Gehele dorpen door vloed verzwolgen op Goeree-Overflakkee Wat is springtij, springvloed en stormvloed? ïn Stavenisse zijn vrijwel alle huizen ingestort Donderdag 5 Februari 1953 Famine Soms steken alleen de torenspitsen nog boven bet water uit Aantal slachtoffers zeer hoog (Van een speciale verslaggever). De eerste geëvacueerden uit Mid- delhamis, gelegen op Goeree-Over- flabkee, hebben pas nu een beeld kunnen ophangen van de ramp, welke zich in de nacht van Za terdag op Zondag heeft voltrok ken. Uit hetgeen zij hebben meege deeld, valt af te leiden, dat de plaatsjes Oude Tonge, Nieuwe Tonge en Stellendam vrijwel ge heel door het water zijn verzwol gen. Van deze gemeenten steken alleen nog maar de spitseh van de kerktorens boven water uit. Met een enorme kracht beukte de zee tegen de dijken op Goeree, die omstreeks half drie in de nacht op verscheidene plaatsen werden door broken- Inmiddels hadden ook de dij ken in het Haringvliet het onderspit moeten delven tegen het geweld van het water, waardoor het gehele eiland in niet veel meer dan een kwartier TRAGIEK IN DE AHOY-HAL. Een oude vrouw van 90 jaar K. A. Mangs uit Oude Tonge, die met haar dochter (op de voor grond) de tocht uit hetf over stroomde gebied naar de veilig heid heeft gemaakt, wordt door soldaten geholpen, in de Ahoy- hal te Rotterdam. Kroniek Twee methoden Nog altijd zijn de politieke dieren temmers het er niet over eens of de beer met vriendelijke woordjes gekal meerd moet worden dan .wel op hard- htfndige wijze aan het verstand dient te worden gebracht, dat hij zich te schikken heeft in hei bestaan van nog andere levende wezens. Men weet het: tot voor kort hebben de Ver. Staten tot op zekere hoogte eerstgenoemd middel proberen te gebruiken in hun politiek tegenover de Sovjet-Unie, maar nu Eisenhower aan het bewind is gekomen, waait er bepaald een an dere wind, zoals trouwens ook wel te verwachter? was. Is het nu een toeval lige samenloop van omstandigheden, dat vrijwel terstond na de „deneutrali- sering" van Formosa (waarmede Tsjang Kai-sjek het recht heeft gekre gen van zijn eiland uit, speldeprikken te geven aan de communisten op het Chinese vasteland) de minister van Buitenlandse Zaken van Rood-China, Tsjoe En-lai, met het voorstel komt tot een wapenstilstand over te gaan? Of is het een rechtstreeks gevolg van Amerika's nieuwe gedragslijn? Al naar gelang men tot een van de in de aan hef genoemde groepen behoort zal men het ene of het andere antwoord op deze vraag willen geven. Wie dus de „tamme" methode van „dresseren" aanhangt, zal zeggen: het is toevallig; de anderen zeggen: zie je wel, daar zijn de eerste resultaten al! Het kan ook zó zijn, dat men in theorie tot de categorie der „lankmoedigen" behoort, maar op grond van de geringe resul taten het ook wel eens met het klappen van de zweep wil proberen, in de hoop, dat de beer op die manier wat meer geneigdheid zal gaan vertonen tot het aanleren van Westerse manieren. Vol gens de theorie moet dit een ave rechtse methode zijn, de „boekjes" léren het heel anders. Maar het zou niet de eerste keer zijn, dat een of andere zeer onpaedagogische maatregel de onwillige leerling plotseling met reuzenschreden vooruit deed gaan. In zulke gevallen steekt de „wijsheid" het „verstand" de loef af en overtreft de intuïtie lineaal en meetlat. Wij zeggen dit onder alle voorbehoud, want het voorstel van de Chinese minister is nog j te nieuw om er dadelijk grote verwach tingen van te hebben. Kennelijk gaat het thans in het Westen om de voorrang tussen Britse routine en ervaring en Amerikaanse dynamiek. De Engelsen proberen het met de fluwelen hand schoen, waarmede zij zo vaak reeds succes hebben weten te boeken. Zij kunnen bovendien teruggrijpen op eeuwenoude voorbeelden en er is geen i