Een goudmijn ontsloten voor de Overijsselse boeren Verbazingwekkende handelsopmars van de West-Duitsers in Azië Congres van de Atlantische gemeenschap de geheime documenten Donderdag 5 Februari 1953 Pagina 6 Arbeidsbezetting en in tensivering van de bedrijven Landbouwer slag, dat ieder moet bestuderen (Van onze landbouwmedewerker) Met de tijd veranderen toch ook de mensen, bedachten we, toen we het landbouw-verslag 1951—1952 van de Rijkslandbouwvoorlichtinesdienst in Overijssel bestudeerden. Velen onder onze lezers zullen zich nog de versla gen van vóófc 1940 herinneren; één lange opsomming van de resultaten der vele grasland- en bouwlandproef velden met enorm veel cijfermateriaal. Gewoonlijk was het een verzameling van veel specialistisch onderdelenma- teritaal, waar de gewone boer slechts zeer terloops kennis van nam. Het voor ons liggende jongste verslag is daarentegen een buitengewoon prettig en goed leesbaar en bevattelijk over zicht, met vele aardige tekeningen en grafieken verlucht en uitgaand van het boerenbedrijf, zoals we het in Over ijssel kennen. De eerste hoofdstukken hebben een sterk-economische inslag en stellen de problemen centraal voor onze bedrijven. Het zou ons niet ver wonderen, of iedere boer leest dit niet alleen met genoegen, maar hij vindt er telkens iets, waaruit hij direct voor deel weet te trekken. Sterke intensivering sinds 194S. Aan de veestapel in voederbouw wordt allereerst aandacht geschonken. Het is eigenlijk vanzelfsprekend. Met uitzondering van de veenkoloniale bouwbedrijven, winnen alle Overijs selse boerenbedrijven het leeuwendeel van hun inkomsten via de veehouderij. Overziet men cijfers omtrent de uit breiding van de veestapel tegenover de cijfers betreffende de voederwin- ning, dan is de vraag: „Waar moet dat heen?" volkomen op haar plaats. Het aantal melk- en kalfkoeien steeg sinds 1948 met 26000 stuks tot 196.000, hef aantal varkens vermeer derde van 95.000 tot 234.000 stuks en het aantal kippen bedraagt thans ruim 3 millïoen, terwijl er in 1948 ruim 2 milüoen kippen werden gehouden. De sterke uitbreiding van de veestapel betekent een verdergaande intensive ring en is zonder meer verheugend. Het aantal bedrijven is vrijwel niet toegenomen en op elk bedrijf "kan door deze intensivering de inkomenswinning belangrijk verbeterd worden. Voederwinning onvoldoende. We schreven met opzet, dat dé in komenswinning kan verbeterd worden, maardan moet ook de voederwin ning op deze bedrijven ruimer zijn en dit laatste is nu niet het geval. De op pervlakte grasland en kunstweide is vrijwel gelijk gebleven en de opper vlaktes granen, aardappelen en voeder bieten1 zijn met enkele duizenden hectar r.en.verminderd.In het verslag wor den enkele berekeningen gemaakt en hieruit blijkt, dat er in 1952 alleen voor de varkens en de kippen circa 62 mill, kg graan en 70 mill, kg voeraard- apnelen méér nodig waren dan in 1948. Voor de voeding van deze meer dere dieren hadden de boeren in Overijssel ten naaste bij 35.000 ha graan en 28.000 ha aardappelen meer moeten verbouwen. Dit heb ben ze niet gedaan en het bete kent, dat dit voer van buiten Overijssel zeer waarschijnlijk van buiten onze landsgrenzen moet worden geïmporteerd. De in tensivering vergroting van de veestapel is zeer afhankelijk van de import van veevoeder en dus uiterst riskant. Kleine boeren-problemen. In een