Ik zag hoe de geschiedenis zich herhaalde... ZUID-WEST DRENTE BEURS AMSTERDAM Woensdag 4 Februari 1953 Pagina 7 Vannacht precies 128 jaar geleden teas het bij ons zo Een medewerker in N.W. Overijssel schrijft: Terwijl een snijdende Noordenwind voortjoeg over het verdronken land daarginds ln het Westen en Zuiden, heb ik iets gezien van de troosteloze ellende, waarin duizenden onzer zijn komen te verkeren, toen een orkaan het water van de zee en van de rivieren opstuwde, hoonlachend om diiken en weringen, welke de mens zich gewrocht had. Sneeuwvlokken dwarrelden uit het lood grijze zwerk, waaronder de Hollandse polders zich thans aftekenen als gol vende matermassa's met hier en daar overblijfselen van boerderijen door kale boomtoppen omgeven. Aan de rand ten dele ondergelopen steden, waar met man en macht gewerkt wordt om nog groter onheil te voorkomen en elders. in de meer veilige zóne, scholen en kerken, vol geëvacueerden. die zich bij voortdu ring angstig afvragen of zij nug iets van hun levenswerk zullen terugzien. Gered den ook. waartussen velen met bleke en onwezenlijke gezichten en sommigen in stilte tranen stortend, omdat zij verlie zen leden, waarvan redelijkerwijze moet worden aangenomen, dat zii nimmer meer kunnen worden goed gemaakt. Het is maar een vluchtige indruk geweest van het onheil, dat ons land heeft getrof fen. want nog steeds is de ramp In haar geheel niet te overzien, maar het was voldoende om te beseffen, dat dit erger is geweest, dan men vanuit de verte ver moeden kan. Tientallen malen erger dan Borculo, erger dan 1916 en erger zelfs dan de teistering van vier jaren oorlog. Thans ben ik weer in Overijssel terug, in Overijssel, dat ditmaal gespaard bleef voor de rampzalige gevolgen van een watersnood gelijk deze. maar nu ik op deze vroege ochtend van Februari weer uit 'n warme kamer naar buiten staar, moet ik er onwillekeurig aan denken, dat ik daarginds in het geteisterde ge bied van Zuid- en West-Nederland gezien heb. hoe de geschiedenis zich her haalde. Onze eigen geschiedenis. die vannacht om twee uur precies 128 iaar oud was en waarvan mü o.m. het vol gende is overgeleverd. Donderdag 3 Febr. 1825.... natuurlijk informeerde wat Grete daor in de schull'k had. ..Een kiend" ant woordde deze, .gister'n bi'i oons an.de Kaampe an'espeuld!" Dra blikte vrouw Wesselson in de schort. ..Och. wat 'n aordig Dopnien" zei ze. ..Geef mi'i dat kiend. Grete lk 'eb 'r zell'f zeuven. moar ik wil 'r nog wel ie'ine bi'i emm'n" Zo gebeurde het en het aldus geadop teerde Ossenziil^rtie is een oude man geworden, die later nog vele malen, vol dankbaarheid heeft verteld" van zijn wonderbaarliike redding. Dat alles is deze week 128 jaar geleden en vannacht om twee uur herdenken wii het maeabert; lubileum van de laalste seinschoten tijdens de watersnood van 1825. Maar ginds herhaalt deze geschie denis zich in vele sombere variaties BALKBRUG Jaarvergadering A.B.V.A. Onder voorzitterschap van de heer D. Wasse naar heeft ce afdeling Balkbrug van -de A.B.V.A. dezer dagen haar jaai verga dering gehouden in hotel Drenlh. De be langstelling van de zijde der leden was zeer bevredigend. Het jaarverslag van de secretaris, de heer A. E. Hollander was zeer optimistisch. Ntet alleen kon een netto-ledenwinst geboekt worden van 7 pet. maar in samenwerking met het hoofdbestuur wei-den verscheidene acties tot een succesvol eind gebracht. Wc noemen o.a. de 2 pet vacantietoeslag, compensatie-uitkering. interim regeling, ziektekosten, .pensioenrechten. arbeids- contraclanten en gemeenteclassificatie. Vooral voor de gestichtwachters werd zeer veel nuttig werk verricht en werd o.a verbetering gebracht in de bewe gingsvrijheid. Van belang ziin ook de in voering van de 48-urige werkweek en het tot stand komen van de garantie- toelase bij overplaatsing. Ook de heer H. W. Dijkman, penningmeester, liet een optimistisch geluid horen. In de plaats van de aftredende be stuursleden R. Bakker en M. Zwaneveld, •erden gekozen de heren J. de Vries en H. van Voorst. BERGENTHEIM - Beroep aangenomen. Ds G. C. Mun- 15 November en 22 December heeft de tineh. Geref. predikant te Bergentheim, Noordwesterstorm het zeewater bii tijd 1 heeft hot beroep naar Middelharnis (Z.H.) en wijle over de dijken gejaagd en metaangenomen. angst en'vreze ziin de noodheernraden, uitvoering door onderwijzerstoneelgroep, er vandaag weer op uitgetogen, om 2ich j}e uitgestelde uitvoering der onder- jvertuigen van de staal der waterke ringen Best waren ze niet meer. dat wisten ze