Door het donker naar de veiligheid Ook in Engeland na de storm nieuwe dijkdoorbraken Anderhalf jaar en 20.000 mark boete geëist tegen Twentse koffie-smokkelaars DONDERDAG 5 FEBRUARI 1958 2e blad - pag. 3 Angst voor verwachte storm (Van onze verslaggever.) De angstige spanning, waarin de uit Stavenisse en Sint Annaland geëva cueerde mannen, vrouwen en kinderen, evenais de schippers en hulpbieden den, die tijdelijk verblijven in de openbare lagere school te Tholen, gister avond verkeerden, werd om acht uur even verbroken. Plotseling ging het electrisch licht aanEen evacué kon het „wonder" niet goed vatten, liep naar het knopje en knipte het licht uit en weer aan. De overige aanwezigen reageerden anders: z(j juichten om het licht. De vreugde was evenwel van korte duur, want spoedig herinnerde men zich het weerbericht: krachtige tot stormachtige wind Niet allen willen evacueren Begerig om een plaatsje op de mi litaire ..dug" en de Amerikaanse „high speed", zoals de Nederlanders resp. hun amphibie-voertulg en een sterke, speciaal voor tochten door het water gebouwde vrachtauto's noemen, verdrongen de evacué's zich, opdat zo zo gauw mogelijk naar het vasteland zouden kunnen, weg van het dreigen de water, dat in de nacht misschien ook Tholen zou bereiken. De militai ren. die het vervoer naar Halsteren verzorgen lieten eerst kinderen en hun moeders instappen en daarna de mannen. Voor moeder en kind waren er dekens en zij kregen ook de beste zitplaatsen. Niet allen konden mee. de ruimte was te klein. „We komen nog een keer terug, dus wees maar gerust" suste de leidingge vende majoor. De achterblijvers gin gen weer de schooi binnen, de „ge lukkigen" maakten het zich zo ge makkelijk als maar mogelijk was. Comfortabel was hetn iet, maar het ging. En bovendien was 't belangrijk ste, dat men mee kon. De militairen wisten de juiste Urn te treffen om hun passagiers een beetje op te beuren. Hun goedmoedi ge scherts deed de spanning en de on zekerheid over de toekomst even ver- geten. „Lult. deze knaap moet nog mee". „Hoe oud?" „Onbestemde leeftijd Dat onbe stemde is ongeveer 6 a 7 jaar. „Hier is nog een stekeltje" Stekel tje is een baby van een paar maan den. „Denk er om, dat de moeder mee komt". zei de luitenant, die de goede stemming onder zijn mannen waar deert, maar zijn verantwoordelijk heid terdege beseft. Even later reden we. Naast de bestuurder van de ..dug" stond een vaandrig met een schijn werper. Het felle licht weerkaatste op het water, dat de weg van Tholen naar Halsteren aan het oog onttrok. De tocht Regen, kou en een reeds harde wind maakten het verblijf op de open „dug" niet prettig. In de verte, aan het einde van de watervlakte bii Halsteren doorkliefde een bijna loodrecht gericht zoeklicht de diepe duisternis. Daar was het eindpunt van de rit; daar moest de „dug" aan land komen. De bomen langs de ondergelopen weg gaven de route aan. Hier en daar moet de bestuurder manoeuvre ren om een versperring te „omzei- le*". „Maandag zijn we 3'A uur bezig geweest om dat rieteiland stuk te rii- aen", vertelde de luitenant. De „dug" kon precies door het gat, maar begon opeens te stoten. „De weg is hier stuk geslagen door het water. Het zal me benieuwen of hij het vannacht houdt, 'k Ben er bang voor." De luitenant, die de weg al door en door kent. gaf enkele aanwijzin gen aan de bestuurder, omdat er on- Eerste Kamer Begroting van oorlog aangenomen (Van onze parlementaire redacteur) Ondanks gemaakte fouten en geble ken tekortkomingen is er geen aan leiding voor defaitisme, maar voor gematigd optimisme, dat wij een redelijke defensie kunnen opbouwen. Dat zeide minister Staf gisteren in de Eerste Kamer bij de verdediging van zijn begroting. Hem en de