IN DE POLDERS GEEN LEVENDE ZIEL TE ZIEN Het kleine Winkeltje leder kind weet dat Hengelosch Dagblad DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 HENGELOSCH DAGBLAD 2e blad - pag. 2 Voortgezet debat over humanisme (Van onze parlementaire redacteur) - De behandeling van de oorlogsbe- gröting in de Eerste Kamer heeft, gelijk te verwachten was. een bijzon der accent gekregen door een debat over de geesteiiike verzorging van de militairen. De kwestie is geenszins nieuw, maar door de deining, welke mede als ge volg van de beantwoording door mi nister Staf van de vragen van mag. dr Stokman over de bezinningsbil een komsten van 't Humanistisch Thuis front Is ontstaan, heeft zijnieuwe en ook politiek scherper accenten gekre gen. Vertegenwoordigers van alle frac ties hebben aan het debat deelgeno men. Het best. althans 't uitvoerigst, gedocumenteerd kwam daarbij de A.R. Senator Algera voor de dag. Het was niet de eerste maal. dat deze af gevaardigde zich mengde in een de bat over het humanisme en hii deed het ook nu sterk gedocumenteerd, scherp tegenover elkaar stellend zijn christelijk belijden en .de afwijzing dier belijdenis door de humanisten. Hij verscherpte dit betoog door citaten uit humanistische litera tuur. En al stelde mr In 't Veld daar tegenover, dat hii veel van wat in deze citaten werd geschreven niet kan onderschrijven, wat de heer Algera stelde, maakte in de Kamer toch wel sterke indruk. Politiek belangwekkend was, dat de heer Algera er aan herinnerde, dat reeds In 1949. toen de geestelijke ver zorging van de D.U.W.-arbeiders m het geding was. ziin partijgenoot Schippers het afwijzend standpunt zijner fractie t.a.v. het humanisme ten principale had gesteld. Destijds heeft de K.V.P. er het zwijgen toe gedaan en daarom is het des te meer verras send. dat men zich nu zo te weer stelt. Minister Staf heeft op zeer nuchte re wijze gezegd, wat er met betrek king tot het Humanistisch Thuis front eigenlijk aan de hand is ge weest. nadat'de heer In 't Veld nog eens zijn op 14 Januari verdedigde standpunt had toegelicht. Hij achtte een openhartig en eerlijk gesprek be ter dan het langs elkaar heenpraten. De heer In 't Veld zag wel degelijk een mogelijkheid tot overeenstem ming te komen. Men heeft het voorgesteld, zo zeide minister Staf. alsof iedere soldaat die vrije dagen wil hebben vrij kan krij gen voor het bezoeken van bezin- ningssamenkomsten van het Huma nistisch Verbond. Men moet het ook zien in de juiste verhouding: 12 bij éénkomsten. elk voor 30 man per jaar. Aan de gestelde taak voor de gees telijke verzorging: de christelijke waarden te bewaren en te versterken wordt onverkort de hand gehouden en door de uitingen van het Humanis tisch Thuisfront, mogen die waarden niet in twijfel worden gesteld. Van enige gelijkstelling van het werk van het Humanistisch Thuis front met dat van de kerken is geen sprake. Bij subsidiëring van de thuisfron ten moet worden nagegaan, dat in de uitingen niet tegen de christelijke waarden zal worden ingegaan. De be zinningsbijeenkomsten van het Hu manistisch Thuisfront mogen niefc worden bezocht door militairen uit kerkelijk milieu. Minderjarigen mo gen alleen deelnemen op schriftelijke toestemming van ouders of voogden. Hiermede is deze kwestie voorlopig weer van de baan. Aarement voor Duitse ambassadeur qevraaqd De Westduitse regering heeft het voor nemen dr. Hans Mühlenfeld, de fractie leider van de Duitse Partij in de Bonds dag. te benoemen tot ambassadeur in Den Haag. Alhoewel het in Bonn be treurd wordt, dat berichten over dit voornemen voortijdig zijn gepubliceerd, wordt niet ontkend, dat aan de Neder landse regering om het agrement voor dr. Mühlenfeld is %-erzocht. Dr. Mühlenfeld is een der vooraan staande figuren in de Bondsdag, waar hij in 1949 zijn intrede deed om spoedig