Eerste Kamer besprak Oorlog en Marine Bij het reddingswerk kwamen reeds vijf militairen om RIKKI AAN DE RIVIERA Weer prachtige giften Verklaring minister Staf in Eerste Kamer In 'tBoeckhuys Bioscoop Apollo - Assen Telefoon ^2 684 geen repetitie VROUW HOLLE TREINROOF IN MISSOURI Geen aantasting van christelijke waarden De hoofdmoot van het debat werd gevormd door een zeer principiële discussie over het humanisme en de werkzaamheden van het humanis tisch thuisfront. Minister Staf wilde in de kwestie de principiële zijde even min uit het oog verliezen. Hij zal wa ken tegen een aantasting van huma nistische kant van de christelijke waarden. In dit verband noemde hij de door de hetr Algra (AR) geci teerde gedeelten uit officiële uitgaven van het Humanistisch Verbond ont stellend. De minister is niet van plan het humanistisch thuisfront gelijkstelling met de kerken te geven noch een monopolie voor de buitenkerkelijken. Hij zal zich op de hoogte doen hou den van het besprokene in de bijeen komsten van dit thuisfront teneinde miskenning van christelijke waarden tegen te kunnen gaan. Deze bijeenkomsten zullen voorts slechts twaalf maal per jaar met ten hoogste dertig deelnemers mogen worden gehouden. Minderjarige mili tairen behöeven de toestemming van him ouders; alleen positieve aanhan- gerds van het humanisme zullen ver lof krijgen de bijeenkomsten te be zoeken. Voortdurende waakzaamheid geboden Voor het overige herhaalde of ver duidelijkte minister Staf vele van zijn vroegere uiteenzettingen. Tegen mal versatie zullen zonder aanzien des persoons strenge maatregelen worden genomen. Nederland heeft als brug- gehoofd in het kader van de West- europese verdediging grote betekenis; de ministeriële raad van de Noord- atlantische verdragsorganisatie is vast besloten geheel West-Europa in tegraal te verdedigen. Voor een mili taire dictatuur over deze ministe riële raad behoeft niet te worden ge vreesd; het zal een lange, lange weg zijn om tot een supra-nationale NA VO te komen. Voortdurende waakzaamheid en krachtsinspanning is en blyft gebo den. De paraatheid tegen strategische overvallen op vliegvelden en havens wordt opgevoerd; binnenkort zal een gedeelte der troepen ook tijdens de (Van onze parlementaire redacteur). In aansluiting aan verschillende afgevaardigden gaf minister Staf Woensdagmiddag in de Eerste Kamer uiting aan z'yn bijzondere waardering voor het door militairen van iedere rang en stand gepresteerde bij de be striding \an de watersnood en haar gevolgen. Hy betuigde voorts zijn deelneming met de nabestaanden van hen, die by de uitoefening van hun zware en somtijds bovenmenselyke taak waren gevallen. Drie soldaten en twee leden van het marine-perso neel zijn óf omgekomen óf worden reeds langdurig vermist. Minister Staf gaf nogmaals een beknopt overzicht van de van mili taire zijde genomen maatregelen. weekends op haar post blijven. De territoriale verdediging bevindt zich in een toestand van gestadige op bouw. Minister Staf hoopte op een spoedi ge ratificatie van het E.D.G.-verdrag, maar wilde wel iets meer over de Franse plannen tot aanvulling of wyziging van dit verdrag weten. Tenslotte ging de minister nog met enkele woorden in op de luchtmacht, de marine, de bewapening van de handelsvloot en de problemen rond de officiersopleiding. Daarna werd ge repliceerd. Niets dan lof had hij voor de snelheid, waarmede verreweg de meeste mili tairen Zondag aan de oproep terug te keren gehoor hadden gegeven. Met de heer Algra (AR) hekelde de mi nister de uitzonderingen. Tegen deze militairen zullen de nodige maatrege len worden genomen; by de op te leggen straffen zal in aanmerking worden genomen de noodtoestand waarin ons land zich bevond. Over he