk met hun ducks in de weer zijn, verslechtert het weer. De lucht trekt dicht, schuimkoppen komen op de grij ze golven en de schepen drijven af. En plotseling verschijnen de stomme ge tuigen van al wat in twee trieste stormdagen is gebeurd. Stukken huis raad, hele deuren komen voorbij, uien en wortelen drijven in het witte sdhuim, een oud dood paard stoot tegen de wand van een vissersboot, tolt rond en wordt verder meegesleurd in de dansende golven. De modder en de flarden van menselijk bezit kleuren het water, dat met het uur onheilspel lender en dreigender wordt. Regen buien slaan neer en met spanning ziet men het hoge water omstreeks zeven uur tegemoet. Het zou een nieuwe ramp kunnen brengen. De redders zijn even onzeker als de Eilanders; twee vissers schepen zijn al op de verraderlijke gronden vastgelopen. Men begint de nacht niet zonder vrezen. ZES MAANDEN VOOR „DIEFSTAL BIJ WATERSNOOD" De politierechter te Rotterdam heeft gistermiddag een 26-jarige timmerman uit Rotterdam veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes maanden zonder aftrek wegens diefstal van drie jassen, enige dagen geleden gepleegd in de Ahoyhal uit goederen, bestemd voor de vluchtelingen uit de geteisterde gebie den. De officier had eveneens zes maanden geëist, zeggende dat het hem speet niet meer te kunnen eisen tegen deze man, voor wie iedere kwalificatie te gering is. Er werd een wetsartikel toegepast, dat in gewone omstandigheden niet veel on der de aandacht komt, nl. een artikel betreffende „diefstal bij watersnood". Diësherdenking Leidse Universiteit beperkt (Van onze correspondent) Leiden, 5 Februari In verband met de watersnood heeft het bestuur van de Leidse academische senaat besloten, dat de jaarlykse dies herdenking van deze universiteit be perkt zal blyven tot de rectorale oratie op Maandagmiddag 9 Februari. De Diescommissie heeft derhalve in overleg met de Stichting Pro dvltate en het Leidsch Universiteitsfonds besloten, dat ook het programma voor de oud alumni op 6, 7 en 8 Februari moet ver vallen. Immers, het is niet mogelijk ge bleken een deel der bijeenkomsten te la ten doorgaan zonder dat de samenkom sten toch een enigszins feestelijk karak ter zouden dragen. Dit laatste wilde men tot elke prijs vermijden. (Ingez. med.-advertentie Leidsesiraat 11 Ceintuurbaan 30fl ADVIES VOOR ALLE VERLICHTINGEN LAATSTE NIEUWS Officieel wordt medegedeeld, dat in het noodgebied sinds Zondag wordt ver mist de dpi. soldaat J. E. Willemsen (reeds gemeld) uit Didam. Ten gevolge van een ongeval tijdens de hulpverlening is op 4 Februari te Oude Tonge over leden de dpi. korporaal L. N. van Polanen. In totaal zijn thans van de Koninklijke Landmacht twee militairen om het leven gekomen. Drie worden vermist. De courses, welke 8 Februari a.s. in het gemeentelijk sportpark te Hilver sum zouden worden gehouden, zijn ver schoven naar Zondag 15 Februari. Be sloten is ze dienstbaar te maken aan de hulpverlening aan de getroffen gebieden. De stichting totalisator „Nederland" stelde reeds een bedrag van ƒ10.000 beschikbaar en zal, evenals de PSV Hil versum, de batige saldi van deze courses afgedragen. De stichting Ned. Draf- en Rensport schenkt 4 pet uit de omzet van de totalisator aan het Nat. Rampen fonds. Ten behoeve van het Nationaal Ram penfonds organiseert de Amsterdamse Kantoor Bridge Bond voor leden en in troduces op Vrijdag a.s. een bridge drive in de beurszaal van de Ver. v. d. Effectenhondel, die de zaal gratis be schikbaar stelde. Mooi voorbeeld Bakkersgezellen geven 10 fo van hun loon De bakkersgezellen in geheel Neder land zullen 10% van him loon afstaan. De opbrengst zal door de werkgevers worden verdubbeld. Zodra de bakkeryen in de noodgebieden weer kunnen gaan draaien, zullen zij door hun collega's met materiële hulp worden