HELE WERF,TI) RTF,PT HTITP AAN i RAMPGEBIEDEN Ter leniging van de nood 'ACTIES IN TAL VAN LANDEN IN DE POLDERS GEEN LEVENDE ZIEL TE ZIEN FLAMINGO-EILAND PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN RADIO-PROGRAMMA DONDEWÖAQ 5 FEBRUARI 1953 le blad - paf. 9 Heel de wereld leeft mee met ons kleine landje, nu het getroffen is door een ramp, waarvan de gevolgen zelfs nu nog niet te overzien zijn. Het mee leven manifesteert zich niet alleen in ontroerde woorden, maar ook in vele spontane, gulle gaven in geld en goederen. Als het bedrag der schade zal zijn opgemaakt, zal dit in de honderden millioenen lopen. Nederland is daardoor in enkele dagen een groot stuk teruggezet in zijn wederopbouw. In Zeeland zal men opnieuw moeten beginnen. Hele dorpen zullen daar voor altijd onbewoonbaar blijven en er zullen dus nieuwe moeten verrijzen. De opbouw is een nationale verantwoordelijkheid. Nederland zal wederom grote offers moeten brengen, maar het zal zich gesteund voelen door een groot deel van de wereld. Nu reeds kan een hoop menselijk leed ten dele gelenigd worden door gaven, die uit het buitenland zijn ontvangen. Ontroerende deelneming Bepalen wij ons dan eerst tot de geldbedragen, die tot gisteren in ver schillende landen bijeen werden ge bracht. In Zweden zijn tot nu toe 564.000 kronen, w.o. een koninklijke gift. in- Ïezameld. In Zwitserland werd .198.000 francs bijeengebracht. Der tien landen schonken het internatio nale Roode Kruis te Genève ruim 500.000 döllar. Daaronder bevindt zich een Italiaanse gift van 350.000 dollar. Bij de bank „Jordaan" te Pa rijs werd tot nu toe 2 millloen franc fes tort. Ijk Nederlandse ambassade e Washington ontving Dinsdag in; totaal 1000 dollar. Kardinaal Aartsr, bisschop Ihnitzer van Wenen gaf- 100.000 schilling. In geheel Italië is Het provinciaal bestuur van Tirol stelde 100.000 schilling en de ge- meenteraad van Innsbruck 40.000 schilling bèschikbaar. Aan het begin van de vergadering van de Zweedse volksvertegenwoordi ging hebben de premier in de Eerste Kamer en de minister van Buiten landse Zaken in de Tweede Kamer uiting gegeven aan het medeleven der regering bij de ramp. die Neder land heeft getroffen. De afgevaar digden hoorden de verifl&rlngen staande aan In Zweden. De Zweedse regering besloot giste ren wederom 75.000 dekens naar Ne derland te sturen. Het lünvliegtuig van de K.L.M. had achttien kledlng- pakketten van een Zweedse firma aan boord. Verder heeft Zweden aan geboden personeel met uitrusting naar ons land te zenden om hier kin deren te verzorgen, die op enigerlei wijze de zorg van hun ouders moeten missen. Gistermiddag om twee uur kwam de 10-jarige prinses Christina een be zoek brengen bij de Nederlandse ge zant. de heer Daniels. Zij kwam de opbrengst overhandigen van een col lecte. die op haar initatlef in haar school was georganiseerd. In verschil lende fabrieken stonden de arbeiders spontaan een dag loon af. De stroom van goederen - lakens, dekens, schoe nen. kleren, w.o. verschillende bont mantels begon eergisteren bij de door de pers gepubliceerde adressen binnen te vloeien, 's Avands tegen negen uur moest men de deuren slui ten. om de reeds ontvangen goederen te kunnen sorteren. Een onbekende Zweed, die op één der adressen hoor de. hoe zwaar de vloedgolf Nederland had geteisterd, ontdeed zich van zijn dikke winterjas, maakte een buiging voor de sorterende dames en ver dween in de kou. Denemarken en Noorwegen vertonen hetzelfde beeld, wat de inzamelingen betreft. Een Noorse firma bood aan drie ..prefabricated houses" te zen den. In Denemarken heeft men voor de inzamelingen de burgerverdediging en de burgerwacht ingeschakeld, in ADVERTENTIE Tllllfr