Offert snel en veel HENGELO'S NIEUWS Giften worden ook op ons bureau aangenomen De nood ts groot! Giften Nationaal Rampenfonds Alliance Francaise Geld en goederen DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 HENGELOSCH DAGBLAD le blad - pag. 2 DE RAAD KOMT BIJEEN De gemeenteraad komt Dinsdag avond in openbare vergadering bij een. De agenda vermeldt o.m.: Voorstel met betrekking tot het be stek-klaar maken van het stadhuis plan; Voorstel inzake vernieuwing van de riolering in de Johannaweg en in een gedeelte van de Tuindorp straat; Voorstel inzake verbetering der riolering in de Wemenstraat, Reitzstraat, Bothastraat en een ge deelte van de Paul Krugerstraat; Voorstel tot verhoging van het cre- diet voor aanleg van het buizennet der drinkwaterleiding in de Berflo- es; Voorstel tot afschaffing van de veemarkt; Voorstel inzake verle ning van subsidie aan ..Het Neder landse Gesprekcentrum"; Voorstellen tot aankoop van gronden nabii de Berendinastraat, aan de Berflowej op de Berflo-es; op „Het Rot", aan d. Geerdinksweg en op de hoek Delde- nerstraat; Voorstellen tot verkoop van gronden aan de Heideweg, aan de Pe troleumhavenstraat en van een in dustrieterrein ln het Havengebied; Voorstel inzake verlening van een bijzondere toeslag op pensioenen van gewezen wethouders en weduwen en wezen van gewezen wethouders; Be schikking op de aanvrage van het Bestuur der H. Hartschool (R.K. meisjesschool voor U.L.O.) tot het be schikbaar stellen van de nodige gel den voor aanschaffing van nieuwe schoolbanken ten behoeve van die school; van het Bestuur der School voor Chr. Nationaal Onderwijs aan de Beckumerstraat voor uitbreiding van de rijwielbergplaats van die school; van het Bestuur der School voor Chr. Nationaal Onderwijs aan het Dr. A. Kuyperplein voor aanschaffing van nieuwe leermiddelen en van het Be stuur der U.L.O.-school voor Chr. Na tionaal Onderwijs aan de Deldener- straat voor het treffen van voorzie ningen aan het gebouw van die school. Voorstel inzake verlening van onthef fing van het Reglement voor de H.B.S. voor twee leraressen aan die school, betreffende het door haar aanvaar den van een nevenbetrekking als lerares aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers (essen), alhier: Benoe ming van twee leden der Commissie van Toezicht op scholen voor middel baar onderwijs; Aanwijzing van twee gedelegeerden der gemeente in het Bestuur der Stichting U(itgebreid) T(echnische) S(chool). ADVERTENTIE Onze mantel- en herencostuumstoffen zijn hlassen beter HET STOFFENHUIS Herman Barnch Oldenzaalsestraat 40 - Enschede Landbouwers brachten 10.500,- bijeen Door de landbouwers in de buurtschap pen Driene en Woolde, is voor het Natio naal Rampenfonds ƒ10.500,— bijeenge bracht. welk bedrag door de Coöp. Boe renleenbank en de Coöp. Landbouwers- vereniging is verhoogd met f4500,—. zo dat in totaal ƒ15.000.— beschikbaar is. Daarnaast wordt nog getracht stro, hooi en ruwvoeder, alsmede stalling voor vee ter beschikking te stellen. Vergadering Twentse Klootschietersbond Dinsdagavond was in het café Wis- sinkBosch te Oldenzaal een verga dering belegd van de Twentse Kloot schietersbond. Aanwezig waren alle aangesloten clubs met uitzondering van de Losserse clubs. Dorp Losser, Dinkeldorp. Oldenzaalsestraat en Vooruit. Bij afwezigheid van de voor zitter, dè heer Zwaferink stond de vergadering onder leiding van de heer Adolfsen. Allereerst werden de resultaten