GOEREE EN OVERFLAKKEE in de dodelijke greep van het water naar Rotterdam Geen paniek in een plaatsje, waar circa driehonderd slachtoffers vielen Episcopaat Dagbladpers en Rampenfonds PAG. 5 HET BINNENHOF DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 zelf en anderen gered met roeiboten en buiten de kom hebben de helicopters en watervliegtuigen prachtig werk verricht. Daar moesten we er veel meer van heb ben. De militairen verzetten ook bergen werk, prachtkerels, die van geen ophou den willen weten". Geïmproviseerde volkstelling De boeren in Oude Tonge zijn niet pessi mistisch. De grond Oude Tonge is een landbouwgemeente kan weer spoedig bouwrijp worden gemaakt. Langzaam maar zeker is Oude Tonge leeggestroomd. Er waren er, die bang wa ren voor de nacht en liever de volgende dag afwachtten en die weggingen als het vloed was; want Oude Tonge is een tij- haven en kan alleen met hoog water wor den bereikt. Een kleine driehonderd zijn niet weggekomen. Dat aantal kan wel worden aangeno men, want Maandag is er aan de hand van de lijsten nog een geïmproviseerde volkstelling gehouden. Driehonderd onge veer ontbraken er on het appèl. Mensen, die niet zo beschermd zijn als de baby in de wieg, welke is blijven drijven, waar door het kindje gered kon worden. Het is èen wees, want vader en moeder zijn om gekomen in het water, dat het stadje op Overflakkee zo ontzettend heeft geteis terd. Oproep van het Dierbare gelovigen. God heeft ons volk een zwaar kruis opgelegd. Honderden verloren het leven, tienduizenden verloren huis en haard, honderdduizenden lijden bitter en millioenen lijden innig mee. Wü buigen in diepe ootmoed ons hoofd voor Gods heilige wil en aanbidden Zijn ondoorgronde lijke Voorzienigheid. Zijn heilige wil is ons a 11 ij d goed en ge zegend. Maar, dierbare gelovigen, wij moe ten veel meer doen. Ons volk moet op de knieën in gebed en boete. Wü moeten niet ophouden de goede God te smeken, dat Hü zich in barmhartige goedheid over ons moge ontfermen en ons de kracht moge geven, om deze zware uren gelovig te dragen en om in waar achtige broederschap elkander te helpen. Uw bisschoppen doen daarom een heilig beroep op U allen: doet boete verenigt IJ in gebed en helpt zo goed als ge kunt. Als wij allen op deze wqze in Zijne Naam verza meld zullen zün in deze droevige dagen, dan zal God in ons midden zün en dan zal zelfs deze zware beproeving ons dichter bü God brengen. En vergeet dan ook Haar niet, die ons door God werd ge geven als Troosteres der bedroef den. Zü is onze Moeder, vooral in de nood, en Zij zal ook nu door Haar smekende almacht tonen, dat Zij tevens de oorzaak van onze blijdschap wil zün. Geheel christelük Nederland gaat op Zondag aanstaande, 8 Februari, samen de handen vouwen, katho lieken en niet-katholieken. Zorgt, priesters en gelovigen, dat al onze gelovigen van die dag een bid- en boetedag maken. Wü schrüven aan onze geestelijkheid voor, dat zü te dien einde gepaste regelingen zal treffen, zoals bijvoorbeeld enkele uren van gezamenlijke aanbidding, en Wy smeken al onze gelovigen, om zonder uitzondering mee te bidden en mee te offeren, met het hart en met de daad. God zegene en bescherme ons land en volk. t Dr B. J. ALFRINK, Aartsbisschop-Coadj. v. Utrecht f Dr J. H. G. LEMMENS, Bisschop van Roermond f J. P. HUIBERS, Bisschop van Haarlem t W. P. A. M. MÜTSAERTS, Bisschop v. 