Nieuws uit STAD en OMTREK OMTREK „De Derde Man" Uit onze RUIM 60 KRANEN WEER AAN HET WERK Jaarvergadering St. Augustinus IN OUDERKERK WAREN WEER MOEILIJKHEDEN Gouda kan veel evacué's ontvangen HET GOUDSCH VOl KSCONCERT Vliet a,s de hu»sknecht mogen we niet DONDERDAG 3 FEBRTJART 1933 NZH Water kwam door de dijk In Ouderkerk a. il. IJssel stonden gisteravond de vrachtwagens met zand weer in een lange rij op de'beurt te wachten om hun waardevolle last 1c. kurtnen lossen.-Want omstreeks half negen hadden de -Ouderkerkers bemerkt, dat het water weer door de dijk sijpelde in het gat, dat daar Zondag geslagen is. Opnieuw bond men onmiddellijk de strijd aan, zakken, zand werden naar de'bedreigde plaats gebracht, waar in de loop van de dag reeds een lichter met zand was gearriveerd. De leiding besloot evenwél 0111 deze avond en nacht nog geen verdere maatregelen te treffen, doch te wachten tot het laag water zou zijn. OMSTREDEN KERK Toen gisteravond de radio opnieuw stormachtige Noordwestenwind meldde, hebben wij besloten een bezoek te bren gen aan het zwakste punt van de Krim- penerwaard, de Ouderkerkse dijk. Doch tegelijkertijd hebben wij ook de Lekdijk bezichtigd en de situatie in Krimpen a. d. IJssel opgenomen. Kon men in Gouda weinig of niets van de. wind mer ken. toen wij eenmaal op de Lekdijk wa ren aangekomen en een ware sneeuw storm het uitzicht af en toe tot enkele meters beperkte, bleek al spoedig, dat de radioberichten zich zeker niet aan overdrijving hadden schuldig gemaakt. Langs de Lekdijk stond het water wel hoog, doch er was geen enkele aanlei ding voor ongerustheid en de wachten waren dan ook thuisgebleven. Op de IJsseldijk tussen Krimpen en Ouderkerk was de situatie wel iets ongunstiger, doch ook hier waren nog geen maatrege len genomen, die een ernstige toestand zouden rechtvaardigen. Overigens was het duidelijk merkbaar welk een hevige strijd gevoerd is. In Ouderkerk heerste echter een grote bedrijvigheid- Zandauto's reden af en aan en een kleine honderd man stond ge reed om in te grijpen wanneer dit nodig mocht blijken, terwijl op het bedreigde punt het nodige materiaal wérd gereed gezet. Men was nl. van mening, dat het beter was omstreeks half 11 het verster ken met zandzakken stop te zetten tot het water zou zijn gedaald. De situatie was zeer overzichtelijk. De dijk ter plaatse is nog slechts een kleine twee meter breed- Aan de waterkant lig gen de met grind gevulde schepen weer half onder water en de zandzakken heb ben volop hun taak moeten verrichten. Aan de andere kant van de dijk is even eens een zeer groot gat geslagen. Hier staat het kerkje en ligt het puin van het huisje, waarin de twee slachtoffers zijn gevallen. Bij laag water is vastgesteld, dat het meer dan 40 meter lange gat een diépte heeft van niet minder dan 7% me ter. De fundering van het kerkje is. reeds érnstig aangetast. Wij vernamen ter plaatse, dat de heipalen honderden meters verder in het onder water ge lopen land werden aangetroffen- Men heeft dan ook vastgesteld, dat het rechter gedeelte is komen te hangen en geen paal hier meer de zonodige onder^fiing biedt. Het linker gedeel- te v.7n de KW*fc-staat nog wel op de pa- Öpiiirii&ltsch Deze boer was ook verder vry pessimis tisch in zyn uitlatingen en het bleek ons al spoedig, uit de reacties der omstaan- ders, dat.hij niet alleen stond. Een der plaatselijke autoriteiten zag het even wel anders. „Er is een enkele reden tot. ongerustheid", aldus stelde deze vast. „Er is wat meer watéb doorgesijpeld deze Woensdagavond, dan normaal het geval is, doch om half vier vannacht span nen we de zeilen en waarschijnlijk Don derdagmorgen beginnen we met zand te storten. Dan redden, we het wel". „En wat gebeurt er met de kerk", vroegen wij? „Daar komt een commissie van des kundigen voor. Of liever gezegd het ge meentebestuur heeft besloten om twee deskundigen naar hun mening te vragen: moet de kerk behouden blijven of is dit niet mogelijk. Als het niet mogelijk is, dan zullen we het. puin gebruiken om het gat te dichten, doch dan moet eerst het zand gestort zijn. We zitten hier op een zeer zachte veenbodem en wanneer het puin er zo op gestort zou worden, zou er volgend jaar niets meer van te vin den zijn", aldus de plaatsvervangend ge meente-secretaris. ...Wanneer beslist de commissie over hét lot van de kerk" „Zo spoedig mogelijk, maar de deskun digen ztin nog niet aangewezen, dus hierover: kan. ik verder niets zeggen". MéOi- kon deze ambtenaar ons ook niet vertéllen. T-oen- wy deze rampspoedige plaats verlieten, werden vrijwilligers gevraagd _voor de wachtdienst. Tot half vier waren de posten al bezet en slechts de roep ^.Wie nog voor half vier" klonk door de storm over de dijk. En men hoefde niet lang te wachten op het ,.ik". dat met overtuiging kwam uit de mond van een van deze stoere mannen, die in de strijd tegen de elemen ten zijn gehard en die ondanks het ver schil van mening trouw en ijverig hun plicht doen. Hopelijk redden ze