Fel-omstreden ontwerp-kies- wet in Duitsland L INKTVIS Oil Peking wil onmiddellijk bestand in Korea cTOranjeboom verhoogt dividend Ons vader was zo goed PROTECTIONISTEN IN V.S. NEMEN STELLING Verkiezings-krachtmeting beheerst het politieke klimaat TWEE TEGENSTANDERS TOT RAPPORTEUR BENOEMD DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 PAGINA 3 (Van onze correspondent) BONN, Januari. Snel komt de datum der tweede verkiezingen voor de Westduitse Bondsdag nu naderbij. Zes September, zo heet het voorlopig, zullen de Duitsers worden op geroepen om over de politieke constellatie van hun land in de volgende vier jaren te beschikken. Alles wat zich hier nu op politiek gebied afspeelt moet voorname lijk in het licht van de naderende krachtmeting worden gezien. Alles, vooral ook de houding van de partijen ten aanzien van de grote Europese plannen. De socia listen vechten tegen het Europese leger in de hoop de zaken te kunnen uitstellen tot zy, wellicht, een meer dan oppositionele rol zullen gaan spelen. Zij hebben het volk er sedert lang op voorbereid, dat zij dan niet langer negatief zullen blij ven staan tegenover plannen om Duitsland te bewapenen, z.y het dat zij de daar toe gekozen omweg over de Europese gemeenschap blijven veroordelen. De regeringspartijen vechten kramp-1 hebben moeten uitleggen, hebben zich er achtig tegen de vertragende elementen, die er misschien toch nog toe zouden kunnen leiden, dat tenslotte een nieuwe Bondsdag over de verdragen zou moeten beschikken. Alles moet om zo te zeggen voor de bui binnen zijn. Vandaar dan ook, dat de regering be gonnen is met zich wat meer speelruimte te bezorgen. Eerst is er sprake van ge weest, dat de stembussen al in Juni of Juli zouden open gaan. De regerings partijen zijn nu al naar September gaan Uitzien. Dat geeft een paar kostbare maanden respijt, die misschien nog wel nodig zouden kunnen blijken, omdat de politieke heren de zaken in handen van de rechters hebben gesteld, die nu een maal niet gewoon zijn om haastwerk te doen. Hoe dan ook, men zit nu eigenlijk al volop in een verkiezingsstrijd, die uiterst spannend belooft te worden. Inzet ervan is nu in feite geworden of de huidige coalitie van Bonn zal blijven voortbestaan dan wel dat zij zal worden "ervangen 'door een regering van chris ken en socialisten. De socialisten zijn op uit de grootste partij te worden en daardoor een gooi te doen naar een „grote coalitie". Zij reke nen er op, dat deze laatste ook grote sympathie geniet onder een deel van de christelijke politici, die niet gaarne de periode van opbouw van Duitse strijd krachten tegemoet zouden gaan met een zo machtige organisatie als de socialis tische partij in de oppositie. over het algemeen van afgemaakt met de mededeling, dat het henzelf ook nog niet goed duidelijk was. Het enige waar zij het wel over eens zijn is, dat de regeling zo ingewikkeld gemaakt is, dat het de kiezer vrijwel onmogelijk zal zijn bij voorbaat te zien welke partij zijn stem zal ten goede komen. Via Karlsruhe? De critici van het ontwerp zyn dan ook vele. Het wordt nu al betwijfeld of er wel een meerderheid in de Bondsdag voor gevonden zal kunnen worden. Bo vendien zal, als de tekenen niet bedrie gen, ook het staatsgereeht in Karlsruhe weer in de politieke strijd worden be trokken. De Bondsraad, het bolwerk der socialisten en der voorstanders van een „grote coalitie", heeft namelijk al zijn veto aangekondigd en wellicht zal het gerecht moeten uitspreken of die raad zulk een veto toekomt, Zou het tot een gerechtelijke procedure komen dan is er alle kans, dat het ge kibbel niet beëindigd zal zijn vóór de datum van de verkiezingen, In dat geval zou de oude kieswet van 1949 noodgedwongen weer gebruikt moe ten wórden. Velen achten dat trouwens toch c.1 uiige methode om bij de kie zers dc cttige ine' 'ik weg te nemen, dat de ;wet eerek bedoeld zou zijn Onbegrijpelijk Dc inzet van de verkiezingen weerspie gelt zich in het ontwerp voor een nieuwe kieswet, dat de regering onlangs heeft aangenomen. Deze wet heeft al lang de gemoederen bezig gehouden en nu zij er eenmaal is. heeft het groot spektakel ver oorzaakt. De bezwaren komen er op neer, dat het ontwerp al te zeer de indruk maakt een poging te zijn om dc huidige regeringsploeg van christelüken, liberalen en Du!tse partij tegen de aanstormende socialisten te redden. Minister Lehr, die het reglement heeft opgesteld, heeft er geen doekjes om ge- wo len, dat het in de bedoeling ligt om de krachten der drie verenigde partijen te bundelen. Nu heeft men dit niet al te openlijk gedaan. De drie partijen hadden er bezwaren tegen in gesloten front de verkiezing in te gaan. De liberalen en de Duitse partij vreesden daarbij namelijk tot onbeduidend aanhangsel der veel grotere Christelijk Democratische Unie te zullen worden. Van katholieke kant werden be zwaren gemaakt tegen zulk een nauw samengaan, daar men het toch niet aan durft om de katholieke kiezers aan te be velen hun stem uit te brengen op fel tegen de religieuze scholen