9575 Premier van Rood-China oppert „staken van het vuren" Geblokkeerde gelden in Indonesië productief te maken? Vandaag GEEFT Donderdag 5 Februari 1953 Pagina 2 „Geen nieuwe gezichtspunten", zegt Washington; „volkomen onaanvaardbaar", meent Londen Tsjoe En-lai, Chinees premier en minister van Buitenlandse Zaken, heeft Woensdag een onmiddellijke stalling van het vuren in Korea voorgesteld op de bestandsvoorwaarden, die reeds met de verbondenen zijn overeengekomen. Het staken van het vuren zou meteen moeten worden gevolgd door een po litieke conferentie van elf landen over de nog onopgeloste kwestie van de re patriëring der krijgsgevangenen, aldus meldt Radio-Peking. De minister zei. dat de bestandsbesprekingen te Pan Moen Djon onvoorwaardelijk heropend dienen te worden. Hij voegde er aan toe, dat „indien de Amerikaanse re gering niet van plan is deze besprekingen te heropenen en de Koreaanse oor log wil uitbreiden, China volledig bereid is verder te strijden". j.Hetzelfde voorstel als dat van Wisjinski in de V.N." Tsjoe deed dit voorstel Woensdag op de vierde zitting te Peking van het politieke volkscomité, het voornaamste politieke orgaan tot de bijeenroeping van een Volkscongres (parlement) in het volgende jaar. Hij verklaarde, dat dit voorstel de weg zou openen tot besprekingen over een bestand in Korea en andere pro blemen in het Verre T)osten. Mao Tsje-toeng is voorzitter van het comité. De bijeenkomst werd door 140 leden bijgewoond. Het voorstel is gedaan binnen 43 uur na president Eisenhower's mededeling, dat hij besloten had tot opheffing van de neutraliteit van Formosa. In diplomatieke kringen te Washing ton is men van oordeel dat dit Chinese voorstel geen nieuwe gezichtspunten opent. Het schijnt, zo zei men, hetzelf de voorstel te zijn, dat in December door de Russische minister van Buiten landse Zaken, Wisjinski, bij de Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties is ingediend en toen werd ver worpen. Eenzelfde opvatting huldigde een woordvoerder van het Britse de partement van Buitenlandse Zaken, die het daarom „volkomen onaanvaard baar" noemde. Wat de Chinese nationalisten beweren over guerilla in China Volgens de Chinese nieuwsdienst, het officiële voorlichtingsbureau te New York van de nationalistische regering op Formosa, zijn meer dan 530.000 ge organiseerde anti-communistische gue- rillastrijders actief op het Chinese vas teland. Gezegd wordt, dat de meerderheid van de guerillastrijders in contact staat met het militaire hoofdkwartier op Formosa. "Bovendien zijn verscheidene duizenden mobiele eenheden van uit eenlopende sterkte op het vasteland opgetreden. De nieuwsdienst verklaarde deze in lichting verkregen te hebben van een hooggeplaatste militair op Formosa. Deze had er aan toegevoegd, dat de guerrillastrijders gecoördineerd konden optreden met de nationalistische ge regelde troepen, wanneer er grote ope raties tegen het Chinese vasteland zou den worden begonnen. Voorts wordt verklaard, dat vrijwel dagelijks aanvallen op de kust wor den uitgevoerd door twintigduizend guerillastrijders van de marine, van eilanden uit die slechts op een afstand van dertig kilometer van het vasteland liggen. Fins schip met brandstof op weg naar Rood-China De Amerikaanse regering heeft te Helsinki (Finland) en Ankara (Turkije) stappen gedaan om het vervoer van 7000 ton brandstof voor straalvliegtuigen naar com munistisch China tegen te gaan. De Finse tankboot „Wiima" is met deze lading, die uit Roemenië af komstig is, op weg naar het Verre Oosten. Het schip zou zich thans in het gebied van het