bygestaan. Geld voor Rampenfonds in eigen zak gestoken De recherche te Groningen heeft een 70-jarige man gearresteerd. Hij heeft geld. dat hy ophaalde voor het Nationaal Rampenfonds, in eigen zak gestoken. Het publiek maakte de politie attent op zijn daad, toen hij bezig was te collec teren. De man legde een volledige be kentenis af en zal voor de officier van Justitie worden geleid. M.s. Van der Wijck wordt noodhospitaal Sinds vannacht 3 uur is de afdeling Enkhuizen van het Nederlandsche Roode Kruis bezig met het inrichten tot nood hospitaal van het motorschip W. F. van der Wijck van de veerdienst Enkhuizen- Stavoren. De banken worden verwijderd, waardoor er plaats is voor zestig bedden. Vandaag nog vertrekt het schip naar- Dordrecht. Mohammedaanse bidstond De waarnemend Hoge Commissaris voor Indonesië heeft aan de Mohamme daanse Raad in Nederland verzocht, door de Mohammedaanse gemeenten ln geheel Nederland een bidstond te doen houden ten bate van de slachtoffers van de watersnood en ten bate van hen, die op het ogenblik nog lijden onder de ramp. Deze bidstond zal a.s. Zaterdag 12 uur gehouden worden. Aan de verte genwoordigers van Pakistan, Iran, Egypte en Turkije is een verzoek door gegeven de bidstond bii te wonen. Op Zondag 8 Februari te 12.00 uur za.l een bidstond worden gehouden on de residen. tie van de Hoge Commissaris, Backers- hagen te Wassenaar. (Ingez. med.-advertentie) ITlfTTT Niet krabben.De helder vloei- I V* I I K bareD.D.D.kalmeert de jeuk II |j IJ l\ in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Dagelijks feuilleton door HERBERT ADAMS IK wou niet naar de politie gaan ook ndet naar mijn vader. Ik heb verbazend stom gedaan met deze vrouw, maar u was daarvan al enigszins op de hoogte. Bovendien zyt gy een man van ervaring, en kent gij de ontvoerings zaak van binnen en bulten." „Hebt ge er ook niet bij gedacht", opperde Roger droogjes, „dat als Vadny haar dreigement tot uitvoering bracht en naar de politie liep. ge zelf beter voor den dag zoudt komen als ge zoudt kunnen zeggen, dat alles niets te bete kenen had en dat ge mij de hele zaak reeds had verteld?" „Neen. Daaraan heb ik geen ogen blik ~edacht." „Dat weet ik nog zo net niet. Hoe het zij, mijn advies is heel eenvoudig. Ge moet niets doenGe hebt met Vadny gebroken. Laat het daarbij. Gaat ze wer kelijk naar de politie, dan vertelt u daa uw hele verhaal. Maar ze zal zich nog wel eens tweemaal bedenken vóór ze het doet. Men lean in haar licht een medeplichtige belanghebbende zien." De deur ging open en Ruth vertoonde zich. „Het spijt me. da.t ik storen moet", zei ze. „maar je bent toch niet vergeten, dat ie me zou wegbrengen, Roger?" „Ik ga er juist vandoor", verzekerde Hedlev. ,,Het spijt mij erg. dat ik u zo lang heb opgehouden. Maar ik ben u zeer dankbaar voor uw advies." Toen trad mrs Orgies binnen HOOFDSTUK XXVI De drie Kabouters „Ben heeft zojuist gebeld", berichtte mrs Orgies, toen Hedley de deur uit was, „dat meneer Pursey en meneer Bruce in een restaurant in soho, „De drie Kabou ters", in Little Greek street zitten Ben blijft voorlopig in de buurt, zei hy." „Dank je", zei Roger. ..Maken onzr grote en kleine logé's het goed „Prachtig. De kleinr ion eens zijn een paar schatten", gaf Ruth ten antwoord „Maar nu moeten we heus naar Lady Cradon." „Natuurlijk, Ik breng je wel even. Dan kun jij haar zachtjes voorbereiden. Daar na neem je haar maar mee naar hier. Ik ga even naar Ben toe. Ik heb zo'n ge voel, dat mijn aanwezigheid wel eens nodig kon zijn, anders zou Ben mij niet voortdurend op de hoogte houden." Toen ze naar Sloane street reden vroeg Ruth: „Wat had Hedley allemaal te vertellen? Daar kwam geen eind aan. Heb jij hem gezegd, dat wij de kleine Lionel hadden meegebracht?" „Met geen woord. Hij is óf een schurk of een stommeling. Ik