Baby-voeding, rubberboten en broden vallen uit de lucht Eerste lijst van slachtoffers ZONDAG Dijkdoorbraken Gehele wereld biedt hulp algemene gedenkdag (Van een onzer verslaggevers) Negentien maal heeft KLM-piloot Bik in een Dakota gisteren om het plaatsje Schuddebeurs gedraaid om daar broden uit te gooien op een klein lapje grond. We waren van het wonderlijk bedrijvige vliegveld Valkenburg opgestegen, waar we even het idee kregen van een groot warenhuis. De auto's reden af en aan naar de vliegtuigen, piloten kwamen en gingen. De bestellingen waren keurig genoteerd op kleine briefjes, die in kamers gereed ge maakt waren. Wij kregen in onze brave foto-Dakota drie containers babyvoeding, vier grote rubberboten en een zeer groot aantal zakken met totaal vijftienhonderd broden. Piloot Bik kreeg de opdracht die bestel ling te bezorgen in de plaatsen Mid- delharnis. Dirksland, Sint Jansland en Schuddebeurs. Nu komt piloot Bik uit die streek, om precies te zijn uit Middelhamis, en eigenlijk had hij helemaal geen kaart nodig om zo uit de lucht midden in het water die plaatsen te vinden. Het was een zware lading, die we hadden, toen we startten. Voorop de vier man van de Crew en achterin vier mannen van de LSK en één KLM-er om te droppen en daai-- -i jir. broden die boter». We vlogen langs de kust. de Water weg over en toen had piloot Bik al meteen zijn eerste drop-plaats te pakken. Er ging 'n container baby voeding overboord, de blauwe para chute ging open. een plons in het water, een rukwind en daar lag het pak al midden op de dijk. Prachtig gegooid. Maar het eigenlijke werk begon met die 1500 broden. Daar zaten geen parachutes aan en dat werd dus laag vliegen en precies gooien. Er is geen broodje verloren ge gaan. Op de bok zit meneer Bik en (overlees van pagina 1) litairen en ingenieurs, in een zware wind, die het reddingswerk zeer bemoeilijkte, de laatste dijk, die eveneens gevaar liep. Zeer kritiek was ook de toestand aan de andere kant van het eiland, waar zich nog vele mensen bevonden in een ge bied, dat gemakkelijk onder water zou kunnen komen. Gelukkig hebben zich hier geen nieuwe catastrofes voorgedaan. Eer vanmorgen vroeg de vloed op zijn hoogst was, nam de wind in kracht af. Maar dit wil natuurlijk niet zeg gen, dat men niet op zijn hoede zou moeten blijven. Dr ir Van Veen, hoofdingenieur van de Rijks waterstaat, heeft gisteren verklaard, dat het gevaar nog lang niet over is. Vandaar dan ook, dat op vele punten van de noodgebieden nog altijd een verbeten gevecht met het water wordt gevoerd. Inmiddels vormt het koppige wa ter niet de enige bedreiging. On- telbaren zijn ook bezweken tenge volge van uitputting en koude. Dat is vooral het geval geweest in de nacht van Dinsdag op Woensdag. Het menselijk uithoudingsvermogen is nu eenmaal beperkt. Na dagen lang wachten zijn mannen, vrou wen en kinderen op zolders en da ken gestorven. Het aantal gevallen van longontsteking is groot. Artsen worden met helicoptères naar ge- isoleerde zieken gebracht, die drin gend hulp behoeven. Onafgebroken gaat het reddings werk door. Duizenden en duizenden slachtoffers van de stormvloed wor den van de eilanden gehaald, dui zenden verlenen hulp bij transpórt, verpleging en onderdak. Grote co lonnes stromen naar de rand der geteisterde gebieden met voedsel, kleding, medicamenten en materia len. Daar wordt het transport voort gezet met boten, schepen en vlieg tuigen, die dan weer met tientallen ongelukkigen terugkomen. De „luchtbrug" werd Woensdag morgen tot stand gebracht met 150 vliegtuigen, waarbij zich 15 heli coptères bevonden van verschillen de nationaliteit, welk aantal latei- tot 20 groeide. Woensdagmiddag werden in een tijd van zes uur boven de geteister de gebieden 59.700 zandzakken, 11.150 broden. 