300.000 mensen verloren alles Kon. Landmacht levert belang- rijk aandeel in reddingswerk „Clingendaal" hoofdkwartier militaire watersnoodstaf Dijken kunnen deze zomer denkelijk weer volledig hersteld zijn Tien- a twintig duizend militairen voortdurend De evacuatie op Tholen in actie Ruim 37000 ha in Zeeland onder water Berichtendienst verzet bergen werk TWEEDE BLAD PROVINCALE DRENTSCHE EN ASSER COURANT DONDERDAG 5 FEBR. 1953 No. 30 Xa de vlucht, welke door een veertigtal diplomaten boven de getroffen gebieden werd gemaakt, heeft Dr. Ir. Van Veen, hoofdingenieur van de rijkswaterstaat de ambassadeurs, gezanten en vertegenwoordigers van de diplomatieke missies in ons land, medegedeeld dat het gevaar nog lang niet over is. Wanneer een nieuwe storm opsteekt dan betekent dat, dat aan de boerderijen en huizen, die nog niet zyn bezweken, nog meer schade zal worden toegebracht en de mate riële verliezen nog groter zullen worden. De heer Van Veen deelde mede dat 300.000 inwoners alles hebben verloren; een millioen mensen is In nood. Hij hoop te, dat de dijken deze zomer hersteld kunnen zyn. Xa één of twee maanden kun nen de gebieden weer drooggemalen zyn. Hy merkte op, dat men thans sneller kan werken dan onmiddellijk na de oorlog, omdat men thans weer beter ge outilleerd is en veel hulp kan verwachten. mm m 81 stellen van de dijk niet onbetuigd. waarmede het gat in de dijk gedicht 11" II" I za^ worden. Nadat reeds gedurende de eerste dag van. de ramp en in de nacht van 1 op 2 Februari in vele bedreigde plaatsen duizenden Nederlandse militairen van de Koninklijke Landmacht een aandeel hadden geleverd in de hulpverlening en de bestrijding van het water, is men in de loop van Maandag tot een meer georgani seerde hulpverlening kunnen overgaan. Aanvankelijk was het initiatief veelal aan de garnizoenscommandanten en onderdeelscommandanten overgelaten, doch spoedig werd door de volledige inschakeling van land-, zee- en luchtmacht on der de staf Ned. territoriale bevelhebber tot coördinatie van de hulpverlening De jeugd van Arnemuiden laat zich Land zal teruggewonnen worden Hoe het met de landbouwgronden zal zijn, kan thans nog niet worden gezegd. Veel hangt er van af of er veel vers water in de gebieeen is, Dat kan ds verzilting tegenhouden. In vroegere jaren waren er zeven jaren nodig wilde men het zout er uit hebben. Thans gaat dat met de hulpmiddelen vlugger. Als dit alles zou zijn samengegaan met ds vloed van de Rijn, dan zou het hopeloos voor het hart van Hol land zijn geweest. Ongetwijfeld zul len wij het land terugwinnen, zo antwoordde hij op, de vragen van ambassadeurs en gezanten. Het kleine land zal zich weer groot to nen. Op dit ogenblik richt zich alles op de redding van de bevolking. Daarna zal eerst een begin kunnen worden gemaakt met het herstel van de dijken. De heer Van Veen merkte op, dat wanneer de springvloed 14 dagen later zou zijn gekomen, het water nog hoger zou zijn geweest. Hij ge waagde van de plannen, dis er vónr deze ramp bestonden, namelijk om tot een grote afdijking over te gaan. Wil men het water er uit houden, dan zal men het land geheel van de zee moeten afsluiten, met uitzonde ring van de Nieuwe Waterweg en ds Schelde, zei hij. Aan nog groter gevaar ontsnapt COÖRDINATIE HULPVERLENING De commandant zeemacht Neder land heeft zich vanmorgen met zijn staf vervoegd bij de Nederlandse ter ritoriale bevelhebber en diens staf, ten einde de coördinatie en samenwerking te versterken. Tot nu toe werkte de staf van commandant zeemacht Ne derland van Den Helder uit en waren by de staf NTB liaison officieren van de Koninklijke Marine geplaatst. Deze maatregel houdt verband met het feit, dat het vaarklaar maken van schepen en het dirigeren van schepen en personeel van Den Helder uit thans grotendeels zijn beslag heeft gekregen Anderzijds heeft hierdoor het voor de hulpverlening ingezette varend mate rieel thans een dergelyke omvang aan genomen, dat door nauwere coör dinatie een groter resultaat kan wor den