NIEUWE ZUID-HOLLANDEti Duizenden werken hard aan herstel van Nieuwe ramptijdingen van de Eilanden Schouwen-Duiveland wordt geëvacueerd Zondag algemene gedenkdag Hyena s roofden in de nacht DAGBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN In ontruimde dorpen waken achter blijvende mannen tegen piraten van de watervlakte 1372 DODEN HULP VAN DE H. STOEL REDDENDE RADIO-AMATEUR Soldaten vermist Ongeveer 20.000 personen verlaten liet eiland Rouw en Eenheid Avondklok in 's Gravendeel Rover in Rotterdam veroordeeld Donderdag 5 Februari 1953 Steunt het Nederlandse Rampenfonds. Postgiro 9575 WEERBERICHT Opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. In de nacht en ochtend voornamelijk in het binnenland lichte vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vnndaag. Zwakke tot matige, maar aan de kust tijdelijk krachtige wind in bsofdzaak tussen Noord en West. Vrijdag fi Februari: Zon op 8.12 uur. onder 17.37 uur; Maan op 1.12 uur, onder 10.04 uur, y Goeree-Overflakkee werd Woensdag weer geteisterd door een nieuwe dijkdoorbraak, bij Stellendam juist op de smalle verbinding van Goeree met Overflakkée, waardoor Goeree weer een apart en geïsoleerd eiland werd. Op 't alarm voor een nieuwe Noord wester werd bevel gegeven, de gehele bevolking van Goeree-Overflakkee te evacueren, mogelijk echter met uitzondering van Melissant en Dirksland, welke beide plaatsen nog in een droog gebied liggen. Het ergst getroffen is Oude Tonge, waar driehonderd slachtoffers worden betreurd. Op Schouwen-Duiveland, dat toch al zo ernstig getroffen is en welks bevolking ook geheel geevacueerd moet worden, dreigden gisteravond nieuwe dijkdoorbraken, n.I. bij Burgh en Haamstede en in het gebied tussen de waterschappen Noord-Schouwen en Schouwen. Hier werken honderd militairen met ingenieurs om het gevaar te keren. Ook de toestand van de dijk tussen Zierikzee en Brouwershaven op het „vergeten eiland" is zeer kritiek. In het gebied, dat onder water zou komen, als de dijk door breekt, bevonden zich vele mensen. Tholen is voor 80 procent prijsgegeven en Tienge- meten bestaat niet meer. De berichten dat de kansen op minder gunstig weer wederom toenamen, hebben er toe bijgedragen, dat men onmiddellijk begonnen is op vele plaatsen de dijken te versterken en, waar mogelijk, reeds te herstellen. Gistermiddag heeft men op het eiland van Dordrecht een aanvang gemaakt met de versteviging van een nog zwakke plek in de dijk bij de zgn- Bovenpolder. Honderden mannen werken hier nog steeds. Ook in Papendrecht is men met de herstelwerkzaamheden begonnen. Het plaatsen van een tweede zinkstuk in de bres van de dijk bij Papendrecht is uitstekend geslaagd. Het gat is nu reeds gehalveerd en de werkzaamheden vorderen uitstekend- De binnenkomende hoeveelheden water zijn reeds belangrijk minder en indien de weersomstandigheden niet al te ongunstig zijn, kan van avond de toestand bereikt zijn, waarbij geen. water van enige betekenis meer binnenkomt. dorp staat onder water. Verlies aan men senlevens is in Poortvliet niet te betreu ren. Tiengemetengeen leven Een piloot heeft verklaard dat het eiland Tiengemeten geheel onder water huisjes staan, hangt de was buiten, maar nergens is een teken van leven waar te nemen. Vijf en twintig polders in Hoekse Waard overstroomd Numansdorp is thans geheel geëvacu eerd. In de afgelopen dagen zijn ongeveer 3500 inwoners naar veiliger oorden ver voerd. Een klein aantal mensen is achter gebleven. Het water in het dorp staat nog één tot anderhalve meter hoog. Men werkt hard aan het herstel en de versteviging