tkarakter van het militai re optreden sprekend, onderstreepte minister Staf, dat leger, vloot en luchtmacht bijstand aan de burger lijke autoriteiten verlenen. Laatstge noemden houden het heft in handen. Sinds Dinsdag staan alle buitenland se hulptroepen onder het commando van de territoriaal-bevelhebber, ge neraal Buurman van Vreeden. Na het uitnemende werk van de in gezette vliegtuigen en hun bemannin gen te hebben gememoreerd, gaf de mitiister een „vluchtige en volledige opsomming" van de militaire bijstand van Amerikanen, Britten, Denen en Fransen. Deze hulp is voor de getrof fen gebieden van uitzonderlijk grote betekenis. Namens ons volk bracht hy onze bondgenoten warme dank. Tot slot deelde minister Staf mee, dat aangezien alle kazernes in of bij het bedreigde gebied voor reddings doeleinden zijn vrijgegeven de op 1 Maart a.s. te beginnen herhalings oefeningen van het 44ste regiment gevechtstroepen niet doorgaat. Ook gisteren zyn weer prachtige giften gemeld ten bate van de slacht offers van de watersnood binnenge komen. Op de N.V. Dok- en Werf maat schappij „WiltonFeijenoord" hebben de arbeiders en beambten een bedrag van ruim f 100.000 afgestaan aan het Rampenfonds, terwijl de directie daar een bedrag van f 150.000 aan toe voegt. De Amsterdamse Bank Incasso Bank heeft een bedrag van f 250.000 gestort op de rekening van het Ram penfonds. Prinses Wilhelmina heeft aan het Nationaal Rampenfonds een gift van f 25.000 gedaan. Het Rode Kruis deelt mede dat de gezamenlijke Nederlandse sigaretten industrie 'n hoeveelheid van 3.050.000 sigaretten beschikbaar heeft gesteld ten behoeve van de slachtoffers. De Volkswagenfabrieken hebben door bemiddeiing van hun Nederland se vertegenwoordiger een Volkswa gen en -ambulance aer,geboden, welke heden door de minister-president zal worden aanvaard. Na <U; overdracht zal deze ambulance onmiddellijk in de noodgebieden worden ingezet. In stad en provincie Groningen wordt thans druk gecollecteerd voor het Nationale Rampenfonds. Voor zo ver thans bekend werd is in totaal door de gemeenten in de provincie Groningen de één millioen reeds over schreden. Ook in de Zuidelijke IJszee heeft de nationale ramp een diepe in druk gemaakt. Men leeft er op de Willem Barendsz en de vangst schepen ten volle mee. Reeds is een geldinzameling gehouden, waarbij het gezamenlijke personeel een bedrag van f 14.385 bijeen heeft gebracht. In Katwoude, een van de kleinste gemeenten van ons land, gelegen tus sen Monnikendam en Volendam, heeft een collecte onder de 250 inwoners f 3400 opgeleverd, d.i. f 13.50 per in woner. NVV verhoogt gift tot kwart millioen Het NW en de daarbij aangesloten organisaties zullen het bedrag van f 100.000, dat ter beschikking zal wor den gesteld van het Nationaal Ram penfonds. verhogen tot f 250.000. Het verbondsbestuur heeft het Troelstraoord in Beekbergen ter be schikking gesteld voor het onderbren gen van evacué's. De algemene bond van ambtenaren heeft voor hetzelfde doel zijn vacantieoorden in Uddel en in Ellekom aangeboden en de algeme ne bond Mercurius heeft het vacantie- oord in Lunteren beschikbaar gesteld. Principiële discussie over humanistisch thuisfront (Van onze parlementaire redacteur) De kernvraag inzake de Nederlandse legeropbouw is of wij einde 1954 redelijkerwijze aan de bestaande plannen hebben voldaan. Nakaarten over vroegere fouten heeft thans geen zin meer. Aan de andere kant moet men geen ijzer met handen willen breken. Aldus betoogde minis ter Staf Woensdagmiddag in de Eerste Kamer tijdens de behandeling van de begroting van Oorlog en Marine. De begroting werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen met de gebruikelijke communisti sche aantekening. Boekhandel