Suez-kanaal bevinden. Met de Turkse regering werd contact opgenomen, omdat de „Wiima" op weg naar een haven op het Chinese vjisteland, de Dar- danellen'is gepasseerd. De Finse en de Turkse regering zou den echter hebben meegedeeld, dat zij niet kunnen ingrijpen. Men weet te Washington nog niet, wat de Ameri kaanse regering nu zal doen. In welin gelichte kringen spreekt men weer over het instellen van een blokkade langs de kust van communistisch Chi na. Naar een woordvoerder van de nationalistisch-Chinese ambassade te Washington meedeelde, zal de nationa listische vloot pogen de Finse tankboot op te vangen, wanneer deze Formosa passeert. Er zijn reeds meer van der gelijke schepen aangehouden, aldus de woordvoerder. In de Verenigde Staten beschikt men over inlichtingen, dat van de ongeveer 850 schepen, die in de eerste tien maanden van het vorige jaar in Chi nese havens dokten, er 600 onder niet- communistische vlag voeren. Vele van deze schepen waren gecharterd door communistische landen, vooral Polen en Roemenië. Emigratie ging niet door De 67-jarige werktuigkundige F. E. uit Amsterdam, oprichter en directeur van de niet meer bestaande handels vereniging „Vogelkop", tegen wie veer tien dagen geleden wegens verduiste ring 6 maanden voorwaardelijk was geëist, is door de Amsterdamse recht bank vrijgesproken. Deze werktuigkundige had in 1951 met een ander de genoemde handels vereniging opgericht, die tot doel had, een groep mensen naar Nieuw-Guinea te emigreren om aldaar verschillende ondernemingen te gaan exploiteren. Ongeveer 15 geïnteresseerden stortten destijds een waarborgsom. Het hele plan liep spaak en slechts enkelen ont-' vingen dit geld terug. De directeur vertelde ter zitting, te goeder trouw te zijn geweest. Ruzie met zijn compag non was voor een groot deel de oor zaak der mislukking. De zaak was hem daarna over het hoofd gelopen. Hij wilde het geld alsnog terugbetalen, zo dra hij hiertoe in staat was. Italië helpt Egypte De Italiaanse minister van Defensie, Pacciardi, die zich op het ogenblik te Cairo bevindt, heeft verklaard, dat Italië bereid is generaal Nagoeib, de Egyptische eerste-minister, alle ge wenste hulp te verschaffen voor het verwezenlijken van een grotere sociale rechtvaardigheid en het verbeteren van de economische structuur van Egypte. Italië zal Egypte inlichten over de ervaringen die het eerstgenoemde land heeft opgedaan op het terrein van de landhervomingen, aldus Pacciardi. Partijgangers van de president. De politie te Santiago de Chili heeft vijftien oud-politie-agenten ge arresteerd, die door de voormalige re gering werden aangesteld en die deel uitmaakten van een speciale garde in het paleis van de president'. Zij noem den zich partij-gangers van generaal Ibanez, de president. Drie van hen hebben toegegeven ver scheidene delicten begaan te hebben en zij beschuldigden de anderen van afpersing en diefstallen. Bezoekers .van president Ibanez, in het bijzonder zij die om hulp kwamen vragen, waren hun slachtoffers. Critiek op Oekrainse minister van Justitie Het in Kief verschijnende blad „Prawda Oekraïne" heeft de Oekrain se minister van Justitie. Parrasioek en departement aangevallen, omdat minister en departement het uit roeien van de medeplichtigen en be schermers van dievenbenden hebben verhinderd. Panasioek had volgens het blad na gelaten „onwaardige en niet-principiële ambtenaren" te ontslaan. Het .blad vermeldt een geval van een jurist, die een omkoopsom van 50.000 roebels van een bende handelsdieven had aangenomen. Twee leden van de bende werden door het geven van deze