van de dijken. De Hoeksche Waard met haar 33.000 ha. cultuurgrond, ongeveer veertig grote en Ook kritieke punten in West- Brabant In het land van Heusden en Altena is de dijk, waarover de verkeersweg loopt van Keizersveer naar Sleeuwijk, nog uiterst zwak. Ook hier wordt een zware strijd tegen het koppige water gestreden, staat, behoudens enkele plekken, waarop Zuidelijk van de Maas bij Sprang, in de al het vee is samengedreven. Op de uiter- omgeving van Waalwijk, is eveneens, nos st, oostpunt van het eiland, waar em?e ét-.n kritiek punt. In de loop van gisteren werden uit vlieg tuigen zandzakken geworpen op verschei dene plaatsen in de noodgebieden. Het gat in de dijk nabij de haven van Willemstad, waar Zondag de voornaamste dijkdoorbraak geschiedde, is thans dicht. Vrijwilligers zijn nog druk bezig vijf gaten in anders dijken te dichten. Overigens houden de dijken in deze omgeving zich goed. In Klundert is geen direct gevaar meer aanwezig, zo heeft de burgemeester gisteren meegedeeld. Er is echter groot gebrek aan motorboten. Het staat thans vast, dat zeker dertien personen uit deze gemeente een dood in de golven gevonden hebben. Stavenisse geëvacueerd Alle overlevenden in Stavenisse op het eiland Tholen zjjn gistermiddag, nadat de berichten voor nieuwe dreigende storm bekend waren geworden, door het regi ment Prins Frcderik, bijgestaan door com mandotroepen en honderd man van de Franse genie, geëvacueerd naar Bergen op Zoom. Slechts vijf man zijn in Stave nisse achtergebleven. Deze vijf zullen de bewaking van het ontruimde dorp op zich nemen, want ook hier blijken de piraten van de watervlakten op jacht naar prooi te zijn. Zij trekken er met bootjes op uit om de huizen te plunderen. Op Tholen is men nog steeds druk doen de de binnendijken te versterken, die het eiland nu voor het grootste gedeelte be schermen. Er bestaat dringende behoefte aan rijshout, staken en latten, ijzerdraad, schoppen en zandzakken. Van verschillen de kanten zijn deze benodigdheden inmid dels gezonden. Ook zijn honderd man com mandotroepen en honderd man Franse genie, beschikkend over prima materiaal, op het eiland gearriveerd om een binnen dijk in de meest Zuidoostelijke punt van het eiland te verstevigen. Ongeveer tach tig procent van het eiland moet echter voorlopig prijs worden gegeven. Het Prins Frederik-regiment uit Bergen op Zoom onderhoudt nog een pendeldienst met tractoren tussen Halsteren en Tholen. In Kloosterzande (Oosthoek van Zeeuwsch-Vlaanderen) is de toestand thans bevredigend. Met man en macht wordt gewerkt om de gaten in de zeedijk te dichten. Voorne-Putten In Abbenbroek werden gisteren duizend mensen geëvacueerd omdat de situatie al daar kritiek was geworden. In Spijkenisse is de toestand thans vrij gunstig. Men wacht in spanning af, hoe de provisorisch herstelde dijken het zullen houden. Ener giek is men aan het werk om de dijken te versterken. Het gevaar in Zuidland is be zworen; tot evacuatie vin de achtergeble ven inwoners zal niet meer behoeven te worden overgegaan. Naar de burgemeester van Poortvliet meldt, wordt in zijn gemeente thans hard gevochten voor de dichting van de dijk met krachtige hulp van de genie en in woners en gemeentebestuur van Tholen en Scherpeniss». De grootste helft van het kleinere polders, veertien gemeenten en verscheidene buurtschappen met gezamen lijk 40.000 inwoners, is ernstig getroffen. Vijfren-twintig grotere en kleinere polders zjjn geheel overstroomd, acht staan dras en slechts vüf zyn geheel droog. Het erg ste zijn Numansdorp, Stryen, 's-Graven- deel en Goudswaard