Herstel zal vier maal zo zware taak zijn als drooglegging van Walcheren LAXEERAKKERTJES In een oude landingsboot naar verzonken boerderijen en ruïnes Yandaag wordt Schouwen-Duiveland afgezocht naar geïsoleerden Catastrofe SPRINGTIJ, SPRINGVLOED EN STORMVLOED DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 2e blad pag. 1 Op dezelfde plaats, waar H.M. de Koningin Dinsdagmiddag het over stroomde gebied bij Halsteren in Noord-Brabant, in ogenschouw nam, zijn we gistermorgen in een bootje gestapt voor een tocht langs de geïsoleerde boerderijen of de ruïnes daarvan. Het werd een aaneenschakeling van trieste beelden. Op de puinhopen van een boerderij zagen we een viertal Franse militairen zoeken naar de stoffelijke resten van vier slachtoffers, die door het water waren verrast. Elders was een man bezig nog wat huis raad te zoeken tussen de brokken steen, welke eens een net woonhuis vormden. over de kleibodem, maar nergens weigerde ze dienst. Tussen lange re pen losgeslagen land door en over on- dergestroomöe rietvelden, akkers en weilanden, kwamen we bii een twin tig meter brede ruïne. Twee woon huizen hadden de druk van het wa ter niet kunnen doorstaan en waren nagenoeg geliik met het waterpeil. Een man keek verwezen op toen we hem passeerden. Ziln ervaringen zijn in de omtrek overal bekend. Zaterdagavond durfden hii en zijn buurman hun vrouwen en baby's niet langer thuis te houden. Zij vonden het beter en het leek volkomen verantwoord om hen weg te sturen, naar het dorp of nog veiliger streken. Beide mannen hebben hun vrouwen en kinderen niet weer gezien. Nauwelijks waren ze op weg naar het Oosten of vrouwen en kinderen werden door een vloedgolf overspoeld. Zij verdronken jammerlijk. Da man nen werden met veel moeite gered en zoeken nu tussen de overblijfselen van hun huis wellicht naar herinne ringen. Wat moet er in die mensen omgaan? Dit geval is werkelijk geen uitzonde-* ring. hoe verschrikkelijk het ook is. „Bij dat gat zijn 50 mensen verdronken" Veel tijd om hier bij stil te staan was er niet, want andere beelden ver drongen de eerste. Zo maakten we een tocht, welke we nooit zullen ver geten. Het was alles zo in-droevig. Halsteren zelf, het plaatsje, ligt ho ger dan de omgeving en heeft betrek kelijk weinig last gehad van het wa ter. De landbouw- en weidegronden hebben evenwel het volle pond gekre gen. Even buiten het dorp, aan de kant van Tholen „eindigt" de weg in het water. Daar is het centrum voor de hulpverlening, het reddingswerk en het bergen van meubilair en huis raad. Het water brengt een vinnige kou mee, maar deze is niet van in vloed op de activiteit. Franse en Bel gische militairen assisteren onze eigen mannen en met de velen, die met een vaartuigje naar deze streek zijn gekomen is er een hardwerkende ploeg, welke niets nalaat wat gedaan behoort te worden. De Fransen hebben amphibie-tanks welke onafgebroken gebruikt worden. Zij brengen de militairen naar de ge heel en nalf verzonken boerderijen en woonhuizen, die er door de glasloze ramen uitzien als vervormde doods koppen. Het lugubere van deze streek wordt er stellig nog door vergroot. Maar men wordt geheel stil bij een rondvaart langs de ruïnes. Dank zij de bereidwilligheid van een garagehouder en een landbouwer uit Broek en Waterlahd waren we in de gelegenheid de verwoestingen van nabii te bekijken. ..Wij toefen wat het is. „WH zijn direct naar deze streek toegegaan, toen we van de overstro mingen hoorden. Wij weten wat het is. want in 1916 hadden wii bij ons hetzelfde. Samen hebben wii een boot, welke we doorgaans gebruiken voor het jagen op het IJsselmeer. Het