9575 Twee kustvaarders betekenden voor Burgsluis de redding in de nood Minister en Senaat brengen dank aan Leger en Vloot Incidenten langs grenzen van Israël en Jordanië Chinees voorstel „staakt vuren" Humanistisch vraagstuk weer aan de orde 300 Millioen turven staan nog in 9t veen Spanning in het Midden-Oosten Wederzijdse beschuldigingen Pagina 6 Donderdag 5 Februari 1953 AAN BO.ORD VAN DE „OU- j kele schrille*.tonenvan de stoom- DERZORG'%. WOENSDAGOCH- I fluit de met Vele waardevolle en TEND. Toen in de ochtend- bruikbare artikelen geladen Ou- uren van Dinsdag door de radio de dringende oproep van de bur gemeester van Burgh klonk om hulp voor de vele evacué's in zijn gemeente, onder meer in Burgsluis, keek in de kajuit van derzorg en Vertrouwen" binnen voeren. Nog niet zodra waren de schepen gemeerd, of de medici, bestaande uist vier artsen, onder leiding van ,dr. Waldeck van 't Haagse Rode Kruisziekenhuis i uc najuu »au iiaagjt de vlootpredi- I begaven zich met een uitgebreide apotheek op weg naar Haam stede. Naar deze plaats bleken namelijk de uit vele omligende vluchtelingen te zijn overge bracht, in totaal ongeveer 500 personen. En .enkele ogenblikken later trok ds. van der Wall en een Luitenant .ter zee 2e klasse, van Westen en- enkele matrozen er op uit om hulp te bieden, daar waar die mogelijk was en waar die gevraagd werd.Ver behoefden zij niet te gaan, want op nauwelijks 100 meter afstand was men druk doende uit ver schillende woningen de schamele resten van de huisraad op een wagen te laden. Kinderen met oranje sjerp Toch bleef de actie van de marinemannen op deze dag tot hun spijt slechts tot het geringste beperkt. De inwoners van Burg- sluis, van wie van een totaal van 150 mensen, tien de dood vonden 'in de kokende golven van de Oosterschelde, waren n.l. allen naar het naburige Haamstede ge- evacueerd, waar zij de omstan digheden in aanmerking geno de „Ouderzorg" kant, ds. J. J. van de Wall de rond hem geschaarde marine-of ficieren en artsen veelbeteke nend aan. „Dan wordt het Burg- sluis, mannen", zo zeide hij. Een zwijgend knikken was het in stemmende antwoord van de aanwezigen. Burgsluis, inplaats van de oorspronkelijke bestem ming, Zierikzee. Hoe juist dat van deze energieke jonge predi kant gezien was, werd enkele uren later op treffende wijze on derstreept. Toen de „Ouderzorg" zo om streeks een uur in de middag, tezamen met de „Vertrouwen" beide kustvaarders waren des nachts om vijf uur aiit de Rot terdamse Waalhaven vertrok ken Zierikzee bereikte, viel weinig anders te doen, dan zich achter de gestadig groeiende rij van wachtende schepen aan te sluiten. In de haven bleek er namelijk niets meer bij te kun nen, als gevolg van de enorme stroom schepen, die Zierikzee- waarts waren vertrokken. Een en ander deed ons denken aan i men) op prima wijze worden de woorden, die de maritieme): verzorgd. Luitenant van Westen commandant van Rotterdam, de', kon dan ook temidden van deze kolonel J. de Booy, tot ons sprak zo trieste aanblik biedende onder toen wij in het holst van deze '-water gelopen landerijen en hui gure Februarinacht aan boord J van de „Vertrouwen" stapten. „Het wordt een circus daar in Zierikzee. Men beschouwt het als een tweede Duinkerken", aldus de kolonel. „Men vertrekt met vrijwel alle schepen naar Zie rikzee, maar men ziet daarbij over het hoofd, dat de haven van Duinkerken juist eventjes groter was dan die, waarmee Zierikzee het kon doen". Burgsluis Enkele tientallen kilometers verderop, in het Zuidwesten van Schouwen gelegen Burgsluis, waar de schipper de beide sche pen op volle krachten had laten varen, kregen we echter een ge heel ander beeld. In het zwaar