2000 liter drinkwater en voorts grote bussen voedsel. Roo- de Kruis-pakketten. dekens en rub berboten afgeworpen. Als gevolg van de overstromings ramp hebben 300.000 mensen alles verloren wat zij bezaten. Een mil- 'ioen mensen is in nood komen te erker en. die draait in een caroussel rond. De wereld ligt schuin onder je maar na twee keer heb je daar geen last meer van, want dan denk je dat dat beslist zo hoort. Er is maar een heel klein stukje dat hij in een rechte lijn vliegt, en dat is vlak voor een veldje, waai- een paar rood-wit-blauwe vlaggen liggen. Telkens tilt piloot Bik zijn rech terhand heel langzaam op en slaat die heel snel naar beneden. Tweede piloot Reedijk roept dan telefonisch naar de vrachtruimte twee woor den en wel: „Opgelet!" en „Ja!". En op dat ja, gaan drie broodzak ken de lucht in. Dat kan alleen omdat hierin de cockpit een prima teamwork is van een paai* heel ge wone mannen van de LSK. Korpo raal Mosterd zit met een veldmuts op in een ijzige kou op de grond vastgebonden vlak naast de deur. Hij krijgt telkens een zak met bro den op zijn schoot. Op de grond op de plaats waar anders de fotografen staan zit nu de KLM'er A. G. de Lange. Hij is al 25 jaar bij de KLM en neeft voor de oorlog al met professor Veraart allerlei vreemde voorwerpen uit vliegtui gen geworpen om regen te maken. Hij staat met de piloot in telefo nisch contact en hij herhaalt die twee woorden: „Opgelet!" en „Ja!". Dan gooit hij bovendien met een halve trap na twee zakken met brood naar buiten. Aan zo'n trap tegen een zak doet korperaal Koster ook mee. De soldaat le klasse Broeken heeft een prachtige blau we das om het hoofd gebonden. Zijn taak is het om telkens die pakken brood aan te geven, en telkens als hij dat gedaan heeft en zijn twee collega's trappen en gooi en die zak naar buiten, maakt hij tegen die paar boeren die buiten staan een echte zwaai en kijkt met een gezicht van „jongens, wat.was dat weer goed". En dan was er nog soldaat Eken die zich een on geluk moest slepen om de zakken in die luttele seconden telkens vlak voor die deur te krijgen. En piloot Bik maar rondjes draai en, altijd maar links. Daar staat dat oude boertje, dat iedere keer als we overvliegen, zijn stokje omhoog tilt. Het ondergelopen kerkhof. De was, die buiten hangt. Een stro mend water. Nu dalen we. „Opge let!" De weg. „Ja!" De boom. het zwarte veldje, hup. Die machine naar boven en meteen de linker bocht in, de nette villa waar de gordijntjes nog voor han gen, twee kleine, zwaaiende meis jes, een half op de weg hangende auto en daar is warempel dat oude boertje al weer. Hij steekt zijn stokje omhoog. Daar zakt de machi ne al weer in het kleine rechte lijntje naar het hele kleine veldje, waar al die broodjes uitgegooid worden. Een mens went aan alles, want na negentien maal schrik je even als piloot Bik een rechte lijn blijft volgen. Is dat nu wel goed? Maar geen minuut later heeft hij al een volgend punt te pakken, en.... „Opgelet!"„Ja!" Daar gaan de rubberboten al weer naar beneden, die terwijl ze vallen, zich zelf op blazen. Als we de hele boel kwijt zijn, gaan we terug, laag en snel. „We kunnen er net nog eentje pik ken," zegt KLM-er De Lange. Ze beginnen een sigaretje te rollen, ze vinden onder luid gejuich een flesje coca-cola. een van de soldaten gaat plat in het vliegtuig liggen. „Ik heb reuze slaap jongens." Het duurt tien minuten en een kwartier en dan landen we op Val kenburg. De wind steekt op. Er staan vele auto's te laden. Onze Dakota gaat meteen ook weer vol, de briefjes van de bestellingen zijn er al. Dan gaat de derde vlucht be ginnen. „Jongens we hebben er nog net eentje kunnen pikken," zeggen ze, als ze terugkomen. Tito naar Turkije BELGRADO. President Tito van Joego-Slavië zal een bezoek aan Tur kije brengen als de omstandigheden hem zulks veroorloven, zo