Tsj joe en Lai biedt verbondenen inIn 0Sr^iden Korea wapenstilstand aan LAXEER-AKKERTJES E.V.G.-verdrag is in strijd met België's grondwet Aantal doden aanzienlijk lager dan in het begin werd verwacht PAG. 7 HET BINNENHOF DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 Foreign Office sprak zich al tegen Chinese voorstel uit Tsjoe en Lai, premier en tevens minister van Buitenlandse Zaken van communistisch China, heeft de Verenigde Naties aangeboden in Korea onmiddellijk het vuren te staken op de voorwaarden, waarover in Panmoendjom reeds overeenstemming werd bereikt. De kwestie van de uitwisseling van krijgsgevangenen zou daarna moeten worden geregeld op een politieke conferentie van elf landen. De Chinese premier deed dit voorstel op de vierde zitting van het politieke volkscomité, het voor naamste politieke orgaan in communistisch China, dat de bjjeenroeping van een parlement voorbereidt. „Uitwijzen zou verkapt uitleveren zijn" De Nederlandse regering heeft om uit levering van de ontsnapte Bredanaars gevraagd, daar naar algemeen, ook in het volkenrecht erkende, beginselen uit wijzing niet gebruikt mag worden als een middel om een eigenlijk ontoelaatbare uitlevering toch te verkrijgen. Dit heeft een deskundige van het Westduitse mi nisterie van Justitie, Meyer meegedeeld. Meyer wijst er op, dat geen uitlevering kan geschieden wegens politieke hande lingen; ook niet wegens daden, waarmee men een politieke handeling heeft willen voorbereiden, verzekeren, dekken of af weren. De uitlevering is volgens Meyer evenwel toelaatbaar wanneer de straf bare daad een opzettelijke misdaad tegen het leven is, tenzrj deze in open strijd zou zijn begaan. „Of 't verbod der uitlevering wegens politieke handelingen in het geval Breda van betekenis kan zijn kan men op grond van de persberichten nog niet zeg gen", aldus Meyer. Dulles en Stassen Vrijdag bij koningin Bij hun bezoek aan Nederland zullen de 'Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles en de directeur van het bureau voor wederzijdse veilig heid Harold E. Stassen Vrijdag onder meer in Den Haag door Hare Majesteit Koningin Juliana in audiëntie ontvangen worden. In de namiddag zullen ze een bespreking hebben met minister-president Drees en de ministers Beyen en Luns. De hoge bezoekers zullen vermoedelijk Zater- morgen om 8.30 uur Den Haag verlaten en per vliegtuig van Schiphol naar Brus sel doorreizen. (Advertentie) (inwendige zuiverheid is het behoud van Uw gezondheid. Neem eens per week één of twee JEAN PIERRE MARTY Hoe de eigenschappen van een volk ook dn de concertzaal tot volledige uitdrukking komen....! In Parijs geeft de première van Strawinsky's „Sacre" aanleiding tot een volledig schandaal, waarbij tal van no toire persoonlijkheden betrokken waren: men riep. met gooide, men smeet. Het is eenvoudig onmogelijk, dat iets dergelijks ooit ten onzent in een concertzaal zou kun nen gebeuren. Eenmaal is het voorgeko men. dat een muziekrecensent luide tegen Willem Mengelberg protesteerde; het kost te hem zijn baantje en men spreekt het speelde zich af in November 1918! er nu nog schande van.... Patsoen is hét kenmerk van ons volk. Mul- fatuli signaleerde het niet zonder grimmigheid en ook in de concertzaal is dit artikel in ruime mate verkrijgbaar. Gisteravond in Diligentia mocht men dit al dan niet tot zijn leedwe zen constateren. Daar speelt Jean Pierre Marty, jong Frans pianist, leerling van Kat- chen: ons ook bekend. Hij speelt Mozart. Beet hoven. Brahms, Ravel. Hij speelt dat alles zeker niet mooi, doch dat kan de beste over komen. wanneer hij een pechdag heeft. Het is slordig, het is koud, het is gespeend van poëzie. Is het een kwestie van humeur, van ziekte? Men weet het niet, maar het globale resultaat is teleurstellend. Doch daartussen inCopland. De Amerikaan se componist A. Copland met een sonate, welke hij in 1940 afleverde. Als muziek maken, com poneren het ordenen van een klankenchaos be tekent, dan mag men dit werk nooit als voor beeld nemen. Want deze notenmassa is een