ZWOLSCHE COURANT Nieuwe dijkdoorbraak boven Zierikzee PROVINCIALE OVERIISSELSCHE EN 'Dagblad voor Overijssel,Noord Qelderland en Zuid Drente Goeree-Overf,lakkee, Schouwen en Stavenisse Tholenhet zivaarst geteisterd Zondag algemene gedenkdag Israëlisch-Jordaanse grens het toneel van incidenten Prinses Wilhelmina schenkt f 25.000 164ste jaargang, No. 30 Dit nummer bevat tien pagina's) Donderdag 5 Februari 1953 Abonnementsprijs 6,— p. kw., 47 ct p.-w. Advertenties 1-15 mmregels 3.iedere mra meer 20 ct. Blauwvingers f 1,50 (20 w.): ver der 10 ct p. w. Handelsadv. tarieven op aanvr. Uitgave Kon. Drukkerij en Uitgeverij van De' Erven J. J. Tij] N V., Melkmarkt 13-23, Zwolle Tel. 3841 - Giro 3106 - Telegr.-adres: Tijl. Dir. mr H Dikkers. Hoofdred. mr J. C de Wit Aantal slachtoffers nu reeds 1272 Ir Maris: Vier keer Walcheren De Nederlandse territoriale bevelhebber deelde heden ochtend mede, dat de laatste dijk bij Noord-Gouwe op Schouwen (ten Noorden van Zierikzee) is doorge- brokep. Schepen die in de buurt zijn werd verzocht, zich onmiddellijk hierheen te begeven om te helpen bij de evacuatie. Tot het verbijsterende getal van 1272 is het aantal slachtoffers van de overstromingsramp gestegen en nog steeds moet gevreesd worden, dat hier nog tientallen doden, misschien zelfs wel enkele honderden, bijgeteld zullen moeten worden. De gebieden en plaatsen, waar de meeste doden zijn te betreuren, zijn Goeree-Overflakkee vooral Oude- en Nieuwe Tonge zijn zwaar getroffen en verloren samen ongeveer 375 van hun inwoners Schouwen, waar men nog geen enigszins betrouwbare schatting van het groot aantal slachtoffers heeft kunnen maken, en Stavenisse (Tholen), welk plaatsje alleen reeds vermoedelijk 300 doden te betreuren heeft. De burge meester van Stavenisse noemt zijn gemeente de zwaarst getroffen gemeente van Europa. Een groot gedeelte der gemeente is totaal verwoest. Geen enkel huis is onbeschadigd. Hedenochtend vroeg heeft de militaire commandant in Den Bommel de onmiddellijke evacuatie van Oude- en Nieuwe Tonge gelast. Nieuwe Tonge heeft bij deze ontruiming voorrang. Gevraagd naar de omvang van de in het gehele rampgebied te onder nemen herstelwerkzaamheden in verhouding tot de drooglegging van Walcheren na de oorlog, deelde ir Maris, de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat mede, dat naar schatting de taak van thans zeker wel vier keer zo groot kan worden geacht. „Het wordt een ware slag, met mobilisatie van al het beschikbare materieel". Vanzelfsprekend zijn de omstandigheden veel gunstiger dan in 1945, maar er moet niet lang worden gewacht met het herstelwerk om te voorkomen, dat de in de dijken geslagen gaten door het getij zullen worden vergroot, zoals op Walcheren destijds is gebeurd. men het waarschijnlijk, dat in en om de in dit gebied bevindende boer derijen en huizen honderden doden moeten worden geborgen. Men heeft op Schouwen en Duive- land nog geen dijken kunnen dichten. Door de sterke stromingen wordt het werk, dat duizenden eilandbewoners en hulpkrachten aan de open geslagen dijken verrichten, zeer bemoeilijkt. Al om heerst grote verslagenheid, vele boeren zijn vrijwel de gehele veestapel kwijt geraakt en men treurt over het verlies van familieleden, buren en vrienden. Desondanks is men overal aan de slag gegaan om de zwaar geha- Nog onzekerheid over Schouwen Van de huidige situatie in Zeeland werd ons de volgende ruwe schets ge geven: Schouwen Duiveland staat voor viervijfde deel onder water, Noord Beveland voor de helft. St Philipsland geheel, Tholen voor een derde deel en Zuid Beveland ongeveer voor een acht ste deel. In Zeeuws Vlaanderen staat weinig water meer, bijna alle gaten in de dijk zijn gedicht en de Kruispolder is reeds drooggemalen. Alleen bij Temeuzen, Breskens, Ossenisse, Kruiningen en en kele andere plaatsen staan nog gebie den onder water. Het ernstigst is de situatie op Schouwen. De evacuatie van dit eiland