9575 Via België kan men naar Walcheren rijden Niet gelijk te stellen met geestelijke verzorging Militaire hulp voor noodgebieden volledig ingeschakeld -GEEFT—i Donderdag 5 Februari 1953 Pagina 4 ZEELAND IS VER WEG. Bij de Antwerpse tunnel staan lifters (Van een speciale verslaggever) Wij zijn Woensdag per auto van Brabant uit Zeeland binnenge komen, maar wie verwacht, dat thans weer de normale „overland"- verbinding met deze provincie tot stand is gekomen, vergist zich toch terdege. Op het moment, dat wij dit schijven, bestaat de verbinding al niet meer. Het is overigens ook geen ritje om igmand aan te bevelen: 'n aantal km na Woensdrecht duikt de grote weg het water in en bij laag water kan men dan via een omweg, langs dfe berm van dijkjes over Zuid-Beveland krui pen onder een hoek van een graad of dertig. Achter Kruiningen kan men dan weer op de grote weg rijden, die Slachtoffers helpen slachtoffers De opvarenden van het stoom schip „Carthage" uit Tunis, dat tij dens het stormachtige weer op het strand van Scheveningen is gewor pen en daar thans muurvast ligt, hebben hun medeleven betoond met de slachtoffers in de overstroomde gebieden. Zij hebben gisteren een geldinzameling gehouden. WALCHEREN KWAM ER GOED AF Weinig drinkwater in Vlissingen en Middelburg. De Provinciale Zeeuwse Courant, die thans te Goes wordt gedrukt, zal van Dinsdag af gaan draaien bij het „Rot terdams Nieuwsblad" te Rotterdam. De drukkerij in Vlissingen, waar het blad tot en met Zaterdag jl. verscheen, is namelijk door het water zwaar be schadigd, en 60.000 ton papier ligt in het water. In de Vlissingse binnenstad heeft van Zondagochtend 4 uur tot Maandagochtend 3Vs m water gestaan, dat echter nu voor een belangrijk deel weer is verdwenen. De boulevard is op vele plaatsen zwaar beschadigd, doch voor het overige is Vlissingen, gezien de omstandigheden een der meest bevoorrechte plaatsen in Zee land. Het leven is er vrijwel normaal, het veer naar Breskens wérkt en al leen het weinige drinkwater is nog een handicap. Vlissingen krijgt name lijk een deel van zijn water Van Os-' sendrecht in West-Brabant, doch de waterleiding over de Kreekrakdam ós beschadigd, waardoor de watervoor ziening naar Zeeland is afgesneden. In Middelburg lopen de waterkra nen helemaal niet. Het water is er ge rantsoeneerd. Het wordt via tankwa gens gedistribueerd. Walcheren is er nog vrij goed afge komen, en als men door Middelburg rijdt, zou men niets van de watersnood merken, als het er niet vol was van doortrekkende evacué's, die via Zeeuwsch-Vlaanderen afgevoerd wor den. 1220 ha van het eiland staan on der water. Redding in de nacht Vlieger doet goed werk In de nacht van 3 op 4 Februari is op Schouwen en Duiveland een aantal mensen van het dak van een huis ge red door het stoutmoedige optreden van een reserve-kapitein-vlieger van de luchtmacht, die met een sportvlieg- tuig drie rubberboten afwierp tijdens een moeilijke vlucht in het duister. Deze reserve-officier, de heer J. Hoekstra, die zich thans niet in actieve dienst bevindt, stelde zich met zijn Fairchild-vliegtuig beschikbaar voor reddingswerk op punten, waarvan be kend was, dat zij tot de z.g. noodadres sen behoorden. Hij voerde drie rubber boten mee, voorzien van lange touwen, die hij tussen 2 en 5 uur in de ochtend van 4 Februari met succes op een be narde plaats op het eiland Schouwen en Duiveland heeft kunnen neerlaten. De lange touwen gebruikte hij om ver binding tot stand te kunnen brengen tussen de mensen op het dak en de reddingboten, dié in de nabijheid in het water terecht kwamen. Dank zij deze touwen konden de in nood ver- kerenden de boten naar zich toe trek ken en deze vervolgens gebruiken om zich van hun benarde positie te ver wijderen. Dezelfde vlieger heeft reeds vóór