baaierd, over drie hopen verdeeld. Er is geen spoor van ordening. Wel van geaffecteerdheid, van brutale geaffecteerdheid, die de hoorder uitdaagtWaarin een mens onconventioneel doet. omdat hij in wezen conventioneel zijnde, dit wenst te camoufleren. De conservatief, die de revolutionair uithangt. Dus: veel valse no ten. onverklaarbaar veel, ongemotiveerde valse noten, heel fors, heel hard, met een bepaalde heldhaftigheid uit de vleugel gestoten. Maar die moet het maar lij'den: wij lijden immers ook. Drie porties klanken, die ergens beginnen en ergens ophoudenzo maar. Ze eindigden om 9.44 uur, ze hadden ook dit ware ons lie ver geweest! om 9.36 uur kunnen eindigen, of om 9.46 uur: door het karakter van het stuk werd zulks niet bepaald En nu het publiek, inclusief onszelf. We blijven allen barfatsoenlyk. Er gilt niemand, niemand roept een gek woord, niemand de monstreert door op te staan en zwijgend, na drukkelijk zwijgend weg te gaan. We blijven allen zitten, keurig netjes zitten, wachten, tot het einde daar Is. En na het fatsoen, komt de beleefdheid. In de vorm van een hoffelijk ap plaus, wellicht een bewijs, dat de een de ander zich niet in zijn kaart wil laten kijken. En bovendien: men moet toch begrip voor mo derne muziek op kunnen brengen En zo is ieder tevreden. Copland met zijn brutale stunt. Marty met zijn applaus. Wij. die het bewijs leveren, dat we met onze tijd mee kunnen gaan. Dan komt Chopin als toegift. Weer applaus. Wat tevens het einde is van een volkomen Hollands concert. B. R. Mevr. A. C. Verbeeck-de Swardt overleden Op ruim 75-jarige leeftijd is Maandag te Bergen overleden de bij de oudere generatie welbekende toneelspeelster en voordracht kunstenares Anna Catherina Verbeeck—De Swardt. Zij was geboren op 18 Mei 1877 te Borgerhout bij Antwerpen en is gehuwd ge weest met de in 1932 in Engeland overleden Belgische kunstschilder Arthur Verbeeck. Zij speelde bij het Antwerps toneel en is te ken schetsen als de tegenspeelster van Hubert La- roche. Ook in Nederland is zij 25 tot 30 jaar geleden op vele plaatsen, alsook in de Amster damse Stadsschouwburg, voor het voetlicht verschenen. ICu unst en Kunstenaars Annie de Reuver, de vocaliste van de Skymas- ters, heeft alle medewerking met de A.V.R.O. opgezegd. Zoals bekend, trad Annie de Reu ver op uitnodiging van de A.VJt.O. met het ensemble van de Skymasters op. Sinds 1 Januari vormen de Skymasters een zelfstan dig ensemble. Een avond Spaanse muziek. De uitvoering, die Henriëtte Doornbos, Jaap Spigt en Dick Visser Vrijdagavond in Diligentia geven, zal geheel ten bate van het Nationale Rampen fonds zijn. Krijgsgevangenenkwestie voor later datum Tsjoe en Lai meent, dat dit voorstel de weg opent voor besprekingen over een wapenstilstand in Korea en over andere problemen in het Verre Oosten. De onder handelingen in Panmoendjom dienden on middellijk te worden hervat, zo zeide hij. De Verenigde Naties braken die onderhan delingen af, nadat maandenlang vruchte loos was gedebatteerd over de gedwongen uitwisseling van krijgsgevangenen. In Engeland heeft het Chinese voorstel geen gunstig onthaal gevonden. Een woordvoerder van het Foreign Office noemde het voor Engeland volkomen on aanvaardbaar. In wezen, zo zeide hij, is het voorstel hetzelfde als het plan, dat Rusland by de Verenigde Naties indiende ter beëindiging van de oorlog in Korea. Dat plan werd door de Assemblee van de volkerenorganisatie voor Kerstmis reeds verworpen. Ook in Amerikaanse kringen is men van oordeel, dat het voorstel geen nieuwe gezichtspunten opent. De Chinese premier lanceerde zijn voor stel overigens op niet al te vriendelijke toon. Communistisch China is bereid de strijd tegen de aanvallers tot de laatste Dr Miihlenfeld als Duits ambassadeur voorgesteld Adenauer heeft het voornemen dr Hans Mühlenfeld, fractieleider van de Duitse partij in de Bondsdag, te benoemen ambassadeur in Den Haag. Hoewel het in Bonn betreurd wordt, dat berichten over dit voornemen voortijdig zijn gepubliceerd, wordt niet ontkend dat aan de