reeds, maar als de wind zich kalm houdt, zal het wel gaan. denken ze. Ze hoopten het tenminste, maar vandaag ls deze hoop de bodera ingeslagen en een felle Zuidwester, met zichtbare uit schieters staat opnieuw op de diik van de lage landen. De avond valt. maar de hoop van de bewonern. dat de Wind wat zal luwen, gaat niet in vervulling. Inte gendeel. om negen uur is de wind tot storm aangewakkerd en drie uur later komt die storm uit het Noordwesten en drijft het water zienderogen tegen de doorweekte dijken op. Er zijn reeds en kele malen seinschoten gelost en als een uur later het reglementaire noodpeil is overschreden. krijgt de kanonnier op dracht. opnieuw vier schoten te lossen. Het geluid van de betrekkelijk zwakke explosies wordt door de huilende wind meegedragen over de lage landen. Vlak achter de dijken is men zich uiteraard 't meest van het dreigende gevaar be wust. Hier hebben de bewoners de zol der reeds opgezocht, maar verder land waarts realiseert men zich de stormen van November en December en denkt, dat het ook nu nog wel gsan zal. In dit goed vertrouwen wordt men gesterkt door de omstandigheid, dat verdere sein schoten uitblijven. Maar, intussen heeft de dijk tussen Kuinre en Bolkzi.il de strijd reeds opgegeven en brokkelt af onder de overslaande golven. Eerst lang zaam. m3ar dan sneller en sneller en tevergeefs trachten de noodheernraden nog contact met de kanonnier te krijgen. Zo zwijgt het geschut, maar de ramp vol trekt zich. Weldra gorgelt de woeste stroom door de uitgeslagen dilk-opening en vrijwel tegelijkertijd sijpelt het zee water ook op andere plaatsen door het reeds murve dijkvlak. De Zuiderzee baant zich sluipend een weg naar het lage land, waar velen in een onrustige slaap gedompeld zijn. Drama van het zeewater Die nacht voltrekt zich het drama van het zeewater en als de morgen grauwt over het oude bisschopsland, speelt de dood met worstelende mensenlevens. Op zolders van huizen; die elk ogenblik dreigen te bezwijken, hurkten gezinnen bij elkaar, wachtend op redding: anderen die in vaartuigen nog wat van hun heb ben en houden trachtten te redden, cru- vën pijlsnel op de stroom af en hier en daar balanceert het leven op weggesla gen daken. Ergens aan de Wetering be sluiten de 90-jarige Harm Jans Hollan der en zijn 88-iarige vrouw in de sche mering van de dag. die zij hun laatste wanen, om hier tussen de oude. ver trouwde muren van hun huisje, waar zij reeds zovele jaren lief en leed hebben gedeeld, hun nu snel naderende einde af te wachten. Maar Hij. die over leven en dood te beslissen heeft, pleegt zelf het moment te kiezen en op het laatste ogen blik worden de beide oudjes door dap pere helpers gered. In Cssenzi.il echter verlaat een vader zijn vrouw en drie kinderen, die ook reeds een toevlucht op de zolder hebben gezocht, om te zien. of hij nog een vaartuig bemachtigen kan. Hij keert echter niet terug en in de jam mer over zijn verlies slaan plotseling de fundamenten onder het huisje weg. Een felle rukwind voerde het dak mee en weg dreef de zolder met de wanhopige moeder en haar hullende kroost In de avond van de 4e Februari, .dreef tegen de Kamp in Zuidveen bii Steen- wijk een vreemdsoortig gevaarte aan. Enkele, door bglkresten nog aan elkaar verbonden planken waren het, waarop zich een dode vrouw bevond, die in elk harer verstijfde armen, eea klein meisie gekneld hield. Ook deze kinderen waren reeds gestorven, maar in een doek. nm haar hals geknoopt, bevond zich nog een kleine, een ïongelie, dat echter ook geen teken van leven meer gaf. Doch zie. toen een bewoonster van Zuidveen het bundeltje had losgeknoopt, scheen zich een vingertje plotseling te bewegen, ten teken, dat het mysterieuze leven nog met helemaal overwonnen was. De volgende dag stapte de vrouw met haar nu weer vplop levende vondst, de weg naar Steenwiik op. om liet raadhuis met de gebeurtenis in kennis Ie stellen. Daarbij kwam zii vrouw Wesselson tegen. die Uitgaan in Zicolle: Heden: Eikelboom 8 uur: Gymnastiek vereniging Spoolde Buitensocieteit 8 uur: O.K. Nero. De Kroon 4.30. 8 uur: Het kind der zonde Hotel Peters 7.30 uur: (V.U.) Lezing dr H. v. d. Linde over „Brits godsdienstig leven". Donderdag: Buitensocieteit 8 Volks concert Gron. Ork, Ver., solist Jean An- tonietli (piano) De Kroon 2. 4.30, 8 uur: Angelica Senerade. wijzerstoneelgroep van de o.l.-scholen der gemeente Hardenberg, waarvan de opbrengst bestemd was voor het St Ni- colaasfeest der o.l.