Niet krabben.De helder vloel- I 1-1 I K bare D.D.D.kalmeert de jeuk li Ji nl BV In enkele seconden, doodt de ziektekiemen en geneest tot diep ln de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN schouwburgen, eetgelegenheden en bioscopen ziin collectebussen opge steld. Luchtvaart- en spoorwegmaat schappijen hebben besloten alle goe deren. bestemd voor slachtoffers van de overstromingen kosteloos te ver voeren. Daar het Britse Roode Kruis verklaard heeft, dat het niet nodig is. kleding naar Engelse slachtoffers te zenden, richt de Deense hulp zich nu geheel op Nederland. Hulp stroomt binnen West-Duitsland. Italië en Frankrijk verlenen behalve geldelilke ook daad werkelijke hulp. Uit Frankfort vertrok een vliegtuig met dekens en medica menten naar ons land en uit Rome vertrokken vanmorgen vier vliegtui gen. die hier bij de evacuatie en de opsporing van getroffenen zullen helpen en op de terugweg een eerste convooi kinderen zullen meenemen. Uit Arpa.ion in Frankrijk zijn gisteren twee hefschroefvliegtuigen en een Dakota en het nodige rollende mate- riëel gezonden. West-Duitsland stuur de voorts vier motorboten van de douane en een groot aantal motor- reddingboten. Uit Genève in Zwitser- lahd komt een colonne Roode Kruis- auto's. Een fabriek te Hamborn en de gasmaatschappij van het Ruhrgebied te Essen hebben mobile ploegen voor het repareren van water-, gas en electriciteitsleidingen ter beschikking gesteld. De West-Duitse kranten zullen van daag een oproep plaatsen, waarin het volk wordt gevraagd giften en goede ren ln te zamelen voor Nederland, België en Engeland. De gemeenteraad van Wenen heeft besloten aan te bie den duizend Nederlandse kinderen naar Wenen te laten komen. Ook in het Saarland is een hulpfonds gesticht De regering heeft die rekening ge opend met een bijdrage van een mil lloen franc. Ook zond het Saarland een mobile keuken met personeel. West-Duitsland zond voorts nog glas voor broeikassen ter waarde van f 20.000.—. Zend ons kinderen! Behalve de gemeenteraad van Wenen heeft ook het Oostenrijks Socialistisch Verbond aangeboden 250 kinderen tijdelijk te verzorgen. De Vereniging „Kinderfreude" te Wenen heeft be richt, dat zij duizend kinderen kan opnemen. Het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft mee gedeeld bereid te zijn 1000 tot 1200 kinderen onder te brengen in Tirre- nia. De gemeente Milaan vroeg om honderd kinderen, een Italiaanse firma om een zelfde aantal. Ook Enge land. zelf getroffen door de ramp, heeft er de aandacht op gevestigd dat het over kindertehuizen beschikt, die voor Nederlandse kinderen open staan Ook West-Duitsland vraagt om kin deren. Het is ondoenlijk alle aanbiedingen, die uit de gehele wereld zijn ontvan gen te noemen. We wiUen dan ook be sluiten, met nog mee te delen, dat ook in de Verenigde Staten, Australië, Nieuw-Zeeland, Griekenland. Japan, Spanje. België en tal van andere lan den acties gaande zijn met het doel het leed, dat over Nederland en Enge land is gekomen, naar vermogen te verlichten. Lichte vorst Een depressie, die over Noorwe- gen en Zweden naar hel Zuidelijk H deel van de Oostzee trok. veroor- g zaakle in de nachl van "Woensdag s op Donderdag in hel Zuidelijke M deel van de Noordzee stormachtige M Noordwestelijke tot Noordelijke jj| winden. s Koude uil de Poolstreken afkom- ji stige lucht dringt nu steeds verder j§ naar het Zuiden over België. Frankrijk en Duitsland door. In de M koude lucht komen sneeuw- en ha- gelbuien voor. Langs de Noorse |f kust trekt een storing, die tot dus- §f verre weinig activiteit vertoonde, naar hel Zuiden. Deze storing ver- oorzaakte enige luchtdrukdalingen H op de Britse eilanden, terwijl iege- lijkerlijd de barometerstanden in Denemarken wat hoger werden. Dit M had tot gevolg, dat de windkrach- fen in het Noordzeegebied nu weer j§ kleiner zijn geworden. Daar er de komende nacht in ons land flinke opklaringen zullen voorkomen, moet vooral in het binnenland op lichte worsf worden gerekend. g llllilll Onder voorzitterschap van Prins Bernhard vergaderde gistermiddag in het ministerie van Binnenlandse Zaken te Den Haag. het bestuur van het Nationale Kampenfonds. Dc foto toont van l.n.r.: Dr. M. J. Prinsen (secr.