Neder landse regering om het agreement vooi dr Miihlenfeld is verzocht. Dr Mühlenfeld is één der vooraanstaan de figuren in de Bondsdag, waar hij in 1949 zijn intrede deed om spoedig de leiding van de kleine fractie der Duitse partij op zich te nemen. Deze partij is de kleinste der drie regeringspartijen en één der partijen, die zich erop hebben toegelegd een nieuw politiek tehuis te worden voor de vroegere nationaal-socialisten. Mühlenfeld behoort tot de zeer gematigde vleugel in die partij. Moskou aanvaardt Westelijke uitnodiging met condities Onder zekere voorwaarden heeft Rus land zich alsnog bereid verklaard deel te nemen aan een vier-mogendhedenconfe- rentle over een vredesverdrag met Oos tenrijk, waartoe het Wasten Moskou had uitgenodigd. De Westerse Grote Drie hadden het Kremlin echter verzocht de uitnodiging onvoorwaardelijk te accepteren. Het is niet bekend welke voorwaarde Rusland aan zijn deelneming aan de bijeenkomst heeft gesteld. Belgische helicopter moest ingesneeuwden helpen Een van de twee „Bell-47" helicopters van de Belgische luchtvaartmaatschappij „Sabena", die zijn ingeschakeld bij het reddingwerk in de overstroomde gebieden van Nederland, moest gisteren worden teruggeroepen om in België zelf redding- werk te verrichten. Het gehucht Rhei- nantshof nabij Eupen was namelijk van de buitenwereld afgesloten door zware sneeuwval. De helicopter is in Rheinants- hof geland, maar geen van de inwoners van het gehucht heeft het plaatsje ver laten. De piloot heeft zestig kilo levens middelen achtergelaten. Josjida wenst terugkeer van vroegere Japanse gebieden Josjida, de Japanse premier, heeft ver klaard alles in het werk te zullen stellen om de terugkeer tot Japan te bewerken van Zuid-Sachalin en de andere voorma lige Japanse gebieden, met name de Koerillen. Josjida's verklaring wekte ver bazing, omdat een woordvoerder van het Japanse ministerie van Buitenlandse Za ken onlangs verzekerde, dat Japan geen aanspraak meer zou maken op de Koe- rillen en Zuid-Sachalin en dat het land niet op een herziening van het vredesver drag van San Francisco zou aandringen. Nieuw Guinea niet bereikt maar het geld komt terug Een 67-jarige werktuigkundige uit Amster dam, oprichter van de niet meer bestaande handelsvereniging „Vogelkop" tegert wie we gens verduistering zes maanden voorwaardelijk was geëist, is door de Amsterdamse rechtbank vrijgesproken. Hij had in 1951 genoemde han delsvereniging opgericht, die tot doel had een groep mensen naar Nieuw GuLnea te emigreren. Ongeveer vijftien geïnteresseerden stortten destijds een waarborgsom van 63. Het hele plan liep spaak en de zaak was de oprichter daarna over het hoofd gegroeid. Hij wilde al het geld terugbetalen, zodra hij hiertoe in staat was. Vorst in binnenland Een depressie, die over Noorwegen en Zweden naar het zuidelijk deel van de Oost zee trok, veroorzaakte in de nacht van Woensdag op Donderdag in het zuidelijk deel van de Noordzee stormachtige Noord westelijke tot Noordelijke winden. Koude uit de Poolstreken afkom stige lucht dringt nu steeds verder naar het Zuiden over België, Frankrijk en Duitsland door. In de koude lucht komen sneeuw en hagelbuien voor. Langs dc Noorse kust trekt een storing, die tot dusverre weinig activiteit vertoonde, naar het Zuiden. Deze storing veroorzaakte enige luchtdrukdalingen op de Britse eilanden, terwijl tegelijkertijd de barometerstanden in Denemarken wat hoger werden. Dit had tot gevolg, dat de wind krachten in het Noordzeegebied nu weer kleiner zijn geworden. Daar er de komende nacht in ons land flinke opklaringen zullen voorkomen, moet vooral in het binnenland op lichte vorst worden gerekend. K.N.M.I. DEELT MEDE man voort te zetten, indien de nieuwe Amerikaanse regering geen vredelievende oplossing van het Koreaanse vraagstuk wenst, zo zeide hij. Opheldering in Londen Het communistische voorstel werd ge daan nog geen acht en veertig uur, nadat president Eisenhower mededeling deed van zyn besluit de neutraliteit van Formosa op te heffen. Over dat besluit