Enige verbinding met Rotterdam bedreigd Vliegbasis Woensdrecht is Schiphol in 't klein Eerste dodenlijst Bisamratten Engelse Zondag Onderscheid VOORNE EN PUTTEN Dijk bij Nieuwesluis dreigt het te begeven Vluchtelingen in Haamstede Eén in nood Koningin biedt paleis aan Amphibie-voertuigen halen laatste mensen van daken en zolders Het ene schip na het andere Straks verlof „Laat hen zo veel mogelijk hier komen" ZWITSAL SIROOP Peking stelt voor vuren te staken HET VRIJE VOLK DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 Hét gehele Nederlandse volk. vrijwel zonder uitzondering, kent op dit ogenblik maar één doel: Hoe kunnen wij zo goed en zo snel mogelijk helpen. Vrijwel zonder uitzondering. Slechts een kleine groep communisti sche tvroeters en hun naaste omgeving, vragen zich ook thans weer niet in de eerste plaats af: „Hoe kunnen wij helpen in de nood?", maar: „Hoe kunnen wij politieke munt slaan uit de ellende?" Het dagelijkse bestuur van de C.P.N. weet het al: De na-oorlogse regerïrisen-Drees en andere zijn ten volle verantwoordelijk voor de ramp. En terwijl iedereen uit eigen ervaring weet, dat de drang tot helpen spqntaan naar boven kwam, zodra de berichten van de watersnood# bekend werden, heeft het dagelijkse bestuur van de C.P.N. „vast gesteld", „dat de regering niet centraal heeft ingegrepen, maar de hulp en het reddingwerk, die in de eerste plaats staatszaak zijn. heeft overgelaten aan plaatselijke autoriteiten en particuliere instellingen, die onyermijdelijk langs elkaar werken." Ditzelfde 'dagelijkse bestuur van de C.P.N. roept in hetzelfde nummer van De Waarheid de leden van de C.P.N. en de arbeiders organisaties op „om onmiddellijk te komen tot een landelijke organi satie van comité's voor volkshulp". Daar krijgen wij dus het zoveelste comité, thans geheten comité voor Volkshulp. Alles ter meerdere glorie van de C.P.N. Een vermelding van het Nationale Rampenfonds hebben wij in het communistische blad niet gevonden. Het filiaal van de C.P.N., de E.V.C., bauwt onmiddellijk na, dat de regering de schuld is en „eist" ook centrale hulpverlening. „Zij is echter van mening, dat financiële hulp door middel van overwerk geen doel treffende maatregel is". Terwijl duizenden en tienduizenden slachtoffers.van de watersnood met moeite hun leven hebben gered en terwijl vele honderden zijn verdronken en anderen nog in direct levensgevaar verkeren, kennen de leiders van het Nederlandse communisme maar één zorg: Hoe slaan wij hiér munt uit voor onze wrakke zaak. Bij het lezen van deze weerzinwekkende propaganda, die in weerzin wekkendheid slechts door het volgende nummer van De Waarheid is overtroffen, viel ons het woord bisamratten in. Bisamratten zijn gevaarlijke woeldieren, die gangen in dijken graven en dé weerstand verzwakken. Zo zien de communisten als hun enige taak om door hun gewroet de geestelijke weerstand tegen rampen die ons^ land treffen en gevaren, die ons bedreigen, te verzwakken. Bisamratten! Het "Engelse Lagerhuis heeft gedebatteerd over de eerwaardige tradities van de Engelse Zondag, „de Zondag zonder publieke sportevenementen en zonder toneel", de „Zondag van de verplichte vervéling", zoals de Londense correspondent van een Frans blad hem karakteriseert. Maar voor een groot deel van de Engelsen heeft hij toch een positieve waarde: alle hervormingspogingen werden althans door het parlement afgewezen en de meerderheid, die dit deed, ver enigde leden uit alle drie grote politieke partijen. Het voorstel dat sport en toneel direct zou hebben toegelaten sneu velde met grote meerderheid: 281 tegen 57 stemmen. Dat hier geen politieke kwestie werd beslist volgt reeds uit de zeer