Overzicht van situatie Toestand nog critiek Operatie luchtbrug Zware dijk moet Zuid-Holland en Zeeland geheel van de zee afsluiten 300 doden in Stavenisse Zwoegen onder hoogspanning Dodenlijst „Als Schielandse Zeedijk was bezweken, zouden drie millioen mensen zijn bedreigd Rampmisdrijf snel berecht 2 Donderdag 5 Februari 1953 DEN HAAG. De burgemeester van Stavenisse deelt mede, dat in zijn gemeente vermoedelijk 300 do den te betreuren zijn. Aanvankelijk waren er 200 gemeld Een groot ge deelte van Stavenisse is totaal ver woest. Geen enkel huis is onbe schadigd. Vliegtuigen hebben Woensdag middag in zes uur tijd boven de geteisterde gebieden 59-700 zand zakken, 11.150 broden2000 liter drinkwater en voorts grote bussen voedselRode Kruis-pakketten, dekens en rubberboten afgewor pen. Dergelijke operaties hébben continu plaats. 's Morgens was de luchtmacht de hulpverlening, de evacuatie en de verkenningen begonnen met meer dan 150 vliegtuigen, waar onder Engelse en Amerikaanse. Uit Frankrijk, Italië, Zwitserland, Noorwegen, Zweden en Dene marken zal nog hulp voor de luchtmacht arriveren. Van het vliegveld Valkenburg is een luchtbrug ingesteld naar de geïsoleerde gebieden. Van de hoogspanning waaronder hier ge werkt wordt geven deze' foto's een duidelijk beeld. 1. Tot de vliegtuigen die Amerika ter beschikking heeft gesteld behoren enige vliegend verhuis wagens, waarvan er één hier wordt geladen met zandzakken. 2. Brood, waaraan grote behoefte bestaat, wordt In waterdichte zakken verpakt. 3. Ook ingeblikte levensmiddelen worden bij grote hoeveelheden gedropt in waterdichte zakken. 4. Onmisbaar voor de geïsoleerde gebieden is water, dat in Jerry- canse, voorzien van een paar auto-binnenbandenwordt afge worpen. Ridgway vloog boven rampgebied DEN HAAG. Generaal Hidg- way, de geallieerde opperbevelheb ber in Europa, is vanmorgen per vliegtuig uit Parijs naar Nederland gevlogen. Hij maakte een rond vlucht boven de overstroomde ge bieden en landde tegen elf. uur op Schiphol. Vandaar reed hij met gro te spoed naar Den Haag en confe-. reerde met Nederlandse en Ameri-, kaanse militaire, autoriteiten, over. de wijze, waarop, nog meer hulp. kan wordën geboden. Vanmiddag zou hij weer naar Parijs terugke ren Plunderaars aan het werk in getroffen gebieden DORDRECHT. In het zwaar getroffen 's-Gravendeel hebben vijf onverlaten, zich aan plunderen schuldig gemaakt. Zij zijn gearres teerd en ingesloten in het huis van bewaring te Dordrecht. Men heeft zich genoodzaakt ge zien in 's Gravendeel een avond klok in te stellen. is verboden om van half zeven 's avonds tot ze ven uur 's morgens zich op straat te begeven, als men geen toestem ming heeft. De politie heeft op dracht gekregen om na de eerste sommatie te schieten. Ook in Bergen op Zoom zijn drie plunderaars gearresteerd. Vermiste militairen terecht DEN HAAG. De twee militai ren van de Koninklijke Marine, van wie aanvankelijk werd aangenomen dat zy vermist waren, zijn thans terecht. Man geraakt door de propeller van hulp biedende helicoptère WOENSDRECHT. Kort nadat te Oude Tonge op Goeree en Overflak- kee een met medicamenten en war me kleding geladen hefschroefvlieg- tuig aan de grond was gezet, is e e n van de bewoners van dit plaatsje, die de landing had gadegeslagen, door onoplettendheid achteruit op de staartschroef ingelopen. De