weet nog niet wat. Maar daarover hoor je later wel meer Zeg Lady Cradon vooral, dat het beter is, dat haar zoontje bij ons blijft zolang de politie de zaak nog niet helemaal tot klaarheid heeft gebracht." Bruce was aangenaam verrast ge weest, toen hy in zijn hotel door Strawn was opgebeld met de mededeling, dat zijn oom gevraagd had of hij vanavond met hem in de stad wilde gaan eten Strawn gaf het uur op, waarop zijn oom wilde, dat hïi hem lcwarn halen. De oude heer wenste blijkbaar iets goed te maken en Bruce vond het een prettige gedachte, dat zij als goede vrien den zouden scheiden, wanneer hy weer naar zee ging. „Zal ik hem met een taxi komen halen?" vroeg Bruce. „Dat zal hij vast wel prettig vinden had Strawn gezegd, „maar kom precies op tijd. Hij zit niet graag te wachten Bruce was min of meer opgetogen het nieuws aan Roger Bennion gaan vertel len, overeenkomstig hun afspraak. Maar hij had Roger niet meer thuis getroffen, doordat Ruth en hij al op hun succes volle expeditie naar Poole vertrokken waren. Daarom had hij het bericht aan Ben Orgies gegeven. „Waar zouden jullie heengaan?" had Ren nog gevraagd. „Dat zal mijn oom wel beslissen antwoordde Bruce. „Die kent beter de weg in Londen dan ik." Een paar minuten vóór de afgespro ken tijd presenteerde Bruce zich by de heer Pursey, die klaar stond om mede ,(Van onze correspondent in West-Brabant) Roosendaal, Donderdagochtend. ^/est-Brabant heeft opnieuw een bange nacht achter de rug, want al zijn er nu de Fransen gearriveerd, kleine kwieke kereltjes met een bij zonder goed humeur, en al davert het Amerikaanse zware materieel reeds door de straten van steden en dorpen, het gevaar voor uitbreidingen van de overstroming is nog altijd niet gewe ken. Onder Woensdrecht is nu de Van Duynspölder vrijwillig ontruimd, omdat hier het water langzaam maar zeker stijgt. Het vloeit binnen door een sluis van de Annamarie-polder die reeds Zondag onderliep. De Fransen hebben amphibiewagens meegebracht en er zijn ducks van de Amerikanen, waarmee mensen te Stavenisse uit hun doodsnood ver lost worden. Op de wegen vindt men hier en daar weer een M.P. Het is goed, dat de mannen, die on- vermoeldbaar zakken zand vullen, met een ernst als gold het een levenstaak, en de anderen, die dezelfde zakken weg- torsen tegen de verzwakte dijkhellin gen. niets te horen krygen van de ver halen, die de vluchtelingen vergezellen. Het zou hun kracht breken. Burgemeester Janssens van Nieuw- Vossemeer heeft zyn geredde burgers naar verschillende evacuatie-adressen tot in Tilburg toe, zien vertrekken, doch hy zelf blijft hardnekkig aan het front. Hij kan het niet geloven, dat het dorp, dat hij met veel ijver heeft helpen opbouwen, nu ineens een grote puin hoop is geworden. 1 JE ST-BR ABANT zal niet gemakke lijk tot rust komen. Het hoort ook van de verschrikkelijke tonelen, welke zich op Goeree-Overflakkee, dat officieel ontruimd zal worden, hebben afgespeeld. Iedere hulpcolonne, die terugkeert, komt met nieuwe verhalen. Van Dinteloord uit zijn al 3000 slacht offers in veiligheid gebracht. Colonnes van het Rode Kruis uit Roosendaal bren gen de vrouwen en kinderen naar Oudenbosch of naar het legerkamp onder Rucphen, dat geheel voor de evacuees is ingericht, of naar het ka zernecomplex in Ossendrecht, dat een capaciteit van 3000 bedden heeft, en langzaam maar zeker begint vol te lopen. Het ergst waren de lage woningen ln de Dreef te Oude Tonge er aan toe. Daar is niemand uit gekomen, zegt een boerenzoon, die ervan overtuigd is. dat de officiële verlïeslyst voor Oude Tonge wel 700 doden zal aanwijzen. Alleen op de Zuiddïjk moeten 150 slachtoffers zijn. Er is een gezin van zeventien personen bij. De achttiende, die in militaire dienst was, ontkwam, omdat Vanwege het slechte weer de laatste veerboot