Heldhaftige Zeeuwen rédden duizenden levens Het décor bleek geheel anders Eilanden uit hun isolement verlost Giften en gaven met gulle hand GOES: STAD IN VOLLE OORLOG BINNENLAND BUITENLAND DONDER)AG 5 FEBRUARI 1953 PAGINA 3 OUWERKERK. (Schouwcn-Duivcland), Woensdag. ..Paar mannetjes hierrrrü. De schipper had nog stem. Het hevel sloeg nog aan: drie, vier zwijgende schimmen kwamen met trage, onzekere stappen naar bakboord over het uat-glimmende, zacht hellende dek, en men hoorde boven de wind uit het zware, moeilijke hijgen van hun adem. Wij lagen, wachtend, voor het dijkgat van Ouwerkerk; men gchatte het half drie in de morgen. De schipper twee kleine, vinnige, rood- ontstoken ogen onder een van de olie stijf geworden alpino had tastend zijn kleine mosselkotter naar het Noorden gebracht, in een meesterlijk staal van improviserende navigatie- Het was zijn vierde reis al sedert Maandag ochtend, en de Oosterschelde en de Keeten leken over- vuld met wrakhout en cadavers en rode en groene boord- lichten en als men de schipper een cigaret bood, zag men, dat ,zijn sterke kapot gescheurde eelthanden toch wat beefden. Doch hij voer zijn schip alsof hij sedert Zondag morgen inderdaad al eens vier uur aan een stuk geslapen had, en hij had in het diepe donker aan bakboord dat weerloos op de bruin-schuimende golven wiegende vlot al gezien nog voor men er een scherpe straal wit-dam- pend licht dat even over het water tastte als zocht het daar een prooi de schijnwerper op richtte. Het vlot was leeg. Een donkere bundel van kleren en beddengoed slechts, met een roestige staaldraad er op vastgebonden. „Mensen", zei dc schipper toonloos, als sprak hij tot zich zelf, „mensen houden dat niet op zo'n vlot- Hun lijken spoelen aan hij Kattcndijke". Het lege vlot dreef weg uit de lichtplas welke de schijnwerper nog altijd op het water projecteerde. Men keek nog even om: hoe daar een, door het zoute water reeds aangetaste nutteloos geworden bun del kleren een paar mensen die zich in wanhoop aan dat vlot moesten hebben vastgeklampt, overleefde. ,.ln Nieu- werkerk", zei de schipper nog, „zitten ze nog altijd op de daken. Het beste wat ze doen konden. Vlotten betekenen zelfmoord". Dan voeren wij voort. Hel gezapige plok-plok van de machine mengde zich met andere, vreemde gelui den: liet monotone bonken van een pneumatische hamer op hol-echoënd staalhet donkere ronken van een vliegtuig verder naar het Noorden.... een schorre stem die geagiteerd „Beetje stuurboord!" riep en die het on middellijk, scherper nu, herhaalde.... het onheilspel lende gekraak van een andere boot die dwars door een stapel wrakhout voer, en ver weg doch duidelijk een krijsende vrouwenstem, die in doodsangst alleen maaf een naam gilde: „Huibrecht!. Huibrechtü". „Paar minuutjes nog", zei, vlakbij, de schipper. Men keek naar de hemel. Ergens tussen dc donkere wolken-pakken stonden, hoopgevend en glashelder, drie zacht twinkelende sterren ,.1*aar minuutjes nog Dan staat men in het klein haventje van het gehucht Vianen onder Ouwerkerk en stormt het afgrijselijke drama opnieuw in al zijn afschuwelijkheid op U aan. Gij hebt. sedert die rampzalige Zondagmor gen, dat drama overal gezocht en gevolgd. Het nieuws, de krant, zij hebben U voort gejaagd: van Fijnaart naar Halsteren, van Rilland Bath naar Dinteloord, van Steen bergen naar Vossemeer. Zonder pauze, dag en nacht. Er kwam een moment, dat men nauwelijks nog verder kon; dat men opzag tegen een nachtelijke tocht over Antwerpen naar Zeeuwsch-Vlaanderen; en dat men zich afvroeg welk nut het toch heeft, de slachtoffers van deze ramp en het volk dat met hen meeleeft en mee lijdt, nog langer en nog meer te geselen met alle