Eendrachtig in afweer, hulp en opbouw Millioenen guldens stromen binnen bij het Rampenfonds ABDIJSIROOP Amerikaanse hulpverlening met minstens 4000 man Voorlopig geen belangrijke actie van Formosa verwacht Woensdag 4 Februari 1953 Pagina 5 Minister Drees in de Tweede Kamer: Belastingvrijdom voor giften in geld en goederen (Van onze parlementaire redacteur). Een vrijwel voltallige Tweede Kamer heeft gistermiddag de regeringsverkla ring aangehoord, welke dr Drees heeft afgelegd over de nationale ramp, die ons land in de nacht van Zaterdag op Zondag heeft getroffen. Het kabinet was volledig aanwezig, met inbegrip van de staatssecreta rissen. Volbezette tribunes en dichtbezette loges accentueerden, met installaties van radio, film en televisie, het gewicht van deze Kamervergadering. Aan de hand van een kaart, waarop het getroffen eilanden-gebied stond afgebeeld, heeft dr Drees een uiteenzetting gegeven van de omvang van de ramp en van de maatregelen, welke reeds zijn of nog zullen worden ge troffen. Tevoren heeft voorzitter Kortenhorst, in een indrukwekkende, gevoelige rede, uiting gegeven aan de deelneming van de Kamer. Deze rede werd door de Kamerleden staande aangehoord. instanties worden geschonken, komen ten laste van de fiscale winst. Van deze goederen wordt geen omzetbe lasting geheven. Aan fabrikanten en importeurs van tabaksartikelen wordt in dat geval vrijstelling van accijns verleend. Van schenkingen in geld aan het Nationaal Rampen Fonds en van goe deren aan het Ned. Roode Kruis, en eventueel andere daartoe aangewezen instanties, zal evenmin schenkings recht worden grieven. Voorts is terstond aan de ontvan gers opgedragen, verzoeken om uit stel van bélasting van hen, die door de watersnood zijn getroffen, op ruime schaal in te willigen. Nooduit keringen In samenwerking met het Nationaal Rampenfonds zal worden begonnen met de verstrekking van nooduitkerin- gen aan de getroffenen op de voet van de regeling voor oorlogsslachtoffers, waarbij de betrokken gemeentebestu ren nog heden zal worden gevraagd, zich met de uitvoering te belasten. De bijzondere kosten die waterschap pen en andere lagere publiekrechte lijke. lichamen voor herstel van dijken, waterkeringen, wegen e.d., te dragen zouden krijgen, zullen ongetwijfeld hun draagkracht te boven gaan. De Staten-Generaal zullen, aldus dr Drees met de regering van oordeel zijn, dat hier het Rijk te hulp zal moeten komen. Voor het herstel van landbouw gronden, boerderijen en bedrijfsinrich tingen zullen dezelfde organen werk zaam zijn als in 1945. Voor de privaat rechtelijke schade zal een regeling zijn te treffen in de geest van de wet op de materiële .oorlogsschade. Te verwachten is, dat voor de leni ging van de directe nood en vergoeding van verloren kleding en andere parti culiere bezittingen, in de eerste plaats een beroep zal worden gedaan op de offerzin van het Nederl. volk in al zijn geledingen, de omvang van de over stromingsramp is zo groot, dat ook aanzienlijke bedragen voor herstel en schadevergoedingen voor rekening van de schatkist zullen komen. Te verwachten is, dat daarvoor mede zal kunnen worden geput uit de tegenwaarde-rekening, verkre gen uit de dollarhulp. Minister Drees besloot, dat er veel overeenkomst is met de onheilspellende berichten die elkaar opvolgden in Mei 1940. Maar er is gelukkig een diepgaand onderscheid. Er is geen strijd tussen mensen. Er is integendeel sprake van menselijke solidariteit. Er is een vurige wens, alle krachten een drachtig in te spannen tot afweer, hulpverlening, wederopbouw. Moge deze eendracht gezegende vruchten dragen! Na een korte schorsing poogdo de comm. heer Gortzak een gedachten- wisseling uit te lokken, maar ten slotte nam de Kamer het voorstel van de voorzitter, die energiek de hamer had moeten hanteren, aan, om de vol gende week, nadat nadere inlichtingen kunnen worden verstrekt, een debat te houden. In de Eerste Kamer heeft minister Beel hedenmiddag eenzelfde verklaring als de minister-president