Zater dagavond was uitgevallen. Die van Oude Tonge hebben de nood kreten uit de polder gehoord; urenlang klonk het vreselijke geroep om hulp, waaraan niemand kon voldoen. Wie zo gelukkig was een hoger punt bereikt te hebben, heeft daar biddend en bevend iedere nieuwe aanrollende golf afge wacht, zoals mensen in de schuilkelders ineen duiken bij iedere nieuwe inslag van de bommen. Het lot van Oude Tonge is nu dan eindelijk bekend. De werkelijkheid heeft de bange voorgevoelens nog overtroffen Hedenochtend is van Bergen op Zoom uit een uitgebreide hulpvloot naar het eiland Tholen vertrokken om op deze vooruitgeschoven post de zee te gaan bevechten. Een paar ton zandzakken ligt in de ruimen te wachten om in de dijkgaten te wor den geworpen door de 1500 Fransen, de grenadiers en commando-troepen, die met sloepen, vletten en stormbo- ten naar St. Anndland zouden over steken. Daar zullen zij de beschikking hebben over het zware materiaal van de Franse genie, dat gisteravond te Bergen op Zoom eveneens is ge arriveerd. OLLE KAPOEN EN HET HART VAN GOUD 18 TOEN Olie de gemene beschuldigingen van de eerste minister aanhoorde, werd hij opnieuw vreselijk boos. „Het is niet waar!" riep hij. „Ik kan helemaal niet toveren! Ik vond dat hart op mijn stoep en het was écht van goud! Daarom dacht ik, dat het van de koning was en bracht ik het hem. Maar de eerste minister zei, dat het van hem was. Toen ik het hem gaf, was het nog van goud! Ik weet het zeker!" „Juist!" brulde de eerste minister. „Toen was het nog van goud. Maar daarna ben je met je toverkunsten begon nen, want toen ik er mee op mijn kamer kwam, was het van marsepein! Het bewijs ligt hier voor me op de tafel! Iedereen kan het met eigen ogen zien! Mooie praatjes ver kopen, dat kan je!" Iemand uit de menigte gooide een rotte appel naar Olie toe en even later volgden er meer. Dit werd Uil te machtig. Klapwiekend stoof hij naar voren, tot hij naast Olie stond. „Onguur element!" krijste hij naar de eerste minister. „Mijn vriend Olie Kapoen kan helemaal niet toveren en ik geloof er helemaal niets van, dat het gouden hart van jou was!" „Hoor dat eens!" riep de eerste minister en hy lachte spottend. Herdenking staking-1903 gaat niet door van het N.V.V. en het hoofdbestuur van de Ned. Veren, van Vervoerspersoneel hebben de besturen van de A.B.B. en de afd. Amsterdam van de Ned. Veren, van Vervoerspersoneel besloten de bij eenkomst ter herdenking van de spoor wegstakingen op Vrijdag 6 Februari niet te laten doorgaan. Oproep aan Leidse reünisten Aan de reünisten van het Leidsche Studentencorps is medegedeeld, dat de viering van de 878ste dies Natalis der Leidse Hogeschool op 7 Februari in de Grote Club is afgelast, nu ons vaderland door een catastrophale ramp is getroffen. Voorts wordt me degedeeld, dat 250 leden van het Leid sche Studentencorps Zondagmiddag reeds in drie autobussen met graaf- en ander materiaal van Sociëteit Mi nerva is uitgerukt om in het ramp gebied hulp te verlenen. Ten slotte worden de reünisten op geroepen om oolc hunnerzijds een daad te stellen door het bedrag (of meer) dat, zij voornemens waren a.s. Zaterdag te besteden, aan mr C. baron de Vos van Steenwyk, Herengracht 27Jf, Amsterdam-C. over te maken postrekening no. 7ISO of Amster- damsche Bank, bijkantoor Damrak), welk bedrag dan gezamenlijk zal worden gestort in het Rampenfonds namens de Oud-Leidenaren te Am sterdam en onder dit motto zal wor den verantwoord in het Algemeen Handelsblad. Faciliteiten voor getroffen aspirant-emigranten Als onderdeel van de hulpverlening zullen aan adspirant-emigranten die ge troffen zijn door de overstromingsram pen en in wier voornemen tot emigratie geen wyziging is gekomen, zoveel mo gelijk faciliteiten worden verleend ten behoeve van hun vertrek. De mate van urgentie