van de competitie seizoen 1952-'53 besproken, alsmede enkele protesten behandeld welke bevredi gend werden opgelost. Medegedeeld werd, dat er besprekingen worden gevoerd met Jever, over een te hou den wedstrijd omstreeks Mei, waar schijnlijk te Noord-Deurningen. Als voornaamste punt der agenda werd vervolgens aan de orde gesteld: de houding van de Losserse clubs met uitzondering van Java en Vooruit Losser. De andere vier clubs zijn op eigen houtje een competitie begon nen. Deze houding werd ten zeerste gelaakt en met algemene stemmen werd besloten genoemde vier clubs aan te schrijven onmiddellijk deze competitie te staken. Indien dit ge weigerd wordt zullen zij uit de Twentse Bond worden verwijderd. Nog werd besloten een bekerwed strijd te organiseren tussen Zuid- en Oost Twenthe. Plaats en data zullen nader worden vastgesteld. BURGERLIJKE STAND HENGELO. Geboren: Gerhardus Atonius Gerva- slus zv G Schopman en J M R Annink. Gerhardus Johannes Servenis zv H J Lindeman en H M Hofstede. Onder trouwd: B J Winkelhorst 28 j en H Dikken 26 j. W de Graaf 33 j en G On rust 28 j. B A Oude Aaminkhof 33 j en J S M Boerkamp 30 j. B J NUhof 22 j en J H M Olde Olthof 21 j. Overleden: G Jonker 59 j vr v H Greven. Waar gaan we heen? Donderdag 5 Februari HENGELO. Cinema Palace 3, 6.45 en 9 uur: Opmars der vrouwen. Kunstzaal, 2.30—5 uur Exp. van affiches. ENSCHEDE Schouwbarg Bioscoop: 3, 6.45 en 9 uur: De rode schoentjes. Bioscoop Ir ne: 3, 6.45 en 9 uur: Rhap sody in bleu. Alhambra: 3, 6.45 en 9.15 uur: The greatest show on earth. Cinema Palace: 3, 645 en 9 uur: Mein Herz dafst du nicht fragen. Het Witte Huis: 8 uur: Muziek van Cor Tosseram. Rijksmuseum Twente: Tentoonstelling „Bont en blauw". Ons Huis: 8 uur: Judas Maccabaus (R.K. Oratorium vereniging) Aanbieding uniformen uitgesteld Namens de Hengelose burgerij zou Mr R. J. J. Lambooy hedenavond aan de Chr. Harmonie nieuwe uniformen aanbieden. Als gevolg van de verer gerde toestand in 't noodgebied is de aanbieding naar een later tijdstip verschoven. Ambon-avond veteranen Legioen Nederland Het Ambonees Dans- en Muziek en semble Nusa Niwe uit Wierden heeft gis teren in hotel Royal een Ambon-avond verzorgd voor het veteranen Legioen Nederland, afdeling Hengelo en omstre ken. De belangstelling was groot. Het ge zelschap van veertig personen bestaat uit een band, een dans- en een acroba- tiekgroep. De band speelde vlotte dans muziek met veel succes. De volksdansen, vooral de sierlijke „Menari Ambon" (die op verjaardagen van KM. de Koningin op Ambon wordt uitgevoerd) en de origi nele „Dansa tali" (touwendans) waren uitstekend. Ook de acrobatiek was de moeite waard. De voorzitter van de Hen gelose afdeling van het Veteranen Le gioen Nederland, de heer H. Lensen, spralc een welkomstwoord. Hij deelde me de, dat de opbrengst deze is des te groter omdat belanghebbenden geen geld verlangden is bestemd voor het Na tionaal Rampenfonds. De Ambonnezen dragen het geld aan de burgemeester van Wierden af. Oorspronkelijk wilde men de opbrengst ten goede laten komen aan de Ambonnezen in Nederland. AANRIJDINGEN. Op het Burgemeester Jansenplein kwam gisteren een auto, bestuurd door F. H. uit Hagen, in botsing met een wagen van Dr S. uit Rotterdam. Beide voertuigen liepen schade op. Op de hoek KrabbenboswegGeer dinksweg kwam een auto van M. O. uit Weerselo in botsing met een auto bus. bestuurd door H. M. van hier. Lichte schade was 't gevolg. GEEN