steekpenningen vrijgesproken en de an dere tot lichte straffen veroordeeld. „Ongelukkige maatregel" De Britse socialistische leider Mor rison heeft in het Lagerhuis de rege ring verzocht, onmiddellijk een rond schrijven van Juni j.l. in te trekken, waarin de gemeentebesturen in het kustgebied werd opgedragen, het werk aan de dijken te vertragen teneinde materiaal te besparen. Morrison noem de deze maatregel, gezien de jongste „op zijn minst onge- gebeurtenissen lukkig". De leider "van de linkervleugel in de Labourpartij, Bevan, beschul digde de regering er van „de werk zaamheden ter bescherming tegen de zee te hebben gesaboteerd". Dit werk, zo zei hij, heeft altijd in het middelpunt van de aandacht der Labourregering gestaan. In zijn antwoord verklaarde de mi nister van Binnenlandse Zaken, Sir Maxwell Fyfe, dat hij de te nemen maatregelen van nabij zal bestuderen. Naar het conservatieve blad „Daily Mail" meldt, is een plan opgesteld voor de aanleg van een vierhonderd kilometer lange dijk, die de gehele Oostkust zal moeten beschermen. Deze dijk, die naar Churchill zal worden genoemd, zal milliarden guldens kosten. Volgens de laatste officiële gegevens hebben bij de overstromingen in Zuid- Oost-Engeland 242 personen het leven verloren. Het is nog niet mogelijk precies het aantal vermisten te schat ten. Alle daagss wijs heden De grote kunst is de vrijheid te handhaven tegenover zich zeiven. De mens is voor zichzelf een vrij wat groter tyran dan de verwatenste despoot of de dolste volksregering het met mogelijkheid kan zijn. jan Holland. Sibelux-actieBelgië „onwaardig" Gevaar voor goede samenwerking. In het jongste nummer van „De Ne derlandse Industrie", het orgaan van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, wordt een korte beschouwing gewijd aan de Sibeluxactie in België, welke in de kop boven de beschouwing „België on waardig" wordt genoemd. Wij ontlenen aan deze beschouwing het volgende; „Welke fabrikanten achter de Sibelux actie staan, is ons niet bekend, maar zeker is, dat diegenen een grote schuld op zich laden. Wanneer Sibelux er met dergelijke methodes in zou slagen, de vriendschap tussen onze beide volken te vergiftigen reeds worden herhaalde lijk Nederlandse auto's in Brussel ge molesteerd dan vraagt men zich bij ons met bezorgdheid af: heeft het zin, dat onze fabrikanten zich met heren, die dergelijke acties steunen, aan één tafel scharen om naar een gemeenschappelijke oplossing van de moeilijkheden te streven! Sibelux is hard bezig, de goede naam van de Belgische zakenwereld in ons land te grabbel te gooien. Nog vertrouwen wij, dat men spoedig het gevaar hiervan zal inzien; wij zijn overtuigd, dat die actie door het overgrote deel van de Belgische industriëlen niet gedeeld wordt en zeker niet door het Verbond van de Belgische Nijverheid. Wij wachten slechts op de openlijke afkeuring door hen, die breder zien". Anderhalf jaar voor straatrover Op 18 December was Maastricht in rep en roer. omdat bij de achtervolging van een ontsnapte arrestant de politie na waarschuwingsschoten te hebben ge lost. op de vluchteling schoot, maar een voorbijgaand jongetje raakte. Het be trof de 27-jarige G. K„ zonder beroep, die was aangehouden na een straatroof, welke hij even tevoren op de stille St Pieterskade had bedreven en waarbij hij een bejaarde dame van haar handtas met f 150 had beroofd. De verdachte had en kele weken tevoren bij zijn vroegere pa troon ingebroken en toen een portefeuille met f 1050 gestolen. Conform de eis is de verdachte, die voor de rechtbank een heel stugge hou ding had