dit nachtelijk avontuur daadwer kelijk en vrijwillig aan het reddings werk uit de lucht deelgenomen en is ook thans nog op dit gebied actief. Plunderaars Streng optreden tegen ellendelingen In het zwaar getroffen 's-Gravendeel bevinden zich duizend Inwoners, die, of niet geëvacueerd wilden worden of terug kwamen. Vijf onverlaten, die zich aan plun deren schuldig maakten, zijn gearres teerd en ingesloten in het huis van bewaring te Dordrecht. Men heeft zich genoodzaakt gezien in 's-Gravendeel een avondklok in te stellen. Het is verboden om van half zeven 's avonds tot zeven uur 's ochtends zich daar op straat te begeven, als men geen toestemming heeft. De politie heeft opdracht gekregen om na de eerste sommatie te schietend' In Goes is een man gearresteerd, die 40.000 gulden had geroofd uit verlaten, woningen. Ellendige plunderaars mis bruiken de vaak zo hoognodige bootjes voor hun schandelijk werk. Ook uit andere plaatsen meldt men arrestaties van plunderaars. verder naar Vlissingen goed berijd baar is, met uitzondering van een deel over de dam tussen Zuid-Beveland en Walcheren, waar het weer „dijkjes- werk" wordt. Toen wij in de namiddag dezelfde weg terug wilden, stond op een zijweg bij Kruiningen een brandweerman, die ons beslist terugwees en ons zond naar de burgemeester van Ierseke. Met grote moeite kan men bij deze bestuur der van Ierseke belet krijgen. En te recht, want hij heeft in deze dagen meer te verwerken gekregen dan waarschijnlijk in zijn gehele burge meesters loopbaan. Honderden passe ren dagelijks zijn bureau, slachtoffer, van Schouwen-Duiveland, die hier z< snel mogelijk moeten passeren. „Terug over Rilland Bath?", zeïde de burge meester. „Bestaat niet en bovendien geef ik alleen mijn toestemming voor wagens met puin, welke daar nodig zijn voor het herstel. „Maar wij zijn er vanochtend door gekomen", zeiden wij. „Dan heeft u geluk gehad, dat het net het laagste tij was. Nu staat er minstens alweer een meter water. Als u beslist terug wilt, kunt u via Vlis singen, Breskens en Antwerpen". Dat hebben wij gedaan. ZONDER PASPOORT Zonder paspoort of andere officiële papieren. De Belgische en Nederlandse douanen weten het al: van Zeeland af mag vrijwel ieder er door en ook bij het binnenkomen m Nederland worden vrijwel geen moeilijkheden in de weg gelegd, mits men kan aantonen dat men inderdaad uit Zeeland komt. Honderden lifters staan bij Vlissin gen en bij Breskens en zelfs troffen wij er een paar bij de Antwerpse tun nel. Het zijn voor een groot deel vrij willigers uit de rest van het land, die aan de dijken hebben gewerkt en na een paar dagen worden afgelost. Soms is er dan geen transport terug en gaan zij op eigen houtje liften. Penning watersnood 1953 De Vereniging voor Penning kunst heeft besloten, een penning uit te geven, die de watersnood 1953 tot onderwerp heeft. De pen ning wordt algemeen verkrijgbaar gesteld en de netto-opbrengst zal ter beschikking van het Nationaal Rampenfonds worden gesteld. Prof. L. O. Wenckebach is bereid gevenden het ontwerp hiervoor te maken. Diplomaten vlogen boven rampgebied „Dat had ik me niet kunnen voorstellen" Met ontsteltenis hebben de diplo matieke vertegenwoordigers van een veertigtal landen, uit alle delen van de wereld, gisteren van de lucht uit waargenomen van welke enorme af metingen de ramp is, die de immer ge vaarlijke en verraderlijke watervijand ons land heeft toegebracht. Door hen heeft gisteren de gehele wereld gezien hoe dit kleine, lage land aan de zee, dat aller bewondering af dwong om de kracht en. vastberaden heid. waarmee het na-oorlogse herstel werd aangepakt, thans opnieuw werd geslagen en bloédt aan duizenden wonden. De diplomaten maakten een vlucht van bijna twee. uur, met een DC 6 van de KLM, op uitnodiging van het