Laatste vier dijken op Schouwen doorgebroken vanmorgen V Stavenisse het zwaarst getroffen: waarschijnlijk 300 doden X Weergatin staartdijk Oude en Nieuwe Tonge moeten evacueren Zondag spreekt de Koningin Dodencijfer thans 1320 MATROZENSHAG Het\rije\blk AGRLAD - HOOFDREDACTEURK. VOSKTÏTL DEMOCRATISCH-SOCIALISTISCH DAGBLAD - HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL Donderdag 5 Februari 1953 Achtste Jaargang Nummer 2365 Cite. N.V. De Arbeiderspers. Hekelveld 15, Amsterdam, tel. 38811. Dir. H. v. Kuilenburg en C. v. d. Waerden. Abonn.prijs 49 cent per week, ƒ6,35 per kwartaal. Losse nrs: 13 cent per ex. Postgiro 21876. Gemeentegiro V 4500 De regering deelt mede: in ver band met de ramp. die Neder land heeft getroffen, hebben de gezamenlijke kerken besloten aan staande Zondag in de kerkdiensten op te roepen tot bijzondere ver ootmoediging, tot gebed en tot offer. De Koningin zal zich om één uur op die dag via de radio tot ons volk richten. De programma's der omroep verenigingen zuller het stempel dragen van herdenking van en bezinning op het geleden leed. De regering spreekt de ver wachting uit. dat algemeen in het openbare leven met het bijzondere karakter van deze Zondag reke ning zal worden gehouden. l)e Nederlandse Bioscoopbond heeft besloten. Zondag geen en kele film te vertonen. V. Het aantal slachtoffers van de watersnood is op het ogen blik gestegen tot 1320. (Van onze verslaggevers) anmorgen zijn de laatste vier dijken ten noorden van Zierikzee op Schouwen en Duiveland door gebroken. Daarmee is de laatste waterkering voor de plaatsen Noordgouwe, Schuddebeurs. Renesse en Zonnemaire die tot nog toe gedeeltelijk van over stroming waren gevrijwaard weggenomen. Het nood-ziekenhuis in Noordgouwe is daarmee zeer ernstig bedreigd en moest onmiddellijk worden ge- svacueerd. Alle beschikbare schepen en vliegtuigen zijn opgeroepen, zo spoedig mogelijk te hulp te komen om de zieken in het nood ziekenhuis Noordgouwe en de bevolking te evacueren. Intussen hebben het hospitaalkerkschip De Hoop en de vaartuigen Crescendo en Marken die in dienst zijn van het Rode Kruis zich naar het bedreigde gebied begeven. De Hoop werd om één uur voor Zierikzee verwacht. De Crescendo heeft een arts en enig verplegend personeel aan boord en biedt plaats aan driehonderd personen. Het schip zal ingezet worden bij de evacuatie. Tn de ochtenduren was de toestand, blijkens de radioberichten die wij hierover konden opvangen, zeer verward. Zeker was het, dat er van doorbraak van een viertal dijken sprake was. Dat was in de eerste plaats de dijk ten Noordoosten van Zonnemaire (dat in het Noordelijke middengedeelte van Schouwen Duive land ligt) Door deze doorbraak kan het brakke water uit de Grevelingen ongehinderd het eiland binnenstromen: bij vloed het binnenstromende zeewater, bij eb de rivierstroming uit de Biesbosch en de Krammer. Ten Noordoosten van Brouwershaven bij Dijkhuisjes brak een tweede dijk door. Het resultaat daarvan is hetzelfde als dat van de doorbraak bij Zonnemaire. De burgemeester van Renesse, aan de noorkust van Schou wen, heeft medegedeeld, dat er een nieuwe dijkdoorbraak is bij Renesse. De toestand is zeer precair. Ten slotte brak de dijk, die ongeveer een kilometer ten Westen van Noordgouwe ligt, door. Hierdoor zal het water, dat reeds op Schouwen doordrong na de doorbraken van 1 Februari bij vloed in Oostelijke richting (dus naar Noordgouwe en Zon nemaire) worden gestuwd. Dat betekent, dat dit middendeel van