aangenomen, veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf. In roes f 14.000 verduisterd De procureur-generaal bij het Haag se gerechtshof heeft, conform het von nis van de rechtbank te Rotterdam, een jaar gevangenisstraf geëist, waar van drie maanden voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar tegen A. van S. Van S. was als boekhouder werkzaam bij de firma Groenewegen op Rozenburg. In de tijd. van een jaar had hij, blijkens een accountantsonder zoek, f 14.000 verduisterd. Van S. had verschillende debiteurposten, die be taald waren, laten openstaan, alsof deze nog niet voldaan waren. Het verduis terde geld gebruikte hij voor taxi's, borrels, en dure sigaren. Hij erkende de feiten. Hij begreep niet, hoe hij tot deze daad was gekomen en kon geen andere verklaring vinden, dan in „een roes" te hebben geleefd. De verdedigster pleitte clementie voor haar cliënt, die een zwak karak ter heeft en graag de grote mijnheer speelt. Zij vroeg' een straf gelijk aan die van het voorarrest. f Geringer wind krachten in Noordzeegebi ed Het KNMI deelt mede: Een depressie, die over Noor wegen en Zweden naar het Zui delijk deel van de Oostzee trok, veroorzaakte in de nacht van Woensdag op Donderdag in het Zuidelijk deel van de Noordzee stormachtige Noord-Westelijke tot Noordelijke winden. Koude uit de Poolstreken af komstige lucht dringt nu steeds verder naar het Zuiden over België, Frankrijk en Duitsland door. In de koude lucht komen sneeuw en hagelbuien voor. Langs de Noorse kust trekt een storing, die tot dusverre weinig activiteit vertoonde, naar het Zuiden. Deze storing veroorzaak te enige luchtdrukdalingen op de Britse eilanden, terwijl tege lijkertijd de barometerstanden in Denemarken wat hoger wer den. Dit had tot gevolg, dat de windkrachten in het Noordzee gebied nu weer kleiner zijn ge worden. Daar er de komende nacht in ons land flinke opkla ringen zullen voorkomen, moet vooral in het binnenland op lichte vorst worden gerekend. Grote plannen van zaken lieden en overheid Enkele zakenlieden in Oost-Java hebben, gelijk reeds gemeld, aan de Indonesische regering het plan voor gelegd, in Indonesië een industriële onderneming op te richten, die zal gaan werken met kapitaal van naar Nederland gerepatrieerden, dat ge blokkeerd is. Het deelnemen met geld De avonturen van OoWIltjC IticJk Nu dat ongeval van Pilon weer ach ter de rug was, ging alles weer z'n gewone gangetje. De jongens deden goed hun best op school en leerden goed. 's Avonds na het eten, maakten ze hun huiswerk. Nu de zomer voorbij was werd het 's avonds altveer tame lijk vroeg donker; dan zaten ze onder de lamp. Ja, jongens, zei tante Liezeber- tha. Nou komen zo zoetjesaan de lange avonden weer, met het najaar. Maar dat is toch ook wel weer gezellig, hè? HOU en GR IEP kunt U bestrijden met de zo krachtig werkende SRIEP-CACHETS HEI OUWEL-CACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EN r GEMAKKELIJK IHNEMEN Dat vonden ze eigenlijk ook wel. Het werd nu ook wel wat frisser, nu de zon minder scheen. Nog maar koTt, dan zou de kachel wel weer aan moeten Oom Tripje had foto's gemaakt tij dens hun reis. Die had hij bij de foto graaf laten ontwikkelen en afdrukken en toen ze klaar waren, bekeken ze die. Dat was aardig; zo konden ze nog eens allerlei herinneringen aan die fijne tijd ophalen. Kijk, daar heb je die berg, waar we op geweest zijn! zei oom Tripje. Ja, en daar was het, dat mijn muts wegwoei! lachte Rick. Toch een wonder, dat we die nog zo netjes terugvonden! zei Oepoetie. En zo konden ze genieten van al die leuke kiekjes, waarop ze