is een oude Amerikaanse landings boot zeer gemakkelijk te hanteren. We kunnen door 20 cm water en dat is maar goed ook. want het waterpeil is niet méér zo hoog". Inderdaad schuurde de boot soms ADVERTENTIE Inwendige zuiverheid is het behoud van Uw gezondheid. Neem eens per week één of twee PLUNDERAARS Avondklok in 's Gravendeel In het zwaar getroffen 's-Graven- deel bevinden zich 100 inwoners, die of niet geevacueerd wilden worden of terug kwamen. Vijf onverlaten, die zich aan plun deren schuldig maakten, zijn gearres teerd en ingesloten in het huls van bewaring te Dordrecht. Men heeft zich genoodzaakt gezien in 's-Gra- vendeel een avondklok in te stellen. Het is verboden om van half zeven 's avonds tot zeven uur 's morgens zich op straat te begeven, als men geen toestemming heeft. De politie heeft opdracht gekregen om na de eerste sommatie te schieten. Door de Groninger recherche is ge arresteerd de 70-jarige D. J. Hij heeft geld. dat hij ophaalde voor het Natio naal Rampenfonds, in eigen zak ge stoken. Enkele Groningers maakten de politie attent op zijn malversatie, toen hii bezig was te collecteren. Hij legde een volledige bekentenis af. Militairen in platboomde vaar tuigen zoeken nog steeds de wij de watervlakte af naar eventuele mensen in nood. Ontzettend relaas „Kijk" vertelt een van onze gast heren, „die dijk daar. 't Is net of de ratten er aan geknaagd hebben. Dat gat daar, daar zijn 50 mensen ver dronken. Zij hadden hun toevlucht gezocht op de dijk, toen de polders al onderliepen. Precies dat stuk, waar zij op stonden bezweek echter onder de kracht van de opgezweepte golven* Ze zijn nog niet geborgen. En dat huis, ginds. Die Franse mi litairen zoeken naar vier lijken, welke nog niet geborgen zijn. Vanmorgen zijn er twee van de zes gevonden. Van de andere geen spoor". En zo vertelde onze zegsman door. Het was een ont zettend relaas. We zullen niet pro beren de gevoelens te beschrijven* Het is niet te doen. Het overweldigt de mens en maakt hem stil, omdat hij al dit leed niet omvatten kan. De boot voer verder. Op een dilk cadavers van koeien en paarden. Niet een, maar tientallen. Ergens half boven het water uit is de rose huid van een dood varken zichtbaar. De weggeslagen deuren van een grote stal laten een blik toe op een rij van twaalf verdronken koeien, nog steeds aan de ketting. Hetzelfde beeld zagen we bij de boerderij, waar onze gastheren naar toe moesten. Achter hun boot was een roeibootje vastgehaakt, waarin een gaar te hulp gesnelde mannen de oerin en haar schoonzuster naar de boerderij terug brachten. De ramp had in haar familiekring geen mensenlevens gekost, maar on der het vee was een ware slachting aangericht. Op de muren van de stallen waar we met de boot doorvoeren was nog te zien, dat het water hiep zeker drie meter hoog heeft gestaan. Nu nog slechts een halve meter. In de stallen lagen een kleine der tig koeien en pinken op een rijtje dood naast elkaar. Drie paarden- cadavers lagen op elkaar. Van da zestig kippen leefden er nog slechts zes: de andere waren verdwenen. Verdronken? Waarschijnlijk. Gestolen? Misschien Onverlaten Gestolen, inderdaad. Er zdjn on verlaten, die de streek afgeplunderd hebben. Niets was veilig. „Gisteren was ik hier met een po litieman," vertelde de garagehouder, die ons naar deze boerderij had ge bracht. „In gindse plaats waren man nen aan het stelen. Drie militairen uit Tholen en twee burgers uit Am sterdam. De politie heeft ze gekre gen. Maar deze dieven zijn de enige niet. er wordt hier veel gestolen." Hoe het mogelijk is. dat een mens in een omgeving met zoveel leed tot dergelijke