apart hoofdstuk van dit ver slag wordt de positie van de kleine boer en zijn problemen besproken. De verschillende bedrijfsgrootten worden elk apart behandeld, maar als een rode draad loopt door dit hoofdstuk de ar beidsbezetting op deze bedrijven. Men kan prima productievee houden, men kan grote hoeveelheden aardappelen per ha verbouwen, het zegt alles zo weinig ten aanzien van het inkomen van de boer. Beslissend is het aantal arbeidskrachten, dat nodig is voor het winnen, van deze productie. Is er een arbeidskracht te veel en dat komt op onze bedrijven nogal eens voor, zo als door de onderzoekingen van het Landbouw-Economisch Instituut is aangetoond dan zal ondanks de hoge productie per dier of per ha de beloning per arbeidskracht matig of gering zijn. Verdergaande intensive ring kan bij ruime arbeidsbezettmg wel enige verbetering brengen, doch zelden kan de intensivering zover worden opgevoerd, dat een oorspron kelijk overbodige arbeidskracht nog een redelijk loon behaalt. Alle bedrijfstechnische verbete ringen zijn gewoonlijk niet in staat, de bedrijfseconomische fout van het teveel aan arbeidskrachten ïlllllllllll*^ PASSAGIERSSCHEPEN. Bloemfontein, 5 Febr. te Kaapstad. Bosclifontein, 5 Febr. van Suez n. Dar Ls Salaam. Cottica, pass. 4 Febr. Azoren, n. Plymouth. Fairsea, pass. 5 Febr. Kaap Bon, n. Amst. Groote Beer, 5 Feor. te New York. Johan van Oldenbarne- velt, pass. 5 Febr, Malta, n. Djakarta. Jagersfontein, 5 Febr. dwars St Helena, n. Tenerifie. Maasdam, pass. 3 Febr. Key West, n. New York.. Nieuw Amsterdam 5 Febr. te Havana. Oranje, 5 Febr. van Singapore n. Amst. Rijndam, 5 Febr. van Cobh n. R'darn. Sibajak, 3 Febr. van Papeete n. Wellington.. Willem stad, pass. 5 Febr. Azoren, n. Southamp ton.. Zuiderkruis, pass. 5 Febr. Kaap Verde, n. Las Palmas. VRACHTSCHEPEN OP INDONESIË. Amstelvaart, pass. 5 Febr. Kaap Guar- aefui, n. Belawan. Madoera, pass. 4 Febr. Malta, n. Amst.. Marken, 3 Febr. te Djakarta. Modjokerto, pass. 4 Febr. Malta, n. R'dam.. Rempang, pass. 5 Febr. Finisterre, n. Amst. Slamat, 3 Febr. ter rede van Zeebrugge. Temate, pass. 5 Febr. Ouessant, n. Bona. op sommige kleinbedrijven te niet te doen. De kleine boer zal zelf zijn maatregelen moeten treffen ofgedwongen worden genoe gen te nemen met een inkomen, dat lager is, dan dat van een land arbeider. Een prima verslag, dat tot leren dwingt. Vele hoofdstukken, zoals over pre mieregeling of over de mechanisering, zouden we nog gaarne bespreken, mogelijk komen we hierop nog wel eens nader terug doch het is hier niet de plaats om het verslag over te nemen. Iedere boer moet het hele ver slag het is prima en de moeite waard lezen en bestuderen. Het is een ware „goudmijn" voor het Overijsselse platte land. Al gaan onze boeren jaarlijks slechts aan en kele van de vele honderden wenken en raadgevingen gevolg geven, dan reeds zal hun positie hierdoor aan zienlijk verbeteren. In het verleden hebben we wel eens geschreven, dat de Landbouwvoorlich ting te weinig aandacht had voor be drijfseconomische kwesties en te een zijdig bedrijfstechnisch was georiën teerd. Het verheugt ons, dat dit van het huidige verslag zeker niet gezegd kan en mag worden. Op deze wijze worden de belangen van de Overijs selse boeren het best gediend door de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst. BRIEFKAART 35 JAAR ONDER WEG Een briefkaart, die 