9575 K.V.P. in de Eerste Kamer over humanisme Bakermat van Pax Christi Vrijman geeft toe de Senaat te hebben misleid Een militair verdronken Gaat Tsjang Kai Tsjek China bombarderen? Met Amerikaanse vliegtuigen Hulpverlening geeoërdï neerd Hoe is Frankrijk? Gelijkstelling kleuteronderwijs is volstrekte eis Donderdag 5 Februari 1953 l'agina 'i Belgische Senaat deelt in onze route Van onze parlementaire redacteur) Bij de aanvang van de avondvergadering van de Eerste Kamer las mr Jonkman een telegram voor van de heer Paul van Struyen, de voorzitter van de Belgische Senaat, waarin uiting wordt gegeven aan het medeleven van dit college met de ramp, die Nederland heeft getroffen. Mr Jonkman nam, namens de Kamer, met grote erkentelijk heid van dit telegram kennis. De Senaat maakte deze avond nog een aanvang met de behande ling van de begrotingen van „Oor log" en „Marine". De heer Ruys de Beerenbrouck (K.V.P.) om lijnde in zijn rede het standpunt van de K.V.P.-fractie ten aanzien van het humanisme en meer in het bijzonder ten aanzien van de door de minister genomen maat regelen. Zijn indruk was, dat de bewindsman, hoewel uitgaande van de christelijke beginselen, toch in een onbewaakt ogenblik is gecapituleerd voor de druk van de zijde van het humanisme. Met waardering had hij kennis geno men van de poging van de be windsman om zijn beleidsfout goed te maken door alsnog be perkingen aan te brengen. Bevre digd is zijn fractie echter niet. Zij kan hoogstens aanvaarden, dat het humanisme gelijk behandeld wordt op het niveau van de thuisfronten. Maar in het vlak van de kerken kan er geen ge lijkheid zijn. Bezwaar tegen de door de minister genomen maat regelen is, dat sprake is van ge- lijkstelline met de kerken of van het verlenen van faciliteiten, die de andere thuisfronten niet heb ben. Brief van Vrijman aan Eerste Kamer. De zaak-Vrijman kreeg gister middag in de Eerste Kamer nog een vervolg. Zoals bekend kwam de Eerste Kamer vorige week tot de conclusie, dat de heer Vrijman haar onjuist had voorgelicht ten aanzien van zijn activiteiten in de bezettingstijd. Mr. Wendelaar, de voorzitter van de commissie Twee vermist Tijdens de hulpverlening aam slachtoffers van de watersnood is op 1 Februari de dpi. soldaat E. Kasan legernT. 260724240 van het regiment zware luchtdoelartilerie Waalhaven nabij Klundert ten gevolge van verdrinking om het leven gekomen. Hij was afkom stig uit Amsterdam. Bij dit ongeval zijn twee mili tairen van netzelfde onderdeel vermist. Het zijn de dpi. soldaat N. F. Berg, legernr 310401011, afkom stig uit 's Gravenhage en dpi. soldaat A_. Zwarts, legernummer 310501440 afkomstig uit Delft. DE „FAUSTUS" Staat vraagt schadevergoeding Naar wij vernemen zal de staat der Nederlanden dezer dagen de dagvaarding uitbrengen aan de Panamese rederij, die eigenares is van de „Faust.us". die in de nacht vam 6 op 7 November jl. in Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland is vergaan. Het be stuur van deze rederij bezat twee schepen, waaronder de „Faustus". Het andere schip is in Januari jl. verkocht. De eige naren van deze rederij schijnen Grieken te zijn en wonen in Engeland. De staat vordert nader vast te stellen schadevergoeding wegens het stukvaren van de dijk en het wegwerken van het wrak. Meer Rijkspolitie naar rampgebied Ter versterking van de Rijks politie in het rampgebied heb ben de ministers van Justitie en Binnenlandse Zaken ongeveer duizend man Rijkspolitie uit het niet getroffen deel des lands op geroepen. Van dit aantal bevinden zich reeds 650 