van ieder afzonderlijk geval zal hierbij de doorslag geven. Deze adspirant-emigranten kunnen zich in verbinding stellen met een van de aanmeldingskantoren der geweste lijke arbeidsbureaux of van de particu liere emigratie-organisaties in of nabij de plaats, waar zij zich bevinden. Indien dit niet mogelijk is, kunnen zij zich tele fonisch in verbinding stellen met de stichting Landverhuizing Nederland in Den Haag, tel. K 1700—392380, toestel De rechtbank ln Amsterdam heeft vanmorgen de oud-hoofdredacteur J. M. Goedemans van de Telegraaf vrijge sproken van de ten laste gelegde ver raad. Deze telastelegging gold een in de editie van 3 November 1951 versche nen bericht, dat later onjuist bleek zijn. De eis luidde vijftig gld boete sübs. 10 dagen hechtenis. te gaan. De oude heer zag er merk waardig ouderwets uit, met een ronde, halve-hoge hoed op 't hoofd, zoals geestelijken nog wel dragen. Een ouder wetse demi-saison had hij over een jaquet aangetrokken. Maar Bruce her innerde zich, dat zijn oom er jaren ge leden precies zo had uitgezien. „Je komt prachtig op tijd, jongen. Ken je „De Drie Kabouters"?" „Spijt me, nooit van gehoord, Oom." „Ik ben er ook in geen hele tijd ge weest maar daar at je vroeger het beste in heel Londen. We zullen eens gaan kyken of dat nog zo is. Je moet bij mij niet aankomen met die moderne, opge poetste kermistenten, waar je lif-lafjes te eten krygt maar geen behoorlijke hap!" De chauffeur wist dadelijk waar hij wezen moest en onderweg praatte me neer Pursey honderd uit. Hij vertelde hoe goed en goedkoop je vóór de Eerste Wereldoorlog in Soho eten kon. „Zes gangen voor twee en een halve shilling. .Te had toen een zaak van Lyon in Picca dilly waar ze je elf gangen voor drie en een halve shilling voorzetten! Je mocht een tweede portie vragen zonder extra betaling." „Die zul je wel niet nodig hebben had", was Bruce van mening. De oude baas grinnikte. „Nee, maar toch lustte je nog wel eens een stukje kip of wat extra compote. Dan kon je na afloop naar het variété in het Coli seum. waar de duurste plaatsen twee en een halve shilling kostten. Dat was me nog eens een tijd!" Van buiten maakte het restaurant „De Drie Kabouters" weinig indruk. Er stonden naast de deur een paar potten met palmen. Van binnen onderscheidde het zich in geen enkel opzicht van de andere gelegenheden van dezelfde klasse. „Kom maar naast me zitten, dan kan ik je beter verstaan. Mijn linker oor is mijn goede oor. Wat wil je eten, jon- yen „Ik laat de keus aan u, Oom. Dat zal yp> best wezen." De oude heer Pursey wenkte de kell- ner. „Ik weet niet. hoe jullie dat noe men. maar ik wilde eerst gekookte kreeft, daarna gebraden eend en taart na." „Uitstekend, menper" boogde kellner. AV li met een hors d'oeuvre begin nen „Laat maar eens kjjken wat je hebt. En een fles Chambertin!" Hij mocht dan niet vaak meer uit.gaan, maar de enkele keer, dat het gebeurde, wist de oude heer het er blijkbaar van te ne men. Bruce stelde er zich veel van voor. „Heb je al gehoord wanneer je schip uitvaart?" „Nog niet. Een dezer dagen natuur lijk!" „Dat hoop ik voor je. Het deugt niet, dat jonge kerels met hun ziel onder de arm lopen. Daar komt alleen maar narigheid van. Waar heb je die majoor Bennion leren kennen?" „Als passagier op mijn uitreis uit Nieuw-Zeeland." „Die vent bemoeit zich geloof ik met alles en nóg wat." „Dat moet u niet zeggen, Oom. Ik heb gehoord, dat hij ingewikkelde pro blemen, waar de politie geen raad mee wist, tot oplossing heeft weten te bren gen." „Voor Lady Cradon heeft hij tot nu toe anders wéinig weten te bereiken." „Tot dusver misschien niet", moest Bruce toegeven. „Het was voor u ook niet prettig. Oom. dat die zaak een van UW huurders betrof." „Schandalig! Hebben ze nog altyd geen spoor ontdekt? Niemand op het oog?" „Ik weet