heeft Foster Dulles, Eisenhowers minister van Buiten landse Zaken, gisteren in Londen zyn Britse ambtgenoot opheldering gegeven. Eden had tegenover Dulles uiting gege ven aan zijn bezorgdheid over de Ameri kaanse plannen, waarvan Engeland een uitbreiding van het Koreaanse conflict vreesde. Dulles gaf de verzekering, dat de Verenigde Staten alles in het werk zullen stellen om dit conflict te beperken. Vol gens officiële kringen te Londen is de Britse regering door deze verzekering aanmerkelijk gerust gesteld. Oproep aan K.A. en jeugdbeweging De Katholieke Actie in Nederland doet een beroep missaals, kerkboeken, rozen kransen en uitgaven van de H. Schrift in te zamelen ten bate van de geëvacueerden. Aan de plaatselijke K.A.-groepen, afdelin gen van het Maria Legioen, Mariacongre- gaties, H. Familie, Derde Orde en jeugd beweging wordt verzocht plaatselijk met elkaar contact te zoeken tot het organi seren van een inzameling van genoemde boeken en rozenkransen. Na de inzameling dient alles ter plaatse te worden gesorteerd en een lijst van de respectievelijke aantallen der ingezamel de voorwerpen te worden opgemaakt. Dus zoveel missaals, zoveel kerkboeken etc. Deze lijsten met aantallen (dus alleen de aantallen) worden zo spoedig mogelijk in gewacht bij het landelijk secretariaat der Katholieke Actie, postbus 2, Heemstede. Dit secretariaat zal dan aan de plaatse lijke inzamelposten berichten, waarheen de voorraden moeten worden gezonden. Aanvragen kunnen door de evacuatie centra worden gericht aan hetzelfde adres. In de straten van Oostende zyn honden niet veilig meer. In verband met het ge vaar voor epidemieën hebben de autori teiten namelijk besloten de politie op dracht te geven alle honden, die na gister middag vijf uur op straat worden aange troffen, dood te schieten. Er wordt in Oostende strenge controle uitgeoefend op al het vlees, dat voor ver koop is bestemd. Het vermoeden bestaat, dat zwarte handelaars aan boeren be smette aardappelen als varkensvoer heb ben verkocht. De situatie in Oostende begint weer normaal te worden. Het lag in de bedoe ling vandaag de scholen weer te openen, tenzij de storm, welke voor vannacht werd verwacht, een nieuwe overstroming zou veroorzaken. Weerkundigen waren echter van mening, dat de stad niet veel gevaar meer loopt. Ook in Antwerpen keert de normale toestand weer. De Roy- ersluis is hersteld en de scheepvaart en de radio van het loodswezen hebben hun werk hervat. Gespannen toestand aan Israëlische grens Tengevolge tan een aantal grensinci denten, dat de laatste tyd aan de Israe- llsch-Jordaanse grens heeft plaatsgevon den, is de toestand daar gespannen ge worden. Zowel Israel als Jordanië hebben klachten ingediend bij de wapenstilstands commissie voor Palestina van de Vere nigde Naties. Jordanië heeft de Engelse regering om hulp gevraagd bij het verdedigen van zijn grenzen met Israel. In 1948 namelijk heeft Jordanië met Engeland een verdrag gesloten, dat beide landen verplicht el kaar te helpen in geval van een aanval of een dreigende aanval. Op het Foreign Office te Londen wordt het Jordaanse verzoek thans bestudeerd. Advertentie) KOU en GR!BP kunt U bestrijden met de zo krachtig werkende HET OUWEL-CACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EK GEMAKKELIJK IHHEMEH Raad van State ontraadt goedkeuring De Belgische Raad van State is tot de conclusie gekomen, dat de principes van de Belgische grondwet niet in overeen stemming te brengen zyn met de bepalin gen van het verdrag tot oprichting van een Europese verdedigingsgemeen schap. De Raad van State is dan ook van oordeel, dat de grondwet zich verzet tegen goedkeuring van het verdrag door het Belgische parlement. Slechts het Belgische parlement kan over het al dan niet goedkeuren van het E.V.G.