schrale bezetting vanjhet Lagerhuis; geen oppositie, die een politieke beslissing wou uitlokken, geen regeringspartij die daartegen al haar getrouwen had opgeroepen. Integendeel, alle drie partijen hadden hun parlements leden de vrijheid gegeven, naar eigen Inzicht te oordelen en te stemmen. Iets meer kans bood een voorstel, dat de Zondagswetgeving wilde voorleggen aan een studie-commissie. Dit denkbeeld vond veel steun in het land, ook bij eminente vertegenwoordigers van de Anglicaanse Kerk en de Methodisten. Churchill was er dan ook bang voor. Het is heel verleidelijk, een moeilijk vraagstuk op de lange baan te schuiven. En was er eenmaal een commissie, die de kwestie rustig bekeek, dan kwamen er ook wel hervormingsvoorstellen, bedacht de premier, die over een grote parlementaire ervaring beschikt. Dus pleitte hij wel sprekend voor een directe beslissing. Met 172 tegen 164 stemmen kreeg hij zijn zin. Dat was zijn eigenlijke overwinning. Directe ingrijpende maatregelen tegen de Engelse Zondag hadden geen schijn van kans, zoals uit de reeds genoemde stemmenverhoudingen duidelijk blijkt. O ok over het commissie-voorstel had geen politiek debat plaats. Trouwe kerkgangers onder de Lagerhuis-leden bepleitten, „dat de^.kerk zich niet moet opdringen". Anderen betoogden dat in het „zondige Parijs" de kerken 's Zondags tweemaal zoveel bezoek trekken dan in Londen. Partijgenoten van die leden verdedigden de stijl van de Engelse Zondag als een verworvenheid van historische waarde, waarvan het Engelse volk geen afstand moest doen. Deze scheidings lijn liep door de drie partijen en de twee colonnes die naar de belde corridors wandelden om hun stem vóór of tegen uit te brengen (de manier van stemmen In het Lagerhuis) vormden de bontst denkbare politieke samenstelling, althans voor Engeland. Ziehier een land met politieke partijen, toegankelijk voor gelovigen van allerlei aard en voor buitenkerkelijken. Zij kunnen vraagstukken 1 van levensbeschouwelijke aard behandelen en beslissen, volkomen buiten de politieke sfeer. Zij kunnen ze dus zuiver behandelen op hun levensbeschouwelijke waarde. Zonder enige poging om uit de opvatting van een andersdenkende politieke munt te slaan. Zonder een poging om enige opvatting omtrent deze kwestie te diskwalificeren, door ze in de sfeer der politieke tegenstellingen te trekken. En, o wonder, in het land zonder kerkelijke partijen, met ruim vijf jaar van socialistische regering en een socialistische meerderheid in het Parlement, handhaafde de strenge Engelse Zondag zich onverkort en'werd elke wijziging ook thans, mede met socialistische hulp afge wezen. Wij willen hiermee geen pleidooi voeren, noch vóór, noch tegen de Engelse Zondag. We wilden alleen maar aantonen dat kwesties van levensbeschouwelijke aard, juist volgens de zienswijze der meest recht- einnigen,-veiliger zijn in een land zonder dan mèt kerkelijke partijen. G; ij hebt de plank misgeslagen, toen u over het beleid van de huidige minister van Justitie bij de voorwaardelijke Invrijheidstelling van oorlogsmisdadigers schreef. Want gij hebt gesproken van de veront rusting bij velen over de vanzelfsprekendheid, waarmee onder vorige ministers van Justitie het beleid voor gewone gestraften in zake de voorwaardelijke invrijheidstelling werd toegepast op de oorlogsmisda digers. En aan het slot van uw beschouwing schreef u. dat men zich over het beleid van de huidige minister van Justitie geen zorgen be hoeft te maken. Aldus spreekt het Christelijk-Nationaal Dagblad „De Rotterdammer" ons toe. Het blad citeert ten bewijze van ziin stelling het antwoord, dat minister Donker op 6 Januari in de Eerste Kamer aan mr In 't Veld