het heus niet. Het was een wonderlijke mystificatie: een vreemde baby in die sjaal van de kleine Cradon op te halen!" „Hoe verklaren ze dat?" „Daar heb ik geen verklaring van gehoord." „Vertellen ze jou dan niets?" De oude heer was kennelijk ontstemd. H(j stelde zijn vragen kort en krachtig en vond het blijkbaar vervelend geen afdoend ant woord te krygen. Toen deden zij het maal alle eer aan. Even later zei Bruce: „Ik heb eigen lijk weinig met de zaak te maken. Valerie en ik waren toevallig aanwezig, toen het kindermeisje de ontvoering van het zoontje van Lady Cradon ontdekte. Overigens weten wy eigenlijk van niets." „Valerie... dat is dat meisje, waar je mee vrijt, geloof ik. Je moet haar maar eens meebrengen, voor je vertrek." „Dat zal ik graag doen. Oom. U zult haar ook vast heel aardig vinden." Even later vroeg zijn oom: „Heeft die knappe majoor ook nog een verklaring weten te vinden voor wat jou in dat 1 po-o huis overkomen is?" „N°en. helaas niet." „Wat is jouw eigen verklaring van het geval?" £Wordt vervolgd ZEIST WACHT OP EVACUE'S yEIST, dat aan ruim 2000 geëvacueer- Cj den plaats kan bieden en toezegging heeft gekregen, dat dit aantal zal worden gestuurd, wacht sinds Maandag nacht met spanning om de slachtoffers liefderijk onderdak en hulp te bieden, fn de nacht van Dinsdag op Woensdag arriveerden circa twee uur de eerste evacuees op het Slot, dat is ingericht als evacué's op het Slot. dat is ingericht als komstig uit Ooltgensplaat. Het duurde echter tot Woensdagavond half negen voor het tweede transport arriveerde, 27 mensen rechtstreeks uit Den Briel; ze waren afkomstig uit Middelharnis en Sommelsdijk. Van deze evacué's zijn. 21, na van de nodige kleding te zijn voorzien, op eigen verzoek per auto naar Rotterdam gebracht, alwaar zij bij familie een on derkomen vonden. Te half twee in de afgelopen nacht arriveerden twee bus sen uit Rotterdam met slachtoffers; an derhalf uur later waren ook zij van het hoogst nodige voorzien en konden wor den ondergebracht bij particulieren en in tehuizen. Af en toe arriveren nog en kele evacué's, maar aan de 2000 is Zeist nog lang niet toe. Tot op dit ogenblik zijn ongeveer 300 slachtoffers in Zeist ondergebracht. Er wordt echter op ge rekend, dat nog vandaag enige honder den mensen zullen aankomen. De mo gelijkheid is niet uitgesloten, dat het registreren en onderbrengen van deze evacué's de gehele nacht zal doorgaan. HULPACTIE IN HET GOOI Gisteren heeft een voor Hilversum on gekend aantal collectanten en collec- trices (300), jong en oud, deelgenomen aan een grote straatcollecte voor het Rampenfonds. Vlijtige handen sorteer den in het Leger des Heilsgebouw de in houd der volgepropte bussen, die met de regelmaat van een klok werden binnen gebracht. Gisteravond kon men ons over het totaal-resultaat van de straatcollecte nog niet veel mededelen. Wel staat vast, dat de lijstencolleete van Dinsdag in totaal rond 70.000 had opgebracht. Men verwachtte, dat het totaal van beide col lecten de ton ruim zou overschrijden, te oordelen naar de voorlopige opbrengst van de straatcollecte. Uit Hilversum is voorts een jacht met zend- en ontvangïnstallaties naar Helle- voetsluis vertrokken. Een tweede instal latie is gisteren vertrokken naar Melis sant op Goeree-Overflakkee. De N.S.F. heeft een aantal nuttige walkie-talkie' beschikbaar gesteld. Er zijn in Hilversum reeds enige évaoué's bij familieleden gearriveerd. Of ficieel is N. Holland niet betrokken bij het opnemen van evacué's. De mogelijk heid is echter vrij groot, dat ook in het Gooi évacué's opgenomen zullen worden zodra Utrecht de stroom niet meer kan verwerken. Burgemeester J. J. G. Boot 'heeft de autoriteiten reeds er van op de hoogte gesteld, dat Hilversum gaarne bereid is een groot aantal vluchtelingen op te nemen. In een gedeelte van De Karseiboom treft men reeds voorberei dingen voor een opvang-centrum. zodat met alle eventualiteiten rekening is ge houden. Wij vernemen nog, dat de Gooise gemeenten met inbegrip van Baarn, Loosdrecht, Vreeland en Loenen geza menlijk een bedrag van ruim een kwart millioen gulden 'hebben ingezameld. De voorlopige resultaten van de geld inzamelingen te Kortenhoef en 's Grave- land ten bate van de slachtoffers van de overstromingsramp waren zeer verheu gend. 