35 jaar geleden door een krijgsgevangene uit Rusland werd verzonden, is in een dorp van Trentino (Noord-Italië) aangekomen. De kaart werd op 15 Maart 1918 uit Vassilloaski, in Rusland, door een ze kere Arcangelo Monlibelleo, die in het Oostenrijkse leger was ingelijfd en door de Russen werd gevangen genomen, verzonden aan het adres van zijn zuster te Roncegno. De krijgsgevangene wefd in 1919 gerepa trieerd en is sedert een tiental jaren overleden evenals zijn zuster! Duitse jongen vindt na tien jaar zijn moeder terug De jeugdige Gunther Pohl, een Duitse jongen, is er na tien jaar zwervend zoe ken in geslaagd zijn moeder terug te vinden. Hij was pas tien jaar oud. toen zijn school in Berlijn in 1943 werd ge bombardeerd. Hij moest de stad verla ten om op Himmler's bevel naar Wenen te trekken en verder naar Praag. Toen de oorlog voorbij was. wilde Gun ther zich bij zijn moeder voegen in Ber lijn, doch tot zijn grote verdriet moest hij vaststellen, dat het huis waar zijn moeder woonde, met de grond was gelijk gemaakt. Men kon hem niet vertellen waar zijn moeder verbleef, doch wel zeg gen. dat ze'stellig niet overleden was. De kleine jongen, dié döor Geallieerde soldaten geholpen werd. dwaalde dagen lang in Duitslands hoofdstad rond. tot hij op zekere dag in het Ooststation beland de waar Russische soldaten hem gek scherend bevolen de trein binnen te gaan. Gunther gehoorzaamde en zo be landde hij te Leningrad! De soldalen vonden het leuk zo'n jonge knaap als gezel te hebben, men promo veerde hem zelfs tot regimentsmascotte. Hij kreeg ook een nieuwe naam: Iwan Janek en werd ordonnans van een offi cier-veearts. die hem meenam op zijn reizen naar Riga en Litauen. Doch de jonge Gunther Pohl dacht al tijd maar aan zijn moeder en vroeg dan ook zijn overste te mogen terugkeren naar Berlijn. Zelfs een Russisch hart bleek niet ongevoelig voor deze trouw van de jeugdige Duitser en men liet hem dan ook vertrekken. Spoedig werd hem bericht dat zijn moeder te Celle bij Han nover verbleef en daar hebben moeder en zoon elkaar dezer dagen tot hun grote vreugde weergevonden. Kind kreeg scherf in het hart Bij stoeipartij door ruit gevallen Bij een stoeipartij viel een veertien jarig meisje, C. M. B. P., door een ruit van de Johan de Wittschool aan het Beethovenpleinte Utrecht. Een glasscherf raakte 't hart van het kind, waardoor het bijna onmiddellijk over leed. Annie de Reuver breekt met AVRO Naar het ANP verneemt, heeft de vocaliste van de Skymasters, Annie de Reuver alle medewerking met de AVRO opgezegd. Zoals bekend, trad Annie de Reuver op uitnodiging van de AVRO met het ensemble van de Skymasters op. Sinds 1 Januari vor men de Skymasters een zelfstandig ensemble. „Prawda" ontmaskert nieuwe bende „Joods-nationalistische verraders" De Russische „Prawda" maakt de ont maskering bekend van een nieuwe ..groep Joods-nationalistische verraders" en richt een nieuwe oproep tot waakzaamheid te gen „de imperialistische spionnen, de sa boteurs en de onruststokers". In het arti kel van de „Prawda". dat door Radio- Moskou is omgeroepen, wordt verklaard, dat de spionnageprocessen die tijdens de jongste jaren in Bulgarije. Hongarije. Tsiecho-Siowakije. Polen en elders heb ben plaatsgehad, bewijzen dat de Ver enigde Staten zich bezig houden met een intensieve opleiding van onruststokers en anti-Sovjet-agenten. Een