heeft'gegeven bij zijn interpellatie naar aanleiding van de ont snapping in Breda. In dat antwoord staat, dat minister Donker prin cipieel voor de oorlogsmisdadigers geen ander beleid wil voeren dan voor de gewone criminelen. Wanneer tweederde van de opgelegde straf is uitgezeten, dan vindt echter niet automatisch voorwaardelijke vrijlating plaats. Verschillende omstandigheden hebben invloed op het te nemen besluit. Maar niet, aldus de minister, de ernst van het ge pleegde misdrijf. Wij hebben deze uitspraak anders gelezen dan De Rotterdammer. Het laten .meespreken van verschillende omstandigheden, evenals dat het geval is bij de invrijheidstelling van gewone delinquenten houdt naar onze overtuiging in, dat onder andere de mate waarin de ge vangen oorlogsmisdadiger tot inzicht van het onjuiste van zijn gedrag is gekomen, meeweegt. Wij zien in de mededelingen van de minister een doorbreking van een zeker automatisme, dat bij de invrijheid stelling was ingeslopen. Na tweederde van de straftijd zal elk geval op zijn eigen verdiensten worden bekeken. D e minister heeft trouwens aan deze opvatting steun gegeven door bij genoemde gelegenheid in de Eerste Kamer enige gevallen op te noemen, 'waarbij hij reeds met het automatisme had gebroken en oorlogsmisdadigers langer gevangen had gehouden, dan tweederde van hun straftijd. Wanneer de minister de meer individuele beoordeling van elk geval ook bedoelt werkelijkheid te maken voor de gewone ge vangenen, kunnen wij er ons slechts over verheugen. Dat overigens bij de beoordeling van de gewenstheid voorwaarde lijke invrijheidstelling te verlenen, de ernst van het gepleegde misdrijf buiten beschouwing moet blijven, zoals de minister meent, is ons niet duidelijk. Dat er in het verlenen van de voorwaardelijke invrijheid stelling een zekere lijn moet zitten, en dat het beleid geen willekeur mag zijn,-is buiten kijf. Maar dat men onrecht zou doen door de ene gevangene een groter deel van zijn straf te laten uitzitten dan de andere, omdat het delict van de een van andere aard is geweest dan dat van de ander, ontgaat ons. Wij menen, dat de aard van het misdrijf wel een element in het beleid ten aanzien van de voorwaardelijke invrijheidstelling mag en kan zijn. De Donderdagmorgen brengt zorgwekkende berichten uit overstroomde gebieden, die al het goede nieuws in de schaduw stellen. Op Schouwen voltrekt zich een nieuwe ramp, waarover men op onze voorpagina kan lezen. De gevolgen van de nieuwe doorbraak zijn nog slechts te raden. Voorne en Putten leeft in doodsnood. De nieuwe dijk bij Nieuwesluis dreigt het te begeven. Het water in de Heenvliet- polder blijft voortdurend stijgen. Men vreest dat de Wieldijk, waarover de verbinding met Rotterdam loopt, het niet zal houden. Het vee wordt in allerijl uit de achterliggende polder wegge voerd. Het verkeer op deze dijk ging Donderdagmorgen nog door, maar was toen reeds levensgevaarlijk. Er wordt koortsachtig aan de dijk gewerkt. Mocht deze toch doorbreken, dan verliest Voorne en Putten de enige verbinding met Rotterdam. Oud-ambassadeur dr A. London overleden (Eigen nieuwsdienst) Dr A. Loudon, secretaris-generaal van het Permanente hof van Arbitrage is gisteravond plotseling overleden tij dens een concert van het Residentie- Orkest in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag. Dr Loudon, die 60 jaar geworden is, woonde het concert bij als voorzit ter van het bestuur van het Residentie-Orkest. Aan het begin van het concert had hij gedurende een tiental mi nuten het publiek toegesproken naar aanleiding van de nationale ramp en tot het doen van mededelingen over de veranderingen in het pro gramma van het