staats secretarissen gewerd van alle zijden in de Kamer veel waardering voor het gevoerde en uitstippelde beleid voor de opbouw van de krijgsmacht. Slechts van communistische zijde was er. zoals te doen gebruikelijk, critiek, maar de heer Geugjes (comm.) die de plaats van de heer Van Santen inneemt, overtreft deze weliswaar in demagogisch vernuft, maar bepaald niet in kennis en ir. Staf had dan ook niet veel moeite, zich het jongste lid van de Eerste Kamer van net lijf té houden, al konden wij 's minis ters verdediging van het aan mili tairen uitgereikte geschrift een zakelijke uiteenzetting van wat een militair behoort te weten nu niet in alle opzichten bewonderen. Met klem heeft de minister nog eens gewezen van het gewicht van de deelneming van West-Duitsland aan de Europese Defensiegemeen schap (E.D.G.) Hij deelde voorts mede dat op de conferentie van de N.A.V.O. in Parijs uitdrukking is gegeven aan de vaste wil. het gehele gebied der N.A.V.O. integraal te verdedigen. In April zal in behandeling komen de vraag van generaal Ridgeway om hogere bedragen voor dp verdediging beschikbaar te stellen. De Nederland se regering zal naar vermogen mede werken. maar de minister liet niet na er met betrekking tot de financiële consequenties op te wijzen, dat Ne derland in vergelijking tot andere landen een redelijke bijdrage levert en dat gezocht moet worden naar evenwicht in de militaire inspanning en het economisch en sociaal wel vaartspeil. De Kamer heeft de begroting goed gekeurd. met aantekening voor de C.P.N.. dat zij tegen aanneming van het ontwerp was. Tito Turkije President Tito van Joegr "'avie zal een bezoek aan Turkije bren m als de omstandigheden hem zulks veroorlo ven. zo is te Belgrado meegedeeld. der het verraderlijke water een gat van twee meter schuil ging. De rest van de „weg" was veilig. „Hoeveel mensen hebt U nu al van Tholen gehaald?" „Als ik mag schatten, ongeveer 400 met deze „dug". We hebben eerst bij Fijnaart gezeten, toen bij Rilland- Bath op Zuid-Beveland en Maandag morgen zijn we hier naar tóe gegaan. Ons werk geeft voldoening, dat be grijpt U. maar je maakt ook toestan den mee. die je de boel er bij zouden doen neergooien. „Ik blijf bij mijn beesten. Zondag moest Rilland-Bath eva cueren. De situatie was werkelijk on houdbaar. We hadden al heel wat mensen weggevoerd, toen we bij een boerderij kwamen, waarin het water tot op de zolder stond. De boer, de boerin en twee kinderen zaten op een tafel, op zolder. „Ik blijf bij mijn beesten zei de man. Wij wezen hem er op, dat al zijn dieren dood waren, maar dat veranderde niets aan zijn houding. Hij moest en hij zou blijven. Ten einde raad hebben we de hele familie naar de „dug" moeten dragen, anders hadden we het viertal niet meegekregen. Ook met een slager hebben we moeilijkheden gehad. Hij was op de bovenverdieping van zijn winkel en was niet te bewegen om mee te gaan. „Ik heb hier mijn huis en mijn winkel en ik ga hier niet vandaan." Hij was doof voor al onze argumen ten en we hebben hem moeten achter laten. De volgende dag moest alleen om deze man een andere „expeditie" naar de winkel en na heel veel ge praat gaf hij eindelijk zijn verzet op." Intussen naderde de „dug" .het vasteland. Dood in de bomen De luitenant wees ons bomen aan. waarin mannen en kinderen gevlucht waren toen het water steeg tot de on derste takken, een hoogte van drie tot vier meter. „Toen we bij hen kwamen gaven ze geen antwoord op onze vragen. Ze waren gestorven, terwijl ze vastge bonden waren in de takken. Honderd meter naar rechts heeft een boerderij gestaan. Er is niets meer van te zien. Waar de bewoners zijn weet niemand. Misschien liggen de lijken onder het puin, misschien drij ven ze de