gewezen vice- minister van Rusland werd in beschul diging gesteld. Een gelijkwaardige groep van nationa listische Joodse verraders werd ontmas kerd. De „Prawda" beschuldigt eveneens de Oekrainse ministers van Handel en van de vlees- en melkvoorziening ..de partij beginselen inzake de keuze van de ka ders op grove wijze te hebben geschon den". De Duitsers leveren direct af, de Britten zwaar gehinderd door de herbewapening „WE LEVEN IN EEN GEKKENPARADIJS". Als men let op de statistieken om trent de verbazingwekkende handels opmars van West-Duitsland in Azië; als men de omzwervingen van dr Schacht in de landen van het Midden-Oosten en Z.O.-Azië heeft gadegeslagen, dan heeft men nog lang geen duidelijk beeld van de werkelijke Duitse krachtsinspannin gen in deze landen, want alles wat op het ogenblik geschiedt, is alleen nog maareen effectieve voorbereiding voor een diepe penetratie van deze nieuwe markten, aldus „La Tribune des Nations". Laten we, aldus het Franse blad, in de eerste plaats de blik op India wer pen. Toen West-Duitsland er de lucht van kreeg, dat hier de aankoop van een behoorlijk aantal telexapparaten in over weging werd genomen, werden ogenblik kelijk vier apparaten, plus technici voor de installatie, per vliegtuig verzonden; na aankomst werden de voordelige prij zen alsmede de uiterst korte leverings termijn bekend gemaakt. De voordelige voorwaarden en de service, die de West- Duitsers bieden, vinden de Indiërs niet in Engeland, waar ze totnutoe kochten. In West-Berlijn is een maatschappij op gericht, die zich bezig houdt met de goederenruil Europa-Azïë. <*Zowel Bonn als de autoriteiten in het Oosten hebben hier hun sanctie aan gegeven. Binnen enkele dagen werd met de Chinese missie te Berlijn een contract ter waarde van 5 millïoen Zwitserse francs afgesloten, speciaal voor elec- tro-technische producten. De afreke ningen, die over Ziirich lopen, ge schieden door tussenkomst van het Parijse Europa Instituut. In Indonesië heeft de Duitse industrie een aanzien lijk crediet. De Djakarta Import Co heeft thans 250 „volkswagens" be steld. En begin van dit jaar volgen nieuwe handelsbesprekingen tussen de béide landen. Bonn beschojjwt Indonesië als een zeer belangrijk af zetgebied voor de Duitse producten. In Pakistan heeft Siemens en Halske in Haripoer zo juist weer een hele fa- brieksinstallatie afgeleverd; dezelfde ADVERTENTIE. Rheumatische Fijnen? Stram en stijf vóór Dw tijd? Neem dan toch Krnschen Salts en. jaag zo de rheumatische pijnen uit Uw leden. Kruschens zes minerale zouten hebben een wonderbaarlijke aansporende werking op lever, nieren en ingewanden. Als die weer met jeugdige energie hun bloedzuiverende taak verrichten, weet U van geen rheumatische pijnen meer. Want de oorzaak onzuiverheden in Uw bloed worden radicaal verwijderd, regelmatig, iedere dagKoop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. firma heeft in dit land kort geleden het zevenduizendste telefoontoestel in ge bruik gesteld. De Duitsers leveren Pa kistan ook alle spoorwegmateriaal. De jongste bestellingen omvatten 466 wa gons en een aantal locomotieven. Het Britse Lagerhuislid voor Labour, Richard Crossman, die dezer dagen van een bezoek aaft het Midden Oosten terug keerde, heeft verteld, dat Duitse gene raals het Egyptische leger controleren en dat Duitse handelsdelegaties de handel beheersen. Het