-verdrag beslissen. De Raad van State heeft slechts adviserende bevoegd heid. Uit het feit, dat minister van Zee land het verdrag Dinsdag bij de volks vertegenwoordiging heeft ingediend, kan worden afgeleid, dat de regering geen re kening wil houden met het afwijzende Bureau defensieproductie in Verenigde Staten vervangen President Eisenhower heeft het orgaan, dat is belast met de productie voor de defensie, afgeschaft. De werkzaamheden zyn toevertrouwd aan een mobiiisatiebu- reau voor de defensie. De maatregel is met onmiddellijke ingang in werking ge treden. Vermindering van personeel heeft die maatregel niet met zich meegebracht. standpunt van de Raad van State. De re gering zal er waarschijnlijk op wijzen, dat de goedkeuring van het verdrag voor België dringende noodzaak is. Ook de Raad van State meende, dat dringende noodzaak de goedkeuring van het verdrag zou rechtvaardigen. In het Franse parlement blijft de te genstand tegen het E.V.G.-verdrag in zijn tegenwoordige vorm onverminderd. Twee parlementscommissies hebben een over tuigde tegenstander van het verdrag be noemd tot rapporteur over zaken, welke met de defensiegemeenschap verband houden. Grotewohl levert critiek op zijn minister van Financiën Bij de behandeling van de begroting voor 1953 heeft Grotewohl, de Oostduitse premier, in de „Volkskamer" een hevige aanval gedaan op zijn minister van Fi nanciën, dr Hans Locfe. Op het ministerie van Financiën wordt op bureaucratische en kapitalistische wijze gewerkt, zo ver klaarde Grotewohl. Hij voegde daaraan toe, dat de misdadige verraders in Oost- Duitse regeringskringen zullen worden ontmaskerd, ongeacht de door hen be klede positie. Voor minister Loch schijnt de toekomst er dus weinig hoopvol uit te INVOERBEPERKINGEN IN V.S. Nederland zal opheffing of verzachting bepleiten Minister Beyen. Luns en Mansholt hebben op vragen van het Tweede Kamerlid den Har- tog over de Amerikaanse maatregelen tot be perking van de invoer van zuivelproducten ge antwoord, dat gedurende het eerste kwartaal van 1953 niet méér vollemelkpoeder, karne melkpoeder en roompoeder ingevoerd zal mo gen worden dan gemiddeld van elk dezer pro ducten in de V.S. werd geïmporteerd geduren de de eerste twee kwartalen van 1952. De gegevens, hoeveel Nederland tot eind Maart in de Verenigde Staten zal mogen importeren, zijn nog niet beschikbaar. Het baslsquotum voor blue mold cheese werd verhoogd en de in voerbeperking op caseïne en gesmolten kaas. gefabriceerd uit Edam- en Goudakaas, opgehe ven. Tenslotte delen de ministers mee. dat overleg wordt gepleegd met andere landen, die eveneens door de invoerbeperking zijn getrof fen. In samenwerking met deze landen zal zo mogelijk opheffing of verzachting van de in voerbeperkingen worejen bepleit. Ruim 62 millioen voor Amsterdams ophouwplan Communistische rel gesmoord In de gemeenteraad van Amsterdam zijn gis teravond vijf wederopbouwplannen zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het betrof hier de plannen tot wederopbouw van de om geving Realengracht-Westerdok, de Oostelijke eilanden. Jodenbreestraat en omgeving. Wees- perstraat en omgeving en Nieuwmarkt en om geving. Blijkens de bij de plannen behorende begro tingen zal voor de uitvoering der wederop- bouwwerken in totaal ruim 62 millioen gulden nodig zijn. Vóór de goedkeuring had reeds een aantal raadsleden zijn instemming met de plannen betuigd. De communistische raadsfractie heeft nog getracht een rel te schoppen door het indie- n van moties over het Amsterdamse aandeel de hulp aan de noodgebieden. De voorzitter vond de wijze, waarop thans gepoogd wordt over de nood te spreken onwaardig en gaf de heer Gortzak in overweging zijn moties voor zich te houden, doch tevergeefs. Daarop bracht de voorzitter het voorstel in stemming geen discussie over de noodtoestand in de raad toe te laten. Met 27 tegen 11 (C.P.N.) stemmen werd dit voorstel aangenomen. Tenslotte werd een voordracht goedgekeurd, die beoogde 13.679.200.