allerlei din gen terugvonden uit de vacantie. in de op te richten onderneming zal uiteraard op vrijwillige basis geschie den, dus met instemming van de in Nederland vertoevende eigenaar van het geld, dat nu al jaren renteloos ïn Indonesië ligt. Van welingelichte zijde verneemt Pi Aneta, dat de Indonesische regering inmiddels aan de initiatiefnemers heeft medegedeeld, dat de verlangde toe stemming, toestemming dus om geblok keerd geld vrij te geven voor beleg ging in een in Oost-Java op te richten industriële onderneming verleend zal worden. De tekst voor een inleidend persbe richt en voor de advertenties, die men wil plaatsen in dagbladen in Neder land, om daar onder de eigenaren van in Indonesië geblokkeerd geld, de no dige belangstelling te wekken, liggen thans ter definitieve goedkeuring bij de directeur van het Deviezen insti tuut te Djakarta. Behalve de Soerabajase zakenlieden tonen ook anderen, waaronder enkele overheidsinstanties, sinds korte tijd grote belangstelling voor het van bui tenlanders in Indonesië geblokkeerde geld. De overheidsinstanties, zouden het geld o.a. willen inschakelen voor de bouw van woningen, pasars, e.d. Uiteraard eveneens na verkregen toe stemming van de eigenaren van het geld. Rederij „Faustus" gedagvaard De Staat zal dezer dagen de dag vaarding uitbrengen aan de Panamese rederij, die eigenares is van de „Faus-" tus", die in de nacht van 6 en 7 No vember jl. in de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland is vergaan. Deze rederij bezat twee schepen, waaronder de „Faustus"; het andere schip is in Januari jl. verkocht. De eigenaars van deze rederij schijnen Grieken te -zijn en wonen in Engeland. De Staat vordert nader vast te stel len schadevergoeding wegens het stuk varen van de dijk en het wegwerken van het wrak. Ie iesdiieienis van een o DOOR JOHN HENRY MACKAY 20) Sierlin kon met geen mogelijkheid zijn aandacht bepalen bij het toneel. De ge dachten in zijn klamme hoofd joegen ei kaar na. Straks móést het gebeuren. Hij zou kort voor de de pauze zijn vrouw vragen, op haar plaats te wachten tot mj terugkwam hij moest iemand, die hij in de zaal had gezien iets zeggen dat hij, dom genoeg, vergeten had. Enfin, (zou hij zeggen) gelukkig dat ik die advocaat hier In de zaal heb ontdektEn dan zou hij „hem" in de zijgang opwachten. Nog geen kwartier later zag hij tot zijn ont steltenis Braun plotseling opstaan en zich tot zijn buurman vooroverbuigen, die on middellijk ruimte maakte. Op gelijke wijze passeerde hij de bezoekers daar naast. Er werd wat geërgerd verzocht „te gaan zitten" door 't publiek op Sierlin's rij. Onmogelijk, zo overwoog Sierlin, was het om nu óók op te staan en de vervol ging te beginnen. De rust keerde weer de jongeman was verdwenen. De rest van de avond was een kwelling voor Sierlin. Hij zag niets, hij hóórde niets, staarde voor zich uit en betrapte er aichzelf op, dat hij meer dan eens schich tig opzij en half achterom keek. Zó ging het niet langer. Dit hield hij niet meer uit. Hij moest er met iemand over spreken. Hij wilde weten wat een ander in zijn plaats zou doen. Maar aan wie zou hij dat moeten vragen? Eigenlijk kwam daarvoor alleen een jurist in aan merking. Maar hij kon zich toch moeilijk tot één van zijn collega' wenden, niet tot een van 'de rechters en niet tot een collega van het Openbaar Ministerie. Hij wist hoe zoiets ging. Hij zou worden aan gehoord met de belangstelling die men hem verschuldigd was. Men zou hem ern stig raad geven, hoogstwaarschijnlijk een onuitvoerbare raad. „Leg het naast je neer, wat gaat het je aan" „man, waar