's-Hertogenbosch t J. W. M. BAETEN, Bisschop van Breda LA Duizenden stromen Meeste slachtoffers onder de jeugd en ouden van dagen (Van een onzer verslaggevers) „Om vier uur luidde de klok en een kwartier later wist iedereen in Oude Tonge, dat de dijk het had begeven. Toen het vijf uur was stond het water tot de vijfde traptree van bovenaf. Het zal een anderhalf uur later zijn geweest toen het hoogste punt werd bereikt, tot bovenaan de trap klotste het water". Dat was Zondagnacht in Oude Tonge, het plaatsje op Overflakkee, dat met omstreeks driehonderd slachtoffers een gruwelijke lol heeft moeten betalen aan het water. Een van de inwoners van het stadje is in Den Haag en hij vertelt het verhaal van de overstroming, triest en sober, zonder opsmuk. lendijk, Oostdijk en het voorste gedeelte van de Zuiddrjk met het dorpsplein, dat daartussen ligt. Daar zijn drie café's, een paar winkels en wat huizen. In die kleine ruimten zat de bevolking van Oude Tonge, ten minste drie gezinnen in één huis: de rest opgepropt in de café's en de winkels. Wondere redding van baby in wieg „Vier straten in het nieuwste gedeelte van het dorp lopen parallel. De eerste is de Julianastraat. Toen het water met tomeloze kracht kwam toestormen, werd de ene kant van deze straat, welke de eerste stoot moest opvangen, geheel weggevaagd. Het water golfde voort en steeds meer huizen werden ondermijnd. In een paar uur was het gebeurd. An derhalve straat stond n'og droog, de Mo- Delftse militair door ongeval omgekomen In het noodgebied wordt sinds Zondag vermist de dpi. soldaat J. E. Willemsen, legernummer 320905414, afkomstig uit Didam. Ten gevolge van een ongeval tij dens de hulpverlening het slachtoffer werd geraakt door een propeller van een helicopter is op 4 Februari te Oude Tonge overleden de dpi. korporaal L. N. van Polanen uit Delft, legernummer 310419285. In totaal zijn thans van de Ko ninklijke Landmacht twee militairen om het leven gekomen. Drie worden ver mist. Niet hoog genoeg „Ik vermoed, dat het water op bepaal de punten over de dijk is gestroomd. Zo moet het begonnen zijn. Het Oude Land, een polder, kwam het eerst onder water te staan en daar woont driekwart van de bevolking. Veel huizen waren niet hoog genoeg, zodat de mensen geen gelegen heid hadden om naar boven te vluchten. De oude boerderijen zijn eenvoudig in elkaar gezakt, de nieuwere hebben het veelal kunnen houden". Er is geen paniek geweest in Oude Tonge. De mensen hebben hun lot aan vaard, zoals dat in zoveel steden en dor pen is gebeurd, dof, men zou haast zeggen zonder belangstelling. De klap had hen verdoofd en zij hebben zich laten wegvoe ren naar veiliger oorden. In Oude Tonge hebben de inwoners tussen de 15 en i jaar het minst geleden. De slachtoffers zrjn grotendeels gevallen onder de kinde ren onder de vijftien jaar en de oudere mensen boven de vijf en vijftig. „Met de baggerboot van de gemeente zijn er weggegaan, de mensen hebben zich- ïeder spoor van branie, van zo een stem ming van „wij komen eens even redden" bij vrijwilligers en militairen van het be gin af aan de kop ingedrukt. Deze pracht kerels hebben maar één gedachte: helpen! Bleek van de slaap, smerig er is geen water om je te wassen sjouwen zij voort, dag en nacht, als het moet. Zij lossen de schepen, die een onafgebroken stroom van goederen aanvoeren, zij werken al weer aan het herstel van dijken, zij gaan er op uit om mensen op te halen, zij putten zich uit, zolang ze kunnen. Zijn er uitvallers en hoe kan het anders bij dat tempo, waar in gewerkt wordt? dan springen dadelijk anderen in de opengevallen plaatsen. De soldaten, die eerst wel wat gemopperd hebben, omdat hun keuken niet was (en nog niet is) nagekomen, zwegen spoedig, toen de burgerbevolking, bemerkende, dat zij geen warm eten kregen, van het arm zalige restje dat zij nog over had, met hun ging delen. „Wij krijgen van de bur gers beter eten dan van het leger." In Mid- delharnis zelf, dat ondertussen bijna hele maal weer drooggekomen is, hebben de soldaten er zijn er 1000 op alle mo gelijke manieren onderdak gevonden. Voor degenen, die geen slaapplaats konden vin den in het ruim van de drie grote Belgische schepen, die in de haven van Middelharnis liggen, hebben winkeliers hun etalages uit geruimd. Van het naamloze leger vrijwilli gers, dat daar op Goeree zoals elders met overgave werkt voor de getroffen be volking, komt een extra eresaluut toe aan die 17-jarige H.B.S.