Het verhaal van de rampsvioed die Strijensas heeft getroffen Eindelijk te Utrecht in veiligheid RADIO P Coördinatie-commissie Watersnood 1953 Financiën en Economie Donderdag o Pagina (Van onze speciale verslaggever UTRECHT, Woensdagnacht Jaarbeurs-Croeselaan- journalist zijn, dat is het leven vastleggen op papier. De blijde kanten van het leven en de droeve kanten. En die droeve kanten kunnen diep en in-droevig zijn. Een do delijk ongeluk, een brand, die kinderen verteert in zijn vuur, twee treinen, die in razende vaart in elkander schuiven. Dan is het al vaak moeilijk om ongevoelig, misschien beroepshalve-onverschillig, die berichten te noteren. In deze dagen echter stokt ons, keiharde kerels als wij ons voordoen te zijn, de pen in de hand. En nu vanavond het leed van het verdronken land en volk naar Utrecht is gekomen, wil onze pen welhaast niet over het papier gaan. De eerste bussen met vluchtelingen en evacué's rijden het terrein van de Jaarbeurs aan de Croeselaan op. De mensen van Utrecht staan met strakke Hun dierbaarste dierbaren door ziedende xcater opgeslokt Er zijn verwarrende berichten geweest vandaag. Zij zouden wel komen, de evacué's, en toen weer niet. En vanavond zijn ze toch gekomen en dat is gelukkig. De Domstad heeft warme koffie en warme bedden en warme kleding en een overvloed van diephartelijke woorden. En er zijn in de stad en pro vincie adressen te over, waar deze verdrevenen van huis en haard en erger nog, van hun dierbaarste dierbaren, die door het ziedende water zijn opgesloktzonder dat iemand er wat aan kon doen, gezinnen zullen vinden, die met al hun goeds en liefde troost en kracht en nieuwe durf zullen geven Wanneer zij een beetje op ver haal gekomen zijn, vertellen zij van het woeste water en van de dood, die kwellend en treiterend is rondgegaan door de polders. Zij vertellen aan één stuk door, zij schudden het hoofd in hun handen en zij vegen een traan r uit hun oog. Zij hebben het ver-I haal a' wel honderd keer ver teld. Aan elkander en aan ieder een die het maar weten wil. Het moet er uit. Het zit opge kropt tot aan de keel en het trilt in hun handen. De spanningen krijgen wat ruimte, wanneer het hart kan worden leeggegooid. Zij willen die angsten niet langer meer bewaren. Zij zeggen het witte gezichten bij het toegangshek. Soms is er een moe der, die met tranen in de ogen naar een kinderkopje zwaait, dat achter de beslagen ruit van de autobus met behuilde oogjes vol slaap naar al die nienwe vreemde dingen staart. Ziekenauto's, die op het terrein naast elkaar staan, militairen van het Utrechts Rode Kruis, die in groepjes wachten bij waar de bus gaat stoppen. Meisjes met witte handen om de arm, die stapels dekens en overhemden dragen. Doktoren in witte jassen en autoriteiten, die snel uit hun wagens stappen. De Utrecht se burgemeester, de Commissaris van de Koningin, de hoofdcommissaris van politie, de hoofden van gemeente diensten. Er komen nog meer vrouwen, die manden met broodjes dragen alles is na een dag van gespannen wachten in een minimum van tijd gemobiliseerd gewor den. De evacuatiedienst Utrecht draait op volle toeren. raam gaan hangen en op mijn, schouders gaan staan en toen, terwijl ik me bukte, tegen de gevel van het huis centimeter na centimeter naar beneden ge schuurd. Zij is gered nu. Allerverschrikkelijkst heeft het water in Strijensas en in de dor pen daar omheen huis gehouden, luizen, waarin vijf en dertig meer, afgeladen. Misschien ko men er nog wel zestig of honderd of honderdvijftig. Jonge mannen