naar de keel grijpende details van de pijn, het leed. de dood en de ellende welke de storm en het water in dit ge teisterde land achterlieten. Doch niette min joeg men zijn wagen voort. Naar Breskens waar men, in het zeewier en het slib op de winderige boulevard in een lange rij van wagens uren wachtte op de eerste de beste veerboot die de verbin ding .tussen Walcheren en Zeeuwsch- Vlaanderen herstellen zou. Dan, op het moment dat de Zeeuwse eilanden einde lijk uit hun verschrikkelijke isolement •werden verlost en hulp nu van alle zijden toesnelde, maakte men, zoals Zondag en Maandag in West-Brabant een nieuwe, naar de keel grijpende tocht van eiland het Bellamy-park, de Nieuwendijk en het i Beursplein met zoveel kracht overspoelde, dat het standbeeld van Frans Naereboul met voetstuk en al werd losgeweekt. Men pompt nog kelders leeg in Vlissin- gen en er zijn straten waar men zich slechts met moeite een pad kan banen te midden van het puin en het huisraad. Er rijdt een luidsprekerswagen door de stad die de bevolking tot uiterste zuinigheid met water maant omdat de stad aange wezen is op het bescheiden pompstation van Biggekerke. Doch men bouwt al weer op. Men werkt met man en macht aan de boulevard („er is wéér springvloed op 16 Februari, zeggen de almanakken!") en honderden Vlissingers staan elders als vrijwilligers nu al dagen achtereen aan de dijken. ..Al was het alleen maar uit dankbaarheid", zegt men U, „omdat Wal cheren ditmaal grotendeels gespaard is gebleven". Ltftbtbrug met het noodgebied „Eén emmer per gezin Doch ook Walcheren heeft zijn wonden. Aan het Veere-gat heeft het gespookt als de hel. Het pleintje voor het stadhuis is herschapen in een zandwoestijn; langs de kade van het kleine haventje is geen I Route naar hetnoodqebiedB^115''^3^ Route van terugkerende vliegtuigen G Vliegveld f dijk tu;én Wemeldinge en Kattendijke, kan ma de omvang van de catastrophe reeds aheten aan dat wat er èanspoelt: huisraal... daken van schureneen dressoiijwaarin een trommel met gouden tientjesen effecten. Dan 4at men de havens langs. Men Jomt in Wemeldinge en de haven is leegde vloot is naar Zierikzee en evacuert mensen. Onder aan de dijk, in de geldkamer van café Smits wachten lientalin vrijwilligers op hun kans om aan dejiverkant de helpende hand te kun nen bjden Men staat aan het buffet naast jen jongeman uit Kruiningen. Hij verlooj daar Zondagnacht zijn vader en zijn njeder en hij ontsnapte maar nau- welijkj aan de verdrinkingsdood. Doch hij wijiaar Zierikzee: „Wat kun je anders doen (ian hier en daar wat helpen?".... Vor de helicopters kwamen De ©rslaggever ging naar Yerseke. „Het water in de haven was daar Maandag- morgn nog geen voet gezakt, of de vis sers /aren al op weg naar Noord-Beve land,^Schouwen en Tholen", had men hem pveral vol bewondering gezegd, en het 'as alsof men in Yerseke ook nu nog geenluitsputting kende. In het haventje werte men zwijgend met haastige, zeke re ruline-grepen. De nacht lag toen al dreiend over de kust en als men omlaag gingnaar de kaai, zag men, dat ze juist bezi, waren, tachtig donkere, eenvoudige lijklisten uit Bergen op Zoom te lossen. Mn kon er, diezelfde nacht nog, naar Schiuwen en drie uur later vond men ziel zelf terug op een vlet, varende rich- tini Nieuwerkerk en nam men een vol- koraen uitgeput man aan boord die 13 urm aan een stuk in een paal van het cloetriciteitsnet had gezeten. „Zeventig meter verderop", zei de man, „had je nog zon paal. Er zaten twee mensen in: moe der en zoon. Toen de moeder haar bewust zijn verloor, bond haar zoon haar met zijn riem aan de paal vast; drie uur later viel h|| zelf uitgeput omlaag en verdronk". Wjj haalden die moeder later in