de leiding van de kleine fractie der Duitse Partij op zich te nemen. De Duitse Partij is de kleinste der drie regerings partijen en een der partijen, die zich er op hebben toegelegd een nieuw politiek tehuis te worden voor de vroegere na- tionaal-socialisten. Dr. Mühlenfeld be hoort evenwel tot de conservatieve poli tici. die de zeer gematigde vleugel in de partij vormen. Hij is een der oprichters van de Nedersaksïsche Landspartij, bij genaamd de "Welfenpartij. omdat velen van haar aanhangers sympathieën had den met het oude koningshuis van Han nover. Mühlenfeld is 51 jaar en deed pas na de oorlog zijn intrede in de politiek. Wederzijdse beschuldigingen Spanning tussen Israël en Jordanië Er heerst spanning langs de Israe- lisch-Jordaanse grens. Er heeft in de laatste tijd een aantal grensinciden ten plaats gevonden. Zo is bijv. in de nacht van Maandag op Dinsdag j.l., nabij de Jordaanse grens een Israëli sche goederentrein opgeblazen: vijf wagons werden hierbij vernietigd, doch er vielen geen slachtoffers. Na dit incident hebben Israël en Jordanië beide klachten ingediend bij de be standscommissie voor Palestina der Verenigde Naties. Ben Goerion is in verband met het uitschrijven van een buitengewone bijeenkomst van het Israëlische ka binet, waarop de gespannen toestand langs de Israëlische-Jordaanse grens zal worden besproken, van vacantie naar Jeruzalem teruggekeerd. In Israëlische militaire kringen wordt gezegd dat Israël „drastische maatregelen zal nemen, om een einde te maken aan het overschrijden van onze grens door kleine groepen ge wapende Arabieren, afkomstig uit onze buurstaten". Uit Londen wordt gemeld dat een woordvoerder van het Britse ministe rie van buitenlandse zaken de rap- fiorten over de spanning langs de sraëlisch-Jordaanse grens bestu deert, alvorens te reageren op het Jordaanse verzoek om nulp „ter be scherming van de grenzen van Jor danië tegen Israëlische overschrijdin gen". Jordanië heeft Groot-Brittan- nië, op grond van het in 1948 gesloten Brits-Jordaanse verdrag, om hulp verzocht. Arrestaties In Chili. De politie in Santiago de Chilie heeft vijftien oud politieagenten gearresteerd, die door de voormalige regering werden aangesteld en die deel uitmaakten van een speciale gar de in het paleis van de president, Zij noemden zich partijgangers van generaal Ibanez, de president, Chinees voorstel tot staken van vuren Tsjoe en Lai, Chinees premier e: minister van buitenlandse zaken, heeft een onmiddellijke staking van het vuren in Korea voorgesteld op de bestandsvoorwaa/rden, die reeds met de verbondenen zijn overeenge komen. Het staken van het vuren zou meteen worden gevolgd door een po litieke conferentie van elf landen over de nog onopgeloste kwestie van de repatriëring der krijgsgevangenen aldus meldt radio-Peking. Tsjoe deed dit voorstel gisteren op de vierde zitting te Peking van het politieke volkscomité, het voornaam ste politieke orgaan tot de bijeenroe- ping van een volkscongres (parle ment) het volgende jaar. Hii verklaarde, dat dit voorstel de weg zou openen tot besprekingen over een bestand in Korea en andere pro blemen in het Verre Oosten. Hij zei tevens van mening te zijn dat de be standsbesprekingen in Panmoendjon onvoorwaardelijk heropend dienen te worden. Hij voegde er aan toe. „indien de Amerikaanse regering niet van plan is deze besprekingen te heropenen en de Koreaanse oorlog wil uitbrei den, China volledig bereid is verder te strijden". In Washington is men van oordeel dat het voorstel van de Chinees-com munistische minister van buitenland se zaken geen nieuwe gezichtspunten opent. Het schijnt, zo zeide men. het zelfde voorstel te zijn. dat in Decem ber door de Russische minister van buitenlandse zaken, Wysjinskl, bil de algemene vergadering van de Ver enigde Naties is ingediend. Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken is het voorstel van Tsjoe en Lai voor Engeland volkomen onaanvaard baar. ook deze zei dat het in wezen hetzelfde voorstel is als dat vervat is in de Sowjet-resolutie over beëindi ging van de strijd in Korea. Die re solutie werd indertijd door de Assem- blée verworpen. Belgische Raad van State wijst E.D.G.-verdrag af In zyn advies op het wetsontwerp houdende goedkeuring van het Ver drag der Europese Defensie Gemeen schap dat gisteren ter goedkeuring bij de Belgische Kamer is ingediend, komt de Belgische Raad van State tot de conclusie, dat de principes van de Belgische Grondwet „niet in over eenstemming te brengen zijn met de bepalingen van dit verdrag, dat su- pra-nationale gezagsorganen mach tigt tot het nemen van beslissingen zonder tussenkomst van de grond wettelijke lichamen". Ook de bevelvoering over het leger wordt de Koning door dit verdrag ontnomen en de Kamers verliezen de controle en de defensiepolitiek, door dat het leger opgenomen wordt in het Europese Leger", zo heet het ver der. De Raad van State is dan ook van oordeel dat de grondwet zich verzet tegen goedkeuring door het parlement van bedoeld verdrag. „Slechts een dringende noodzaak, zoals de handhaving van 's lands on afhankelijkheid zou de goedkeuring door de Wetgevende Kamers van het verdrag zonder voorafgaande herzie ning van de grondwet kunnen recht vaardigen". De Raad van State heeft slechts een adviserende taak en slechts het Belgische parlement kan over het wetsontwerp beslissen. Uit het feit dat minister Van Zeeland het wetsontwerp gisteren bij de Kamer heeft Ingediend, mag wor den opgemaakt, dat de regering geen rekening zal houden met het afwij zende advies van de Raad van State. De grondwet zou eventueel eerst na de volgende algemene verkiezingen herzien kunnen worden. Het verdrag voor Oostenrijk Aanvaardde Gromyko nieuwe uitnodiging? In welingelichte kringen te Parijs wordt verklaard, dat Gromyko, on der-minister van buitenlandse zaken der Sowjet-Unie, heeft doen weten dat zijn regering bereid is zich te doen vertegenwoordigen op een bij eenkomst van plaatsvervangende mi nisters. waarop men zal spreken over een vredesverdrag voor Oostenrijk. De Sowjet-regerïng maakt op bepaal de punten voorbehoud. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken bevestigde te Londen, dat een Rus sisch antwoord op de Westelijke uit nodiging voor deze bijeenkomst was ontvangen. Hij wilde echter niet mee delen. of het een bevestigend ant woord was. De Sowjet-Unie weigerde een ver leden week gearrangeerde bijeen komst bij te wonen, omdat de Weste lijke mogendheden weigerden haar ontwerp voor een verkort staatsver drag in te trekken. De Westelijken hernieuwden daarop de uitnodiging om de besprekingen te hervatten zonder enige verbintenis van een der partijen. Amerikaans bezoek De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken John Foster Dulles en de directeur van het Bureau voor Wederzijdse Veiligheid (MSA), Harold E. Stassen. zullen een bezoek aan Nederland brengen. Zij zullen onder meer in Den Haag door Hare Majes teit koningin Juliana in audiëntie ontvangen worden en besprekingen voeren met vertegenwoordigers van de Nederlandse regering. Minister Dulles en de heer Stassen zijn 1,1. Vrijdag uit Washington ver trokken voor een oriëntatiereis door West-Europa. Het doel van hun reis is het verzamelen van gegevens en niet het nemen van beslissingen of het doen van toezeggingen. Volgens de bestaande plannen zul len de beide vertegenwoordigers van de nieuwe Amerikaanse regering morgen met het privé-vliegtuig van Dresident Eisenhower uit Bonn op Schiphol arriveren. Westduitse grenspolitie versterkt. De Westduitse Bondsdag heeft besloten de grenspolitie vau tienduizend tot twintig duizend man uit