man werd door de met razende snelheid ronddraaiende propellerbladen ge grepen en op slag gedood. Advertentie I.M.) U heeft een goede kans het ergste van griep en influenza te vermijden Ontsmet U enkele malen per dag met het geconcentreerde anti septische ODOL MONDWATER Op grond van de gegevens, die tot dusver binnen zijn ge komen, kan van de situatie in de rampgebieden het volgende globale overzicht worden ge- geveni ZEELAND: Oost-Zeeuws Vlaanderen: Toestand bevredigend. Met man en macht wordt gewerkt aan het dichten van de gaten in de zeedijk. Onder water staan 2727 ha. West-Zeeuws Vlaanderen: Situatie ongewijzigd. Onder water staan 300 ha. Walcheren: Vlissingen is een der meest be voorrechte plaatsen in Zeeland. De 3Vz meter water, die in de straten der stad heeft gestaan, is voor een belangrijk deel weer verdwenen. Het leven is vrijwel normaal en alleen het weinige drinkwater is nog een handicap. In Middelburg is het water gerantsoeneerd. Vijf duizend zandzakken zijn onderweg vanuit Antwerpen. Van het eiland staan 1220 ha onder water. Noord-Beveland: In Cats, Colijnsplaat, Wissekerke en Kamperland is de voedselvoor ziening gewaarborgd met behulp van vliegtuigen. In Kats is alles droog en er is weinig in deze plaats voorgevallen. Noord-Beveland staat voor de helft onder water. Zuid-Beveland: Geen verandering in de toestand. Zuia-Beveiana staac voor een. achtste aeel onder water. Tholen: Stavenisse is geheel geëvacueerd door het regiment rrint. üreaeriK, Commandotroepen en Honderd man van de Franse genie. Het aantai doden in Stavenisse wordt Hoger gescnat dan 300. ötad Tholen ont vangt enkeie evacue's uit stavenisse. het plaatsje staat met onder water. Uud-v ossemeer neeit nagenoeg met van het water te lijden genad. in St. Annaland is het raaonuis be- scnadigd. Er staat weinig water. St. Maartensdijk is thans aroog ge komen. V an Eoortvliet staat net grootste deel onder water. De be woners zijn met uitgeworpen rub berboten en vissersvaartuigen uit hun huizen gehaald. Bij laag water komt een deel van de weg naar Scherpenisse vrij. In Poortvliet wordt hard gevocnten voor de oijk- dichting. Honderd man Commando troepen en honderd man van de Franse genie versterkten vandaag een binnendijk in de meest zuid oostelijke punt van het eiland. De rest van het eiland zal. voorlopig worden prijsgegeven. Tholen staat voor een derae deel onder water. St. Philipsland: Geheel St. Philipsland staat onder water. Schouwen en Duiveland: Schouwen-Duiveland staat voor 4/5 deel onder water. Het ernstigst is de situatie, op Schouwen. Van. de 20.000 bewoners van Schouwen Dui veland zijn er 15000 geëvacueerd. Men heeft alle boerderijen en huizen systematisch naar achtergebleven personen afgezocht. De evacué's wor den vanuit Bruinisse, Zierikzee en Burghsluis naar Rotterdam en van daar naar Utrecht en Gorinchem ge bracht. Men heeft op Schouwen Duiveland nog geen dijken kunnen dichten. Het water staat op sommige plaatsen twee tot twee en een halve meter hoog. De verwoesting in Zierikzee is ver schrikkelijk. gehele huizenblokken zijn weggevaagd. Het antieke Vrij- poortje is o.a. ingestort. De kom van de gemeente is nog droog. Voedsel is voldoende aanwezig. Drinkwater wordt aangevoerd. De evacuatie van Brouwershaven en Drieschor, dat geheel onder wa ter staat, is in volle gang. Brou