gekeerde heren als de liberalen. Onder die omstandigheden heeft de be weging. die gevoerd is voor een eenvoudig meerderheids-kiesrecht zoals in Engeland, geen succes gehad. Minister Lehr heeft zUn rekenmeesters een tussenvorm laten uitwerken, die de kool van de coalitie en de geit van de partyen spaart. Hoofdkenmerk is overigens, dat de drie partyen haar krachten kunnen bundelen en wel via een achterdeurtje. De kiezers zul len namelijk worden uitgenodigd niet één- doch twee stemmen uit te brengen. Heeft de party van hun keuze geen succes, dan kunnen zy zodoende een andere party aan haar trekken helpen. De Duitse journalisten, die de voorge stelde procedure voor de gewone man Ru and wil weer spre ken over Oostenrijks staatsverdrag Rusland heeft op de herhaalde Weste lijke uitnodiging tot het bijwonen van een conferentie der plaatsvervangende ministers van buitenlandse zaken over het Oostenrijkse staatsverdrag een ant woord gestuurd, aldus eèn mededeling van het Foreign Office te Londen. En volgens doorgaans goed ingelichte krin gen te Parijs zou dit antwoord een ac ceptatie inhouden. Gromyko, die als de afzender van het Russische ant woord werd aangeduid, zou deze echter voorbehoud hebben gemaakt ten aanzien van bepaalde niet nader bekend gewor den punten. om een bepaalde uitspraak te forceren, dan wel om een zo juist mogelijk beeld te geven van de nieuwe krachtsverhou dingen der partijen. Te beslissen over de toekomstige regeringsploeg is volgens de politici niet het werk der kiezers, doch hel komt onder de verantwoordelijkheid van degenen, die zij naar het parlement afvaardigen. De tegenstanders blazen heel hoog van de toren en vinden de in gewikkelde procedure zeker niet, geschikt om het volk de nodige democratische animo te geven. FRANSE ONDERSCHEIDINGEN VOOR MAASTRICHTENAREN Door de „Fédération national dévoue- ment francais" zullen negen personen uit Maastricht worden onderscheiden. Hel zijn de heren dr P Leith, H. Ubachs, H. Dotremont. J. Fruytier en H. van Grins- ven en de dames Roberti-Bloemen, Otten, Jonas en Hennaut-Lemmens. Zij ontvan gen de zilveren medaille „de l'etoile du bien et du mérite frangais" op grond van hun grote verdiensten tijdens de bezetting en direct na de bevrijding. Zaterdag a.s. wordt een krans gelegd bij het oorlogsmonument op het Konings plein, waarna om drie uur de onderschei dingen worden uitgereikt in het Jezuïe tenklooster. De plechtigheid draagt een officieel karakter. HANDELSOVEREENKOMST MET IERLAND VERLENGD Het Ierse ministerie van buitenlandse zaken heeft Dinsdag bekend gemaakt, dat de handelsovereenkomst tussen Nederland en Ierland voor 12 maanden is verlengd door uitwisseling van nota's tussen de Ierse minister van buiten landse zaken en de Nederlandse gezant te Dublin. Er is geen wijziging gebracht in de bepalingen van de overeenkomst. Dulles en Stassen naar Bonn De Amerikaanse staatslieden Dulles en Stassen komen vandaag in Bonn aan waar zij 21 uur zullen biyvcn alvorens hun Europese reis naar Den Haag te vervol gen. Gisteren hebben zij de ganse dag met de Britse minister van buitenlandse zaken Eden geconfereerd. De besprekingen gin gen onder de lunch bij de premier Chur chill in Downingstreet verder. Naar ver luidt heeft Dulles uitvoerig het Ameri kaanse besluit tot de neutralisering van Formosa tegenover de bezorgde Britse regeringspersonen verdedigd zonder hen geheel en al van zijn gelijk te kunnen overtuigen. Volgens Dulles was de Britse vrees voor politieke repercussies in de Aziatische landen overdreven. De Euro pese politieke en militaire integratie scheen geen stof tot menigsverschillen te hebben op geleverd. KONING BOUDEWIJN NAAR NICE Koning Boudewün van België is Dins dag met de koninklijke familie naar Nice vertrokken. De vorst zal in Nice herstel zoeken van een griep, die Hij verleden week heeft opgelopen. De koninklijke familie heeft voor veertien dagen haar intrek genomen in de villa „Les Cedres", bij Eden Roe. NASPORINGEN NAAR VLIEGTUIG GESTAAKT Het zoeken naar het viermotorige Britse transporttoestel, dat sedert Maandag bo ven de Atlantische Oceaan in de omgeving van Newfoundland vermist wordt, is Woensdag gestaakt. Het had. zoals men weet, 39 personen aan boord behalve de bemanning een aantal Britse militairen met hun gezinnen. Londen acht de voorstellen onaannemelijk I Tsjou en Lai, Chinees premier en minis ter van buitenlandse zaken, heeft Woens dag een onmiddeliyke staking van het vuren in Korea voorgesteld op basis van de bestandsvoorwaarden, die reeds met de verbondenen zyn overeengekomen. Hel staken van het vuren zou moeten worden gevolgd door een politieke conferentie van elf landen over de nog onopgeloste kwestie van de repatriëring der krygsgevangenen aldus meldt Radio-Peking. Tsjou deed dit voorstel Woensdag tt Peking op de vierde zitting van het „Politieke volkscomité", het voornaamste politieke orgaan hangende de bijeenroe ping van een „Volkscongres" (parlement), het volgend jaar. De zitting stond ondei voorzitterschap van Mao Tse Toeng. Tsjou verklaarde dat het de weg zou openen tot besprekingen over een bestand in Korea en andere problemen in het Verre Oosten. De bestandsbesprekingen te Panmoedjon zouden voorts onvoorwaardelijk heropend dienen te worden. Hij voegde er aan toe, dat, „indien de Amerikaanse regering niet van plan is deze besprekingen te heropenen en de Koreaanse oorlog wil uitbreiden, China volledig bereid is verder te strijden". Te Londen werd onmiddellyk op het Chinese voorstel gereageerd. Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken is het voor Engeland volkomen onaanvaardbaar. Hfct is in wezen hetzelfde als het voorstel, dai vervat is in de Sovjet-resolutie over de beëindiging van de stryd in Korea, welke reeds door de Algemene Vergadering der V.N. vóór Kerstmis j.l. verworpen werd. Engeland, BBC Home Service, 330 M. 12.00 Schoolradio; 13.00 Dansmuz.; 13.25 Gevar. progr.; 13.:55 Weerber.14.00 Nws.; 15.10 Gram.; 15.00 Schoolradio; 16.00 Hoorsp. 16.SO Orkestconc.; 17.30 Piano en accordeon; 13.00 Voor de kinderen; 18.55 Weerber.; 19.00 Nws.; 19.15 Sport; 19.20 Gram.; 20.00 Amuse- mentsmuz.; 20.40 Caus.; 21.00 Klamkb.; 21.40 Caus.: 22.00 Nws.; 22.15 Nieuwsbrief uil Amerika; 22.30 Gevar. progr.; 23.00 Viool en piano; 23.45 Parlementsoverz.24.00—O.OQ N' Engeland. BBC Light Progr. 1500 en 247 M. 12.00 Mrs Dale's Dagboek; 12.15 Caus.; 12.45 Voordr.: 13.00 Parlementsoverz.; 13.15 Gevar. mui.; 13.45 Schots ork.: 14.45 Voor de kinde ren; 15.00 Voor de vrouw; 16.00 Gevar. muz.; 16.45 Lichte muz.; 17.15 Mrs Dale's Dagboek 17.30 Orgelsp.; 18.00 Orkestconc.; 18.45 Ver- zoekprogr.; 19.45 Hoorsp.; 20.00 Nws. er radiojourn.; 20.25 Sport; 20.30 Gevar. progr. 21.03 Idem; 21.45 Hoorsp. met muz.: 22.16 Dis cussie; 23.00 Nws.; 23.15 Actual.; 23.20 Lichte muz.: 0.05 Voordr.; 0.20 Orkestconc.; 0.56— 1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 M. 12.00 Gevar. muz.; 13.00 Nws.; 13.25 Rhyth- mische muz.; 15-50 Omroepork. en solisten; 16-15 Moderne kamerrnuz.; 17.00 Nws.; 17.45 Omroepork.. pianoduo en solisten; 19.00 Nws; 19.45 Gevar. muz.; 20.10 „Die verkaufte Braut", opera; 21.45 Nws.; 22.10 „Die Ver kaufte Braut". opera (vervolg); 23.05 Piano recital: 23.15 Gevar. progr.; '24.00 Nws.; 0.30 Dansmuz.; 1.15 Muz. tot morgen vroeg. Frankrijk. Nationaal Progr. 347 M. 12.30 Orkestconc.; 13.00 Nws.; 13.55 Israë lische uitz.: 18.30 Amerikaanse uitz.; 19.10 Gram.: 20.00 Hoorsp.: 22.10 Litterair progr.; 22.55 Gram.; 23.00 Solistenconc.; 23.45—-24.00 Nws. Brussel. 324 en 484 M. 324 M. -11.45 Omroepork.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Orgelsp.; 14.00 Schoolradio; 15-30 Symphonie-ork. en solist; 16.03 Gevar. muz.; 16.55 Gram.; 17.00 Nws.; 17.10 Koor- en orgelconc.; 18.05 Gram.: 13.20 Idem; 18.25 Caus.; 18.30 Voor de soldaten: 19.00 Nws.; 19.40 Gram.; 19.50 Caus.; 20.05 Gram.: 20.15 Symphon!e-ork. en solist; 21.45 Gram.; 22.00 Nws.: 22.10 Caus.; 22.15 Internat. Radio Universiteit; 22.45 Gram.; 22.53—23.00 Nieuws. 484 M. 1205 Lichte muz; '13.00 Nws.; 13.10. 14.30, 15.00. 15.45 en 16.00 Gram.: 17.00 Nws.; 17.15 Gram.; 17.30 Pianorecital; 17.50. 18.30, 19.00 en 19-40 Gram.; 19.45 Nws.; 20-00 Omroepork.; 22.no Nws.: 22.10 Kamerrnuz.; 22.40 Gram.; 22.50 Nieuws. Engeland. BBC European Service. Uitzendingen voor Nederland. 22.0022.30 Nws. en overzicht weekbladen. (Op 224 en 49 M.) B. M. R. S. (Radioprogramma B. M. R. S. Uitzending vanuit Eng. Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte 31 Meter. DONDERDAG, 5 FEBRUARI. 22.00 uur: Tony Martin zingt. 22.15 uur; Hook Hits. 23.03 uur: The Jack Smith Show. 23.30 uur: Verzoekplaten. 24.00 uur: Sluiting. BINNENLANDSE OMZET TOONDE VERHEUGENDE VOORUITGANG In het verslag van de N.V. Brouwerij d'Oranjehoom wordt medegedeeld, dat de ontwikkeling van de binnenlandse omzet de verwachtingen niet beschaamde. Deze vertoonde n.l. een voor de tegenwoordige verhoudingen verheugende vooruitgang, ondanks het slechte en natte zomersei zoen. De buitenlandse omzet onderging een lichte daling mede ten gevolge van de in vele landen in de loop van dit jaar genomen invoerbeperkende maatregelen. De sterk gestegen emballagekosten vormden een voor de export ongunstige factor, hiertegenover staat het verheu gende feit, dat een aanzienlyk grotere spreiding bereikt werd, hetgeen beloften voor de toekomst inhoudt. De kostprijs- verhogende factoren, die het gunstig ef fect van de prijsverhoging in het bin nenland per 1 April 1951 wederom voor een deel teniet deden, zijn een blijvende bron van zorg. Het bezit „Diverse panden" onderging een aanzienlijke uitbreiding door her bouw van enkele verwoeste panden en de verwerving van een aantal reeds be staande café's. Hiermede, alsmede met enkele verbouwingen, was een bedrag van ruim 450.000 gemoeid. In uitbreiding van technische outillage werden belangrijke bedragen geïnves teerd. Zoals voorheen werden deze bedra gen ten laste van de Vernieuwingsreser ve gebracht. Deze reserve werd ten laste van de exploitatie-rekening wederom ge crediteerd voor de gebruikelyke afschrij- vingen op alle activa, die na 1 October 1950 aangeschaft zijn. De inschrijvingen op het Grootboek voor de Wederopbouw namen met 105.148.