afgelegd. Volgende week debat In het verloop van zjjn rede heeft dr Drees een uiteenzetting gegeven van de omvang van de ramp en vervolgens een dringend beroep gedaan op allen, die, ondanks de woningnood, in staat zijn slachtoffers op te nemen. Goede en vlotte samenwerking tus sen de overheidsdiensten, die bij de hulpverlening en het herstel betrok ken zijn, zal, aldus dr Drees, worden bevorderd door de instelling van de Coördinatiecommissie-Watersnood-1953, welke onder leiding van minister Beel aan het werk is gegaan. Ter leninging van de directe nood der slachtoffers van de overstromingen heeft het Ned. Rode K^uis de inzameling en verstrek king van goederen zoals kleding en dékking, op zich genomen. Daarnaast zal zeer veel geld nodig zijn voor de verlening van uitkeringen. Het Nationaal Rampen Fonds, in welks bestuur vertegenwoordigers van de departementen van Binnenlandse Zaken en Maatschappelijk werk zijn opgenomen, heeft zich belast met de inzameling vfcn de geldelijke bijdragen. Z.K.H. prins Bernhard is bereid ge vonden het voorzitterschap van dit fonds op zich te nemen, zulks in ver band met het aftreden van jhr mr F. Beelaerts van Blokland. Het Nationaal Rampenfonds wordt bij de uitvoering van zijn taak ge steund' door het apparaat van de na tionale commissie voor de vluchtelin genhulp. Aftrek toegestaan Gelet op de zeer bijzondere om standigheden heeft de regering be sloten, voor giften ten gunste van het Rampenfonds verschillende be- lastingfaciliteiten toe te staan. Met name zullen zowel natuurlijke personen als lichamen voor de In komstenbelasting, de Loonbelas ting en de Vennootschapsbelasting giften in geld aan het Nationaal Rampen Fonds tot elk bedrag, mits schriftelijk bewezen, van het inkomen of de winst mogen af trekken. De wettelijke beperking op het ge bied van aftrek van giften zijn hier niet van toepassing. Over bedragen, die ten behoeve van het Nationaal Rampen Fonds van het loon worden afgestaan, waaronder begrepen loon uit overwerk, hoeft géén loonbelasting te worden betaald. Geen omzetbelasting Goederen, die uit bedrijfsvoorraden ten behoeve van de watersnoodslacht offers aan het Ned. Roode Kruis en eventuele andere daartoe aangewezen Stand gehouden, maar: Toch schade van millioen aan de Afsluitdijk Over het algemeen kan gezegd wor den, dat de Afsluitdijk zich goed heeft gehouden tijdens de barre stormen van het afgelopen weekeinde. Toch is voor ongeveer een millioen gulden schade aan de dijk aangericht. De constructie van de dijk is geble ken goed berekend te zijn.iDe grootste schade kreeg het dijkgedeelte dat de Ewjcksluis verbindt met de kust de z.g. Balgzanddijk. Dit werd veroorzaakt door de minder zware constructie van dit deel van de Afsluitdijk, hier ligt nl. een tweede waterkering achter, de Amsteldiepdijk. Men heeft nu besloten de Balgzanddijk te zullen versterken. De constructie van de Afsluitdijk is berekend op nog zwaarder stormen dan hij nu heeft weerstaan het water is nog vijf centimeter onder het maxi mum gebleven. Kon. Marine in actie Maandag zijn van de Kon. Marine ingezet vijf motorvaartuigen bij Mid- delharnis, het 500 ton opleidingsschip „Abraham van der Hulst" bü Hans- weert, zes motorvaartuigen bij Stel lendam en Hellevoetsluis, een motor vaartuig bij Wissekerk en een bij Sta- venisse. Van Den Helder waren naar Rotter dam onderweg vijf motorvaartuigen. In Den Helder werden gereed gemaakt het 300 tons opleidingsschip „Queen Wilhelmina" en voorts 26 motorsloe pen. In Rotterdam is gereed gemaakt de mijnenveger „Vliestroom". Vliegtuigen van de MLD hebben ver kenningen uitgevoerd boven Goeree- Overflakkee. In Oude Tonge heeft een „Sea Otter" al taxiënd mensen uit benarde posities opgehaald en vervoerd. Correctie trekkingslijst Staatsloterij De volgende correctie van de trek- kinoslijst van de Staatsloterij ontvin gen wij: een prijs van f 200 is met ge vallen op nr. 1293, doch op nr. 1273. Als verstandige moeder geeft gij Uw kleine na tuurlijk het middel dat door zijn