1320 Hele door Zeer dorpen op Goeree-Overflakkee het water verzwolgen lange dodenlijst verwacht Op Schouwen-Duiveland steken alleen de duinen boven water uit MATR0ZENSHAG Ruim 7 millioen Militaire hulp voor noodgebieden volledig ingeschakeld Driehonderdduizend verloren alles! STR'JDEMD NEDERLAND Na aanwakkerende wind nieuwe dijkdoorbraken (Van een speciale verslaggever.) Met angst en vreze heeft men gisteravond in het overstroomde gebied het weersverloop gade geslagen. Door de aanwakkerende wind vreesde men voor hoog water en nieuwe ge vallen van dijkdoorbraak. Gelukkig is de wind later op de avond gaan liggen. Toch zijn, als gevolg van de toegenomen kracht van het on stuimige water, hedenmorgen 3 nieuwe dijk doorbraken gemeld. De laatste dijken op Schouwen-Duiveland, die bij Noord-Gouwe, Brouwershaven en Zonne Maire hebben het begeven. Schepen in de buurt is verzocht zich onmiddellijk naar de bedreigde punten te spoe den om bij de evacuatie te helpen. Duizenden slachtoffers van de stormvloed zijn inmiddels van de eilanden gehaald, duizenden worden nog geëvacueerd. Duizenden verlenen hulp bij transport, verpleging, onderdak en zo mo gelijk, herstel. Grote colonnes stromen naar de uiterste randen van de geteisterde gebieden met voedsel, kleding, medicamenten. In de ontvangstcentra zijn artsen, verpleegsters, het Roode Kruis, militairen en vrijwilligers dag en nacht in de weer. Maar voor velen kwam hulp te laat. Na dagenlang wachten zijn man nen, vrouwen en kinderen van uitputting op zolders en daken gestorven. Het aantal ge vallen van longontsteking is groot Vanmorgen zijn 500 inwoners van Staven isse,' de zwaarst ge troffen gemeente van Zeeland, waar van de 1700 inwoners, naar de burgemeester vanmorgen me dedeelde, vermoedelijk 300 om het leven kwamen, in Bergen op Zoom aangekomen. Geen enkel huis is er onbeschadigd. Reddingswerk gaat met kracht door Alle overlevenden in Stavenlsse op het eiland Tholen zijn gistermiddag, nadat de berichten voor nieuwe drei gende storm bekend waren gemaakt, door het regiment Prins Frederik, bijgestaan door commandotroepen en 100 man van de Franse genie, geëva cueerd. Slechts 5 man zijn in Sta- venisse achtergebleven. Voor bewa king, want hoe gek het ook mag klinken, het blijkt dat er schuimers zijn, die er met bootjes op uit trek ken om de huizen te plunderen. Te Bergen op Zoom zijn gisteren drie van deze piraten gearresteerd. Zwermen vliegtuigen hebben giste ren de gehele dag boven Zeeland ge kruist om de vaartuigen de weg naar de geïsoleerde vluchtelingen te wij zen. Schouwen en Duiveland is vrij wel verzwolgen door de zee en nog sléchts de duinen bij Haamstede en Renesse staan boven water. In een binnendijk bij Klutsdorp, 9 km. ten Noorden van Bergen op Zoom ls een gat geslagen, waardoor de achterge legen polder van 50 ha. onder water is gelopen. De bevolking uit de polder werd geëvacueerd. Militairen zijn, on der leiding van de Rijkswaterstaat, bezig dit gat te dichten. Van Goeree en Overflakkee worden alle vrouwen en kinderen geëva cueerd. Dat betekent, dat er nog maar zeer weinige bewoners op het eiland zullen overblijven. Velen waren reeds geëvacueerd. Een duizendtal is naar Den Bosch gegaan, een groot aantal naar Utrecht. Oude Tonge - 300 vermisten Hedenochtend vroeg heeft de militaire commandant te Den Bommel ook de onmiddellijke eva cuatie van Oude- en Nieuwe Tonge gelast. Nieuwe Tonge heeft bij deze ontruiming voorrang. In Oude Tonge worden 