-gen. van Binnenlandse Zaken), Prof. Dr. L. J. M. Beel (minister van Buitenlandse Zaken), Z.K.H. Prins Bernhard, Mr F. J. van Thlel (minister van Maatschappelijk Werk), Mr Werner (Staats- secr. van Maatschappelijk Werk). Gistermorgen beerde Z.K.H. Prins Bernhard uit New York terug. De prins heeft zijn bezoek aan Amerika bekort in verband met de watersnood. Op Schiphol waren Koningin Juliana en minister Beel ter verwelkoming aanwezig. Hulp stroomt naar Flakkee In sommige stallen loeien nog koeien (Van onze speciale verslaggever.) Over de dijken van Flakkee bewe gen zich groepjes zwarte stippen. Zij steken af tegen de lichtgrijze lucht. Ze trekken moeizaam voort, als ten minste geen dijkgat hen een halt toeroept. Het zijn ae inwoners van de overstroomde dorpen, op weg naar de enkele haventjes, waarvan zij hebben gehoord, dat er schepen liggen, die hen in veiligheid zullen brengen. Zij hebben dagen en nachten op de zolders doorgebracht, tot redders met een roeiboot in de buurt kwamen en hen naar de dijk brachten. Maandag kwamen de Marine-vlet ten in de polders rond de dorpen in de Zuid-Oost hoek. In Oude Tonge roeiden ze toen voor het eerst in de straten en werd een aanvang gemaakt met de eva cuatie. Toen kwamen de berichten binnen hoe zwaar dit dorp is geteis terd en hoeveel doden men daar te betreuren heeft Als men langs het eiland Vaart met een schip, op weg naar Zierikzee, om daar eerste hulp te brengen, lijkt het of achter de dijken alles normaal is. Maar men ziet hoe achte.r die'wa terkering een nog breder water is dan de wijdheid van het Volkerak. de Krammer of de Grevelingen en de zeearmbreedte van het Hollands Diep. Dat is het verdronken land van Flakkee. Torenspitsen steken nog boven de dijken uit. Hoge daken van boerde rijen zijn nog zichtbaar. Men ziet dijkbreuken waar de vloedgolf de zware waterkering, die het eeuwen lang uithield, tot de voet wegvaagde. Het getij stroomt in en uit en de dijk kalft steeds verder af. Er zijn ook breuken, die minder ernstig zijn en snel hersteld kunnen worden. Als men in Middelhamis aan land gaat, staat men verslagen voor een van de grootste vernielingen, die men zich kan indenken. Onafzienbare wa tervlakten. slechts hier en daar gebroken door een dijkje, dat de kruin nog even erboven uitsteekt, het dak van een boerderij of een groepje bo men. In de verte liggen als donkere plekken tegen water en hemel afste kend. de woongemeenschappen, dorp jes. waar de welvarendheid in een klap is weggevaagd. Overal nood Men ploetert over het drassige dijkje langs het kanaal naar Middel- harnis, want de naastliggende weg staat onder water. Men komt groepen vluchtelingen tegen die toestemming hebben gekregen naar de haven ti gaan, omdat er weer een evacuatie schip is aangekomen. Vermoeide, ter neergeslagen mensen, de meesten maar met wat schamele bagage, de enige bezittingen, die men heeft kun nen redden. Zij zijn van alle kanten naar Middelhamis gekomen, omdat hier de beste verbinding met de over kant is. Men bereikt het dorp, dat bij de haven hooggelegen als het is, droog ligt, maar direct achter de dijk on der water staat. En weer er buiten zijn het slechts de dijken