orkest. Nadat hij zich naar zijn loge had begeven speelde het orkest het Air van Bach ter herdenking van de slachtoffers. Omstanders viel het op. dat de heer Loudon zich daarbij niet van zijn zitplaats verhief. Hij is overleden aan de gevolgen van een hartaanval. Het concert is uiteraard afgelast. Levensloop Dr Loudon werd in 1892 in Den Haag geboren Hij studeerde in Lei den in de rechten en koos een diplo matieke loopbaan. Hij was o.m ge zant te Bern en vertegenwoordiger van Nederland bij de Volkenbond. Van 1938 tot 1947 verbleef hij te Washington, waar hij eerst als ge zant en sinds 1942 als ambassadeur voor ons land optrad. In 1947 werd hij benoemd tot lid van de Raad van State. In het be gin van het vorig jaar vroeg hij ont slag als zodanig wegens zijn benoe ming tot secretaris-generaal van het Permanente hof van Arbitrage, dat in het Haagse Vredespaleis geves tigd is. Als voorzitter van het Residentie- Orkest was de heer Loudon in het Haagse culturele leven een vooraan- staande figuur. Vandaag zijn reeds 220 vlieg tuigen betrokken bij het reddings werk. Ook de dijk langs het Voornse kanaal en de afsluitdam te Oostvoor- ne zijn door tienduizenden zandzak ken versterkt. Deze dijken hebben de krachtige wind van de afgelopen nacht beter doorstaan. Zuid-Beveland vertrouwt, na de stormachtige nacht, zijn dijken even min. Donderdagmorgen werd snel een begin gemaakt met de evacuatie van Krabbendijke. De toestand om Tholen was morgen niet duidelijk. Het eiland heeft dringend verzocht de overslag- lichter „Weesp" en de hele KNSM- vloot, die bij Zijpe liggen, naar Sint- Maartensdijk te dirigeren. Sint Maartensdijk zélf is volgens onze inlichtingen droog. Oud Vosse- meer en St Annaland zijn weinig be schadigd. Poortvliet staat gedeelte lijk onder water. Het stadje Tholen is behouden gebleven. Het richt alle zorg op Stavemsse,- het rampzalige dorp op Tholen. dat alle grote klap pen opving. De zwaargewonden en zieken uit Staveriisse worden met amphibievoertuigen naar Bergen op Zoom gebracht. Het dorp had 1700 inwoners. Slechts vier over Zondagmorgen reeds vertrokken uit Nieuwe Tonge op Overflakkee 24 mannen naar het gehucht Bat ten oord (aan de Krammer) met vrachtauto's en auto's. De tocht stond o ik] er leidiufc-^ji;. jyurgemee^- ter' Hofwegen. Ze yenteiUÏfoor een enorme vloedgolf overvallen. Viéi keerden weer... Battcnoord ging ver loren. Gelukkig bleef het ziekenhuis in Dirksland, doordat het zijn zijn eigen electriciteit kan verzorgen, vol op draaien. In grote trekken In grote trekken is het laatste nieuws van Zeeland: Schouwen en Duiveland staat voor vier-vijfde deel blank. Noord-Beveland voor de helft. St Philipsland is geheel overstroomd. Tholen voor een derde deel, namelijk de Westelijke punt met Stavenisse. Zuid-Beveland is voor ongeveer een achtste deel overstroomd. Zeemvsch- Vlaanderen is bijna droog. Alleen bij Terneuzen en Breskens. Ossenisse en Kruiningen staan stukken onder water. Walcheren gaat vooruit en maakt het redelijk goed. Minister Algera heeft verklaard dat het werk dat thans wacht, niet te vergelijken is met de drooglegging van Walcheren na de oorlog. Er is zeker vier maal zoveel te doen. Advertentie l.M. In Haamstede op Schouwen-Duive- land zijn ongeveer vijfhonderd vluch telingen bijeen uit de dorpen Seroos- kerke. Scharendijke, Noordwelle, Ellemeet en Eikerzee. Scholen en ge bouwen en particuliere huizen zitten er vol. Renesse blijkt voor het grootste deel gespaard te zijn. Van de 150 in woners van Burghersluis zijn er tien omgekomen. De schepen „Ouderzorg" en ..Vertrouwen" zijn aangekomen met een uitgebreide apotheek en vier doktoren aan boord. Beide schepen zouden Woensdag