-er, die, tot aan de komst van een marine-officier, practisch alleen de haven-organisatie van Middel harnis heeft geleid. Met geëvacueerden naar Rotterdam De hulpverlening en de wijze, waarop die wordt geboden, bevredigt nagenoeg alle slachtoffers. Klachten over de organisatie hoorden wij alleen van de vrijwilligers, niet van de getroffenen. Integendeel. Zij beschouwen de sympathie en het mede leven, dat uit de hulpverlening blijkt, als hun grootste steun; en niet alleen als een materiële maar ook als een morele steun, die hen voor moedeloosheid heeft behoed. Moedeloos zijn zij niet. Dat hebben wij kunnen constateren, toen wij Woensdag avond met een grote groep geëvacueerden uit Nieuwe Tonge van Middelharnis via Hellevoetsluis naar Rotterdam zijn gereisd. Deze slachtoffers, van wie er verscheidene lange tijd op een dak gezeten hadden, wa ren meer onder de indruk van de ellende, die een alleenwonend boerengezin op een „stee" moet hebben doorgemaakt, dan van hetgeen zij zelf in hun dorp hadden be leefd. En dat was toch wel wat. „Ik zat op het dak van mijn huis toen het inzakte. Het water sleurde me mee in de richting van de zee, maar ik kon nog net de dakgoot grijpen van mijn buur man." Een ander vertelt van een stadje, dat onder de watermassa's „als een kaar tenhuis" wordt ineengedrukt. Zjj, die over hun ervaringen praten, zün degenen, die geen kinderen hebben, die voor afleiding kunnen zorgen. Kinde ren zün naast alle blyken van sympathie en medeleven toch wel de voornaamste oorzaak, dat er weer een glimlach komt op het gezicht van de ouderen, zelfs als zü met trots hun mooiste schoentje laten zien, dat een dun zomerschoentje is, om dat de vader of moeder in de haast een verkeerd paar heeft meegenomen. Kinde ren zullen ook de troost zün voor die ene vrouw, die Woensdagavond naar Rotter dam werd gebracht. Zü denkt nog steeds, dat haar man zich bü haar en de kinde ren zal voegen. Heel de bus wist echter, dat haar man bü het reddingwerk in de eerste uren van de ramp door het water is meegesleurd, maar niemand heeft het haar nog durven zeggen. (Van een onzer verslaggevers) De haven van Middelharnis is het beginpunt van de weg, waarlangs de zwaargetroffen bewoners van het Zuidhollandse Eiland Goeree Over flakkee kunnen ontsnappen aan de dodelijke greep van 't water. Vandaar vertrekken zij, die de verschrikkelijke gevolgen van de springvloed in Oude Tonge (300 doden), Nieuwe Tonge (100 doden), Ooltgensplaat, Stellendam, Dirksland en Herkingen hebben overleefd met salonboten en rijnaken naar Hellevoetsluis, waar lange rijen autobussen en ambulance wagens klaar staan om hen onmiddellijk door te voeren naar Den Briel, Botterdam of andere evacuatiecentra in de provincie Daar, in die eindpunten van de „escape-line" kunnen zij tot rust komen, kunnen zij proberen die grauwe ellende te vergeten, die over hen kwam, toen Zaterdag nacht een twee meter hoge waterwals neersl oeg op de dijken van hun langgerekt eiland. Slechts één indruk: leed en verdriet Wie middelharnis vanaf het Haringvliet nadert, ziet een hoge dijk en een druk bezochte haven. Eenmaal aan land gekomen wordt het uitzicht anders. Dan strekt zich voor U, zover het oog rijkt, een. onderge lopen polderland uit met hier en daar als vergeten posten na een verloren slag de door geel-drabbig water omspoelde boer derijen. En men wijst U: „Daar zitten nog vier mensen, en daar moeten ook nog mensen huizen." Helicopters en