Ouwer- ktrk. Haar handen leken verteerd, haar oien dof en blind. Er kwam geen woord over haar lippen. Men liep door Ouwerkerk. Het was er val vluchtelingen. Het lag, bij laag tij, nu vrijwel droog en alleen Zondagavond, taen zelfs in de Zuidstraat op het hoogste punt het water tot bijna een halve meter Hom werd het dorp met volledige on- cergang bedreigd. En daar. in de Zuid sraat, vertelt men U hoe Jan Dekker, de schilder van Ouwerkerk. die in het hoog ste gedeelte van het dorp woonde en dus veilig was, Zondagavond reeds een groot vlot getimmerd had dat hij met vijf man nen bemande, waarna men er de onder gelopen polder mee binnentrok. Jan Dek ker redde 53 mensen toen de eerste heli copter nog boven Schouwen arriveren I moest. Troost eloze gelatenheid voor de cassa en vooral de geredden uit Kruiningen hebben bijzonder veel te dan ken aan de voortreffelijke manier waarop men in Goes deze vluchtelingendienst or ganiseerde. Dan, voorbij Goes, hebt gij het toneel naar eiland, van drama naar drama, en onverwoestbare veerkracht van dit volk men vond geen verschil. Het décor bleek <*ab "iet voor niets het „Luctor et emer- anders; aangrijpender nog. Doch het dra- *n zÜn wapenschild voert. ma bleef gelijk: lijken.... cadavers doodsangstvluchtelingen.vrucht- j bare grond die in enkele uren verdronk hongerpijnen mensen uit de pol- j ders die na een leven van hard werken alles verloren en voor wie het woord I „medelijden" niets anders dan een nieu- j we zweepslag betekenen zou. Zo ontmoet men dan. zoals aan ieder front, naast de bitterste drama's ook de gootste, warm makende en vertrouwen gtvende heldhaftigheid. Misschien is het dat het besef, dat hinderden, duizenden niet naar risico's en zilfs niet naar hun eigen leven vroegen tien tienduizenden anderen in hoogste mod verkeerden, dat de 40 evacué's wel ks men later uit Ouwerkerk mee terug brengt straks verlossen kan uit de apathie, Kals op Noord-Beveland doet alweïl I '"""'flw nu dienst en terwijl gij op de Oosterschelde f;»™01. "I"' A1,s dat "aar mocbt. dobbert, wijst de veerman naar de graan- dese biltere dagen, sch.nner silo van Kortgene die hoog en onglnaak. StabfceLar van de mosselkotter „Johan- i baar boven het verdronkei land uitsteekt J"*"' andcrc ^'nners d.e dag en en zegt hij: „Het is erg daar, maar geluki; Cacbl J' ?"TS' wa,ere? bev01!rc"; dan i>ia „.-re u;i.Li heeft heel dat enorme leger van land huis onbeschadigd en de binnendijk is j van de ramp opnieuw bereikt. Gij gaat zwak geworden en stellig niet opgewas- naar KatSeveer. Daar ligt de dijk vol met sen tegen een nieuwe storm. Doch Veere's cadavers en huisraad, doch het veer naar molen werkt al weer met wijd in de wind - - - slaande wieken: als een symbool van de Terwijl zes vissersschepen met de eerste evacué's uit Bruinisse in de Parkhaven te Rotterdam arriveerden, vertrok het als hospitaalschip ingerichte koninklijke jacht Piet Hein' naar Zierikzee. De lawine van hulp aan getroffen Nederland blijft doorrollen, en steeds langer wordt de lijst van hen, die met een spontaan gebaar geld en goederen schonken. De stroom wordt onafzienbaar. In tal van steden in binnen- en buitenland zijn acties op touw gezet, waarvan op het ogenblik nog slechts de eerste resultaten zijn binnengekomen. „Er volgt nog meerzeggen de telegrammen. In de kas van het Nationaal Rampenfonds blijft het geld gestaag binnenvloeien. Het laatste totaalbedrag dat men ons opgaf, bedroeg 7.131.000 gulden, doch op het ogenblik dat deze krant van de persen rolt is dit wellicht alweer méér Niemand blijft achter, iedereen doet wat in zijn vermogen ligt; geljjk ook Prinses Wil- helmina dat deed toen zij, ook hierin haar landgenoten voorgaande, haar