meteen zestig mensen elk evacueren. I ank zij een machtige drang tot hulpverlening heeft de in gezamelde hoeveelheid geld en goederen voor de slachtoffers van de watersnood een ongekende om vang bereikt. En nog steeds stro men hulp en helpers toe. In de nood zijn alle scheids lijnen weggevallen. De drang om samen alle krachten in te span nen voor de getroffen medemen sen. is een glanzend licht in deze donkere dagen. Het werken van afzonderlijke comité's moet dan ook als over bodig en zelfs schadelijk worden afgewezen. Als bovendien deze comité's, zo als het communistische „Comité voor .Volkshulp" de nood van tien duizenden misbruikt voor poli tieke propaganda, dan is zo'n actie niet alleen overbodig en schadelijk, maar ook schandelijk. Daarom ontraden wij iedereen ten sterkste, zich met de werk zaamheden van deze nieuwe com munistische propaganda-instel- ling in te laten. Wie wil helpen kent de adres sen: Voor geld: Het Nationale Rampenfonds, giro 9575. Voor goederen: Het Rode Kruis. Voor persoonlijke hulp: Het Gewestelijke Arbeidsbureau. In de nood zijn wij samen één! Hieronder publiceren wij een voorlopige lijst van het Rode Kruis, waarop de eerste namen voorkomen van hen, die bij de watersnood het leven hebben verloren. Het Rode Kruis kan niet volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid er van. Het is mogelijk, dat wijzigingen achteraf noodzakelijk blijken. De plaatsnaam achter de namen van de slachtoffers geeft de geboorteplaats aan, het cijfer het geboortejaar. DINTELOORD: Janssen, Martinus. 1904. Halsteren; de Vos, Jan, 1894, Fijnaart; Vissers. Jaatje, 1898. Dinteloord. FJINAARTvan de Meeberg. Leendert. 1898. Klundert; Kloet.. Wilhelmina A., 1906. St Maartensdijk: van Opdorp, Johanna Fr. M 1944. Fijnaart Slikboer, Adriana W., 1904, Dinteloord: Polak, Adriana J., 1906, Willemstad: Hollemans. Maria. 1946. Fijnaarl: Hartvelt Pieternella A., 1910, Fijnaart: de Geus, Leendert M., 1936, Breda, de Geus. Christiaan. 1946, Fijnaart: de Geus, Jan D„ 1948, Fijnaart. van Mourick, Gerrit J., 1924, Willemstad: Hollemans, Hermanus L 1943, Willemstad: de Wit, Maria. 1926, Willemstad; Suykerbuyk. Antonia E., 1876. Steenbergen; Knook, Johanna A., 1924, Fijnaart. Driesprong. Jan O.. 1874: Koetsenruvter, Petrus G. A„ 1950, Fijnaart Koetsenruyter, Lucia A. M„ 1951, Fijnaart: Mackay, Peter G., 1943 Fijnaart: Lijdekker, Martinus. 1880; Driesprong, Jannetje, 1906, Knook, Teuntje, 1900; Eland, Martha. 1892. 's-GRAVENDEEL: J. Groot; mej. St. Nikolaas. en dochter (nog niet gevonden); mej. Kranenburg, 12 j. en moeder en zusje; van Appeldoorn: mej. van Steensel. Zeer waarschijnlijk omgekomen, maar lijken nog niet geborgen- mej. Kruythof; wed. v. d. Wulp en 3 kinderen: mej. van Verk en 2 of 3 kinderen; hr. en mevr. Brand; wed. Verdonck en dochter en drie kleinkinderen, genaamd de Zeeuw; mevr. Kraak; kind van C Heidemolen. HALSTEREN: Maas. Petrus, 1951. Halsteren; van Tiggelen. Maria W.. 1919. Wouw; Raats, Cornelia M. W„ 1950. Bergen op Zoom: Raats. Petrus J., 1945. Bergen op Zoom: van Elzakker, Philomena, 1918, Halsteren: Schillemans, Adriana M.. 1914. Steenbergen. HOEDEKENSKERKE: Leys, J., Hoedekenskerke. GEMEENTE HOEK: NIEUW NEUSEN-POLDER. Smallegange. drie maanden. HONTENISSE: Leeraert. Maria I., 65 j.: Mattheyssen, Agnes M.. 33 j.; Daalman, Roza M., 8 j.; Daalman. Theophyl S. C„ 6 j.; Smit. Desyre, 68 j., nog niet geborgen: Maas, Louisa. 66 j., nog niet gebor gen; de Smit, René G., 37 j, nog niet geborgen; de Smit, Agnes M., 24 j., nog niet geborgen. KLUNDERT: Blommers, Johannes A., 1900, Klundert. MAASSLUIS: mej. van der End, J., 1883. RILLAND-BATH: de Groffau, J. A„ burgemeester, vermist. ROTTERDAM: v. d. Starre, A., Sliedrecht. Veere; Theune, Johanna. 