te breiden. Verkiezingen in Frankrijk. De Fran se ministerraad heeft gisteren bepaald, dat op 3 en 10 Mei a.s. in Frankrijk ge meenteraadsverkiezingen zullen worden gehouden. In verband met het instellen van een luchtbrug naar het getroffen gebied, heerst er hoogspanning op het vliegveld Valkenburg, vanwaar de vliegtuigen geregeld ver trekken en aankomen. Vrijwillige politie heelt zich belast met het inpakken van jerrycans met drinkwater, die in verband met de droppings, voorzien zijn van ballonbanden. Vermiste vliegtuigen niet gevonden Het zoeken naar het vier-motorige Britse transporttoestel, dat sedert Maandag boven de Atlantische Oceaan in de omgeving van Labrador vermist wordt, is gestaakt. Het toe stel had 39 personen aan boord: be halve de bemanning een aantal Britse militairen met hun gezinnen: het was onderweg van Groot-Brit- tannïë naar West-ïndië. De Canadese Luchtmacht maakte bekend dat het zoeken naar de ver miste Lancaster in Labrador tot nu toe geen resultaat heeft opgeleverd: de Lancaster had een bemanning van negen koppen aan boord. Het zoeken wordt voortgezet. Japan wil de Koerillen en Zuid-Sachalin terug Premier Josjida van Japan heeft verklaard dat hij alles in het werk zal stellen om „de terugkeer van Zuid-Sachalin en de andere voor malige Japanse gebieden" bij Japan te bewerkstelligen. Deze verklaring heeft ïn Tokio des te meer verrassing gewekt, daar een woordvoerder van het Japanse ministerie van buiten landse zaken onlangs verzekerde dat Japan geen aanspraken zou laten gelden op de Koerillen en Zuid- Sachalin en niet op herziening van het vredesverdrag van San Francisco zou aandringen. De Koerillen en Zuid-Sachalin zijn na 1945 door de Russen bezet. Koning Boudewijn naar Nice. Ko ning Boudewyn is Dinsdag met de Ko ninklijke familie naar Nice vertrokken. De vorst zal in Nice herstel zoeken van een griep, die hij verleden week heeft opgelopen. D-rein by Luik ontspoord. De D- trein van Basel naar Amsterdam vla Luik •Maastricht is 20 km voor Luik ont spoord. Er zijn geen doden of zwaar ge wonden; wei werden enige reizigers Jicht gewond. Generaal Ridgway naar Nederland. Generaal Ridgway, de geallieerde opper bevelhebber in Europa, is vandaag naar Nederland vertrokken waar hij een vlucht zal maken boven de overstroom de gebieden en daarna met Nederlandse en Amerikaanse militaire autoriteiten in Den Haag zal confereren. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wezepe P. M. van Waarde te Kuinre. Bedankt voor Kampen H. Stolk te Scheveningen. Benoemd tot vicaris te Amsterdam (wijk- gem. Oude Kerk) J. v. d. Heiden, theoL cand.; tot vicaris te Den Ham W. van Hennekeler te Nijkerk. Geref. Kerken. Beroepen te Murmer- woude W. v. d. Zwaan. cand. te Middel burg; te Ens (N.O.P.) H. T. van Bochove te Een. Aangenomen naar Middelharnis G. C. Muntingh te Bergentheim. C'hr. Geref. Kerken. Beroepen te Wil der vank A. W .Drechsler, cand. te Am sterdam; te Ouderkerk a.d. Amstel K. G. van Smeden te Utrecht. Gerei, gemeenten. Beroepen te Vlaar- aingen, H. Lïgtenberg te Rotterdam- West; te Meliskerke, J. W. Kersten te Genemuiden. Vrye Evang. gemeenten. Bedankt voor Amsterdam (2e pred.pl.) I. J. Vasseur te Kampen. Veemarkt s Hertogenbosch 's-HERTOGENBOSCH, 4 Febr. Op de Bossche veemarkt van heden werden aangevoerd 2629 stuks vee, zijnde: 808 runderen, 76 lopers, 131 vette kalveren 485 biggen, 868 nuchtere kalveren, 92 schapen, 169 zeugen. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalfkoeien van f 850 tot f 1225 p. st.guste koeien van f600 tot f775 p. st.; kalfvaar- zen van f825 tot f1125 p. st.; klamvaar- zen van f700 tot f800 p. st.; guste vaar zen van f515 tot f675 p. st.; pinken van f400 tot f525 p. st.; graskalveren van f225 tot f340; fokkalveren van f85 tot f145; nuchtere slachtkalveren van f30 tot f 40 p. st.; zware soorten van f 52 tot f62 p. st.: lopers van f65 tot f80 p. st.; biggen van f32 tot f47 p. st.; drachtige zeugen van f220 tot f270 p. st.; schapen van f60 tot f70 p. st; vette schapen f90 p. st; vette lammeren van f70 tot f85. Aanvoer van slachtvee: 576 stuks. Prij zen: extra kwaliteiten tot f3; le kw. f2.80—f2.90; 2e kw. f2.50—f2.60. 