Schouwen Duiveland thans opnieuw van twee kanten wordt bedreigd. Grote angst en verwarring heersten alom. Die verwarring kwam vanmorgen om omstreeks twaalf uur tot uiting in een dramatisch gesprek, dat de schipper van de Hendrik Jacob, die voor Brouwershaven ligt en een verbindingsschip voor Zierikzee. Het was hem geble ken, dat schepen, die voor hulpverlening aan kwamen varen. Brouwershaven niet binnen mochten lopen. Dat deze schepen de haven binnenkwamen was van het aller grootste belang, omdat zich omstreeks twaalf uur tussen acht honderd en duizend vluchtelingen op weg naar Biouwershaven bevonden. De schipper kreeg van de verbindingsman voor Zie rikzee de strikte opdracht zich aan geen enkel verbod te storen en toch Brouwershaven binnen te lopen. Alle schepen bestemd voor Haamstede hebben opdracht gekregen zich naar Scharen- dijke te begeven. Het reddingswerk kon pas vanmiddag worden begonnen: men heeft alle hulptroepen aan laten rukken. Er is groot gebrek aan motorvletten. Zevenhonderd vluchtelingen zullen vanavond met de Martha en de Spes Vera in Rotterdam aankomen. De reddingsboot Dor us Rijkers is bij Oude Tonge aan de grond gelopen en moet wachten op hoog water. In de slaartdijk op het eiland Ro zenburg: is Woensdagavond wéér een groot gat geslagen. Vanmorgen vroeg is men met man en macht aan het dichten gegaan. Er dreigt geen on- middelijk gevaar. Wel moeten de zeeschepen, die de Waterweg in- en uitvaren, de groot ste voorzichtigheid betrachten. De loodsdienst is daarvoor gewaar schuwd. Het dichten van de gaten in de dijk bij de Kroonpolder is in volle gang. Het gat in de staartdijk is echter dieper. De burgemeester van Stave nisse heeft getelegrafeerd, dat er alleen al in zijn stadje op Tholen vermoedelijk driehon derd doden te betreuren zijn. Hij noemt Stavenisse in zijn telegram de zwaarst getroffen gemeente van Europa bij deze laatste watersnood. Er is geen enkel huis onbeschadigd, en een groot gedeelte van de ge meente is geheel verwoest. Vannacht lichte vorst De weersverwachting van het KNMI te De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, luidt: Opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. In de nacht en ochtend voornamelijk in het binnenland lichte vorst. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige, maar aan de kust tijdelijk krachtige wind in hoofdzaak tussen noord en west. Padvinders zijn Woensdagmor gen met de 150 ton metende klipper Rambonnet in de getroffen gebieden gaan helpen. Vanochtend vroeg heeft de militaire commandant van Den Bommel de onmiddellijke eva cuatie van Oude en Nieuwe Tonge gelast. De evacuatie van Nieuwe Ton ge is op een paar honderd personen na. die nog wensen te blijven en wier aanwezigheid gewenst is, vol tooid. Er zijn ongeveer duizend men sen per helicoptère weggehaald. De helicoptères zullen nu vertrekken naar gebieden waar hun aanwezig heid meer gewenst is. Het hospitaalkerkschip De Hoop is uitgevaren om hulp in de getrof fen gebieden te verlenen. Op zijn eerste reis redde het schip Zeelands oudste inwoner, de 102-jarige Opai De dijk bij Nieuwesluis op Voorne Putten dreigt het te begeven want het water in de Heemvliet- polder blijft stijgen Doorbraak zou verbreken van de laatste verbinding met Rotterdam betekenen. Generaal Ridgway heeft boven de getroffen gebieden gevlogen. Hij voert thans besprekingen met minis ter Staf en keert nog vandaag naar Parijs terug. Advertentie LM.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1