die als dro ge linten door de watervlakte slinge ren. de enige verbindingen met de andere delen van het eiland, voor zo ver er geen gaten ln zijn geslagen. Daar liggen vletten van de Marine om de vluchtelingen langs het obsta kel te brengen, tot zij weer vaste grond onder de voeten krijgen. Langs de dijkberm liggen bij tien tallen de verdronken koeien en var kens. Opgeblazen cadavers. Een var ken dat de dijk wist te vinden, loopt wroetend door het gras naar voedsel te zoeken. Niemand bekommert zich om het dier. Een akelig angstig loeien komt nog uit sommige stallen. Daar staan de koeien, vastgebonden, tot de buik in het water. Na meer dan twee dagen leven zij nog, zij zijn niet te bereiken. Men kan alleen hopen dat het koude water nu spoedig een eind aan hun lijden brengt. Op een hek in het land zitten enkele kippen, kouwelijk met de kop tussen de veren gedoken. Ook die leven nog, maar zijn ten dode opge schreven. Hulp stroomt binnen Ten Noorden van Sommelsdijk is een klein poldert.je, dat droog is ge bleven. Daar hebben vliegtuigen van marine en luchtmacht reeds ver scheidene droppings gedaan. Ook enkele helicopters hebben kans ge zien mensen van de daken van ge- isoleerde boerderijen binnenboord te halen en in dit poldert je neer te zet ten. Ze zwermen de gehele dag over Dr. A. LOUDON t Tijdens concert Residentie orkest overleden Tijdens een concert van het Resi dentie-orkest in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag is gisteravond overleden dr A. Loudon, secretaris-generaal van het Permanente Hof van Arbitrage en voorzitter van het Residentie-orkest. Voor de aanvang van het concert had dr Loudon de bezoekers opgeroe pen tot steun aan de slachtoffers van de Nationale Ramp. Kort voor de pau ze werd hij in zijn loge onwel. Enige tijd later overleed hij in de bestuurs kamer. Hij is zestig jaar geworden. Dr A. Loudon is op 5 Juni 1892 in Den Haag geboren. Hij studeerde rechtswetenschappen aan de Leidse Universiteit en promoveerde daar in 1927. In 1920 werd hii attaché bij het Nederlandse gezantschap te Londen, in 1922 tweede gezantschapssecreta ris te Buenos Aires en later te Washington. In 1926 werd hii be noemd tot eerste gezantschapssecre taris te Madrid in 1932 gezantschaps- raad en zaakgelastigde aldaar. In 1934 volgde ziin benoeming tot gezant te Bern en vertegenwoordiger van Nederland bij de Volkenbond. In 1938 werd hii gezant te Washington. Van 1942 tot 1947 diende hi] ons land als ambassadeur ln de Amerikaanse hoofdstad. Na zijn terugkeer in Ne derland in 1947 werd hij lid van de Raad van State. In Mei van het vorige .ïaar werd hii secretaris-generaal van het Perma nente Hof van Arbitrage in Den Haag. als opvolger van wijlen jhr mr A. M. Snouck Hurgronje. Sinds eind 1948 was hu voorzitter van het Residèntie-orkest. Feuilleton Vertaald uit het Engels door DOROTHY QUENTIN „Schei uit", onderbrak hij haar, ter wijl hij haar opnieuw onstuimig op de jnond kuste, „schei uit met spijt te be tuigen. Weet je hoe ze vrouwen^ als jij ln mijn geboorteland noemen...." „En weet jij, wat voor naam ze in mijn land voor een bruut beest als ji] bent hebben?" vroeg Toni op haar beurt, thans één en al verontwaardiging. Met een handige beweging glipte ze uit zijn omhelzing en opende het portier. Ze voelde de stromende regen op haar blote armen. „Je hebt me gezegd, dat ik uit moest stappen en in de regen naar huis moest wandelen. Ik ben van plan dat te doen. Rij jij maar door!" De uitdrukking op zijn gezicht, welke van stomme verbazing sprak, zou haar op een ander moment aan het lachen gebracht hebben. Maar op dit moment stond haar het huilen nader dan het lachen. Ze pakte haar lange witte rok op en op haar