3e kw. f2.30f 2.40, worstkoeien f2.05—f2.20; vetie stieren f2.50iZ.55, alles per kg geslacht gewicht. Vette kalveren lichte fl.95f2.30 per kg lev. gew.; vette kalveren zware van f 2.50—f 3.05 per kg lev. gew. Prima boven notering. Nuchtere slachtkalveren van f 1.05—f 1.15 per kg. lev. gew.; zware soorten van f 1.25—f 1.50 per kg lev. gew. slachtzeugen van f 1.50—f 1.56 per kg lev. gew. Hulp stroomt naar Flakkee In sommige stallen loeien nog koeien (Van onze speciale verslaggever.) Over de dijken van Flakkee bewe gen zich groepjes zwarte stippen. Zij steken af tegen de lichtgrijze lucht. Ze trekken moeizaam voort, als ten minste geen dijkgat hen een halt toeroept. Het zijn de inwoners van de overstroomde dorpen, op weg naar de enkele haventjes, waarvan zij hebben gehoord, dat er schepen liggen, die hen in veiligheid zullen brengen. Zij hebben dagen en nachten op de zolders doorgebracht, tot redders met een roeiboot in de buurt kwamen en hen naar de dijk brachten. Maandag kwamen de Marine-vlet ten in de polders rond de dorpen in de Zuid-Oost hoek. In Oude Tonge roeiden ze toen voor het eerst in de straten en werd een aanvang gemaakt met de eva cuatie. Toen kwamen de berichten binnen hoe zwaar dit dorp is geteis terd en hoeveel doden men daar te betreuren heeft Als men langs het eiland vaart met een schip, op weg naar Zierikzee, om daar eerste hulp te brengen, lijkt het of achter de dijken aïles normaal is. Maar men ziet hoe achte.r die wa terkering een nog breder water is dan de wijdheid van het Volkerak, de Krammer of de Grevelingen en de zeearmbreedte van het Hollands Diep. Dat is het verdronken land van Flakkee. Torenspitsen steken nog boven de dijken uit. Hoge daken van boerde rijen zijn nog zichtbaar. Men ziet dijkbreuken waar de vloedgolf de zware waterkering, die het eeuwen lang uithield, tot de voet wegvaagde. Het getij stroomt in en uit en de dijk kalft steeds verder af. Er zi.jn ook breuken, die minder ernstig zijn en snel hersteld kunnen worden. Als men in Middelharnis aan land gaat, staat men verslagen voor een van de grootste vernielingen, die men zich kan indenken. Onafzienbare wa tervlakten. slechts hier en daar gebroken door een dijkje, dat de kruin nog even erboven uitsteekt, het dak van een boerderij of een groepje bo men. In de verte liggen als donkere plekken tegen water en hemel afste kend. de woongemeenschappen, dorp jes. waar de welvarendheid in een klap is weggevaagd. Overal nood Men ploetert over het drassige dijkje langs het kanaal naar Middel harnis, want de naastliggende weg staat onder water. Men komt groepen vluchtelingen tegen die toestemming hebben gekregen naar de haven te gaan, omdat er weer een evacuatie schip is aangekomen. Vennoeide, ter neergeslagen mensen, ae meesten maar met wat schamele bagage, de enige bezittingen, die men heeft kun nen redden. Zij zijn van alle kanten naar Middelharnis gekomen, omdat hier de beste verbinding met de over kant is. Men bereikt het dorp. dat bij de haven hooggelegen als het is. droog ligt, maar direct achter de dijk on der water staat. En weer er buiten zijn het slechts de dijken die als dro ge linten door de watervlakte slinge ren, de enige verbindingen met de andere delen van het eiland, voor zo ver er geen gaten in zijn geslagen. Daar liggen vletten van de Marine om de vluchtelingen langs het obsta kel te brengen, tot zij weer vaste grond onder de voeten krijgen. Langs de dijkberm liggen bij tien tallen