300 personen vermist. Hoogstwaarschijnlijk zijn allen verdronken. Tot nu toe heeft men slechts 12 doden kunnen ber gen. Een groot aantal lijken drijft in het water langs de dijken. De ADVERTENTIE VAN ROSSEM S %/)CELtS^ Weerbericht Weersverwachting van het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Vrijdagavond. Vannacht lichte vorst Opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. In de nacht en ochtend voornamelijk in het binnenland lichte vorst. Morgen overdag onge veer dezelfde temperatuur als van daag. Zwakke tot matige, maar aan de kust tijdelijk krachtige wind in hoofdzaak tussen Noord en West. Donderdag 5 Februari: Zon op 8.12 onder 17.37 Maan op 1.12 onder 10.04 beschikbare plaatselijke krachten zijn moreel niet meer in staat de lijken te bergen. De eerste geëvacueerden uit Mid- delharnis, gelegen op Goeree-Over- flakkee, hebben pas nu een beeld kunnen ophangen van de ramp, welke zich in de nacht van Zaterdag op Zondag heeft voltrokken. Uit hetgeen zij hebben meegedeeld valt af te lei den, dat de plaatsjes Oude Tonge, Nieuwe Tonge, en Stellendam vrijwel geheel door het water zijn verzwol gen. Van deze gemeenten steken al leen nog maar de spitsen van de kerktorens boven water uit Met een enorme kracht beukte de zee tegen de dijken op Goeree. Om streeks half drie In de nacht werden die dijken op verschillende plaatsen doorbroken. Inmiddels hadden ook die in het Haringvliet het onderspit moeten delven tegen het geweld var. het water, waardoor 't genele eiland in practisch een kwartier van twee kanten door het water werd overwel digd. De mensen in Oude Tonge, Nieuwe Tonge. Stellendam en Den Bommel hebben geen kans meer ge zien zich in veilighid te brengen. Aangenomen moet worden, dat hier het aantal slachtoffers mis schien wel het grootste zal zijn van de gehele watersnood. Vol gens schatting van deskundigen is de vrees gewettigd, dat het to taal aantal mensen, dat hier het leven heeft verloren, de 800 zal overschrijden. Versnelde evacuatie Dank zij het feit dat Middelharnis, Dirksland en Melissant door een bin nendijk enigermate werden be schermd en deze plaatsjes hoger lig gen dan de andere gemeenten, kon den de bewoners hiervan zich op de hoogstgelegen punten in veiligheid brengen. Met evacuatie van de bewoners van die gemeenten is men gistermid dag in versneld tempo begonnen. Ge vreesd werd namelijk, dat de binnen dijk, die Melissant met Middelharnis verbindt, en waaraan omdat hij practisch geen dienst meer deed geen bijzondere zorg meer is besteed, het niet meer zal kunnen houden, als het water opnieuw komt opdrin gen. Ongeveer 2.000 mensen worden nu met alle beschikbare bovenmate- riaal weggevoerd naar Hellevoetsluis. Mariniers en soldaten, die sinds Maandag in Middelharnis zijn gear riveerd en actief aan het reddings werk deelnemen, zijn met man en macht aan het werk gegaan om de ongelukkigen van drinkwater en voed sel te voorzien. Velen van hen. die in de haven van Hellevoetsluis aankwa- was het laatst opgegeven aantal slachtoffers, van wie met zekerheid gezegd kon worden, dat zij zijn omge komen. men. verkeerden in een staat van vol komen uitputting. Vooral de ouden van dagen waren er erg aan toe 's Gravendeel in de Hoekse Waard is een der plaatsen, welke het ern stigst is getroffen. Er vielen veel doden te betreuren en ook de eco nomische schade is aanzienlijk. Het plaatsje, dat het middelpunt is van de vlasindustrie zag zjjn oogst ver loren