— af. Op de inschrijving Groot boek 1946 vond een kleine terugbetaling plaats. De post „Deelnemingen" nam toe, voornamelijk door onze participatie in enige vennootschappen, die tot doel heb ben de exploitatie van een hotel-café restaurant. Deze panden zijn thans in aanbouw. Bij de verwezenlijking van de betreffende plannen werd belangrijke financiële steun genoten van de Over heid en van de met het beheer van de Marshallfondsen belaste autoriteiten. Ter bevordering van de exportbelangen werd deelgenomen in de „Anglo-Dutch Brewer (Distributors) Ltd." te Londen. Wat de bestaande deelnemingen be treft. kunnen wij constateren dat deze een bevredigende bate opleverden. De feitelijke liquidatie van een der deelnemingen door verkoop van het on roerend goed aan de Staat, leverde een voordeel van één maal op, dat. in niet on- belangryke mate bijdroeg tot de op de winstrekening vermelde post „Opbrengst van Deelnemingen en Intrest". De post „Debiteuren", vertoonde we derom een stijging, voornamelijk als ge volg van de door de omstandigheden ge boden financiering van modernisering en uitbreiding van niet aan de N.V. toebe horende cafépanden. Belangrijke bedragen werden afge schreven ten laste van de exploitatie rekening. Op de onderhandse lening werd we derom 100.000.afgelost. De aan- zienlyke investeringen, waarvan de omvang de uit de exploitatie beschik baar komende middelen overtrof, nood. zaakten tot het aangaan van een kas geldlening van f 950.000.waarop in het nieuwe boekjaar inmiddels f 500.000 werd afgelost. Het saldo van de exploitatierekening beloopt f 961.086 (1.109.536) en de op brengst van deelnemingen en interest be draagt f 377.685 (245.478), in totaal f 1.338.771 (1.355.015). Na aftrek van af schrijvingen van f 482.818 (529.306) res teert f 855.952 (825.708), waaruit voor gesteld wordt op de prior, aandelen 5 pCt, (onv.) uit te keren en op de gewone aandelen 9 (8) pCt. Naar de alg. reserve gaat f 263.088 (283.649). Het winstcijfer, dat overigens voor de toekomst niet zonder meer als richtge- vend mag worden beschouwd, is aanlei ding geweest een verhoging van dividend voor te stellen, waarbij bovendien toch nog een belangrijk deel van de winst aan de „Algemene Reserve" wordt toege voegd. Het is n.l. voor het brouwerijbe- drijf een levensbelang dat de'beschikbare middelen versterkt worden door 't kwe ken van aanzienlijke reserves. Mede naar aanleiding van enkele vra gen, die ons het vorig jaar ter zake van deze practijk bereikten, stellen wij vast, dat van de alzo door aandeelhouders van hun winst bespaarde en door ons geïnves teerde of nog te investeren bedragen, reeds door dp overige gerechtigden tot een aandeel in de winst, het hun statu tair toekomende deel is genoten en dat bij eventuele uitdeling van op deze wyze uit de overwinst gekweekte of in de toe komst te kweken reserves al dan niet via terugvoering in de jaarwinst hier. over geen tantième is of zal zyn ver schuldigd. Toch wetenswaardi In Oost-Engeland geen nieuw rampgevaar Er komen enkele geruststellende berichten uit het Britse rampgebied. Bij Kings Lynn, waar het water an derhalve meter hoger staat dan nor maal, hebben de dijken het gehouden. Radiowagens reden langs het bedreig de gebied om met luidsprekers om te roepen, dat het gevaar bezworen was. Op het eiland Canvey zitten nog steeds ongeveer tweeduizend mensen, die, alle dringende aansporingen der politie ten spijt, hun woonplaatsen niet hebben willen verlaten. Maar overal is, dank zij de kalme wind, de toestand stationnair gebleven. Het zoeken naar vermisten gaat nog steeds door, evenals het werk aan de Er wordt altijd gezegd, dat de jonge ren zo cynisch zyn, zo eigengereid, zo weinig dankbaar In deze dagen van ontzetting en die pe rouw om hen, die 't leven lieten, om de deernis van de geredden, die zoveel doorstaan hebben, gaat mijn hart uit naar die ene jonge matroos, die ik vanmiddag ontmoette 't Was hem zojuist gezegd, dat zijn vader en zusje omgekomen waren en die jonge man zag ik verslagen neer zitten bij de tafel, 't hoofd in de han den geborgen, terwijl 't koude zweet op zijn doodsbleek voorhoofd parelde. Eén van de velen, zult U zeggen. Ja één van de velen. Ik zag dat gezicht, ik zag die gewonde blik in zyn verbijsterde ogen. terwyl zijn trillende lippen maar i was verwoeste dijken. Men werkt koorts- dre éne Zin herhaalden: „Ons"vader v achtig aan een zo effectief mogelijke ZQ d Hy heeft ons z0 laten leren versterking om de tegen 16 Februari Geen gróter getuigenis van zyn verwachte nieuwe springvloed 't hoofd waarachtige liefde voor die vader, wét iI een rijktiom zo'n zoon te bezitten te kunnen bieden. Déaraan dacht ik, toen ik hem ver slagen weg zag stormen op zyn fiets voor inlichtingen by 't Rode-Kruis ge bouw. 