amphibie- vliegtuigen cirkelen laag over het land, zoekend naar mensen. Al degenen die per vliegtuig of vlet van zolder zijn gehaald, komt men in Middelharnis tegen. Met een enkel koffertje of tasje lopen zij naar de haven, voorbij grijs-grauwe cadavers van verdronken koeien. De boeren kijken er even naar, maar gaan dan direct weer door. Denken zij aan hun eigen dieren of aan die boer, die krankzinnig is geworden, omdat zijn 80 prachtige koebeesten ver loren zijn gegaan? Men doet in Middel harnis, zo dicht bij de plaats, waar die nog niet in alle omvang begrepen tragedie heeft plaats gehad, beter met niet naar gedachten te vragen of te raden. Ieder ogenblik worden nieuwe feiten ontdekt. In een wei stonden twaalf paarden tot aan hun hals in het water. Het angstig ge hinnik van de dieren was van verre te horen, dag en nacht. Men kon ze niet be naderen en de paarden konden zich zelf ook niet helpen. Toen men eindelijk bü hen komen kon, staken er nog maar drie paardehalzen uit boven het ijskoude water. Apathisch van verdriet De mannen, die met vletten langs de huizen gaan op zoek naar overlevenden, hebben op hun strakke gezichten de weer schijn van hun ervaringen: mensen, die liever verdrinken, dan hun huis en onder gelopen erf te verlaten, mannen en vrou wen, die van ontbering en verdriet vol komen apathisch zijn geworden en als kin deren moesten worden weggeleid. Dinsdag nog ontdekte een reddingploeg een oude man en een oude vrouw in een boom. Zij hadden zich vastgebonden om niet door de sterke stroom te worden meegesleurd. Beiden waren gestorven van ontbering. Deze bijna apocalyptische verschrikkin gen op Goeree en andere eilanden hebben „Ifc durf niet" waren de enige woordendie het angstige knaapje spraktoen hij over de loopplank moest om veilig aan de wal in Dordrecht te komen. Vastgehouden door zijn redders liep hij aarzelend naar de veiligheid. 30.000 als reclamefonds De Haagse Kring van Dagbladdirec teuren heeft als een deel van zün bü- drage tot leniging van de nood de tegen waarde van 30.000.beschikbaar ge steld aan advertentieruimte, in de eerste Slaats voor opwekkingen e.d. van het 'ationaal Rampenfonds, erkende lief dadigheidsinstellingen, en eventueel nog ten bate van enkele andere organisaties, die acties entameren. (Feestavonden, bals, sportwedstrüden met liefdadige doeleinden, zaken die een deel van hun omzet afstaan e.m.d., komen niet voor steun uit dit reclamefonds in aanmerking). Aanvragen dienen te worden geadres seerd aan de directie van het blad, waar in deze mededeling is opgenomen. Haagse Kring van Dagbladdirecteuren Verdere liulp van Z.H. de Paus Nu de omvang van de ramp in Neder land, Engeland en België groter blükt te zün dan aanvankelük verwacht werd, heeft Z.H. de Paus besloten om in aansluiting op zün gift van 30.000,aan Nederland en op de andere reeds genomen maatrege len ten behoeve van de gezinnen, die van huis en haard verdreven zün, nieuwe hulp acties te treffen. Vermiste militairen terecht De twee militairen van de Koninklüke Marine, van wie aanvankelük werd aan genomen dat zü vermist waren, zün thans terecht. Flitsen van hier en daar De ambassade van België deelt mede. dat de Belgische douane- en grensautoriteiten de gewenste faciliteiten zullen verlenen aan personen van Nederlandse nationaliteit, die zich uit Nederland over België naar de ge teisterde gebieden van Nederland begeven en die in de huidige omstandigheden geen identiteitsbewijzen of paspoorten kunnen overleggen. De ministers van Justitie en van Binnenlandse Zaken delen mede, dat ter versterking van de rijkspolitie in het rampgebied ongeveer 1000 man rijkspolitie uit het niet getroffen deel des land is opgeroepen. Van dit aantal bevinden zich reeds 650 man in het