-scholen, doch welke uitgesteld werd wegens de slechte toe stand van de weg, werd Zaterdagavond in café Bolks gegeven. Doch men had wederom pech, want door zeer slecht weer was de opkomst gering. Maar zij die er toch doorgegaan zijn, hebben kunnen genieten van een zeer goede uit voering van het blijspel ,,Het spook van de Vrijburcht". dai.fsen Uitvoering „Zang en Vriendschap" Vrijdag- en Zaterdagavond gaf de gem. zangvereniging „Zang en Vriendschap" te Ankum de jaarlijkse uitvoering in de zaal Massier. welke beide malen geheel gevuld was. Nadat de voorzitter, de heer J. Vink, met enkele woorden de aanwezigen had welkom geheten, werd met de afwerking van het programma begonnen. Onder lei ding van de heer De Graaf uit Westen holte, werden verschillende koornummers en een dubbel-kwartet ten gehore ge bracht, waarbij vooral „Donauzangen", uitgevoerd dooi' het koor met begeleiding van blaasinstrumenten zeer insloeg, Dui delijk bleek, dat de vereniging onder de bekwame leiding van de dirigent, goede vorderingen op muzikaal gebied maakt. Na de pauze werd het spannende en dramatische toneelspel „Het verleden spreekt", van Jos Smit, opgevoerd. De rollen zaten er goed in en er werd uit stekend gespeeld, zodat de aanwezigen ook van dit gedeelte van het programma ten zeerste hebben genoten. De beide avonden was er na afloop gelegenheid een dansje te maken. Zaterdagavond gaven burge meester Van Bruggen en echtgenote blijk van hun medeleven met de vereniging en werden door de voorzitter hartelijk wel kom geheten. Ter ere van de verjaardag van prinses Beatrix werd de avond ge opend met het gezamenlijk zingen van het volkslied. DEDEMSVAART Vrachtwagen vol kleding naar Den Haag De geldelijke zowel als de inzameling van kleding en schoeisel voor de getrof fen gebieden is in deze gemeente in volle gang. Op de lijsten wordt goed getekend, terwijl er grote hoeveelheden kleding, dekens en schoeisel binnen komen. Maandagavond laat is de firma Varwijk met een grote vrachtwagen naar Den Haag vertrokken met 26 kub. meter, gesorteerde en gebundelde kleding. Een groot aantal dames is de gehele dag tot diep in de nacht bezig alles te sor-1 teren en in te .pakken. Aanleg weg met riolering. Onder directie van do Ned. Heide Mij zal nog deze maand worden aanbesteed het aan leggen van een weg met riolering op het industrieterrein. Dz uitvoering zal ge schieden met handkracht. DEN HAM Reeds Maandag 25 mille bijeen Op initiatief van de echtgenote van de burgemeester, mevr. J. B. BramerWes tera kwam Zondagavond in de raadzaal een aantal dames, zowel uit het dorp Den Ham als uit Vroomshoop samen om te overleggen wat in deze gemeen Ie ge daan kon worden tot leniging van de nood in het Westen van het land. Beslo ten werd een geldinzameling te houden Via de post ontvingen dc ingezetenen Maandagochtend een circulair thuis, waarin de collecte werd aangekondigd, 's Middags trokken de damos er op uit. met het resultaat dat Maandagavond aan het Nat. Rampen-comité reeds een bedrag van f 24.000 kon worden toege zegd. Daar de inzameling nog niet ge heel in beëindigd en bovendien cle leer lingen van alle scholen in de gemeenU nog een steentje zullen bijdragen, is hel niet uitgesloten dat de opbrengst zal stij gen tot f 25.000.—. LEMELERVELD Ouderavond Chr. scliool. In het Hcrv. Jeugdgebouw is dezer dagen de ouderavond gehouden van de Chr. school, hoofd de heer M. Weits. Toen de voorzit ter van de schoolvereniging, de heer Beukenkamp, de bijeenkomst opende.- was de zaal zeer goed bezet. De heer Hakkers, onderwijzer, hield een inleiding over het onderwerp „onderwijzen en doen onderwijzen" naar aanleiding waar van veel vragen gesteld werden. Na de pauze werden lantaarnplaatjes vertoond over de Chr. herstellingsoorden te Ehm (Dr.) en Terschelling, waarbij een pro pagandist een toelichting gaf. Ds Unger. Geref. predikant (art. 31) sprak het slotwoord. HEINO Negen mille voor leniging van de nood De bussencollecte voor het nationale rampenfonds welke gisteren in Heino werd gehouden is een groot succes gewordPii. De opbrengst was f 9000. Gemiddeld heeft dus iedere Heinoër f 2.18 geofferd. Ook met de kledinginzameling is het uitstekend gegaan. Veel is nog toegezegd maar moet nog worden opgehaald. Zij die nog geld willen geven kunnen deze gift deponeren in de bus, welke is geplaatst in de hal van het gemeentehuis. Burgerlijke Stand. Van 20 t'm 27 Jan. Overleden: Jacobus Herms, 52 j., m. v. F. Klumper (woonachtig te Dalfsen). Woonhuis verkocht.. Naar wc verne men heeft mej. Koopman haar woonhuis onderhands verkocht aan de heer