man in 't rampgebied, terwijl de overige gereed staan om naar behoefte te worden in gezet. Een ambulance voor de slachtoffers De Volkswagenfabrieken heb ben door hun vertegenwoordiger in Nederland een volkswagen ambulance aangeboden aan de minister-president dr. W. Drees. De ambulance is onmiddellijk in gezet in de noodgebieden. VLUCHTELINGEN AANMELDEN De gemeenten in Nederland, die evacué's hebben opgenomen, moeten alle gegevens over deze vluchtelingen doorzenden naar de Rijksinspectie van de Bevol kingsregisters in Den Haag. De ze inspectie is gevestigd Heeren gracht 3 telefoon 183480, Ken getal K 1700. Voor niet automa tische interlocale gesprekken: letters EEE. Waarschijnlijk kan deze inspectie inlichtingen geven voor de hereniging van uit elkaar geraakte gezinnen. voor de verzoekschriften, las nu een brief van de heer Vrijman voor, waarin hij nu ook zelf be kent, dat hij de Senaat tijdens het onderzoek misleidde. In deze brief zegt de heer Vrij man, dat de strafoefening, die de Eerste Kamer vorige week op hem toepaste, hem pijnlijk heeft getroffen. Hij erkent echter, dat deze strafoefening terecht was. Als verklaring voert hij aan, dat het naar zijn gevoel, aan hem be dreven onrecht de oorzaak van de geconstateerde dwalingen is geweest. In de bezettingstijd zag hij zijn laatste hoop op herstel in rechten in rook vervliegen en dit bracht hem tot de activiteiten in de bezettingstijd. Mr. Wendelaar wilde deze ruiterlijke bekentenis waarderen. BOUDE WIJN NAAR RIVIERA NICE, 4 Februari Koning Boudewijn van België is heden voor een verblijf van ongeveer tien dagen aan de Franse Rivièra aangekomen. Hij werd vergezeld door zijn vader, ex-koning Leo pold en diens gemalin, de prin ses van Rethy. Jeugdige inbrekers zwaar gestraft De Maastrichtse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak te gen drie jongelui, die door op windende films van de kook ge bracht, zich hadden schuldig ge maakt aan een inbraak in de ma gazijnen van Vroom en Drees- mann in de late avond van 8 op 9 December j.l. Daarbij roofden zij voor een waarde van 2500 góederen. De hoofddader, de 17- jarige loopjongen A. H. van L., die vroeger bij V. en D. in dienst was en de inbraak had opgezet, werd conform de eis tot ander half jaar jeugdgevangenis veroor deeld. Zijn mededader, de 18- jarige stoffeerder F. H. S. en de 24-jarige timmerman F. H. V., die bij de inbraak op de uitkijk had gestaan, werden veroordeeld tot eén jaar, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Tegen hen was de eis eveneens anderhalf jaar jeugdgevangenis geweest. WASHINGTON, 4 Febr. De democratische Senator Fullbright heeft heden in een interview het denkbeeld geopperd, dat de V.S. de Chinese Nationalisten op For mosa van vliegtuigen zullen voorzien om communistisch China te bombarderen zoals Rusland de communisten in Korea van vliegtuigen voorziet. Tezelfdertijd verdedigden an dere leden van het Congres het bevel van Eisenhouwer aan de zevende vloot om de nationalis ten de vrye hand te geven voor aanvallen op het Chinese vaste land, tegen de Britse critiek hierop. De Republikeinse Senator Coo per verklaarde te vrezen, dat de UNO niets zal doen dat doeltref fend is om een einde aan de oorlog in Korea te maken. „De Engelsen vinden het niet aangenaam, maar wij moeten in deze aangelegenheid naar eigen inzicht handelen", zei Cooper. „De maatregel van President Eisenhower is de minst gevaar lijke stap, die wij op dit ogen blik kunnen doen met uitzicht op enige verlichting in Korea". Fullbright betoogde dat het de Chinese