en jonge vrouwen zitten er in. Het is alsof zij tien jaar ouder zijn dan ze zijn. „Wij zijn verleden week pas getrouwd" zegt een van haar. „Wij hadden onze spulletjes zo fijn voor elkaar. En nu ver der spreken kan ze niet. „Kom mensen zaten opgehoopt, zakten maar gauw koffie drinken" zegt in elkaar en werden met alles een rode kruishelper en hij wat er in was, weggezogen in steunt haar naar binnen, in het de ziedende golven. Een man I restaurant. Daar gaat die lange droeg zijn vrouw op zijn rug de j droeve kruistocht van geslagen trap op naar boven. Hij wan- kelde, stutte met zijn hand tegen de muur en de muur scheurde als een vel papier. Twee secon- dat wil ze wel,Het huis is in elkaar gezakt en verdwenen zeggen de buren en ze bijten op Zij moeten vertellen Wij vertellen u dit verhaal van nameloos leed, opdat gü. die op uw blote knieën God moogt ken, eindeloos zult zijn in uw hulp en in uw naastenliefde. Het is een erbarmelijk toneel, die mensen in dat restaurant-ont- vangstcentrum. Ze zwijgen eer- een poos. Ze zijn blij, dat ze op een stoel zitten en dat er licht brandt en dat er warme melk is voor de kleinen. De kleinen wil len geen melk meer. Zij vallen in slaap aan moeders schoot of ze zitten stilletjes voor zich uit te kijken. Hun witte neusjes, waaT- op spatten modder zitten en hun ogen. die groot en diep zijn weg gevallen, kijken boven de de kentjes en wollen dassen uit. Zij hebben van de zuster een beestje gekregen en een pop petje. Ze houden het in hun nandjes, maar ze kijken er niet naar. Er zijn al kinderwagens en wiegjes aangevoerd voor de aller kleinsten. En moeder huilt van geluk om zoveel hulp en be- zorgheid van alle kanten. Want dat is het. wat die mensen op dit ogenblik het meest beroert: die volheid van medeleven en van steun, die een majesteitelijke gestalte kreeg in dat onvoor waardelijke geven van heel om volk en dat nu hier, aan de Utrechtse Croeselaan, wordt uit gedragen door honderden hulp vaardige handen en harten. Niemand beter dan deze men sen van het water- en polder land weten van christenplicht. Het volk. dat aan de dijken Honderden vrijwilligers uit het gehele land en uit alle lagen der bevolking zijn koortsachtig in de weer om het 85 meter brede gat in de dijk „Het Gat" te Papandrecht te dichten. Een overzicht van de werkzaamheden. den later was er niets meer dan de grijpende muil van het wa ter mensen langs registratie en ge-WOont, is een christelijk volk. Zij neeskundige dienst. Sommigen dragen in deze bittere nood God van hen hebben nog een zak of met zich mee, zoals zij door God een bundeltje kleren bij zich.! gedragen werden, toen zij aan zelf tegen ons. „U moet het maar niet erg vinden, dat wij het u vertellen. Wij willen ons niet beklagen wij willen alleen maar begrypt het wel, het is moeilijk alles te verkroppen. Je stikt er bijkans in". is en blijft goed Nameloos leed Ze komen uit de bussen ge stapt, de vluchtelingen moeizaam en wankelend. Mannen met baar den van zoveel dagen. Hun jas sen broeken zijn vol modder en stinken naar water en naar slik. Zij dragen de geur met zich mee van het zweten in de redding- Er komen vólgende bussen bin- x ieder-1 nen- Dan gaan de mensen, die al boten en van de lijken van - 1 eerder zijn aangekomen en te koeien en schapen, die bij hon- eten en te drinken hebben^ ge- derden ronddrijven in het schuim van de losgebroken zee. De vrou wen hebben natte, losgewaaide haren, nu beschermd door een paardedeken of door een flard van een gordijn. In hun gezich ten loopt een modderig spoor van tranen. Kinderen, babies van nog geen jaar soms, hebben zij, ge wikkeld in dekens, vast tegen de programma VRIJDAG 6 FEBRUARI HILVERSUM I (402 M.): 7.00 VARA: 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 12.00 AVRO: 16.00 VARA; 19.30 VPRO; 21.00 VARA: 22.40 VPRO: 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw 9.05 Gram.