getroffen. De veerdienst Maassluis-Rozenburg is tot nader order voor particulieren geslo ten. De dienst fungeert alleen voor offi ciële instanties. Texel nam maatregelen In verband met de opnieuw opgestoken storm heeft de burgemeester van Den Burg op Texel het nodig geoordeeld de centraalpost in het gemeentehuis weer te betrekken, teneinde voorbereid te zijn op eventuele moeilijkheden. Op de dijken, die nog niet definitief waren hersteld, zijn wachten geplaatst. De burgemeester heeft huis aan huis in de polder Het Noorden de waarschuwing laten mededelen, dat het nuttig was als voorzorgsmaatregel het vee uit deze polder te evacueren. Toen Zondag de dijk van de polder De Een dracht bezweek, werd de Noorderdijk, een vrij zwakke zanddijk, aangewezen tot be scherming van de polder Het Noorden. Het aantal slachtoffers van de overstro mingsramp is gestegen tot 1372. Hieronder volgt een overzicht van alle plaatsen waar slachtoffers zijn gevallen. Abbenbroek 1; Brandwijk 2; Brouwers haven 3; Bruinisse 1; Burgsluis 10; Ca- pelle 3; Dinteloord 3; Dreischor 15; Elf plaat (gem- Poortugaal) 7; Fynaart 46; Geersdyk 1; Goeree en Overflakkee (be halve Oiidc Tonge) 40; Goese Sas 7; 's-Gravcndeel 57; Halsteren 17.; Hellevoet- sluis 5; Nieuwendijk 3; Hcinenoord 2; Heijningen 25; Hoedekcnskerke 1; Honds, bosse zeewering 1; Hontenisse (kerkdorp Samswaarde) 8; Klundert 13; Kortegene 40; Krabbedijke 4; Kruiningen 11; Maar tensdijk 4; Maassluis 1; Moerdijk 13; Nw— Neuzenpolder 1; Niemverkerk (Ouder kerk) 13; Nieuwe Tonge 75; Nw. Vosse- meer 50; Numansdorp 67; Ooslerland 40; Oosterschelde 4; Ossenissc 1; Ouddorp 1; Ouderkerk a. d. IJsel 2; Oudelande 2; Oude Tonge 300; Papendrecht 1; St. Philipsland 1; Raamsdonkveer 2; Rilland Bath 1; Rotterdam 1; Serooskerke 15; Stavenisse 300 Steenbergen 13 Stellen dam 27; Sliedrecht 1; Stormpolder 6; Strijen 20; Terneuzen 4; Texei 5; Veere 2; Vlissingen 3; Wagenberg 1; Willemstad 12; Wolfaartsdijk 9; Yorseke 10; IJssel- monde 3; Zierikzee 15; Zuidland 20. O. L. Heer als evacué „Wij hebben O. L. Heer als evacué bij ons in huis gekregen", zo ver telde ons vanmorgen met ontroe ring dt Overste van het Una Sancta- huis aan de Mathenesserlaan te Rotterdam. Vannacht hadden daar twee men sen van de E.H.B.O. aangebeld. Ze kwamen uit Oude- Tonge en brach ten een grote ciborie mede vol met H. Hosties. Op verzoek van de pas toor hadden zij deze heilige last i.n veiligheid gebracht, want de pas toor zelf wilde zijn parochianen nog niet verlaten en was in zijn zo vre selijk beproefde parochie gebleven. De twee mannen, die het zich een buitengewone eer rekenden om, zo als zij zeiden, O. L. Heer als evacué te mogen overbrengen, waren met een marinevaartuig naar Rotterdam vervoerd. (Telegrafisch van onze Romeinse correspondent) Practisch geheel Italië is in beweging gekomen om het zo zwaar door waters nood geteisterde NedcMand te helpen. Z.H. de Paus heeft Mgr Lambertini, auditeur bij de Apostolische Nuntiatuur te Parijs, belast om uit zyn naam een bezoek aan Nederland te brengen en de overstroomde gebieden te bezoehen, teneinde zich ter plaatse te overtuigen op welke wijze de H. Stoel nog verdere hulp aan Nederland zal kunnen verlenen. Behalve de belang rijke gift van 30.000 gaf de Heilige Vader gisteren opdracht een hele trein met kle ding, fruit en groenten te zenden terwyl Hy tevens honderden kinderen een ver- blyf in Italië aanbood. In een bewogen ï'adiorede tot de Itali aanse bevolking sprak minister-president De Casp^- n', over.de nr^i/l in do Lage Lan den. DaarJ^-wcrd 'Sr'dè Italiaanse radio een speck