mini sterie van Buitenlandse Zaken. Indruk ken der diplomaten? Zij zijn alle de zelfde. „Ontzettend", „verschrikkelijk" „dat had ik me niet kunnen voor stellen", het is nog veel erger dan liet beeld, dat ik me reeds bij Dordrecht of in Noord-Brabant persoonlijk had gevormd". Ruim 3 millioen sigaretten voor slachtoffers De gezamenlijke Nederlandse siga rettenindustrie heeft een hoeveelheid van 3.050.000 sigaretten aan het Rode Kruis beschikbaar gesteld ten behoeve van de slachtoffers. Mijn vaderland Holland' zwaar ben je getroffen In die vreselijke nacht: Vele, vele honderdtallen Heeft de nacht geen dag gebracht Have, goed en landerijen, Eigen, dierbaar plekje grond: Niets wat de zo brute krachten Van 's lands erfvijand weerstond.... Diep geschokt is onze natie, Maar zij heeft haar plicht verstaan: Dadelijk is door millioenen Veel besproken, veel gedaan! Vóór het water in het Westen Nog één streepje was gezakt, Werd reeds in de elf provincies Hulp geboden, aangepakt. 't Is een lichtpunt, één klein lichtpunt In die diepe' duisternis, Dat de band, de ware eenheid, Overal weer tastbaar is. Extraatje voor helpende militairen Minister Staf heeft goedgekeurd, dat militairen, die daadwerkelijk optreden in de noodgebieden, tot nader order per dag een extra zakgeld zullen ont vangen van een gulden, alsmede een pakje sigaretten, zulks met terugwer kende kracht van Zondag 1 Febr. af. Zo spoedig mogelijk verlof. De chefs van de staven maken be kend, dat zij -zich volkomen bewust zijn van de grote ongerustheid welke op ihet ogenblik bij ,de militairen, afkomstig uit de geteisterde gebieden, bestaat. Zij zouden niets liever doen dan deze mi litairen met verlof te zenden. Hoezeer zij zich ook bewust zijn van de zwaarte van de door hen te treffen maatregelen, achten zij het niet verant woord, thans aan militair personeel verlof te verlenen. Zodra echter de toestand is gestabiliseerd zal aan per soneel uit de door de nationale ramp getroffen gebieden een buitengewoon verlof met familiebezoek worden ver leend van vier dagen. HUMANISME IN EERSTE KAMER NUCHTER ANTWOORD VAN MINISTER STAF (Van onze parlementaire redacteur). De behandeling van de Oorlogs begroting in de Eerste Kamer heeft, gelijk te verwachten was, een bijzonder accent gekregen door een debat over de geestelijke ver zorging van de militairen. De kwestie is geenszins nieuw, maar door de deining, welke mede als gevolg van de beantwoording door minister Staf van de vragen van mag. dr Stokman over de be zinningsbijeenkomsten van 't Hu manistisch Thuisfront is ontstaan, heeft zij nieuwe en ook politiek scherpere impulsen gekregen. Vertegenwoordigers van alle fracties hebben aan het debat deelgenomen. Het best, althans het uitvoerigst, ge documenteerd kwam daarbij de AR senator Algera voor de dag. Het was Holland, Holland, lief, klein landje: In dit uur van smart en rouw, Ben je weer zo stoer en krachtig, Ben ik weer zo trots op jou! PHILIA. Minister Staf prijst aandeel van de bondgenoten (Van onze parlementaire redacteur) In de Eerste Kamer heeft de mi nister van Oorlog en Marine uiting gegeven aan de erkentelijkheid van de regering voor de hulp, welke door de bondgenoten wordt ver leend bij het reddingswerk en de leniging van de nood in de ramp gebieden. Deze hulp werd reeds Zondag aan geboden en in dank aanvaard, toen de Amerikanen met amphibievaartuigen bij het reddingswerk werden inge schakeld. Ook de Engelsen kwamen met in Duitsland gestationeerd mate riaal te hulp. Belgische militairen zijn ingeschakeld bij de evacuatie en ^.bij het herstel van de dijken. Franse troe pen némen met motorvletten aan het reddingswerk deel, terwijl ook de De nen met motorvletten zijn ingescha keld. Voor al deze hulp, aldus de minister, waarvan uiteraard niet meer