Oosterschelde wel af. Uit die boerderij zijn gisteren nog twee levende paarden gehaald. Meer dan drie dagen hebben ze tot de nek in het water gestaan." Het was geen opwekkend relaas dat we te horen kregen, maar de toestand en het gebeurde zijn nu eenmaal niet „IK DURF NIET" WAREN ZIJN ENIGE WOORDEN f77 i -w «i «y wWÉWPjjt.VTAWAii „Ik durf niet", waren de enige woorden, die dit van angst verstijfde knaapje bon spreken, toen hp over de loopplank moest om veilig aan de wal in Dordrecht te ko men. Vastgehouden door zjjn redders liep hij aarzelend naar de wal, de eerste stap pen naar een beschuttend dak boven zijn hoofd en een liefderijke verzorging. aangenaam. Verre van dat. De éva- cué's zaten stil in hun hoekjes. Het enige dat ze wisten was, dat ze oververmoeid waren. Sinds de over stroming hebben velen slechts één uur durven slapen. Is het een wonder, dat ze door de slaap overmand wer den en tijdens de tocht wegdommel den? Het gevoel van veilieheid was datgene wat ze nodig hadden om tot rust te geraken. Straks komen de zorgen helaas weer terug. Want wat zal er van Sta venisse overblijven? Dit plaatsje is niet meer te behouden en men doet er ook geen moeite meer voor. Sta venisse is oriis gegeven aan de vijand, aan het water en zijn bondgenoot, de wind. Deense Voetbalbond biedt steun aan Naar wij vernemen heeft de heer Ebbe Schwarz. voorzitter van de Deense voet bal bond, een telegram aan Karei Lotsy gezonden, waarin hij uiting geeft aan zijn medeleven met het door de ramp getroffen Nederland. Tevens biedt hij aan een wedstrijd in Nederland te spe len ten bate van de slachtoffers. Alle Zondagen tot 15 Maart en alle weekdagen tot de week die 28 Maart eindigt zijn hieryoor, wat de Deense Voetbal Bond betreft, beschikbaar. Chinese nationalisten: Bijna 600.000 guerilla- strijders tegen Mao Volgens de Chinese nieuwsdienst, het officiële voorlichtingsbureau van de nationalistische regering in New York. zijn meer dan 580.000 georgani seerde anti-communistische guerilla- strijders actief opgetreden op het Chinese vasteland. Gezegd wordt, dat de meerderheid van de guerillastrij - ders in- contact was met het militaire hoofdkwartier op Formosa; bovendien waren verscheidene duizenden mobie le eenheden van uiteenlopende sterk te op het vasteland opgetreden. De nieuwsdienst verklaarde deze inlichting verkregen te hebben van een hooggeplaatste militair op Formo sa. Deze had er aan toegevoegd dat de guerillastrij ders gecoördineerd konden optreden met de nationalis tische geregelde troepen, wanneer er grote operaties tegen het Chinese vasteland zouden worden begonnen. De Stichting voor de Landbouw heeft in een adres aan de Tweede Kamer mee gedeeld, de vrije prijsvorming van land bouwgronden niet gewenst te achten. Nog duizenden geïsoleerd (Van onze correspondent) LONDEN, 5 Febr. Het aantal do den is hier tot meer dan 260 gestegen. Hoevelen vermist worden valt nog niet te zeggen. Er wordt krachtig doorgewerkt aan het herstel van de zeeweringen, maar de schade is zo groot dat het onmogelijk zal zijn ge reed te komen voor de nieuwe spring vloeden van 14 Februari. Gisteravond stak opnieuw een stormachtige wind langs de Oostkust op. Windstoten van 96 km. werden geregistreerd in Lincolnshire en York shire. De vloed was hoger dan nor maal. Boeren kregen het advies hun vee naar hogere plaatsen te brengen. In een deel van Lincolnshire brak de zee vannacht door del tijdelijk ge repareerde dijken. Het water stroomde opnieuw door de straten van de ge- evacueerde steden Mablethorpe en Sutton. Het grootste gevaar dreigt aan de rivier Öuse, waar granietblokken en Snoep in Engeland van de bon (Van onze correspondent). LONDEN, 5 Febr. Een vreugdevolle gebeurtenis was bet