't Evacuatie-adres van zyn moe der moest hy hebben, want zij was nu alleen, nu ons vader er niet meer was En ik ben 't niét meer eens met al diegenen, die zeggen, dat jonge men sen geen ouderliefde meer hebben. Mijn leven lang zal ik dat jogensgezicht voor my zien, want een jongen, een kind was 't. dat leed om 't gemis van zyn trouwe, van zijn allerbeste vriend en vader, óndanks zijn matrozenpak en zijn 21 jaar, maar een jongen, met~'t hart op de goede plaats. Moge allen, die ditzelfde verdriet te dragen krijgen mét hem kunnen zeggen: „Ons vader was zo goed Schiedam, 4 Febr. '53. M. WOERDENBACCH—SENS. Frankrijk en de E.D.G. er De Paardendag, die de Ned. Ver. tot bescherming van dieren en de fa. Van Gend en Loos op 14 Februari te Utrecht zouden houden, is tot nader order uitge steld. Hr Ms Boeroe wordt Vrijdagochtend om 11 uur in de haven van Nieuwediep terug verwacht uit Nieuw-Guinea. Annie de Reuver. De vocaliste van de Skymasters Annie de Reuver heeft alle medewerking met de A.V.R.O. opgezegd. Zoals bekend, trad zij op uitnodiging van de A.V.R.O. met het ensemble van de Skymasters op. Sinds 1 Januari vormen de Skymasters een zelfstandig ensemble. Opgeheven vakgroepen. De volgende vakgroepen en ondervakgroepen worden opgeheven met ingang van 15 Februari: ondervakgroepen: broodfabrieken; be schuitfabrieken; koekfabrieken; bicuitfa- brieken; banketfabrieken; glucosefabrie- ken; veredeld zetmeelfabrieken, fabrieken van puddingpoeder en aanverwante arti kelen; caramel- Êh koffiestroopfabrieken; cacao-chocolade massa- en couverture- verwerkende industrie; vakgroep: diverse derivaten van landbouwproductenverwer- kende industrieën; de ondervakgroepen: fabrieken van bakkerijgrondstoffen; ruw- ijsfabrieken. (Tel. van onze Parijse correspondent). De parlementaire dag is niet gelukkig geweest voor de wetsontwerpen tot rati ficatie van het verdrag inzake de Euro pese defensie gemeenschap en van de concenties van Bonn door de Franse Nationale Vergadering, die onlangs bij het parlement zijn ingediend. De twee voor naamste kamercommissies, die de ont- wei'pen hebben te onderzoeken, namen gisteren beslissingen, die er op wezen welke sterke bedenkingen er tegen een defensiegemeenschap overeenkomstig de gesloten overeenkomsten bestaan. In de commissie van buitenlandse zaken stelden de voorstanders van een ratificatie over eenkomstig de regeringsvoorstellen en de voorstanders van de voorafgaande proto collen van wijziging zich tegenover elkan der, zodat drie stemmingen nodig waren eer een rapporteur kon worden benoemd. De heer Guerin de Beaumont, tot voor de verkiezingen aan de Quai d'Orsay verbon den, onafhankelijke en voorstander van de ratificatie, werd met veertien stemmen verslagen door de socialistische oud-mi- nister-president en oudminister van de fensie, de heer Jules Moch, die twintig stemmen verwierf. De heer Moch is te genstander van het ratificatie-advies der regering. Vóór de derde stemming ver klaarde hij, dat hij wel voor de Europese unificatie is, maar dat hij het niet logisch vindt daartoe met de constructie van een militair stelsel te beginnen. Voor de ratifi catie-voorstellen inzake de conventies van Bonn werd de radicaal Gaborit bij derde stemming met 22 stemmen gekozen tegen 14 stemmen voor de Gaullist Vendoux. De commissie van defensie benoemde tot rapporteur generaal Koenig, zowel voor de ratificatie der defensiegemeen schap als voor die der conventies van Bonn. Men weet, dat generaal Koenig, evenals generaal Billotte en tot op grote hoogte ook maarschalk Juin, grote beden kingen hebben tegen de huidige vérdra- gen, en men vreest, dat de gevolgde gang van zaken in de nationale vergadering een aanwijzing is voor de moeilijkheden, welke de ontwerpen wachten. Belgische raad van state tegen E. D. G. In zyn advies op het wetsontwerp hou dende goedkeuring van het verdrag der Europese defensicgemeenschap, dat giste ren ter goedkeuring by de Belgische Ka mer van Volksvertegenwoordigers is in gediend, komt de Belgische Raad van Sta te tot de conclusie, dat de principes van de Belgische grondwet „niet in overeen stemming te brengen zyn met de bepalin gen van dit verdrag, dat supra-nationale gezagsorganen machtigt tot het nemen van beslissingen zonder tussenkomst van de grondwettelijke lichamen". Ook de bevelvoering over het leger wordt aan de koning door dit verdrag ontnomen en de Kamers verliezen de con trole op de defensiepolitiek, doordat het leger opgenomen wordt in het Europese leger", zo luidt het verder. De Raad van State is dan ook van oordeel dat de grond wet zich verzet tegen een parlementaire goedkeuring van bedoeld verdrag. .Slechts een dringende noodzaak, zoals de handhaving van 's lands onafhankelijk heid zou de goedkeuring door de wetge vende Kamers van het verdrag der Euro pese verdedigingsgemeenschap zonder vooorafgaande herziening van de grond wet, kunnen rechtvaardigen". Uit het feit dat minister van Zeeland het wetsontwerp Dinsdag bij de Kamer van volksvertegenwoordigers heeft inge diend, mag worden opgemaakt, dat de re gering geen rekening zal houden met het afwijzend oordeel van de Raad van