H. Veluwenkamp. Toneeluitvoering voor slachtoffers van watersnood. De toneelvereniging DITO zal a.s. Zaterdagavond in zaal Van Rijssen ten bate van de slachtoffers van de watersnood het toneelstuk „Werp geen steen" opvoeren. Aanvang precies 19.30 uur. LUTTEN In verband met eeuwfeest wordt Herv. kerk gerestaureerd Kostersambt honderd jaar in de 1 familie Smink. In verband met de viering van het eeuwfeest van de Herv. kerk, dat hoogst waarschijnlijk in de maand Mei wordt gehouden, worden thans reeds enige voor bereidingen getroffen. Men is thans druk bezig met de restauratie van het interieur der kerk, dat hoognodig enige verbetering moet ondergaan. Om de kosten zo laag mogelijk te houden worden de werkzaam heden van dit dorpskerkje zo eenvoudig- mogelijk uitgevoerd. De restauratie wordt bekostigd uit giften van gemeenteleden. Oc-k verenigingen drögen Iiêt hat« b|T:"Zo wordt er gezorgd voor nieuwe gordijnen, avondmaalstafel, doopvont, enz. Naar wij vernemen zal tegelijk met het eeuwfeest de familie Smink een merk waardig jubileum vieren. Zij heeft na melijk van geslacht op geslacht eveneens gedurende honderd jaar het kostersambt waargenomen. Eerst was het wijlen de heer H. Smink en later diens zoon G- Smink. Na diens overlijden is het werk voortgezet door mevr. de wed. G. Smink en haar dochter die gehuwd is met de heer H. v. Faassen. NIEUWLEUSEN Vandaag collectè, morgen kledinginzameling Maandagavond kwam op uitnodiging van burgemeester J. Hoekstra de gehele raad en afgevaardigden van kerken, coö peraties. winkeliersvereniging, vrouwen verenigingen enz. in het gemeentehuis bijeen Ier bespreking van de hulp aan de door de watersnood getroffenen. De bu'-p.cmeesler verzoekt alle bedragen via cle pimeonto af te dragen. Hedenochtend boeon de hnïs-aan-huis collecte en mor gen zal kleding worden Ingezameld. Om misverstand te voorkomen vermelden we nog. dat de opbrengst van de col- 'ectc bestemd zal zijn voor het Nationaal Rampenfonds en de kleding voor het Rode Kruis Ter navolging. Op het 25-jarig hu welijksfeest van de heer H. Kuiterman werd Maandagavond een collecte voor. hel Nationaal Rampenfonds gehouden, die f 59.'.'0 opbracht. OMMEN NKAC oogstte succes De Ni.iverdalse Kiavarscriho Accordeon Club concerteerde Zaterdagavond in ho- rtel ..De Zon" voor een vrij talrijk pu bliek. Deze nog jonge club. die onder de bekwame leiding staat van de heer B. Wieldrayer. heeft een bezetting van acht accordeons, twee guitaren, een drum en een slaebas. I-Tet ensemble is goed op el kaar ingespeeld en bracht een populair programma van marsen, walsen en pot pourri's ten gehore. Alle nummers wer den muz.ikaal verantwoord ten gehore gebracht en vielen op door het goede rhythme. Vooral in de marsen blonk het ensemble uit. Medewerking verleende voorts de zanger en jodelaar Hammy Mcnsiuk en de negenjarige Harm Evers met hef bekende lied „Naar de speel tuin". Mcnsink ontpopte zich later ook nog als een vaardig kunstfluiter en imi tator. Dc dub die 25 leden telt. studeert nog druk vorder en hoopt het volgende jaar met een grotere, bezetting te kun nen optreden, Het publiek was enthou siast. De avond werd besloten met een gezellig bal. Marktbericht. Aanvoer 140 nuch tere kalveren. 24 varkens. 103 lopers. 434 biggen. In verband met mond en klauw- zeervoorschriften slechts 1 koe. Voorts 9 paarden en 4 schapen, totaal 715 stuks. Prijzen: paarden f 500 tot f 750; nuchtere kalveren f 30 tot f 45; zeugen f 200 tol f 325; drachtige varkens f 250 tot f 285; lopers f 60 tot f 130; biggen f 32 tot f 47.50; schapen f 80 tot f 100, Varkens handel kalm met lage prijzen', handel in biggen willig. Eieraanvoer 25000 stuks, prijzen f 14.8( tot f 15; jonge kippeneieren f 13.80 tol f 14 per honderd. Rijkspostspaarbank. In het postkan toor Ommen en de daaronder ressorte rende bii- en hulpkantoren werd gedu rende dé maand Januari bij de Rijks postspaarbank ingelegd f 46.513.42 en te rugbetaald f 29.416.54. Vergadering C.H.U. De afdeling Om men van de C.H.U. kwam onder leiding van de heer W. Veldsink bijeen. De heer A. J. Luttekes hield een lezing over „de gevaren der Christelijke politiek". Spr. wees op de verantwoordelijkheid die op de leden van de C.H.U. rust. In het al gemeen zoekt men het nog teveel bii de mensen inplaats van tij God. Volgens spreker moet er meer samenwerking ko men tot heil der mensheid en glorie Gods. De heren Joh. Vosian en H. Lut tekes werden aangewezen om zitting te nemen in het Statenkringbestuur. De heer E. Sfoevelaar zal voorlopig het voorzitterschap van de Gem. kiesver eniging op zich nemen. Predikbeurten. N.H. kerk 10 uur ds Van Heyst. 