het in Ouderkerk a.d. IJssel. Ramp Watersnood len .f uit i uit Ouderkerk, die in liét kerk je zijn geweest, vertelden ons, dat Cr een ruimte van meters onder zit en dat het scheuren een steeds ernstiger, vorm -gaat aannemen. Het water in "dé Ouderkerkse polder, die nog steeds geheel overstroomd is, is wel iets gezakt, doch dit heeft geen noe menswaardige betekenis. We hebben vastgesteld, dat de weg. tussen Ouder kerk en Stolwijk en die gisteren bijna nog geheel onder water stond, gisteren avond voor een belangrijk deel is vrijge komen. Toen wij per auto er over reden konden we links en recht de grasberm als baken gebruiken. Door het doorste ken van een smalle afscheiding heeft men dit kunnen bereiken- In Ouderkerk a. d- IJssel was gisteren avond een duidelijk meningsverschil te beluisteren. De oude boeren Uit de pol der, die de grillen van het water ken nen en van hun geboorte af in deze streek met de krachten van het water vertrouwd zijn geraakt, waren het niet eens met de maatregelen, die de autori teiten gisterenavond hebben genomen, of liever niet hebben willen nemen. „Ze willen het beter weten", zei ons een oudere boer, "maar als wij het voor het zeggen hadden, dan lieten we nu direct de lichter het zand in het gat storten en onmiddellijk de kerk springen, zodat het puin op het zand zou komen en een hech te basis zou aantreffen". Opvangcentrum gereed Gouda kan evacué's ontvangen. Ontzag gelijk veel ingezetenen hebben gehoor ge geven aan de oproep, die door het plaat selijk comité is uitgegeven. Het is zelfs zo, dat men practisch huis aan huis een of meer personen kan herbergen. De wacht is nu maar op het Landelijk Evacu atie comité in Den Haag, dat de plaatsen aanwijst; Tot op heden is dit nog niet ge beurd, maar toch is men hier op alles voorbereid, zelfs om onverhoopte geval len, die zich vóór kunnen doen op te van gen. Al zouden er bij wijze van spreken plotseling midden in de nacht een aantal auto's met evacué's arriveren, dan vinden ze in Gouda de zaak in de puntjes georga niseerd. Want naast het schema dat van uit Den Haag werkt, heeft men alhier nog een schema opgesteld voor die onvoorzie ne gevallen. Op de Turfmarkt in het gebouw van het Leger des Heils is een doorgangscentrum ingericht met een aantal bedden, dekens enz. Ook ïs daar een keuken 'ter beschik king. De eventuele zieken zullen meteen naar de drie plaatselijke ziekenhuizen verwezen kunnen worden. Met transport middelen zit men niét omhoog. Dat is ge woon maar een kwestie van telefoneren, aldus de politie, adressen genoeg. Dat heeft trouwens de eerste dag van deze zo bewogen week wel; bewezen. In één uur had men toen meer dan dertig auto's ter beschikking. Gouda kan de van huis en haard versto ten slachtoffers ontvangen. Gisteren heb ben er zich reeds dertig gemeld, die veelal op eigen gelegenheid of door familie ge haald, hier ter stede zijn ondergebracht bij familie. Onder hen bevinden ^ich in woners van Stellendam, Hontenisse en Middelharnis. Kunstmin nog voorraadplaats Ondanks dat er gisteren 35 wagens vol met kleding weg zijn gegaan/blijven de goede ren binnenstromen en heeft men de han den vol met sorteren en eventueel herstel len. Momenteel staa: er weer een auto klaar voor Den Briel waar men om ver schillende zaken verlegen zit. Gisteravond kon men echter de reis nog niet aanvaar den, daar de verbinding niet te best was en men vanuit Den Briel gewaarschuwd had, dat de wegen in de buurt, onbetrouw baar zijn. De reis wordt waarschijnlijk vanmorgen gemaakt. In de wagen zitten o.a. 1500 stukken zeep waar dringend be hoefte aan is en die door een Goudse fir ma werden geschonken. In Kunstmin heeft men nog een reserve voorraad kle dingsstukken aangelegd. In de eerste plaats omdat men in Den Haag niets meer kon bergen en op de Tweede plaats om op het eerste sein de Ahoy-hallen in Rotter dam te kunnen helpen. Goudse. Rode Kruiscolonne De Goudse Rode Kruiscolonne onder lei ding van dr. Kortenoever bevindt zich thans iri een van de meest bedreigde ge bieden op Goeree n.l. in Ooltgensplaal waar deze dertig man en tien helpsters zijn ingezet om aldaar de ergste nood te helpen lenigen. Veel weet men er verder niet van, daar de verbinding nog' zeer slechts is. Rest ons nog te vermelden, dat men zowel in Den Haag als in Rotterdam waar die 35 wagens met kleding uiteinde-, lijk terecht zijn gekomen Gouda een extra complimentje gaf voor de keurige verzor ging van die goederen. Alles was' gesor teerd en netjes versteld. Dit had men nog niet meegemaakt. DE EERSTE OFFICIËLE VERANTWOORDING NATIONAAL RAMPENFONDS Ontvangsten. t;m 4 Februari Opbrengst collecte if6".424.98 Giften: Ontspanning Inspanning Donderdag 5 Februari Concordia: Opvoering „Die Schöpfung" door „Arti et Carilati", om 8 uur. Blauwe Kruis: Bijeenkomst Onze Vloot, om 8 uur. Reünie Theater; 8 uur: Schouwburg Bio scoop 8.30 uur; Thalia Theater 9 uur „De Dijk is dicht" (alle leeft.) voor Nab Ram penfonds. Vrijdag G Februari Schouwburg Bioscoop: „De dochter van de revolutie (str. volw.) met. Martine Carol, om 8.15 uur. Thalia Theater: „Anna" (volw.) mét Sil- vano Mangano, om 8.15 uur. Actualiteiten programma voor Nat. Rampenfonds, van 2—6 uur. Reünie Theater: „De kloof der ver schrikking" (14 j.) met Edmond O' Brien, om 7 en 9.15 uur. Zaterdag 7 Februari Concordia: ,,'t Ts een schandaal, Gene raal" door TAVENU, voor Oranje Trouw, 8 uur. Kunstmin: Feestavond Gymnasiasten ver. ..Utile Dulct". om 7.30 uur. Tolaal m 4 Kebruari Bioscopen als boven, om 3, 7 en 9.15 uur. Thalia Theater: Actualiteitenprogramma van 2-^6 uur. 1 a '1.