situatie, die zij niet met grote behen- j digheid meester schijnen te worden. De Amerikaanse diplomatie is van ge heel ander karakter, veel „jonger" en dus veel onervarener, maar tegelijk ook veel dynamischer en rijk aan die primitieve wijsheid, die mogelijk beter de weg tot samenwerking met de Rus sen kan vinden dan door de eeuwen gepolijste ervaring. Zolang niet het tegendeel blijkt, achten sommigen het nuttig, dat Eisenhower eens de dres suurzweep laat knallen. In zijn jongste rede heeft hij te kennen gegeven zich niet langer aan de „geheime" afspra ken van Jalta en Potsdam te zullen storen, waarbij- iedere partij een zekere invloedssfeer kreeg toebedeeld. Het is bekend, hoe zorgvuldig de Russen zich aan deze afspraken hebben gehou den.... Ike dreigt Stalin mét gelijke munt te betalen en zet alles definitief op losse schroeven. Het zal interessant zijn te volgen hoe, tegen deze achter grond, met name het conflict in Korea i I zich thans ontwikkelt Ri 1 9 DROEVIGE CHAOS IN ZIERIKZEE Huizenblokken weggevaagd De verwoesting in Zierikzee is verschrikkelijk. Gehele huizen blokken zijn door de zware golf slag totaal weggevaagd. De hoofd poortstraat, de Nieuwe Boogert- straat en de Venkelstraat bieden de meest troosteloze aanblik. Maar ook elders is het een chaos. Onder andere zijn het antieke Vrijpoortje en het.aangrenzende uit .1753 da terende pand de „Witte Zwaan" geheel ingestort. De bevolking van Zierikzee is ver zameld in de kom van de gemeente, die nagenoeg geheel is droog gevallen. Daarbuiten staat nog ruim anderhalve meter water. De gas- en de watervoor ziening zijn uitgevallen en een gedeel te van Zierikzee moet het ook zonder electriciteit stellen. Drinkwater wordt aangevoerd. Voedsel is uit eigen voor raden voldoende aanwezig. Men is bij zonder enthousiast en dankbaar voor de „droppings", die zijn geschied. In het stadje is dezer dagen een man gered, die zeventien uur lang aan een staaldraad had gehangen om zich van de verdrinkingsdood te redden. De eerste gemeente, die de minister van Verkeer én Waterstaat, mr J. Al- gera, op zijn tocht door de geteisterde gebieden gisteren heeft bezocht, was Zierikzee. De bewindsman en de auto riteiten van de Rijkswaterstaat heb ben een bespreking gehad met B. en W. van Zierikzee. Men heeft de eerst noodzakelijke maatregelen voor het herstel van de dijken en de versterking van de dijk, die nog wordt bedreigd, aan een bespreking onderworpen. De bespreking werd gehouden in het vijf eeuwen oude stadhuis van Zierikzee, dat geheel gespaard is gebleven. van twee kanten door het water werd' overweldigd. De mensen in Oude Tonge, Nieuwe Tonge, Stellendam en Den Bommel hebben geen kans meer gezien zich in veiligheid te brengen. Aangenomen moet daarom wor den dat hier het aantal slacht offers misschien wel het grootste zal zijn van de gehele watersnood. Volgens schatting van deskundi gen is de vrees gewettigd, dat het totaal aantal mensen, dat hier het leven heeft verloren, de 800 zal overschrijden. Dank zij het feit, dat Middelharnis, Dirksland en Melissant door een bin nendijk enigermate werden beschermd en deze plaatsjes hoger liggen dan de andere gemeenten, konden de bewo ners hiervan zich op de hoogstgelegen punten in veiligheid brengen. Met evacuatie van de bewoners van die gemeenten is men in versneld tempo begonnen gistermiddag. Ge vreesd wordt namelijk, dat de binnen dijk, die Melissant met Middelharnis verbindt, en waaraan omdat hij vrijwel geen dienst meer deed geen bijzondere zorg is besteed, het tegen het opdringende water niet meer zal kunnen houden. Ongeveer 2000 mensen worden nu met alle beschikbare bo- tenmateriaal weggevoerd naar Helle- voetsluis. i Boven de bedreigde gebieden cirke len onophoudelijk marinevliegtuigen, die de schippers van de ter