dan een vluchtige opsomming kan worden ge geven, is de Nederlandse regering de bondgenoten van harte dankbaar. In totaal zijn in het rampgebied 5000 Amerikaanse soldaten bij het reddings werk betrokken. Zij zijn onder het be vel geplaatst van de territoriale be velhebber-generaal Buurman van Vrgden. Minister Staf heeft uiting ge geven aan zijn grote waardering voor wat de militairen in alle rangen heb ben gepresteerd en nog presteren. De minister sloot zich aan bij de hulde, welke door de woordvoerders in de Eerste Kamer aan de militairen was verleend. Drie soldaten en twee leden van het Marinepersoneel worden ver mist De minister gaf een uiteenzetting omtrent de organisatie van de militaire hulpverlening. Terstond na de eerste mededelingen heeft de militaire be velhebber in Brabant de eerste maat regelen getroffen. Daarop is de order van de chef van de generale staf tot onmiddellijke terugroeping van ver lofgangers gevolgd. De omvang van de overstroming kon men toen nog niet overzien, maar Zondag om twaalf uur kon het hulpverleningswerk reeds ter hand worden genomen. De militaire hulp onder beyel van de territoriale bevelhebber bepaalt zich uitsluitend tot het verlenen van medewerking. De organisatie van de bijstand is geheel in handen van de burgerlijke autoriteiten. De minister, die de grootste waardering had voor het optreden van marine- en lucht- niet de eerste maal, dat deze afgevaar digde zich mengde in een debat over het humanisme en hij deed het ook nu sterk geëmotioneerd, scherp tegenover elkaar stellend zijn christelijk belijden en de aftvijzing van die belijdenis door de Humanisten. Hij verscherpte dit be toog door citaten uit de humanistische literatuur, en al stelde mr In 't Veld daar tegenover, dat hij veel van wat in deze citaten werd geschreven niet kan onderschrijven, wat de heer Algera stelde, maakte in de Kamer toch wel sterke indruk. Politiek belangwekkend was, dat de heer Algera er aan herinnerde dat reeds in 1949, toen de geeste lijke verzorging van de DUW-ar- beiders in het geding was, zijn par tijgenoot Schippers het afwijzend standpunt zijner fractie t.a.v. het Humanisme ten principale was ge steld. Destijds heeft de K VP er het zwijgen toe gedaan en daarom is 't des te meer verrassend, dat men zich nu zo te weer stelt. Minister Staf heeft op zeer nuchtere wijze gezegd, wat er met betrekking tot het Humanistisch Thuisfront eigen lijk aan de hand is geweest, nadat de heer In 't Veld nog eens zijn op 14 Ja nuari verdedigde standpunt had toege licht. Hij achtte een openhartig en eerlijk gesprek beter dan het langs el kaar heenpraten. De heer In 't Veld zag wel degelijk een mogelijkheid tot een overeenstemming te komen. Men heeft het voorgesteld, zo zeide ministef Staf, alsof iedere soldaat die vrije dagen wil hebben, vrij kan krij gen voor het bezoeken van bezinnings- samenkomsten van het Humanistisch verbond. Men moet het ook zien in de juiste verhouding: twaalf bijeenkom sten, elk voor dertig man, per jaar. Aan de gestelde taak voor de geeste lijke verzorging: de christelijke waar den te bewaren en te versterken wordt onverkort de hand gehouden en door de uitingen van het Humanistisch thuisfront mogen die waarden niet in twijfel worden gesteld. Van enige gelijkstelling van het werk van het Humanistisch thuisfront met dat van de kerken is geen sprake. Bij subsidiëring van de Thuisfronten moet worden nagegaan, dat in de uitingen niet tegen de christelijke waarden zal worden ingegaan. Bezin ningsbijeenkomsten van het Humanis tisch thuisfront mogen niet worden bezocht door militairen uit kerkelijk milieu; minderjarigen mogen alleen deelnemen op schriftelijke toestemming van ouders of voogden. De minister kan zich overigens ook wei verenigen met de opvatting van de heer