-' .,1.— 3 2.50 7.50'" 1 3 3.— i 3.50 '3-50 1 - 5j 5 1 10.— 70.— 1 15.— 15— 1 20.— 20.— 4 25.— 100— 1 30— 30— 1 ao.— 80.— 2 50.— - 100— I 150.— 150— In gesloten envelop in brievenbus 10.— Via de Rótterdam- sohe Bank Gouda 355— Leerlingen van een sphool 50-88 Personeel en direcie bedrijf 1110.91 Gouda Het Comité Ramp Watersnood Gouda bericht Het bestuur van de Stichting voor de arbeid heeft besloten een drin gend beroep te doen op alle werkgevers en werknemers in Nederland nog deze week een bijdrage te schenken aan hel Nationaal Rampenfonds ten bedrage van eén uurloon van de werknemer, welk be drag de werkgever met een gelijk bedrag verhoogt. Tevens verzoekt de Stichting bedrijfstaks- of ondernemingsgewijs te re gelen, dat op korte termijn alle werkne mers 8 uur overwerken. Dit bedrag zal dan verhoogd worden met een gelijk be drag van de werkgever. Als overwerk niet mogelijk is, wordt verzocht een offer van ongeveer gelijke grootte te brengen. Het comité Ramp Watersnood Gouda heeft besloten deze actie voor onze stad collectief te regelen. Stortingen kunnen geschieden op postgirorekening no. 166284 t.n.v. J. W. van Kogelenberg. Op aller me dewerking wordt gerekend. ROTTERDAMSCH PHILHAR- MONISCH ORKEST Donderdag 12 Februari a.s. geeft het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest voor de leden.van het Goudsch Volks concert het 6e abonnementsconcert. Het programma luidt als volgt: 1. Ouverture „Anacreon" van de Italiaanse componist Luigi Cherubïni (1760—1842): 2het vioolconcert van Ludwig van Beet hoven (1770—en 3. de eerste sym- phonie van de Fmse componist Jean Si belius (geboren 1865). Dirigent is Eduard Flipse en solist de Poolsche violist Hen- pyck Bzeryng. Henryck Szeryng tverdirf 1918 te War schau geboren. Hij was een leerling van Carl Flesdh. Op 13-jarige leeftijd trad hij voor het eerst op als solist met het Weens Philharmonisch Orkest. Daarna vertrok hij naar Parijs om aan het Conservato rium aldaar zijn studie te voltooien. Reeds na een jaar behaalde hij aan de genoemde instelling een eerste prijs. Een tournee door Roemenië bracht hem veel succes en op aandringen van Carl Flesoh werd hij daardoofl geëngageerd voor een optreden in Parijs met het Orchestre Symphonique de Paris onder Pierre Monteux. BIJEENKOMST WATERSCHAPSBOND Een streekbijeenkomst van de Zuid-Hol landse Waterschapsbond wordt Vrijdag 20 Februari gehouden in het beursgebouw te Bodegraven. De directeur van de Unie van Waterschapsbonden, mr dr Th. F. J. A. Dolk. zal een korte uiteenzetting over deze Unie geven. TECHNISCHE SCHOOL OFFERDE De inzameling onder het personeel en leerlingen van de Teóhnische School Graaf Florisweg 38. Gouda, voor de ge dupeerden van de nationale ramp heeft opgebracht de som van 938-51. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Klara Ant'nonia, d. v. C. S Wouters en W. Kempers, A. de Vismarkt 25; Wilhelmina Cornelia Antonia Maria, d. v. A. G. van der Hoorn en H. J. Vergeer Spieringstr. 11; Robertus Maria. z. v. N Laan en M. J. Bredie, Vierde Kade 106. Johan Gerrit, z. v. J. W. Boere en P Eikelenboom, Vierde Kade 108; Lydia, d v. P. J. Bellaart en A. M. v. d. Heuvel Varkenmarkt 29; Neeltje Johanna, d. v L. de Vries en H. M. Bonefaas, Karne- melksloot 76; Elena Petronella Leonarda, d. v. A. de Mooij en L. Copsy, Westerkade 60; Cornells, z. v. H. de Jong en W. de Vroom, Wilhelminastraat 58; Margaretha Leonarda, d. v. C. P. de Groot en M. L Noordermeer, Tollensstr. 22. GEHUWD: W. Rieken en C. van Eijsden; C. J. Duiverman en W. .A. van Hoorn; J. P. M. Verhagen en J. A Keller; P. M. Twigt en N. Boer. OVERLEDEN: Cornelia .van der Graaf, wed. van A. van den Heuvel, oud 87 jaar. GOUDSE MARKTEN Veemarkt: 5 slachtvarkens le srt 190 1.95, 2e srt ƒ2.052.10 per kg. gesl. gew. Handel flauw. 