State, althans zal verdedigen, dat de door de Raad van State vereiste „dringende nood zaak" aanwezig is. Heeft laatste uur voor Locli geslagen? De Oostduitse premier Grotewohl heeft in de Duitse „Volkskamer", by de be handeling van de begroting voor 1953, een hevige aanval gedaan op dc minister van financiën dr Hans Loch. Hy verklaarde dat op het ministerie van financiën „op bureaucratische en kapitalistische wyze' wordt gewerkt", hieraan toevoegend: „de misdadige verraders in regeringskringen zullen worden ontmaskerd, ongeacht de door hen beklede positie". Grotewohl noemde vervolgens nog een groot aantal staaltjes van geldverkwlsting door verschillende overheidsinstanties. Hij beloofde een program, dat de huidige overheidskosten met 20 pet omlaag zou halen. Voor de eerste maal sprak de Oostduitse premier ook over de vluchtelingenstroom uit de Sovjet-zone van Duitsland naar het Westen. Hij verklaarde dat deze massale uittocht „een gevolg is van een tegen de Sovjet-Unie gevoerde zenuwen- en leu- genoorlog"(!) „Zelfs wordt gepoogd", ver volgde Grotewohl, „leden der Oostduitse regering door beloften en bedreigingen naar het Westen te lokken". Hij drong er bij de gevluchten op aan naar Oost-Duitsland terug te keren Ten slotte zei Grotewohl nog dat „Oost-Duits land niet zal rusten, voordat het weer met het Westen des lands is verenigd". Helpt de nood lenigen door i storting op GIRO 9 5 7 5 van 't Nationale Rampenfonds te 's-Gravenhage. Gij kunt aan het secretariaat van dit fonds: Statenlaan 81, VGravenhage, ook een post wissel zenden. A De groep van protectionisten in het Amerikaanse congres is begonnen stelling te nemen tegen de plannen van president Eisenhower tot verruiming van de Ameri kaanse invoer. Of de protectionisten vol doende kracht in het nieuwe Congres zul len kunnen ontwikkelen moet worden af gewacht, doch het biykt reeds dat de voor stellen voor lagere invoerrechten of quota op hevige oppositie zullen stuiten. In zijn jongste „State of the Union"- boodschap aan het Congres heeft president Eisenhower aangedrongen op verlenging van de wet inzake de wederkerige han delsovereenkomsten en op herziening van de ingewikkelde Amerikaanse douanepro cedure. Hierop is reeds het antwoord van de protectionisten gekomen, De republikeinse vertegenwoordiger H. Scudder heeft nl. een wetsvoorstel ingediend, waarbij het de president verboden zou worden toe te stemmen in tariefsverlagingen beneden een bepaald punt, zonder dat hiertoe voor af de goedkeuring van het Congres is ver kregen. Op grond van de huidige wetge ving is de president gemachtigd tariefsver lagingen vast te stellen zonder dat tevoren het Congres wordt geraadpleegd. Een andere strijd staat te wachten wat betreft de oproep van president Eisen hower tot vereenvoudiging van de Ameri kaanse donuaneprocedure. President Tru man heeft hiervoor reeds hard gevochten, doch zonder succes. Een wetsontwerp, dat beoogde indi viduele postzenuingen met een waarde van minder dan 10 zonder heffing van rechten binnen te laten werd door het Congres, na protesten van kleinhandel en industrie, verworpen. Aangenomen wordt, dat de nieuwe republikeinse regering een nieuw wets ontwerp betreffende vereenvoudiging van douaneformaliteiten aan het voor bereiden is. Het is nog niet bekend, of dit eveneens de vrije zóne tot 10 voor persoonlijk gebruik zal bevatten. Veel sport reeds afgelast KNVB beslist vandaag evenals KNKB en KNHB Het bestuur van de K. N. V. B. komt Donderdag in een byzondere vergade ring byeen, teneinde zich te beraden over het organiseren van een steunactie voor de getroffen gebieden alsmede over het al of niet doorgaan van het wed- strydprogramma voor Zaterdag 7 en Zondag 8 Februari a.s. Naar ons meegedeeld wordt, zullen de besturen van de Kon. Ned. Korfbal Bond en de Kon. Ned. Hockey Bond Vrijdag a.s. een beslissing nemen over het al of niet doorgaan van de voor Zondag 8 Februari a.s. vastgestelde wedstrijden. De tafeltenniswedstrijden voor de hoofd klasse en overgangsklasse van de N.T.T.B., vastgesteld voor Zaterdag 7 en Zondag 3 Februari a.s., zullen in verband met Ie nationale ramp niet doorgaan, evenals de wedstrijden in diverse plaatselyke of re gionale competities. Het Nederlands Handbal Verbond heeft alle wedstrijden voor Zaterdag en Zondag a.s. afgelast Eenzelfde besluit voor Zater dag nam de Christelijke Korfbalbond. In aansluiting op ons bericht van giste ren op afgelaste Afdeling-programma's kan nog worden gemeld, dat alle wed strijden, door de Afdeling Den Haag van de K.N.V.B. (de voorm. Haagse Voetbal bond) voor Zaterdag 7 en Zondag 8 Fe bruari vastgesteld, eveneens zijn afgelast. De nationale wedstrijden om de Hauser- beker, die de zwemvereniging „Dolfijn' had georganiseerd voor a.s. Zaterdag in Sportfondsenbad-Oost te Amsterdam, zyn tot een latere datum uitgesteld. Engelse Cup-voetbal Chelsea speelde weer gelijk In vijf van de zeven over wedstrijden voop de vierde Engelse Cup ronde is in één wedstrijd ook nu geen beslissing verkregen. Chelsea