6.30 uur ds Koolschijn; Vin- kebuurt 10 uur ds Koolschijn (H. Doop)j Geref. kerk 10 uur ds Homburg; 3 uur ds Vonk: Witharen 10 uur ds Vonk; 2.30 uur ds Homburg; Geref. kerk (art. 31) 10 en 3 uur ds Verwoerd. OLST Olst slaat uitstekend figuur 31 Mille in één cUc Olst heeft voor de slachtoffers van de watersnood een bedrag van f 31.320. bijeengebracht, hetgeen neerkomt op f 4.40 per hoofd of f 20.— per gezin, een prachtig resultaat. Gisteravond is zeven Wegens de droeve ramp in ons land gaat de avond, waarin de Heer Dopper een rede zou houden voor de gezamenlijke midden standsorganisaties in CAFE SCHOENMAKER, Viersprong Nieuwleusen op Donderdag 5 Febr. NIlET DOOR. Zeer binnenkort krijgt U opnieuw bericht, en wordt U alsdan verwacht. DE GEZAMENLIJKE MIDDENSTANDSORGANISATIES Turnkring „Zwolle en omstr." hield jaarvergadering In „De Harmonie" kwamen dezer dagen de afgevaardigden van de bij de turnkring „Zwolle en Omstreken" aangesloten verenigingen in vergade ring bijeen. De heer De Boer opende de vergadering met een woord van welkom en hij gaf een overzicht van de gebeurtenissen in het afgelopen jaar. Er is een verheugende stijging van het turnpeil in de kring. Vervolgens werd de agenda in een vlot tempo afgewerkt. De begroting werd z.h.s. aanvaard. In de kas-com- missie werden vertegenwoordigers van „Thor", Kampen; „Quick", Meppel en „Nunspeet" te Nunspeet benoemd. De aftredende bestuursleden, de heren De Boer en Koster, werden bij acclamatie herbenoemd. In de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer J. Mul ler, werd voorzien door de benoeming van de heer A. Fikkert te Epe. De tumdag zal dit jaar gehouden worden op 2e Pinksterdag te Ommen. De jeugddag wederom te Hattem op 11 Juli a.s. De kringkanpioenschappen eind November of begin December te Harderwijk, terwijl hoogstwaarschijn lijk de verenigingskampioenschappen gelijk met de turndag te Ommen zul len worden gehouden. De vaaraigheidsproeven, zullen even als het vorige jaar weer bij de ver enigingen worden afgenomen. Tafeltennis. Zware nederlaag voor Tilia II In de eerste klasse van de Zwolse tafel- tenniscompetitie heeft B.V. een goede 6—4 zege geboekt op het sterke Smits- verf 2, terwijl Smitsverf I een goede prestatie leverde, met een 73 overwin ning op IJzerlecuwen I. IJzerleeuwen 2 verloor in deze klasse mot 82 van He- bico en Ervea I won met 8—2 van NON I. BP I leverde in de tweede klasse een opmerkelijke prestatie door met 91 te winnen van PTT GAK II won hier met 73 van NON II en Blokmelk I van Ervea II met 82. Tilia II had een zware 100 nederlaag te incasseren in de derde klasse tezen de ploeg van Elcctra I. terwijl verdere uitslagen in ci.v.e klasse ais volgt waren: DSVStorien 1 3—7; Zuivel—GOV I 8—2 en Ervea III—DI3B I 6—1. Uitslagen uit klasse 4: Blokmelk n Sïorica II 4—6: GOV II—DOS 4—13 en RVI—Storica III 9—1. HARDENBERG Bijna halve ton hijeen Vrachtauto's vol kleding De door de afdeling Hardenberg van het Rode Kruis, in samenwerking met het gemeentebestuur georganiseerde ac tie ten bate van de getroffen gebieden, is door de bevolking met groot enthou siasme ontvangen en ofschoon od dit ogenblik nog geen volledig beeld kan worden verkregen van heigeen biieen zal worden gebracht, kon dc voorzitter de heer J. Smit ons mededelen. d3t thans reeds ongeveer f 50.000.bijeen is ge bracht. Na het overleg tussen het be stuur van het Rude Kruis, loco-burge meester Z. Valkman cn gemeentesecre taris J W. Rcimk. werd reeds Maandag ochtend een collecte-organisatie in het leven geroepen. Daarbij werd de grootst mogelilke medewerking ondervonden, waardoor bereikt kon worden dat reeds Maandagavond een groot deel van de ge meente was bewerkt, voor het geven van giften in geld en natura. Gisteren werd hier mee door gegaan, zodat verwacht wordt dal de bijdrage van de gemeente Hardenberg hedenavond geheel biieen zal zfin. Naast de giften in geld is in het bij zonder in Hardenberg en Heemse een grote hoeveelheid kleding, schoeisel en dekking bijeen gebracht. Daarnaast heeft de middenstand van Hardenberg een grote hoeveelheid nieuwe kleding, cos- tuums. dekens en schoeisel geschonken, twee grole kamers vol, die binnen en kele, dagen gereed ziin om verzou n te worden. Ook komen bii het Rode Kruis1 tal van opgaven binnen van personen die bereid zijn. in de"getroffen gebieden te werken, van landbouwers die genegen ziin vee te stallen en een groot aantal opgaven van personen