111 Nuchtere kalveren 30 40. Handel flauw. Kaasmarkt: Aanvoer 13 partijen, le Kw. met rijksmerk 2.24—2.28, 2e kw. 2.20— 2.23, extra kw. ƒ2.33. Handel redelijk. BODEGRAVEN BOREFTSE BEVOLKING LEEFT MEE Het totaal der binnengekomen bedragen voor de getroffen gebieden verandert elk moment. Spraken eerst berichten van 20.000 nu nadert men reeds de 30.000. Het is een prachtig resultaat. Op het Ge meente-huis blijft iedere voormiddag de gelegenheid bestaan voor nagekomen gif ten. Zaterdagavond zal tussen 7 en 8 uur zelfs weer een speciale zitting daarvoor gehouden worden. Ook de kleding-aclie heeft prachtig werk verricht. Zes vracht wagens vol konden door de keurige sorte ring en verpakking practisch rechtstreeks doorgezonden worden naar de nood-gebie- den. Ook ingezamelde meubelen werden, nadat zij in Rotterdam waren gebracht on middellijk per schip naar Bruinisse ver voerd. Een partij zeep, door de zeepfa briek Ambo aangebodeh, is gisterenmor gen boven Middelharnis afgeworpen. Er is opdracht ontvangen zich in Bodegraven gereed te houden voor de ontvangst van evacué's. AFGELAST De grote propaganda-avond, voor de verdere opbouw van de organisatie Be scherming Bevolking, die deze avond ge houden zou worden gaat door de omstan digheden tot nader order niet door. Ook de toneelavonden, die door de K.A.B. op 8 en 9 Februari georganiseerd waren gaan niet door. EIXDLES LANDBOUWSCHOOL De cursus in landbouw-werktuigen en motoren sloot met een openbare eindles in de Landbouwschool alhier. Aan de cur sisten werden vragen gesteld, die vlot werden beantwoord. Deze vragen gingen over.motorkennis en kennis van de in deze omgeving meest gebruikte landbouw werktuigen. Hierna reikte de heer van den Ban van het Rijkslandbouw-consulentschap met enige toepasselijke woorden en geluks wensen de diploma's uit aan de volgende heren A. Baelde, K. van der Heijden, C. Holst, A. Klever, H. van Oosterom, P. van der Stoel, B. Vink, L. de Ruiter, A. Nagel, Thriller van „De Amsterdamse Comedie De onbekende, derde man, maar niet die van Graham Greene, ofschoon de vergelijking toch gemaakt kon worden, werd gezocht, al sinds jaren in het detective spelletje, dat in de serie van de Goudse toneelkring het toneel gezelschap „De Amsterdamse Comedie" gisterenavond in de Nieuwe Schouwburg voor het voetlicht bracht, en met veel succes. Zoals „The Third Man" van Graham Greene zich verschuilde in de riolen van de wereldstad Wenen, zo verborg zich de straatrover en moordenaar Leonard O'Shea in de ondergrondse spelonken van een oud herenhuis, dat vroeger een klooster moet zijn geweest. Het is een lugubere geschiedenis, deze thriller, met veel spanning, met veel spookgeschiedenissen, met veel lichtef fecten, met moorden en onverklaarbare situaties, een griezelverhaal, dat niet vermoeit om er naar te kijken en dat de zorgen, die in deze dagen op ieder mens drukken, voor enige uren wegnam- Een brok romantiek, die zo Onwezenlijk aan doet, als men, na de opvoering buiten gekomen, in een gei-eedstaande taxi de bekende stem van de man van. de pers berichten hoort. Een grote hoffvfRheid bestemd voor de bank vai. Engel;V^ werd op klaarlichte dag door drie struikrovers, die een kuil hadden gegraven in de weg en deze met gifgas gevuld, terwijl de chauffeur en bewakers door het gas be dwelmd werden, geroofd. De hoofdaan stichter verried zijn twee mededaders, die gearresteerd werden, om de buit voor zich alleen te behouden. Zijn 'wee mak kers werden tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Na hun vrijlating gaan ze beiden op zoek naar O'Shea. de derde man. die gehuld in een monnikspij spookt In 1935 werd Sreryng u,[genodigd voor L" de °ïde villa' D? £fide boeve," Beettoven-festivali WLcha? waar hij onder leiding van Bruno Walter op- i trad. |J' Een tweede tournee door volgde en in Boekarest ontving de vio list de „Ordre du Mérite". Szeryng bezocht Spanje, Portugal, de Verenigde Staten, Mexico en Zuid-Ame- I rika en overal oogstte zijn spel de groot- steste bewondering. Onder meer speelde Henryck Szeryng onder dirigenten als KI eiber, Rodzinski. Paul Paray, Engène Szenkar, Carlos Chavez, Bruno Walter en Pierre Dervaux- Na overlég met de burgemeester heeft het bestuur besloten, gezien het ernstig verblijfplaats en eisen hun loon na tien jaar op. Maar O'Shea vermoordt ze bei- den- Ondertussen hebben ook detective Koemenie Bradley, vermomd als een dronken los- m bol en inspecteur Hallick hun intrek de villa, die als pension diende, genomen. De toeschouwers hadden een papiertje bij hun kaartjes en programma's gekre gen, om de derde man tg raden. Niet min der dan negen en twintig Gouwenaars hadden de zaak „door", zoals bleek aan het slot. De moordenaar deed zich voor als een onschuldige theehandelaar, die zijn schaapjes op het droge had, maar die na tuurlijk toch ontmaskerd werd. Behal ve zijn grote intellectualiteit had hij na melijk ook nog enige uren op een dag, dat hij volslagen waanzinnig was. Knap spel Het stuk werd knap gespeeld, met vaart en durf- Technisch af! Rien van Nunen, de directeur van de Amsterdamse Coinedie, had zelf de rol van Ferdy Fane, alias detective Bradley, voor zijn rekening genomen en als dron ken losbol gaf hij een uitstekend spel te zien- Als we het rijtje spelers over zien. weten We zelf niet, wie er nu het j eerst in aanmerking komt, om loffelijk in de krant genoemd te worden. Nora la Ranche als de pensiongast Mrs. Elvery cn haar dochter Veronica Elvery, een dichteres die door Emmy van Lier ver tolkt werd, gaven beide een aardige ty pering. Maar ook Tilly van Vliet als