speelde nu ook in de uitwedstrijd tegen het sterke West Bromwich Albion gelijk en wel met 00, weer een fraai succes voor de blauwhemden, die in de League in de staartgroep zitten- In een ander duel tussen twee eerste klassers won Tottenham Hotspur met 1_0 var Preston North End- Verder ging in wedstrijden tussen tweede- en eerste klassers alleen Luton Town als tweede klasser met de winst schuiven door een 5—1 zege op Manchester City, maar Sheffield United kreeg van Birmingham City met 3—1 klop en Brantford met 1—2 van Aston Villa. Door de 0—0 na verlenging moeten Chelsea en West Bromwich Albion nu een derde keer tegen elkaar spelen. Veertig landen voor de Wereld-voetbaltitel Voor het tornooi om het Wereldkam pioenschap voetbal 1954, waarvan de eindronden in Zwitserland worden ge speeld, hebben de volgende veertig lan den ingeschreven: Zwitserland, Zwe den, West Duitsland, Haiti, Oostenrijk, Brazilië, Frankrijk, Engeland, Portugal, Finland, Eire, Italië, De Saar, Ver. Sta ten, Luxemburg, Chili, Zuid Slavië, Korea, Polen, Egypte, Hongarije, China, India, Wales, Israël, Griekenland, Spanje, Mexico, België, Roemenië, Tur kije, Japan, Schotland, N. Ierland. Peru, Bulgarije, Tsjechoslowakijc. Vietnam en Uruguay. Deze inschrijvingen zijn definitief; de termijn sloot op 1 Febr. H.H.Y.C. WON MET 7—4 VAN PRÉUSSEN KREFELD Op de HOKY te Den Haag werd 'n ijshockeywedstrijd gespeeld tussen HHYC en de Duitse kampioensploeg Preussen Krefeld. HHYC won met 7-4 (0—2, 4—0, 3—2). Waren de Duitsers in de op Dinsdag avond gespeelde wedstrijd tegen een Bondsteam sterk in de meerderheid ge weest, ditmaal was het HHYC, dat de toon aangaf. In de eerste periode moes ten de Hagenaars nog op temperatuur komen, doch in de tweede en de derde periode waren zij heer en meester op de baan en gaven zij hun tegenstanders weinig gelegenheid tot scoren. Hoewel de doelpunten voor HHYC hoofdzakelijk van de stick kwamen van hun Canadese teamgenoten, de J Haagse spelers hebben hen goed ter- te spe 7.ii(4p ppstaan Vnnv T-TT-TVG «nnnrHnn De door PETER BARON J 56) - Maar ik begrijp niet, protesteerde de butler, en trad naar voren. Dat is ook niet nodig, antwoordde Elveden. U hebt voorlopig niets anders te doen, dan mee te gaan. U hebt dan niets anders te doen dan een paar vragen te beantwoorden en dan kunt u vanavond weer naar huis gaan. U bent dan vrij om te doen of te zeggen wat u verkiest. Hij ging opzij staan en riep de hoofd agent. De butler, keukenmeid, chauffeur tuinman en werkvrouw trokken in optocht de deur uit. De hoofdagent met twee agen ten trokken met hen mee. Elveden richtte zich tot de twee over gebleven agenten. Ik hoop vanavond een belangrijke gevangenneming te verrichten, zei hij, en daarbij mag niet geknoeid worden. Zodra die huisknecht terugkeert, moet het bu reau opgebeld worden en een man ge vraagd, om hem te komen halen. Hij keek op zijn polshorloge. Het is nu bijna kwart over vijf. Wij hebben dus ongeveer drie uur tijd. Jullie blijft hier in de hall. Laat een van jullie een oogje op de weg houden en mij elk half uur rapporteren. Ik ga het huis eens doorzoeken. Daarna kun je me in de tuin vinden. De agenten salueerden en Elveden trok op onderzoek uit. Na een nauwkeurig onderzoek van een uur vestigde hij zijn aandacht op de tuin. Hij ging op het grasveld in de zon zit ten en keek naar het water, naar de tal rijke vaartuigjes, die in de stroom op en neer gingen. Terwijl hy zo zat te kijken zag hij een boot van de rivierpolitie in het zog van een rivierboot voortgaan. Daardoor kreeg hij een idee. Hij zette zijn handen als een roeper voor zijn mond en riep luid Politie ahoy! Het vaartuig draaide en kwam op de steiger toe. Elveden knikte tegen de bevelvoerende hoofdagent en liet zijn penning zien. Ik heb hier vanavond iets op te knap pen, zei hij, en de man, waar ik 't op be grepen heb, heeft de naam een gladde rakker te zijn. Ik zou u willen vragen, om tegen zeven uur in de nabijheid te blijven. U hoeft niet aan te leggen, alleen maar in de buurt blijven, zodat ik u des noods kan aanroepen. U hebt zeker wel licht bij u? De hoofdagent knikte. Hij haalde het licht te voorschijn. Dat zal wel gaan. Heeft 't nog aï wat te betekenen? Het werd tijd, dat hier eens iets gebeurde. Sinds eeuwen her is een moordenaar! U hebt zeker al wel eens van de Squid gehoord, denk ik? De hoofdagent floot en wendde zich tot de tweede man, die in het bootje zat. Zeg! zei hij, dat is, die jy bedoelde hè? Hij keek zijn metgezel eens aan. In orde hoor, reken op ons, zei hij even later, met heel wat minder enthousiasme. Hij gaf zijn metgezel een bevel. Het bootje dreef langzaam weg en El veden knikte kort goedendag. Hij wachtte tot zes uur, vóór hij het huis weer binnentrad. Is die knecht nog niet terug? vroeg hij de langste van de twee agenten. Nee mijnheer. H'm, mompelde Elveden. Dat is le lijker, ik zou niet graag zien, dat hij kwam binnenlopen, als wij hier misschien druk bezig zijn. Maar allons, misschien komt hy nog wel, voordat Thyme hier is. Hij keek de grote hall eens rond. 