om slachtoffers op te nemen. Het personeel van de Leeuwarder Textiel fabriek heeft beslo ten drie uur over te werken en de op brengt daarvan te besleden voor het Rampenfonds. Voor het vervoer van de biieen gebrachte goederen zijn vracht auto's en chauffeurs toegezegd. In de scholen zijn de leerlingen uitge nodigd om uit hun eigen spaarpot een bijdrage te schenken aan het Rampen fonds. Ouderavond o.l. school „Geregeld contact tussen ouders en leerkrachten noodzakelijk" Onder leiding van hel hoofd van do school, de heer J H. Verleur, werd eon ouderavond gehouden van de openbare en lagere en uitgebreid lagere school aan de Stationsweg. Aan de in groten getale opgekomen ouders kon worden medege deeld dat de scholen een goed iaar ach ter dc- rug -hebben en dal voor beide scholen "net leerlingental zodanig is. c!;:(. binnen afzienbare tiid wordt verwacht, dat het aantal leerkrachten moet wor den uitgebreid. De leerlingen van dc ulo-school hebben met veel sue aan het ulo-examen deel genomen. Tor af wisseling van de huishoudelijke bevol kingen betreffende de schob u hu 1:1 dr De Vletter, oud-rector van "t Kennomer Lyceum tn Bloemendaal. een inleiding over ..strijd en vrede tussen gezin cn school". De opvattingen van Je onder wijskrachten. die de leerlingen ob i bekijken, en die van de ouders, die n- er subjectief zijn ingesteld, botsen wel eens. Toch is dat niet nodig en spr. gaf tal van mogelijkheden aan, waardoor deze strijd lot vrede kan worden. Hii achtte het van groot gewicht dat er geregeld contact is tussen •de ouders en het onderwijzend personeel, opdat dil laatste een beter oordcel krijgt op de leerlingen, hetgeen het onderwijs ten goede kan komen. Het geregeld houden van een spreekuur be val spr. aan, en met tal van voorbeel den uit dc practiik illustreerde hii de waarde hiervan. Na de pauze werden verscheidene vra gen beantwoord; Aan de aftredende le den van dc Oudercommissie, Boerricter Van Oort en Vedelaar werd dank ge biecht tn hun plaats werden gekozen de heren K. Smit. J. Kooos en Mulder. STAPHRST Dieren in cle winter buiten In de strenge Novembermaand had de landbouwer H. A. in Staphorst zeven dagen en nachten lang pinken laten Jopen in het land. Verdachte, die nu voor de Zwolse politierechter terecht stond, verdedigde zich door op te merken, dat er toch hooi in het land was ge weest. „En ik had geen stalling". „Dan moét je geen beesten houden", zei de officier. „De grond was bevroren cn zelfs de buren spraken er schande over, en die zijn heus niet zo teer hartig". „Ik dacht, dat de sneeuw wel vlug zou weggaan." „Hou je in het vervolg niet meer met weervoorspellingen op", ried de po'ïtie- rechter aan. Hij veroordeelde A. conform de .eis tot f 100 boete. ton kleding, enz. naar Den Haag gezon den en 15 ton naar Bergen op Zoom. De gehele inzameling heeft slechts één dag in beslag genomen. Het aantal vrijwilli gers was zo groot dat niet van ieders diensten gebruik kon worden gemaakt. Met de inzameling is men gisterochtend begonnen en gisteravond was het werk voltooid, een prestatie die vermelding verdient. Na afloop heeft burgemeester A. Nawiin. allen die hadden medege werkt. hartelijk dank gebracht. KAALTE Wat Raalte deed endoet Reeds Zondagavond kwam op verzoek, van de burgemeester een aantal ingeze tenen in het gemeentehuis bijeen om te bespreken, .hoe men de getroffen Neder landers kon helpen. Maandag werd begon nen met een lijstcollecte. Dinsdagavond negen uur was er f 11.991 binnen. Maar Raalte is een zeer uitgestrekte gemeente en vele lijsten moeten nog binnen komen, gerekend wordt dat het totaal bedrag dicht bij f 20.000 zal liggen. In Schoonheten werd bij 80 gezinnen f 3265 vergaard. F.nkele interessante bij zonderheden: een muziekavond van de U.K. Culturele king leverde f 153 20 en de bekende violist Herman Krebbers schonk zijn honorarium geheel aan het Raalte- eomité; de leerlingen van de Dagam bachtsschool offerden f 72.32; het woon wagenkamp f 58.59. De toneelvereniging E.W.W. speelt a.s. Zaterdagavond wel in zaal Woolderink (alle bijeenkomsten met een vermaak- tintje zijn door de burgemeester verbo den); maar de gehele opbrengst komt ten goede aan het Nationale Rampenfonds. G. J. Weulink en Zn, klompenindustrie ver stuurde Maandagavond 500 paar klompen Dinsdagavond kwam in de raadzaal een groot aantal Raaltenaren bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Ganze boom; het waren afgevaardigden van ver enigingen en organisaties.. Hoewel vele aanbiedingen waren ingekomen voor het opnemen