rr.aak je je zorgen om" „Negéren, dood eenvoudig negéren, dat houdt vanzelf op' Enzovoort. En achter zijn rug zou hij voor belachelijk of gek worden verklaard. Hoogstens, maar dan ook hóógstens, zou hij zijn studievriend nu ja „vriend-' Eberhardt kunnen inlichten. Een ern stig man, hoewel een wal al te humaan rechten" Ambtelijk had hij nooit iets met hem te maken. Dat was een voordeel in dit geval. Sinds hij deel was gaan uitma ken van de „civiele kamer" in een ander stadsdeel zagen zij elkaar zelden. Het beste was hem een bezoek te brengen in zijn v/oning bij de Dierentuin. Zonder twijfel zou hij hartelijk ontvan gen worden door deze joviale en humo ristische vrijgezel en al waren hartelijk heid en geestrijkheid nu niet bepaald eigenschappen, die Sieriin sierden, hij wist ze toch té waarderen. Hoe dan ook, Eberhardt was de enige, die hij kon ver trouwen. Morgen zou hij hem opzoeken met dat besluit begaf hij zich die avond te rusten, zonder dat het uitzicht op een gesprek, waarbij hij zijn hart kon uit storten, hem in het geringste opluchtte. Hartelijk werd hij de volgende middag ontvangen. Weggedoken in een clubfau teuil kwam het dan eindelijk zo ver dat Sierlin, na de gebruikelijke wederzijdse informaties naar elkanders gezondheid en familie-aangelegenheden van wal kon steken. Met alle zakelijkheid, die hij op dat ogenblik kon opbrengen, bracht Sierlin aan zijn vriend Eberhardt verslag uit. Juist, Sierlin,, dat is het dus. Je hebt dus een vervolger. Ik kan uit je verhaal niet opmaken, dat deze man er bijzonder op gesteld is, je vriendschap te verwer ven. Hij zal dus een reden hebben voor die „achtervolging". Kun je die gissen? Sierlin woelde zenuwachtig in zijn baard. Natuurlijk, die vraag kon niet uit blijven. Ja, Eberhardt, zie jeEerlijk ge zegd, hmkijk eens, de zaak is deze, datJa, hoe zal ik het zeggen! Be grijp je Nog niet zo helemaal,, Sierlin, je bent niet overduidelijk Het is een wat pijnlijke geschiedenis hoewel niet voor mij, ofschoon De man werd indertijd veroordeeld, maar achteraf bleek, dat hijdat hij on schuldig was zie je. En nu beeldt hij zich waarschijnlijk in, dat het mijn werk is Het ontging Sierlin niet, hoe de vrien- delijk-blauwe ogen van zijn gastheer een scherpe uitdrukking kregen. Eberhardt bleef hem strak aankijken, maar zijn stem klonk even voorkomend toen hij vroeg: EnSierlin, het wès niet jouw werk....? Ik deed mijn plicht, antwoordde hij kort en scherp. Eberhardt dacht: „Zijn plicht, ja. Hij doet altijd „zijn plicht". Zo was hij ais student ook. Maar men kan zijn plicht zus en zó doen. Hij doet zijn plicht altijd zóóó. Hij zal nog wel eens lelijk tegen de lamp lopen met zijn „plicht". Maar hij zei enkel: Enwat doet hij je eigenlijk? Sierlin kon zijn geprikkeldheid nauwe lijks verbergen. Doen? Ja, wat nóém je „doen"? Hij dóét me niets, nee. Tenminste niet iets waarop ik vat heb. Hij is waar ik ben. Ik kan geen stap meer doen of hij verschijnt. Aisof hij uit de grond oprijst. Uit de hel! En op dezelfde geheimzinnige manier ver dwijnt hij weer Waarschijnlijk terug in de hel, Sierlin. Ecerhardt leunde in zijn stoel achter over en keek enkele ogenblikken naar het plafond. Die stilte was ondraaglijk, meen de Sierlin. Kijk eens, mijn beste Sierlin, de zaak is mij nog niet tot in de bijzonderheden duidelijk. Zó hinderlijk als jij het voor stelt zal die achtervolging toch niet zijn! Eberhardt, het kan het góét zo niet langer. Tijdens mijn zomervacantie was hii in hetzelfde hotel. Hij zwerft in de omgeving van mijn huis, hij bezoekt de café's waar ik kom, hij gaat naar con certen en