VOLKSTONEELVOORSTEL LING. De voor morgenavond vastgestelde Volkstoneelvoorstelling van de Con certvereniging is wegens de bijzonde re omstandigheden uitgesteld. BORNE Veertig jaar bij Spanjaard Twee werknemers van de N.V. v.h. S. J. Spanjaard vierden gisteren hun 40-iarig dienstjubileum. Ze kwamen in 1913 als jongelingen naar Borne, toen Spanjaard haar droszaal open de. Zij hielpen ijverig mee met het installeren van de machines en daar na sponnen zit er een ongekend aan tal meters garen. Veertig jaar lang bleven zij op de afdeling, die zii als ongen mee hielpen opbouwen. Gis- ;ermorgen ontvingen zij ten directie- kantore een welverdiende hulde. Ir J. Bosma sprak hen in 't bijzijn van de heren J. ter Mors en A. J. Hagreis. resp. afdelings- en personeelschef toe en overhandigde beiden een en veloppe en een jubileumtextielpakket. De bazen en collega's deden het ..daarna nog eens dun over en over handigden de jubilarissen naast hun gelukwensen - enkele -prachtige deaux. CONCERT AFGELAST. Het bedrijfsconcert. dat de Bornse Harmonie in de cantine van de N.V. Spanjaard zou geven is in verband met de nationale ramp uitgesteld tot na Pasen. Filmvoorstellingen van het Ned. Roode Kruis gaan eveneens niet door. DEKENS EN LAKENS NAAR 'T OVERSTROOMDE GEBIED. Naast de zes vrachtauto's met goe deren. die door de Bornse bevolking werden verzameld, heeft de N.V. Spanjaard een auto met 2000 dekens en een gelijk aantal lakens naar Den Haag gezonden. Deze goederen zijn een geschenk van de werknemers van deze vennootschap. Zij zullen door het verrichten van overwerk de kosten vergoeden. Daar de dekens en lakens dringend nodig waren, wer den ze alvast ter beschikking gesteld van de getroffen landgenoten. Oprichting van School- melkcomité Het gemeentebestuur is voorne mens te bevorderen, dat hier een Schoolmelkcomité in het leven wordt geroepen. Een dergelijk comité ont vangt van het Centraal Schoolmelk comité een subsidie en voorlichting. Het C.S.C. streelt er naar met mede werking van de gemeentebesturen de ouders in staat te stellen hun kinde ren geregeld melk te laten drinken. Het aantal drinkweken wordt ge steld op 44 en de aan het leverend be drijf te betalen prijs, inclusief trans port en rietjes op 26 ct. per liter. De door het S.C.S. t e verlenen subsidie wordt geraamd of 4 ct. per liter. Aan genomen wordt, dat behalve de ge meentelijke subsidie ook een subsidie van de plaatselijke bedrijven wordt ontvangen. Hoe belangrijk deze melkvoorzie- ning is. blijkt uit het jaarverslag van de districtsschoolarts. Ofschoon de bevolking ln het algemeen welvarend is en de voeding alleszins toereikend zou kunnen zijn, is hem uit medede lingen van de ouders herhaaldelijk gebleken, dat de voeding zeer eenzij dig wordt samengesteld door gewoon ten. van geslacht op geslacht doorge geven. Een meer gevarieerde voeding, o.a. met meer groene groenten, zoafe spinazie en andijvie, is dringend ge wenst, terwijl melk. kaas en zuivel producten absolutt noodzakelijk zijn als bouwstoffen voor het kinderlijk organisme (beenderenstelsel en tan den.) De verstrekking van melk aan schoolgaande kinderen behoort daar om tot de belangrijkste stappen, wel ke in het belang van hun gezondheid kunnen worden genomen. Bij onder zoekingen te 's-Gravenhage is onom stotelijk komen vast te staan, dat ge wicht en lengte, alsook zithoogte en lengte der benen bij de kinderen, die i school melk drinken, gunstiger ..n dan bij kinderen, die niet deel nemen aan het melkdrinken. Deze goede resultaten betreffen niet alleen de lichamelijke toestand van het kind, maar ook zijn aandacht en concen tratievermogen od school. Met heeft geconstateerd dat de aandacht verslapping. die in de loop van de morgen door vermoeidheid dreigt op te treden, wordt ondervangen door de melkverstrekkJng. De melk werkt dan als een stimulans, waardoor de op lettendheid van het kind gedurende de lange schooldag wordt verbeterd. En dit komt zowe' de leerling als het onderwijs ten goede. In Borne wordt snel en goed geofferd voor de slachtoffers van de watersnood. Geregeld komen de collectanten hun verzamelde gelden afrekenen bij het comité. Roffie-smokkelaars veroordeeld De eerste grote strafkamer van het Landgericht te Münster heeft heden middag even na half twee uitspraak gedaan in de zaak tegen He. uit Hen gelo en Tr. uit Enschede, die met een vijftal andere verdachten terecht stonden wegens frauduleuze invoer van 2.5 ton ongebrande koffie ir Duitsland en smokkel van een be drag van 14.500 D-Mark naar Ne derland. He. werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 3 maanden en een geldboete van 3 mark; tegen Tr. luidde het vonnis 1 jaar en 3 maanden benevens 2000 mark boete. De overige verdachten werden ver oordeeld tot straffen variërend van 3 tot 6 maand en 100 tot 600 mark boete. Voor een uitvoerig verslag van de rechtszitting zie men elders in dit blad. VRIJWILLIGERS KAPPEN RIJSHOUT Onvermoeid blijft de Bornse be volking de getroffen landgenoten steunen. Gisteren zijn vrijwilligers naar Saasveld en Bornerbroek ver trokken om daar rijshout te kappen, dat zal worden gebruikt voor het dichten van de dijken. Tot de eerste vrijwilligers behoorde het personeel van Gemeentewerken en -bedrijven, dat zich ondanks de hevige jacht- sneeuw tegen de avond naar het werk begaf om er schijnwerpers op te stellen en bij het schijnsel daarvan de takken en twijgen te verzamelen en te transporteren. DELDEN Delden brengt twaalf mille bijeen De inzamelingen voor de door de watersnood getroffen landgenoten is hier in volle gang. De plaatselijke af deling van het Nederl. Roode Kruis heeft met hulp van talrijke ingeze tenen in alle richtingen Delden, zowel Stad- als Ambt-Delden. doorkruist. Hoewel nog niet alle bedragen binnen zijn, was er gisteravond ruim f 12.000 ontvangen. Gistermiddag werden de goederen afgehaald. De ingezetenen hebben practisch zonder onderscheid grotere of kleinere pakketten afge geven. Talrijke helpers en helpsters waren ijverig bezig de voorraad kle ding, schoeisel en huisraad te sorte ren. De goederen waren alle in zeer goede staat. INZET. Ten overstaan van notaris W. van de Sandt te Borne, werden in op dracht van de heer F. Schneider de volgende percelen ingezet: een woonhuis aan de Langestraat no. 89 op f 5600 door de heer J. H. Dreierink, alhier; een villa aan de Zuiderhagen no. 10 op f 11.025 door de heer F. Wegter alhier; een perceel Zuiderhagen 10 bij bouw-verhuurd, op f 3232 door de heer P. v. d. Brink, Hengelo; bouwterrein nabij de Villa Zuiderhagen 10, op f 2160 door de heer J. H. Dreierink, alhier; bouwter rein nabij Zuiderhagen 10 op f 3865 door de neer W. Vos alhier en een dubbel woonhuis met erf en tuin aan de Zuid-Walstraat no. 3 en 5 op f 3480 door de heer S. J. Busschers te Borne. Jaarvergadering „Midden Twenthe" De vereniging van oud-leerlingen van