wershaven is grotendeels weer drooggevallen. Slechts de lagere de len van het dorp staan nog onder water. Ook op andere gedeelten van het eiland zijn hulpverlening en evacuatie in volle gang. De havens liggen vol schepen. Vliegtuigen speuren en helpen. Roeiboten, ducks en rubberboten trachten geïsoleerde personen, te bevrijden. Op het vlieg veld Haamstede zijn Woensdagavond om half tien 15000 zandzakken uit geworpen. omdat de situatie er cri tiek werd. Bij Zonneniaire aan de andere kant van het eiland, dreigde eveneens een dijk te bezwijken. Hon derd man zijn naar het bedreigde punt gezonden: Uit Oosterland zijn gisteren 450 personen per helicopter uit de bo venverdiepingen én van de daken gehaald. Er bevindt zich nog een aantal personen op het raadhuis van Oosterland. Op Schouwen zijn weer drie dijken doorgebroken .namelijk ten Noord- Oosten van Zonnemaire, ten Oosten van Brouwershaven en ten Westen van Nöordgouwe. Bij Renesse is weer een dijk doorgebroken. De toestand is, kri tiek. ZUID-HOLLAND: Goeree-Overflakkee: De onmiddellijke evacuatie van Oude- en Nieuwe-Tonge is door de militaire commandant te Den Bom mel gelast. In Nieuwe-Tonge heeft men de toestand, die zeer kritiek is, in de hand. Er bestaat geen reden tot ongerustheid. Evacuatie van de be volking door middel van stormboten wordt ter hand genomen. Van Oolt- gensplaat wordt de gehele bevolking geëvacueerd. Voorts zullen van het gehele eiland Goeree en Overflak- kee alle vrouwen en kinderen wor den geëvacueerd. Reeds zijn vele bewoners in veiligheid gebracht. Er zullen er maar zeer weinig achter blijven. Drie kilometer ten zuid westen van. Den Bommel bevinden zich mensen geïsoleerd op een dijk. In de Staartdijk op het eiland Rozenburg is gisterenavond weer een groot, gat geslagen. Met man en macht is men vanmorgen vroeg weer begonnen met het dichten daarvan: Hieronder volgt een opgave van de tot dusver bekende aan tallen doden, die bij de overstro mingsramp te betreuren vallen, gespecificeerd naar de diverse plaatsen. Deze lijst is bijgewerkt tot op Donderdagmiddag 1 uur. Abbenbroek 1 Brandwijk 2 Brouwershaven 3 Bruinisse 1 Burgsluis 10 Capelle 3 Dinteloord 3 Dreischor 15 Elfplaat, gem. Poortugaal, 7 Fijnaart 46 Geersdijk 1 Goedereede 40 Goese Sas 7 's-Gravendefel 57 Halsteren 17 .Heinenoord 2 Hellevoetsluis 5 Heijningen 25 ;Hoedekenskerke 1 Hondsbossezeewering 1 Hontenisse (Kerkdorp, Samswaarde) 8 Klundert 13 Kortgene 40 •Krabbendijke 4 Kruiningen 11 Sint Maartensdijk 4 Maassluis 1 Moerdijk 13 Nw Neuzenpolder 1 Nieuwendijk (Land van Altena) 3 Nieuwerkerk (Ouderkerk) 13 Nieuwe Tonge 75 Nw Vossemeer 50 Numansdorp 67 Oosterland 40 Oosterschelde 4 Ossenisse 1 Ouddorp 1 Oudelande 2 Ouderkerk aan de IJssel 2 'Oude Tonge 300 Papendrecht 1 St. Philipsland 1 Raamsdonkveer 2 Rilland -1 Rotterdam 1 Serooskerke 15 Sliedrecht 1 Stavenisse 248 Steenbergen 13 Stellendam 27 Stormpolder 6 Strijen 20 Temeuzen 4 Texel 5 Veere 2 'Vlissingen 3 Wagenberg 1 Willemstad 12 Wolfaartsdijk 9 Yerseke 10 IJsselmonde 3 Zierikzee 15 Zuidland 20 Totaal 1320 Tien Gemeten: Geheel overstroomd. Op het oos telijk deel heeft een aantal bewo ners zich nog kunnen handhaven. Voorne en Putten: De situatie in Abbenbroek is zeer kritiek. Er moet worden begonnen met evacuatie. Het gaat om dui zend personen. Voor de achtergeble ven inwoners van