gaan. Ontelbare bossen vlas drijven rond de woning van de mo lenaar te 's Gravendeel. Bij het Nationaal Rampenfonds was tot gisteravond zeven uur een bedrag van f 7.131.000 binnengekomen aan geld, gestort via de Nederlandse Bank, de postcheque en girodienst, en aan contanten. Met gulzige leugen drinkt deze kleine meid uit een beker chocolade. Ze morst op c uniform van soldaat Francois van der Velden uit Den Haag. liet meisje merkt het niet, de soldaat ook niet. Wat doel het er ook toel Hoe hel meisje heet, weet n niet. Ze kan vijf jaar zijn, ook vier. Plotseling stond ze in de Ahoy-hal in Rotter dam. Ze was gevlucht voor dat vreselijke water. Helemaal alleen. Waar haar vader en moedor zijn weel ze niet. Leven ze nog? Of zijn zij omgekomen? Hel is niet te zeggen Maar hier voelt ze zich weer veilig, evenals zovele andere kinderen, ook verlangend uitziend naar vaders of moeders. Die eveneens boven die ver schrikkelijke watermassa's zaten te wachten op daken en in bomen. Velen vergeefs...... Het aandeel van de bondgenoten In de Eerste Kamer heeft de mi nister van Oorlog en Marine uiting gegeven aan de erkentelijkheid van de regering voor de hulp. welke door de bondgenoten wordt verleend bij het reddingswerk en de leniging van de nood in de rampgebieden. Deze hulp werd reeds Zondag aan geboden en in dank aanvaard. De Amerikanen helpen met amphibische voertuigen bij evacuatie en bij het herstel. Franse troepen nemen met motorvlotten aan het reddingswerk deel. terwijl ook de Denen met mo- tervletten zijn ingeschakeld. Voor al deze hulp, aldus de minis ter, waarvan uiteraard niet meer dan een vluchtige opsomming kan wor den gegeven, is de Nederlandse reee- rine de bondgenoten van har'e dank baar. De Amerikaanse soldaten die bij het reddingswerk betrokken zijn staan onder het bevel van de terri toriale bevelhebber-generaal Buur man van Vreden. Minister Staf heeft uiting gegeven aan zijn grote waar dering voor wat de militairen in alle rangen hebben gepresteerd en nog oresteren. De minister sloot zich aan bij de hulde, welke door de woord voerders in de Eerste Kamer aan de militairen was verleend. Drie soldaten en twee leden van het Marinepersoneel worden vermist. De minister gaf een uiteenzetting omtrent de organisatie van de mili- tare hulpverlening. Terstond na de eerste mededelingen heeft de mili taire bevelhebber in Brabant de eer ste maatregelen getroffen. Daarop is de order van de chef van de gene rale staf tot onmiddellijke terugroe ping van verlofgangers gevolgd. De omvang van de overstroming kon men toen nog niet overzien, maar Zondag om twaalf uur kon het hulp- verleningswerk reeds ter hand wor den genomen. De militaire hulD onder bevel van de territoriale bevelhebber bepaalt zich uitsluitend tot het verlenen van medewerking. De organisatie van de bijstand is geheel in handen van de burgerlijke autoriteiten. De minister, die de grootste waardering had voor het optreden van marine- en.lucht strijdkrachten, deelde mede dat tegen militairen, die aan de lastgeving geen gevolg hebben gegeven, maatregelen zullen worden getroffen. De ministers van Justitie en van Binnenlandse Zaken delen mede. dat ter versterking van de rijkspolitie in het rampgebied ongeveer 1000 man rijkspolitie uit het niet getroffen deel des lands zijn opgeroepen. Van dit aantal bevinden zich reeds 650 man in het rampgebied, terwijl de overige gereed staan om naar behoefte te worden ingezet. Mocht blijken, dat de rijkspolitie