is te Bel grado meegedeeld. Stavenisse is een van de, zwaarst geteisterde dorpen in het ramp gebied. Rechts: Een gedeelte van het dorp dat door een enor me vloedgolf werd weggespoeld. Links: In de omgeving van het kerkje zijn vele huizen volko men vernield. Het medeleven in de wereld met de natuurramp, die ons land heeft getroffen en de bereidheid om daad werkelijk te helpen, openbaren zich in een stroom van goederen- en materiaalzendingen, in geldschen- kingen en -inzamelingen, in toezeg gingen van opname voor evacué's, vooral kinderen, uit vele landen, en uit talrijke boodschappen van staats hoofden. In zeer veel van deze uitin gen van internationaal saamhorig heidsgevoel treft vooral de behoefte om te getuigen, hoe zeer men in an dere omstandigheden de van harte gegeven Nederlandse hulp aan oor- logs- en andere slachtoffers op prijs heeft gesteld. In dit licht kan men b.v. de overweldigend spontane hulp verlening van Wenen zien. DEN HAAG. De regering deelt mede: in verband met de ramp wel ke Nederland heeft getroffen, heb ben de gezamenlijke kerken besloten a.s. Zondag in de kerkdiensten op te roepen tot bijzondere verootmoedi ging. tot gebed en tot offer. H.M. de Koningin zal zich om 1 uur op die dag door de radio tot ons volk richten. De programma's der omroepver enigingen zullen het stempel dragen van de herdenking van en bezinning op het geleden leed. De regering spreekt de verwach ting uit. dat algemeen in het open bare leven met het bijzondere karak ter van deze Zondag rekening zal worden gehouden. Gladde wegen in Noord-Brabant DEN HAAG. De evacuatie- eommissaris in Noord-Brabant heeft de weggebruikers gewaarschuwd, dat de wegen in Brabant zeer glad zijn. (Het Ned. Roode Kruis kan in verband met de omsiandigfe* den, waaronder de gegevens van deze verlieslost worden ver* zameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaar heid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken). Dinteloord Geïdentificeerde slachtoffers: Janssen, Martinus. geb. 21.8.1904 te Halsteren, de Vos. Jan. geb. 1.6.1894 te Fijnaart; Vissers, Jaatje, geb. 27.2.1898 te Dinteloord. Fijnaart Geïdentificeerde slachtoffers: Van de Meeberg. Leendert, geb. 13.8.1898 te Klundert; Kloet, Wil- helmina Andrea, geb. 20.11.1906 te St Maartensdijk, begraven in Din teloord; Van Opdorp, Johanna Fran- cisca Maria, geb. 11.12.1944 in Fijnaart; Slikboer. Adriana Wilhel- mina. geb. 18.11.1904 te Dinteloord; Polak, Adriana Johanna, geb. 22.8 1906 te Willemstad; Hollemans, Ma ria, geb. 15.6.1946 te Fijnaart; Hart veld. Pieternella Adriana, geb. 1*5.1. 1910 te Fijnaart. de Geus, Leendert Met man en macht wordt ge werkt om de gaten in de dijken te dichten. Op de foto ziet men de werkzaamheden aan het enorme gat in de zeedijk ten Zuiden van Poortvliet op Tholen. Cadav&ns van koeien en varkens worden in het haventje van 's-Gravendcel op het eilandOud- Beijerland op schepen geladen om vervoerd te worden naar destructiebedrijven in Limburg. Snelle afvoer is noodzakelijk ter voorkoming van besmettelijke ziekten. Prins Bernhard vloog boven noodgebied DEN HAAG. Prins Bernhard is Woensdagmorgen van het vliegveld Soesterberg opgestegen voor hét ma ken van een oriëntatievlucht over de getroffen gebieden. Gevlogen werd over de Alblasserwaard, de Moerdijk, het eiland Goeree en Overflakkee, Schouwen en Duiveland, Tholen, Zuid-Beveland. Zeeuwsch-Vlaande- ren, Walcheren, Noord-Beveland als mede Rotterdam. De Dakota, die de prins zelf bestuurde, vloog op een hoogte van ongeveer 600 meter. Koningin bezocht evacuatie-centra Prins per vliegtuig naar getroffen gebied (Van onze correspondent) SOESTDIJK. De Koningin be zocht vandaag enige evacuatie-cen tra. Prins Bernhard is vanmorgen in een klein vliegtuig van het vlieg veld Soesterberg opgestegen met het voornemen te trachten enige landingen in het getroffen gebied te maken. Vanmiddag presideerde de prins een vergadering van het Nationaal Rampenfonds Rijkspolitie in nood gebieden wordt versterkt DEN HAAG. De ministers van Justitie en van Binnenlandse Zaken delen mede. dat ter versterking van de rijkspolitie in het geteisterde ge bied ongeveer 1000 man rijkspolitie uit het niet getroffen deel des lands zijn opgeroepen. Van dit aantal be vinden zich reeds 650 man in het rampgebied. De overigen staan ge reed om naar behoefte te worden in gezet. Machiel. geb. 22.4.