toneelvoorstellingen, op dezelfde avonden waarop ik toevallig ga. Hij Maar man, waarom spreek je hem dan niet aan en vraag je hem wat hij wil? Hoe kan ik dat nu! Honderdmaal heb ik dat willen doen. En als ik op het punt sta hem. aan de tand te voelen, verdwijnt hij! Die man is gek! Opsluiten moesten ze hem! Opsluiten! Onschadelijk maken, zo'i idioot! Zo'n kwelduivel! Zo'n.... Kalmte, kalmte, kalmte. Neem me niet kwalijk, dat ik je enkele vragen stel. Je wilt mijn raad, niet waar? Nu dan, Sierlin, wanneer werd hij veroordeeld? Ongeveer twee jaar geleden geloof ik. Waarvoor? Verduistering. Wat was jouw eis7 Een jaar.... En het vonnis? Conform de eis. En toen kwam de revisie? Ja, de werkelijke dader werd ontdekt. En wat weet je nu eigenlijk van hem? Weten? Zijn personalia Pauze. Eberhardt vroeg: Hoe kan hij geweten hebben, waar je je zomervacantie ging doorbrengen? Sierlin trok zijn schouders op. Hij had nog niet gerept van zijn reis naar Kiel en van de ontmoeting aan het loket in het station. Nu vermeldde hij ook dit voorval. Je dicht deze man toch geen zesde zintuig toe, Sierlin? Er gleed een on merkbaar lachje over het gelaat van Eber hardt. Eerlijk gezegd komt de hele ge schiedenis me een beetje onwaarschijnlijk voor. Je gaat onverwacht op reis. Alleen je vrouw, zeg je, wist daarvan af. Je wilt een kaartje nemen en daar staat je be lager vóór je en doet hetzelfde, dat wil zeggen, hij doet het vóór jij het gedaan had, en gaat niet met mee met de trein! Vind je dat nu zelf ook niet een beetje ongeloofwaardig? Kom, Sierlin,, je ge zonde verstand moet je toch zeggen, dat je je eenvoudig-weg vergist hebt. (Wordt vervolgd.) In amper vier maal vierentwintig uur is het aantal slachtoffers van de ramp verover de duizend gestegen en is de gehele catastrofe van een ernst en een omvang gebleken als niemand zich Zondag kon voorstel len. Wij dreigen ondanks het meest oprechte medeleven, haast murw, afgestompt te worden onder de stroom berichten, welke als moker slagen van 's morgens vroeg tot 's avonds laat op ons neerkomen. Vond u ook die eerste verdronkenen niet veel erger dan de getallen die we sinds gisteren vernemen? Heb ben die eerste tientallen niet meer, veel meer indruk gemaakt dan de dodencijfers van ver over de dui zend, welke we nu horen en lezen? Dit is geen kwestie van verhard heid, maar een aanwijzing, dat het menselijk opnemingsvermogen niet onbegrensd is. Het is ontzettend, dat het getal der slachtoffers zo hoog heeft moeten stijgen, maar ons hart is al gebroken en we kunnen al die nieuwe, niet aflatende rampspoed en rouw tenslotte alleen nog maar met ons verstand opnemen en ergens in ons binnenste optekenen. Het was een opluchting voor velen en een stille bede van dankbaarheid waard, toen gisteren bleek, dat nu het grootscheeps aangepakte reddings werk goed op gang is gekomen en men hoopte, dat er nu weinig- nieuwe slachtoffers meer gemeld zouden be hoeven te worden. Tot ons aller droefheid en teleurstelling is het an ders gebleken; de redders vonden op meer dan een plaats velen, voor wie zij te laat waren gekomen. En wéér steekt de wind op en daalt de temperatuur 's nachts tot ver bene den het vriespunt en wéér vreesden wij met grote vreze voor degenen, die de vierde nacht in kou en duis ternis waren ingegaan. Afgetobde mensen, die aan 't eind van hun-krach ten zijn gekomen en voor velen van wie de dood als een verlossing moet zijn. Wij horen er van, gezellig in onze verlichte warme kamer geze ten, en wij zouden wel willen schreien en het uitschreeuwen, in smart en als zinloos protest tegen zoveel lijden