toen Lloyd George, de minister voor voedselvoorziening, gis teren in het Lagerhuis de opheffing aan kondigde van distributie van chocolade en snoepgoed. Zijn mededeling werd met gejuich ontvangen. De prijscontróle op chocolade en suikerwerken werd tegelijk opgeheven. Velen vrezen dat de artikelei door de duurte bullen bereik van velen zullen vallen. De meeste kinderen hebben nog nooit naar hartelust kunnen snoepen, behalve gedurende de vier maanden van 1949, toen snoep van de bon af ging, een experiment dat mislukte. Thans schijnen de voorraden vol doende. Desondanks stonden er reeds gisteravond lange rijen voor de win kels, omdat de mensen dachten dat zij vandaag niet aan "bod zouden kun nen komen In Engeland zijn nog op de bon: suiker, boter en margarine, binnen landse kaas, vlees en bacon, terwijl het brandstoffenveröruik sterk aan banden is gelegd. Geen sabotage aan boord van Queen Elizabeth. Vastgesteld is, dat de (beperkte) brand in het reusachtige Britse pas sagiersschip Queen Elizabeth, welke de vorige week plaats vond. niet door sabotage Is veroorzaakt. Scherp requisitoir in Munster Twee wegen leidden naar Westfalen via Brandlecht en over Hupsel bij Eibergen (Van onze speciale verslaggever.) j^UIM ACHT UUR LANG heeft de eerste grote strafkamer van het Landgericht te Münster onder presidium van Landgerichtsdirektor Dr Pardon zich gisteren bezig gehouden met de berechting van een groot smokkelcomplot, verband houdende met de zaak Ha., welke Dinsdag voor de rechtbank te Zutfen is behandeld. Dit com plot aan de Duitse zijde van de grens kon worden ontmaskerd, toen een vrachtauto met een hoeveelheid koffie op de Weselerstraat aan de rand van Münster bij politie-controle werd aangehouden. Dat was op 11 Juli van het vorige jaar. Enkele dagen later werden de be langrijkste deelgenoten in deze smokkelaffaire, waarbij in totaal 2,5 ton ongebrande koffie in twee transporten bij Eibergen over de grens werd gebracht, bij het Duitse grenskantoor Springbiel (tussen Oldenzaal en Bentheim) aangehouden. Het waren de Hengeloër J. A. He., groothandelaar in koffie en thee, 37 jaar oud; en de 41-jarige vertegenwoordiger Th. Tr. uit Enschede. De openbare aanklager, Staatsanwalt Dr Siebe, hield een scherp requisitoir en eiste tegen beiden wegens ontduiking van invoerrechten en belasting benevens deviezenovertreding elk anderhalf jaar gevangenisstraf, sub. 5000 mark boete en betaling van 15.000 mark „Wertersatz", zijnde de waarde van de eerste partij koffie welke niet kon worden achterhaald. In de beklaagdenbank zaten voorts vijf bewoners uit het Duitse grensge bied vier Duitsers en een Neder lander. Zij werden ervan beschuldigd de hoofdbeklaagden in dit proces hulp te hebben verleend in de vorm van opslag, vervoer en verkoop van de gesmokkelde koffie. De vijftig-jarige smid M. W„ een Nederlander uit Brandlecht (even over de grens bii Denekamp) legde op verzoek van Tr.. die hij kende uit de tijd dat verschillende Twentena ren schanswerkzaamheden moesten verrichten in de omgeving van Nord- horn. de nodige contacten voor een uitgebreide smokkelhandel. De overige verdachten waren uit de Westfaalse plaatsen Borghorst, Zwillbrock en Vreden afkomstig, ter wijl de achtste verdachte, een koffie- brander uit Ahlen die de eerste partij koffie in ontvangst had genomen, wegens ziekte niet kon terechtstaan. Als eerste verdachte werd He. uit Hengelo gehoord. Op verschillende vragen van de president gaf hij ont wijkende antwoorden. Hij gaf toe dat de koffie in zijn vrachtwagen naar Hupsel was vervoerd. De eerste par tij koffie 1000 kg. had Tr. bij hem rekocht. Hiervan werd 500 kilo vooruit betaald f3000: de rest zou een paar dagen later worden vol daan. President: ,.U bent een keer via Gronau naar Brandlecht gereden, en hebt daar W. afgehaald. Waarom?" He: „Dat kan ik niet precies zeg gen." Met W. ging de reis naar Borghorst waarvan Tromp niets wist. hoewel hij meereed. Dat was op een Zondag. Men zou in Borghorst „een besliste persoon" ontmoeten, en die persoon was Frau T„ een der verdachten, die het gezelschap verder begeleidde, naar Ahlen. waar de afnemer van de koffie K., woonde. President: „Was er over enkele punten gesproken en wist U. dat de rit naar Ahlen ging?" He.: „Neen." In Ahlen werd de auto in een zij straat geparkeerd, enkele honderden meters van de koffiebranderij van K. In de zaak was niemand: de onder handelingen werden ten huize van K. verder gevoerd. Tromp en W. bleven in de auto, daar er anders „te veel bil waren." Driemanschap onderhandelde Binnen werd dus door He., mevr. T. en K. over de koffie onderhandeld. Er werd overeengekomen, dat een prijs van 14'A a 16 mark per pond zou worden betaald. De koffie zou zo spoedig mogelijk naar Allien worden gebracht en mevr. T. zou er over op bellen. He. verklaarde echter ter zitting, dat hij geprobeerd had andere zaken te bespreken en dat deze zaak niet aan de orde was geweest. Het gehele onderhoud duurde ca. 1520 minu ten. „Ging die Duitse heer (K.) mee naar de wagen?" vroeg de pres. „Neen". He. deelde desgevraagd mede. dat Frau T. met de koffie handelde. Pres. tot Frau T.: „Was dat zo?" Bekl. T.: „Neen" Tr. had met de caféhouder B. uit Vreden. die ook terecht stond, het verdere transport geregeld. Ke. had de koffie voor het eerst weer gezien in Ahlen. op een van te voren afgespro ken plaats. Er deden zien plotseling moeilijk heden voor, want B„ die de smokkel waar vervoerde .wilde zijn beloning (1200 DM) hebben, en toen men dit niet vlug op tafel legde, reed hij met de koffie in de richting van Münster. In allerijl had men gezorgd voor 1500 DM. die hem in het dorpje Al- bachten werden overhandigd. Daarna reed B. de smokkelwaar weer naar Ahlen. waar de zaak definitief werd afgewikkeld. He. accepteerde een be drag van 14.500 D .Mark. gebundeld in krantenpapier. Op de terugweg werd in Borghorst Frau T. het haar toekomende geld gegeven, en vervol gens werd koers gezet naar de grens. Volgens verklaring van He. stapte Tr. geruime afstand voor de grens uit de wagen en ging hij te voet met bankbiljetten naar Nederland, langs de officiële doorlaatpost. „Het geld heb ik later opgeborgen", zeide He. „Waarom had hii het geld niet be houden?". vroeg de president. ..Weet ik niet". De volgende dag zou Tr. dat geld weer ophalen. Er werd nog een schuld van f 2000 voldaan, en de rest op rekening bij de Twentse Bank gezet. Het eerste contact Bii het verhoor van verdachte Tr. verklaarde deze. dat He. hem op dracht had gegeven om een verbin ding tot stand te brengen voor het vervoer van koffie naar Duitsland, De eerste schakel van deze keten was Ten D. in Enschede, en de verbinding liep vervolgens over Brandlecht en Borghorst. en eindigde bii K. in Ahlen. Het bleek, dat Th. veel bii de café houder B. in Vreden kwam. B. beves tigde. dat beide mannen bii hem wa ren geweest. De koffie werd hem regelrecht in huis bezorgd. Zij werd eerst naar een stal in Hupsel gebracht, daar opgeslagen, en vervolgens over de „groene grens" gebracht, waar twee Duitse boeren in actie kwamen. De een stelde een oud schuurtje als voorlopige opslagplaats ter beschik king: de ander zorgde er met zijn trekker en aanhangwagen voor, dat de koffie in Vreden bij de caféhouder B. kwam. Vandaar begon het transport naar Ahlen. Hu. uit Hupsel en een paar anderen brachten de koffie over de grens naar het schuurtje. Pres. tot de andere landbouwer, H. uit Zwilbrock: „Wie transporteerde verder?" H.: „Daar weet ik niets van". Verd. B.: „Het gebeurde met de wa gen van H., een trekker met aan hanger. Bovenop lag wat hout. en daaronder de koffie. De smokkelwaar werd in de garage van B. opgeslagen, vanwaar B. de koffie in zijn vrachtauto verder transporteerde. Verdachte G. verklaarde, dat er twee maal koffie bij hem was opge slagen. Hu. zou hem geld geven. Deze had eerst koffie aangeboden, maar dit had hij niet aangenomen hij wilde geld hebben. Met He. heeft G. geen contact gehad. Tr. ging naar B„ om te vragen of de koffie er was. en reed er in gezelschap van B. mee door naar Ahlen. President tot He.: „Is U opdracht gever?" „Mijnerzijds is geen opdracht gege ven: niets." zeide He., die een andere positieve verklaring „pure fantasie" noemde. Tr.: „He. vroeg me of ik de schuld op me wilde nemen". Vervolgens las de president een passage voor uit een brief, die Tr. uit de cel aan zijn vrouw had geschreven op 12 Januari j.l. Eén zin was aanlei ding dit schrijven te onderscheppen: ..Willem de Zwiiger moet betalen en Evert was daar bii". Deze geheimzin nige regels komen hierop neer. dat He. de lasten op zich zou nemen, en dat hii dit heeft verklaard in het bijzijn van een der personeelsleden van ziin koffiebranderij. Tenslotte kwam vast te staan, dat de caféhouder B. 't tweede transport, dat voor de smokkelars mis zou lo nen. niet heeft verricht. Tr. is wel bii hem geweest, en vernam dat de za ken bii B. afgehaald konden worden. Zaaigoed W. St.. expediteur uit Münster, zeide twee maal opdracht te hebben gekregen van B.. die hem vroeg, „zaaigoed" naar Albachten te vervoe ren. Hii had met niemand anders con tact gehad. Een douanebeambte .Oberzollsekre- tar" W. S. uit Borken, deelde mede. dat in ziin bijzijn in het douanekan toor Zwilbrock Tr. tegen He. zei: „Neem de schuld gerust op je: ik zal ie dat in Holland wel weer vergoe den". Oo weg naar een confrontatie aan de grens had Tr. gezegd, dat hii voor de waarheid wilde uitkomen .He deed. alsof hii niets met de zaak uitstaande had", aldus getuige. „Had U de indruk, dat Tr. He. tot ander dichtingsmateriaal in snel tempo worden aangevoerd. De bewoners van Kingslin gingen naar bed met zandzakken achter de voordeur. De gevaarlijkste plek is in Wiggenhall, tussen Kingslin en Down ham Market, waar een gat van 40 meter in de rivierdijk was geslagen. Studenten uit Cambridge heipen mee met de wanhopige strijd, welke hier tegen het water wordt gevoerd. De rivier bleek hier tot dusverre sterker, want bij elke nieuwe vloed werd wat mensenhanden hadden vol bracht weer ongedaan gemaakt. In het bedreigde gebied wonen 35.000 mensen. Er werd door de auto riteiten op aangedrongen dat zij hun kinderen naar Kingslin zouden stu ren. In Schotland kreeg de haringvloot een zware slag, aangezien meer dan 70 vissersvaartuigen verloren gingen. Er waren 6 doden te betreuren. In Tilbury aan de Theems, stroom afwaarts van Londen, zijn nog steeds 5000 mensen afgesneden; zij zitten op het bovengedeelte van hun woningen. De situatie op het eiland Canvey is verbeterd. De dijken zijn gedicht en het water loopt door de sluizen terug naar zee. Toch blijft de alarmtoestï^d hier bestaan. Geen alarmsysteem De minister van binnenlandse zaken verklaarde in het Lagerhuis dat geen enkele Engelse regering een alarm-systeem had ingevoerd, doordat een ramp van deze aard zich in de tegenwoordige eeuw niet had voorgedaan. Met spoed wordt thans nagegaan of het mogelijk is een dergelijk waarschuwings systeem te organiseren. Reeds is gepleit voor permanente samen werking met Nederland op dit gebied. De B.B.C. besluit haar avond-uit zending de laatste dagen met een speciaal gebed voor de slachtoffers van de rampen in Engeland en Ne derland. De