verkregen. Kapitein ter zee Van Duim, officier belast met hulpverle ning bij watersnood, bevindt zich, zo als reeds eerder bekend gemaakt, aan boord van H.M. Abraham van der Hulst in het rampengebied. hogen en te versterken, Van ouds zijn vele steden op de dijken gebouwd. Zo kan men onmogelijk Dordrecht gsheel gaan verwijderen. Men moet het. dus in een andere richting zoe ken, in welk verband hij herinnerde aan de hiervoor genoemde plannen. De heer Van Veen geloofde niet dat de dijken zijn gesneuveld ten gevolge van de schade, welke er door het oorlogsgeweld aan is toe gebracht. Vrijwel alle dijken zijn door het water overspoeld. Daar door werden de dijken aan de bin nenzijde weggeslagen en dat leidde tot dijkbreuk. De diplomaten waren allen zeer onder de indruk van hetgeen zij ge zien en gehóórd hebben. (Van onze speciale verslaggever) De Amerikaanse legeronderdelen die in alleryl naar het overstromings gebied zijn gedirigeerd doen met hun hefschroefvliegtuigen prachtig werk, Een van de grote helicoptères die bjj het reddingswerk dienst doen biedt plaats aan negen passagiers, de andere aan twee. Het zijn prachtige toestellen voor dit werk. Ze vliegen naar het punt waar mensen in nood verkeren, blijven dan in de lucht hangen vlak boven hun doel en indien de mensen, die van de daken der huizen of uit de bomen gelicht moeten worden, de kracht missen de uitgeworpen kabel te grijpen, wordt hulp geboden vanuit het vliegtuig. Men tracht hen in rub berboten te plaatsen, die dan vervol gens op sleeptouw genomen worden naar in de buitendijkse wateren gele gen amphibie-vaartuigen, de z.g. ducks voertuigen, die tevens vaar tuigen zijn en die 10 passagiers kun_ nen vervoeren, De verkenningsMliegtuigen onder steunen het reddingswerk van de hef schroefvliegtuigen. Cirkelend boven de overstroomde gebieden kijken ze uit naar in nood verkerende overle- Hulp van agrarisch bedrijfsleven Het dagelijks bestuur van de Stich ting voor de Landbouw heeft zich be- raoen over de wijze, waarop op Kor te termyn in het agrarisch beorijfsle- ,ven de door de Stichting van de Ar beid voorgestelde maatregelen ter voorziening in de ontstane nood kun nen worden verwezenlijkt. Men heeft zich daar Dy gerealiseerd, dat net verrichten van overwerk ten bate van het Nationale Rampenfonns in de landbouw ra deze tijd van het jaar met wel rnogelyk is. Mede daar om gaan de gedachten van het dage lijks bestuur van de Stichting voor de Landbouw uit naai een oproep tot het ter beschikking snellen van de waarde van één vacantiedag. Voor. de vaste arbeiders zou dit kunnen woruen ge realiseerd via de werkgever, die te zij ner tijd de vacantiedag zou moeten doorbetalen en een bedrag tot dezelf de hoogte ter beschikking stelt van het Nationale Rampenfonds. Voor de losse arbeiders zou hetzelfde kunnen worden bereikt door het ter beschik king stellen van enige vacantïebonnen ter waarde van één dag loon. Voor de nadere uitwerking en orga nisatie van deze maatregel, die in be ginsel door het dagelijks bestuur van de Stichting voor de Landbouw is 'aanvaard, zijn enkele dagen nodig. Zeer binnenkort hoopt de stichting een concrete oproep hieromtrent ter kennis van de bedrijfsgenoten te bren gen. I venden. Na ontdekking nemen ze con tact op met de hefschroefvliegtuigen. Behalve by dit reddingswerk, zullen de Amerikanen, die in Breda in ba rakken zyn ondergebracht helpen bij het herstelwerk aan de dijken. Ze hebben 300.000 zandzakken en 20.000 schoppen meegebracht. En voorts staan hun en de Nederlandse militai ren met wie ze nauw samenwerken, bulldozers en draglines ten dienst, die stellig nog wel niet direct dienst zul len kunnen doen, maar hopelijk toch binnen niet al te lange tijd enorm nut tig zullen kunnen blijken. Ook een compagnie vrachtauto's behoort tot de uitrusting der Amerikanen, die er voorts op zijn ingesteld, de gehele be voorrading voeding, benzine e.d. zelf te verzorgen. Voor een goede samenwerking met de Nederlandse militaire autoriteiten in wier handen zo'n belangrijk