Woonplaats verzoekt roezending van: ex. LANDBOUWGIDS 1953. Handtekening IEDER ZEGT NiemeijcT *N$ngen - bom- Het probleem der zondige liefde ÏJjtJ Fascinerend, suggestief, meedogenloos! ADVERTENTIEN Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons dochter tje en zusje KLAASIE Annen, 4 Februari 1953 It. Hingstman H- Hingstman-Meijering en kinderen Heden overleed zacht en kalm, onze lieve vader, be huwd-, groot- en overgroot vader WILLEM HAGTING in de ouderdom van 88 jaar, weduwn. van lacobje Dilling Tinaarloo, 3 Februari 1953 Uit aller naam W. Hagting |r. De teraardebestelling zal plaats hebben Zaterdag a s. te Vries. Vertrek vanaf het sterfhuis om" 1.30 uur Heden o vet leed zeer plotse ling onze lieve man en vader WILLEM DONTJE in de ouderdom van bijna 34 jaar. Assen 4 Februari 1953. Sluisstraat 45. B. Dontje-ter Veld en kinderen. De teraardebestelling zal plaats vinden a.s. Zaterdag op de Nooiderbegraalplaats. Vertrek van het Ziekenhuis te 9.30 uur. Heden overleed zeer plotse ling, onze zoon, broeder en zwager W. DONTJE oud 33 Jaar Assen, 4 Februari 1953 Namens de familie Dontje Asser Mannenkoor Hedenavond De UITVOERING van deElper toneelvereniging wordt uitgesteld tot 6 en 7 Maart Uitvoering Toneelver. „Orvelte UITGESTELD Uitslag verloting Dr. A. van Voorthuysenschool Assen gioen 911; groen 992 wit 41; 915; 717; 52; 544; 623; 353; 665; 883; F0; 746; 70; 440; 487; 101; 388; 160; 131; 363; 30w; 503; 133; 147; 354; 102; 725; 125; 162; Afhalen tegen inleveiing van het nummer, school Venestraai 57. van Maandag lot en met Viijdag9 - 12en 1.30 3.30 uur De naam van de pop is MARüO M. Geudeke VERLOTING van de mondaecordeonveieniging ■Steeds Vooruit- Ie Smrlde De prijzen zijn gevallen op de nummers 297 295 92 139 39 174 143 48 442 255 Prijzen afhalen bij H. BUIST, Rijksweg 77, Smilde, na 6 uur Van Vrijdag 6 t/m Maandag 9 Februari de opzienbarende en uiterst realistische film Vrijdag 8 uur, Zateidag 6.45 en 9 uur, Zondag 4.30, 6.45 en 9 uur, Maandag 8 uur Zondagmiddag 8 Februari 2.30 uur Nedeilands gesproken. Een prachtig sprookje, waarvan de kinderen echt zullen ge nieten. In het voorprogramma een dolle kluchtDE BABYSITTER. Toegang elke leeftijd Dinsdag 10 en Woensdag 11 Februari een spannende Weslern in fantastische kleuren Toegang 14 jaar Donderdag 12 Februari DIE DREIGROSCHENOPER Toegang 18 jaar Een aangrijpende film, die de geschiedenis van een jong meisje verhaalt, dat in haar armoedige en vreugde oze jeugd reeds aanlrekking voelt tot het leven in de wereld stad en daar later ten onder gaat. Zij weid een prooi van het onverzadigbare monster de straatEen film die zeker door alle jonge mensen gezien moet worden en ouderen tot nadenken zal stemmen Een prachtige speelfilm. Toegang 18 jaar Brilt Nilson Peter Lindgren Keve Hjelm Toneelver. O.K.K. Balloo Fn verband met de noodtoestand in het Z. W. des lands, worden de uitvoeringen op 7 en 8 Februari a.s. uitgesteld tot 1 4 en 15 Febr. a.s. Het bestuur De D.J.G. aK Assen geeft Zaterdag 7 Febr. a.s. 's avonds 7.39 u., een uitvoering in café v. Houten te Klooster veen, ten bate van het Nation. Rampenfonds. Opvoering v.h. blijspel. „DE NIEUWE VEEARTS" Entree f 1.50. Komt allen WINKELS tussen Molenstr. en üron str. te huur Inlichtingen Bouwver. „Assen" Rozenslr.l Maand 5-7,Dond.2 4 Voor uw briefpapier folders vloeibladen e. a. maken wij ontwerpen naar uw smaak Eigen foto- en tekenatelier Drukkerij Torenlaan N.V. de Provinciale Drentsche en Asser Courant Hei Noordnederlands Toneelgezelschap HART N komt op Zondag 8 Februari in 't Hotel Meursinge Westerbork met het toneelstuk in drie bedrijven IN DE BRANDING De netto opbrengst hiervan komt ten goede aan het Nationaal Rampenfonds. Entree f 150 Aanvang 8 