uitzending gewijd aan de ramp tijden? welke uitzending o.a. Ben- jamino GigU mededeelde, dat hij een mil- lioen Lires offerde. Enkele uren daarna had de actie ruim dertig millioen Lire op gebracht, een bedrag dat echter met iede re minuut groeit. Overal in hei; land zijn comité's opge richt en duizenden arbeiders, brandweer lieden, oudstrijders en parachutisten vra gen gelegenheid om onmiddelllijk naar Holland gezonden te worden. Voor tweeduizend kinderen is langdurig verblijf in de vacantiekolonies in Italië gereed, terwijl de bond van hotelhouders een gratis verblijf aan driehonderd Neder landers aanbiedt. Dit kleine meisje, men vermoedt, dat zij ongeveer 5 jaar oud is, kwam alleen in de Ahoy-Hal aan. Men weet niet of haar ouders zijn om gekomen, of nog leven, of zij nog familieleden heeft, men weet slechts, dat zij uit het overstroomde gebied is gevlucht. Een soldaat, Francois van der Velden uit Den Haag, laat haar eens drinken. Dit u-as Stavenisse op Tholen, de zwaarst, geteisterde gemeente van Europa. Een gedeelte van het dorp, dat door een enorme vloedgolf werd weggespoeld. 11.) t. de Koningin richt zich lot het Nederlandse volk In verband met de ramp welke Nederland heeft getroffen hebben de gezamenlijke kerken besloten, zo deelt de regering mede, Zondag aanstaande in de kerkdiensten op te roepen tot bijzondere verootmoe diging, tot gebed en offer. H.M. de Koningin zal zich om 1 uur op die dag door de radio tot ons volk richten. De programma's der omroepverenigingen zullen het stempel dragen van herdenking van en bezinning op het geleden leed. De regering spreekt de verwachting uit dat alge meen in 't openbare leven met het bijzondere karakter van deze Zondag rekening zal worden gehouden. ZIERIKZEE, Dinsdagavond. Aan de Appelmarkt in Zierikzee vonden we de PNÖ-WZ, de zender, die het eerst contact tot stand wist te brengen met de buitenwereld. Peter Hossfeld, de man, die met de allerprlmitiefste ingrediënten een zendapparaat wist te bouwen, heeft daar in de radiozaak van de heer Weltevreden, achter in 'n werkplaats, met twee anderen, P. Meerman en C. J. Koopman bij wijze van spreken honderden en misschien nog wel véél meer mensenlevens gered. Door dit zendapparaat kwam er contact lot stand met een ontvanger in Middelburg, die het bericht, dat in Zierikzee en op Schouwen-Dui veland de toestand hopeloos was, voor het eerst de wereld inzond. En van die Maandagochtend af wist de wereld, dat er weer een noodgebied dringend geholpen moest worden en bleek het, dat SchouwenDuiveland, het vergeten eiland, wel een van de zwaarst beproefde streken was. Zondagavond had hij reeds gepro beerd contact te krijgen, maar het was toen mislukt. Totdat Middelburg zich eindelijk meldde. Dat er toen vreugde was in die werkplaats aan de Appelmarkt kan men zich wel in denken. En 'n pluimpje mag ook wel de amateur O. Q. hebben in Goes; wani die neemt dag en nacht alle berich ten op, die nog steeds via PNO-WZ verzonden worden. Minister Staf heeft, zoals men elders in dit blad kan lezen, in de Eerste Kamer meegedeeld, dat drie soldaten en twee le den van het Marinepersoneel bij de hulp verlening in het rampengebied zijn omge komen of worden vermist. De bewindsman noemde geen namen, doch uit andere bron vernamen wij, dat Zondag de dpi. soldaat E. Kazan uit Am sterdam van het regiment zware lucht doelartillerie Waalhaven in de strijd tegen het water het leven heeft gelaten. Bij dit zelfde ongeval zijn twee militairen van hetzelfde onderdeel vermist, n.I. de dpi. soldaten N. Berg uit 's-Gravenhage en A. Zwarte uit Delft. De