rampgebied, terwijl de overige gereed staan om naar behoefte te worden ingezet. De dire.cteur-generaal van het Rijksarbeids bureau deelt mede. dat de arbeidsbureaux te Dordrecht. Sliedrecht. Gorinchem, Rotter dam. Maassluis, Den Haag. Delft, Leiden. Gouda. Utrecht, Zeist, Den Bosch, Almkerk, Tilburg, Breda. Roosendaal en Bergen op Zoom tot 11 uur 's avonds geopend zijn voor het in ontvangst nemen van aanvragen om arbeidskrachten voor de noodgebieden. De vereniging voor penningkunst heeft beslo ten 'n penning uit te geven, die de waters nood 1953 tot onderwerp heeft. De penning wordt algemeen verkrijgbaar gesteld en de netto-opbrengst zal ter beschikking van het Nationaal Rampenfonds worden gesteld. Prof. L. O. Wenckebach is bereid gevonden het ontwerp hiervoor te maken. In Poortvliet zijn geen verongelukten te be treuren. In Dordrecht is men begonnen met de ver sterking van een zwakke plek ln de dijk bij de zgn. Bovenpolder. Voor het overige lopen de dijken in Dordrecht geen gevaar meer. De Sabena zal een derde hefschroefvliegtuig ter beschikking stellen. Het toestel is van daag uit Brussel vertrokken. Vier en twintig vaartuigen van de Britse Rijn- flottilje zijn naar Rotterdam gezonden om deel te nemen aan reddingswerkzaamheden. De Britse luchtmaarschalk Sir Robert Forster, bevelhebber van de tweede geallieerde tacti sche luchtmacht in West-Duitsland, heeft on beperkte vliegtuighulp toegezegd. Er zullen ook nog vliegtuigen uit Frankrijk. Italië, Zwitserland. Noorwegen, Zweden en Dene marken arriveren. In de Hoekse Waard, die ongeveer 40 grote en kleine polders telt en 23.000 ha. cultuur grond heeft, zün 25 polders geheel over stroomd, 8 polders staan dras en slechts vijf zijn geheel droog. Vier van de veertien ge meenten hebben geen last van water. Het ergste zijn Numansdorp. Sstrijen. 's-Graven- deel en Goudswaard getroffen, iri totaal zijn in de Hoekse Waard 150 mensen verdronken. Men vreest dat dit aantal nog hoger zal worden. Het gerucht, dat de burgemeester van Nieuwe Tonge zou z«n omgekomen, is niet juist. Voor de achtergebleven inwoners van Zuidland bestaat geen gevaar. Er zal niet tot evacuatie worden overgegaan. Op drie kilometer ten Zuidwesten van Bommel bevinden zich mensen, geïsoleerd op een dijk, Een van de vele zwaar getroffen plaatsen in Zuid- Holland, 's-Gravendeel. Staande op het hordes van de woning van de dorpsarts, die tot tijdelijk gemeentehuis is ingericht, kijkt burgemeester C. van Hoogen uit over zijn ondergelopen dorp. De evacué's zün op hun tocht van Mid delharnis naar Rotterdam overal met de meeste zorg bejegend. Onderweg werd kof fie en melk aangeboden. Wel moesten zü geruime tüd bü verkeersopstoppingen wachten, maa rdaar mopperde niemand over, omdat zandtransporten voorrang moesten hebben. Zü verschaften de solda ten, die in stromende regen bij bet licht van schünwerpers aan enkele düken werk ten het enige middel om het verraderhjke water te keren. Verraderlüke water? Zo hebben wü eigenlük nog geen enkele eilandbewoner over de zee horen spreken. Het standpunt van deze moedige, onbuig zame mensen is: „Wy hebben de zee ja renlang er onder kunnen houden. Nu heeft het water weer eens een overwinning op ons behaald, maar wij zullen het er weer onder krijgen". Mogen wij niet trots zün, dat zulke mannen en vrouwen tot ons volk behoren? Dit kleine meisje, men vermoedt, dat zij ongeveer vijf jaar is, kwam geheel alleen in de Ahoy-hal aan. Men weet niet, of haar ouders zijn omgekomen, of nog leven, of zij nog familieleden heeft, men weet slechts, dat zij uit het overstroomde gebied is gevlucht. Soldaat Franqois van der Velden uit Den Haag, laat haar eens drinken. INWONER VAN OUDE TONGE VERTELT: i

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3