uur. Vanaf heden kaarten aan de zaal Gevraagd voor spoedige indiensttreding administratieve kracht Enige kennis van boekhouden en machineschrijven vereist Wolf en ten Bosch N.V. Aardappelexport - Prins Hendrikstraat 1a - Assen 49. Inspecteur Gramont was niet eens verbaasd, toen hij hoorde, dat de vogel al gevlogen was. „Maar waar kan die kerel heenge- vlucht zijn", sprak hij nadenkend. „Als hij zich hier in het binnen land verstopt houdt, dan krijgen we hem vroeg of laat te pakken". „Ja alsInspecteur Barendse schudde het hoofd en bestudeerde nog eens de landkaart, die vlak achter hem hing. „Maar als hij nu eens probeert over zee te ontkomen? Vishandelvissersboten, 't wijst allemaal in de richting van de zee. Deze kust hier staat be kend als een paradijsmaar helaas ook als een smokkelparadijs. En, als we aannemen, dat die wapens over zee binnen komen met een of ander schip, misschien maakt die vishandelaar dan wel van hetzelfde schip gebruik om zich uit de voeten te maken". Gramont keek zijn Hollandse collega goedkeurend aan en vertelde, dat hij al had overwogen om een razzia in de havens te laten uitvoeren. Men zou de havens afsluiten en de daarin liggende schepen nauwkeurig onderzoeken. „Daar mag u dan wel heel wat mannetjes voor laten aanrukken", zei Barendse en wierp een sombere blik op de lange kustlijn van de landkaart. „Een heel leger als het moet", antwoord de Gramont opgewekt. En dat veranderde de zaak. Gramont begon zyn zware taak met het uitvaar-verbod. Toch zou voor één jacht het bericht juist te laat komen. Op hetzelfde ogenblik, waarop de havenmeester het bericht door kreeg, sprong de vishandelaar Dela croix alias de „Viskop", op het motorjacht „Josephine". En dadelijk daarop maakte de „Josephine" zich met veel geraas van schroef- water van de wal los. Op volle kracht stopmde het jacht de haven uit, tot grote woede van de jachteigenaars, die er vlak naast lagen, want hun schepen worden door het opgezweepte water opzij en tegen de wal gedrukt. Maar de kapitein van de „Josephine" luis terde niet naar hun verwensingen; hij had andere dingen om over te piekeren, Brink 23 - Assen - Telet. 3044 Thans verkrijgbaar LANDBOUWGIDS 1953 BESTELBILJET (te zenden in open, met 2 cent gefrankeerde envelop, aan „In 'tBoeckhuys", Brink 23, Assem Ondergetekende naam Straar 0p HANDELSKANTOOR kan geplaatst worden een vrouwelijke kracht boven 18 jaar. Brieven onder no. 4794 bureau dezes. 3044 is het telefoonnummer van DRUKKERII TORENLAAN H.H. landbouwers Er Is nog gelegenheid tot verbouw op contract van pootaardappelen voor aanstaand seizoen bij Wolf en ten Bosch N.V. Prins Hendrikstraat 1 a - Assen - Telefoon 2641 Dsze gids verschaft tal van onmisbare gegevens bestemd voor allen, die op het uitgebreide terrein van de land bouw werkzaam zijn. wat schenk jij lekkere koffie. HET GEHEIM: Niemeijer's CLUB KOFFIE steeds 100°/0 vers! ->■ EXPORT KWALITEIT Club Koffie is niet alleen veel lekkerder, maar ook zuiniger. U hebt minder nodig om pittiger koffie te zetten. Hoe is dat mogelijk? Club Koffie is vacuum (lucht/e</rg) in blik verpakt, de enige verpakking voor koffie, welke 100% versheid garandeert. Club Koffie is geen koffiepoeder, maar echte, versgebtande gemalen koffie een samenstelling van de allerfijnste hoogland-soorten. U wilt nooit meer andere koffie! cuib Koma schenkt méértgenot I met minder koffie j in de pot! j Geurproef levert het bewijs j Maak een klein gaatje in de bo- j venkant van een bus Niemeijer's j CLUB KOFFIE. Beweeg de bus langzaam heen en weer en snuif f dat heerlijke aroma op. Vers j van de branderijzulke koffie j hebt U nog nooit geroken en j gedronken. Omvang 580 blz. Prijs I 5.-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4