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Voor de kleuters; VPRO: 10.00 „Kinderen en mensen", cau serie; 10.05 Morgenwijding; VARA 10.20 Gram.; 10.30 Schoolradio; 10.50 Gram.; 11.25 Voordracht; 11.45 Vocaal Dubbelkwartet; AVRO: 12.00 Zigeunermuziek; 12.30 Land- en tuinb.medede- lingen; 12.33 Sport en prognose; 12.48 Gram. muziek; 13.00 Nieuws 13.15 Mededelingen of gramofoon. muziek; 13.20 Dansmuziek; 14.00 Voordracht; 15.10 Fluit en piano; 15.40 Orgel en viool; VARA: 16.00 Gram. muziek; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Kinderkoor: 17.20 Muzikale causerie; 18.00 Nieuws: 18.15 Felicitaties; 18.45 „Achter de Horizon", hoorspel; 19.00 Gra- mofoonmuziek; 19.10 „Burger, boeven en brigadiers", klank beeld: VPRO: 19.30 „Vreugde en verdriet", causerie; 19.50 Berich ten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbe spreking; 20.15 Zang en piano; 20.30 „Europa één", causerie; 20.40 „Aanpassing", causerie; VARA: 21.00 Cabaret; 21.30 „Het ganse raderwerk stond stil", klankbeeld; 21.50 Gram.; 22.05 Buitenlands weekoverzicht; 22.20 Lichte muziek; VPRO: 22.40 „Vandaag", causerie; 22.45 Avond wijding; VARA: 23.00 Nieuws; 23.15 „In Huwelijk en Gezin", causerie; 23.3024.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.): 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7,15 Ochtendgymn.; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gewijde muziek; 8,45 Gram,; 9.00 Voor de zieken; 9,30 Voor de huisvrouw; 9.35 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Viool en piano; 11.30 Gram.; 12.30 Land en tuinbouwmededclingen12.33 Gevarieerde muziek; 12.59 Klok gelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Lichte muziek; 13.45 Gram.; 14.00 Schoolradio; 14.30 Gram.; 14,45 Harp, fluit, viool, altviool en cello; 15,15 Voordraoht; 15.35 Ge varieerde muziek; 16.00 „De aan leg van een mooi gazon", causerie 16.15 Zuid-Afr. programma; 16.30 Gram.; 17.00 Harpensemble: 17.30 Militaire causerie; 17.40 Gram.; 17.45 Fries programma; 18.00 Vo caal dubbelkwartet; 18.30 „Een goed woord voor een goede zaak" causerie; 18-35 Gram.muz.; 18.40 Kamermuziek; 19.00 Nieuws en weerber.; 199.10 Regeringsuitzen ding: Verklaring en toelichting; 19.30 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gram.; 20.50 „De Chr. Soc. Beweging op Nieuw Guinea", cau serie; 21.10 Ned. kamermuziek voor blazers; .21.40 Strijkorkest; 22.15 Kunstoverzicht; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en SOS-berichten23.15 Het Evangelie in Esperanto; 23.30 24.00 Gram. kregen, naar de slaaploods. Rode Kruis-soldaten schijnen devluch: telingen met zaklantaarns bij. Zi.i dragen de kinderen en zij heb ben de moegevochten en moege- sleepte vrouwen aan de arm. In de loods ligt vers, dubbeldik stro en vlak bij de ingang is een magazijn van kleding en schoei sel en dekens. Ook hier weer tientallen hulpvaardige handen, die de vluchtelingen helpen bi.i het uitzoeken van wat zij nodig - hebben. De gescheurde, modde- sters en rode kruis-soldaten die I weet niet waar jze^zijnmaar rige jj| Anderen gaan met lege handen. Zij hebben alleen nog zichzelf. Alles verdronken, alles weggesla gen, huis en schuur en vee Doodmoe zijn