beschadigde ha ventje van Burgsluis, lag slechts één scheepje, het eerste, dat sinds de watersnood het Westen van Schouwen-Duiveland had aangedaan. Het was de Sch 11, „Willem Arie", die de eerste hulp van dit zeer geteisterde gebied in de vorm van dringend beno digde medicamenten dekens, enz. voor zijn -rekening had genomen En kort na de aankomst van de Scheveningse treiler, zagen de eenvoudige Burgsluizers opnieuw licht in de voor hen zo donkere dagen verschijnen, toen met en- zen, waar men in de loop van Zondag twee nog in leven zijnde en in oranje sjerp (ter gelegen heid van de verjaardag van Prin ses Beatrix) gestoken kinderen uit de onstuimige watermassa opviste, weinig anders doen dan burgemeester van Citters zijn scheepsruimte aanbieden voor 't vervoeren van getroffenen. Een aanbod, dat uiteraard dankbaar werd geaccepteerd. Zo zullen de „Vertrouwen" en de „Ouderzorg" in de loop van Woensdag elk 60 personen naar beter oorden over brengen. Goede organisatie In Haamstede, dat de grote stroom van vluchtelingen uit Se- rooskerke. Scharrendijke, Noord- welle, Ellemeet en Èlkerzee te verwerken kreeg, heeft men een uitstekende organisatie opge bouwd. Onder de energieke lei ding van burgemeester jhr. R. Roell requireerde men scholen en gebouwen en nien heeft vele par ticulieren ingeschakeld om de uitgewekenen onderdak te bie den. In de landbouwhuishoud- school werd een keuken opge richt om alle mensen van voed sel te voorzien. En het is ook in zijn gemeente, vanwaar con stant de helicopters opstijgen om de in Oosterland en omgeving nog steeds op bomen en daken bevindende mensen op te vissen en in veiligheid te brengen. Van Haamstede uit werd Maandag ochtend van de op de kust ge strande Finse boot „Bore (VI)" ook het eerste contact met Hol land gelegd, uit welke stad thans de militaire verbindingsdienst voeren. met morse en mobilofoon ge heel Schouwen is volkomen van electriciteit verstoken wordt onderhouden. „Een groot pro bleem", zo vertelde de burge meester ons, „vormt echter de afvoering van het gedode vee. Bovendien levert de voeding van de levende have grote moeilijk heden op, als gevolg van gebrek aan voeder en het feit, dat de voederputten onder water staan. Voorts moeten de boeren, wegens gebrek aan emmers, alle melk van de koeien weg laten lopen". „Verwonderd heeft het ons hier wel", aldus de heer Roell, „dat eerst Maandag tegen het middag uur voor het eerst een vliegtuig boven West-Schouwen verscheen en dat het daardoor tot Dinsdag ochtend moest duren, aleer de eerste steun ons van buiten af bereikte. Zijn ambtsgenoot van Renesse, mr. C. F. Lunzingh Tonckens, deelde deze mening. „Men had moeten begrijpen", zo zeide hij, „dat door het lange uitblijven van enig bericht dezer zijds alle contact met de buiten wereld verbroken was en dat de toestand ernstig moest zijn". Overigens is Renesse zelf be hoorlijk gespaard gebleven, dank zij het feit dat dit dorp 4% meter boven de zeespiegel ligt. Wel heeft de buitenkant van de ge meente veel waterschade gele den en is zeer veel vee omge komen. Woensdag zal men via Scharredijke, waar de politie raars heeft ingerekend, probe- Dinsdagochtend enige plunde ren de cadavers per schip af te Paus zendt trein met zuidvruchten Speciaal voor kinderen der getroffen gebieden (Van onze correspondent) VATICAANSTAD, 4 Febr. Nu de omvang van de ramp in Nederland, Engeland en België groter blijkt te zijn dan aanvan kelijk verwacht werd, heeft Z.H. de Paus besloten om in aanslui ting op Zijn gift van f30.000. aan Nederland en op de andere reeds genomen maatregelen ten behoeve van de gezinnen, die van huis en haard .verdreven zijn, nieuwe hulpacties te treffen. Al lereerst