1869, 1874. VEERE: Leeman, Hubregt. Arnemuiden. VLISSINGEN: van Beers, Petrus M., 1883, Vlissingen; Verhagen, Johann, 1910, Keulen DU.; de Jonge, Franciscus, 1904, Vlissingen. ZAAMSLAG: van Alten, Jacobus J., 1949, Othene, gem. Zaamslag. De Koningin heeft het paleis 't Loo aangeboden voor geëvacueerden. Het wordt mét butagasapparaat. keukeninrichting en kok ter beschik king gesteld. Prinses Wilhelmina heeft haar par ticuliere auto, een Cadillac, ter be schikking gesteld van het ziekenver- voer. \KOU enGRIBP kunt U bestrijden met de1 I zo krachtig werkende HET OUWEl-CACHEI WAARBORGT SMAAKLOOS EH GEMAKKELIJK IHHEMEH (Van onze speciale verslaggever) j motoren haalden nog eens tientallen Nu mag dan eindelijk worden aan- i mensen uit dewoestenij. Ook Zierikzee zelf de vluchtheu vel van Duiveland is practisch geëvacueerd. Gisteravond, varmacht en vanmorgen op hoog bevel. Boot na boot is naar Bergen op Zoom gevaren, naar Dordrecht en naar Rotterdam. Eerst de zieken en ouden van dagen, toen de anderen. Op dit ogenblik zijn in Zierikzee en omgeving alleen nog weerbare mannen achtergebleven, dijkwerkers, die met man en macht bezig zijn dwars over het eiland, in de richting Brouwershaven, de dijken te herstel len. De bedoeling schijnt, om ten minste Duiveland zo spoedig moge lijk weer droog te maken. genomen, dat op Schouwen-Duive- land practisch geen overlevenden in bomen, op daken of op zolders vech ten voor hun bestaan. Gistermiddag, gisteravond en vannacht is bij zoek lichten en schijnwerpers een enorme kriskras-speurtocht gehouden. Dit kon. doordat nu helaas voor velen te laat het enige soort vervoer middel was gearriveerd, dat volledig geschikt bleek voor reddingen op grote schaal: amphibie-voertuigen, amphibie-tanks en Dukws. Tientallen Dukws van het Engelse en Amerikaanse leger en van een pleizervaartmaatschappij In Oost ende. De Dukws met hun knorrende De vliegbasis Woensdrecht lijkt wel Schiphol in het klein. Hefschroefvliegtuigen en vlieg tuigen van groot en klein for maat vliegen af en aan. Aller eerst zijn er de Amerikaanse helicoptères, grote libellen, die uit Duitsland te hulp zijn ge komen en begrijpelijk de meeste aandacht trekken. Zij doen geweldig reddend werk. Deze groep heeft vier dagen met volle energie bij Schouwen-Duiveland geholpen de mensen van Nieuwerkerk over te brengen naar Zierikzee. Hoeveel slachtoffers zij al uit bomen, van daken van boerderijen of van ondergelopen plekjes hebben gehaald is op geen stukken na te zeggen. Maar het zijn enkele honder den mensen geweest. Het werd een soort pendeldienst van dak naar dijk, van boom naar dijk of waar vandaan dan ook. Ontroerende verhalen weten zij te vertellen. Hoe oude mensen, die mis schien nog nooit in hun leven gevlo gen hebben en misschien nog nooit een dergelijk hefschroefvliegtuig had den gezien, met dè moed^der wan hoop de touwladder grepen om het vege lijf te redden. Met strakke verbeten gezichten ver tellen zij, dat een oude man, toen hij bijna binnen was gehaald de touwladder niét meer kon blijven vasthouden, zijn armen uitstrekte en naar beneden viel. Van een knaap die bijna op een droog plekje was gebracht maar geen kracht meer had om vol te houden. Misschien had hij al 3 x 24 urn- in een boom gezeten. Maar ook de andere vliegers, Engel sen en Nederlanders, deden geweldig goed werk. Met Pipercubs en Austcrs vlogen zij met doktoren, medicijnen, levensmiddelen etc. en landden op een drooggevallen stuk strand waar in normale gevallen geen denken aan was om te dalen. Toch deden zij het. Dit waren de vijftien vliegers van het 298ste A.O.F. squadron, die ook de gehele