Algera, die gesteld had, dat de kwestie der geestelijke verzorging een zaak is van regeringsbeleid. En daarmede is deze kwestie voor- Nat Rampenfonds Verlieslijsten van het Rode Kruis Vandaag de eerste Vandaag geeft het Rode Kruis een eerste verlieslijst uit waarop meer dan honderd namen voorkomen van perso nen, waarvan verluidt, dat zij om het leven zouden zijn gekomen of vermist worden. Deze lijsten zullen zoveel mogelijk dagelijks worden uitgegeven. De gege vens, die daarop voorkomen, zijn on gecontroleerd. Zij kunnen voor familieleden en verwanten van daarop vermelde personen dus hoogstens een aanwijzing zijn, dat rekening moet worden gehouden met het feit, dat de verwant mogelijk iets is overkomen. De lijsten zullen ter inzage liggen bij deplaatselijke afdelingen van het Rode Kruis. Men gelieve deze afdelin gen niet op te bellen voor infor maties, In Zeeland en de Zuid-Hollandse eilanden zijn speciale functionarissen van het Rode Kruis bezig met het ver iameien van gegevens. Sommige daar van zullen verstrekt zijn door nog ter plaatse aanwezige autoriteiten, andere afkomstig van ooggetuigen, evacué's, militairen en burgers, die helpen aan de bestrijding van de ramp en haar gevolgen enz. Daar het onder de hui dige omstandigheden ondoenlijk is de verstrekte gegevens alle op korte ter mijn te controleren en op hun be trouwbaarheid te toetsen, kunnen ge noemde verlieslijsten dus alleen be schouwd worden als een voorlopige informatie, die voor correctie vatbaar is. (Ons is verzocht de verlieslijsten niet te publiceren. Wel liggen de lijsten op ons bureau ter inzage. - Red.). Snel en juist recht De politierechter te Rotterdam heeft een 26-jarige timmerman veroordeeld tot een gevangenis straf van zes maanden zonder af trek, wegens diefstal van drie jas sen, enige dagen geleden gepleegd in de Ahoyhal uit goederen, be stemd voor de vluchtelingen uit de geteisterde gebieden. De officier had eveneens zes maanden geëist, zeggende dat het hem speet, niet meer te kunnen eisen tegen deze man, voor wie iedere kwalificatie nog te gunstig is. Er werd een wetsartikel toege past, dat normaal niet veel onder de aandacht komt, nl. betreffende diefstal bij watersnood. strijdkrachten, deelde mede dat tegen militairen, die aan de lastgeving geen gevolg hebben gegeven, maatregelen l°Pl& weer van de baan. zullen worden getroffen. VELE WEDSTRIJDEN AFGELAST Afdelingsvoetbal, handbal, hockey, korfbal en tafeltennis In verband met de overstromings ramp zijn tal van sportwedstrijden voor het komende weekeinde afgelast. De afdeling Zwolle van de K.N.V.B. heeft al de wedstrijden voor Zaterdag en Zondag uitgesteld. Het Ned. Handbalverbond, de Kon. Ned. Hockeybond en Kon. Ned. Korf- balbond hebben eveneens al de wed strijden voor het weekeinde afgelast en hetzelfde geldt voor al de competitie wedstrijden van de Ned. Tafeltennis- bond. Het- K.N.V.B.-bestuur zou zich heden beraden oyer het organiseren van een hulpactie, alsmede over het al of niet doorgaan van het wedstrijd programma voor Zaterdag en Zondag. Hulpactie van de middenstand De commissie van overleg van de drie centrale middenstandsbonden, waarin samenwerken de Christelijke Middenstandsbond, de Kon. Ned. Mid denstandsbond en de Ned. Kat. Mid denstandsbond, hebben gemeenschap pelijk richtlijneh uitgevaardigd om tot een gecoördineerde actie te komen van de Nederlandse middenstand. Aan alle leden van de vak. en standsorganisaties dezer centrale mid denstandsbonden is reeds met grote klem verzocht zo ruim mogelijke steun te verlenen aan het Nationaal Ram penfonds. Daarbij heeft men aange spoord de suggesties te volgen, welke door de Stichting van de Arbeid zyn gegeven. Daarnaast zijq maatregelen geromen om de door de samenwerkende vak bonden in de afzonderlijke