practijken kan komen is voor ieder weldenkend en meevoelend mens een raadsel. De bonafide helpers voelen zich er niet prettig door. Want als die diefstallen door gaan komt het zover, dat zij wan trouwend aangekeken worden en men van hun hulp afziet. In plaats van dank waar zij wel niet om vra- fen. maar toch recht op hebben rijgen zij dan een trap na. Trieste tocht in Halsteren's omgeving (Van onze eigen verslaggever.) Deskundige over zwaar getroffen Zeeland: Verlieslijsten van het Roode Kruis Ter inzage op het bureau van ons blad Vandaag heeft het Ned. Roode Kruis een eerste verlieslijst uitge geven, waarop meer dan honderd namen voorkomen van personen, waarvan verluidt, dat zij om het leven zouden zijn gekomen of ver mist worden. Deze lijsten, zo vernemen wij van de directeur van het informatie bureau van het Roode Kruis de heer J. van de Vosse, zullen zoveel mo'ge- lijk dagelijks worden uitgegeven. De gegevens, die daarop voorkomen, zijn ongecontroleerd. Zij kunnen voor falimieleden en verwanten van daarop vermelde personen hun hoogstens een aanwijzing zijn dat rekening moet worden gehouden met het feit. dat de verwant moge lijk iets is overkomen. De lijsten zullen ter inzage liggen od de plaatselijke afdelingen van het Roode Kruis. Men gelieve deze afdelingen niet op te bellen voor informaties. De lijsten liggen tevens ter inzage op het bureau van ons blad. Prinses Wilhelmina schenkt f 25.000.— H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft een bedrag van f 25.000 geschonken aan het Nationaal Rampenfonds. Te vens heeft zij haar particuliere auto voor ziekenvervoer beschikbaar ge steld De auto ls Inmiddels vertrokken naar de geteisterde gebieden en was gevuld met levensmiddelen. 150 slachtoffers ia Hoeksche Waard De Hoeksche Waard met haar 23.000 ha. cultuur grond, pl.m. 40 grote en kleinere polders veertien ge meenten en verscheidene buurtschap pen met gezamenlijk 40.000 Inwoners, is zeer ernstig getroffen door de wa tersnood. 25 grotere en kleinere pol ders zijn geheel overstroomd. 8 pol ders staan dras en slechts 5 zijn nog geheel droog. Vier van de 14 gemeen ten hebben geen last van het water. In de tien andere zijn vele woningen overstroomd. Het ergste zijn Nu- mansdorp, Stryen, 's Gravendeel en Goudswaard getroffen. In de drie eerstgenoemde gemeenten zijn vele slachtoffers te betreuren. In Numans- dorp telt men thans 67 overledenen, allen bewoners van de polder het Hogezand. waar de hoofdwaterkering over 'n lengte van plm. 2 k.m. is door gebroken en de bewoners door een grote vloedgolf moeten zijn verrast. In 's-Gravendeel zijn 57 slachtoffers en in Stryen is het aantal reeds boven de 20 gestegen. In totaal zijn in Hoeksche Waard, voor zover thans bekend is, pl.m. 150 personen verdronken. Men vreest, dat dit aantal nog zal stijgen als overal naspeuringen zijn verricht. In de hoofdwaterkering, die de Hoeksche Waard moet beschermen, zijn minstens 30 breuken, op sommige plaatsen kilometers breed. Het aantal gaten in de binnendijken is nog niet bekend, maar het is zeer groot. Honderden stuks vee zijn verloren gegaan, terwijl de materiele schade zeer aanzienlijk is. Boerderijen en huizen zijn ingestort. Herhalingsoefeningen afgelast (Van onze parlementaire redacteur). In de Eerste Kamer heeft minister Staf gisteren meegedeeld, dat de in Maart te houden herhalingsoefenin gen van het 44ste regiment gevechts- troepen zijn afgelast in verband met beschikbaarstelling van kazernes en legergebouwen in West-Brabant ten behoeve van de evacué's. Ernstige situatie bij Nieuwesluis De toestand voor de Wieldllk bij Nieuwesluis (Z.H.) ls zeer ernstig. Men vreest deze dijk. waar het water thans reeds op enkele plaatsen over heen spoelt, ondanks de grote spoed waarmee wordt gewerkt, niet te kun nen behouden. Uit de achterliggende polder wordt het vee weggevoerd. Bij het doorbreken van deze dijk komt de enige verbinding van de eilanden Voorne en Putten met Rotterdam te vervallen. Het verkeer gaat thans nog over deze dijk. doch dit moet nu reeds levensgevaarlijk worden geacht. Vijf doden op Texel Het dodencijfer op Texel bedraagt thans vijf. Het vijfde slachtoffer is de landarbeider W. Bernardus uit de Waal. Er wordt nog steeds één per soon op het eiland vermist. Vermiste militairen terecht De twee militairen van de Konink lijke Marine, van wie aanvankelijk werd aangenomen dat zii vermist waren, zijn thans terecht. Van de situatie in Zeeland werd ons vannacht de volgende ruwe schets gegeven: Schouwen Duiveland staat voor vier-vijfde deel onder water. Noord Beveland voor de helft. St. Philipsland geheel, Tholen voor een derde deel en Zuid Beveland ongeveer voor een achtste deel. In Zeeuws Vlaanderen staat weinig water meer, bijna alle gaten in de dijk zijn gedicht en de Kruispolder is reeds drooggemalen. Alleen bij Terneuzen, Breskens, Ossenisse, Kruiningen en enkele andere plaatsen staan nog gebieden onder water. Het ernstigst is de situatie op Schouwen. De evacuatie van dit eiland is gisteren bijna voltooid. Op vele plaatsen worden reeds dijken hersteld Men schat dat ongeveer 15.000 van de ongeveer 20.000 bewoners van Schouwen-Duiveland zijn geëvacu eerd naar veiliger oorden. Op Duive land heeft men gisteren alle boerde rijen en huizen systhematisch afge zocht naar achtergebleven personen. Hetzelfde gaat men vandaag doen op Schouwen. Een deel van de bevolking Is achtergebleven om behulpzaam te zijn bij de herstelwerkzaamheden, die allerwege reeds zijn aangevangen. In Zierikzee, Renesse, Bruinisse en Haamstede is het grootste deel van de bevolking nog aanwezig. De eva cuatie is geschied vanuit Bruinisse, Zierikzee en Brugsluis. De geëvacu- eerden zijn getransporteerd naar Rot terdam. vanwaar zij via Gorinchem en Utrecht verder zullen worden vervoerd. De evacuatie van Schouwen was het sluitstuk van de overbrenging van een groot deel van de bewoners van de Zeeuwse eilanden naar Holland. Ook enkele plaatsen in Zeeuws-Vlaande- ren zijn gedeeltelijk geëvacueerd. De meeste slachtoffers in Zeeland zijn vermoedelijk te betreuren in het middendeel van het eiland Schouwen- Duiveland. Het gebied achter de Wes telijke duinenreeks tot Zonnemaire staat geheel blank. Op sommige plaatsen staat het water twee tot twee-en-een halve meter hoog. Hoe wel hieromtrent nog geen zekerheid bestaat, acht men het waarschijnlijk dat zich in en om de in dit gebied bevindende boerderijen en huizen honderden doden moeten worden ge borgen. Men heeft op Schouwen en Duive land nog geen dijken kunnen dichten. Door de sterke stromingen wordt het werk, dat duizenden eilandbewoners en hulpkrachten aan de open gesla gen diiken verrichten, zeer bemoei lijkt: Alom heerst grote verslagenheid, vele boeren zijn practisch de gehele veestapel kwijt geraakt en men treurt over het verlies van familieleden, bu ren en vrienden. Desondanks is men overal aan de slag gegaan om de zwaar gehavende gebieden te herstel len. In de omgeving van Zierikzee zijn door de zware golfslag totaal weggevaagd. De Hoofdpoortstraat, de nieuwe Boogertstraat en de Venkel straat bieden de meest troosteloze aanblik. Maar ook elders is het een chaos. Onder andere is het antieke Vrij- poortje en het aangrenzende uit 1753 daterende pand de