Mary Redmayne, de dochter van de ko lonel. die door geldspeculaties in de klauwen van O'Shea geraakt was, vol deed uitstekend. Ben Minoli toonde wat toneelspelen is in zijn dubbelrol van de Gladde, de boef Marks, en de dominee, zoaks hij vermomd op speurtocht was naar het goud. Ook Bert Botterman A. Droogh allen uit Bodegraven C. Baars, J. de Jong, H. Verkley, D. Spruyt uit Reeuwijk S. Pennings uit Koudekerk A. Sluys en A. Verkley uit Waddinxveen. Vervolgens feliciteerde de leraar de gedi plomeerden, wenste hen veel succes met het geleerde en wekte hen op, geen ge legenheid voorbij te laten gaan, als het gaat om wat te leren. Namens zijn medecursisten dankte Leendert de Ruiter voor de leerzame, te gelijk ook prettige avonden hier doorge bracht hij bood daarna de leraar een ge schenk aan. „Sportief". De R. K. Tafeltennisclub Sportief, had een ontmoeting met haar naamgenote uit Den Haag. Dit team werd als een onge vaarlijke tegenstander beschouwd. Door dat A. van Es nog steeds niet hersteld is, werd het een zeer onverwachte 73 ne derlaag. De invaller zag geen kans een partij te winnen. Deze nederlaag kon Sportief wel eens het kampioenschap kos ten, daar het nu drie punten achter staat op DTS. Van de tweede plaats zijn de Bodegravers echter zo goed als zeker, daar zij in de resterende wedstrijden nog slechts twee punten behoeven te halen, 't Tweede team nam tegen Steeds Vooruit, uit War mond, aanvankelijk een veilig-lijkende voorsprong van 5—0. Van Rossum moest echter in de laatste partij nog een harde strijd leveren om een 64 overwinning te behalen. Van Sportief 3 viel 't tegen, dat 't tot een 55 gelijk spel kon komen. De volledige uitslagen van Sportief I (Bodegraven) te gen Sportief I (Den Haag) zijn als volgt VermeyPieters 01, H. Jager- Jong 01, G. VoordouwLageman 10. H. Jager-Pieters 01, J. VermeyLageman 10, G. VoordouwDe Jong 01, H. Ja ger—Lageman 0—1. G, Voordouw—Pieters 01, J. VermeyDe Jong 10. Dubbel spel J. Vermey en H. Jager tegen Pieters en Lageman 01. Totaal 37. BOSKOOP BOSKOPERS GAAN NAAR HET NOODGEBIED Woensdagmiddag zijn plm. 50 Boskopers naar de geteisterde gebieden vertrokken om hulp te verlenen. Voor dit doel werden ruim twintig schouwen (vaartuigen die zieh bijzonder lenen voor plaatsen waar geen grotere vaartuigen kunnen komen) op auto's ge laden. Deze vaartuigen worden met een grote kraanwagen uit het water gehaald en op de door de verschillende expediteurs beschikbaar gestelde vrachtwagens ge plaatst. Voor ieder vaartuig waren twee personen aangezocht, die met deze vaar tuigen konden omgaan en de zwemkunst meester waren. De aanmelding was van dien aard, dat er voldoende reserves overbleven om zo nodig in te vallen. Naar verluidt ligt het in de bedoeling om, als dit wenselijk wordt geacht, meer van deze vaartuigen beschikbaar te stellen Deze aangelegenheid kan als een zeer spontane worden gezien, omreden de boomkwekers met het oog op de komende drukke seizoenlijd, deze vaartuigen prac tisch niet kunnen missen. DE GELDINZAMELING Nog steeds stromen geldbedragen binnen Volgens de laatste tellingen van Woens dagmiddag bedroeg het aantal reeds méér dan f 34.000— waaronder een gift van f 5000.—. BLOEMENVEILING Per stuk: Magnolia-bloemen, wit 0.13-0.26 idem rose 0.15-31. idem rood 0.14-0.39, Ro dodendron-bloemen le srt. 0.24; idem 2e srt. 0.16; idem 3e srt 4.10; Cyclamen-bloe men le srt. 0.40; idem 2e srt. Ó.31: idem 3e soort 0.18; Cyclamen in kleine pot le srt. 0.85: idem 2e srt. 0.50; Primula's in pot 0.15-0.22; Azalea-rnollistakken le srt. 0.75; idem 2e srt. 0.60; idem 3e srt 0.35; Japanse kerstakken le srt 0.85; idem 2e srt. 0.55 idem 3e srt. 0.40; Forcythia-takken le srt. 0.34; idem 2e srt. 0.26; idem 3e srt. 0.15; Amandel-takken le srt. 0.23; idem 2e srt. 0.16; idem 3e srt. 0.12; Prunus-tribola tak ken le srt. 0.24/ idem 2e srt. 0.19; idem 3e srt 0.13. Per bos: Mahonieblad le srt. 0.75; idem 2e srt. 0.62; idem 3e srt. 0.40. WADDINXVEEN RAADSVERGADERING Dc agenda voor de raadsvergadering welke gehouden zal worden op Vrijdag a.s. om 7 uur vermeldt o.a. de navol gende punten: herstemming over het voorstel Modderkolk c.s. c.q. stemming over het voorstel van B. en W. inzake de cafésluiting op Zondag; rapport in zake de aanleg van waterleiding, be handeling van de bedrijfsbegrotingen en de gemeente-begroting voor 1953. ZWAMMERDAM 5500 VOOR RAMPENFONDS Ook de kleine gemeente Zwammerdara is bü de nationale inspanning niet achter gebleven. In totaal werd f 5500,aan geld bijeengebracht, waarbij een ieder spontaan zijn bijdrage heeft geschonken. Niet minder dan 5 ton goederen, textiel en levensmiddelen, werd door ongeveer twee-derde der inwoners van Zwammer- dam geschonken. De overige bewoners werden betrokken in de acties van de gemeenten Bodegraven en Reeuwijk. Voorts hebben Zondag verschillende autobeziters uit onze gemeente daadwer kelijk hulp geboden. Maandagmorgen werd door Burge meester van Dobbe de Bruin een com missie in het leven geroepen om