feit ligt er nu eenmaal, dat, als een Egyptische firma een be stelling wenst te doen, de Duitsers zeg gen: „De aflevering geschiedt volgende week"; terwijl de Engelsen zegeng: ,,We zijn aan het herbewapenen, we kunnen u de goederen binnen zes maanden leveren''. Het Lagerhuislid zeide verder: „De bewapening van Engeland geeft Duitsland zijn kans. Wij kunnen geen aüto's en tanks tegelijkertijd maken. Doordat we tanks zijn gaan fabriceren, is onze exportcapaciteit sterk vermin derd. We leven beslist in een gekken- paradijs!" PRINS BERNHARD IN NEW YORK - Prins Bernhard, die een bezoek heeft gebracht aan New York ter gelegenheid van de her denking van het 300-jarig bestaan van deze stad, woonde daartoe een dienst bij in de St Mark-kerk In- The-Bouwerie, welke werd geleid door bisschop Horace W. B. Dono- gan (links). Tijdens deze herden kingsbijeenkomst sprak Z.K.H. de genodigden toe. Achter de prins en de bisschop het borstbeeld van Pieter Sluyvesant. Belangrijke bijeenkomst in Den Haag op 6 en 7 Febr. Voor het eerst op het Europese vasteland (Van onze parlementaire redacteur) Onder auspiciën van de Vereni ging voor internationale rechts orde en de Nederlandse Raad van de Europese beweging komt op 6 én 7 Februari in Den Haag een congres van de Atlantische ge meenschap bijeen. Het is de eerste maal dat een dergelijk congres op het Europese vasteland wordt ge houden en aangezien de bestude ring van de vragen, betreffende de Atlantische gemeenschap, van Amerikaanse oorsprong is, spreekt het wel vanzelf, dat men in de Ver. Staten benieuwd is, hoe Europa zich in deze discussie zal houden. Men zou de vraag kunnen opwerpen: waarom komt dit congres juist nu bij een? Men heeft toch kunnen voorzien, dat er met het optreden van Eisen hower als president van de Ver. Sta ten bepaalde koerswijzigingen zouden komen, die voor de verhouding Ame- rika-Europa wel eens minder bevor- 24. „Ben je niet wat al te wan trouwend?" vroeg. Panda, terwijl hij met Pat O'Nozel over het dek wandel de, „je ziet in iedereen een mogelijke spion en daardoor maak je, dat ze alle maal het land aan ons krijgen". „Bah", antwoordde Pat, „daar trek ik me niets van aan. Een goede detective moét wantrouwend zijn en vooral degenen, die zo onschuldig lijken, moet hij in de gaten houden, want die hebben meestal wat te verbergen! Mijn stel regel is„Pat!" onderbrak Panda hem plotseling, „we worden gevolgd!" „Hindert niet", zei Pat, geprikkeld omdat hij midden in het geven van wijze lessen werd onderbroken, „luister verder!" „Ja maar", riep Panda, „het zijn dezelfde twee, die ons aan wal ook al volgden! Dat is toch verdacht!" „Och kom", snoof Pat minachtend, „juist omdat zij verdacht doen, hoeven we ons niet druk over hen te maken!" „Waarom niet?!" riep Panda verbaasd. „Lees maar eens een goed detective verhaal", raadde Pat hem aan, „dan zul je merken, dat de verdachte indi- viduens het nooit hebben gedaan. De grote detective vindt als dader altijd degene, die door de lezer voor onschul dig werd gehouden". „Best mogelijk!" riep Panda zenuwachtig, „maar deze twee richten een machine-pistool op ons!" En terwijl hij die woorden sprak keek hij met afgrijzen naar de drei gende lopen. Vrijdag. Hilversum I, 402 m. 7 VARA. 10 VPRO. 10.20 VARA. 22 AVRO. 16 VARA. 19.30 VPRO. 21 VARA. 22.40 VPRO. 23—24 VARA. Nieuws. 