PROVINCIALE DRENTSCHE ASSER COURANT DODENCIJFER NOG STEEDS STIJGENDE Aantal slachtoffers op zeer hoog Schouwen-DuiveSand genoemd 1272 doden Apathische vluchtelingen mogelijk weg van rampgebied villen zo ver Rampenfonds: zeven millioen Zondag algemene gedenkdag Goeree-Overflakkee geheel ontruimd Catastrophe vier keer zo groot als in 1945 Vreselijke toestand in Oude Tonge Bergen op Zoom ontvangt evacué's uit het zwaar getroffen Stavenisse Plunderaars sloegen hun slag Koningin zal spreken Donderdag 5 Februari1953 Uitgaat en druk: N.V. De Provinciale Drentsche en Asser Courant, Toren laan 20, Assen. Abonnementsprijs: f 0.44 per week; 1.90 per maand, 5.70 per kwartaal. Week- en maandabonnementen wor den met de bezorgers per week/per rnaand afgerekend. Kwartaalabonne menten zijn bij vooruitbetaling. Advertentie- 25 cent per mm. Minimumprijs f 1.50 (tot 15 woorden, elk woord meer £0.10). Telefoon 3044 (3 lijntn). K 5920 Girono. 717S6. Pinider: Nederl. Middenstandsbank Assen. HET MEEST GELEZEN DAGBLAD IN DRENTHE Directeur-hoofdredacteur: H. Clewits, Assen 128e jaargang No. 30* DE BILT MELDT Enkele buien Weersverwachting geldig tot heden avond. Veranderlijke bewolking met enkele regen-, hagel- of sneeuwbui en. Geleidelijk afnemende en naar Noordoost ruimende wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen. 6 Febr. Zon op 8.12 uur. onder 17.37 uur Maan op 1.12 uur. ondei 10 04 uur ig 7 Febr. 15 Febr. 20 Febr. 28 Febr. Verzocht wordt voorts toez.endlng van personeel en materieel voor het bergen en onschadelijk maken van de ronddrijvende cadavers van het vee, waarvan het aantal geschat wordt op 500 a 600 stuks. Van het. vee ls slechts .-geinig gered. Voor het te zenden per- eel dient scheepsruimte ter legering j .orden meegezonden. Vier dagen zijn nu al verlopen sinds de gruwelijke stormvloed dood en verderf kwam brengen in een groot deel van ons land. In welk een huiveringwekkende omvang dit is geschied valt, ondanks eensge zind, massaal en doortastend reddingswerk, nog steeds niet met stel ligheid te zeggen. Wel laat een stroom van berichten ons van uur tot uur steeds duidelijker weten, dat onze bange vermoedens van de eer ste dagen omtrent het aantal slachtoffers helaas nog aan de lage kant hebben gelegen. Steeds nog stijgt het aantal dergenen, die in de golven omkwamen. Woensdag bracht ons een dramatisch hoogtepunt: een dodental, geschreven met vier cijfers. Was het tot gistermorgen geleidelijk aan opgelopen tot 873, in het begin van de middag sprong het ineens naar ruim 1200. En te vrezen valt dat daarmee het eindcijfer nog lang niet is bereikt. Op Schouwcn- Duiveland is de situatie nog geenszins duidelijk. De berichten spreken hier van een zeer hoog aantal slachtoffers. Vier vijfde van het eiland ligt onder water. Dp de Noordendijk zijn 3000 stuks vee bijeen ge dreven. Toen Woensdagmiddag om ongeveer één nur de minister van Verkeer en Waterstaat Mr. ,1. Algera, aan boord van het directïeschip van de rijkswa terstaat Jan Blanker op zyn bezoek aan de geteisterde gebieden Schouwen en D'uivelund passeerde, was de strijd om het behoud van mensenlevens op dit eiland in volle gang. Tientallen schepen variërende van Urker vis sersboten tot mijnenleggers van de Koninklijke Marine Amerikaanse, Engelse en Franse amphlbievoertui- gen, waarvan vooral de Amerikanen met hun lei-oranjekleurige zwemves ten in staat bleken de zwaarste hinder nis te ^overwinnen, en tientallen vlieg tuigen en ifèncopters- vormden tezamen met de bemanningen een internatio nale strijdmacht, die talloze mensen in veiligheid heeft gebracht. Tijdens het bezoek, dat minister Al gera aan Zierikzee bracht in gezel schap van de directeur-generaal van de rijkswaterstaat Ir. A. G. Maris, kon de bewindsman weinig opwekkends worden medegedeeld over de toestand. Dinsdagavond had de gemeenteraad van de stad van burgemeester Mr. J. Schuurbecke Boije 't besluit tot eva cuatie van het grootste deel van de