hulp snel lende vaartuigen radiografisch de no dige aanwijzingen verstrekken. Het water van het Haringvliet is van een zo onstuimig karakter, dat het reddingswerk onder wel uitermate moeilijke omstandigheden moet ge schieden. Drie dogen zonder water De vluchtelingen van het eiland, die wij te Hellevoetsluis hebben zien arri veren, hadden vrijwel allemaal drie dagen zonder water en met een ge ringe hoeveelheid voedsel gezeten. Mariniers en soldaten, die sinds Jaandag in Middelharnis zijn gearri veerd en actief aan het reddingswerk deelnemen, zijn met man en macht aan het werk gegaan om de ongelukki- gen van drinkwater en voedsel te voor zien. Velen van de evacué's, die in de haven van Hellevoetsluis aankwa men, verkeerden in een staat van vol komen uitputting. Vooral de ouden van dagen waren er erg aan toe. In Hellevoetsluis zelf, dat geheel als evacuatiecentrum is ingericht, en waar honderden autobussen en vrachtauto's bij het station zijn gestationneerd, heerste gisteren grote bezorgdheid voor de komende nacht. De kanaaldijk Oostzijde verkeert namelijk in een zo danige toestand, dat gevreesd werd, dat het water, bij opkomend tij, ge paard gaande met harde wind, kans zou zien door te breken (dit is ge lukkig niet gebeurd). Tot de gemeen ten, die dan bedreigd zouden worden, behoren Rockanje, Den Briel, Zwarte- waal en Nieuw Hellevoet. Alle beschikbare krachten werkten gisteren aan de dijk, waartegen' het water met steeds sterkere golfslag aanklotste. En de oppervlakte van dat water was nog maar een halve meter beneden de top van de dijk! Terwijl intussen op verschillende plaatsen in Hellevoetsluis koortsachtig werd gearbeid, gingen honderden dorpsbewoners te voet achter een lange rij rouwauto's, die de eerste slacht offers van de ramp naar hun laatste rustplaats brachten. Een uur lang luidde de kerkklok, evenals zij dat in de nacht Van Zater dag op Zondag had gedaan, haar wee moedige zang. „Watersnood 1953" Men kan zich reeds laten inschrijven De medewerking van alle zijden maakt het slagen van de uitgave der Vereniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels „Waters nood 1953", een feit. Men kan zich nu reeds op het (binnen veertien dagen a f 3,50 in de handel komende) boek laten inschrijven bij elke boekhande laar. Van de eerste oplage wordt een bate van ca f 175.000 voor het Nationaal Rampenfonds verwacht. ALLES HANGT AF VAN DE WIND Daar er over de begrippen springtij en springvloed en stormvloed bij velen enige verwarring blijkt te bestaan, zo dat sommigen zich zelfs ongerust ma ken over het op 16 Februari a.s. te ver wachten springtij, wordt hierover van de zijde van het K.N.M.I. het volgende medegedeeld. Er zijn twee oorzaken waardoor eb en vloed langs onze kus ten niet altijd gelijk zjjn: de wisselende samenwerking van zon en maan; de werking van de wind op de Noordzee. De maan en de zon beïnvloeden bei de het eb- en vloedverschijnsel, doch de maan het meest. Derhalve zijn eb en vloed het sterkst als de zon precies met de maan samenwerkt, het zwakst als de zon de maan tegenwerkt. Het eerste geval treedt altijd kort na volle maan en kort na nieuwe maan op. Men „Crescendo" bracht 450 evacué's uit dit zwaar geteisterde dorp in Rotterdam Prachtig werk van kr zramge schippi ers (Van een onzer speciale verslaggevers) Welk een ellendige nasleep de overstromingsramp heeft, is op aangrijpende wijze gebleken bij de aanlegplaats van de Spido-boten aan de Willemskade te Rotterdam, waar reeds duizenden mannen, vrouwen en kinderen, met wat schamele bezittingen bij zich, met tal van schepen, waaronder de kustvaarder Crescendo uit Gronin gen, de Nassauplaat en de Ko ningsplaat en verscheidene motor schepen, in Rotterdam aan de wal werden gezet. Een van de eerste schepen, die aan de Spido-ponton