de actie voor de getroffen gebieden te leiden. W\j ontvingen van de Burgemeester de me dedeling. dat de goederen in Den Haag per Scheveningen 38 zjjn verzonden naar Bruinisse en Zierikzee. Nog ongeveer 50 kranen wachten eleetrische stroom op Tengevolge van de overstromingen station Wilhelminakade, dat drie me- waren aanvankelijk alle 116 kranen van de Handelsinrichtingen van het Havenbedrijf der gemeente Rottèr- dam buiten werking. Niet alleen was door het onderlopen der kaden de voeding gestagneerd, doch bovendien was bij sommige kranen de vrij laag hangende rymotor onklaar geraakt. Reeds gisteren ken weer met 25 van de ruim 60 op het 600-voltsnet aange sloten kranen gewerkt worden. Van daag verkeren zij alle weer in werk bare toestand. Dit geldt eveneens voor de overige kranen, die zijn aangesloten op het 440- voltsnet. Deze kunnen echter niet in bedrijf worden gesteld, zolang de scha de, v/elke is aangericht op het onder- Iir» «Aimron iiAiirr/Aii#rK*ld>! waanzinnige moordenaar en Theo v. iiki vvui/All VLiiJVvliVlil*I Vergeten. Hier werd toneelkunst van 'n technisch buitengewone vaardigheid ver- j i toond. De tijdsomstandigheden zijn er niet vreemd aan, dat de voorstelling maar .matig werd bezocht, de zaal was waar- jschijnlijk nog niet voor de helft bezet, maar de bezoekers, die toch voor enige ■m nHHHPPRgPUI! uren vergetelheid tussen de stroom van karkater van. het. programma, dit concert j °p Donderdag 12 Februari a.s. des avonds ongeluksberichten gezocht hebben, zijn té laten doorgaan. s uur in de Nieuwe Schouwburg te Gouda. GOED RENDEMENT OP DE FARMS ter onder water heeft gestaan, niet is hersteld. Daaraan wordt op het ogen blik energiek gewerkt en indien de arbeid aan de kabels gelijke tred houdt met die op het onderstation, zal om streeks Zondag vermoedelijk weer een 440-voltspanning kunnen worden afge geven. De werkplaats van de Handelsinrich tingen kan thans weer op volle capaci teit draaien. Obligaliën Javasclie Houthandel zeker niet teleurgesteld huiswaarts ge- I keerd. NIEUWE ZUID-HOLLANDER OAGIUAD VOO* GOUDA (N OMSTtEKEM 58ste Jaargang No. 16701 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Gouda, Lange Tiendeweg 19, telefoon 3600. Giro-nummer 590947 Abonnementsprijs f 5.60 per kwartaal, t 1.90 per maand, f 0.45 per week. Advertentieprijs op gewone kolombreedte f 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0.30 per millimeter hoogte. Bij contract gelden lagere tarieven, welke bij de administratie of bij de erkende advéftentle-bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advcrlentlën) tot 20 worden 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertcntie-wczen. ƒ18.536.' In deze officiële Naschrift redactie: verantwoording zijn de toezeggingen dus niet verwerkt. Hierdoor is de schijnbare tegenstrijdigheid ontstaan met onze pu blicatie van gisteren- Een hedenmorgen ontvangen gift van 5000maakt de ƒ23.000.echter reeds vol. FIEMACTUALITEITEN VOOR RAMPENFONDS De direetie van het Thalia-Theater zal van Vrijdag- tot Woensdagmiddag van 26 uur uitgebreide filmreportages ver tonen van de grote watersnoodramp, die ons land heeft getroffen. De gehele op brengst van dit programma komt ten goede aan het Nationale Rampenfonds. De voorstellingen worden niet gegeven, op Zondagmiddag. GOUDSE KLEDING BEDRIJVEN DEDEN MEE Naar wij vernemen hëbbën de Goudse Kledingbedrijven 7500 gulden geschonken aan het Nationaal Rampenfonds, een en ainder in de vorm van kledingstukken enz. Onderwijzers willen getroffen collega's ondersteunen oejisdagoclilciul vond in Concordia de jaarlijkse oor jaarsvergadering plaats, die door vrijwel alle leden werd bijgewoond. De voorzitter van St. Augusliuus, de heer Straver, heette allen hartelijk welkom en deelde als eerste niéuws mede, dat tot geestelijke adviseur van de R. K. Onderwijszers- verëniging als opvolger van de overleden adviseur, de Hoogeerw. heer Deken Bots, diens opvolger, Deken Raal'fels, is benoemd, die dan ook in deze kwaliteit zijn eerste vergadering meemaakte. Tevens deelde hij mede, dat.de centrale viering van liet herstel van de Kerkelijke Hiërarchie in Gouda in het najaar, zal plaats vinden. Uit de vergadering werd de suggestie gedaan om aan het hoofdbestuur te verzoeken een prijsvraag uit te schrijven om een affiche te laten ontwer pen, onder het devies „Aan heide trouw", waarin naast de trouw aan geloof en Kerk ook de vaderlandsliefde verzinnebeeld zou worden, die als tegen wicht tegen de steeds meer om zich heen grijpende propaganda voor de neutrale school. Slaande de vergadering werd tevens liet voorstel toege juicht, dat het bestuur van de R. K. Onderwijzersvereniging een som van driehonderd gulden aan het hoofdbestuur zal overmaken voor steun van collega's uit de door de watersnood getroffen gebieden. De onderwijzers zullen daarvoor een maand extra lidmaatschapsbijdragen betalen. Deze steunaetie.valt natuurlijk buiten het gewone kader van nationaal rampen fonds, kleding- cn