B.B.C. heeft Michael Barsley, die reeds zovele programma's over Nederland heeft verzorgd, naar ons land gestuurd voor een grote repor tage over de watersnood. De B.BC. geeft overigens voortdurend korte beelden van hetgeen zich in Neder land afspeelt. een valse verklaring wilde bewegen?" vroeg de president. „Daar heb ik niet over nagedacht", antwoordde S. Het requisitoir „Uitgangspunt voor deze hele ge schiedenis is de zakelijke relatie van He. met Ha., welke zaak in Holland wordt berecht", zeide de openbare aanklager, die na een korte pauze het woord nam, „In elk geval heeft He. Tr. een grote smokkelzaak laten organiseren. Tr. heeft deze opdracht uitgevoerd, ten dele georganiseerd en de smokkel ten uitvoer gelegd. Vast staat ook. dat W.t He. en Tr. besprekingen hebben ge voerd waarbij stellig de smokkel handel aan de orde was". Spr. noemde de verklaringen van de verdachte Frau T. geloofwaardig. He. alleen kon de prijs van de koffie vaststellen, want hij leverde haar. Derhalve kon Dr. Siebe diens ontken nende verklaringen niet geloven. Tr. geeft alles, wat hem ten laste wordt gelegd, toe. De „Staatsanwalt" verklaarde ver der. vast overtuigd te zijn van de MM- M,':0- m H- B. arriveerde met 20 zakken koffie aan de rand van Ahlen. Hij wilde zijn 1200 mark hebben; kreeg ze niet. en keerde terug tot in het stadgebied van Munster. Inmiddels was een voorschot van 1500 mark opgeduikeld, dat hem ijlings ter hand werd gesteld, waarna de zaak via Albachten-Ahlen werd afgewikkeld. De terugreis werd aanvaard via Borghorst, waar Frau T. haar geld in ontvangst nam. Hoe de resterende 14500 mark over de grens is gebracht, of He. dan wel Tr. in Gronau uit de auto zijn gestapt, om het geld te voet via de doorlaat post naar Nederland te brengen (de verdachten spraken elkaar op dit punt tegen) speelde volgens spr. geen rol. In elk geval staat vast, dat het geld over de grens werd gebracht. Na in het kort het verloop van de ontmaskering van het complot in data te hebben nagegaan, kwam spr. tot de vraag: „Zijn de hoofdverdach ten mededaders of is Tr. dat alleen?" „He. geeft toe, behulpzaam te zijn geweest, maar ondanks dat zegt hij met de smokkel niets te doen tè heb ben gehad. Hij is echter degene, die de koffie heeft verhandeld: hij kon bepalen, welke hoeveelheden er wer den verkocht. Hij is het die de zaak met K. heeft afgesloten. He. is het ook geweest, die het geld aan B. en Frau T. heeft betaald. Hij geeft ook toe. dat het geld dat Tr. voigens ziin zeggen over de grens heeft gebracht op ziin rekening werd gezet." De Staatsanwalt kwam tot de con clusie. dat beide hoofdverdachten zich in gelijke mate hebben schuldig gemaakt aan ontduiking van invoer rechten en belasting benevens devie zenovertreding met het oogmerk er aan te verdienen en dienovereen komstig gestraft dienen te worden. Ook de andere viif verdachten achtte spreker schuldig. Naar ziin mening hebben allen, op voordeel bedacht, deel eehad in deze zaak. Toen Tr. en H. zich tot hen wendden, hadden zii zich moeten afvragen, of dit geen duistere manier van zaken doen was. Voor goede handel stonden andere wegen open. „Dit Is een bijzonder zwaar smok- kelgeval, waarbij He. en Tr. grote ac tiviteit aan de dag hebben gelegd, en od niets ontziende wijze te werk zijn gegaan." aldus Dr. Siebe. die tot slot tegen de hoofdverdachten de boven vermelde straffen eiste, alsmede in beslagneming van de personenauto van He„ en tegen de andere beklaag den gevangenisstraffen. variërend van 3 maand (W.) tot 6 maand, be nevens geldboeten van 100 tot 600 mark en bovendien verbeurdverkla ring van de vrachtauto van B. in Vreden. en de trekker met aanhan ger van H.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4