nationalisten indien de VS hun bombardementsvliegtui- Sen zouden overdragen en zou elpen piloten voor hen op te leiden, misschien mogelijk zou zijn, aanvallen te doen op de verbindingslijnen van communis tisch China. Hij wees er op, dat de Russen de Chinese commu nisten in Korea vliegtuigen leve ren en piloten voor hen opleiden en verklaarde. „Er is ongetwij feld een precedent voor een overeenkomstige handelwijze van onze zijde". De Britse Minister van Buitenlandse Zaken, Eden, heeft gisteren in het lager- Moedige redding in de nacht Rubberboten aan lange touwen In de nacht van 3 op 4 Febr. is op Schouwen en Duiveland een aantal mensen van het dak van een huis gered door het stoutmoedige optreden van een reserve-kapitein-vlieger van de luchtmacht, die met een sport- vliegtuig drie rubberboten af wierp tijdens 'n moeilijke vlucht in het duister. Deze reserve-officier, de heer J. Hoekstra, stelde zich met zijn Fairchild-vliegtuig beschikbaar voor reddingswerk op punten, waarvan bekend was, dat zij tot de zgn. noodadressen behoorden. Hij voerde drie rubberboten mee, voorzien van lange touwen, die hij tussen 2 en 5 uur Woensdag ochtend met succes heeft kunnen neerlaten. De lange touwen ge bruikte hij om verbinding tot stand te kunnen brengen tussen de mensen op het dak en de reddingsboten, die in de nabij heid in het water terecht kwa men .Dank zij deze touwen kon den de in nood verkerenden de boten naar zich toe trekken en deze vervolgens gebruiken om zich van hun benarde positie te Verwijderen. „WATERSNOOD 1953" Extra uitgave Dank zij medewerking van alle zijden zal een speciale uitgave verschijnen van de Vereniging ter Bevordering van de belangen des Boekhandels, getiteld „Wa tersnood 1953". Men kan zich nu reeds op het (binnen 14 dagen a 3.50 in de handel komende) boek laten inschrijven bij elke boekhandelaar. Van de eerste oplage wordt een bate van ca. 175.000 voor het Rampenfonds verwacht. huis gezegd, dat Eisenhowers bevel aan de vloot „ongeluk kige politieke terugslagen zal hebben zonder dat daar even redige militaire voordelen te genover staan". Het democratische lid van het huis van afgevaardigden, Ri chards, voormalig voorzitter van de commissie voor buitenlandse aangelegenheden uit het Huis van Afgevaardigden, merkte op: „De Engelsen proberen slechts Hongkong en hun commerciële belangen in China te redden. Hoe eerder zij zich er van be wust worden, dat dit zelfbedrog is. hoe beter." Van leger en marine De Commandant Zeemacht Ne derland heeft zich gistermorgen in Den Haag met zijn staf ver voegd bij de Nederlandse Terri toriale Bevelhebber en diens staf, teneinde de coördinatie en samen werking te versterken. Tot nu toe werkte de staf van Commandant Zeemacht Nederland van Den Helder uit en waren bij de staf N.T.B. liaison-officieren van de Koninklijke Marine geplaatst. Deze maatregel houdt verband met het feit, dat het vaarklaar maken van schepen en het diri geren van schepen en personeel van Den Helder uit thans groten deels zijn beslag heeft gekregen. Anderzijds heeft hierdoor het voor de hulpverlening ingezette varend materieel thans een der gelijke omvang aangenomen (42 oorlogsschepen en 100 motorsloe pen en -vletten), dat door nau were coördinatie een groter re sultaat kan worden verkregen, j D-trein bij Luik ontspoord De D-trein van Basel naar Am sterdam via LuikMaastricht is 20 km voor Luik ontspoord. Er zijn geen doden of zwaar gewon den, wel werden enige reizigers licht gewond. Of zich hieronder Nederlanders bevinden, is nog niet bekend. De