Witte Zwaan ge heel ingestort. De bevolking van Zie rikzee is verzameld in de kom van de ~emeente, die practisch geheel is iroog gevallen. Daarbuiten staat nog ruim anderhalve meter water. De gas- en watervoorziening zijn uitge vallen en een gedeelte van Zierikzee moet het ook zonder electriciteit stel len. Drinkwater wordt aangevoerd. Voedsel is uit eigen voorraden vol doende aanwezig. Men is bijzonder enthousiast en dankbaar voor de droppings, die zijn geschied. Van de ongeveer 300 polders in Zeeland staan er 40 blank. De con clusie die men hieruit od het eerste gezicht zou kunnen trekken dat het grootste deel van Zeeland niet door watersnood is getroffen is bepaald on juist. wanneer men bedenkt dat de irootte van de polders varieert van 10.000 ha tot 100 en minder hecta wordt op zeven plaatsen gewerkt aan het dichtmaken van de dijken. Huizenblokken iveggevaagd De verwoesting in Zierikzee is ver schrikkelijk. Gehele huizenblokken kkkkkkkkkkkAkAkkkkkkAkkkkkkkkkkkkAkkkkri 3 Zeventien uur 3 In Zierikzee ls dezer dagen i een man gered, die zeventien 3 uur aan een staaldraad had ge- 3 hangen om zich van de ver- 3 drinkingsdood te redden. ren. Zo staat bijv. de 16.000 ha grote polder Schouwen geheel blank, maar ook de Kattepolder, die een opper vlakte heeft van 100 hectaren. ..Vier keer Walcheren' Gevraagd naar de omvang van de te ondernemen herstelwerkzaamhe den tot verhouding van de droogleg ging van Walcheren na de oorlog zei- de ir Maris, de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, dat naar schatting de taak van thans zeker wel vier keer zo groot kan worden geacht, „Het wordt een ware slag. met mobi lisatie van al het beschikbare mate- riëel". Ir Maris merkte op dat van zelfsprekend de omstandigheden veel gunstiger zijn dan in 1945, maar dat niet lang moet worden gewacht met het herstelwerk om te voorkomen, dat de in de dijken geslagen gaten door het getij zullen worden vergroot, zoals op Walcheren destijds is gebeurd. Minister Algera: Plicht Minister Algera zeide gisteravond bii zijn terugkeer van het bezoek aan de rampgebieden, evenals de hem ver gezellende autoriteiten, zeer getroffen te ziin door het leed. dat onder de bevolking is veroorzaakt. De minister betreurt ten diepste de verloren ge- gane mensenlevens. Eerst na persoon lijke waarneming kan men zich een beeld vormen van de omvang en de gevolgen van de ramp en dan wordt het ook duidelijk, hoe zeer het de plicht van het Nederlandse volk is hulp te bieden. De indrukken, die hii tijdens ziin tocht heeft gekregen van de hulp uit het buitenland, stemmen de minis ter tot grote dankbaarheid. Woorden van lof sprak hij over het aandeel, dat de vissers uit vele plaatsen met hun vaartuigen vrijwillig hebben ge nomen in de hulpactie. Redding in de nacht In de nacht van 3 op 4 Februari ls op Schouwen en Duiveland een aan tal mensen van het dak van een huis gered door het stoutmoedige optre den van een reserve-kapiteïn-vlieger- van de Luchtmacht, die met een sportvliegtuig drie rubberboten af wierp tijdens een moeilijke vlucht in het duister. Deze reserve-officier, die zich thans niet in actieve dienst be vindt, stelde zich met zijn Fairchild- vliegtuig beschikbaar voor reddings werk op punten, waarvan bekend was. dat zij tot de z.g. noodadressen be hoorden. Hij voerde drie rubberboten mee. voorzien van lange touwen, die hij tussen 2 en 5 uur in de ochtend van 4 Februari met succes op een benarde plaats op het eiland Schou wen en Duiveland heeft kunnen neer laten. De lange touwen gebruikte hij om verbinding tot stand te kunnen brengen tussen de mensen op het dak en de