in het rampgebied nog verdere verster king nodig zou hebben en deze niet meer gevonden zou kunnen worden in de rijkspolitie in het overige deel des lands, dan zal aanvulling plaats vinden uit de gemeentepolitie. Daar toe zullen dan tijdig in overleg tussen de departementen van Justitie en van Binnenlandse Zaken aanwijzin gen worden gegeven, zodat zelfstan dige aanbiedingen aan de noodge bieden uit gemeenten met gemeente- oolitïe hoezeer de goede bedoeling daarvan wordt gewaardeerd in het be'sms van de goede g""o van zake" •Thterweo-p dienen te blüven HOGERE DIJKEN NOODZAKELIJK Het gevaar is nog lang niet voorbij, aldus dr. ir. Van Veen, hoofdinge nieur van de Rijkswaterstaat, die gisteren een vlucht boven de getroffen gebieden maakte met een veertigtal diplomaten. Elke stormachtige wind houdt nieuwe gevaren in en dat be tekent, dat aan de boerderijen en hui zen, die nog niét zijn bezweken, nog meer schade zal worden toegebracht en de materiële verliezen nog groter zullen worden. Op dit ogenblik richt zich alles op de redding van de bevolking. Daarna zal eerst een begin kunnen worden gemaakt met het herstel van de dijken In zijn toelichting zei de heer Van Veen, dat men het overstroomde ge bied moet zien als een kunstmatig gebied, dat door de aanleg der dijken werd gewonnen. Men verwachtte vroe ger, dat. iets dërgelijks als thans het geval is, maar eens in misschien 500 jaar zou kunnen voorkomen en later, dat een dergelijke vloed maar eens in de 350 jaar mogelijk zou zijn. Het water kwam thans echter hoger dan ooit tevoren. Men zal dus meer moe ten doen. Hij gewaagde van de plannen, die er voor deze ramp bestonden, tot een grote af dij king. Wil men het water eruit houden, dan zal men het land geheel van de zee moeten afsluiten, met uitzondering van de Nieuwe Waterweg en de Schelde. Groot gevaar bezivoren Als de dijk ten Westen van Rotter dam, de Schielandse Hoge Zeedijk, was doorgebroken, dan zou de ramp nog geweldiger afmetingen hebben aangenomen, zo deelde hij mee. Het gebied rond Rotterdam ligt nog lager dan het overstroomde. Deze dijk be gon het op één punt te begeven. Er is toen met man en macht gewerkt om het gat te dichten. Alles werd aan gesleept wat maar gepakt kon wor den. Er kwamen schepen met zand, er was een ploeg van 300 militairen Zondag algemene gedenkdag De Nederlandse regering deelt het volgende mede: In verband met de ramp welke Nederland heeft getroffen hebben de gezamenlijke kerken besloten a.s. Zondag in de kerkdiensten op Ie roepen lot bijzondere verootmoe diging, tot gebed en tot offer. H.M. de Koningin zal zich om t uur op die dag door de radio tol ons volk richten. De programma's der omroepver enigingen zullen het stempel dra gen van herdenking van en bezin ning op hel geleden leed. De regering spreekt de verwach ting uit, dat algemeen in het open bare leven met het bijzondere ka rakter van deze Zondag rekening zal worden gehouden. Militaire slachtoffers 's-GRAVENHAGE. 