dunne avondschoentjes begon ze de modderige weg af te lopen. Ze was niet me maar haar kleding, die wel uitermate ongeschikt was voor een dergelijke wandeling in de regen, hinderde haar. Ze hoopte, dat Fisk gauw zou komen. Er was echter geen reden, dat hij eerder dan ze hadden afgesproken van Floriana zou wegrijden. Geen van de Burden's had een reden om Carlos te wantrouwen en zelfs op dit moment was Toni nog bezig om het een of ander excuus te bedenken voor haar wilde vlucht door de regenen modder.... Het was broeierig warm, zodat zowel regen als transpiratie langs haar gezicht stroomden.... Carlos staarde enkele ogenblikken zon der zijn ogen te geloven, naar het weg- strompelende witte figuurtje. Dan startte hij de motor en zette de wagen in be weging. Toni moest de grote weg houden, aan de ene kant van de weg was het moeras en aan de andere kant de sui- keraanplant. Carlos was hier dankbaar voor. Hij moést haar weer in zijn wagen zien te krijgen, ze mocht onder geen be ding in zo'n toestand op Floriana terug komen Toni merkte de lichten van de auto achter zich eerder dan ze het geluid van de motor hoorde. Wanhopig keek ze voor zich uit, of ze Fisk al aan zag komen. Er was echter niets te zien dan een gor dijn van regenZe voelde zich ge vangen in de felle koplampen van Car los' auto. Hij speelde een wreed spelletje met haarDan hoorde ze een portier dichtslaan en voetstappen achter zich „Toni", riep hij dringend en even later pakte hij haar stevig vast. „Toni, vergeef me alsjeblieft. Ik schaam me voor m'n gedrag. Vergeef me en laat me je naar huis rijden. Je kunt niet verder door die modder baggeren. Ze voelde zijn mond op haar hand en huiverde even. Op dit ogenblik hoopte ze, dat Fisk maar weg zou blijven. Ze zou hem niet graag getuige zien zijn van deze theatrale scène. „Goed, ik ga met je mee, Carlos," zei ze snel, „laten we weer instappen." Hij was blij, dat een schandaal ver meden zou worden, en zei nederig: „Ik zal je niet verder lastig vallen." Inderdaad zou hij dat niet verder doen. hij had er zelfs geen verlangen meer naar. Ze bleek tenslotte toch alleen maar een stijf, koudhartig Engels meisje te zijn. Het belachelijke van de situatie had zijn hartstocht gekalmeerd en de vrees voor moeilijkheden maakte hem haar nederige dienaar. Hy begreep, dat er inderdaad moeilijkheden zouden kun nen komen, als ze mevrouw Burden iets over het gebeurde vertelde Het liefst zou hij haar nooit weer zien, dacht hij, terwijl hij haar met ogenschijn lijke onderdanigheid in de wagen hielp. Hij voelde zich diep vernederd. Zijn tech niek had gefaald. Hij zou geen uur aan het meisje besteed hebben, als hij door grond had, hoe ze èigenlijk was „Toni, ik hoop op Floriana te kunnen blijvenKun je me vergeven", vroeg hR aarzelend. „Ik zal over het gebeurde met geen mens spreken." beloofde ze hem. Ze haalde opgelucht adem. In de.verte zag ze de verlichte vensters van Floriana en ze voelde zich weer op haar gemak. Diep in haar hart was er iets van mede lijden met Carlos. Ondanks zijn wereldse manieren, zijn knappe uiterlijk en zijn uitstekende prestaties in -'in v -k. on danks zijn charmes en talenten, was hij toch niet veel meer dan een laf manne tje, dat thans bang was voor zijn baan tje „Maar tussen ons bestaat er dus niets meer. daar ben je je goed van bewust?" voegde ze er met nadruk aan toe. „Natuurlijk." antwoordde hij. terwijl hij naar de zijingang van het huis reed. „Het spijt me heel erg, wat er gebeurd is, Toni. Maar ik verlangde zo naar je. Ik heb me echter vergist. Ik zal je de achtertrap van het personeel wijzen, dan kun je ongemerkt naar binnen komen. Geen mens zal je zien." „Dat hoop ik inderdaad." zei ze enigs