's Graveland bracht het tot ruim 7000 en Kortenhoef tot ruim 6000, Uitgaan in Het Gooi HILVERSUM. BIOSCOPEN. Rex: Mandv. 14 j„ Vrijd. 2,30, 7 en 9.15Zat. idemZond. 2, 4,15, 7 en 9 15; Maand. t/m. Dond. 2.30 en 8 u.Churchill Cinema: De Geluidsbar rière, 14 j„ dag. 2.30, 7 en 9.15; Zond. 2. 4.15. 7 en 9.15: City: Zigeunermelodie, IS dag. 2.30. 7 en 9.15: Zond. 2. 4.15. 7 en 9.15; Casino: Montana Belle. IS i. dag. 2.30. 7 en 9.15: Zond. 2. 4.15, 7 en 9.15 Zat. en Woensd. 2 en 4 u. jeugdfilms. Dond. 12 Febr. Zo begint het leven, 18 j„ 2.30. 7 en 9.15; Zat, 7 Febr. ll.-lö u. imcht- oorstelllng t.b.v. Rampenfonds: Achter de Wolken, 14 j. Met ingang van Maandag a.s. wordt in het Rex-theater te Hilversum een in grijpende wijziging van de bioscoop tijden doorgevoerd. Van Maandag tot en met Donderdag zullen de voorstellingen in het Rex-theater voortaan aanvangen om 2.30 en S uur. De aanvangsuren van Vry dag tot en met Zondag blijven dus ongewijzigd. Naar wij vernemen zullen de directies der drie overige bioscoop theaters voorlopig niet tot een dergelijke wyziging overgaan. In het kader van de hulpverlening aan de slachtoffers van de overstromingsramp zal de gehele dag recette van a s. Vrijdag van het Rex- theater worden afgestaan. In het City theater zyn tot en met vandaag (Don derdag) speciale voorstellingen voor dit doel gegeven. In het Casino-theater wordt a.s. Zaterdag om 11.45 uur een speciale nachtvoorstelling van „Achter de Wolken" gegeven. Alle baten zijn voor het Rampenfonds. AMERSFOORT, Grand Theater. Van t/m. 11 Febr. Achter kloostermuren, IS j„ Zo. 2, 4.15, «.45 en 9 u.: ov. dagen 2.30. 6.45 en 9 u.; Do. 12 Febr S u Vrije Toneel met: Engelen zonder vleugels: City: Van 6 t/m. 12 Feb. Spring in het Hellevuur. 14 j.. tyden "als voren: Rembrandt: van 6 t/m, 9 Febr. Muiterij op het Goudschip. 14 j.; van 10 t/m. 12 Febr. Jungle Regi ment. 14 j„ tijden als boven. SOESTDIJK. City Theater: Van 6 t/m. 11 Febr. De derde man, 14 j,Donderdag' .12 Febr. Song to remember, 14 j. Aanvang Vr. 8 u.; Za. en Do. 2.30. 6.45 en 9 u.Zo. 2, 4.15, 6.45 en 9 u.; ov. dagen 2.30 en 8 u. Ned Herv. Kerk. Beroepen te Zand- oort, J. de Groot te Apeldoorn. Te Rou- een, W. Vroegtndewey te Bleiswijk. Aangenomen naar Vroomshoop, H. Roest te Beuningen. Benoemd tot vicaris te Den Ham. W. van Hennekeler te N\jkerk, Tot id. te Amsterdam (wijkgem. Oude Kerk), J, van des Heiden, theoi, cand. Mozart-avond van Utrechtse Oratorium Vereniging (Van onze Utrechtse muziekmedewerker) Mozarts Exsultate Jubilate voor sopraan en orkest geldt voor een van 's componisten meest fiere jubelzangen. Toch komen in het middendeel, in het recitatief en de cavatïne, vóór het lied weer opvleugelt naar de Allelujazang, enige momenten van inkeer voor. Deze passages, waarin sprake is van storm vlagen in donkere nacht, en waarin ge vraagd wordt om troost voor de smar ten, waarover het hart zucht, wekten hoe kan het anders in deze dagen? - een bijzondere ontroering, en het was alsof Erna Spoorenberg, die dit solo motief voordroeg, met het U.S.O. op de Mozartavond van de Utrechtse Orato rium Vereniging, juist op dit ingetogen gedeelte een bijzonder mild accent wilde leggen. Het Exsultate stond op dit pro gramma tussen Mozarts Kröningsmesse en diens Vesperae de Confessoren, welke hij beide componeerde toen hij