namen van de mari nemensen zijn niet bekend. Een zesde slachtoffer wordt in de omgeving van Fij naart vermist. Het is de soldaat van het corps commandotroepen J. E. Willemsen uit Didam. Nader vernemen wij, dat de twee ma rine-mannen terecht zijn. (Van onze speciale verslaggever) ZIERIKZEE, Woensdagmiddag Gistermorgen werd de stad Zierikzee opgeschrikt door aanplakbiljetten dat „een tijdelijke algehele evacuatie van de bevolking noodzakelijk" was, Deze tijdelijke evacuatie, aldus de mededeling, is nodig totdat de dijken wederom voldoende versterkt zijn. Vérder werd in deze aanzegging nog vermeld, dat van de Rijkswaterstaat ds toezegging was ontvangen, dat het herstel van de dijken ten spoedigste zou geschie den en dat voor hot vervoer, de huisves ting en verzorging van de te evacueren personen vanwege tiet ministerie van Bin nenlandse Zaken zorg zou worden gedra gen. Dat was de onheilstijding, die de bewo ners van Zierikzee gisterochtend te hoon deed lopen en reeds spoedig volgden de maatregelen. Reeds in de ochtend ging de omroeper de stad rond die steeds drukker be volkt werd door dc- nog steeds stijgende stroom vluchtelingen en galmde luid de boodschap, dat 'ille ouden van dagen zich die ochtend op het evacuatiebureau moesten melden en dat 's middags reeds twee boten naar Rotterdam zouden ver trekken. Rond twee uur werd de waarschuwing krachtiger: alle ingezetenen van Zierikzee moesten zich ten spoedigste tot vertrek gereed maken, daar de evacuatie op grote schaal in de kortst mogelijke tijd zou be ginnen. Deze evacuatie geldt uiteraard voor hat hel gehele eiland Schouwen-Duiveland; slechts een klein gedeelte langs de duin rand zal hierin vermoedelijk niet delen. Gerekend wordt met een totaal aan te evacueren personen van rond de 20.000. Dit ernstige besluit was reeds Dinsdag avond genomen in een vergadering van de gemeentelijke, landelijke eri militaire autoriteiten in het stadhuis van Zierikzee. Dat dit besluit tenvolle gemotiveerd is hoe erg het ook voor de eilanders is die nu in enkele jaren tijds voor de tweede maal van huis en hof moeten verdwijnen is glashelder voor eenieder die. zoais wij, in de gelegenheid waren een tweetal dagen op dit rampzalige eiland door te brengen. „Vloedplanken zijn er weer Natuurlijk, de toestand met al die ver nielde dijken is levensgevaarlijk en wel heel duidelijk bleek vanmiddag, dat de angst voor een herhaling van een cata strophe groot is, ook onder de bevolking. Want toen bekend werd Dinsdagmiddag, dat het weer slechter werd, de wind ging opsteken en er opnieuw hoog water ver wacht kon worden, ging er als het ware een siddering door de hele bevolking. „De vloedplanken zijn er weer", was de roep, maar niemand vergat, dat de vloedplankén er enkele dagen geleden óók waren en dat zelfs woelig water in de ondergelopen polders zijn verraderlijke ondermijnings- werk doet. Kans op epidemie Maar veel gevaarlijker is misschien nog de kans op epidemieën in deze opeen gepakte mensenmassa, die zeer spaarzaam water kan krijgen, dat van elders moet I aangevoerd worden, zodat wassen en om- wassen een kwestie van veel overleg wordt, terwyl het drinkwater gekookt Imoet worden liefst een kwartier lang zonder de gebruikelijke warmtebron: het gas. De helicopters landen en vertrekken op een minuscuul klein stukje land bij een molen, het Bolwerk genaamd. Daarboven hangen deze nuttigste vliegtuigen van het reddingswerk de gehele dag, soms bij drie, vier tegelijk en leveren daar steeds weer één of twee geredden uit de polders af. Nu begint het hoofdstuk evacuatie in volle ernst; het „Vergeten eiland", dat ook vandaag weer in" hef middelpunt van de hulpverlening en de wereldbelangstelling heeft gestaan, zal binnenkort stil -zijn en bijna verlaten. Het zal dan een „verlaten eiland" zijn OG steeds loopt het droeve getal om- hoog van de landgenoten die by de ramp van het afgelopen week-einde het leven verloren. Nederland is in rouw. in allesbeheersende rouw gehuld om al deze slachtoffers, die het herstel van de eigen grond én van eigen huis en haard niet zullen mogen belevemOi^ÉLesprok- ken over 't enige onde^sf^ll^^^ moei te waard schijnt in deze dage^B"orden machteloos en de vaderlandse eïi^Tgir ontlaadt zich in manifestaties van een solidariteit met de overlevenden, zoals slechts zelden zal worden gedemonstreerd. Naast de bestrijding van het water, is er de voorziening in de eerste behoeften van de slachtoffers en wat aan geld en goederen is binnengekomen overtreft de verwachtingen maar helaas nog niet de noden. Onder de symptomen van de spontane bereidheid om waar mogelijk te helpen mogen de universiteiten niet vergeten worden, waarvan verscheide ne de colleges al staakten om de stu denten in de gelegenheid te stellen hun diensten aan te bieden. Intussen komen er berichten binnen, die althans enige bemoediging kunnen geven. Aan de sluiting van enkele dijken is al begonnen en de weerkundige per spectieven zijn niet ongunstig. Het ziet er dus naar uit dat wjj omstreeks het ko mende weekeinde de balans zullen kun nen opmaken van de rampzaligste spring vloed die in de Nederlandse historie zijn plaats heeft gekregen. Zondag gaan we dan ook in de geest van ootmoed, gebed en offer herdenken, wat ons en vooral onze diepst getroffen landgenoten is overkomen. Onze rouw zal een dag de bovenhand krijgen over onze daden en het lijkt ons goed dat heel het vaderland zijn treurnis dan te vens uit door de vlaggen op deze her denkingsdag half-stok te hangen. Dan zal de verslagenheid van het he den nog eens duidelijk als een nationaal verschijnsel aan het daglicht treden en tegelijkertijd in het teken staan van de eenheid die wij ondanks verschillen in ge loofsovertuiging in het vaderland weten op te brengen. Vijf onverlaten, die zich in het zwaar getroffen 's Gravendeel in de Hoekse Waard des nachts aan plunderen schuldig maakten, zijn gearresteerd en ingesloten in het Huis van Bewaring te Dordrecht. Men heeft zich genood zaakt gezien in VGravendeel een avondklok in te stellen. Het is verboden om van half zeven 's avonds tot zeven uur 's morgens zich op straat te begeven, als men geen toestemming heeft. De politie heeft opdracht gekregen om na de eerste sommatic te schieten. Ook in Scharredijke op Schouwen-Duiveland en in Bergen op Zoom heeft de Rijkspolitie enige plunderaars gearresteerd. In Groningen werd een collectant in hechtenis genomen, n.I. een 70-jarige man, die bij de collecte voor het Rampenfonds een deel van het ingezamelde geld in eigen zak stak. De politierechter te Rotterdam heeft gistermiddag reeds een 26-jarige timmer man uit Rotterdam veroordeeld lot een gevangenisstraf van zes maanden zonder aftrek wegens diefstal van drie jassen,, uit een stapel goederen die in de Afyoyhal lagen opgeslagen voor de vluchtelingen uit de geteisterde gebieden. De officier had eveneens zes maanden geëist, zeggende dat het hem speet niet meer te kunnen eisen tegen deze man, voor wie iedere kwalificatie te gering is. Er werd een wetsartikel toegepast, dat normaal niet veel onder de aandacht komt. n.I. een artikel betreffende diefstal by watersnood.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1