be volking vernomen en tijdens de confe rentie, die de minister met gemeente lijke en provinciale autoriteiten bad, bleek dat het gevaar van uitbreiding van de ramp. die Schouwen en Duive- land heeft getroffen nog niet is afge wend. Integendeel: toen het gezel schap de haven van Zierikzee uitvoer, waar de eerste groepen evacué's wer den ingescheept op de gereed liggende schepen, werd de bevolking opgeroepen zich h"!" een drikgedeelte te begeven, waar het water wederom een overwin ning dreigde te behalen. „Vier keer Walcheren Gevraagd naar de omvang van de te ondernemen herstelwerkzaamheden tot verhouding van de drooglegging van Walcheren na de oorlog zei Ir. Maris, dc direeteur-generaal van de rijkswaterstaat, dat naar schatting de taak van thans zeker wel vier keer zo groot kan worden geacht. „Het wordt een ware slag, met mobilisatie van al het beschikbare materieel". Goeree-Overflakkee geëvacueerd IVitet uitzondering van een aantal personen wier aanwezigheid ter plaat se gewenst en noodzakelijk is, is thans practisch geheel Goeree-Overflakkee geëvacueerd. Aleen de bevolking van Dirksland en Melissant ls achter gebleven. Evacuatie van deze gemeen ten is minder noodzakelijk. Op de dijk tussen Oude-Tonge en Galathesesluis zou zich nog een aantal mensen, bevinden. Men zal trachten deze groep vanmorgen te redden. De burgemeester van Ooltgensplaat heeft medegedeeld, dat de toestand in- Nieuwe-Tonge op Goeree-Overflakkee thans zeer kritiek is. Evacuatie van de bevolking door hefschroefvliegtuigen is dringend gewenst. De Amerikaanse hefschroefvliegtv'.- gen die op de vliegbasis Woensdrechl zijn gestationneerd, hebben gistere» 350 a 400 personen gered, merendeels inwoners van Nieuwe-Tonge, die naar het veiliger Sommelsdijk werden over gebracht. De Belgische en Engelse hefschroefvligtuigen van deze redden ongeveer 100 personen. Via Scheveningen-radio is het vol gende bericht ontvangen afkomstig van de burgemeester van Oude-Tonge. Vermist worden ongeveer 260 perso nen, die hoogstwaarschijnlijk allen ver dronken zijn. Tot nu toe heeft men slechts 12 doden kunnen bergen. Een groot aantal lijken drijft in het water lags de dijken. De beschikbare plaatselijke krachten kunnen niet voor het bergen der lijken worden Ingezet, omdat zy daartoe moreel niet in staat zyn. Dringend wordt verzocht personeel te zenden om deze werkzaamheden te verrichten. Tevens wordt, verzocht om toezending van voorlopig 200 lijkkis ten, of het daarvoor nodige hout, als mede 200 lakens om de lijken in te vervoeren. Het aantal slachtoffers van de overstromingsramp is gestegen tot 1272. Wij geven op verzoek een geheel overzicht van alle plaatsen waar slachtoffers zijn gevallen. Abbenbroek 1; Brandwijk 2; Brou wershaven 3; Brulnisse 1; Brugsluis 10; Capelle 3; Dinteloord 3; Drie- -sehoor 15; Elf plaat (gem. Poortugaal) 7; Fynaart 46; Geersdyk 1; Goeree en Overflakkee 40; Goese Sas 1; 's-Gra- vendeel 57; Halsteren 17; Heinenoord 2; Hellevoetsluis 5; Heyningen 25; Hoedekenskerke 1; Hondsbossezeewïe. ring 1; Hontenisse (Kerkdorp, Sams- waarde) 8; Klindert 13; Kortgene 40; Krabbendijke 4; Kruiningen 11; Maar- tenzdijk 4; Maassluis 1; Moerdijk 13; Nw. Neuzenpolder 1; Nieuwendyk (Land van Heusden en Altena) 3 (de finitief)Nieuwerkerk (Ouderkerk) 13; Nieuwe Tonge 75; Nw. Vossemeer 50; Numansdorp 67; Oosterland 40; Oost-erschelde 4; Osse- nisse 1; Ouddorp 1; Ouderkerk aan de IJssel 2; Oudelande 2; Oude Tonge 300; Papendrecht 1; St. Philipsland 1; Raamsdonkveer 2; Rilland 1; Rotter dam 1; Serooskerke 15; Stavenisse 200; Steenbergen 13; Stellendam 27; Sliedrecht 1; Stormpolder 6; Streyen 20; Temeuzen 4; Texel 4; Veere 2; Vlissingen 3; Wagenberg 1; Willem stad 12; Wolfaartsdyk 9; Yerseke 10; IJsselmonde 3; Zierikzee 15 Zuidland 20; totaal 1269. In deze lijst zijn enige correcties op vroegere opgaven verwerkt - Red.) (Van een speciale verslaggever) Hedenmorgen tussen 8 en 10 uur worden 500 inwoners van Stavenisse