- te voteren voor een derde pontverbinding tussen de IJ-oevers. De omgeving van het plaatsje King's Lynn in Engeland staat onder water. Velen zijn uit dit gebied gevlucht naar het plaatsje, waar zij worden onder gebracht in scholen en bij particulieren. In een voor het doel overhaast ingericht klasselokaal, worden de evacué's ver zorgd, door Rode-Kruis-zusters. Een baby krijgt de fles, een oude vrouw wordt in bed geholpen. GUNSTIGER BERICHTEN UIT ENGELAND Storm bedreigde opnieuw Britse Oostkust De verwarring in Engeland schynt er i oorzaak van te zjjn, dat daar aanvan kelijk werd verondersteld, dat veel meer mensen by de overstromingen het leven hadden verloren dan thans wordt aange- lomen. Sir David Maxwell Fyfe, Enge- ands minister van Binnenlandse Zaken, erklaarde gisteren ln het Lagerhuis, dat volgens de laatste officiële gegevens in Zuid-Oost-Engeland 242 personen zijn omgekomen. Inmiddels zijn echter reeds 265 slachtoffers geborgen. Het was de minister echter onmogelijk precies het aantal vermisten op te geven. Dit aantal moet echter nog in de honderden lopen. Nieuw overstromingsgevaar bedreigde tegen het aanbreken van de dag de ge hele Britse Oostkust. Een uur na midder nacht was daar een zware stom opgesto ken en men vreesde een nieuwe ramp. La ter in de nacht echter nam de windkracht af. zodat de hoop weer opleefde, dat bij de vloed in de vroege ochtenduren verder onheil zou uitblijven. Er waren al waar schuwingen uitgegaan naar de bewoners van de bedreigde gebieden. Aan de bur gerbevolking in Norfolk waren honderden zakken zand uitgereikt om hun huizen tegen de nieuwe dreiging te beschermen. Tal van mensen in Norfolk hebben de nacht niet eens afgewacht en zochten tij dig elders onderdak. Anderen hadden hun meest noodzakelijke bezittingen reeds klaar gezet om bij het minste gevaar uit hun huizen te kunnen vluchten. Aan de bewoners van de getroffen ge bieden werd ook niet toegestaan naar hun woningen terug te keren zelfs niet als daar het water weer was verdwenen. Ook de minister van Binnenlandse Zaken heeft vijftigtal bewoners van het eiland Canvey hebben deze waarschuwingen in de wind geslagen. Zij doorbraken de politie-afzet- tlng en waadden door het water naar hun ondergelopen huizen terug. In de verlaten streken heeft de politie haar wachtposten verdubbeld om plunde ren tegen te gaan. In verschillende be richten werd gesproken over rondtrek kende dieven, die alles uit de verlaten huizen roven, wat van hun gading is. Amerikaanse en Britse luchtpolitie hel- Sen de burgerlijke politie bij de bezet- ng van de controleposten. Het stijgende water van de rivier de Ouse in Norfolk heeft bij King's Lynn een breed gat in de dijk geslagen. Tien duizenden mensen in dé Ouse-vallel wor den daardoor met overstroming bedreigd. Vrachtwagens met granietblokken zijn reeds naar Kyng's Lynn onderweg om te trachten het gat in de dyk te dichten. Technische ambtenaren tegen nieuw reisbesluit Het hoofdbestuur van de bond van middel bare en hogere technische ambtenaren (B.T.A.) zal protesteren bij het bestuur van het amb- tenarencentrum naar aanleiding van het nieuwe reisbesluit voor rijksambtenaren. Het hoofd bestuur maakt bezwaar tegen het feit. dat mid delbare technische ambtenaren derde klas moeten reizen, terwijl hun collega's in de par ticuliere industrie tweede klas plegen te rei- Opheffing van vakgroepen Met ingang van 15 Februari worden de vol gende vakgroepen en ondervakgroepen opge heven: Ondervakgroepenbroodfabrieken, be schuitfabrieken. koekiabrieken. biscuitfabrie ken. banketfabrieken, glucosefabrieken, ver edeld zetmeelfabrieken. fabrieken van pud dingpoeder en aanverwante artikelen, caramel- en koffiestroopfabrieken, cacao-, cliocolade- uv. juuuswi «tui i,uuiuiii»uuiio «cnuii massa- en couverture-verwerkende industrie. met naai hun woonplaatsen teiu0 te ke- vakgroepen: fabrieken van bakkerijgrondstof- ren voordat alle gevaar geweken is. Een fen en ruwhsfabrieken. zou gisteravond in het Bisletstadion een inter- nationele wedstrijd worden gehouden, dc netto-opbrengst bestemd zou zijn voor hulpverlening aan de getroffen gebieden Nederland. Behalve Nederlanders, had ook Hjalmar Andersen zich voor dit doel beschik baar gesteld. Maar de Noorse schaatsenrijders bond kon zich met deze wedstrijd, die niet op de kalender voorkwam, niet verenigen. Wel