reizigers van de ontspoorde trein zijn per extra trein naar Nederland vervoerd. DRIE MILLIOEN SIGARETTEN De gezamenlijke Nederlandse sigarettenfabrieken hebben een hoeveelheid van 3.050.000 sigaret ten aan het Ned. Rode Kruis ter beschikking gesteld ten behoeve van de slachtoffers. Naar wij vernemen zal de bond van politie-ambte- naren in Nederland tot bescher ming van dieren op 22 en 23 April het jaarlijkse congres hou den in Leiden; heeft de nieuwe Nederlandse ambassadeur in Bonn, de heer A. Th. Lamping, zijn geloofsbrieven aan president Heuss aangeboden; zal de beurs voor meubelen en woningtextiel, welke a.s. Maan dag te Utrecht wordt gehouden, wel doorgaan. Het gironummer van het Nationale Rampenfonds is 9575Den Haag. Ook aan de bureaux van onze krant kan men gel den storten of per giro of postwissel overmaken. Alle binnengekomen gif ten zullen wij iti dit blad verantwoorden en aan stonds overmaken aan het Rampenfonds. Zes maanden voor plunderaar De politierechter te Rotterdam heeft gistermiddag een 26-jarige timmerman uit Rotterdam, we gens plundering van drie jassen, enige dagen geleden gepleegd in Ahoy-hal te Rotterdam, veroor deeld tot 6 maanden gevangenis straf. De officier van Justitie, die eveneens zes maanden had ge- eist, zei, dat het hem speet niet meer te kunnen eisen tegen deze man, voor wie iedere kwalifica tie te gering is. Drie beroepsmilitairen gedegradeerd Op Walcheren hebben een be- roepssergeant-majoor en twee beroepssergeanten zich met grove veronachtzaming van hun plicht onttrokken aan de hulpverle ningswerkzaamheden. waarvoor zij waren ingezet. Zij zijn on middellijk gedegradeerd. PAUS ZENDT SPECIALE AFGEVAARDIGDE Z.H. de Paus heeft vandaag Mgr. Lambertini. auditeur bij de Pauselijke Nuntiatuur te Parijs aangewezen in België en Neder land kennis te nemen van de grote nood en na te gaan on welke wijze de Heilige Stoel nog zou kunnen helpen. Coventry geeft ook lnilp aan Nederland De gemeenteraad van de in de jongste oorlog' zo zwaar getroffen Engelse stad Covetry heeft beslo ten een bedrag van 3000 pond sterling (30.000 Nederlandse gul dens) aan de Nederlandse rege ring te zenden ter leniging van de nood onder de slachtoffers van de stormramp. 6000 pond werd bestemd voor de slachtof fers van de ramp in Engeland. cm) In de reeks artikelen die ik schreef over Frankrijk en de problemen die men zich daar stelt en die men ook ge deeltelijk tot een oplossing heeft gebrachtkan ik onmo gelijk voorbijgaan aan hetgeen in dat land icerd onder nomen voor de bevordering van de vrede door de voor bereiding van de Katholieke opvattingen daaromtrent onder de bevolking. Ik wil dit doen door nader in te gaan op een concrete uitwerking van de vredes-gedachte, na een Frans initiatief ontstaan en hoe dit werk van een nationaal ondernemen gegroeid is tot een stroming van internationale allure. Deze groei en verbreiding is dusda nig, dat men met recht kan spreken van een vredes-,,be- tvegingen dat deze kan worden gezien als een „bewe ging van de Kerk". „Wij willen voor deze „activiteit" die reeds in zo tal van landen geleid heeft tot een aaneenslui ting van de Katholieken in een vredes-formatie (Frankrijk, Duitsland, Zwitserland. Luxem burg, Saargebied, Nederland, België, Engeland, Canada) onder de naam Pax Christi, een enkel zeer tekenend historisch feit noe men, dat aanleiding werd tot het ontstaan daar van. Toen mgr. Pierre-Marie Théas, bisschop van Tarbes en Lourdes, om wille van het verzet gedeti neerd was in de beruchte gevan genis van Compiègne, kreeg hij de