-1*936 te Breda*; de Geus, Christiaan, geb. 26.7.1946 fë Fijnaart; de Geus. Jan Dirk, geb. 5.1.1948 te Fijnaart: van Mourick, Gerrit Johannes, geb. 13.1.1924 >fe Willemstad; Hollemans, Hermant» Leendert, geb. 12.5.1943 te Willenfr* stad; de Wit. Maria. geb. 5.10.19a9 te Willemstad; Suykerbuyk. Antc^- nia Elisabet. geb. 17.7.1876 te Steen bergen; Knook. Johanna Adrian*, geb. 26.2.1924 te Fijnaart 5 Drie sprong, Jan Olivier, geb. 1.7.1874c Koetsenruyter, Petrus Gerardua Adriana. geb. 2.4.1950 te Fijnaart; Koestenmyter, Lucia Adriana Ma ria, geb. 29.8.1951 te F-ynaart; Mac- kay. Peter George, geb. 7.10.1943 'te Fijnaart. Geborgen l£keiv: Lijdekker. Martinus, geb. Driesprong, Jannetje, geb. 31.1.: •Knook, Teuntje, geb. 2f>.irj Eland, Martha, geb. 9.7.1*892. 's-Gravendeél Definitief omgekomen; De heer J. Groot, mej. St. Nrko- laas en dochter (nóg niet gevon den). mej. Kranenburg. 12 jaar ou<f, moeder eh zusje; de heer Van Ap peldoorn, mej. Van Steensel. Met grote waarschijnlijkheid om gekomen, doch lijken nog niet ge borgen: Mej. Kruythof, Wed. v. d. Wulp en 3 kinderen; mej. Van vërk en 2 of 3 kinderen de heer en mevr. Brand; Wed. Verdonck en dochter en 3 kleinkinderen, genaamd De Zeeuw- mevr. Kraak: Kind van C. Heidemolen. Halsteren Maas. Petrus, geb. 23.6.1951. zoon van Maas. Marinus en van Johanna Raats; Tiggelen. van Maria Wilhel- mina. geb. 24.4.1919. echtgen. vga Raats. Johannes; Raats. Cornelia Maria Wilhelmma. geb. 20.1.1950 te Bergen op Zoom, dochter van Raats Johannes en van v. Tiggelen. Maria Wilhelmïna: Raats. Petrus Johannes, geb. 7.8.1945, zoon van Raats, Johan nes en van v. Tiggelen. Maria Wil- helmina: Elzakker. van Philomena, geb. 7.9.1918. echtgen. van Paulus, Marinus; Schillemans. Adriana Maria, geb. 25.6.1914, echtgen. van Van Meer, Simon. Hoeclekenskerke Leys, J„ Hoedekenskerke. (Vrouw is op de hoogte). Gemeente Hoek Nieuw Neusen-polder Smallegange, baby 3 maanden. Hontenisse Leeraert, Maria Isa belle, echtgen. v. Kindt, Aloisius, 65 jaar; Mat- theyssen, Agnes Mathilde, echtgen. van Daalman, Serule, 33 jaar; Daal- man, Roza M., 8 jaar; Daalman, Theophyl S. C., 6 jaar; Smit.Desyre, 68 jaar; Maas, Louisa, echtgen. van Smit. Desyre. 66 jaar; Smit, de René G„ 37 jaar; Smit, de Agnes Maria, 24 jaar. Klundert Overleden: Johannes Adrianus Blommers, geb. 19.12.00. Maassluis 2 Februari 1953: Mej. J. van dor End, geb. 14.8.1883. Rilland-Bath J, A. de Groffau. burgemeester. Rotterdam Verdronken: A. v. d. Starre uit Sliedrecht. Veere Hubregt, Leeman, geb. 4.5.1874- Johanna Theune, echtg. Leeman, geb. 21. 11.1869. Vlissingen Petrus Martinus van Beers, geb. 23.5.1883; Johann Verhagen, geb. 15.10.1910 te Keulen (Dtl.); Fran- ciscus de Jonge. geb. 5.3.1904, geh. met Cornelia Catharina Lorgier. Zaamslag Jacobus Jan van Alten, geb, 20.2.1949. Penning 'S atersnood 1'953 voor Rampenfonds DEN HAAG. De Vereniging voor Penningkunst heeft besloten een penning uit te geven, die de wa tersnood 1953 tot onderwerp heeft. De penning wordt algemeen verkrijg baar gesteld en de netto-opbrengst zal ter beschikking van hef Natio naal Rampenfonds worden gesteld- Prof. L. O- Wenckebach is bereid ge vonden het ontwerp hiervoor te-ma ken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1