particuliere „Cadillac" ter beschikking stelde van het Ziekenvervoer. Elders in dit blad kan men ook lezen hoe en met welke ontroerende spontaanheid binnen- en buitenland te hulp snelt, laat ons hier volstaan met een simpele, lange en uiteraard onvolledige lijst, als een pak kend relaas van wat menselijke hulpvaardigheid in enkele dagen tijd tot stand ver mocht te brengen. Men komt in Middelburg: een stad j kig niet zo elg als wij oorspronkelijk ver-i lwe". h"1*!at ™G,rn", van, !a' vol koortsige bedrijvigheid, een stad wachtten" Seno*en dat in dit frontgebied werkte vIaIr neliler Kot front rlïr, ooonnor.1 kloof llïeln tolrlsl lint Ho IqqIcIo I.-nilmnl onl Opnieuw: de stormbal Dat alles. Maar ook en vooral: helden moed!, en wellicht is het beter, dat gij verneemt hoe in Zeeland dank zü deze heldenmoed honderden, duizenden levens werden gered. Misschien is het beter, dat men U vertelt hoe daar op Schouwen, op Walcheren, in Tholen en op de Bevelan- den nog altijd uur na uur, zonder pauze, met koppige, koortsige ijver wordt ge werkt en geploeterd om dat wat er nog te redden valt, dan dat men U opnieuw schildert hoe in Stavenisse negen perso nen uit één gezin om het leven kwamen, of hoe, in Nieuwerkcrk, een bejaard boe renechtpaar de redding van de helicopter weigerde omdat het zijn kleine boerderij, waarin het een leven lang gewerkt en ge leefd had, weigerde te verlaten. Ga naar Breskens, bijvoorbeeld! Ook daar is, Maandag nog. de toestand kritiek geweest. Ook daar is de woedende storm zo te keer gegaan, dat twee botters, de W.R. 67 en de Breskens 25 door een vloedgolf uit het wild sissende water wer den getild en op het havenhoofd werden gesmakt. Ook daar hangt, deze Woensdag avond nu de zo gevreesde Westerstorm opnieuw met verraderlijke rukwinden over deze dodelijk gewonde Zeeuwse eilanden gaat, de stormbal opnieuw aan de toren. Doch men legt op de boulevard alweer een nieuwe bestrating en de Bres- ker vissersvloot is uit: ginds, op Schou- wen-Duiveland en Goeree redt zij men senlevens, zoals ook de Urker vissers die in Breskens een vluchthaven vonden daar nu al uren in de weer zijn. De laatste Urker die Breskens verliet, ging daar Dinsdagochtend vroeg de haven v.t. Hij had wat moeilijkheden gehad met zijn motor en met zijn tuig en hij kon geen uur meer wachten op de loods die hij nodig had. „Als ik nog langer wacht", zei de Urker visserman, „ligt de haven van Zierikzee stikvol met schepen en kan ik er niet meer bij. Varen doen we. En als er geen loods is. dan gaan we zonder!" I Hij kréég zijn loods, en hij was al in Zie- 1 rikzee vóór daar de reddingsvloot de ha ven een tijdlang ernstig verstopte.... In Vlissingen bouwt men In Breskens En in de gelagkamer van Café De Valk waar men nog altijd een barricade van zandzakken voor de deuren heeft, ontmoet men een boer uit Oude Tonge die met zijn hele familie toevallig in Roosendaal was toen het water zijn eiland overweldigde. Twee dagen tevoren zat hij in hetzelfde wankele roeibootje waarmee de verslag gever van Halsteren naar Tholen over stak in een vergeefse poging om van dearuit het spookstadje Stavenisse te be reiken. Men had hem gezegd, dat Oude 1 Tonge verdronken was, doch hij wilde I raar zijn eiland terug, en naar zijn boer- tierij. Nu wacht hij in Breskens op het veer. Zijn hoop op redding van zijn vee 1 en zijn bezittingen is intussen geblust. Hij wil nu alleen nog maar met eigen ogen de catastrophe zien „Ik ben", zegt hi: zacht, .liever zo weinig mogelijk gehol pen...." Dan vaart men naar Vlissingen en ner gens zag men duidelijker de ontzettende kracht van dc storm dan juist daar waar de zee aan weerszijden van het Strand- hotel enorme gaten heeft