landbouwintercursussen en -scholen „Midden-Twenthe", afde ling Delden van de B.O.O. vergader de in café „De Vlucht" te Deldener- broek. De voorzitter, de heer H. G. Wes, herdacht allereerst het overleden lid J. Willemsen. De vergadering nam een minuut stilte in acht. Vervolgens besprak de heer Wes de nood van de boerenbevolking in de getroffen ge bieden De secretaris, de heer J. J. ter Wee- Ie bracht het jaarverslag uit. Nieuwe leden traden toe. Medegedeeld werd, dat een veeverloskunde cursus op het programma staat, waarbij het wach ten op de docent is. Voor een cursus veebeoordeling bestond grote belang stelling. Midden-Twente behaalde ae eerste prijs op de O.O. dag te Hengelo in de toneelwedstrijd. Het resultaat van de varkensmestwedstrijd was matig. Uit het financieel verslag van de penningmeester, de heer G. J. Huis- kes bieek een nadelig saldo van de toneelavonden van f 155. De verlies- en winstrekening sloot met f 1357. In plaats van de aftredende be stuursleden de heren B. J. J. Elbert en V/. H. Lamers werden gekozen. H. Pek te Deldenerbroek en J. Voorthuis Jr. te Bentelo. Gekozen werden tot afgevaardigde B.O.O. vergaderingen (aftr. H. G. Wes) J. Harmsen; tot proefveldcom missielid Joh. Zendman (aftr. J. H. G. ter Weele); tot afgevaardigden P.J.G.N. vergadering A. J. E. Wes en J. J. Lammertink. Voorlopig werden tot leden van de kalveropfokclub aan gewezen B. J. J. Elbert, secretaris; H. G. ter Weele; Joh. Zendman: J. W. Hesselink en J. Harmsen. Weder om zal aan de bedrijfskeuring worden deelgenomen, alsmede aan de var kensmestwedstrijd. Twents Instituut voor Opvoeding JAARVERSLAG OVER 1952 Het afgelopen jaar kan voor het Twents Instituut voor Opvoeding goed worden genoemd, omdat enige lang gekoesterde wensen in vervul ling gingen, aldus lezen we in het jaarverslag over 1952 van het T.I.V.O. Het belangrijkste feit is wel. dat de Academie voor Paedagogiek van het T.I.V.O. het recht verkreeg om op te leiden voor de officiële akte M.O. paedagogiek, waarmee een jarenlange strijd werd beëindigd. In Septem ber j.l. deden de eerste vijf candida- ten examen; vier van hen slaagden. Een andere belangrijke gebeurte nis was de oprichting van een medisch-opvoedkundig bureau te En schede. De financiële opzet slaagde dank zij de medewerking van de En- schedese Fabrikantenvereniging en het gemeentebestuur van Enschede. Minder gelukkig was het T.I.V.O. met de polikliniek voor volwassen spraakgebrekkigen in het ziekenhuis „Ziekenzorg" te Enschede. De goede resultaten ten spijt moest deze in stelling 1 November j.l. tijdelijk wor den gesloten wegens een financieel tekort. Het wachten is thans op het resultaat van een subsidieverzoek aan de gemeente Enschede. De T.I.V.O.-jeugdleiderscursus leverde weer een aantal (13) gediplomeerde jeugdleiders af. De T.I.V.O.-volksmu- zieksch.ool bloeit. 256 kinderen nemen aan de lessen deel, en de resultaten bieden goede perspectieven. In Octo ber a.s. wordt de eerste tweejaarlijkse cursus in algemene muzikale vorming beëindigd en men zal trachten te starten met het instrumentale onder wijs. De financiële opzet van een in- strumentenfonds baart het Stich tingsbestuur grote zorgen. De oplei ding voor de akte handenarbeid M.O. werd in zekere zin een teleurstelling, daar het aantal gegadigden beneden de verwachtingen bleef. Voorts wordt o.a. het elfde T.I.V.O.