Zuidland bestaat geen gevaar. Er zal niet tot eva cuatie behoeven te worden overge gaan. In Spijkenisse is de toestand vrij gunstig. Men wacht in span ning af hoe de provisorisch her stelde dijken het zullen houden. Met man en macht wordt aan het her stel van de dijken .gewerkt. Te Heenvliet wordt de toestand zeer kritiek. Het water in de Heen- vlietse polder stijgt nog voortdu rend. Men vreest de Wieldijk bij Nieuwesluis niet te kunnen houden. Als deze dijk breekt, is de laatste verbinding van Voorne en Putten met Rotterdam verbroken. Het ver keer, dat thans nog over deze dijk gaat wordt levensgevaarlijk geacht. Hoeksche Waard: Vijf en twintig grote en kleinere polders zijn geheel overstroomd. Acht polders staan dras en slechts vijf zijn geheel droog. Van de 14 gemeenten hebben vier geen last van het water. In de tien andere zijn vele woningen overstroomd. Het ergst zijn Numansdorp, Strijen, 's-Gravendeel en Goudswaard ge troffen. In de hoofdwaterkering, die de Hoeksche Waard moet bescher men zijn minstens dertig breuken, op sommige plaatsen kilometers breed. Het aantal gaten in de bin nendijken is zeer groot. Uit 's-Gravendeel. Strijen en Hei nenoord is de bevolking voor een deel geëvacueerd. De materiële schade is er zeer aanzienlijk. Nu mansdorp is thans geheel geëva cueerd. Het water in het dorp staat nog 1 J meter hoog. Met man en macht wordt gewerkt aan het herstel en de versteviging van de dijken. In 's-Gravendeel zijn 1000 inwoners, die óf niet geëvacueerd wilden worden of terug kwamen. A Iblasserwaard Het plaatsen van zinkstukken in de bres van de dijk bij Papen drecht iö uitstekend geslaagd. De binnenkomende hoeveelheden water zijn reeds belangrijk minder. Men verwacht hedenavond zo ver te zijn, dat geen water van beteke nis meer binnenkomt. De dijk van de Noord in de Alblasserwaard, waarin een gat van 120 meter was geslagen, is door 400 Papendrechters voor een groot deel hersteld. Zater dag kan het gat, dat nu nog 35 m groot is. gedicht zijn. In Alblasser- dam heeft men de laatste dagen over een totale afstand van zes kilometer kaden aangelegd van een meter hoogte. Thans is men bezig z.g. boezemkaden over een lengte van 3% km een halve meter op te hogen. Gehoopt wordt op deze wijze stand te kunnen houden. BRABANT: Land van Altena: In Nieuwendijk zijn Woensdag avond op enkele plaatsen de dijken doorgebroken. Er vielen drie doden te betreuren. In Almkerk was het de afgelopen nacht rustig. Om half twee vanmorgen woei het er min der dan in de vooravond en het was er droog. Rondom het plaatsje staat nog evenveel water als in het be gin van de overstroming. De toestand in het land van Heus- den en Altena is op het ogenblik goed te n o e m e n. Er is in de loop van de dag weinig water bijge komen. De gemeente Almkerk aan Werkendam is door het water in verschillende -delen gesplitst. De verbinding wordt met bootjes in stand gehouden. Met zakken zand wordt koortsachtig aan de verster king der dijken gewerkt. West-Brabant: Bij Klutsdorp, 9 km ten noorden van Bergen op Zoom, is een gat ge slagen in een binnendijk, -waardoor de achtergelegen polder van 50 ha onder water is gelopen. De bevol king uit de polder wordt geëva cueerd. Militairen zijn bezig het gat te dichten. Klundert, dat voor 90 onder water staat, is geheel geëvacueerd. Veel huizen zijn inge stort