dekensinzameling en dergelijke. EEN WOORD VAN DE GEESTELIJK ADVISEUR De geestelijke adviseur herinnerde n zijn eerste geestelijke opwekking er aan, dat dit niet de eerste maal is. dat hij als geestelijk adviseur van een onderwijzers vereniging optreedt, hij had deze functie namelijk ook reeds als pastoor in Goes vervuld. Hij had zich er ook over ver heugd, dat hij ook nu weer tot geestelijk adviseur was benoemd, omdat hij gevoel de, dat hij als priester zeer nauw met de onderwijzers moest samenwerken. De taak van beiden valt namelijk op een zeer groot gebied samen. Onderwijskracht en Priester zijn opvoeders van kinderen. Hun taak is het vormen in Christus van Je zielen. Hun beider taak is de volledige ontvouwing van de krachten in de mens. Opvoeder' zijn veronderstelt een grote verantwoordelijkheid, tegenover het kind, de ouders, de Kerk en de staat. Uw werk, aldus richtte Deken Raaffels zich tot de onderwijskrachten, is een werk van apos tolaat. Daarom moeten de onderwijsmen sen een grote geest van zelfopoffering be zitten, naar het woord van de Evangelist, die van Jesus zeide, dat Hij begon te doen en te onderwijzen. De daad stelde de Evangelist voorop cn daarom verheugde het de geestelijke adviseur, dat hij deze daad zo spontaan op deze vergadering in de wil tot steun en hulp had gezien. Om invloed te kunnen bezitten, moeten we zelf iets zijn en daarom stelde de spreker voorop, dat we voortdurend aan ons zelf moeten schaven en steeds Christus als ons voorbeeld voor ogen moeten houden. Roept daarom Hem aan om raad en licht, om hulp en steun. Rondom ons zien we een ontzaglijke verwording, daarom moe ten we zelf steeds meer om voorlichting en bijstand vragen, vooral om de zeven gaven van de H. Geest, met name om de gaven van de voorzichtigheid en de wijs heid. Tenslotte besloot de spreker met de belofte, dat hij hulp en steun op zijn ge bied in alle omstandigheden zou bieden. In vrijheid herboren Na de pauze gaf de heer F. de Koek, bibliothecaris van het R.K. Centraal Bu reau voor Onderwijs en Opvoeding *e 's-Gravenhage een overzicht, onder de titel „In vrijheid herboren", naar het be kende standaardwerk van prof. dr L. J. Rogier en N. de Rooy pr., van het be reikte, vooral op het gebied van onder wijs, in honderd jaar. De tot nu toe ver schenen afleveringen van bovengenoemd werk zijn gescshreven door prof. Rogier, die met een verbluffende virtuositeit het emancipatieproces behandelt, waarbij hij verschillende reputaties in flarden scheurt In prof. Rogier heeft het klein-menselijke een verbeten vijand gevonden en zijn ge schiedenis is boeiender dan een roman ge worden. Maar deze roman heeft één ten dens: Gods wonderbaarlijke en mysterieus dirigisme. Daarom noemde de spreker het werk van prof. Rogier zelfs een apocalyp tisch werk. De emancipatie van de Katho lieken is meer het werk van God dan de Katholieken, want het speelde zich af in een klein benepen wereldje. Om de Katho lieke school vochten de Katholieken met hun rug tegen de muur. Nu kijken alle naties met bewondering naar het be reikte in de lage landen. Bracht niet de Maasbode-pers nog deze week het bericht, dat in Engeland in een bisdom door de ge lovigen circa anderhalf millioen gulden moesten bijeengebracht worden om tie Katholieke Scholen in stand te houden en is er nog steeds niet een schoolstrijd gaan de in landen als Frankrijk, Duitsland en België? Daarna ging de spreker meer in bij zonderheden na, wat door het Katholieke Onderwijs is bereikt, vooral het stuiten van de grote afval. In 1853 moest mgr Zwijsen constateren, dat zelfs de Bra bantse kinderen het Weesgegroet niet meer konden bidden! In 1815 werd het aantal Katholieken op 40% geschat, dit daalde in 1849 tot 38,15% ondanks de be volkingsaanwas. Door de grondwettelijke vrijheid om Katholieke Scholen te stich ten, door het onderwijsmandement van 1868 en dooi de wet van de financiële ge- lijkstellirg hebben de Katholieken, de vroegere paria's, hun bevoogding van zich afgeschud. Tussen 1879 en 1920 bleef het percentage schommelen tussen de 35 en 36% terwijl in 1947 het percentage weer gestegen was tot 38,48%. Hulde bracht de spreker aan de vroegere collega's, die met grote opofferingen hun salarissen bedroegen meestal maar 60 of 70G van de collega's bij het openbare onderwijs het onderwijs in stand heb ben gehouden. Houders van 3'i (5'.i) pet obligatiën ten laste van de N.V. Vereenigde Javasche Houthandel Mijen zijn Woensdag opnieuw in vergadering bijeen geweest. In behan deling kwam het voorstel, in de jaren 1953 55 geen uitloting a pari te houden, Daar de Northwestern and Pacific maar de aflossing door inkoop bij tender Hypotheekbank N.V. en De Tweede 1 'fc doen geschieden. Dit voorstel was in Northwestern and Pacific Hypotheek- j de vorige vergadering als volgt geamen- deerd: „De beslissing zal worden opge schort tot de jaarcijfers over 1951 gepu- bank onder dezelfde directie en in de zelfde gebieden werken, zijn de jaarver slagen over 195P52 