geslagen in de boulevard en waar liet water vervolgens vlak achter het front die gespaard bleef en die er slechts wat möeilijkheden met de drinkwatervoorziening („als regel slechts één emmers per gezin!", zegt 'n officiële bekendmaking van burgemees ter Bolkestein) van overhield. Doch de stad achter het front leeft mét het front en het enige wat men in Middelburg vreest is, dat men, door een nieuwe breuk in de Sloedijk wellicht toch weer geïsoleerd zou worden van dat deel van Zeeland dat zo afschuwelijk werd ge wond. En in spanning ziet men toe hoe ginds aan de Sloedijk vele honderden nog altijd werken aan het enorme gal dat 't water hier sloeg; hoe vliegtuigen Wat is erg in zo'n drama? Zijn er w„. kelijk nog graduele verschillen? Had men nog erger verwacht dan dc veertig doden in Kortgene. of de zes-en-twintig ongeluk- kigen die aan de Torendjjk verdronken? Had men op nog grotere schade gerekend dan de volkomen verminkte Oosterschel- dedyk, de aan het water prijs gegeven Onrustpoldcr of het, nog steeds in het water drijvende nieuwe stadhuis van Kortgene dat.... Zaterdag pas. enkele uren voor de orkaan losbrak, officieel ge opend werd? „Het moet een wonder ge weest zijn", zegt men in Colijnsplaats, ,dat de dijken het hier hielden". En ter- Jïï., "E "a U" doppen j W«7 d'L dijken 'het 'LLdL b tempo hier geen ogenblik storm „iet so Ion aardappelen geladen verslappen mag zolang Arnemmden zich schip daar uit dc haven en op de kade nog met in veiligheid bevindt. Goes stond voor de cassa Zo nadert men het front. Men komt in Goes en daar staat men al dicht achter de voorste linies. Een stad in volle oorlog lijkt Goes In het stadhuis dirigeert een centrale Rode Kruispost hulpcolonnes in allé richtingen. Er rijdt geen wagen rond of hij is in dienst van de „Vluchtelingen hulp". Hulppolitie regelt het enorme ver keer in de straten van de stad. In de gro te schouwburgzaal van het „Schuttershof" ontvangt men evacué's met tafels vol spij zen en dranken en op de schouwburgcassa hangt een bord met de woorden „Opgave van inkwartiering". Heel Goes stond al „Wat kun je anders doen" Het eiland helpt zich zelf. Het bouwt alweer op! In Wissekerke hebben Dako ta's voedsel gedropt en voor de rest heb ben de onvermoeibare en alom tegenwoor dige vissers gezorgd. Nu patrouilleert men in het geëvacueerde Kortgene met de stengun tot schieten gereed. Ook daar is men bevreesd voor plunderaars zoals men op Zuid-Beveland nu langs de kuststrook tussen Wemeldinge en Kattendijke pa trouilleren moet ten einde te voorkomen, dat ongure elemer.ten zich meester maken van de soms kostbare bezittingen die daar. mét lijken en cadavers uit Schouwen- Duiveland nu aanspoelen. Daar, langs de en hielp totdat het de laatste kruimel zijner krachten had verspeeld, niet alléén als hulp- en recldingsleger voortreffelijk werk gedaan! Afgelast Carnaval In Venlo en Blerick zijn de Carnavals feesten nu eveneens afgelast. In Bergen op Zoom heeft de burgemeester aan dc Carnavalsvereniging, die ook van alle feestviering afzag, verzocht zich te belas ten met de inzameling voor het Rampen fonds. Het eerste deel is een bedrag van 'f 100.000 Ook in Nijmegen zal geen Carnaval wordlen gevierd. De colleges en practica aan de R.K. universiteit zijn voor de rest van deze week gestaakt. KARSOTE RUB ver koudheids zalf Wérkt- fan twee kanten tegelijk Grote doos 75 ct. Met man en macht wordt gewerkt om cle gaten te dichten in de dijken. De werkzaamheden aan het enorme gat. in de zeedijk ten Zuiden van Poortvliet op Tholen. In Amsterdam leverde een collecte 200.000 gulden op. De gemeenteraad heeft besloten dit bedrag met 500.000 gulden te vermeerderen. De collecte in Roterdam is, na