en veel vee is verdronken. Honderden mannen van de genie en burgers werken aan de dijken. Het gat in de dijk. nabij de haven van Willemstad is gedicht. Vrijwilligers zijn druk bezig vijf gaten in andere dijken te dichten. Er is voldoende voedsel. Er staat nog water. PLEIDOOI VAN HOOFDINGENIEUR VAN VEEN: DEN HAAG. „Wil men in de toekomst het water houden uit het ge bied, dat nu is overstroomd, dan zal men het met een zware dijk helemaal van de zee moeten afsluiten, met uitzondering van de Nieuwe Waterweg en de Wester-Schelde", heeft dr ir Van Veen, hoofdingenieur van Rijkswater staat. met nadruk verklaard aan ambassadeurs, gezanten en andere ver tegenwoordigers van de diplomatieke missies in ons land, waarmee hij een vlucht boven Zeeland, de Zuid-Hollandse eilanden en West-Brabant had gemaakt. Men moet de overspoelde eilanden zien als een kunstmatig gebied, dat door dijken was gewonnen. Vroeger verwachtte men, dat: een overstro ming,;,zoals nu ons land teistert, maar- eeng"in de 500 jaar zou kunnen voor komen. Het water kwam Zondag hoger dan ooit tevoren. „Als de dijk ten Westen van Rot terdam, de Schielandse Hoge Zee dijk, was doorgebroken, dan zou de ;ramp nog geweldiger afmetingen ■hebben aangenomèn", 'deelde hij.meè. Het 'gebie'd'"om Rotterdam ligt' nóg lager dan het overstroomde. Deze dijk begon het op één punt te be geven. Er is toen met man en macht gewerkt om het gat te dichten. Want als deze dijk het zou hebben begeven, dan zou een groot gebied van Zuid-Hólland en van Noord- Holland zijn overstroomd. Dat bete kent, dat drie millioen mensen ge vaar zouden hebben gelopen Alleen Den Haag zou gespaard zijn gebleven omdat het op duinzand ligt.. „Zijn de dijken bezweken tenge volge van de schade, welke er door het oorlogsgeweld aan is toege bracht?", vroeg men hem. De heer Van Veen. antwoordde ontkennend, ter overspoeld. Daardoor werden de Hij hoopte, dat de dijken deze zo mer hersteld kunnen zijn. Na een of twee maanden kunnen de gebieden weer. drooggemalen zijn. Hij merkte op, dat men thans sneller kan wer ken dan onmiddellijk na de. oorlog, Hóe het met de landbouwgronden zal .z'ijn, :kan -thahs nog niet worden '"gezegd'. Veel'hangt er van af, of er veel vers water in de gebieden is, dat kan de verzilting tegenhouden. TEXEL: Als voorzorgsmaatregel is de boe ren van de Texelse polder Het Noorden in overweging gegeven hun vee te evacueren. ROTTERDAM. Een 26-jarige Rotterdammer, die Maandag in de Ahoy' hal drie overjassen, bestemd voor de vluchtelingen, heeft gesto len, is Woensdagmiddag reeds door de Rotterdamse Politierechter, mr Ch. J. Enschedé, veroordeeld tot een half jaar gevangenisstraf. Tot zijn spjjt kon de politierechter niet ho ger gaan zes maanden is de ma ximumstraf die hij kan uitspreken. „U bent clement behandeld door de Officier van Justitie, die U evengoed voor de rechtbank had kunnen bren gen", zei mr. Enschedé. Industrieel apparaat heeft weinig schade DEN HAAG. Bij het opmaken van -een voorlopige balans van de ramp is gebleken dat het Neder landse industriële apparaat weinig schade heeft geleden, deelt het mi nisterie van - Economische Zaken mee, In het buitenland bestond de indruk, dat dit apparaat zó ernstig was beschadigd, dat het geen bui tenlandse opdrachten zou kunnen aanvaarden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1