is besloten, dat het Pau selijk Hulpwerk een extra trein met zuidvruchten en andere pro ducten zal zenden, hoofdzakelijk bestemd voor de kinderen van de slachtoffers in Nederland en België. Het Pauselijk Hulpwerk heeft verder aan de katholieke charitatieve organisaties in Ne derland, Engeland en België me dedeling gedaan, dat de katho lieke kampen in Italië ter be schikking zullen staan voor de getroffen gezinnen in deze lan den. De Vicaris-Generaal van Vati caanstad, Mgr. Canisius van Lier- de, heeft tot al zijn diocesanen een oproep gericht om in de geest van christelijke naastenliefde en solidariteit te bidden voor de ge- 1 txoffenen en om geld, kleding en andere goederen voor dit doel in te zamelen. Het hoofdbestuur van de Katholieke Actie in Rome is voornemens een medische missie van Italiaanse katholieke artsen te sturen naar de getroffen ge bieden, om de situatie in ogen schouw te nemen en hulpmaat regelen te beramen. Bovendien heeft ditzelfde hoofdbestuur mee gedeeld, dat de katholieken hun giften kunnen zenden aan het hoofdbureau der K.A., Via delle Conciliazione 1 te Rome. Wijers betaalt 9 pet. uit dividendreserve Dank zij de voorzieningen, ge maakt bij de afsluiting van het vorig boekjaar, is 1951-52 afgeslo ten zonder verlies, zo blijkt uit het jaarverslag van de N.V. J. P. Wijers' Industrie en Handelson derneming. De stijgende lijn van de omzetten is voor het eerst sinds de oorlog onderbroken. Wijers behoefde niet mee te doen aan geforceerde liauidaties, maar had zich wel te richten naar de daaruit voortvloeiende af- braakprijzen. Van verkoop met normale winstmarges was dan ook maar zelden sprake. De netto-winst na afschrijvin gen, bedraagt ƒ36.205 (vorig jaar 1.850.117)Voorgesteld wordt dit bedrag uit de dividendreserve aan te vullen tot f 571.680. zodat een onveranderd dividend van 9 pet kan worden uitgekeerd. Als divi dendreserve resteert dan 542.456 De gang van zaken in het per 1 October aangevangen nieuwe boekjaar is belangrijk gunstiger geweest dan in dezelfde periode van het vorig jaar Defensie-begrotingen in Eerste Kamer Minister Staf sloot zich gistermiddag in de Eerste Kamer aan bij de huldedie door alle ivoordvoerders bij het de fensie-debat aan de mannen van leger en vloot teas ge bracht. Drie soldaten en tivee leden van het marine personeel zijn bij de hulpverlening omgekomen of wor den langdurig vermist. Dankbaar toonde de bewindsman zich ook voor de buitenlandse hulp. Amerikanen, Brit ten, Fransen en Belgen nemen aan het reddingswerk deel en steldenevenals het Deense leger, grote hoeveelheden materiaal beschikbaar. Militaire kampen worden voor de vluchtelingen beschikbaar gesteld. In verband hiermee gaan de herhalingsoefeningen, die in Maart voor het 44e regiment gevechtstroepen zouden worden gehoudenniet door. De communist Geugjes mis bruikte dit debat met de poging om zelfs uit de ramp politieke munt te slaan. De gelden voor militaire doeleinden hadden z.i. gebruikt moeten worden om tij dig de dijken te verhogen. En voor het heden wilde hij alle defensie-middelen voor de leni ging van de nood bestemmen. Minister Staf ging op deze op merkingen slechts zijdelings in. Hij stelde vast, dat de regering, los van de defensielasten, voor nemens is om het herstel met kracht te bevorderen, zoals reeds uit de mededelingen van de mi nister-president is gebleken. Verdediging In antwoord op vragen van verschillende kanten, o.a. van Jhr Ruys de Beerenbrouck, KVP, verklaarde de minister nogmaals, dat de Navo-strategie voorziet in een verdediging van het hele Navo-gebied en dus ook van heel Nederland. Met de heer Algra (A.R.) was de minister het eens, dat in het kader van de moderne