ze.. Verschillen den van hen moeten ondersteund worden door verpleegsters het kolkende water wisten te ontkomen. Ze zijn bijkans niet aan te ho ren, die gruwelijke drama's, die zich op de dag en in de eindeloze nachten hebben afgespeeld. In lieren aan de post, waar de viucm telingen worden geregistreerd, wijzen het uit. Twee kinderen verdronken vader niet meer gezien, nadat hij met de boot anderen is gaan reddenons gezin is er nog wel, de andere borst gekiemd. Alsof er overalfamilie is onder gegaan... er is, rondom nog dat donkere, gulzig een meisje van tien jaar, dat nu klotsende water is van die nach- alleen op de wereld is. Vader,] ten op zolder. Wanneer verpleeg- moedei-, broer', zusjes.... „ik; sters en rode kruis-soldaten die i weet niet waar ze zijnmaar, laarzen gaan uit, de rot-: lieve last overnemen, komt in de, de mensen uit de buurt, die heb- ÜÜI ben kunnen vluchten, weten het wel. Ze zeggen het de man van de registratie, wanneer het kind liefderijk door helpsters is weg gebracht en warme soep krijgt en een reep chocolade en een soldaten. Of zij steunen elkander.Rotter darn ligt een jongen van Er rijn veel ouden van dagen i 15 jaar uit Strijensas m het zie- die strompelend naar de eerste] kernhuis. Aan de poot van zijn de beste stoel grijpen en daar i bed is een hond gebonden. Het. op neervallen. Alsof zij helemaalbeest heeft hem het leven gered, zijn uitgeleefd. Maar vraag niet hoe. De vader Wij durven het allerergste niet' en de moeder van de jongen en aan de mensen zelf te vragen, hy ze]f hadden elkander vast, Er zijn veel gezinnen, die bij el- terwijl zij op een kapokmatras kander znn gebleven, maar erzaten die door het water werd zijn ook anderede formu-rnee_esieu,rd. Vader en moeder werden eraf gesmeten en kwa men niet meer boven. Ook de jongen kon het niet langer meer bolwerken. Maar zijn hond, die achter de matras aanzwom, greep de knaap vast in zijn bek en gelopen schoenen zijn voor de( ogen van die moeders weer die voddeman en de nog vochtige angstige blik. „Heb maar geen riekende jassen en jurken wor den verwisseld voor splinter nieuwe kleding. Helpsters gaan langs de banken, waarop de vluchtelingen nog maar weer even uitrusten, voor zij in het stro zullen neerploffen en een gat in de dag zullen slapen. Als ze kunnen tenminste. De helpsters brengen nog extra kleding, want de men sen zijn bescheiden. Sommi gen willen niet eens nieuwe schoenen hebben. Die andere, die niet helemaal nieuw meer zijn, zijn ook wel goed. De helpsters nemen er geen ge noegen mee. „Pak deze niaar gerust en u kunt nog best een warm vest gebruiken. En u daar hebt een nieuw over- hemd nodig. En hier is nog n stapeltje ondergoed voor uw kinderen. En neemt u dit er dan maar bii. lakens en de kentjes voor in de wagen Verkenners en gidsen helpen de ouden van dagen bij het uit trekken van jassen en schoenen en zij hebben een woord van troost, wanneer er weer tranen komen. De burgemeester spreekt met de mensen en mevrouw de Ra- nitz steekt de moeders een hart onder de riem. En de commissa ris van de Koningin legt zijn hand op de schouders van de mannen. Utrecht is paraat, maak je geen zorgen. Het zal jullie aan niets ontbreken. En dan is het antwoord, „wij zouden willen, dat wij het waren die helpen konden. God zal het iedereen lonen, want God is en blijft goed, ook al is het water een beul. Afschuwelijke drama's Wat moeten wij nog verhalen van de ellende in de polders daarginds? De vluchtelingen komen uil Goeree en Overflakkee. Uit Strij ensas aan de Moerdijk, uit