als 23- jarige jongeman uit Parijs was terugge keerd en in Salzburg gelegenheid vond, voor de kerk te componeren. Eigenlijk zou me deze mis en deze lofstukken moeten horen In een kerkgebouw als de Sankt Peter te Salzburg, waarvan de bouwstijl en de ornamenten harmoniëren met de rococostijl van deze muziek. De dirigent van de U.O.V., Jack P. Loory, wist echter in de concertzaal deze lumi neuze sfeer over te brengen, doordat hij de muziek in haar overwegend blijde cadans liet voortbewegen, en geen nei ging toonde om haar plechtig glad te strijken. Het koor ging zonder moeite in op de lenige tempi, en de geest van de uitvoering was er naar, om de toehoor ders de bevryding te schenken van Mozarts schoonheidslust. Van de soliste had de sopraan, Erna Sporenberg', het meest te doen, en zy deed dit licht en fraai. Aafje Heynis. Chris Scheffer en Anton Eldering gaven dan hun kwartet- partijen reliëf en het U.S.O. ging onder de zekere leiding van de dirigent met toewijding mee. Uitbreidingsplan Blaricum Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hebben in 1951 aan de Kroon ter goedkeuring aangeboden een plan van uitbreiding-in-hootdzaak voor het ge hele gebied der gemeente Blaricum en een uitbreidingsplan voor het dorp Bla ricum en de villawijk Crailo. De Kroon heeft thans het eerstge noemde plan-in-hoofdzaak goedgekeurd met uitzondering van het deel van het gemeentelijke gebied, waarvoor tevens een plan-in-onderdelen is vastgesteld. Het plan voor het dorp Blaricum en de villawijk Crailo is goedgekeurd met uitzondering van enige onderdelen. Rijwielpad wordt verlegd Daar de zanderij op Crailo zich steeds verder uitbreidt, is het noodzakelijk ge bleken het langs die zanderij, liggende rijwielpad weder te verleggen. Het be stuur der rijwielpadenvereniging Gooi en Eemland heeft hiertoe in zijn jongste bestuursvergadering besloten. Het in de gemeente Baarn liggende gedeelte van het rijwielpad naar Soest, langs de Torenlaan en Stadhouderslaan, zal door de gemeente Baarn worden ver beterd. DOMHOTEL TE UTRECHT BLIJFT HOTEL Naar wij vernemen zyn directie en commissarissen van de N.V. Hotel- Exploitatie Terminus Den Haag-Utrecht overgegaan tot aankoop van het Dom- hotel te Utrecht, dat deze maand in openbare veiling zou gaan. De nieuwe directeur, de heer C. Larrewijn, heeft de bedoeling het hotel nog dit voorjaar te moderniseren. ACADEMISCHE EXAMENS Amsterdam, Bev. tot arts de heer T. p. R(jken. SemS-artsex. de dames E. M. L. Buwalda en F Abrahams en de heren K L. Peper, J. van Dongen en Th. E. Sparrlus. Doet. natuurkunde, de heer X. C. de Troye, id. wiskunde de heer M. de Vries. Cand. wis- en natuurkunde de heren G. I. Oudemans. C. Stokvis, B. Stam en Tan Tjong Liat. De gemeente Amersfoort heeft Middelharnis geadopteerd. Het bureau van het Inzamelings- en Evacuatiecomité te Laren is ver- plaetst van het politiebureau naar De Boerenhofstede, aldaar, en is voortaan uitsluitend te bereiken onder telefoon nummer 3932. (Ingez. med.-advertentie) EEN KLEINE INFECTIE is dikwijls het begin van langdurige narigheden. Zuivert open huidplekken met de desinfecterende en snel genezende DEBRALINE (héldere vloeistof) FAMILIEBERICHTEN (Uit andere bladen) Getrouwd: A. Hazelaar en B G. de Bruyn Kopsvan Voorthuysen, Mep- pel; J. de Knegt en T. van Eyck, Rotter dam. Bevallen: ScholtmeyerWillekens, d., Breda; Van SchijndelVan Halder, z„ Tilburg; MargryOvers, z., Venray; ThijsVollenhoven, d., IJmuiden: Kok— v. d. VVerff, z., Nieuwenhoorn; Van Ba- kelWouters, z., Eindhoven. Overleden: N. Hissink. v., 86 j., Oosterbeek; R. H. M. Geerdes, m., 72 j., Schiedam; G. Brasserde Lange, 73 j., Huizen; B. J. Otte, m., 44 j., Epe; N. J< Vos—Schager, 71 j., Bloemendaal: J. van den Schaaf 6S i, Amsterdam*

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3