branches ondernomen steunacties ter voorzie ning van materialen en bedrijfsuitrus- ting voor de getroffen bedrijven aan te vullen met acties van de plaatselijke middenstandsverenigingen. Richtlijnen hiervoor zijn aan de plaatselijke afde lingen verstrekt. Van de centrale organisaties en de organen van de vakbonden en de standsorganisaties uit worden boven dien middelen beschikbaar gesteld, welke zullen dienen om getroffen mid- denstandsbedrijven te zijner tijd aan vullende steun te geven, welke steün aangewend kan worden om de onder nemingen weer op gang te helpen. Rectificatie Prof. ir P. Ph. Jansen schrijft ons dat ten onrechte in ons blad van 2 Fe bruari de indruk is gewekt dat hij een belangrijk aandeel heeft gehad in het dichten van de dijk bij Ouderkerk aan de IJssel. Het succes, daar bereikt, is vrijwel geheel te danken aan het ini tiatief van de autoriteiten aldaar. Prof. Jansen is wel ter plaatse geweest en hij is vol lof voor het werk dat door militairen en burgers tezamen tot stand is gebracht. Dat de Krimpener- waard is gered, is niet aan prof. Jansen te danken, zo verklaart hij. Oorlogsbegroting door Eerste Kamer aanvaard (Van onze parlementaire redacteur) Ondanks gemaakte fouten en gebleken tekortkomingen is er geen aanleiding voor defaitisme, maar voor gematigd op timisme. dat wij een redelijke defensie kunnen opbouwen. Dat zeide minister Staf gisteren in de Eerste Kamer bij de verdediging van zijn begroting. Hem en de staatssecretarissen gewerd van alle zij den in de kamer veel waardering voor het gevoerde en uitgestippelde beleid voor de opbouw van de krijgsmacht. Slechts van communistische zijde was er, zoals te doen gebruikelijk, critiek. maar de heer Geugjea, die de plaats van de heer Van Santen inneemt, overtreft deze weliswaar in demagogisch vernuft, maar bepaald niet in kennis en ir Staf had dan ook niet veel moeite, zich de ben jamin van de Eerste Kamer van het lijf te houden, al konden wij 's ministers verdediging van hét aan militairen uit gereikte geschrift een zakelijke uit eenzetting van wat een militair behoort te weten nu niet in alle opzichten be wonderen. Met klem heeft de minister nog een/ gewezen op het gewicht van de deelne ming van West-Dultsland aan de E.D.G. Hij deelde voorts mede. dat op de NATO-conferentie in Parijs uitdrukking is gegeven aan de vaste ♦vil. het gehele NATO-gebied integraal te verdedigen. In April zal in behandeling komen de vraag vap Ridgway om hoger bedragen voor de verdediging beschikbaar te stellen. De Nederlandse regering zal naar vermo gen medewerken, maar de minister liet niet na. er met betrekking tot de finan ciële consequenties op te wijzen, dat Ne derland in vergelijking tot andere lan den een redelijke bijdrage levert en dat gezocht moet worden naar evenwicht in de militaire inspanning en het econo misch en sociaal welvaartspeil. De Kamer heeft de begroting goedge keurd. met aantekening, dat de C.P.N. geacht wilde worden te hebben tegenge stemd. Bejaarde landbouwer verdronken (Van onze correspondent) Uit de Wetering te Laag-Zuthem (gemeente Zwollerkerspel) is het lijk opgehaald van de 71-jarige landbou wer H. Brilman uit de Velner onder Raalte. De heer B. was naar Heino gegaan om zijn daar wonende zoon te bezoe ken. Toen hij 's avonds niet naar huis terugkeerde maakte zich men niet on gerust, omdat men veronderstelde, dat hij in Heino was blijven overnachten. is dezelfde avond echter wel uit Heino vertrokken, doch bij het passe ren van een brugje over de Nieuwe Wetering is hij te water geraakt eri verdronken. De heer B. was een krasse ondernemende man. Ondanks zijn hoge leeftijd was hij nog bestuurslid van de Raalter Reisclub en een enthousiast lid van deze vereniging. 34

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3