't Is mogelijk, zei hij toen, dat we een lange wacht zullen hebben. Gaan jul lie twee eens in de keuken kijken en iets eetbaars zoeken. Ik zal hier dan wel even wachten. En breng voor mij ook wat mee, als je wilt. De twee mannen gehoorzaamden graag en, in een stoel gezeten, wachtte de in specteur hun terugkomst af. De langste keuken en kelder verder te doorzoeken, maar dat wist de inspecteur niet. Elveden had tijd genoeg, om een paar lastige vragen eens op zyn gemak te overdenken. Op de eerste plaats, wat bestond er voor een verband tussen mijnheer Thyme en de. Squid? Een bankdirecteur en blijk baar een zeer gezeten man, hoefde toch niet tot dergelijke middelen zijn toevlucht te nehen? Was het mogelijk, dat Thyme zelf Squid was? Een ogenblik leek het Elveden niet onwaarschijlijk. En toch als hij aan de zwaarlijvige Thyme met zijn kinderlijk gezicht dacht, moest hij die veronderstelling weer in twijfel trekken. In ieder geval: binnen het uur zou hij er meer van weten. Mijnheer Thyme of wel de Squid zouden apart komen, of anders zou de ontmaskering van de een, de ont dekking van de ander met zich brengen Maar dat paste wel niet helemaal in zijn theorieën omtrent sir Marcus Loseley. Er waren verschillende dingen, die tegen de baronet spraken en die Elveden maar niet zo gemakkelijk kon negeren. Bijvoor beeld. De terugkomst van de agenten stoorde hem in zijn overpeinzingen. Hy sprak de kleinste van de twee aan. Zijn hoofd mynheer? Ja zeker, als je hem ziet, zul je dal wel begrijpen en als je hem ziet, verlies hem dan niet meer uit het oog, want het is een gladde vogel. Het is mogelijk, dat er ook nog een andere bezoeker vóór hém komt, de eigenaar van het huis hier. Als hy niet komt, zoveel te beter, dat zal ons een hoop herrie besparen. Maar in ieder geval was het beter wanneer jullie je standplaats in zou nemen. Jij, Winter, gaat beneden aan de trap staan. Hij ging naar de trap toe achter in de hall. Achter de trap, in die nis, zul je een lamp vinden, zei hij, probeer eerst maar eens even of ze brandt, want we zullen die wel nodig hebben: dit voorwereldlijke gebouw schijnt helemaal van electrisch licht verstoken te zijn. De agent nam zijn plaats in en pro beerde de lamp. En jij, vervolgde Elveden tot de an der, ga jij aan de linkerkant van de deur staan. Het zal wel donker zijn, als onze man komt aanzetten, in dit geval maken jullie gebruik van je zaklantaarns. Maar denk er aan, dat je geen kik geeft voor hij goed en.wel binnen is. Begrepen? Zyn ondergeschikten knikten. H En ik geloof bijna vast, dat we nog ,„.oe. neel..3^' I iets anders zullen vangen dan een gewone Wmter manheer, antwoordde de agent bankdirecteur, zei de in- George Winter. Wel, ik geloof niet dat onze gast zal van de twee kwam terug met een stuk hebben we niets anders meer gedaan taart, een paar appels en een glas bier. dan drenkelingen uit het water gehaald. I De inspecteur bedankte hem, en zette komen, voor het donker is, Winter, zei j en aucn wachtten. 't Kan een flink zaakje worden, zich aan zijn maal, terwijl de twee an- Elveden langzaam. Zijn hoofd zou tezeer knikte Elveden. De man die ik bedoel I deren teruggingen om mijnheer Thyme's de aandacht gaande maken. 1 huis-of-tuin bankdirecteur, speeteur peinzend. Zelf nam hij zyn vorige plaats weer in (Wordt vervolgd.) zijde gestaan. Voor HHYC scoorden Zukiswski (3 x), Horchuck (2 x), Lis- ky en Van der Baumen. NEDERLANDSE SCHAATSERS IN DRONTHEIM Goede prestaties in sterk internationaal milieu Te Drontheim werden internationale schaatswedstrijden gehouden, waaraan ook vier Nederlandse rijders deelna men: Maarse, Van 't Oever, Schuier, De Graaf. Het eindklassement luidde: 1. Haugli (Noorw.) 193.176 punten; 2. Offenber- ger (Oostenr.) 202.290 p.; 3. Stene (Noorw.) 202.533 p.; 4. Maarse (Ned.) 204.107 p.; 5. Dahlberg (Zw.) 205.090 p.; 6. Oedegaard (Noorw.) 205.177 p.; 7. Van 't Oever (Ned.) 205.423 p.; 8. Schuier (Ned.) 206.027 p.; 9. Manns- barth (Oostenr.) 207.360 p.; 10. Me- renyi (Hong.) ,208.776 p.; 11. Vaarvik (Noorw.) 209.290 p.; 12. Hearn (Eng.) 209.710 p.; 13. Loerinc (Hong.) 210.446 p.; 14. De Graaf (Ned.) 213.230 p. WINTERCOURSES HILVERSUM Op de baan te Hilversum worden ook a.s- Zondag weer courses gehouden. In totaal kwamen 80 aangiften voor de zes courses binnen. Waar de max. winscm ditmaal op ƒ8.000 is gesteld, hebben de grote cracks een rustdag. Hier volgt het programma met onze tips: Avondprijs: 1960 m. 15 inschrijvingen. Rijder v- d- Veen. Octarianus K. Oviedo A Sterrenprijs: seria draverij, 18Fr| m. 18 inschrijvingen. Rijder Heskes. Peter hof, Prins Gregor. Maanprijs I: 1960 m. 11 inschrijvingen. Qui Gagne A, Qui Saint. Prins Bernard D. Maanprijs II. 1960 m. 11 inschrijvingen. Quita Scott, Paul Spencer. O- Lapize II Electriciteitsprijs: amateurs 2389 m. 10 inschrijvingen. Norton Williams. King Spencer, Nino Narvile- Verlichtingsprijs: 2340 m. 15 inschrij vingen. Nonnie M. Ooievaar S, Overste van Fresena.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1