geneeskrach tige werking jeugdige „hoesters" als een schild beschermt: AKKER'S 's Werelds beste hoestsiroop - Eerste slachtoffers begraven Vier inwoners van 's Gravendeel De stoffelijke overschotten van vier slachtoffers van de watersnood, inwo ners van het zo zwaar geteisterde 's Gravendeel, zijn gisterochtend om elf uur in ruw houten kisten op het kerkhof in Dubbeldam voorlopig ter aarde besteld. Het zijn de eersten van de ramp, die West-Nederland trof, wier lijken geborgen konden worden. De trieste plechtigheid droeg een zeer sober karakter. De burgemeester van Dubbeldam, sprak bewogen woor den, waarmede hij de gevoelens van de bevolking van het eiland van Dordt tot uitdrukking bracht. Een predikant sprak woorden van troost tot de enkele nabestaanden, die aanwezig waren. Man verdronken, vrouw was geevacueerd Maandag is in de tweede petro leumhaven te Rotterdam de dekknecht A. van der Starre uit de Savornin Lohmanlaan te Sliedrecht, door de duisternis misleid en van boord van de „Sliedrecht" gevallen en verdron ken. Zijn lijk is door de rivierpolitie opgehaald. De vrouw van het slacht offer is geëvacueerd en men zoekt thans uit, waar zij zich bevindt om haar het droevig nieuws te kunnen mededelen. Zweden helpt op uit gebreide schaal Vier tot vijfduizend man zullen deel nemen aan de Amerikaanse hulpver lening aan de Nederlandse rampgebie den. Gisternacht zijn 300.000 zand zakken en 20.000 schoppen in Den Bosch afgeleverd. Grote hoeveelheden drinkwaterzuiveringstabletten en -poe ders zijn per vliegtuig aangekomen. Een Amerikaans detachement, dat des kundig is in het verpakken en para chuteren van goederen, is op het vlieg veld Valkenburg bij Leiden reeds aan het werk. Troepen van de Amerikaanse genie en vervoersafdelingen zijn met grote snelheid ondprweg. Zij zijn met vracht auto's, amphibie-voertuigen en vlieg tuigen uitgerust. Vijf Amerikaanse amphibievliegtui- gen, zeven helicopters, twaalf tot vijf tien lichte verkenningsvliegtuigen en een „vliegende spoorwegwagon" zijn onderweg of opereren onder Neder lands commando reeds in de rampge bieden. Twee marinevaartuigen stomen de Rijn af en alle andere Amerikaanse patrouillevaartuigen op de Rijn zijn in Grote industrieën zorgden voor eerste stoot (Van een speciale verslaggever) In het statige herenhuis aan de Statenlaan 81 te Den Haag staat sinds Zondagochtend, enkele uren na het vreselijke nieuws, de bel niet stil en rin kelen vrijwel constant de telefoons. Daar, in net hoofdkwartier van het Nationaal Rampenfonds, stromen van alle zijden de bijdragen binnen en worden aanbiedingen in de meest uiteenlopende vorm tot hulp aan de ge troffenen gedaan. Een spontane reactie op de oproep tot steun van het Ram penfonds. Hoe zeer het Nederlandse volk met de slachtoffers meeleeft en getroffen is door de ontzettende gevolgen van de watersnood, blijkt duidelijk uit de tot nu toe binnengekomen gaven. Dinsdagmiddag omstreeks vijf uur was reeds een bedrag van enige millioenen guldens ontvangen. Daarnaast waren duizenden en nog eens duizenden kledingstukken aan de Rode Kruispost te Den Haag ingeleverd. DRUKTE AAN DE STATENLAAN Het is voor de eerste maal sinds zijn oprichting in 1935, dat het Nationaal Rampenfonds, dat een overkoepelende organisatie is, op een dergelijke wijze in actie is gekomen. Nauwelijks was het beroep van het fondsbestuur op het Nederlandse volk om, waar maar enigszins mogelijk was en op wat voor manier dan ook, steun aan de getroffenen te verlenen, de deur uit, of van alle zijden kwamen de gaven en giften in een ononderbroken stroom binnen. Enkele voorbeelden Het is natuurlijk niet mogelijk alle gevers te vermelden. Slechts enkele voorbeelden. De georganiseerde Nederlandse land bouw en de georganiseerde Nederland se zuivelbedrijven schonken tezamen 1 millioen gulden; de Unilever heeft een kwart millioen geschonken, de Neder landse Bioscoopbond en de stichting Bio-vacantieoord f 100.000. Vandaag draait het eerste filmnieuws van de In doodsangst op het