7.13 Gram. 8 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Gram. 9.35 Waterstanden, 9,40 Voor de kleuters. 10 Causerie. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.25 Voordracht. 11.45 Vocaal Dubbelfcwartet. 12 Muziek. 12.30 Mede delingen. 12.33 Sport. 12.48 Gram. 13 Nieuws. 13.15 Mededelingen of Gram. 13.20 Muziek. 14 Kookpraatje. 14.20 Piano. 14.50 Voordracht. 15.10 Piano. 15.40 Orgel. 16 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17 Kinderkoor. 17.20 Causerie. 13 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Hoorspel. 19 Gram. 19.10 Klankbeeld. 19.30 Causerie. 19.50 Berichten. 20 Nieuws. 20.05 Boekbespre king. 20.15 Piano. 20.30 Causerie, 20.40 Causerie, 21 Cabaret. 21.30 Klankbeeld. 21.50 Gram. 22.05 Buitenlands weekover zicht. 22.20 Muziek. 22.40 Causerie. 22.45 Avondwijding. 23 Nieuws. 23.15 Causerie. 23.30—24 Gram. Hilversum II, 298 m. 7—24 NCRV. 7 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8 Nieuws. 8.18 Muziek. 8.45 Gram. 9 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9,36 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11 Piano, 11.30 Gram. 12.30 Mede delingen. 12.33 Muziek. 12.59 Klokgelui. 13 Nieuws. 13.15 Muziek. 13.45 Gram. 14 Schoolradio. 14.30 Gram. 14.45 Harp, fluit, viool, altviool en cello. 15.15 Voordracht. 15.35 Muziek. 16 Causerie. 16.15 Zuid- Afrikaans programma. 16.30 Gram. 17 Harpensemble. 13 Vocaal dubbelkwartet. 13.30 Causerie. 18.35 Gram. 18.40 Muziek. 19 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending. 19.30 Gram. 20 Radiokrant. 20.20 Gram. 20.50 Causerie. 21.10 Muziek. 21.40 Orkest. 22.15 Kunstoverzicht. 22.45 Avondover denking. 23 Nieuws. 23.15 Het Evangelie in Esperanto. 23.3024 Gram. TELEVISIE Vrüdag. AVRO. 20.15—21.45: 1. We makeri 't bont. 2. Weerbericht. Pauze. 3. „Hoe wilt U ons zien?", gevarieerd programma. Brussel 324 en 484 m. 324 m. 11.45 Orkest. 12.30 Weerberich ten. 12.34 Gram. 13 Nieuws. 13.15 Orgel. 14 Schoolradio. 15.30 Orkest. 16 Muziek. 16.55 Gram. 17 Nieuws. 17.10 Concert. 18.05 Gram. 18.20 Idem. 18,25 Causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Causerie. 20.05 Gram. 20.15 Orkest. 21.45 Gram. 22 Nieuws. 22.10 Causerie. 22.15 Internationale Radio- Universiteit. 22.4Ö Gram. 22.5523 Nieuws. 484 m. 12.05 Muziek. 13 Nieuws. 13.10, 14.30. 15, 15.45 en 16 Gram. 17 Nieuws. 17.15 Gram. 17.30 Piano. 17.50, 18.30, 19 en 19.40 Gram. 19.45 Nieuws. 20 Orkest. 22 Nieuws. 22.10 Muziek. 22.40 Gram. 22.50; Nieuws. derlijk kenden zijn. Nu is dat in menig opzicht wel wat meegevallen, maar toch heeft Foster Dulles over de Euro pese aangelegenheden enige opmerkin gen gemaakt, die voor ons werelddeel bepaald niet prettig waren. De reacties in Frankrijk waren dan ook onbeha gelijk. Dulles heeft daarna weliswaar weer wat olie op de golven gegooid, maar helemaal recht en glad zijn de plooien nog niet. Intussen is het slechts toeval, dat Foster Dulles zijn bezoek aan Nederland juist brengt op 6 en 7 Februari, samenvallend dus met het congres in de grafelijke zalen van het Binnenhof te Den Haag. Op dit con gres zal het ongetwijfeld gaan over vragen betreffende de Atlantische sa menwerking, over vragen ook, die ver band houden met het probleem, waar het politiek-strategisch accent van de wereldpolitiek behoort te liggen: in Europa of in Azië, en vrij zeker ook over vraagstukken, die in verband staan met de Navo. Voor Nederland