van vee en ook voor vluchtelin gen, zal dit er niet van komen. Verdreven mensen en dieren wil men, zo enigszins mogelijk, dichter bij „huis" onderbrengen. De afgevaardigden van landbouwersorga nisaties werd verzocht, op te nemen hoe vee! hooi, stro en ruwvoer de boeren in dé gemeente eventueel kunnen missen. Besloten werd a.s. Donderdag en Vrij dag een inzameling te houden, waarvoor men met auto's rond komt (ev. met boe renwagens). Gevraagd worden in de eerste plaats: dekens, matrassen, lakens, luiers enzeep. Gedragen kleding heeft men liever niet. Wel graag nog nieuwe kleding en schoeisel. Weer moedercarsns. De afdeling van het Groene Kruis organiseert een z.g. moedercursus. Het is al weer heel wat jaren geleden, dat een dergelijke cursus werd gegeven. De afdeling van de Bond van Plattelandsmeisjes vroeg erom. Jonge moeders en andere jonge vrouwen (niet beneden 18 laar) kunnen cursiste worden. Opgeven bij de wijkzusters Horeman en Bruggink. De eerste les wordt gegeven Donderdag 19 Febr. a.s. In zaal Van dei- Moer aan de Varkensmarkt. B.OUVEEN Jaarvergadering Onderling Paardenfonds Onder voorzitterschap van de heer H. Krale hield de Onderlinge Paardenver- zekering haar jaarvergadering in café Kruidhof, waar 28 leden aanwezig waren. Aan het verslag van de secretaris-pen ningmeester, de heer B. Poolman, ont lenen we. dat de vereniging thans 300 leden telt met totaal 375 verzekerde dieren. In het afgelopen boekjaar wer den negen paarden door het fonds over genomen, waarvoor f 6845 werd uitbe taald. terwijl hiervoor werd terug ont vangen f 3120,' zodat dit een verlies van f 3725 betekende. Er werd een half procent contributie geheven. De totale ontvangsten waren f 9186.27, de uitgaven beliepen f 9481.39. zodat de penning- mees'er een nadelig saldo had te boexen van f 295.12, wat gelukkig nog uit een reserve kon worden aangezuiverd. De aftredende bestuursleden R. Schra, W. Hcngsteboer en L. Winkels werden herkozen. De commissaris J. Hooikam- mer werd bij acclamatie herbenoemd. Naar voren werd gebracht, dat de zg. Duitse paarden bij verzekering soms wel wat hoog waren geschat. Een kleine dis cussie werd hierover gevoerd, maar men was algemeen van oordeel, dat men zich maar bij de beslissing van de schatters zou neerlegger. Verder werd er nog op gewezen, dat nog niet allen zich aan de voorschriften houden bij de herschatting van dieren. Vorig jaar heeft men be sloten. dat degene die 14 dagen na de schattingsdatum zich nog niet heeft ver voegd bij de secretaris, alle rechten ver liest en onder geen enkele voorwaarde recht heeft op enigerlei uitkering bij eventuele schade. Deze bepaling blijft van kracht en er zal streng de hand aan worden gehouden. WIJHE De subsidieverlening voor woningverbetering In ons bericht over de subsidieverlening voor woningverbetering is een klein abuis geslopen. Bericht werd dat op 1 April a.s. het z.g. Terlingen-subsldie zal eindigen. Dat is niet juist. Tot 1 April wordt boven bet Terlingcnsubsidie door de D.U.W. nog een extra subsidie van 6 pet van ds verbouwingskosten verleend. En deze laatste toelage vervalt op 1 April, De subsidie uit het-Terlingenfonds wordt ook nè 1 April verleend. Aangeraden wordt zoveel mogelijk van deze extra sub sidieverlening te profiteren nu de gelegen heid daarvoor nog open staat, ln andere gemeenten geschiedt dit op grote schaal. Hulpactie heeft prachtig resultaat Het was Maandag in Wijhe een drukte van belang. Tn enkele uren tijd organi seerde hot gemeentebestuur een geld- en goederen inzameling, waarvan de op brengst alle verwachtingen ver heeft I overlroffen. Met groot enthousiasme heb ben collectanten uit alle lagen der bevol king aan de actie deelgenomen. Ondanks het gure weer en de sneeuwval hebben de dames en heren hun soms zeer moei lijk cn lastig te bereiken wijken afge werkt en het resultaat was dan Qok ver bluffend. Des avonds omstreeks elf uur was men de elf duizend gulden reeds ge passeerd en nng moeten enkele lijsten bin nenkomen. Gehoopt wordt dal de op brengst de twaalfduizend gulden zal be reiken. Prachtige giften waren daaronder, Bedragen van 109. 