vier en twintig uur tellen nog steeds niet be kend. Men is de honderdduizend gulden reeds overschreden. Prinses Wilhelmina schonk aan het Romoenfonds een gift van 25.000. Friesland bracht tot Woensdagmiddag een bedrag bijeen van omstreeks een half millioen gulden. De Amsterdamsche Bank-Incasso Bank stortte twee en halve ton in de kas van het Rampenfonds. De Arnhemse bevolking bracht een bedrag bijeen dat gisteren reeds was gestegen tot ongeveer 300.000. De directie van de Bataafsche Petroleum Mij stelde mede namens de in Nederland gevestigde dpchterondernemingen een half millioen ter beschikking. Hetzelfde deed de Bataafse in Curagao. Het N.V.V. en de daarby aangesloten organisaties heb ben het geschonken bedrag van 100.000 verhoogd tot een kwart millioen. In de Wieringermeer bracht de bevolking 11,75 per inwoner op. De A.V.R.O.-uitzending „De hond in de pot" is omgezet in „Zoden aan de dijk". De inwoners van Den Burg op Texel, waar de polder is ondergelopen en'drie slachtoffers te betreuren zijn, zamel den 6500 in. Venray adopteerde de gemeente Hontenisse en bracht 30.000 bijeen. Bergambacht hield een spontane actie met als gevolg dat dit 3900 inwoners tellende dorp een bedrag van 25.000 kon afdragen. Holten, 5200 inwoners, bracht 27.990 od. In de provincie Groningen zamelde men voor het Natio naal Rampenfonds 1 millioen gulden in. Mgr J. P. Huibers, bisschop van Haarlem heeft 10.000 beschikbaar gesteld. Het Nationaal Verbond en de Diocesane bonden van de KA.J. hebben 5000 geschonken. Een collecte in Benthuizen leverde een bedrag van 11.385 op. Dit is ongeveer 8,75 per inwoner. Op de Antillen leverde de eerste dag van de hulpver leningsactie op Aruba ruim 55.000 op. Curagao liet ruim zeven ton naar Nederland over schrijven. Nederlandse militairen op Aruba hebben aan gaven voor 10.000 ingezameld. Wïlton-Fijenoordte Schiedam zullen een bedrag van ruim 100.000 afstaan. De directie voegt hier nog 150.000 aan toe. De bevolking van de streek Noordeinde bracht per hoofd ƒ12,37 op. De gemeente Horst bracht 11.000 bijeen. De bevolking van Bergen, getroffen gebied, heeft ruim 10.000 ingezameld. De gezamenlijke Nederlandse sigarettenindustrie heeft ruim 3 millioen sigaretten aan het Rode Kruis ter beschik king gesteld ten behoeve van de slachtoffers. De 1250 zielen tellende gemeente Opperdoes bracht door een inzameling een bedrag van 9165 bij elkaar. Dit is ruim 30,per gezin. Werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf zijn een gezamenlijke actie begonnen die naar men schat een millioen gulden zal opbrengen. In Sassenheim brachten collecten en hulpacties een totaal van 100.000 op. In de gemeente Brammen haalde men in totaal 82.000 gulden op. Op de Willem Barendsz" en dc vangstschepen in de Zuidelijke IJszee leverde een geldinzameling 14.385 op. In Nederhemeert Bommelerwaard) bracht een collecte ruim ƒ23.000 op. Dit is per gezin ruim ƒ20. j In Oudewater zamelde men een geldbedrag van ƒ10.000 i en voor 20.000 aan goederen in. De bevolking heeft spontaan aan 400 evacué's huisvesting aangeboden. In Tilburg leverde een straat- en huiscollecte 50.000 op. De grotere giften die per bank of giro werden overgemaakt vermeerderen dit bedrag nog aanzienlijk. In Katwoudeeen van de kleinste gemeenten van ons I land, heeft een collecte onder de 250 inwoners 3.400 opgebracht. Per inwoner werd 13,50 gegeven. Nederlandse emigranten in Australië brachten 50.000 bijeen. Simpel relaas van wat menselijke hulpvaar digheid in enkele dagen tijd tot stand vermocht te brengen. De Liga van het Internationale Rode Kruis heeft een bedrag van 500.000 beschikbaar gesteld. Het Amerikaanse volk schonk als eerste gift 100.000. Uit Oostenrijk