5 Febr. Offi cieel wordt medegedeeld, dat in het noodgebied sinds Zondag wordt ver mist de dpi. soldaat J. E. Willemsen. afkomstig uit Didam. Ten gevolge van een ongeval tijdens de hulpver lening is op 4 Februari te Oude Tonge overleden de dpi. korporaal L. N. van Polanen. In totaal zijn thans van de Konink- 'ijke Landmacht twee militairen om het leven gekomen. Drie worden ver- m'afc Ontstellend Indrukken der diplomaten? Zij zijn alle dezelfde. „Ontzettend „verschrikkelijk"„dat had ik me niet kunnen voorstellen", „het is nog veel erger dan het beeld, dat ik me reeds bij Dordrecht of in Noord-Brabant persoonlijk had ge vormd". Wien wij het ook vragen, de Franse ambassadeur of de Canade se, de Zuid-Afrikaanse of de zaak gelastigde van Pakistan, de gezant van Denemarken of de ambassade raad van België, de gezanten van landen als Argentinië, Venezuela en Brazilië, zij zijn zeer diep onder de indruk. De Ierse gezant, mrs. Jos. McNeill, de enige vrouwelijke diplomaat uit zich allereerst over hot ontzaglijke leed van de getrof fen bevolking, een leed, dat nog lang niet is te overzien. Er wordt gesproken over het einde van de Marshall-hulp aan ons land. Het eerste, dat zich met alle kracht en opofferingen zo had hersteld, dat daarvan kon worden afgezien. Ne derland stapte als het ware uit de boot. Thans deze slag. Men is er zich van bewust, dat ons land op de een of andere wijze weer in die boot zal moeten terugkeren, want het herstel van Nederland is ook een deel van het Europese herstel. aan het werk en men zou zelfs een kerkgebouw hebben laten springen, om dichtingsmateriaal te hebben, als men dynamiet bij de hand had gehad. Want als deze dijk het begeven zou hebben, dan zou een groot gebied van Zuid-Holland en van Noord-Holland zi.jn overstroomd. Den Haag zou ge spaard gebleven zijn, omdat het op duinzand ligt. Dat zou betekent heb ben, dat drie millioen mensen gevaar zou hebben gelopen, in dit dicht be volkte gebied van ons land. Men is er echter in geslaagd de diik Zondag nog te redden. Het is niet mogelijk overal de dij ken te verhogen en te versterken. Van ouds zijn vele steden op de dijken gebouwd. Zo kan men onmogelijk Dordrecht geheel gaan verwijderen. Men moet het dus in een andere rich ting zoeken. Vrijwel alle dijken zijn door het water overspoeld. Daardoor werden de dijken aan de binnenzijde weggeslagen en dat leidde tot dijk- A lies verloren Men kan zeggen, dat 300.000 inwo ners alles hebben verloren. Een mil lioen mensen is in nood. Hij hoopte, dat de dijken deze zo mer hersteld kunnen zijn. Na een of twee maanden kunnen de gebieden weer drooggemalen zijn. Men kan thans sneller werken dan onmiddellijk na de oorlog, omdat men thans weer beter geoutilleerd is en veel hulp kan verwachten. Hoe het met de land bouwgronden zal zijn. kan thans nog niet worden gezegd. Veel hangt er van af. of er veel vers water in de gebie den is. Dat kan de verzilting tegen houden. In vroegere jaren waren er zeven jaren nodig wilde men het zout eruit hebben. Thans gaat dat met de hulomiddelen vlugger. Als dit alles zou ziin samengegaan met de vloed van de Riin, dan zou het hoüeloos voor het hart van Holland ziin geweest. Maar ongetwijfeld zullen wii het land terugwinnen, zo ant woordde hij op de vragen van am bassadeurs en gezanten. Het. kleine land zal zinh wppr pront tnno-n' ADVERTENTIETARIEF: Bij vooruit betaling: Per mm. 14 ct. (min, 20 ram.) Ingez. Med. 3 x adv. prijs. „Brie ven onder no." of „Adres Bureau" 20 ct. extra. Kantooruren: 812.30 en 2—6 uur. Zaterdags van 812.30 uur. KENCEL0SCH DAGBLAD DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 ABONNEMENTSPRIJS: Bjj vooruit betaling: Per week 47 ct. Per kwartaal ƒ6.10. Losse nummers 13 ct. Bureau: Nieuwstraat 36. Hengelo (O.). Telefoon Directie en Redactie 2303. Telefoon Administratie 2304 Postgiro 481431. 12e JAARGANG No. 30 - 8 PAG. Het gevaar nog niet voorbij

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1