- congres gememoreerd dat in de herfst in de Lutte werd gehouden over het onderwerp „Moeilijke Ouders". Een maximaal aantal deelnemers woonde de lezingen bij. VARKENSFOKVERENIGING DELDEN. De Varkensfokvereniging Delden en Omstreken vergaderde onder voor zitterschap van de heer G. Sueters te Wiene. De secretaris, G. J. Naafs. vermeldde in zijn eerste jaarverslag dat de jonge vereniging 23 leden telt, ter gelegenheid van de landbouwda- gen „Succes" een varkensfokdag or ganiseerde en daarbij een goed figuur sloeg. Uit de rekening en verantwoor ding over 1952 bleek, dat het batig saldo f 102.02 bedroeg. De afgevaar digde G. H. Kruders bracht verslag uit van de vergaderingen van het var kensstamboek. Het aftredend be stuurslid de heer J. G. Elbert, werd herkozen. Er is reeds een paar millioen aan giften geschon ken of toegezegd. Maar er moet minstens ÏOO MILLIOEN binnenkomen om de materiële gevol gen van de ontzettende ellende te lenigen. Daarom: gireer vandaag nog zoveel U kunt op GIRO 9575 van het NATIONAAL RAMPENFONDS, waarheen U ook postwissels kunt zenden. Deze postwissels moeten geadresseerd worden Staten- laan 81, 's-Gravenhage (Secretariaat Nationaal Rampenfonds) Tenslotte stellen wij onze lezers in de gelegenheid hun bijdragen of het resultaat van inzamelingen in kleinere kring op ons bureau Nieuwstraat 36 te storten. Wij zorgen voor de overschrijving op het genoemde gironummer. Wij zullen de bij ons ingekomen bedragen in de krant vermelden. Wacht niet langer, offert vandaag nog. En geeft zoveel U kunt missen. Op het bureau van ons blad wer den de volgende giften voor het Na tionaal Rampenfonds afgegeven: N.V. v/h fa. M. J. van der Loeff f2000,-; Personeel N.V. v/h fa. M. J. van der Loeff 1 dag loon/salaris; En- schedese bezorgers Dagblad Tubantia f 247,46. M f 50. v. G. f 15, Str. f 25, Ons Be lang f 1500. D. f2,50, N. N. f414,12. Uit de nog voortdurend bin nenstromende onheilsberichten blijkt steeds duidelijker, welk een ontstellende nood deze ramp over xms land heeft gebracht. Stelt de duizenden, die in de geteisterde gebieden verkeren in de moeilijke omstandigheden, niet te leur. Geen handbal en tafeltennis Het Nederlands Handbalverbond heeft alle wedstrijden voor Zaterdag en Zon- ig a.s. afgelast. Ook de tafeltenniswedstrijden voor de hoofdklasse en de overgangsklasse van de N.T.T.B., vastgesteld voor Zaterdag en Zondag zullen in verband met de nationale ramp niet doorgaan. Franse onderscheiding voor Jacq. Vis Onder auspiciën van de „Alliance Francaise" bracht het Franse toneelge zelschap „La Compagnie des 4" in d< Grote Schouwburg te Enschede gister avond een tweetal blijspelen. Bü deze ge legenheid werd de president van de „Al liance Fran?aise" afdeling' Hengelo en omstreken de heer Jacq. Vis benoemd tot Officier van de Académie Francaise. een hoge onderscheiding, die slechts zelden aan buitenlanders wordt toegekend. Behalve de leden van de Alliance Francaise, waren vele anderen aanwezig onder wie leerlingen van scholen uit En schede, Hengelo en Almelo, die gekomen waren voor de opvoering van „Jeu de l'amour et du Hasard" van de 18e eeuwse schrijver Marivaux en „La jalousie du Barbouille" van Molière. De „Compagnie des 4" onder directie van Pierre Ringel bracht voor de pauze de klucht van Marivaux, waarin geestig werd geco- quetteerd met de achtergronden van een verkoelde echtelijke liefde. De doctor, de bedrogen echtgenoot en de bedrieger moesten het vooral ontgelden in de spot van de schrijver. Hierdoor kwamen de vrouwenrollen