is gisteren bijna voltooid. Men schat dat ongeveer 15.000 van de ongeveer 20.000 bewoners van Schouwen Duiveland zijn geëvacu eerd naar veiliger oorden. Op Dui veland heeft men gisteren alle boerderijen en huizen systhema- tisch afgezocht naar achtergebleven personen. Hetzelfde gaat men van daag doen op Schouwen. Een deel van de bevolking is achtergeble ven om behulpzaam te zijn bij de herstelwerkzaamheden, die aller- wege reeds zijn aangevangen. In Zierikzee, Renesse, Bruinisse en Haamstede is het grootste deel van de bevolking nog aanwezig. De evacuatie is geschied vanuit Bruinisse, Zierikzee en Brugsluis. De geëvacueerden zijn getransporteerd naar Rotterdam, vanwaar zij via Go- rinchem en Utrecht verder zullen wor den vervoerd. De evacuatie van Schouwen was het sluitstuk van de overbrenging van een groot deel van de bewoners van de Zeeuwse eilanden naar Holland. Wind viel nog mee Met angst en vrezen heeft men gis teravond het weersverloop gade gesla gen. Door de aanwakkerende wind vreesde men voor hoog water en nieu we gevallen van dijkdoorbraak. Geluk kig is de wind later op de avond gaan liggen. De meeste slachtoffers in Zeeland zijp, vermoedelijk te betreuren in het middendeel van het eiland Schouwen Duiveland. Het gebied achter de wes telijke duinenreeks tot Zonnemaire staat geheel blank. Op sommige plaat sen staat het water twee tot twee-en- een-halve meter hoog. Hoewel hierom trent noe o^cen zekerheid bestaat, acht G Ut V ACUEERDEN BEREIKEN ^EILIG GEBIED - Een vader met zijn dochtertje amt de hand. gevolgd f'oor zijn vrouw en andere kinderen, belreéifi over de. loop plank van het whip, dat hen naar Dordrecht evacueerde, de veilige wal. plaatsen gewerkt aan het dichtmaken van de dijken. Van de ongeveer driehonderd pol ders in Zeeland staan er veertig blank. De conclusie, die men hieruit op het eerste gezicht zou kunnen trékken, dat het grootste deel van Zeeland niet door de watersnood is getroffen, is bepaald onjuist wanneer men bedenkt, dat de grootte van de polders varieert van 20.000 ha tot 100 en minder hectaren. Zo staat b.v. de 16.000 ha grote polder Schouwen geheel blank, maar ook de Kattepolder, die een oppervlakte heeft van 100 hectaren. Nationaal Rampenfonds RUIM ZEVEN MILLIOEN! Bij het Nationaal Rampenfonds was tot gisteravond zeven uur een bedrag van f 7.131.000 binnengekomen aan geld, gestort via de Nederlandse Bank, de postcheque en girodienst, en aan contanten. Uit het hele land stroomt het geld ononderbroken door Enkele voorbeelden: In Holten (Ov.), een gemeente van 5200 inwoners, is een som opgebracht van f 27.990, d.i. f 28 per gezin. In stad en provincie Groningen wordt thans druk gecollec teerd. Voor zover thans bekend, werd 'in totaal door de gemeenten in deze provincie de één ipillioen reeds over schreden. Dé Amstèrdamse Bank- Incassóbank stortte een kwart mil- lioen; het N.V.V. en de aangesloten organisaties verhoogden hun bijdrage van 100.000 gulden tot f 250.000. De directie der BJP.M. stelde mede na mens de in Nederland gevestigde doch terondernemingen f 500.000 ter be schikking. De Nederlandsche Aard olie Mij schonk f 25.000. In Katwoude, één van de kleinste gemeenten van ons land, tussen Monnikendam en Vo- lendam, heeft een collecte onder de 250 inwoners f 3400 opgeleverd, d.i. f 13,50 per inwoner. In de 1250 zielen tellende gemeente Opperdoes heeft een inzameling voor de hulpverlening van de getroffenen een bedrag van f 9165 opgeleverd, dit is ruim f 30 per gezin. De Amsterdamse raad ging accoord met het beschikbaar stellen van 500.000 In staartschroef van helicopter gelopen Tragische dood van aan watervloed ontsnapte Tijdens de door Engelse helicopters öitgevoerde redding van drenkelingen is, kort nadat bij Oude Tonge een met medicamenten en warme kleding laden hefschroefvliegtuig aan de grond was gezet, een van de bewoners van dit plaatsje, die de landing had gade geslagen, door onoplettendheid achter