hebben de Noorse officials in beginsel zich bereid verklaard na de wereldkampioenschap pen, welke 14 en 15 Februari te Helsinki wor den gehouden, een datum vast te stellen voor een benefitwedstrijd in het Bisletstadion te Oslo. De mogelijkheid is groot, dat deze wed strijd nog op 20 Februari zal plaats vinden. Toen nam de ijsclub van Sandefjord het initiatief over. Sdndefjord is een stadje, dat 30 km. ten zuiden van Tonsberg ligt. De voor zitter van de ijsclub, de heer Reidar Thilert, heeft gisteravond een langdurig onderhoud gehad met Klaas Schenk. Hij stelde onze land genoot voor, dat Kees Broekman. Anton Huis- kes en Wim van der Voort Vrijdagavond in Sandefjord zouden rijden en dat de gehele opbrengst ten goede zou komen aan de getrof fen gebieden in Nederland. De rijders konden zelf hun afstanden kiezen. In verband met het feit, dat de Nederlanders Zaterdagmiddag te Avesta, benoorden Stockholm, in de landen- wedstrtjd tegen Zweden moeten starten, waren er heel wat reismoeilijkheden te overwinnen, want in principe ging men natuurlijk onmid dellijk accoord met dit initiatief. Ook deze reismoeilijkheden konden worden opgelost. Immers, de club van Sandefjord stelde voor na de wedstrijd Vrijdagavond met een extra taxi over 150 km. de Nederlandse rijders terug te brengen naar Oslo. Zaterdagochtend zou den de jongens dan per vliegtuig, dat even eens door Sandefjord zal worden betaald, van Oslo naar Stockholm reizen en dan gaat het verder per trein naar Avesta, waar onze land genoten nog juist op tijd kunnen arriveren voor de landenwedstrijd tegen Zweden. Indien de weeromstandigheden Vrijdagavond gunstig zijn wordt er te Sandefjord gerekend met een netto-opbrengst van meer dan 10.000 Noorse kronen. H.H.IJ.C. won van Preusen Krefeld Op de HOKIJ werd gisteravond een ijshoc- keywedstrijd gespeeld tussen H.H.IJ.C. en de Duitse kampioensploeg Preusen Krefeld. H.H.IJ.C. won met 7—4 (0—2, 4—0. 3—2). Voor H.H.IJ.C. scoorden Zukiswski (3 x). Horchuck (2 x), Lis.ky en Van der Baümen, terwijl Schibuket, Kremershof - (2 x) en Quales voor Preusen Krefeld het net vonden. Deense voetbalbond wil Nederland helpen Naar wij vernemen heeft de heer Ebbe Schwarz, voorzitter van de Deense Voetbal Bond. een telegram aan Karei Lotsy gezonden, waarin hij uiting geeft aan zijn medeleven met het door de ramp getroffen Nederland. Te vens biedt hij aan een wedstrijd in Neder land te spelen ten bate van de slachtoffers. Alle Zondagen tot 15 Maart en alle weekdagen tot de week die 28 Maart eindigt zijn hier voor, wat de Deense Voetbal Bond betreft, beschikbaar. Huiskes voorlopig tweede in Tonsberg De Noor Finn Hodt heeft in Toensberg, waar tweedaagse schaatswedstrijden worden gehou den, na de eerste dag de leiding op zich ge- nomen. Hodt won de vijfhonderd meter in 43 seconden en werd derde op de duizend meter in een tijd van vijf minuten 13.9 seconden. Hodt heeft thans een puntenaantal van 95.317, Anton Huiskes staat als tweede op de rang lijst met 97.067 punten. De Amerikaan Pat McNamara is derde met 97.117 Kees Broekman is vierde met 97.267 punten. De derde Neder lander die aan de wedstrijden deelneemt, Wim van der Voort staat na de eerste dag op de achtste plaats met 100.250 punten. Anton Huiskes reed de vijfhonderd meter in 45.1 sec. en plaatste zich vierde vlak voor Kees Broekman 145.8) Wim van der Voort boekte een tijd van 46.2 en werd zevende. De drieduizend meter werd gewonnen door Broekman in 5.08.8. Huiskes werd tweede in 5.11.8 en Wim van der Voort twaalfde in a.24.3. Morgen wordt de 1500 meter en de 5000 me ter verreden. In Trondheim heeft intussen de Noor Sverre Haugli de tweedaagse wedstrijden met ruime marge gewonnen. Haugli reed gisteren de 1500 meter in 2.22.9 en de vijfduizend meter in 8.40.1. Zijn gecom bineerde puntental is 198.776. Offenberger is tweede met 202.390 pnt., de Noor Stene derde en Geerard Maarse vierde met 204.107 pnt. De Nederlander Van 't Oever kwam op de zevende plaats, Henk Schuyler werd achtste en Wim de Graaf veertiende. Op de 1500 meter