de verdronken koeien en var kens. Opgeblazen cadavers. Een var ken dat ae dijk wist te vinden, loopt wroetend door het gras naar voedsel te zoeken. Niemand bekommert zich om het dier. Een akelig angstig loeien komt nog uit sommige stallen. Daar staan de koeien, vastgebonden, tot de buik in het water. Na meer dan twee dagen leven zij nog, zij zijn niet te bereiken. Men kan alleen hopen dat het koude water nu spoedig een eind aan hun lijden brengt. Op een hek in het land zitten enkele kippen, kouwelijk met de kop tussen de veren gedoken. Ook die leven nog, maar zijn ten dode opge schreven. Hulp stroomt binnen Ten Noorden van Sommelsdijk is een klein poldertje, dat droog is ge bleven. Daar hebben vliegtuigen van marine en luchtmacht reeds ver scheidene droppings gedaan. Ook enkele helicopters hebben kans ge zien mensen van de daken van ge- isoleerde boerderijen binnenboord te halen en in dit poldertje neer te zet ten. Ze zwermen de gehele dag over de verlaten polders. Hier en daar zwaait een witte doek uit een dak raampje. Maar er laat zich geen levende ziel meer zien. Men begint aan te nemen, dat de bewoners gered zijn of omgekomen en dat zich In de verstrooide boer derijen geen levende ziel meer be vindt. In het poldergebied is Dirksland de enige plaats, die droog ligt. De om ringende dijken hebben het gehou- HOOFDKOERSEN Slot Opening Slot vorige, heden, heden. 3—3Ned. '47 95 95% 95% 3% Invest. Cert. 95 X 95% 95% Ned. '47 Dollarlen. 94% 94% Aand. A'damse Bank 170~ 171% Shell Union 69% 69f| Ned. H. Mij. eva 157):, 158 AKU 167 X 167% 166% V. Gelder gw. a 155 157 Hoogovens cvoa 159% 158% Unilever cvga 186% 185% 185 Philips gw.a.GB 162% 162 162 Kon. Olie 317% 313% ex div. 313% Amsterd. Rubber 8787% 86% Ned. Scheepv. Unie 130% 129% 129% H.V.A. 97% 98% 97% Deli Mij. eva 81% 81% 81% Aand. Dikkers Co. 163% 163% Gew. aand. Heemaf 173% 176 Kon. Ned. Zoutlnd. 270 273 (b.) Nw. aand. Spanjaard 103 103% Gew. aand. Gebr. Stork Co. N.V. 135% 137 Anaconda Copper 44 43% General Motors 68f| 68f§ Un. States Steel 42 42 BEURSOVERZICHT RUSTIG EN GOED PRIJSHOUDEND. AMSTERDAM. 5 Febr. De gevolgen van de ramp voor ons economisch le ven en de vraag op welke wijze de financiering van de wederopbouw der overstroomde gebieden zal worden ter hand genomen. Is een vraag, die op de beurs uiteraard niet buiten be schouwing wordt gelaten. Men vraagt zich af. of. indien de millioenen van de tegenwaarde rekening voor het herstel worden aangewend, de rege ring zal besluiten tot het uitgeven van een grote staatslening om het gevaar van inflatie te beteugelen. Het voor en tegen hiervan vormde van middag ter beurze onderwerp van ge sprek maar het bleef bij veronder stellingen, aangezien over het gehele probleem nog niets definitiefs be kend Is. De goede stemming van de markt bleef inmiddels gehandhaafd. Wel wa ren de orders schaars, maar de koer sen bleven goed op prijs. Kon. Olie werd verhandeld met aftrek van het interim dividend van 4 pet. en was dus op 313% goed prijshoudend. Dit was ook met de andere internatio nale fondsen het geval. De Indonesi sche waarden hielden zich meren deels uitstekend. Speciaal Sumatra Tabakken bewogen zich in opgaande lijn en H.V.A. trok lopers aan. waar door de koers tot 98% verbeterae. Ook cultuurbanken lagen hoger. Am sterdam rubber daarentegen liep tot 86% achteruit. Scheepvaarten kalm en verdeeld. Staatsfondsen vriende lijk gestemd maar stil. Prolongatie 3 pet. Scheepvaartberichten Alchiba B. Aires-R'dam 4 nm v Parana: gua n Santos alwaar 6 vm verw.; Aldabi R'dam-B. Aires 4 v Rio de Janeiro n Santos; Alnatl B. Aires-R'dam 4 v Ilheos n Babia; Amsteldük 4 nm v Houston n Galveston; Bennekom 4 v Talcahuano n San Antonio; Caltex Nederland (T) Si- don-R'dam p 4-2 ten ZW Cyprus; Delft A'dam - Valparaiso 4 v Buenaventura n Talara; Edam 