ingeving om de H. Mis, die hij bij hoge uitzondering mocht lezen, op te dragen voor de be zetters en onderdrukkers. Deze daad van Christelijke vergevings gezindheid en heldhaftige naas tenliefde en tevens het feit. dat de Duitsers tegenover de Fran sen hun misslagen wilden erken nen, was het begin van het ont staan van de Pax Christi bewe ging. Deze geestesgesteldheid, dit vrede brengen van uit de Chris telijke levensopvatting, is de karakteristiek geworden van de Pax Christi beweging. Dat is ook haar onderscheid met andere vre- des-bewegingen die een directe politieke vrede beogen. Het is met de Pax Christi zodanig, dat de geest van vrede waarmede het gehele Christendom door desemd is, door Pax Christi in deze tijd heel in het bijzonder naar voren komt, in gebed, stu die en actie van de Katholieken. Men maê dit wellicht vergelijken met de sociale beweging, gewekt in harde arbeid door noeste wer kers, welk actie gestuwd en be krachtigd werd door de pause lijke encyclieken. Als zijnde een „beweging van de Kerk" is in de statuten be paald, dat het voorzitterschap van Pax Christi in handen is van de bisschop van het land. Het inter nationale voorzitterschap wordt thans uitgeoefend door kardinaal Feltin van Parijs, die één van de grootste promotors is van de Pax Christi beweging, welke hij in groots opgezette voordrachten zoals in Parijs, Rijssel en Brussel heeft bekend gemaakt en aanbe volen. Bij gelegenheid van zijn benoeming tot kardinaal heeft de Paus als een zeer fijngevoelige geste voor hem als titel-kerk gekozen de Santa Maria Delia Pace. Bij die gelegenheid heeft de kardinaal ook over Pax Chris ti gesproken en zijn mening ge zegd over de plaats van Pax Christi te midden van de vele vredes-bewegingen „Wanneer er nu een beweging Pax Christi is, dan is de reden daarvan niet, dat er zich een communistische actie ontwikkelt rondom het vredes- probleem; Pax Christi is geen instrument om er strijd mede te voeren. Haar actie is een posi tieve actie, welke voortvloeit uit de leer en de taak van de Kerk. Pax Christi wil over de grenzen heen de daadwerkelijke eenheid van de Katholieken herstellen teneinde deze teruggevormde horizontale Katholiciteit in dienst te stellen van de wede in de wereld." Hoe is het toch mogelijk ge weest, dat dit alles zo snel is uitgegroeid, zo ver over de gren zen. In zijn laatste vastenbrief gaf Kardinaal Feltin daar de verklaring van: „Ik kom (op Pax Christi) terug, omdat ik er van overtuigd ben, dat hier de inspi ratie van de H. Geest werkt. Zij uit zich door het vreemde feit, dat men, ondanks het haast to taal ontbreken van propaganda en alleen met behulp van een or ganisatie, die'nog in de kinder schoenen staat, tezelfder tijd in alle landen, zowel bij Bisschop pen, als bij priesters en leken, Er is werk voor de schoolbesturen en voor de school raad. Er dient contact te zijn met de ouders, die zich in de stad vestigen of gaan verhuizen. Hier is werk voor actieve Garde-afdelingen en werkverbanden van de Ka tholieke Actie in de parochies. De oudercomité's kun nen zicli hier verdienstelijk maken. Propaganda voor de Katholieke school in het Eeuwfeestjaar is dringend no dig. De ouders van de tot de leerplichtige leeftijd geko men kinderen moeten reeds weten, waar zij hun kind op de Katholieke school kunnen plaatsen, voordat 't bericht van de gemeente komt en Volksonderwijs op pad gaat". (dus procentische achteruitgang) van het Bijzonder, speciaal ook van het katholieke onderwijs. Vast moet voor ons staan, dat het volstrekt noodzakelijk is onze