op een meer bespeelbaar plan te liggen, waar het kluchtige min der dik op lag. „De jalouzie van Barbouille" liet al gauw zien dat de spelers meer konden, dan wat zij in het „spel van liefde en lot" hadden laten zien. Molière ontwikkelt in dit verhaal rond het paar Silvia en Dorante, dat voor el kaar is bestemd een intrige, die veel ver rassingen en spanningen geeft. Silvia en Dorante maken hetzelfde plan om el kaar goed te leren kennen: beiden zullen, onwetend van elkaar, de rol van hun bedienden overnemen. Ondanks de acht verschillende mogelijkheden, die dit ge geven de liefde biedt, worden onbewust de juiste harten getroffen en vallen Silvia en Dorante en het bedienden-paar in el- kaars armen. Christiane Barry (Silvia) heeft van de hare een vrolijke rol ge maakt vol charme, waarbij zij als ka mermeisje-meesteres afstak tegen Lisette (Anne Alexandre), die in haar rol de openhartige, flirtende kamenierster bleef. Bij de heren Roger Ferras (vader Orgon) Michel Falrice (Silvia's broer), Pierre Ringel (Pasquin. Doranté's bediende) en Jacq Thièry (Dorante) bleken vooral Fer- n Ringel spelers van klasse te zijn. Overigens de gehele groep bracht goed en geestig spel, op de planken. De zaal applaudisseerde langdurig de beide dames ontvingen een extra hulde blijk van de heer J. Vis. In de pauze werd de heer J. Vis uit genodigd op het toneel te komen om uit handen van M. Francis Hummel „consul général de France" de onderscheiding te ontvangen. In een toespraak motiveerde de heer Hummel de onderscheiding. Frankrijk is de heer Vis dankbaar voor het werk. dat hij in de 18 jaar van zijn presidentschap voor dat land heeft ge daan, door bekendheid te geven aan de Franse idee, kunst en wetenschap en hiermee de vriendschapsband te verste vigen. Ook noemde hij de activiteit van de heer Vis bij de viering van het 40-jarig bestaan van de Alliance Franchise. Daar na las M. Hummel de officiële benoeming voor en speldde namens de Franse mi nister van Opvoeding de onderscheiding in de vorm van een lintje met zilveren krans, op. De heer Vis zei in zijn dankwoord zeer getroffen en blij te zijn met de eer die hem te beurt was gevallen. Zijn liefde voor Frankrijk stamt uit zijn jeugd, die hij er door gebracht heeft. De dank voor zijn activiteit wilde hij echter delen met allen, die hem hierbij steeds geholpen hebben. Het gehele be stuur van de Alliance vroeg hij op het toneel te verschijnen. Vooral mevr. M. Nicolaï Malzac en mej. .T. Blijdenstein betrok hij in zijn onderscheiding. Even als hij. kregen zij een hartelijk applaus van de volle zaal. Door het gedwongen uitstel van de uit reiking der onderscheiding viel deze sa men met de ramp. die Nederland ge troffen heeft en de heer Vis vond het onprettig dat juist nu dit plaats moest hebben. Er werd een. collecte gehouden voor het Nationaal Rampenfonds. Zondag geen schouwburg- voorstellingen ALKMAAR. 5 Febr. Het bestuur van de Vereniging van Schouwburgdirec ties in Nederland heeft er bij haar le den sterk od aangedrongen a.s. Zon dag geen voorstellingen te geven in verband met de nationale herdenking voor de slachtoffers van de waters nood. Militairen willen extra vergoeding afstaan SOESTERBERG. 5 Febr. De afdeling Genie te Soesterberg heeft voorge steld. dat de militairen werkzaam in het rampgebied, die oer dag een gul den extra krijgen. dit bedrag afstaan aan het Rampenfonds. Uit de berichten welke wii vanmor gen uit Twente en Oost-Gelderland "ontvingen, blijkt hoezeer men daar bereid is tot het verlenen van hulp. In Holten leverde een collecte voor 't Nationaal Rampenfonds f 28.003.88 op. dat wil zegden f 28.