dak van hun huis staande, temidden van het woeste water, seinden deze mensen met een vlag naar het toestel, waarin de Engelse fotograaf zich bevond, die deze foto maakte, toen hij Maandag over Walcheren vloog. (Luchtfoto ANP) ramp in de bioscopen, van morgen tot en met, 12 Februari wordt in alle the aters gecollecteerd. De Nederlandse meelimporteurs heb ben hun bezit aan jute zakken, 66000 stuks, ter beschikking gesteld. De NV Philips Gloeilampenfabrieken heeft een bedrag van honderdduizend gulden aangeboden. Bovendien heeft het personeel, dat 25.000 mensen om vat, het besluit genomen om in de komende week twee uren over te wer ken ten behoeve van de slachtoffers van de ramp. Dit laatste bedrag zal door de NV Philips worden aangevuld met de resultaten, verkregen uit deze extra arbeid. Ook de directie van de AKU te Arn hem stelt een bedrag van honderddui zend gulden ter beschikking. De direc-, tie van de Hoogovens heeft een bedrag van vijftigduizend gulden aangeboden. Het personeel van Van der Heem NV heeft zich bereid verklaard een dag loon af te staan. De directie legt er een even groot bedrag bij. Contrasten Maar het waren niet alleen de grote industriëlen, die hun plicht begrepen, want honderden en honderden goede gevers komen op de Statenlaan bren gen wat zij missen kunnen. Schoolkinderen, die in tie klas een inzameling hebben gehouden of die hun spaarpot hebben omgekeerd, ou den van dagen die van een klein pen sioen een gedeelte afstaan voor hun zo zwaar getroffen landgenoten. Na de niet onbemiddelde zakenman, die met de wagen voorrijdt en uit een behoor lijk gevulde portefeuille 100 gulden overreikt, klopt het oude Scheveningse vissersvrouwtje aan, dat met 'ranen in de ogen enkele van de weinige guldens, die ze heeft, overhandigd. En zo gaat het door, jong en oud, rijk en arm, zij allen begrijpen wat hier op het spel staat. Hulp uit vele landen Uit alle delen van de wereld stromen blijken van sympathie en aanbiedingen van hulpverlening in Den Haag binnen. Tot nu toe kwam uit zestien landen (óók Rusland) hulp in alle mogelijke Nadat Frankrijks president Vincent Auriol, die een der eersten was die zijn deelneming betuigde, de hulpacties had ingezet, stuurde de Franse regering twee bataljons genietroepen en spoor- •wegmaterieel. De Verenigde Staten gaven technisch materiaal en troepen en wagens. Duits land kwam met alle mogelijke vormen van hulp uit tientallen steden en pro vincies en bovendien met een corps van honderd „beroepsredders" met boten. België stelde drie duizénd man troe pen ter beschikking. Een woordvoerder van het bureau voor de wederzijdse veiligheid, MSA, heeft de regering te kennen gegeven, dat de Verenigde Staten fn principe welwillend staan tegenover het gebruik van tegenwaardefondsen van de vroe gere Marshallhulp ten behoeve van de herstelwerkzaamheden in de getroffen gebieden. staat van alarm om bij eerste waar schuwing naar Nederland te vertrek ken. Marine in actie De Koninklijke Marine heeft thans 122 motorvaartuigen, tien sloepen en een groot aantal rubberboten ingescha keld bij het reddingswerk. Hierbij zijn zeven mijnenvegers, die in de afgelo pen nacht om 24.00 uur uit Den Helder over zee zijn vertrokken. Van Duits land uit zijn naar ons land onderweg 13 landingsvaartuigen en 3 motorbar kassen van het Britse Rijn-flottielje. Hierbij hebben zich vier motorvaartui gen van de Belgische marine aangeslo ten. De Marineluchtvaartdienst is tot twaalf uur in de afgelopen nacht door gegaan met h°t afwerpen van rubber boten en voedsel o.a. bij Zierikzee en Middelharnis. De helicopter van de Marineluchtvaartdienst heeft tot nu toe 45 mensen uit benarde posities gered. Het reddingswerk met vliegtuigen wordt ook heden op volle kracht voort gezet. Droppings door KLM-Dakota De KLM deeldt mede, dat tot Maan dagavond elf uur KLM-Dakota's bezig zijn geweest met 't uitwerpen van rub berboten en levensmiddelen. Nabij Sommelsdijk werd dit werk bijgelicht door auto's. Hier werden succesvolle droppings