de Hoekse Waard en uit 's Graven deel. Er zijn er veel uit Strijensas. Daar kwam het water van het Hollands diep in de nacht van Zaterdag op Zondag naar de dijk gestormd en de diik bezweek. Een man rende door de straten en riep over het gebulder van het water heen, dat er al geen redden meer aan was. In een half uur tijd was het gebeurd. Geen deur en geen raam hield de kolkende stroom tegen. „Toen ik naai- beneden rende" vertelt de een, „was het water al tot mijn knieen". „In de mor gen van Zondag kroop het water in de straten tot onder mijn ok sels omhoog" vertelt de ander. Ze hebben vanaf die morgen tot aan vanmorgen op de zolders en vlak onder de daken en daar bo venop geleefd, de mensen van Strijensas. Er was geen licht en geen leidingwater meer, er was alleen maar het geweld van de ramp, die geen deernis kende. De mannen hebben nog boten ge pakt en zijn gaan redden wat er te redden viel. Een vader van zorg," zegt de zuster en dan is het goed. Je zou willen schreeuwen, een bus, dat is voldoende. Maar er komen er meer en steeds maar Kustvaartuig terecht Het Nederlandse kustvaartuig ..Jan Kreumer" rederij Kreumer, Vlaardingen, op weg van Rotter dam naar Esbjerg, waarover on gerustheid bestond, omdat men er sinds Vrijdag 30 Januari j.l. niets meer van had gehoord, is gisternacht met 2 dagen vertra- sleurde de jongen over een af stand van tientallen meters door het water naar een droge plek. Zo is het in Strijensas gegaan. De eerste dag en ook nog de tweede dag werd door middel van eigen bootjes de op de zol ders gevluchte bevolking van de noodzakelijke levensmiddelen voorzien. Intussen tuurden de mensen uit de dakramen over de eindeloze zee van water, waar boven vliegtuigen begonnen te cirkelen en motorboten in aan tocht waren. Voor velen kwam de hulp te laat. Steeds weer stortten huizen in of steeg het water zo hoog, dat tenslotte ook de schoorstenen onder gingen. Eerst vanmorgen kwam groot scheepse hulp opdagen. Wat van de mensen en 't vee van Strijen sas was overgebleven, moest wor den geëvacueerd. Vooral vanwege het gevaar van besmetting. Hon derden dierencadavers dreven op het water. „Alleen al de lucht was niet meer te harden Nieuwe vreselijke tonelen heb ben zich bij de afvoer afgespeeld. De vluchtelingen moesten in sommige gevallen honderden me ters ver over smalle dijken gaan, die ook ieder ogenblik konden doorbreken. Waar gaten waren, werden vlotten gebruikt om over te steken. Deze moesten met tou wen worden vastgehouden in de kolkende trechters, waarin het water als een monster zo wreed en woest een uitweg zocht. Waar de eerste ploeg van red ders was, was het leed geleden. Daar waren meteen al dekens en er waren vooral auto's, die weg snellen van het water. „Wij kon den het water niet meer zien...." En nu slapen de mensen van Strijensas en van de Hoeksche Waard en van 's Gravendeel in het warme stro van de Jaarbeurs- paviljoens. Tussen vier veilige muren. En buiten die muren kan het leven nog zijn normale gang gaan. Het zal deze slachtoffers van het water liefderijk in zich onnemen. Ja, al zon het maan den, jaren moeten duren..... Prins voorzitter Rampenfonds pop, als ze die wil hebben. En ging is Esbjerg aangekomen. Bij Rijkspostspaarbank Gunstige spaarcijfers in Januari Januari is een gunstige spaar- maand geweest. Bij de spaarbank voor de stad Amsterdam is inge legd 3.675.888 en terugbetaald 2.080.020. zodat hier een spaar overschot behaald is van 1.595.868. De Rijkspostspaarbank heeft nog geen totaalcijfers be schikbaar. daar door de