— per gezin. Op het ogenblik worden daar dekens en matrassen verzameld. De afdeling Holten van de Stichting voor de Landbouw tracht grote hoeveelheden veevoer bij elkaar te krijgen. Lichten voorde heeft zich ook van een uitste kende kant laten zien: f 26.050. brachten ziln bewoners bü elkaar. Twee vrachtauto's met kleding zijn al vertrokken. Oldenzaal collecteerde ruim f 64.000.—. Zes grote vracht auto's met onder- en bovenkleding alsmede bab.vgoed en dekens kunnen worden verzonden met als eerste be stemming Den Bosch. De leerlingen van het Carmellyceum hielden onder elkaar een collecte welke f 200,40 op bracht. Een collecte welke gisteravond tijdens de opvoering van de H. P. G.- revue ten bate van de geluidsinstal- installatie van het R.K. Ziekenhuis werd gehouden bracht f 227.op. De uitvoeringen van de revue van hefc Groene Kruis te Wierden gaan door op 7, 13 en 14 Februari. Mogelijk zal er noe een extra avond bijkomen. De ge hele opbrengst is bestemd voor de slachtoffers van de watersnood. De Coöp. Boerenleen- en Spaarbank te Hellendoorn stelde f 4000.beschik baar aan het Rampenfonds. De raad der gemeente Rijssen heeft besloten om de gemeente Oosterland te adop teren. De in Aalten gehouden zakjes-col lecte voor de slachtoffers in de ramp gebieden heeft opgebracht f 32344.33, als volgt gespecificeerd: Barlo f 2605.60, Haart f 2560, Heurne f 1518,64. Dale f 26.95,17, IJzerlo f 2479 Lintelo f 4480.71. dorp f 11910,03. Bre- devoort f 2675 twee bedrijven gaven f 407.25 en op de scholen werd voor het jeugdwerk in de getroffen gebie den f 1012.93 bijeen gebracht. NIEUWE DIJKDOORBRAKEN 's GRAVENHAGE. 5 Febr. Op Schou wen zijn wederom diiken doorgebro ken. namelijk de diik ten Noordoosten van Zonnemaire. die ten Oosten van Brouwershaven en die od pl.m. 1 km ten Westen van Noordgouwe. In de staartdiik op het eiland Ro zenburg is gisteravond weer een groot gat geslagen. Met man en macht is men vanmorgen vroeg weer begonnen met het dichten daarvan. Er dreigt geen onmiddellijk gevaar, maar wel moeten de zeeschepen, die de Waterweg in- en uitvaren de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht nemen. De burgemeester van Renesse heeft hedenmiddag bekend gemaakt, dat een nieuwe dijkdoorbraak is gecon stateerd. De toestand is thans zeer précair. Renesse ligt od Schouwen, aan de Noordkust. Reeds 220 vliegtuigen in actie 'S GRAVENHAGE. 5 Febr. Het aantal bij het reddingswerk betrok ken vliegtuigen neemt geregeld toe. Dinsdagmiddag bedroeg het totaal 124: Woensdagmiddag 150 en heden. Donderdag, is het totaal reeds aan gegroeid tot 220 stuks, waarvan 25 hefschroefvliegtuigen. Uit het bui tenland wordt nog een paar dozijn toestellen verwacht. Boeren staan vee af LEKKERKERK, 5 Febr. De boe ren van Lekkerkerk hebben, voor zo ver het vee niet geëvacueerd is ge weest. een krachtige actie ingezet om de getroffen gebieden de helpen de hand te bieden. Een eerste rondgang leverde 35 koeien. 28 pinken en 8 kalveren op. Ruw geschat vertegenwoordigt dit een bedrag van f 33.500,—. Het ligt in de bedoeling, dit vee. 71 stuks, na overleg met het Nationaal Rampen fonds voor een speciale gemeente met veel kleine getroffen boeren te bestemmen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2