deel van de hulpverlening ligt. is een Ame rikaanse contact-commissie aan de staf van Generaal Buurman van Vree den verbonden. Vijfhonderzeventien experts in het verpakken en afwerpen van pakketten levensmiddelen e.d., alsmede in het be. laden der transportvliegtuigen zyn voorts op Valkenburg gearriveerd, dat geworden is tot ravitailleringscentrum voor het Nederlandse rampgebied. Als de situatie het mocht eisen staan nog meer Amerikaanse manschappen en materiaal ter beschikking. Niet aleen de Amerikanen tonen metterdaad te beseffen welke ramp over ons land gekomen is, Ook Enge land, Frankrijk en België zijn ons bij gesprongen in de nood. Op „Clingen- daal", het hoofdkwartier van de Ne derlandse territoriale bevelhebber in en Hj -■ deze internationale hulp verleningsactie geconcentreerd. Er werkt een volledige oorlogsstaf en wie burger is of niets met de hulpverle ning -c heef: «een schijn van kans dit landgoed te betreden. Het gonst er van de buitenlandse talen, maar het merkwaardige is weer, dat dit geen problemen geeft. Vijf doden op Texel De burgemeester van Den Burg, Mr. C. de Koning heeft medegedeeld, dat 't dodencijfer op Texel thans vijf be draagt. Het vijfde slachtoffer ls de landarbeider W. Bernardus uit De Waal. Er wordt nog steeds één persoon op het eiland vermist overgegaan. Op 3 Februari waren van de le militaire afdeling bijna 5000 militairen rechtstreeks bij de hulpverlening be trokken. Een aandeel hierin hadden o.m. troepen van het regt Zware L.U.A.-Rhenen uit 's-Gravenhage. die bij Den Helder. Rozenburg, Heenvliet en Abbenbroek meehielpen, genie detachementen uit Soesterberg werk ten bij 's-Gravendeel, Spykenisse, Heenvliet en Oua-Beierland, genie uit Gorïnchem by Hdrdinxveld, de verbin. dingstroepen uit Utrecht bij Stolwijk en het regt. technische troepen uit Utrecht bij' Middel'harnis. Een groot contigent van het regt. intendance troepen uit Amsterdam arriveerde te Dirksland, terwijl de Ir.U.A. uit Bussum bij Rockanje werd ingezet. De Koninklijke Marechaussee had een aandeel bij Rotterdam en Abbenbroek, terwijl de A.A.T. en de vaartuigen- dienst van de K.L. overal rond en op het water op volle toeren werkten. In de 3e militaire afdeling zyn direct in het noodgebied detachementen ge plaatst, die in ploegen elkaar steeds afwisselend, overal behulpzaam zijn waar hun dit wordt opgedragen. Zo levert het korps commando troepen uit Roozendaal zijn aandeel by Krui- ningen, Fijnaart, Lage Zwaluwe en Waspik. Het 1ste en 2e regt. genie troepen werkt bij Steenbergen, Ril land Bath, Heiningen, Zevenbergen, Wagenberg, Almkerk, Dussen, Ter- heijden en Zevenbergse Hoek, Bijzonder flink hebben zich ook ge weerd de jonge militairen van de on- derofficiersschool uit Weert die na een tienurige tocht uit België met 300 man in de omgeving van Terneuzen hun steentje bijdroegen. Het rgt. L.U.A.-Waalhaven uit Bre da werkt by Fijnaart en Klindert. De artillerie-school uit Breda helpt bij Lage.Zwaluwe, Zevenbergen, Sprang- Kapelle, Hank en Standaardbuiten. Een belangrijk aandeel in dit gebied hadden van het begin af aan reeds onderdelen behorende tot de 33ste rgt, gevechtgroep, gelegerd te Oirschot. Grote detachementen zyn ingezet bij Steenbergen, Hoofdplaat, Waalwijk en omgeving en Fijnaart. Het regt. L.U.A.-Kornwerderzand is bij Halste ren in actie. Het regt. Veldartillerie Prins Frederik werkt met detache menten bij Bergen op Zoom, Rilland Bath, Halsteren. Voorts werken aan het waterfront troepen mee van het regt. Menno van Coehoorn uit Maastricht, die zioh we ren bij Krabbendijke, terwijl het regt. Chassé uit Grave in de omgeving van Rucphen een evacuatiekamp heeft in gericht. De A.A.T. uit Tilburg ver richt overal zijn diensten. Het regt, stoottroepen helpt bij Moerdijk en La ge Zwaluwe. Van het derde regt. genietroepen, gelegerd in Wezep zijn eveneens grote afdelingen met zwaar materiaal naar het noodgebied gedirigeerd. In het bovenstaande is slechts een Tweeduizend man van de marine in actie. Ongeveer 2000 man van Je