zins scherp, kijkend naar haar bemodder- de kleren en schoenen. „Ik zal onmiddel lijk in een warm bad duiken en wil jij Fisk zeggen, dat we veilig en wel thuis zijn gekomen?" „Fisk?" vroeg hij verwonderd, terwijl hij de wagen tot stilstand bracht. „Ik belde hem op van uit de Club en vertelde hem. dat er moeilijkheden met je wagen waren, zodat als we om elf uur nog niet terug zouden zijn. hij ons tegemoet moest rijden. Als je je haast, kun je hem nog net opvangen Een klok sloeg elf uur. Carlos, wiens gezicht thans volkomen uitdrukkingloos was geworden, wees haar de trap van het personeel en zonder verder een woord te zeggen, rende Toni deze trap op, die uitkwam op een zijgang vlak bij haar kamer. Carlos moest een en ander maar met Fisk opknappen Hoewel een heet bad in de broeierige hitte niet bepaald aanlokkelijk was, dwong ze zichzelf ertoe. Ze was door weekt van de regen en het gevaar van kouvatten was niet denkbeeldig. Ze nam ook nog wat kinine om zich helemaal veilig te weten. Straks als Olivia haar bridgepartijtje beëindigd zou hebben, zou ze deze moeten helpen met het uitkleden. Er zou niets aan haar te merken mogen zijn, want ze wilde Carlos niet verraden. Dit bleek echter minder moeilijk dan ze gedacht had. aangezien Olivia vol van haar bridgeavond was en verder alleen maar sprak over haar verjaardagsplannen, zodat Toni niet veel anders behoefde te doen dan hierop zo nu en dan te reageren. Ze wilde ook liefst zo gauw mogelijk deze onaangename ge schiedenis vergeten en er was een grote opluchting in haar, dat ze iedereen nu weer eerlijk in de ogen kon kijken. Haar geheime gebondenheid aan Carlos dat besefte ze nu eerst recht was volko men vreemd aan haar eerlijke open ka rakter geweest. (Wordt vervolgd.) „Als de kapitein ons in zijn hut vindt, zijn we er bij!" riep Panda angstig. „Bekorrah, maak toch niet altijd bezwa- rens!" antwoordde Pat geprikkeld, „zie je dan niet, dat wij juist op tijd zijn om een tijdbom uit zijn hut te verwijderen!" En meteen liep hij naar de tafel en greep het geheimzinnige tik) mde kistje. „Een tttttijdbom?!" stotterde Panda „Is dat een heuse ttijdbom??!" „Wat anders?" zei Pat. alle tijdbommen zijn tikkende kistjes, dué zijn alle tikkende kistjes tijdbommen! Vort ermee!" En met een forse trap schopte hij het verdachte kistje door de patrijspoort de zee ln. ..Wat duivels!" baste opeens een bekende stem en de ka pitein, die juist de laatste actie van Pat had gezien, stormde met een paars hoofd zijn hut binnen. Maar Pat ontving hem zelfbewust. „Rustig, russs-tig", zei hij kalmerend, het gevaar is gewekenUw schip is voor rampens bewaard! Ik heb juist een tijdbom uit Uw but verwijderd!" De kapitein, die tijdens Pats toespraak op zijn snor had gebeten onder het uitstoten van borrelende geluidjes, vond eindelijk zijn stem terug „Jouwjouw Scheepsplaag!" brulde hij, „je hebt de scheeps-chronometer weggesmeten!!" Scheepvaartberichten 5 Februari. Abbedyk, R'dam-New York p. 4 Vlis- singen; Arendskerk, Japan-R'dam 5 te Hongkong; Blitar, Sydney-R'dam 4 te Antwerpen; Blommersdyk, R'dam-New York p. 4 Nantucket VS; Britsnm, 4 v. New Orleans te R'dam; Groote Beer 4 van R'dam te New York verw.; Groote Kerk. A'dam-O. Afrika 4 vm v. Lorenzo Marques n. Beira: Joh. v. Oldenbarne- velt, A'dam-Tj. Priok p. 4 Kp Bon-Pt Said; Loenerkerk, Calcutta-R'dam 5 te Ombay; Madoera, Priok-A'dam p. 4 Pan- tellaria; Muiderkerk, R'dam-Calcutta 4 v. Marseille n. Genua; Nigerstroom, Am sterdam-W. Afrika 4 te Bordeaux; Rem- pang. Indonesië-A'dam p. 4 Finisterre; Rotti, A'dam-Indonesië 4 v. Belawan n. Priok; Schie, A'dam-Middell. Zee 4 van Heraklion n. Alexandrië; Singkep, Indo nesië-A'dam 4 v. pt. Said