250 en 500 waren niet zeldzaam cn er was vrijwel geen gift be n-den do gulden.. In aanmerking .nemende dat deze gemeente bijna 6000 zMen heeft, betekent dat dus dat twee gulden per persoon is gegeven. Tegelijkertijd werd een inzameling van goederen georganiseerd. Vrachtauto's be zochten de buurtschappen en de jeugd verzorgde de kom van het dorp. Het was aardig te zien met hoeveel enthousiasme de jongens zich van hun taak kweten. Zij slaagden erin in enkele uren tijd een wagonlading kleren, e.d. bijeen te bren gen. Naar wij nader vernemen was gister, avond een bedrag van f 15000 bijeen, het geen neerkomt op ongeveer f 3 per inge zetene. Wijhe kan trots zijn op het resultaat van de inzameling. Rijkspostspaarbank. Aan het post kantoor Wijhe werd gedurende de maand Januari ingelegd f 9536,99 en terugbetaald f 20003.48. Tafeltennis. In de cantine van de firma Meester werd de plaatselijke tafel- tenniscompetitie voortgezet met de vol gende uitslagen: Meester 1— Linolea 2 9—1; Meester 2—Linolea 1 46. Meester 1 staat aan de kop met acht punten uit vier wed- strijden, terwijl Linolea 1 met vier puntefo uit drie de tweede plaats bezet. ZWARTSLUIS Onberaden slap had gevolgen Wee autolampen had Engel van 'fc H. uit Nieuw Vennep (Haarlemmermeer) weggenomen bij de sloper M. te Zwol lerkerspel. Verdachte heeft sedert enkele jaren een eigen klein expeditiebedrijfje, dat niet al te best gaat. Toen hij van zijn zwager hoorde, dat er in Kampen werk voor hem zou zijn, ging hij in Zwartsluis wonen. Voor de rechter is hij nog nimmer geweest, verklaarde de ver dediger. mr P. Kapteyn, toen Van 't H. Dinsdag voor de Zwolse politierechter terecht stond. Hij heeft van zijn onbe raden stap reeds moeilijkheden te over gehad: in Zwartsluis werd hij door de politie aangehouden en het gevolg was, dat het stadje ln een minimum van tijd wist wat er gebeurd was. De kinderen van verdachte werden op school uitge- jouvydVan 'tH. was genoodzaakt het stadje zo spoedig mogelijk te verlaten. PI. verzocht een zo klein mogelijke boete en de politierechter, mr J. v. d. Hoop. halveerde de geëiste boete van dertig gulden dan ook. ZWOLLERKERSPEL Veertig mille bijeen In Zwollerkerspel was gisteravond reeds een bedrag van f 40.000 bijeen gebracht voor de slachtoffers in de overstroomde gebieden. MEPPEL Scheepsbouwer veroordeeld Wegens overtreding van de Vellgheids- wet werd de Meppeler scheepsbouwer A. J. D. door de rechtbank te Assen veroor deeld tot f 200 of 20 d. Tegen hem wal f 200 of 20 dagen en 7 dagen voorw. ge- eist, dezelfde straf, waartoe de kanton rechter verd. had veroordeeld. J. B. Colenbrander te De Krint benoemd in Landbouw- voorlichtingsraad De heer J. B, Colenbrander te De Krïm Is door d^ minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening benoemd tot lid van de Landelijke Landbouw- voorlichtingsdienst. Hij vertegenwoordigt in deze raad, waarin overleg zal worden gepleegd betreffende de landbouwvoor lichting in de ruimste zin, de Ned, Chr. Boeren- en Tuindersbond. De Landelijke Voorlichtingsraad is door de minister ingesteld in verband met de wenselijkheid met het georgani seerde. bedrijfsleven op het gebied van de landbouwvoorlichting tot verdere samenwerking te komen. Officiële noteringen 2/2 3/2 Nederland 1951 3% 'Nederland 1948 314 Ned. 1947 f 1000 (3%) 3 Ned. 1937 f 100C- 3 Dollar-lening 1947 3 Investeringscertificaten 3 Neder]. 1962-64 z.b.fS Nederl. 1962-64 m.b.f3 Ned. N.W.S. eert. 2% Indië 1937 A3 Grootboek 1946 3 Ned. Hand. MIJ c.v.a. Alg. Kunstzijde Unie a Calvé Delft c.v.a. Fokker a Van Gelder zn N.V. a Kon. Ned. Hoogovens c.v.a. Ned. Ford a Nederl. Kabelfabrlek a Philips gem, beza Unilever c.v.a. Wilton Feyenoord a Kon. Petroleum Mij a Amsterdam Rubba ..Serbadjadl" Sum. Rubb. a Holland Amerika Lijn a K.N.S.M, nat. bezita Kon. Paketvaart a Kon. Rott. Lloyd a Ned. Scheepvaart Unie a Stv. MIJ Nederland a Handelsver. Amsterdam a Javase Cultuur Mij a Ned.-Ind. Suiker Unie a Deli Batavia Mij a Senembah Mij a Kon. Petr Mij. Stock dlv. Bk. Ned. Gem. (Won.b.) 4*4 Idem fl/5'lO Frieseh-Gr. Hyp.b. (3%) 3 Overtjsselsche Hyp.b (3%) 3 Utr. Hyp.b(3%) 3 Philips S-lening '51 4 Philips S-lenlng '49 3 Amsterd. Bank a Rotterd. Bankvereniglng a Twentsche Bank c.v.a. Berghuizer Papierfabriek a Centrale Suikera Dikkers a Heemaf N.Va Ned Gist- en Spirit.fabr. a Kon. Nederl. Zout a Schokbeton a Stork en Coa 94% 8413 94% 95% 9513 95 H 78i*! 94% 95 156% 165% 95 Ar 94% 95 A 95fJ 9513 78% 94% 95A 73% 62.50 209% 160% 183% 126 129 147% 96% 43% 83% 111% 71% 62.25 104% 114 b 172 166% 163% 172 136% 135% WATERSTANDEN OP 4 FEBR. Keulen 2.84 m. staande water; Ruhrort 5.26 m, was G cm; Lobith 11.52 m, was 14 cm; Nijmegen 9.24 m, was 16 cm; Arnhem 9.15 m, was 16 cm; Eefde 4.95 m, val 7 cm; Deventer 3.84 m, val 7 cm; Katerveer 0 93 m boven N.A.P was 3 cm; Keersluis Willemsvaart 0.07 m beneden N.A.P., val 12 cm.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 6