oorlogvoering vooral de plotse linge overval gevaarlijk is. Over het vraagstuk van het humanisme werd bij dit debat zeer uitvoerig gesproken. De he ren Ruys de Beerenbrouck, KVP en de heer Algra, A R., onder kenden beiden het a-religieuze karakter van het humanisme. De heer Algra (A.R.) bewees zulks met ontstellende voorbeelden, o:a. met een humanistisch gedicht over het Kerstfeest, waarVan ook mr. Wendelaar (V.V.D.), die zich als humanist bekende en zelfs ook mr. in 't Veld (P.v.d.A.) zich distancieerden. Toch zat er verschil in de con clusies, waartoe de heren Algra (AJt.) en Jhr Ruys de Beeren- WEEKSTAAT NEDERLANDSE BANK Saldo schatkist bijna 1 milliard gulden De goudvorraad van de Ned. Bank is deze week onveranderd gebleven op 2149 millioen gul den. Er hebben dus geen omzet tingen plaats gehad van conver- tibele valuta in het gele mate riaal. Daarentegen vertoont de netto deviezenreserve een be hoorlijke stijging, n.l. van 1588 tot 1650 millioen gulden. Goud en deviezen samen bedragen nu 3799 millioen gld. Onder invloed van de ultimo zijn voorschotten in rekening courant met 7 milioen toege nomen en is de biljettencirculatie weer boven de ƒ3 milliard uitge komen. Opmerkelijk is de toeneming van het saldo der schatkist, dat thans bijna 1 milliard groot is. De veronderstelling lijkt gewet tigd, dat deze stijging via afgifte van schatkistpapier afkomstig is van de saldi der banken, die met een gelijk bedrag (circa ƒ60 mil lioen) zijn gedaald ak het saldo schatkist is toegenomen. De geld markt blijft ruim. brouck (K.V.P.) kwamen. De godsdienstige verzorging en wel- zijnsverzorging. De KVP-woord- voerder scheen wel bereid om achter de scheidslijn van de wel- zijnsverzorging een beperkte acti viteit van humanisten voor hu manisten toe te staan uit een oog punt van tolerantie. Zijn bezwaar tegen de door minister Staf genomen bes-lissin- gen was. dat deze verder zouden gaan dan de faciliteiten voor de andere thuisfronten. Minister Staf ontkende zulks echter. Het gaat, aldus de bewindsman, om twaalf humanistische bijeenkomsten per jaar, elk voor 30 man. De bij eenkomsten voor de katholieke en protestantse militairen omvat ten echter voor elk 4000 man. De verblijfsvergoeding van f 1. per dag ontvangen de katholieke en protestantse thuisfronten niet, omdat zij rechtstreeks voedsel uit het naastbijgelegen garnizoen be trekken. De aangelegenheid zal ook in het kabinet nog nader worden besproken. De begrotin gen werden goedgekeurd met aantekening, da-t de communisten tegen waren. Mr. Stikker betuigt deelneming met Britse ramp De Nederlandse ambassadeur in Londen, mr. D. U. Stikker, heeft een bezoek gebracht aan het Engelse ministerie van bui tenlandse zaken, om de deelne ming van de Nederlandse rege ring over te brengen met de ern stige ramp. die het Verenigde Koninkrijk heeft getroffen. OOK DE„RANE" WEER TERECHT Het 1364 b.r.t. metende Zweed se s.s. „Rane" waarvan men drie dagen niets had gehoord, is nu Vlissingen gepasseerd op weg naar Gent. EMMETS Wie door de veenstreken van Zuid Oost Drente rijdt wordt getroffen door het trieste beeld van onafzienbare rijen turf bulten, natgeregeml en ten prooi aan weer en wind. De toestand in het veen is slechter dan hij sinds lange jaren is geweest. De productie van de voorbije campagne bedroeg ongeveer 600 millioen stuks turven. Hiervan staan er op het ogenblik nog bijna 300 millioen in het veen. van ibutagas steeds grotere om vang aanneemt. De waarde van de turf, welke nog in het veld staat, is te schat ten op ongeveer f 40 millioen. In het middenrayon, tussen Em mer Erfscheidenveen en het Schoonebeker gebied is de afzet het geringst geweest. De vooruitzichten