n. Fiume; Tara, R'dam-B.. Aires p. 4 Madeira n. Rio de Janeiro: Veendam, R'dam-New York 4 522 WNW Scillys n. Halifax; Wieldrecht, Baytown-India p. 4 Aden n. Madras. de verlaten polders. Hier en daar zwaait een witte doek uit een dak raampje. Maar er laat zich geen levende ziel meer zien. Men begint aan te nemen, dat de bewoners gered zijn of omgekomen en dat zich in de verstrooide boer derijen geen levende ziel meer be vindt. In het poldergebied is Dirksland de enige plaats, die droog ligt. De om ringende dijken hebben het gehou den, maar men moet dag en nacht aan die dijken werken. Dirksland is overstroomd van vluchtelingen, die over de dijken hun heil in dit dorp zochten. Over het Hollands Diep zwermt van daglicht af de hulp van schepen aan. Een vloot van botters uit Urk. Wie- ringen en Den Helder, een lange linie van kleine Engelse landingsboten, mijnenvegers van de Kon. Marine, enz. De hulpverlening is op gang. VRIJDAG 6 FEBRUARI. Hilversum I, 402 m. VARA; 7.00 Nieuws. 7.13 Gramjnuz. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram.muz. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Gram. muz. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de kleuters. VPRO: 10.00 „Kinderen en mensen", causerie. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Gramjnuz. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gramjnuz. 11.25 Voordracht. 11.45 Vocaal Dubbel, kwartet. AVRO: 12.00 Zigeunermu- ziek. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram.muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gramofoonmuziek. 13.20 Dansmuziek. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Pianotrio. 14.50 Voordracht. 15.10 Fluit en piano. 15.40 Orgel en viool. VARA: 16.00 Gram.muz. 16.30 Voor de Jeugd. 17.00 Kinderkoor. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 „Achter de Horizon", hoorspel. 19.00 Gram.muz. 19.10 „Burgers, boeven en brigadiers", klankbeeld. VPRO: 19-30 „Vreugde en verdriet", causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Zang en piano. 20.30 „Europa één", causerie. 20.40 „Aanpassing", causerie. VARA: 21.00 Cabaret. 21.30 „Het ganse raderwerk stond stil", klankbeeld. 21.50 Gram.muz. 22.05 Buitenlands weekoverzicht. 22.20 Lich te muziek. VPRO; 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 „In hu welijk en Gezin", causerie. 23.30 Gram.muz. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muz. 7.15 Och tendgymnastiek. 7.30 Gram.muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gewij de muziek. 8.45 Gramjnuz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram.muz. 10.30 Morgendienst. 11.00 Viool en piano. 11.30 Gram.muz. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Gevarieerde muziek. 12 59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Gram.muz. 14.00 Schoolradio. 14.30 Gramjnuz. 14.45 Harp, fluit, viool, altviool en cello. 15.15 Voordracht. 15.35 Gevarieerde muziek. 16.00 „De aanleg van een mooi gazon", causerie. 16.15 Zuid-Afri kaans programma. 16.30 Gram.muz. 17.00 Harpensemble. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Gram.muz. 17.45 Fries programma. 18.00 Vocaal dub- belkwartet. 18.30 „Een goed woord voor een goede zaak", causerie. 18.35 Gram.muz. 18.40 Kamermuziek. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Rege ringsuitzending: Verklaring en Toelich ting. 19.30 Gram.muz. 20.00 Radio krant. 20.20 Gram.muz. 20.50 „De Christelijke Sociale Beweging op Nieuw Guinea", causerie. 21.10 Nederlandse kamermuziek voor blazers. 21.40 Strijkorkest. 22.15 Kunstoverzicht. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15 Het Evan gelie in Esperanto. 23.30 Gramjnuz.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2