overstro ming de verbinding met vele bij kantoren onmogelijk is. Emissie Groninger Industriële Credietbank geslaagd Emittenten delen mede, dat de emissie van nom. f 30É.000 ge wone aandelen en nom. 600.000 4 pet. obligaties Groninger Industriële Crediet-bank N.V. een volledig succes heeft opgele verd. Alle houders van claims heb ben van hun voorkeursrecht, als mede van het hun toegekende speciale recht van voorrang bp toewijzing op de obligatie-uitgifte volledig gebruik gemaakt. Op de overige vrije inschrijvin gen op de obligatielening, die het bedrag der lening vele malen hebben overtroffen, kan derhalve niets worden toegewezen. werd 8 millioen gespaard Ook voor de Rijkspostspaar bank is Januari een gunstige spaarmaand geweest. Begrijpelij kerwijs zijn van de overstroomde gebieden nog geen exacte cijfers beschikbaar, maar volgens de voorlopige berekening werd 38 millioen gespaard en 30 mil lioen terugbetaald, hetgeen een positief saldo van 8 millioen betekent. In 1952 werd in totaal f 2207 millioen verzekerd Volgens een opgave van het C.B.S. werd in December voor een bedrag van 242.4 millioen verzekerd, waarvan 104.1 mil lioen kapitaal, 120.6 millioen rente en 17.7 millioen volgsver- zekering. De totale verzekeringen in 1952 zijn gestegen tot 2.207.3 millioen waarvan ƒ732,3 millioen kapi taal, 1050,9 millioen rente en ƒ224.1 millioen volksverzekering. In 1951 bedroegen de verzekerin gen ƒ2.017,2 millioen. Beursoverzich t AMSTERDAM 4 Febr. De waer animo ter beurze ontbreekt nog steeds en ook vandaag was de be langstelling van het publiek gering. De activiteit bleef dan ook beperkt, doch de stemming was verbeterd en aan de vaste kant. Geen enkele rubriek bleef achter. Na onveranderde openingskoersen ging het in opwaartse richting, mode-door aankopen voor buiten landse rekening. De aanneming door de Eerste Kamer van het wetsontwerp inzake de dividend beperking had geen enkele in vloed. Na aanneming in de Twee de Kamer had men hier al re kening mede gehouden. Twee textielbedrijven hebben 't dividend over 't verstreken boek jaar bekend gemaakt. Wyers be taalt 9 pel over 1951/1952 uit de dividendreserve (de vooruitzich ten worden gunstig geacht). En Kemo corsettenfabriek, een nieu weling op de beurs, stelt 9.4 pet voor over 1952. Beide dividenden hebben een bevredigende indruk gemaakt, vooral dat der laatstgenoemde, die drie punten hoger was op 128, De internationale soorten trokken vanmiddag 2 tot 4 punten aan, scheepvaart waarden eveneens be ter. Cultures toonden een vaste ondergrond met hogere prijzen. Bij besluit van de ministerraad is ingesteld een coördinatie-com missie „Watersnood 1953" onder voorzitterschap van de minister van Binnenlandse Zaken. In deze commissie hebben zitting de secre taris-generaal van het ministerie van Financiën, de secretarissen- generaal van de ministeries van Maatschappelijk Werk en van Al gemene Zaken, de directeur-ge neraal van het Verkeer, de Ne derlandse territoriale bevelhebber en de plaatsvervangende direc teur-generaal van de voedselvoor ziening. De taak van deze commissie is de nodige coördinatie te verzeke ren in de leiding bij de bestrij ding van de ramp en bij de la tere verzorging van de getrof fenen. Besloten is: 1. Bij de onmiddeLlijke bestrij ding van de ramp heeft in de provincie de commissaris der Ko ningin de opperste leiding. In ge vallen, waarin meer provincies betrokken zijn -of de commissaris door gebrek aan verbindingen geen. overzicht heeft, berust be doelde leiding bij de minister van Binnenlandse