meerden, was de „Crescendo", die ongeveer 450 evacué's uit Stavenisse, onder wie tien zieken, aan boord had. Naar de kapitein, de heer G. Suurd, ons vertelde; was de reis op zichzelf uitstekend verlopen. Het schip was Maandagochtend half elf uit Rotterdam vertrokken en 's mid dags om ongeveer half zes in Stave nisse aangekomen. „Het haventje daar i$ weliswaar niet op zulke grote sche nen berekend, doch wij hebben hef erop gewaagd", zei kapitein Suurd „en het is gelukt". Het heeft aan vankelijk nog enige moeite gekost, de mensen te bewegen aan boord te ko men. Na al het leed, dat het water hun had aangedaan, schenen zij er een tegenzin in te hebben, zich aan een schip toe te vertrouwen. Het hopeloze van de toestand in ziende het hele dorp staat onder water en vrijwel alle huizen zijn inge stort hebben deze 450 mensen, zij het node, van hun geboortegrond af scheid genomen. Een vrouw, die zich enige uren in een lantaarnpaal had vastgeklemd, moest daaruit met ge weld wotden weggehaald. „Was ik maar dood".... Het verdriet om hun verloren be zittingen of erger nog om hun man of vrouw of andere bloedverwanten, sprak de mensen uit de roodbehuilde ogen en telkens werden jonge er oudere vrouwen door de smart over mand. „Was ik maar dood", huilde een jonge vrouw „mijn man is ver dronkenEr waren meer jonge vrouwen, sommige met een baby bij zich, wier echtgenoten waren omgeko men. In Stavenisse, dat 1700 inwoners telt, zijn naar schatting 200. mis schien zelfs wel 300 slachtoffers te betreuren. Vele honderden inwo ners zijn naar de andere plaatsen geëvacueerd. Er waren ongeveer een vijftig mensen achtergebleven. Velen hunner zitten in afgelegen boerderijen, die per schip niet be reikbaar waren. Hier moesten 20 ducks, die de marine naar dit ge bied heeft gezonden, redding bren gen. Men heeft eerst getracht deze ge isoleerden, die op ongeveer twaalf km van het dorp wonen, met vlotten te .uiuil: IN VEILIGE HAVEN: DE AHOY- HAL TE ROTTERDAM - Dit kleine meisje men vermoedt, dat zij ongeveer 5 jaar is kwam geheel alleen in de Ahoy-hal aan. Men weet niet, of haar ouders zijn omgekomen, of nog leven, of zij nog familieleden heeft, men iveet slechts, dat zij uit het overstroomde gebied is gevlucht. bereiken," dóch" dat" was bijna un&egoHr nen werk. De ontscheping van de 450 mensen, die in hoofdzaak in het ruim waren ondergebracht de babies en hun moeders hadden in de kajuit mogen verblijven geschiedde, dank zij de vele hulpvaardige handen van leden- van de Rode Kruis, de geneeskundige dienst en verpleegsters, zeer vlot. Eerst werden de zieken op brancards door broeders van de GGD van boord gehaald en in de gereedstaande am bulance-auto's gebracht. Daarna kwa men de oudjes, vrouwtjes met haar witte mutsjes, aan de beurt en toen de kinderen en volwassenen. Oude vrouw tjes, die slecht ter been waren, wer den door een paar sterke mannen de loopplank overgedragen. Aan de Wil lemskade stonden een achttal grote autobussen en een groot aantal par ticuliere auto's gereed, die de evacué's naar de Ahoy-hal en andere plaatsen hebben vervoerd. Een zieke jongen van een jaar of tien, die gedurende deze twee dagen van verschrikking angstval lig zijn herdershond bij zich had gehouden, werd naar het zieken huis aan de Coolsingel overge bracht. Zijn hond ging mee.... Schip na schip Terwijl de „Crescendo" nog bezig was zijn levende last aan wal te zetten, arriveerden aan de Willemskade nog twee motorschepen^, de „Coad" uit Rotterdam, schipper W. J. van Oosten, en de „Nieuwe Zorg" uit Den Bom mel. Beide schepen hadden ongeveer tweehonderd evacué's uit Den Bommel aan boord. Ook hier weer hetzelfde trieste beeld van mannen, vrouwen en kinderen in doffe berusting, als het ware verdoofd na al de smart, die hen is overkomen. Wat men