komt nu ook nog een vraag naar voren betreffende de Atlantische en de Europese samen werking. Er is stof genoeg voor een belang wekkende discussie op velerlei terrein: militair, cultureel, zowel als politiek of economisch. De conferentie van Den Haag draagt zeker niet een zo spectaculair karak ter als destijds het Congres van Euro pa. Dat toch was min of meer represen tatief voor wat er toen op het terrein der Europese- samenwerking levend was. Sindsdien heeft men wel geleerd zich een weinig matiging op te leg gen. In Den Haag geeft men thans de voorkeur aan de voorzichtige koers en zij die nu de vragen van de Atlanti sche gemeenschap in discussie stellen, zullen al tevreden zijn, wanneer er een forum kan worden gevonden, waarop het gesprek ook na 7 Februari kan worden voortgezet. Atlantische conferentie uitgesteld De Atlantische conferentie, georga niseerd door de Ned. Raad der Euro pese beweging en de vereniging voor internationale rechtsorde, die op Vrij dag 6 en Zaterdag 7 Februari zou worden gehouden in de Ridderzaal te 's Gravenhage, is in verband met de noodtoestand uitgesteld. Getracht zal worden, deze conferentie te doen door gaan op Vrijdag 30 en Zaterdag 31 Maart a.s. Dr A. Loudon tijdens concert overleden Tijdens1 een concert van het Resi dentie-orkest in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag is gisteravond overleden dr A. Loudon, secretaris-generaal van het Permanente Hof van Arbitrage en voorzitter van het Residentie-orkest Voor de aanvang van het concert had dr Loudon de bezoekers opgeroe pen tot steun aan de slachtoffers van de nationale ramp. Kort voor de pauze werd hij onwel, enige tijd later over leed hij in de bestuurskamer. Hij is zestig jaar oud geworden. Het concert werd. afgebroken. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wesepe, P. M. van Waarde te Kuinre. Benoemd tot vicaris te Den Ham, W. van Hennekeler te Nijkerk; tot vicaris te Amsterdam (wijkgem. Oude Kerk), J. v. d. Heiden, theol. cand. Bedankt voor Kampen, H. Stolk te Scheveningen. Gerei'. Kerk. Beroepen te Murmerwoude, r. v. d. Zwaan, cand. te Middelburg; te Ens (N.O.P.), H. T. van Bochove te Een. Aangenomen naar Middelharnis, G. C. Muntingh te Bergentheim. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Wilder- vank, A. W. Drechsler, cand. te Amster dam; te Ouderkerk a/d Amstel, K. G. van Smeden te Utrecht. Geref. gemeenten. Beroepen te Vlaar- dingen, H. Ligtenberg te Rotterdam-West; te Meliskerke, J. W. Kersten te Gene- muiden. Vrjje Evang. gemeenten. Bedankt voor Amsterdam (2e pred.pl.) I. J. Vasseur te Kampen (nadere beslissing). Harold Laski voorzag Russische anti-semitisme Reeds in 1950 achtte htf de Joden in de „gevaarszone" Een van de laatste artikelen van Ha rold Laski. de bekende Brits-Joodse schrijver, over de houdinE van de' com munisten tegenover zijn ras. werd dezer dagen door de „Daily Herald" in herin nering Eebracht. Laski schreef: „Ik ken weinige gebie den van politiek optreden waar de com munistische taktiek oneerlijker en onver- antwoordelijker is geweest dan hier. Zü vragen de steun van de Joden, op grond van het feit dat zij, de communisten, de enigen zijn die de Joden werkelijk vei ligheid zullen verschaffen, het fascisme in al ziin vormen zullen onderdrukken en anti-semitisme zullen straffen met de gestrengheid welke zijn bedorvenheid garandeert. Zij