werd Maarse vierde in 2.27.6, Van 't Oever zevende in 2.28.2, Schuyler 10e in 2.29.4 en De Graaf 12e in 2.30.2. Op de 5000 meter werd Van 't Oever derde in 8.51.9, Schuyler vierde in 8.52.6, Maarse ne gende in 9.00.4 en De Graaf 10e in 9.03.3. Jubilaris N. G. M. v. Wijk werd Bondsridder Een kwart eeuw lang heeft de heer N. G. M. van Wijk nu al zijn beste krachten gegeven voor tal van commissies voor het lager voet bal, Commissie Kath, Voetbal, Diocesane R.K. Sportbond en als commissielid van de KNVB, De jubilaris, die een rustkuur moet ondergaan, Jieeit het gisteren thuis niet aan belangstelling ontbroken. Het bondsbestuurslid de heer drs W. Reyse- ger, die vergezeld was van de secretaris- penningmeester van de KNVB. de heer L. Brunt, schetste de jubilaris als een actief werker ln tal van commissies en stelde hem als het lichtend voorbeeld van de jongeren. Het deed spreker genoegen, dat het bestuur van de KNVB besloten had de heer van Wijk te benoemen tot Bondsridder, een hoge onder scheiding, welke sporadisch in die bond aan personen wordt toegekend. De heer mr E. G. van Bisselick, voorzitter van de afdeling 's-Gravenhage van de KNVB, met de heren J. H. F. de Boer en A. M. Dqkman, vertegenwoordigende de jubileum commissie, karakteriseerde de heer van Wijk als een energiek persoon, die bergen werk voor de afdeling Den Haag heeft verricht. Spreker overhandigde namens de aangesloten verenigingen en bondsofficials een fraai vloer kleed benevens een fruitmand en voor de echtgenote een mand met bloemen. De Commissie Katholiek Voetbal was ver tegenwoordigd door rector Grimbergen, die de heer van Wijk dank bracht voor hetgeen hü voor het katholiek voetbal had weten te be reiken onder aanbieding van een fruitmand. De heer H. v. d. Heuvel kwam als afge vaardigde van de Diocesane Katholieke Sport bond de heer van Wijk complimenteren met zijn 5e lustrum. Onder aanbieding van een horloge-armband sprak hij de hoop uit, dat de heer van Wijk nog jaren op de bres zou staan voor de voetbalsport. Alle sprekers hadden tevens de wens uit gesproken, dat de jubilaris weer spoedig hersteld zijn werkzaamheden zou kunnen hervatten. De heer van Wijk dankte voor de hoge onderscheiding, die hem ten deel was geval len en voor de fraaie geschenken, die hij voorts heeft mogen ontvangen. Hij hoopte spoedig weer zijn beste krachten aan de sport te kunnen geven. Toch schaatswedstrijden ten bate van Nederland op initiatief van een der bladen uit Oslo leeenwooroiga noot reetor „moergen. a,e oe ui gisteravond in het Bisletstadion een inter- ^eer Yan V. bracht voor hetgeen hij Afdeling Den Haag K.N.V.B. gaat niet door Alle voor Zaterdag en Zondag vastge stelde wedstrijden senioren en junioren zijn afgelast. Ook de ontmoeting Haags K.N.V.B.-elftalRotterdams K.N.V.B.-elftal op Dinsdag 10 Februari 1953 gaat niet door. A.D.O.H.B.S. werd tot Zaterdag uitgesteld Wegens ongunstige weersomstandigheden is de wedstrijd HBSADO. welke gisteravond op het VÜC-veld zou worden gespeeld ten bate van het Rampenfonds, uitgesteld tot Zaterdag 7 Februari a.s. om 8 uur. Geen bokswedstrijden in de Dierentuin De bokswedstrijden, welke op Vrijdag 6 Februari a.s. door D.O.S. ten bate van het Nationaal Rampenfonds in de Dierentuin zou den worden gehouden, zijn uitgesteld tot Vrijdag 13 Februari as. om 8 uur. daar in de Dierentuin geen zaal beschikbaar is. Ook tafeltennis afgelast De tafeltenniswedstrijden voor de hoofd klasse en de overgangsklasse van de N.T.T.B., vastgesteld voor Zaterdag 7 en Zondag 8 Fe bruari a.s. zullen in verband met de nationale ramp niet doorgaan. Zondag geen R.K. handbal In verband met de nationale ramp heeft het diocesaan bestuur van de R.K. Handbalbond besloten alle wedstrijden voor Zondag 8 Fe bruari af te lassen. IJshockey ten bate van het Rampenfonds Maandagavond 9 Februari a.s, wordt op de HOKIJ in Den Haag een ijshockeywedstrijd gespeeld tussen H.H.IJ.C. en de Ijsvogels "ten bate van de slachtoffers van de watersnood.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4