een van de zwaarst getroffen gemeenten van Zeeland, waar van de 1700 in woners vermoedelijk meer dan 300 om het leven kwamen te Bergen op Zoom verwacht. Alle overlevenden in Stavenisse op het eiland Tholen zijn gistermiddag, nadat de berichten voor nieuwe dreigende storm bekend waren gemaakt, door het regiment Prins Frederïk, bijgestaan door commandotroe pen en 100 man van de Franse genie, geëvacueerd. Slechts vijf man zijn in Stavenisse achtergebleven. Voor bewaking, want hoe gek het ook mag klin ken, het blijkt dat er schuimers zijn, die er met bootjes op uit trekken om de huizen te plunderen. waardoor de achtergelegen polder van 50 ha onder water is gelopen. De bevolking uit de polder wordt geëva cueerd. Militairen waren, onder leiding van de rijkswaterstaat, Woensdag avond bezig dit gat te dichten. In de Wilhelminakazerne te Bergen op Zoom waar het Prins Frederik re giment zijn hoofdkwartier heeft opge slagen, staat de telefoon geen ogen- o'nk s'-ii. Hs';V KvivAit zich het cen trum, van waaruit alj'e reddingspogin- gen in een gebied vén 750 vierkante kilometer worden geleid. Het Prins Frederig regiment heeft reeds Maan dag 1500 personen uit Rilland Bath gered in samenwerking met mensen van de luchtstrijdkrachten, de genie, leden van de K.M.A. en commando troepen. Vandaag zal men zich naar Goes begeven met platboomvaartui- gen, om daar het vee te redden. De Kanon-tractors zullen worden ge bruikt om de cadavers van het ver dronken vee naar de kant te trekken, waar zij door destructie-afdelingen worden weggehaald. Ook nabij Stave nisse drijven honderden cadavers van koeien, paarden, schapen en mensen rond, die door de ontbinding waarin zij verkeren, een groot gevaar vormen en zo spoedig mogelijk moeten worden opgeruimd. T olen Een convooi platboomschuiten ligt thans gereed met 100 man commando troepen en 100 man van de Franse genie, die over prachtig materiaal be schikt, om heden naar Tholen te ver trekken. Hier zal men een binnendijk in de meest zuidoostelijke punt van het eiland gaan versterken De rest van het eiland, ongeveer 80 zal voorlopig worden prijsgegeven. Zwermen vliegtuigen hebben Woens dag de gehele dag boven Zeeland ge kruist om de vaartuigen de weg naar de geïsoleerde vluchtelingen te wijzen. Schouwen en Duiveland is vrijwel ver zwolgen door de zee en nog slechts de duinen bij Haamstede en Renesse staan boven water. In een binnendijk bij Klutsdorp, 9 km ten Noorden van Bergen op Zoom is een gat geslagen, De gehele bevolking van de gemeente Kruiningen op Zuiil-Beveland evacueert. In lange rij trekken de voertuigen, waar op de inwoners van liet stadje met slechts weinige van hun bezittingen hebben plaats genomen, naar veiliger oorden. jfrn triest beeld van de bittere ellende, die door de mensen in de noodgebieden geleden wordt Onlvangstcenlrum In het patronaatsgebouw te Bergen op Zoom, waar alle vluchtelingen na hun aankomst worden verzorgd, alvo rens doorgezonden te worden naar Den Bosch, heerst een grote bedrijvigheid. De slachtoffers van de overstroming ontvangen hier kleding en eten, ter wijl een medische staf de gewonden verzorgt. „Als de mensen hier aaJikomen", zo vertellen kapelaan Smits en de lei der van de auto-colonne Adema, „zyn ze nog volkomen versuft en wij kun nen byna geen woorden uit ze krygen. De meesten verkeren in het onzekere over het lot van hun naaste familie. Woensdagmorgen werd een jongetje van 10 jaar uit Halsteren binnenge bracht, die zijn vader, moeder en 7 broertjes en zusjes voor zyn ogen had zien verdrinken. De mensen zyn dolgelukkig, wan neer ze verder geëvacueerd worden, want zij wensen zo ver mogelijk weg te zijn van de plaats des onheils. Woensdagmorgen kwam er een echtpaar aan, dat drie dagen zonder enige beschutting op enkele vierkante meters droge grond temidden van de klotsende golven had doorgebracht. Het was alles kwijt en verkeerde in een toestand die iedere beschrijving tart. Extra zakgeld en