Konink lijke Marine zijn thans bij het red dingswerk ingeschakeld. Zondag werd reeds begonnen met het gereedmaken van alle voor het reddingswerk be schikbare kleine marinevaartuigen. De rijkswerf heeft hiet lao rot nu toe nacht en dag voortgewerkt. Honderd motor vaartuigen v in de marine zijn by hel reddingswerk betrokken; nog 22 mo torvaartuigen worden gereedgemaakt, In toaal zijn twaalf mijnenvegers ingeschakeld. Sinds 2 Februari is het zwaartepunt van de activiteit verlegd naar Schouwen-Duiveland en Stave- nisse. globaal overzicht gegeven van de hulp welke vanwege de Koninklijke Landmacht is verstrekt. Het totale aantal ingezette militairen van de K.L. wisselt natuurlijk voortdurend, maar het schommelt steeds tussen de tien- en twintigduizend. Walcheren is er vrij goed afgekomen In de Vlissingse binnenstad heeft van Zondagmorgen 4 uur tot Maan dagmorgen 3V4 meter water gestaan, dat echter nu voor een belangrijk deel weer is verdwenen. De boulevard is op vele plaatsen zwaar beschadigd, doch voor het overige is Vlissingen, gezien de omstandigheden een der meest bevoorrechte plaatsen in Zee land. Het leven is er vrijwel normaal, het veer naar Breskens werkt en al leen het weinige drinkwater is nog een handicap. Vlissingen krijgt name lijk een deel van zijn water van Os- sendrecht in West-Brabant, doch de waterleiding over de Kreekradkdam is beschadigd, waardoor de watervoor ziening naar Zeeland is afgesneden. In Middelburg lopen de waterkranen helemaal niet. Daar is het water ge rantsoeneerd. Het wordt via tankwa gens gedistribueerd. Walcheren is er nog vrij goed afgekomen en als men door Middelburg rijdt, zou men niets van de watersnood merken, als het er niet val was van doortrekkende eva- cué's, diev ia Zeeuwseh-Vlaanderen afgevoerd worden. Ongeveer 1220 ha van het eiland staan onder water. Voor de overige eilanden zijn de cijfers Schouwen 11890 ha, Duiveland 5040, St.-Philipsland 1400, Tholen 5810, Noord-Beveland 2400. Walcheren 1220, Zuid-Beveland. West van het kanaal 2075, Oost van het kanaal 3960, West- Zeeuwsch Vlaanderen 300, Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen 2727. tezamen dus een oppervlakte van 37.506 ha. Spoedige hulp is dubbele hulp. Dit motto geldt meer dan ooit in de strijd, die ons land sedert Zaterdagnacht te gen het water voert. Spoedige hulp kan slechts worden geboden met snelle verbindingen. Waar het telefoon- en telegraafverkeer in de rampgebieden van het eerste uur af grotendeels was ontwricht, bracht de radio uitkomst. Een berichtendienst ontstond, of lie ver, werd uit de grond gestampt en 24 uur per etmaal klinken thans me dedelingen en inlichtingen door de aether, die er voor zorgen, dat een plaats on Schouwen benzin® krijgt dat ten Oosten van Kortgene rubber .•oten wo .i 1 Het centrum van deze berichte' dienst is ip Den Haag. aan de Was senaarse weg no. 41) bi, Jp Reger-ng. voorlichtingsdienst. He* ehericb de regeringsve'k' van dagmiddag over de "ns isr had getroffen is 'vm.ierrlc andere gevolgd. Het ■•m?k al spoedu noodzakelijk een apart apparaat in het leven te roepen: telefonisten, die dag en nacht de binnenkomende medede- bij de werkzaamheden voor het her- Een correspondent van het ANP is zo juist teruggekeerd uit West-Bra bant, waar hij een onderzoek instel de naar de situatie op Tholen. Het volgende geeft de juiste toestand weer: Stavenisse zwaar getroffen. Aantal doden wordt hoger dan 200 geschat, Bij dijkdoorbraak stortte vloedgolf zich recht op de twee voornaamste straten van het dorp. Slachtoffers in andere gemeenten vrijwel uitsluitend te zoeken in de polders. Van Tholen uit zijn te be reiken Oud-Vossemeer, St. Anna- land en St. Maartensdijk. Het v/es- teijlk deel van het eiland heeft veel van het water te lijden. Het ooste lijk deel (waarin Tholen en Oud- Vossemeer) veel minder. De dijk aan die kant werd gered doordat Zondagochtend de dijk aan de Bra bantse zijde polder Halsteren het 't eerst begaf en het water uit de Eendracht die polder binnen stroomde. Stadje