werd een millioen schil ling ontvangen. In Antwerpen leverde een door de Nederlandse consul-generaal georgani seerde hulpactie reeds Dinsdag een be drag van 150.000 francs op. Een Nederlandse kapper in België bood een collega slachtoffer in Nederland een complete kapsalon aan in Brussel. De burgemeester van Godine aan de Maas in België heeft aan zestig ontheemde Nederlanders in zijn gemeente onderdak aangeboden. De rederijen Fred Olsen Co. te Oslo en de Det Ber- genske Dampskibs Selskab te Bergen in Noorwegen hebben ieder 10.000 gestort voor het Rampenfonds. Het trampersoneel van Milaan heeft een uur loon ter beschikking van het Rampenfonds gesteld. De gemeenteraad van Nice heeft een bedrag van 500.000 francs uitgetrokken voor de bewoners van de Nederlandse noodgebieden. Cannes voteerde een millioen francs voor de getroffenen in Nederland. De regering van Israël heeft opdracht gegeven 5000 sinaasappelen ter beschikking te stellen. De Luxemburgse regering heeft aan het Nederlandse volk 2500 dekens aangeboden. Van het Canadese Rode Kruis zijn 250 kisten met kleding op komst. „Save thé childeren"een Amerikaanse federatie zond gisteren de Stichting Voor het Kind het volgende telegram: „Doen wij U soms genoegen met zes ton nieuwe kleding voor volwassenen?" Zweden bracht gisteren 25000 dekens naar de trein voor Nederland, terwijl tot nu toe 564.000 kronen zyn inge zameld. Noorwegen heeft aangeboden drie „fabricated houses" te zenden. Duitsland heeft voor meer dan 20.000 glas voor broei kassen gezonden. De Franse organisatie van brandstoffenhandelaren heeft de Bond van Nederlandse handelaren in brandstoffen mee gedeeld, dat zij 300.000 francs ter beschikking stelt voor de collega's in het noodgebied. Het Duitse vakverbond heeft het N.V.V. telegrafisch 45.000 overgemaakt. De 10-jarige prinses Christina van Zweden bracht gister middag om 2 uur de opbrengst van een collecte, die op haar initiatief in haar school was georganiseerd, naar de Nederlandse gezant. Een onbekende Ziceed liep een van de inzamelingscentra binnenontdeed zich van zijn winterjas, maakte een buiging naar de sorterende dames en verdivecn in de kou van Stockholm. Het Zwitserse Rode Kruis heeft gisteren duizend kilo rubberkleding en bedden naar ons land gezonden. „Glueks Kette", een Zwitserse sneeawbalactie ten bate van de slachtoffers der overstromingen in Nederland en Engeland heeft tot dusver ruim f 850.000 opgebracht. De Zweedse coöperatieve verenigingen hebben het Rode Kruis een half millioen kronen ter beschikking gesteld. De regering van Saarland heeft als eerste bydrage aan een hulpfonds voor Nederland een millioen francs gestort. Voorts zal een trein met levensmiddelen en een trein met steenkool naar ons land worden gezonden. De Bayerfabriek te Leverkusen in het Rijnland heeft medicamenten ter waarde van 28.000 aangeboden. De Duitse Bundespost heeft zich bereid verklaard tele- communicatiemiddelen en voertuigen ter beschikking te stellen. De gemeenteraad van Wenen heeft besloten aan 1000 Nederlandse kinderen een verblijf in deze stad aan te bieden. De Nederlands-Luxemburgse vereniging organiseerde een inzameling, waarvan de opbrengst op het ogenblik reeds wordt geschat op een bedrag in zes cijfers. De kardinaal-aartsbisschop Innitzcr van Wenen stelt 15.000 ter beschikking van de bisschoppen in Nederland. Dc Volkswagenfabrieken in Duitsland boden een Volks wagenambulance aan. Z. Em. Kardinaal van Roey, primaat van België, en de vijf andere Belgische bisschoppen ondertekenden een herderlijk schrijven, waarin alle Belgen wordt verzocht met geld en alle mogelijke andere middelen te helpen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1