kunnen de Joden alles beloven, om dat er in afzienbare toekomst in dit land geen kans op is. dat zij de beloften die zij geven behoeven te vervullen. Maar zij zwijgen over de slechte behandeling van de Joden in de afgelopen jaren in Rusland en de landen onder Russische overheersing. Zij zwijgen over de com munistische vijandschap tegenover het Zionisme als geloof en over de commu nistische straffen voor Joden die naar Palestina trachten te emigreren. Zij zwij gen over de handige verwijdering van Joden uit leidende politieke functies, zwijgen over de tegenwerking van het Jiddisch met zijn opmerkelijke litera tuur en drama, en over het mislukken van de Russische pogingen om een Joodse nationale gemeenschap binnen zijn eigen grenzen te vestigen. Met de verschijning van „cosmopolitïsme" als afwijking, bevinden de Joden zich reeds in de gevaarszone", aldus schreef Laski in 1950. Graanbeurs Groningen Rode tarwe f 22.25f 26.50, witte tarwe f 22.25f 26.50; inlandse rogge f 23.25 f 24.75; wintergerst f 26.25—f 28.85; inL: f 21.25f 22.25; zomergerst f 30.25 f 32.25; witte haver f 21.25—f 23.75; groene erwten f 45.40f 50; paarden- bonen f 32.30f 39.30; karwijzaad f 45 f 52.50; gele mosterdzaad i 45.50 f 60.50; kanariezaad f 26f 31; blauw maanzaad f 100.60f 108.60; lijnzaad witbloei en lijnzaad blauwbloei: slag f 45—f 52. Het aanbod was iets kleiner. Over het geheel was de stemming onregelmatig. De kooplust gering. De beste tarwe, waarvan het aanbod uit 1200 ton be stond, werd betaald met f 26.50. R'ogge kon in de goede soorten f 24.75 opbren gen. Afwijkende partijen genoten weinig attentie. Witte haver (flauw), waarvan een gedeelte onverkocht bleef, werd mid- denfoeurs verkocht voor f 23.75. Later was deze prijs niet meer te bedingen. Groene erwten gingen iets hoger. Karwij zaad was pl.m. 50 cent duurder. Voor slaglijnzaad bestond iets meer interesse. Al deze prijzen gelden voor boerenpar tijen, franco Groningen, incl. provisie. Veemarkt Groningen Kalf- en melkkoeien f 1050 tot f 1125, f 925 tot f 1000. f 725 tot f 850; kalfvaar- zen f 875 tot f 950. f 700 tot f 800; voorj. kalvende koeien f 850 tot f 975; f 725 tot f 800; vare koeien f 750 tot f 850. f 550 tot f 700; stieren f 2,49 lot f 2,48 kg sl„ f 2,15 tot f 2,25 kg sl.; kalveren en pinken f 150 tot f 550; slachtvee f 2,56 tot f 2,62 kg sl„ f 2,25 tot f 2,45 kg sl.. f 1,80 tot f 1,95 kg sl.; nuchtere kalveren f 25 tot f 37; weideschapen f 90 tot f 115; vette lammeren f 75 tot f 90; vette schapen f 100 tot f' 130: loopvarkens f 50 tot f 80; biggen f 40 tot f 44. f '27 tot f 36; vette varkens f 1,68 tot f 1,70 kg lev. gew.. f 1,45 tot f 1,60 kg lev. gew.; zouters f 1.75 tot f 1.78 kg levend gewicht. Aanvoer 129 runderen, 722 kalveren, 235 schapen. 442 varkens. 288 biggen, 25 paarden, 17 bokken en geiten. Totaal 1858. Door het vervoersverbod voor niet te gen mond- en klauwzeer ingeënt rund vee. had de aanvoer van het gebruiks- vee en slachtvee zo goed als niets te be tekenen. waardoor enkele slachtdieren boven de notering werden verhandeld. De nuchtere kalveren noteerden lager. De handel in wolvee had in alle soorten door de geringe aanvoer een ruim prijs houdend verloop. Voor de vette varkens en zouters waren de prijzen ruim zo hoog. De biggen waren bij kleine aan voer iets beter te plaatsen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4