sigaretten voor de militairen. De minister van Oorlog heeft goed gekeurd, dat militairen, die 'daadwer kelijk optreden in de noodgebieden. tot nader order per dag een extra zak geld zullen ontvangen van een gulden, alsmede een pakje sigaretten, zulks met terugwerkende kracht van Zon dag 1 Februari af. Luchtbrug werkt op volle toeren In een tyd van zes uur in de middag van Woensdag werden door transport vliegtuigen, die ter beschikking ston den van de luchtmacht, de volgende materialen boven de door watersnood geteisterde gebieden afgeworpen 59.700 zandzakken, 11.150 broden, 2000 liter drinkwater, voorts grote bussen voedsel. Rode Kruispakketten, dekens en rubberboten. Dit is door de vlieg tuigen gedaan in één enkele namid dag. Dergelijke operaties hebben con tinu plaats, afgezien van reddings- en verkenningsvluchten. Zandzakken van de Heide Mij. De Nederlandse Heidemaatschappij heeft met het schip De Dankbaarheid 25.000 zandzakken verscheept naar Ooltgensplaat. Het waterschap Het vrije van Sluis en het polderbestuur Walcheren ontvangen van de Heidemlj. respectievelijk 30.000 en 5000 zandzak ken. Boven Den Bommel zullen van morgen 50 paar lieslaarzen worden gedropt'. Dit kleine Lnelgje, men vrwmoedfï dat r.lj ongeyee}*. 5 p, is; :<vam geheel alleen in de Ahoyhal aan. Men, weet niet, of haar ouders zyn omgekomen, of nog le ven, of zy nog familieleden heeft, men weet slechts, dat zij uit het overstroomde gebied is gevlucht. Een soldaat, Francois van der Velden uit Den Haag, laat haar eens drinken. Rampenfonds: ruim f 7 millioen Bij het Nationaal Rampenfonds was tot gisteravond zeven uur een bedrag van f 7.131.000 bin nengekomen aan geld, gestort via de Nederlandse Bank, de post cheque- en girodienst, en aan contanten. Numansdorp geëvacueerd. Numansdorp is thans geheel geëva cueerd. In de afgelopen dagen zijn on geveer 3500 mensen naar veiliger oor den vervoerd. Een klein aantal mensen is achtergebleven. Het water in het dorp staat nog één tot anderhalve meter hoog. Met man en macht wordt gewerkt aan het herspel en de verste viging van de dijken. Het gat 'n <ic dijk nabij de haven te Willemstad, waar Zondag de voor naamste dijkdoorbraak geschiedde, is thans gedicut. vrijwilligers zijn nog druk bezig vijf gaten in andere dijken te dichtan. Overigens houden de dij ken zich goed. Fr is voldoende voed sel; er staat noa water. Goede vorderingen bij Papendrecht. Het plaalsen van het tweede zink- siuk in de bres van de dijk bij Papen drecht is uitstekend geslaagd. Het gaf is nu reeds gehalveerd en de werk zaamheden vorderen uitstekend. De binnenkomende hoeveelheden water zijn reeds belangrijk minder en indien de weersomstandigheden niet al te on gunstig 'zijn en ook het tij geen grote moeilijkheden biedt, kan Donderdag avond de toestand bereikt zijn, waar bij geen water van enige betekenis meer binnenkomt. Politie zal na eeiste sommatie schieten Vyf onverlaten, die zich aan plun deren schuldig maakten, zyn in 's- Gravendeel gearresteerd en ingesloten in het huis van bewaring te Dordrecht Men heeft zich in deze plaats genood zaakt gezien een avondklok in te stel len. Het is verboden om van half ze ven 's-avèn is tot zeven uur 's morgens zich op straat te begeven, als men geen toestemming heeft. De politie heeft opdracht gekregen om na de eerste sommatie te schieten. De regering deelt mede: in verband met de ramp welke ons land heeft getroffen hebben de gezamenlijke kerken besloten a.s. Zondag in de kerkdiensten op te roepen tot bijzondere verootmoediging, tot gebed en tot offer. H.M. de Koningin zal zich om 1 uur op die dag door de radio tot ons volk richten. De programma's der omroepverenigingen zullen het stem pel dragen van herdenking van en bezinning op het geleden leed. De regering spreekt de verwachting uit dat algemeen in het openbare leven met het bijzondere karakter van deze Zondag rekening zal worden gehouden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1