nog had kun nen redden was met het schip mee gekomen: in lakens gewikkeld bedde- goed en kleding, kinderwagens, baby wiegjes en zelfs een motorfiets. Achter elkaar meerden verscheidene schepen aan het Spido-ponton. Na dé „Crescendo" het motorschip „Chilijn", schipper A. Degeling uit Rotterdam, die aan de in de Schippersbeurs ge dane oproep om naar Middelharnis te varen, onmiddellijk gehoor had geven. Zijn lading bestond uit 250 evacué's uit Middelharnis. Veertig vrouwen met kleine kinderen had de schippersvrouw in haar roef opgeno men. Direct nadat dit schip was gelost, arriveerde de „Regentesseplaat" van de havendienst Spido aan het ponton met 180 vluchtelingen uit Zijpe. Kom direct terug!" „Kom direct terug", had men in Zijpe tegen de kapitein van de ,fRegeri- tesseplaat" gezegd, „die verwarmde schepen van jullie zijn ideaal voor het vervoeren van evacué's". „Wat mij betreft, gaan we direct terug", zei kapitein Vos, die evenals zijp collega, kapitein» Wagemaker, sinds Maandagochtend niet uit de kleren was geweest. „Zij rekenen op ons". Er zullen ongetwijfeld nog vele schepen te Rotterdam met evacué's aankomen, want er moeten nog dui zenden mensen van de overstroomde eilanden worden gehaald. spreekt dan van een springtij. Het tweede geval treedt altijd kort na eerste kwartier en kort na laatste kwartier op. Men spreekt dan van dood tij. Een springtij is dus een normaal verschijnsel, dat om de twee weken optreedt. Het bestaat uit een springvloed en een springeb, of een springhoogwater en een springlaagwater. Een springvloed of springhoogwater is dus een hoogwater, dat wat hoger is dan het gemiddelde hoogwater, doch het wordt ook onmiddellijk gevolgd door een springlaagwater, dat lager is dan het gemiddelde laagwater. Invloed van de wind Doch nu komt hier de invloed van de wind bij. Het is bekend, dat een storm uit het Noord-Westen een opho ping van water in het Zuidelijk deel yen de Noordzee, dus tegenover de i&iAfkntüse t ytrrüii: z„ aV d 'r t»ernoging 'vanhet' wéterpeir dóór de storm groot, dan spreekt men van een stormvloed. Treft nu een uitzonderlijk zware en langdurige Noord-Westerstorm over de Noordzee bovendien nog samen met een springvloed, dan kunnen de gevolgen rampzalig worden. Dat nu was het geval in de nacht van 31 Januari op 1 Febru ari. Het bijzondere was dus niet het springtij van die nacht, doch wat daarbij kwam. Door die uit zonderlijke storm. Nu zijn ook zonder de wind de springvloeden niet alle precies even hoog. Zo zou, zonder wind, de spring vloed van die bewuste nacht door de werking van maan en zon iets minder hoog geworden zijn dan de vooraf gegane springvloed van 18 Januari en dan de volgende van 16 Februari. Dit betekent dus: dat de stormvloed nog hoger gewor den zou zijn als dezelfde storm op 18 Januari of 16 Februari opgetreden zou zyn; dat bij het eerstvolgend springtij, in dien de wind geen complicatie geeft, het hoogwater en het laagwater ver wacht moeten worden ongeveer even hoog te zullen zijn als het hoogwater en het laagwater op 18 Januari. Wel moet verwacht worden, dat de getijstromen van het in- en uittrek kende water sneller zullen zijn dan ge middeld. HOL HOOG WEIT WATER IS GESTEGEN Vijf doden op Texel De burgemeester van Den Burg, mr C. de Koning heeft gisteravond mede gedeeld, dat het dodencijfer op Texel thans vijf bedraagt. Het vijfde slacht offer is de landarbeider W. Bernardus uit De Waal. Er wordt nog steeds één persoon op het eiland vermist. Voorts wordt een groep werkers, die direct aan de arbeid kan gaan, in reserve gehouden. De burgemeester heeft huis aan huis in de polder het Noorden door waarschuwing - laten mededelen, dat het verstandig wordt geacht het vee uit deze polder te eva cueren.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2