voor de af zet van de nog te velde staande turf zijn uiteraard slecht, al zal er door de Punt-fabriek te Kla- zienaveen nog een vrij grote hoe veelheid worden afgenomen. Het valt nu wel reeds te voor spellen, dat er in het komende seizoen weinig zal worden gegra ven en 'het gevolg daarv; zijn: een beduidend grotere loosheid dan normaal. Nooit had dit 16-jarige meisje uit Den Haag geaaclit, dat zij nog eens in staat zou zijn een baardige Zeeuw als een vol leerde „kapper" te scheren. Maar, in tijden van nood wordt het onmogelijke mogelijk, als de goede wil maar daar is! Mary Timmer uit Den Haag doet haar best. Het gironummer van het Nationale Rampenfonds is 9575, Den Haag. Ook aan. de bureaux van onze krant kan men gel den storten of per giro of postwissel overmaken. Alle binnengekomen gif ten zullen wij in dit blad verantwoorden en aan stonds overmaken aan het Rampenfonds. Geen sabotage bij „Queen Elizabeth" SOUTHAMPTON. 4 Februari - Vastgesteld is. dat de (beperkte) brand in het reusachtige Britse passagiersschip Queen Eliza beth". welke in de afgelopen week plaats vond. niet door sabotage is veroorzaakt. LONDEN, 4 Febr. (Reuter) Er heerst spanning langs de IsraëlischJordaanse grens. Er heeft in de laatste tijd een aantal grensincidenten plaats gevonden. Eén hiervan is het, in de nacht van Maandag op Dinsdag j.l., nabij de Jordaanse grens opblazen van een Israëlische goederentrein. Vijf wagons werden hierbij vernietigd, doch er Adelen geen slachtoffers te betreuren. lisch-Jordaanse grens zal worden besproken, naar Jeruzalem terug gekeerd. De Israëlische minister van buitenlandse zaken Sjaret heeft de volksvertegenwoordiging Woensdag medegedeeld, dat de Israëlische regering de gebeurte nissen langs de Israelisch-Jor- daanse grens „waakzaam volgt". „Wij zijn vastbesloten de nood zakelijke stappen te nemen, om Na dit incident hebben Israël en Jordanië beiden klachten in gediend bij de bestandscommis sie voor Palestina der V.N. De Israëlische minister-presi dent en minister van landsver dediging, Ben Goerion, die met vacantie was, is, in verband met het uitschrijven van een buiten gewone bijeenkomst van het Is raëlische kabinet, waarop de ge spannen toestand langs de Israe- TOKIO, 4 Febr. Tsjou en Lai, Chinees premier en minister van buitenlandse zaken, heeft Woensdag een onmiddellijke staking van het vuren in Korea voorgesteld op de bestandsvoorwaarden, die reeds met de verbondenen zijn overeengekomen. Het staken van hel vuren zou moeten worden ge volgd door een politieke conferentie van elf landen over de nog onopgeloste kwestie van de repatriëring der krijgsgevangenen, aldus meldt Radio-Peking. Tsjon zeide, dat de bestandsbesprekiugen te Pan- moendjon onvoorwaardelijk heropend dienen te wor den. Hij voegde er aan toe, dat „indien de Ameri kaanse regering niet van plan is deze besprekingen te heropenen en de Koreaanse oorlog wil uitbreiden, China volledig bereid is verder te strijden". een herhaling der aanvallen op ons grensgebied te voorkomen", verklaarde hij. In Israëlische militaire kringen wordt gezegd, dat Israel „dras tische maatregelen zal nemen, om een einde te maken aan het over schrijden van onze grens door kleine groepen gewapende Ara bieren, afkomstig uit onze buur staten". Uit Londen wordt gemeld, dat een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse za ken de .rapporten over de span ning langs de Israëlisch-Jor daanse grens bestudeert, alvorens te reageren op het Jordaanse ver zoek om hulp „ter bescherming van de grenzen van Jordanië tegen Israëlische overschrijdin gen". Jordanië heeft Groot-Brittannië, op grond van het in 1948 geslo ten Brits-Jordaanse verdrag, om hulp verzocht. Groot-Brittannië handhaaft op grond van dit ver drag troepen en een kleine lucht macht in Jordanië. Aanval van Grotewohl op Locli BERLIJN. 