dag in touw waren En dan vlogen er tenslotte de zware tweemotorige toestellen, die in allerijl nog volgeladen werden met zandzakken die gedropt moesten wor den op de nog steeds bedreigde pun ten, want er is nog steeds gevaar voor de dijken. Wanneer men boven de Schel'de vliegt, ziet men één onafzienbare stroom schepen, die naar Schouwen Duiveland varen, óm te helpen bij het reddingwerk. (Luchtfoto ANP Droeve plichten Droeve plichten zijn op Schouwen Duiveland vervuld. In stilte en zeer provisorisch, zijn zoveel mogelijk do den begraven, op die plaatsen waar het redelijkerwijs mogelijk en ver antwoord was. Soms was dat tegen de binnenkant van de dijken... Nu de overlevende mensen gered zijn, is het overlevende vee aan de beurt. Vanmorgen voeren overal rond Schouwen Duiveland schepen met koeien, paarden en varkens aan boord naar alle mogelijke geschikte havens. Bij dit werk is voor de con trole op het eigendomsrecht onder andere het personeel van de Cultuur Technische Dienst ingeschakeld. Zodra de toestand is gestabiliseerd en er tekening is gekomen in de eva cuatie en de registratie, zullen alle militairen, die in de door de ramp getroffen gebieden wonen, een bui tengewoon verlof met familiebezoek krijgen van vier dagen. Koos V or rink. voorzitter van de Partij van de Arbeid en mr J. A. W. Burger, voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van de Partij van de Arbeid, hebben gisteren een tocht gemaakt door de Zeeuwse nood- gebieden. Zeeland in Amerika: De gemeenteraad van Zeeland in de Amerikaanse staat Michigan wil, dat er zoveel mogelijk Neder landers uit de noodgebieden naar Amerika zullen mogen komen. „Verhoog het immigratiequotum voor Nederland", heeft de ge meenteraad telegrafisch aan Eisenhower gevraagd. Om dit te kunnen doen had de burgemeester, Dirk C. Bloemen- daal, een buitengewone zitting bijeengeroepen. De gemeente Zee land werd 106 jaar geleden ge sticht door Zeeuwen. ..Onbeperk te immigratie van Nederlanders zou in hel voordeel van beide lan den zijn", aldus de gemeenteraad van Zeeland. „Hulp aan Neder land in het uur van zjjn grootste nood sinds eeuwen zou de good will van Amerika onmetelijk doen stijgen." J Advertentie l.M. Bescherm Uw Kinderen Bij gevatle kou direct de Uw kind ^bedreigende gevaren bestrijden met:/ De premier van communistisch China. Tsjoe En-Lai, heeft Woens dag voorgesteld het vuren in Korea onmiddellijk te staken op de be- standsvoorwaarden, die reeds met de delegatie der Verenigde Naties zijn overeengekomen. Het staken van het vuren zou ge volgd moeten worden door een poli tieke conferentie van elf landen over de repatriëring der krijgsgevange nen, het laatste agendapunt van de besprekingen in Panmoenjom dat. nog open staat. Tsjoe deed zijn voorstel op een vergadering van het politieke volks comité te Peking. Het is door Radio- Peking omgeroepen. Een Britse officiële woordvoerder verklaarde onmiddellijk, dat het voorstel voor Engeland aanvaardbaar is. Het komt neer op een herhaling van het Russische voorstel, dat voor Kerstmis al door de Algemene Ver gadering der V.N. verworpen is Ridgway vliegt over geteisterd gebied Om even voor half twaalf vanmor gen stapte generaal Rigdway. de ge allieerde opperbevelhebber in Europa, uit het vliegtuig, dat hem zojuist van Parijs naar Schiphol had gebracht. De generaal zou vanmiddag een rondvlucht boven de getroffen gebie den maken en daarna met Ameri kaanse en Nederlandse miltaire auto riteiten in Den Haag confereren over mogelijke hulpverlening. Men verwacht, dat generaal Ridg way laat in de middag naar 't Shaep- hoofdkwartier in Parijs zal terugke-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2