en ellendeen we kunnen niet meer. Omdat we zo moe zijn en zo leeg geworden van binnen. Omdat we 't niet meer ver werken kunnen, En misschien ook wel, omdat we ons wat schamen, dat wij het nog zo goed hebben, zonder dat wij ons enige verdienste hier voor kunnen aanrekenen. Laten we dus doen, ieder naar ons vermogen, wat wij kunnen doen, wij bevoor rechten hier, voor die honderddui zenden ginds, die gebrek hebben aan letterlijk alles en daarom ons medeleven, onze steun, niet kunnen ontberen. Hier mag niemand tekort schieten. Nat. Rampenfonds BAH.... De recherche te Groningen heeft de 70-jarige D. J. gearresteerd. Hij heeft geld, dat hij ophaalde voor het Natio naal Rampenfonds, in eigen zak ge stoken. Enkele Groningers maakten de politie attent op zijn malversatie, toen hij bezig was te collecteren. Hij legde een volledige bekentenis af en zal voor de officier van justitie worden geleid. Luchtreizigers zijn vergeetachtig 14.998.... 14.999.... 15.000.... De afdeling „Gevonden Voorwerpen" van de K.L.M. op Schiphol heeft een mijlpaal bereikt. Dezer dagen nl. werd het 15.000ste gevonden voox-werp sinds Augustus 1947 in de vliegtuigen van de K.L.M. deze van de meest wonderlijke artikelen voorziene afdeling binnenge dragen. Reeds enige dagen hadden de employé's nfet spanning uitgezien wat voor een verrassing dit 15.000ste voor werp wel zou zijn. 14.998 was een tas met golfclubs, 14.999 een opvouwbare kinderwagen en 15.000 was een doodge woon gebit, dat zelfs helemaal niet op viel in de lange rij van gebitten, die grijnzend op de langste plank in het ma gazijn liggen opgeslagen en die lucht reizigers bij voorkeur plegen te verlie zen. Een teleurstelling dus min of meer. Binnenkort zal deze echter ruimschoots worden vergoed, wanneer de K.L.M. in het café het „Dorstige Hert" te Amstel veen. onder de rook van Schiphol de jaarlijkse verkoop begint van de „ver jaarde" voorwerpen. Dan komen behalve de gebruikelijke voorwerpen zoals para plu's, wandelstokken, brillen, potloden, etc. ook de breukbanden, schaakstuk ken. theemutsen, gedenktegels, opvouw bare bedden, muziekstandaards, tropen helmen en ski's en talrijke andere vreemde zaken, die een jaar lang op hun eigenaar hebben gewacht, onder de hamer. Dan komt er op de afdeling ge vonden voorwerpen, die als lijfspreuk „Niets is te gek" voert weer plaats voor de 3000 artikelen, welke jaarlijks door de K.L.M. passagiers in de vliegtuigen wor den achtergelaten. NIEUWS IN HET KORT S.s. „Rane" weer terecht. Het 1364 ton metende s.s. „Rane", waarvan men. drie dagen niets had gehoord, is gisteren Vlissingen gepasseerd op weg naar Gent. Tito t.z.t. naar Turkije. President Tito van Joego-Slavië zal een bezoek aan Turkije brengen als de omstandig heden, hem zulks veroorloven, zo is te Belgrado meegedeeld. Spaanse minister naar de Pliilippiinen. De Spaanse minister van Buitenlandse Zaken, Artajo, zal vergezeld van zijn echtgenote en verscheidene vooraan staande Spanjaarden, een bezoek van zes dagen aan de Philippijnen brengen. Het gezelschap zal 21 dezer ,per vliegtuig uit Spanje vertrekken; het wordt 23 Februari te Manilla verwacht. Koning Boudewijn naar Nice. Ko ning Boudewijn is Dinsdag met de ko ninklijke familie naar Nice vertrokken. De vorst zal in Nice herstel zoeken van een gi'iep, die hij verleden week heeft opgelopen. De koninklijke familie heeft voor veertien dagen haar intrek genomen in de villa „Les Cedres". Beurs gaat door. De Beurs voor meubelen en woningtextiel, welke a.s. Maandag te Utrecht aanvangt, gaat door.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2