4 Februari De Oostduitse premier Grotewohl heeft in de Duitse „Volkskam- mer". bij de behandeling van de begroting voor 1953, een hevige aanval gedaan op de minister van financiën, dr. Hans Loch. Hii verklaarde dat op het ministerie van financiën „op bureaucra tische en kapitalistische wiize wordt gewerkt", hieraan toevoe gend: „de misdadige verraders in regeringskringen zullen wor den ontmaskerd, ongeacht de door hen beklede positie". Ontslagen in Washington bij ambtenaren WASHINGTON. 3 Februari Als gevolg van Eisenhowers be sluit om een einde te maken aan het toezicht op de lonen en priizen is aan de 2.010 ambtena ren van de federale raad voor de stabilisatie van lonen en salaris sen per 5 Maart ontslag aange zegd. De raad voor de priiscontrole. welks staf in de afgelopen zeven maanden van 12.200 tot 4.300 man ingekrompen is, zal vol gens de verwachtingen eveneens opgeheven worden. Naarmate het wisselvallige winterweer - langer voortduurt, worden de vooruitzichten ongun stiger. De natte herfst was er de oorzaak van, dat een groot deel van de geproduceerde turf niet droog werd. Reeds in de naherfst kwam de vorst, die doordrong tot ver voorbij de buitenste lagen van de opgestapelde turf. De afzet is dit jaar slechter ge weest dan in welk jaar na de oorlog ook. Normaal is het, dat in Jan. en Febr. nog ongeveer een kwart van de productie in 't veen staat. De oorzaken van de ge ringe afzet zijn de weinige leve ringen aan Duitsland, verder het feit, dat er weer kolen in vol doende keus en hoeveelheid te krijgen zijn, en dat het gebrvwk Vechtpartij met dodelijke afloop OLST Dezer dagen ontstond er een twist tussen arbeiders in de worstmakerij van de export slagerij Z. te Ölst. De 34-jarige H. gaf zijn mede-arbeider, de 33- jarige P. een klap. Beiden grepen toen elkaar vechtend aan en vie len tegen de grond. P. is nog op de fiets naar huis gereden, doch werd onwel. Hij is op doktersad vies naar het St. Jozef ziekenhuis te Deventer vervoerd alvorens voorzien te zijn van het H. Olie- sle. 's Avonds is hij aan de be komen verwondingen overleden. Operatief ingrijpen mocht niet meer baten. Dokter Pekelharing verleende de eerste hulp. Het slachtoffer en de dader zijn ge huwd. Tilo dit jaar naar Turkije PARIJS. 4 Februari Het Zuidslavisehe persbureau Tan- ioeg deelt mee. dat maarschalk Tito in de loop van dit jaar een j bezoek aan Turkiie zal brengen. indien zijn werkzaamheden het toelaten. De M.S.A.-hulp i WASHINGTON 4 Febr. Een woordvoerder van 't Bureau voor Wederzijdse Beveiliging heeft te Washington medegedeeld da-t lei dende Amerikaanse zakenlieden en financiers een bezoek aan een- twaalftal landen zullen brengen om een onderzoek in te stellen naar de waarde en de doelmatig heid van de Amerikaanse hulp. De landen die zij zullen bezoe ken zijn onder meer Groot.-Brit- taramië, Frankrijk, Italië. W. Duits land, Denemarken, Nederland, België, Turkije, de Philipipijmen, In-do-'China en Formosa. De woordvoerder zei dat het plan afkomstig was van Harold Stassen, de nieuwe administra teur vaai het bureaux. Staseen bevindt zieh thans met de Ame rikaanse minister va® buiten la®d- se zafeen, Bofies. te Londen. Z.K.H. Prvns Bemhard woonde tijdens zijn bezoek ter ge legenheid van de herdenking van het 300-jarig bestaan van deze stad een dienst bij in de St. Merk-kerk in The Bouwerie, weike werd geleid door Bisschop Horace W. B. Donegan (■tmks). Achter de Prins en de Bisschop ziet u een bor-sthoeid wo* Pieier StwyvesanL

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4