4 nm v New York n Rot terdam; Fairsea Sydney-A'dam 4 120 O Malta: Haarlem Cristobal-A'dam p 4 Bahama's n Antwerpen; Larenberg Rot- terdam-Savona p 4 Kp St Vincent; Rön- dam New York-R'dam 4 380 W Cp Clear- Cobh: Taraban A'dam-Indonesië 5 te Genua; Zuiderkruis Kaapstad-A'dam p 4 ten W. v Freetown; Bali 2 v Tj. Priolc- Singapore; Blitar Sydney-R'dam 5 te Ant werpen; Biydendük New York-R'dam 5 v Antwerpen; Drente 4 v New York te Tj Priok: EemdUk R'dam-Golf v Mexico 4 v Havanna-Vera Crusz; Johan van Ol- denbamevelt A'dam-Tj Priok p 5 Malta- Pt Said; Kedie Indonesië-R'dam 4 v Dji- bouti-Suez; Laurenskerk Calcutta-Rot terdam 5 v Genua-Barcelona; Nieuw Am sterdam 5 v Cristobal te Havanna; Sla- raat R'dam-Indonesië 4 '1700 uur v Zee- brugge-Pt Said; Waterland A'dam B. Aires 5 St Vincent CV verw.; Argos Mid- delL Zee-A'dam 5 Bizerta gep.; Biyden- dyk New York - R'dam 5 ca 1800 R'dam verw.; Diemcrdük Vancouver-R'dam 7 nm Antwerpen verw.; Elmina A'dam-W. Afrika 5 v Takoradi n Fretown. Zwervende huisdieren in de nood- gebieden. Naast de vele rampzalige men sen, die getroffen zijn door de waters nood, zijn er ook vele huisdieren, die dakloos rondzwerven en hulp behoeven. Het „Nationale Park" te Amerongen wil trachten de thans noodlijdende dieren zoveel mogelijk te helpen. De Stichting heeft de beschikking gekregen over een paar schuren in Amerongen en is bezig te trachten de nodige hokken in bruik leen te krijgen ot te huren. Ambassadeur Lamping. De nieuwe Nederlandse ambassadeur in Bonn. heeft gisteren zijn geloofsbrieven aan president Heuss aangeboden. Kort. Binnenland den, maar men moet dag en nacht aan die dijken werken. Dirksland is overstroomd van vluchtelingen, die over de dijken hun heil in dit dorp zochten. Over het Hollands Diep zwermt van daglicht af de hulp van schepen aan. Een vloot van botters uit Urk, Wie- ringen en Den Helder, een lange linie van kleine Engelse landingsboten, mijnenvegers van de Kon. Marine, enz. De hulpverlening is op gang. Zondag geen voetbal In verband met de ramp welke Nederland heeft getroffen en de Al gemene Gedenkdag, welke de rege ring voor Zondag heeft aangekon digd, heeft de K.N.V.B. besloten alle wedstrijden voor die dag uit te stel len. SCHAATSENRIJDEN Schaatswedstrijd voor getroffen gebieden Op initiatief van een der bladen uit Oslo zou Woensdagavond in het Bislet- stadion een internationale schaatswed strijd worden gehouden, waarvan de net to opbrengst bestemd zou zijn voor de hulpverlening aan de getroffen gebieden in Nederland. Men kon natuurlijk reke nen op de medewerking van de Neder landers, voorts op die van Hjalmar Andersen, die voor dit doel gaarne be reid zou zijn geweest de Noren in letter lijke en figuurlijke zin aan te'trekken. Maar de Noorse Schaatsenrijders Bond kon zich met deze wedstrijd, die niet op de kalender voorkwam, niet verenigen. Wel hebben de Noorse officials in begin sel zich bereid verklaard na de wereld kampioenschappen, welke 14 en 15 Fe bruari te Helsinki worden gehouden, een datum vast te stellen voor een Benefiet- wedstrijd in het Bisletstadion te Oslo. De mogelijkheid is groot, dat deze wedstrijd nog op 20 Februari zal plaats vinden. Toen nam de IJsclub van Sandefjord het initiatief over. Sandefjord is een stadje, dat 30 km ten Zuiden van Tons- berg ligt. De voorzitter van de ijsclub, de heer Reidar Thilert, heeft Woensdag avond een langdurig onderhoud gehad met Klaas Schenk. Hij stelde onze landge noot voor, dat Kees Broekman, Anton Huiskes en Wim van der Voort Vrijdag avond In Sandefjord zouden rijden en dat de gehele opbrengst ten goede zou komen aan de getroffen gebieden in Ne derland. De rijders konden zelf hun af standen kiezen. In verband met het feit, dat de Nederlanders Zaterdagmiddag te Avesta. benoorden Stockholm, in de lan- denwedstrijd