verricht. Gisteren zijn twee Dakota's van de KLM behulpzaam. Een twintigtal ste wardessen heeft zich ter beschikking gesteld van de U.V.V. (Unie van vrou welijke vrijwilligers) te Amsterdam. Nederlanders in Indonesië In Djakarta is een cehtraal comité gevormd onder leiding van de Neder landse Hoge Commissaris, mr W. F. L. graaf van Bylant, teneinde op zo kort mogelijke termijn éen snelle en daad werkelijke hulpverlening te organi seren. Het hoofdbestuur van de „Stichting door de Eeuwen Trouw" heeft aan de kampraden van de woonoorden voor de Ambonezen verzocht te bevorderen, dat alle mannelijke Ambonezen van 15 45 jaar hun diensten aanbieden. Kleren en dekens uit Zweden Een eerste zending, hoofdzakelijk be staande uit kinderkleren, ten bedrage van honderdduizend Zweedse kronen, werd reeds Maandag door het Zweedse Rode Kruis afgezonden. Dinsdag werd van Zweden uit een nieuwe zending van vijfduizend dekens en andere kle ding gestuurd. Binnen enkele dagen zal een nog grotere partij kleren, voor namelijk bovenkleren, worden ver scheept. De Zweedse radio heeft Maandag tot een nationale collecte opgeroepen. Voor aanzienlijke bedragen is reeds in getekend. Het Zweedse Rode Kruis, dat over drie weken zijn grote jaarlijkse inzamelingsactie zou beginnen, is hier mede direct begonnen en deze is alt hulpactie voor Nederland bedoeld. Admiraal Radford zou geroepen zijn tot belangrijke rol in Azie HARTELIJK APPLAUS VOOR EISENHOWER Vooraanstaande Franse diploma ten in Parijs zijn van mening, dat Eisenhower's besluit over de „de- neutralisering" van Formosa voor namelijk dient om de Chinese com munisten „de bescherming te ont nemen, die zij in feite van de Amerikaanse zevende vloot genie ten". Men verwacht overigens geen uitbreiding van het conflict in het Verre Oosten, daar de Chinese na tionalisten niet zonder Amerikaan se hulp een aanval kunnen begin nen. Bovendien meent men uit Eisenhower's woorden te mogen opmaken, dat geen belangrijke be sluiten aangaande het Verre Oos ten zullen worden genomen zon der overleg met de in hoofdzaak belanghebbende Westelijke mo gendheden. Admiraal Arthur Radford, Ameri kaans opperbevelhebber in het gebied van de Stille Oceaan, heeft Maandag na een onderhoud van een half uur met president Eisenhower verklaard, niet te verwachten, dat de Chinese nationalisten op Formosa in de onmid dellijke toekomst hun aanvallen op het vasteland zullen uitbreiden als gevolg van de „deneutralisering" van For mosa. Volgens AFP behoort admiraal Rad ford tot degenen, die een blokkade van de Chinese kust en gebruikmaking der Amerikaanse superioriteit ter zee en in de lucht in het Verre Oosten voor staan. Radford zou geroepen zijn een belangrijke rol te spelen in de nieuwe politiek der regering ten aanzien van Azië. De leden van de Amerikaanse Senaat en het Huis van Afgevaardigden brachten Eisenhower gisteren staande een ovatie, toen hij binentrad om zijn „State of the Union message" uit te spreken. In de eerste vijf minuten werd er door de congresleden zes maal geap- plaudiseerd, voornamelijk bij de krach tige verklaringen ten aanzien van de buitenlandse politiek. Het applaus nam tot grote kracht toe, toen de president met klaar blijkelijke verwijzing naar de over eenkomst van Jalta zei, dat zijn, regering „geen enkele soort van verplichting zou erkennen, welke in geheime clausules in het ver leden met buitenlandse regeringen waren aangegaan en het in slaver nij brengen van volkeren toelie ten". Maar de Congresleden luisterden in stilte, toen de president zijn politiek ten aanzien van Europa uiteenzette. Men applaudisseerde opnieuw krachtig, toen hij sprak over omvangrijker ge bruikmaking van Zuid-Koreaanse troe pen. Hetzelfde was het geval bij zijn bekendmaking, dat Formosa „gedeneu- traliseerd" zou worden. Het applau# was zwak, toen de president verklaar de dat het onverstandig zou zijn de inkomsten te verminderen, voordat de uitgaven worden verlaagd. 27

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5