gebundeld en van een voorrede voorzien. Hierin wordt opgemerkt, dat het pro ces over de interest, die de beide banken aan de Hypotheek Land Comp. fiscaal in rekening mogen brengen, in hoger be roep in November behandeld werd voor het Circuit Court of Appeals in San Francisco. De uitspraak viel in het voor deel der twee banken uit. Het is echter nog niet bekend of de Commissioner (in specteur van belastingen) zich bij deze uitspraak zal neerleggen. Over het ge schil inzake de withholding lax valt nog niets naders te berichten. Men ging voort clc activa van Hypo theek Land Comp. weder bü clc moeclcr- mjjen onder te brengen. In het boekjaar 1951/52 werd 60 pet van het surplus in de Hypotheek Land Comp. bij wyze van dividend in de vorm van hypotheken uitgekeerd. Hiermee was voor de North western and Pao. Hyp.bank 271.749 en voor De Tweede Northwestern and Pac. 167.205 gemoeid. Op den duur zul len de belastingvoordelen de huidige belastingheffingen wettigen. Over de toestand in het beleggings- gebied wordt medegedeeld, dat de gun stige factoren die in het vorige verslag vermeld werden, van kracht bleven. Ook dit jaar vond men voor aflossing steeds direct herbelegging. Het is interessant te wijzen op het feit, dat sedert het einde van de oorlog de beide banken tezamen 1.967.500 remitteerden uit bedrijfsover- schotten, die gekweekt waren tussen 1940 en 1952- Dit bedrag zou nog groter ge weest zijn. indien de maatschappijen in die jaren tezamen niet 261.983 aan Ame rikaanse withholding tax hadden moeten betalen- Oogsten cn prijzen van landbouwpro ducten verzekerden ook in het verslag jaar een goed rendement op dc farms. De oogsten die in de zomer van 1952 zijn' binnengehaald en waarvan de op brengst in het nu lopende boekjaar zal worden ontvangen, zijn volgens de sta tistieken de derde in grootte in de ge schiedenis van deze gebieden. Hierdoor daalde de tarweprijs tot 2.44 per bus hel. Deze prijs nadert het niveau van de wettelijke steun, zodat verdere daling onwaarschijnlijk lijkt. De Northwestern and Pacific boekte een winst van 305.938 (351.692). waar uit een dividend van 8.1 (onv.) pet op de aandelen wordt voorgesteld. Voor de dividendreserve wil men 0-4 (1.3) pet reserveren. Houders van bewüzen van deel gerechtigdheid ontvangen per stuk ƒ3.87 (onv.). terwijl gereserveerd wordt ƒ0.39 (1.25) per stuk. De Tweede Northwestern and Pacific behaalde 'n winst van 173.447 (169.538). In het middagprogramma vond nog een J Aandeelhouders ontvangen <-8 (onv.) pet voorstelling plaats van verschillende on- dcrwijsfilms. en gereserveerd in de dividendreserve wordt 0.7 (0.5) pet. bliceerd zijn cn dan wordt bepaald of tot uitloting, dan wel tot tender wordt over gegaan". Ook in deze vergadering werd hierover uitvoerig gediscussieerd. Men werd het tenslotte eens, om uit de aan wezige obligatiehóuders een commissie van vier te benoemen die te zijner tijd het jaarverslag zal bestuderen en dan zal bepalen: tender of uitloting. De directie kon geen enkele toezegging doen wanneer het verslag zal verschijnen. Indien dit niet voor 15 December a.s. ge beurt, dient aan de oude aflossingsvoor- waarden, i.e. uitloting a pari, te worden vastgehouden. GUNSTIG JAAR VOOR HOOGENBOSCH De Directie van Hoogenbosch' Schoenen N.V. deelt ons mede, dat 1952 voor de N.V, een gunstig jaar is geweest. In vergelijking met 1951 (Korea hausse) zijn de omzetten in geld, ondanks de prijs daling, vrijwel hetzelfde gebleven, terwijl het aantal verkochte paren aanmerkelijk is gestegen. Het bedrijfsresultaat is dan ook van dien aard, dat. onvoorziene omstandigheden voorbehouden, 8".o dividend (onv.) zul kun nen worden uitgekeerd. DUITS OVERSCHOT IN DE E. B. U. West- Duitsland had in Januari In het betalingsverkeer met de landen van de Europese betalingsunie een overschot van 8 20.9 millioen. vergeleken met een tekort van S 27.3 millioen in December van het vorige jaar. Per uit. Januari bedroeg het cumulatieve overschot van West-Duitsland in de E.B.U. S 398.8 millioen. KEMO CORSET 9,4 |>Ct DIVIDEND De N.V. Kemo Corsetfabriek te Amster dam zal voorstellen over het boekjaar 1952 een dividend uit te keren van 9.4 (12) pet, in contanten. AMSTERDAMSE WISSELMARKT AMSTERDAM, Januari. Londen contant ÏO.SG—10.57. Parijs contant 1.0300—1.0820, Zurich contant 80,93-87,03. Stockholm contant 73,32—73,42 vrije dollar contant 3.79H-~3.80i7, Brussel contant 7.G0U 7.61 U. Londen: l mannds 10.55/4, 1% maands 10.55'.'4, maands 10.54'.g3 maands 10.53'é. 4 maands 10.53. 5 maands 1(5.51 6 maands 10.51. Parijs: maands 1.0780. 1 maands 1.0760, 2 maands 1.0730, S'.j maands 1.0725, 3 maands 1.0715 nom. Cruzeiro: maands 20.25 Zurich: 1 maands 87.03. 8 maands 87.19. Stockholm: I maands 73.37, maands 73.37, s maands 73,33 Vrije dollar: 1 maands 3.81 4 maands 3.80'», 6 maands 3.80 'Brussel: - 1 j maands 7.60. 1 maands 7.60. maands 7.59, 3 maands 7.584 maands 7~~ 5 maands 7.57'i, 6 maands 7.57.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1