Zaken. Dit betreft uitsluitend de vaststelling van wat gedaan moet worden en in welke volgorde. Hoe dit gedaan moet worden, ware over te laten aan instanties, die daarvoor in de eerste plaats zijn aangewezen. Zo zal, nadat door de commissa ris der Koningin of de minister van Binnenlandse Zaken is be paald, dat aan een bepaald ge bied hulp verleend moet worden van een bepaalde omvang, door de directeur-generaal van het verkeer via de verkeersinspecties, het wegvervoer en via de be vrachtingscommissarissen het wa tervervoer moeten worden gere geld, waarbij dan ook worden be paald het soort, de omvang en het aantal van de benodigde voer- of vaartuigen. 2. Vluchtelingenzorg. Evacua ties, waartoe besloten wordt door de commissaris der Koningin c.q. de minister van Binnenlandse Za ken. worden geregeld door de provinciale evacuatie-commissaris sen en de centrale evacuatie commissie. Zijn de geëvacueerden eenmaal ondergebracht in de de finitieve vluchtoorden, dan is de verdere verzorging zaak van het ministerie van Maatschappelijk Werk, met inschakeling van de provinciale opbouworganen. 3. Het bijeenbrengen der bij- eengezamel-de goederen berust bij het Rode Kruis, de centrale in zameling van gelden bij het Na tionaal Rampenfonds. Van be doeld fonds zal de Prins der Ne derlanden het voorzitterschap op zich nemen. De minister van Binnenlandse Zaken heeft verzocht te bevorde ren, dat steeds in overeenstem ming met het bovenstaande wordt gehandeld en dat ook de aantrek king van hulpkrachten van elders op vooromschreven wijze wordt geregeld. Regering en Rampenfonds In het Nationaal Rampenfonds zullen als vertegenwoordigers van de regering optreden dr M. J. Prinsen, secretaris-generaal van het ministerie van Binnenlandse Zaken en mr P. Werner, secre taris-generaal van het ministerie van Maatschappelijk Werk. FEUILLETON: EEN ZONDAGSKIND Wii konden allebei niet begrijpen, dat jii zó gedaan had. Dan zei hij altijd: „Goede moed, mon enfant." Mallot is een prach tige man! Hij heeft alles gedaan voor mij, dat ik me maar niet eenzaam zou voelen. We gingen naar alle opera's en concerten. Dus vanavond ook naar 't Grand Théatre. Je begrijpt, dat ik ge schokt was. dat jij daar opeens stond. Ik wist niet wat ik doen zou, blijven of weglopen. Ik bleef. Ook Mallot bleef. Toen jij de uit leg van de Bretonse legende gaf, vier kinderen onder de vijf jaar (kon ik het niet langer harden, vertelt ons, dat hij er met nog. Toen wist ik. dat jij nog altijd aan mii dacht. En ik móést zin drie buren in een boot op uit getrokken is. Wij hebben mensen met touwen van het dak gesjord, vertelt ie. Er was een vrouw, die ieder ogenblik een kind ter we gen. of ik wilde of niet! Klonk 't niet gek? Heb ik me erg aan gesteld?" Theodoor gaf geen antwoord. Er reld kon brengen. Zij is uit het hoefde geen antwoord gegeven te Ooor Toon Kortooms worden, tenminste niet in woor den. Want toen DeLcroix voor de tweede maal ziin onschuldige witte kop om de deur stak. zag hij zó iets lieflijks en welspre kends, dat hii er voor geen geld van de wereld tussen wilde ko men. Hij trok zich geruisloos te rug en haalde andermaal de schouders op. Die avond in de villa van Del- croix was er veel te vertellen en te verklaren. Mallot en Van Tricht waven er; zü luisterden naar Theodoors verhaal en zei den met een stralend gezicht, dat ze dit alles wel gedacht hadden. „En wat nu?" zei Theodoor. „Dat is duidelijk," zei André, „jij bent op dit moment ontslagen als solist van ,,'t Hemeltje." Jii reist als de gesmeerde bliksem naar huis en wrijft die papa het spijt me voor Clarence het een en anaer onder zun neus. uaarna ueuank je mevrouw .ue- granue en mengt naai- ue groeien over van mil en mint orkest. jmi uaarna gaan jume samen naar ae pastoor, tenslotte gun je vader Eroriknom zijn weiveraienae rust en wij, wii roken tot onze laatste auemsnik Smciair-sigaren." 