propaganda te stellen tegenover de neutrale." De heer Derksen vraagt zich af of hier niet een taak ligt voor de plaatselijke afdelingen der K.O.V. Er bestaat door een veel heid van activiteiten gevaar, dat de propaganda voor de katho lieke school op de achtergrond raakt. Naar aanleiding van de me thode, die door „Volksonderwijs" wordt gevolgd, om de kinderen via de Openbare kleuterschool aan de neutrale lagere school te binden, zegt de voorzitter der K.O.V.: „De strijd voor de katholieke school mag niet pas beginnen bij de Lagere school, zij moet aan vangen bij de kleuterschool. Tot nog toe is dit een plaatselijke aangelegenheid en de actie zal dan ook plaatselijk moeten ge schieden. Immers, er is geen lan delijke regeling voor het kleuter onderwijs en lang niet overal Katholieke school moet gepropageerd worden Werk voor parochiële actie-kernen Dit schrijft de voorzitter van het Katholiek Onder wijzers ver bond, de heer J. Derksen, in het Kath .Schoolblad, naar aanleiding van een actie voor de Openbare school, welke door de Haagse Propaganda-Centra le van Volks onderwijs wordt gehouden. „Voor alle grote steden moet dit woord doorklinken en door allen worden gehoord of ver staan. Hier ligt een werk voor de parochiële actiekernen. Ook on derwijzers en onderwijzeressen zullen zich van dit werk niet af zijdig mogen houden. Er is in het jongste verleden veel gesproken over de groei van het openbaar en de relatief geringere groei zijn de omstandigheden gelijk." „Maar zeer binnenkort komt het wetsontwerp voor het kleu teronderwijs aan de orde. Vol komen gelijkstelling van Open baar en Bijzonder kleuteronder wijs moet gezien ook de prac- tijk van de propaganda voor de Openbare school als een vol strekte eis worden gesteld." Scheepstij dingen Almdijk 4 Febr. van Galveston te R'dam; Alanti Buenos Aires/ R'dam 3 Febr. 290 mijl Z, Bahia/ Ilheos; Aludra 3 Febr. van R'dam naar Bremen; Bennekom 3 Febr. van Corral bij Talcahuano; Bo naire A'dam/W. Indië 3 Febr. 910 mijl W.Z.W. Madeira/Barbados; Esso Den Haag (t) Aruba/R'dam pass. nacht 3/4 Febr. Mona-eil.; Fairsea Sydney/A'dam 4 Febr. 195 mijl O.t.Z. Malta; Ganymedes 3 Febr. n.m. van New York te Port au Prince; Hermes 3 Febr. van R'dam naar A'dam; Indra- poera R'dam/Tj. Priok 3 Febr. in Golf van Suez/Aden; Japara (Krl) 2 Febr. van rede Singapore te Singapore: Joh. van Olden- barnevelt A'dam/Priok pass. 3 Febr. Kp Tenez/Pt Said: Kota Inten 4 Febr. v.m. van Port Ar thur te New Orleans; Maasdam Havana/New York pass. 3 Febr. Key West: Prins Frederik Hen drik Valencia/R'dam 3 Febr. v.m. Gibraltar gepass.; Rijndam New York/R'dam 3 Febr. 750 mijl W. Valencia/Cobh; Tiba 3 Febr. van Buenos Aires te R'dam; Tjibadak 1 Febr. van Honkong naar Sibu; Tjipanas 2 Febr. te Kobe; Tji- dondok 31 Jan. van Tj. Priok naar Semarang; Tjiwangi 2 Febr. van Hongkong naar Singapore; Veendam R'dam/New York 3 Febr. 190 mijl W. Landsend/ Halifax; Willemstad Cristobal/ A'dam 3 Febr. 450 mijl Z.W. Flores/Southampton; Winterswijk R'dam/Cuba pass. 3 Febr. Finis- terre/Havanna; Zuiderkruis Kaap stad/A'dam 3 Fber. 180 mijl Z.W. Kp Palmas/Las Palmas. onder intellectuelen, zowel als in de arbeiderswereld, oproepen hoort', sympathiebetuigingen ver neemt en aanbiedingen krijgt om samen te werken. Deze spon tane „symphonie", waarvan het lied opklinkt, zoals een naderbij komend gedruis, kondigt, als on der de stuwing van een onzicht bare dirigent, een hoofdthema aan, klaar om te domineren. Christenen, hoe zoudt gij onge voelig kunnen blijven voor deze melodie, die van boven