uit op de staartschroef ingelopen. De man werd door de met razende snel heid ronddraaiende propellerbladen gegrepen en op slag gedood. Radiorede van de koningin De legering deelt mede: In verband met de ramp, welke Nederland heeft getroffen, hebben de gezamenlijke kerken besloten a.s. Zondag in de kerk diensten op te roepen tot bijzondere verootmoediging, tot gebed en tot offer. H.M. de Koningin zal zich om 1 uur op die dag door de radio tot ons volk richten. De programma's der omroepverenigingen zullen het stempel dragen van herdenking van en bezinning op het geleden leed. De regering spreekt de verwachting uit. dat algemeen in het openbare leven met het bijzondere karakter van deze Zondag rekening zal worden gehouden. Onder voorzitterschap van prins Bernhard heeft gistermiddag in het ministerie van Binnenlandse Zaken het bestuur van het Na tionale Rampenfonds voor het eerst vergaderd. V.l.n.r. dr M. J. Prin sen, secr.-gen. van Binnenlandse Zaken, prof. dr L. J. M. Beel, minister v. B.Z.. prins Bernhard, mr F. J. van Thiel, minister van Maatschappelijk Werk, mr Werner, staatssecr. van Maatschappelijk Werk. Groeiende spanning en wederzijdse beschuldigingen Israëlische goederentrein opgeblazen vende gebiedwi te herstellen In de j ®u^en de financiering der ge. omgeving van Zierikzee wordt op zeven ««- - -«««el® KONINKLIJK VOORBEELD Prinses Wilhelmina heeft aan het Nationaal Rampenfonds een gift van f 25.000 geschonken. Bovendien heeft de prinses haar particuliere auto ter beschikking gesteld van het ziekenvervoer. De auto is inmiddels naar de geteisterde gebieden, vertrokken. Zij was gevuld met levensmiddelen. Prins Bernhard is gistermiddag in het ministerie van Binnenlandse Zaken geïnstalleerd als voorzitter van het Nationaal Rampenfonds, in tegenwoor digheid van o.a. de ministers Beel en Van Thiel. Het bestuur van het Nationaal Rampenfonds is terstond zijn werkzaamheden begonnen. Er heerst spanning langs de IsraëliscH-Jordaanse grens, waar zich in de laatste tijd een aantal grensincidenten heeft voorgedaan. Eén hiervan is het, in de nacht van Maandag op Dinsdag j.I., nabij de Jordaanse grens opblazen van een Israëlische goederentrein. Vijf wagons werden hierbij vernietigd, doch er vielen geen slachtoffers te betreuren. Na dit incident hebben Israël en Jordanië beiden klachten inge diend bij de bestandscommissie voor 'Palestina der Verenigde Naties. De Israëlische minister-president en minister van Landsverdediging, Ben Goerion, die met vacantie was, is, in verband met het uitschrijven van een buitengewone bijeenkomst van het Israëlische kabinet, waarop de gespan nen toestand langs de grens zal worden besproken, naar Jeruzalem terug gekeerd. De Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken, Sjaret, heeft de volksvertegenwoordiging Woens dag medegedeeld, dat de Israë lische regering de gebeurtenissen langs de grens „waakzaam volgt". „Wij zijn vastbesloten de noodza kelijke stappen te nemen, om een herhaling van de aanvallen op ons grensgebied te voorkomen", ver klaarde hij. In Israëlische militaire kringen wordt gezegd, dat Israël „dras tische maatregelen zal nemen, om een einde te maken aan het over schrijden van onze grens door kleine groepen gewapende Arabie ren, afkomstig uit onze buur staten". Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken be studeert de rapporten over de span ning langs de Israëlisch-Jordaanse grens alvorens te reageren op het Jor daanse verzoek om hulp „ter bescher ming van de grenzen van Jordanië tegen Israëlische overschrijdingen". Jordanië heeft n.l. Groot-Brittannië, op grond van het in 1948 gesloten Brits-Jordaanse verdrag, om hulp ver zocht. Groot-Brittannië handhaaft op grond van dit verdrag troepen en een kleine luchtmacht in Jordanië. Oost-Duitse premier „kraakt" collega De Oost-Duitse premier Grote- wohl heeft in de „Volkskamer", bij de behandeling van de begro ting voor 1953, een hevige