Tholen: geen water. Ontvangt eVacué's uit Stavenisse Zwaargewonden en ernstige izekeh zijn in amphibievoertuigen naar Bergen op Zoom gebracht. Oud-Vossemeer: nagenoeg geen water. St. Annaland: raadhuis bescha digd; weinig water. St. M a a r t e n s d ij k: bij de ha ven sloegen twee huizen weg tijdens hoog water. Dorp is thans droog. Poortvliet: gedeeltelijk onder water. Rijkspolitie in rampgebied wordt versterkt De ministers van Justitie en van Binnenlandse Zaken delen mede, dat ter versterking van de rijkspolitie in het rampgebied ongeveer 1000 man rykspolitie uit het niet getroffen deel des lands zyn opgeroepen. Van dit aantal bevinden zich reeds 650 man in het rampgebied, terwyl de overige gereed staan om naar behoefte te worden ingezet. Mocht blijken, dat de rijkspolitie in het rampgebied nog verdere verster king nodig zou hebben en deze niet meer gevonden zou kunnen worden in de rijkspolitie in het overige deel des lands, dan zal aanvulling plaats vin den uit de gemeentepolitie. Daartoe zullen dan tijdig in overleg tussen de departementen van Justitie en van Binnenlandse Zaken aanwyzige wor den gegeven, zodat zelfstandige aan biedingen aan de noodgebieden uit ge meenten met gemeentepolitie hoe zeer de goede bedoeling daarvan wordt gewaardeerd in het belang van de goede gang van zaken achterwege lingen van de meest uiteenlopende aard stenografisch opnemen, een re dactie om vast te stellen, welke me dedelingen voor radioberichten in aan merking komen en telexisten om de verzoeken of inlichtingen, die niet via de radio worden verspreid, door te geven' aan de betrokken instanties. De eerste dagen heeft het RVD-per- soneel dag en nacht gewerkt om de berichtendienst gaande te houden. Zij hebben nu versterking gekregen van personeel van andere diensten en vrijwilligers. Vijf telefoontoestellen zyn dikwijls nog niet voldoende om de berichtenstroom te verwerken. Vier redacteuren, acht stenografisten en 'wee telexisten hebben er hun handen vol aan. Het rode lampje boven de in- ;ang van de studio, waar omroepers an de omroepverenigingen vrijwillig angdurige diensten doen, brandt vele uren per dag. De stroom berichten, die via microfoon en luidsprekers de luis teraars in geheel Nederland bereiken, zijn een bijdrage van niet te onder schatten betekenis in de strijd tegen het water. Een oude vrouw van 90 jaar K. A. Mangs uit Oude Tonge, die met haar dochter (op de voorgrond) de tocht uit het overstroomde gebied naar de veiligheid heeft gemaakt in een bootje, wordt door enige soldaten gehol penin de Ahoy-hal te Rotterdam. Als de dijk ten Westen van Rot terdam, de Schiedamse hoge zee dijk, was doorgebroken, dan zou de ramp nog geweldiger afmetingen hebben aangenomen, omdat hel ge bied rondom Rotterdam nog lager ligt dan het overstroomde. Deze dijkt»; begon op één punt te begeven. Er is toen met man en macht gewerkt om het gat te dichten." Alles werd aangesleept wat maar gepakt kon worden. Er kwamen schepen met zand, er was een ploeg van 300 mi litairen aan het werk en men zou zelfs een kerkgebouw hebben laten springen om dichtingsmateriaal te hebben, als men dynamiet bij de hand had gehad. Als deze dijk het zou hebben be geven, dan zou een groot gebied van Zuid-Holland en van Noord-Holland zijn overstroomd. Den Haag zou ge spaard gebleven zijn, omdat het op duinzand ligt. Dat zou hebben bete kend, dat drie millioen mensen ge vaar zouden hebben gelopen in dit dichtbevolkte gebied van ons land. Men is er echter in geslaagd de dijk Zondag nog te redden. De heer Van Veen maakte het de buitenlanders duidelijk, dat het niet mogelijk is overal de dijken te ver- Honderden vrijwilligers uit het gehele land en uit alle lagen der bevolkin? zijn koortsachtig in de weer om het 85 meter brede gat in de dijk „Het Gal"' te Papendrecht te dichten, met welk werk men reeds goede vorderingen maakt. Een overzicht van de werkzaamheden. Het rode lampje boven de studio brandt vele uren per dag

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2