komt en hoe zouden wij onze stemmen laten zwijgen in deze harmonie die zich aan ons voorstelt? Ook in Nederland Ook in Nederland heeft Pax Christi gehoor gevonden. Na enige tijd van voorbereidend werk, is men gekomen tot het in brede kringen lanceren van deze beweging. Door bedetochten van enkele dagen (Roermond, Den Bosch, Amersfoort) die contact brachten met de bevolking (in de gastvrije woningen waar men de pelgrims onderdak aanbood) en door openbare bijeenkomsten, kon de vredes-boodschap van Christus worden doorgegeven En vorig jaar heeft Mgr. Alfrink het voorzitterschap van Pax Christi aanvaard. Nu ik dit schrijf zijn mijn ge dachten nog bij dat weekend op de Hemelberg in Arnhem, Za terdag en Zondag j.l., waar mej. dr. Klompé de besprekingen in leidde met een beschouwing over de wereldsituatie met betrekking tot de vrede en waarbij zij haar visie gaf op de taak die Pax Christi bij het vredeswerk zou kunnen vervullen ter verbete ring van de hachelijke toestand waarin de samenleving zich thans bevindt. In een onverwacht groot aantal waren de Pax Christi- vrienden van Nederland aanwe zig om zich gezamenlijk te bera den over hun taak in dienst van de vrede. Pax Christi, uit Frankrijk naar ons toegekomen, zal ook in Ne derland zo moeten worden dat zij de man in de straat vertelt hóe de Kerk over de vrede denkt. Een tournee van 14 dagen in de aanstaande vastentijd door Ne derland van de pionier van Pax Christi in Duitsland. Pater Man fred Hörliammer O.M. Cap, zal er toe bijdragen om aan de vre- desgedachte zoals deze door Pax Christi wordt bevorderd nog veel meer bekendheid te geven. En op 29-31 Mei zal Pax Christi de vredesgedachte gaan verbreiden op de grote sterbedevaart naar Bergen op Zoom. Mej. Klompé sprak over het feit,- dat twaalf ongeletterde mannen het Christendom in de wereld hebben verbreid. Wij moeten ons vredes-werk dan ook zien als een olie-vlek, die van zelf groter wordt. Dit zal moge lijk zijn door onze levenshou ding, onze verhouding ten op zichte van onze naaste, door een mentaliteit waarin de verant woordelijkheid ten opzichte van anderen medespreekt. Een ogenschijnlijk gering ini tiatief in een gevangenis heeft kan gezien uit te breken en te worden tot iets dat ingrijpt in de gedachtemvereld van talloze vol keren. Ook voor dit vredes-werk kunnen we Frankrijk dankbaar zijn. JAN VAN DER PUTTEN Gemeenteraadsverkiezingen in Frankrijk PARIJS. 4 Februari De Franse ministerraad heeft Woensdag bepaald, dat op 3 en 10 Mei a.s. in Frankrijk gemeen teraadsverkiezingen zullen wor den gehouden. Nuchtere kalvermarkt Utrecht UTRECHT. 4 Februari Aan voer 145 stuks. Prijzen 3542,50. Handel flauw. Kaasmarkt Woerden WOERDEN, 4 Februari - Aan voer: 17 partijen: le soort 2.23 2.28 2e soort 2.182.22; extra zware kw. 2.31. Handel matig. Rijst en suikerwaren naar West-Duitsland De invoercommissie van de Bonsdrepubliek heeft 2,3 millioen mark vrijgegeven voor invoer uit Nederland. Daarvan is 1.57 mil lioen mark bestemd voor rijst, 325.000 mark voor suikerwaren, 250.000 mark voor zoetwatervis sen en 150.00 mark voor boek- weitmeel en grutten. In een vergadering der Tweede Kamer gaf minister-president dr. W. Drees gister middag een overzicht van de toestand in de door de watersnood getroffen gebieden. Tijdens de toespraak van minister Drees; juist achter hem minister Beel, verder van links naar rechts de ministers Staf, Al- gera en De Bruyn. Op de achtergrond een kaart van de getrof fen gebieden in zuid west-Nederland.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4