aanval gedaan op de minister van Finan ciën, dr Hans Loch. Hij verklaar de, dat in het ministerie van Fi nanciën „op bureaucratische en kapitalistische wijze wordt ge werkt", hieraan toevoegend: „de misdadige verraders in regerings kringen zullen worden ontmaskerd, ongeacht de door hen beklede po sitie". Voor de eerste maal sprak de Oost- Duitse premier ook over de vluchte lingenstroom uit de Oostzone van Duitsland naar het Westen. Hij ver klaarde dat deze massale uittocht ...een gevolg is van een tegen de Sov jet-Unie gevoerde zenuwen- en leu genoorlog". „Zelfs wordt gepoogd", vervolgde Grotewohl, „leden der j Oost-Duitse regering door beloften en i bedreigingen naar het Westen te lok- !ken". Hij drong er bij de gevluchten 1 op aan naar Oost-Duitsland terug te keren. Tenslotte verklaarde Grotewohl nog. dat „Oost-Duitsland niet zal rus ten voordat het weer met het Yfesten 1 des land is verenigd". Geen herhalings oefening in Maart Minister Staf heeft in de Eerste Kamer medegedeeld, dat in verband met het afstaan van kazernementen bij de noodgebieden, de herhalingsoefe ning van het 44e regiment gevechts groep, die op 1 Maart zon beginnen, niet kan doorgaan. De minister deelde voorts nog mede, dat er dit jaar honderden kanonnen voor de koopvaardijschepen komen. Uitspraak in Raalter „petroleumzaak" Handelaar kreeg f 120 boete Vanochtend deed de Zwolse recht bank uitspraak in de geruchtmakende Raalter „petroleum-zaak". Doordat petroleum met benzine was vermeugd, ontstond er in een huis te Raalte een ontploffing, waardoor een vrouw zware verwondingen opliep, waaraan ze later overleed. Conform de eis werd de depótchef van de benzinemaatschappij, G. H. uit Almelo, vrijgesproken. De chauffeur van de tankwagen H. B. uit Coèvoraen v/erd eveneens vrijgesproken (ei* f 100). De petroleumhandelaar H. J; B. uit Raalte werd veroordeeld tot een boete van f 120 (eis f 250). Boeddhistisch Japan geeft Chr. Duitsland een voorbeeld Japan gevoelt zich verantwoordelijk voor aangerichte schade. De directeur-generaal van het Azia tische bureau van het Japanse ministe rie van Buitenlandse Zaken, de heer iji Wajima, die in Djakarta informele besprekingen heeft gevoerd over her stelbetalingen door Japan, is Zaterdag ochtend per vliegtuig doorgereisd naar Bangkok Voor zijn vertrek uit Djakarta hield Wajima een persconferentie over het doel van zijn komst naar Indonesië en de resultaten, die bij de besprekingen zijn bereikt. Op-een vraag of men zich in Japan „moreel verplicht" voelt herstelbetalingen te doen, ant woordde Wajima bevestigend. Hij voegde er aan toe, dat men zich in Japan verantwoordelijk voelt voor de schade, die Japan tijdens de tweede wereldoorlog heeft veroor zaakt, niet alleen in Indonesië, maar ook jegens andere landen, die door de Japanse strijdkrachten bezet zijn geweest. Hij kon geen antwoord geven op de vraag, wanneer de besprekingen over herstelbetalingen tussen Indonesië en Japan zullen worden hervat. Wajima weigerde mede te delen of er tijdens zijn informele besprekingen een be drag is genoemd voor de herstelbeta lingen. Wajima verklaarde tenslotte op een vraag, dat Japan zo spoedig mogelijk het herstel van normale diplomatieke betrekkingen met Indonesië wenst. (De wederzijdse vertegenwoordiging wordt thans waargenomen door consuls-gene raal). De Bilt verwacht; Van Donderdagavond tot Vrij dagavond (opgemaakt te 10 u.). VANNACHT LICHTE VORST. Opklaringen, maar ook plaatse lijk enkele buien. In de nacht en ochtend voorn, in het binnen land lichte vorst. Morgen over dag ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. Zwakke tot matige, maar aan de kust tijde lijk krachtige wind in hoofdzaak tussen Noord en West. Zon op 8.10, onder 17.31; maan op 1.08, onder 10.00. Tussen gisterochtend en heden ochtend 8 uur viel in Zwolle mm neerslag. Temperatuur hedenochtend 8 uur 1 graad. Wind W.N.W. 4.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1