reddingboten, die in de nabij heid in het water terecht kwamen. Dank zij deze touwen konden de in nood verkerenden de boten naar zich toe trekken en deze vervolgens ge bruiken om zich van him benarde positie te verwijderen. De Amerikaanse hefschroefvlieg- tuigen die op de vliegbasis Woens- drecht zijn gestationneerd, hebben gisteren 350 a 400 personen gered, merendeels inwoners van Nieuwe Tonge, die naar het veiliger Sommels- dijk werden overgebracht. De Belgische en Engelse hefschroef- vliegtuigen vap deze basis redden on geveer 100 personen. De vliegtuigen van de Nederlandse luchtmacht maakten eveneens vele vluchten boven de noodgebieden. Door propeller gedood Tijdens de door Engelse Helicopters uitgevoerde werkzaamheden tot steun en redding van de drenkelingen op Schouwen en Duiveland is. kort nadat op Oude Tonge een met medicamen ten en warme kleding geladen hef- schroefvliegtuig aan de grond was gezet, een van de bewoners van 'dit plaatsje, die de landing had gadege slagen, door onoplettendheid achter uit op de staartschroef ingelopen De man werd door de met razende snelheid ronddraaiende propeller bladen gegrepen en op slag gedood. Er zijn twee oorzaken Een springvloed of spring- daarbij kwam. Door die waardoor eb en vloed langs hoogwater is dus 'n hoog- uitzonderlijke storm, onze kusten niet altijd water dat wat hoger is Nu zijn ook zonder de gelijk zijn; le de wisselen- dan het gemiddelde hoog- de springvloeden niet de samenwerking van zon water, doch het wordt ook alle precies even hoog. Zo en maan: 2e. de werking onmiddellijk gevolgd door zou. zonder wind. de van de wind op de Noord- een springlaagwater, dat springvloed van die be- zee. lager is dan het gemiddel- wuste nacht door de wer- De maan en de zon be- de laagwater. king van maan en zon iets invloeden 't eb- en vloed- minder hoog geworden verschijnsel, doch de maan Doch nu komt hier de zijn dan de voorafgegane het meest. Derhalve zijn invloed van de wind bij. springvloed van 18 Jan. en eb en vloed het sterkst als Het is bekend, dat een dan de volgende van 16 de zon precies met de storm uit het Noordwesten Febr. Dit betekent dus: maan samenwerkt, het een ophoping van water in le. dat de stormvloed zwakst als de zon de het Zuidelijk deel van de nog hoger geworden zou maan tegenwerkt. Het eer- Noordzee, dus tegenover zijn als dezelfde storm op ste geval treedt altijd kort de Nederlandse kust ver- 18 Jan. opgetreden zou na volle maan en kort na oorzaakt. Is deze verho- zijn of op 16 Febr. op- nieuwe maan op. Men ging van waterpeil door de treedt; spreekt dan van een storm groot, dan spreekt 2e. dat bij het eerstvol- springtij. men van een stormvloed, gend springtij, indien de Het tweede geval treedt Valt nu een uitzonderlijk wind geen compicaties kon na eerste kwartier en zware en langdurige geeft, het hoogwater en kort na laatste kwartier Noordwesterstorm over de het laagwater verwacht op. Men spreekt dan van Noordzee bovendien nog moeten worden ongeveer doodtij.' samen met een spring- even hoog te zullen zijn Een springtij is dus een vloed, dan kunnen de ge- als het hoogwater en het normaal verschijnsel, dat volgen catastrophaal wor- laagwater op 18 Jan. om de twee weken op- den. Dat nu was het geval Wel moet verwacht wor- treedt. Het bestaat uit een in de nacht van 31 Jan. den, dat de getijstromen springvloed en een spring- op 1 Febr. Het bijzondere van het in- en uittrek- eb. of een springhoogwater was dus niet he„ springtij kende water sneller zullen en een springlaagwater. van die nacht, doch wat zijn dan gemiddeld.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3