tegen Zweden moeten star ten, waren er heel wat reismoeilijkheden te overwinnen, want in principe ging men natuurlijk onmiddellijk accoord met dit initiatief. Ook deze reismoeilijkheden konden worden opgelost, immers, de club van Sandefjord stelde voor na de wed strijd Vrijdagavond met een extra taxi over 150 km de Nederlandse rijders terug te brengen naar Oslo. Zaterdagochtend zouden de jongens van Oslo naar Stock holm reizen en dan gaat het verder per trein naar Avesta, waar onze landgeno ten nog juist op tijd kunnen arriveren voor de landen wedstrijd tegen Zweden. Indien de weersomstandigheden Vrijdag avond gunstig zijn wordt er te Sande fjord. gerekend met een netto opbrengst van meer dan 10.000 Noorse kronen. Ook Pajor heeft zijn medewerking aan de benefietwedstrijd 1 Gisteravond reden Broekman, Van der Voort en Huiskes in Tonsberg, dat ten Zuiden van Oslo ligt. Op de 500 meter, welke door Finn Hodt met 43 sec. werd gewonnen, was Huiskes de snelste Ne derlander met 45.1 sec. Kees Broekman won de 3000 m. in 5 m. 8.8 sec. en Huiskes werd tweede op dit nummer in 5.11.8. Na de eerste wedstrijd dag leidde Finn Hodt met 95.317 pnt. Huiskes was tweede met 97.067 pnt. Sportflits Voor het tournooi om wereldkam pioenschap 1954 voetbal (coupe Jules Ri- met) waarvan de eindronden in Zwitser land worden gespeeld, hebben de volgen de veertig landen ingeschreven: Zwitser land, Zweden, W.Duitsland, Haiti, Oos tenrijk, Brazilië, Frankrijk, Engeland, Portugal, Finland, Eire, Italië, de Saar, Ver. Staten, Luxemburg, Chili, Z.Slavië, Korea, Polen, Egypte. Hongarije. China, India, Wales, Israel, Griekenland, Spanje, Mexico, België, Roemenië, Turkije, Japan, Schotland, N. Ierland, Peru, Bulgarije, Ts. Slowakije, Noorwegen, Vietnam en Uruguay. Grotewolil over de Oostduitse vluchtelingen De Oostduitse premier Grotewohl heeft in de Duitse Volkskamer bij de behandeling van de begroting voor 1953 een hevige aanval gedaan on de minister van financiën, dr Hans Loch. Hij verklaarde dat op het ministerie van financiën „op bureaucratische en kapitalistische wijze wordt gewerkt", hieraan toevoegend: „De misdadige verraders in regeringskringen zullen worden ontmaskerd ongeacht de door hen beklede positie". Voor de eerste maal sprak de Oost duitse premier ook over de vluchte lingenstroom uit de Sow.i et-zone van Duitsland naar het Westen: hii ver klaarde dat deze massale uittocht „een gevolg is van een tegen de Sow jet-Unie gevoerde zenuwen- en leu genoorlog". Hii drong er bij de ge- vluchten op aan naar Oost-Duitsland terug te keren. Onze grootste reclame is kwaliteit STERK VERLAAGDE PRIJZEN VAN ONS PRIMA RUND- en VARKENSVLEES Deze week bij aankoop van vlees 100 gram gekookte ham 45cent 100 gram rookvlees 40 cent 100 gram pekelvlees 35 cent 100 gram boterham worst 28 cent Als extra reclame: 100 gram berliner 35 cent TELEF. 3923 - WILLEMSTRAAT 2 Alleen eigen fabricaat, daarom zo goedkoop. onmisbaar is voor alles wat men in deze streek wil ondernemen. Adverteren ln dit dagblad Is onmis baar voor Uw zaak. Surseance van betaling. De Griffier der Arrond.- Rechtbank te Almelo doet aankondiging, dat door Gerrit Wilhelmus Joseph Horstink, schil der en behanger, wo nende te Hengelo (O.), Leusveenweg 8, is inge diend een verzoekschrift tot het verlenen van surseance van betaling; dat bij beschikking d.d. 4 Februari 1953 de sur seance voorlopig is ver leend, tob bewindvoerder is benoemd Mr. J. L. M. Niers, advocaat en pro cureur te Hengelo (O.), Telgen 171, en het ver hoor van schuldeisers en schuldenaar alvo rens beslist wordt om trent het definitief ver lenen van de gevraagde surseance is bepaald op Woensdag 22 April 1953 nam. 2.30 uur in Raadkamer van gemelde Rechtbank. Almelo, 4 Febr. 1953. Mr. E. LIMBURG.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4