'i'heocioor Keek naar znn oude leraar. Een man uit iuizenaen. Een man, die met een Dijeenge- raapt orkest van „hot naai- naai" door Nederland trok en nu via Frankrijk op weg was naai- Ame rika. Mocht hi) deze man in de steek laten op dit moment? „En het orkest dan, André?" „Jij bent ontslagen! Wij kun nen het af, ook zonder jou, of dacht je van niet? We scharrelen wei een andere zanger op, een die stukken beter zingt dan jij." Delcroix had geamuseerd het gesprek zitten volgen. Hij sprong op en riep: „Ik geef U Louis Mouton. Hij is een jonge opkomende zanger. Ziin verwondering is onbeduidend. Morgenavond zingt hij weer. En uw orkest geeft natuurlijk! enkele concerten in miin schouwburg. „Ja?" Laat in de nacht gingen de gas ten slapen. Delcroix stond er op. dat allen in ziin villa zouden lo- Seren. Theodoor wilde net in zijn emelledikant kruipen, toen er zacht op de deur geklopt werd. „Binnen!" riep Theodoor. be nieuwd wie hem kwam storen. Het was André, gekleed in nachtgewaad. „Kruip er maar in," zei hii ge- moedeiiik, „ik kom even op de rand van je Dea zitten, ik moet je iets vertellen, ik kan er met langer mee wacmen. En misschien zou je er anders nooit achter ko men." Tneodoor keek zijn oude leraar vragend aan. „Als je morgenavond in Neder land aankomt, moet je mevrouw Legrande veel groeten van mij doen en haar nog eens hartelijk bedanken," zei André. „Dat heb je me al gezegd, vriend, ga maar gauw naar bed. Je hebt ae slaap harder nodig dan ik. „Ik betwijfel dat", zei André onverstoorbaar, „je weet nog wel, dat je mij, na je examen, in een mooi huis aantrof, hé? En dat je daar niets van snapte? En dat ik het ook niet snapte? En dat we het misschien pas veel later zou den snappen." „Ja." zei Theodoor, een beetje ongeduldig. „Dat huis is van mevrouw Le grande. Zij heeft vele huizen. Zij liet mij ontbieden en gelastte mij in de Marnalialaan te gaan wo nen. Zij zei letterlijk: „lk geloof niets van die affaire tussen Cla rence en Delcroix Jr. Het is een streek van Johan, die zich ziin dochter ziet ontglippen. Laat rus tig alles zijn gang gaan. Doe al leen maar wat ik je zeg. Nou ja, dat heb ik gedaan Ik richtte een orkest op en gaf door bemidde ling van mevrouw Legrande de eenste uitvoering bii Tilman. We betrokken de schouwburg ,.'t He meltje" 't was haar schouw burg. Dat het personeel van de N.V. Walisco carte blanche heeft, danken wij aan mevrouw Legran de. Zii is een der voornaamste aandeelhouders in deze N.V. Ik wist dat allemaal, zij vertelde mii alles. Maar ik mocht niets tegen jou zeggen, „voordat die twee weer bij elkaar zijn;" zo zei ze het. Ze zei ook: ..Het kan mii een massa geld kosten, maar dat deert niet mii niet. Deze keer wil ik en zal ik doorzetten! Die harde kop van Johan móét buigen. Ik heb tenslotte méér. veel méér in de melk te brokkelen dan hii. Als ik wil. kan ik hem uit ziin huis la ten zetten, want het is van mii. Zijn kostbare verzameling in strumenten.is van mij. Johans financiën zijn duidelijk beperkt. Als ik wil. vallen de Verenigde Schouwburgen vandaag nog als zand uit elkaar. Maar ik wil dat niet. Het gaat mii uiteindelijk om het geluk van mijn kleindochter, het enige, dat mij de moeite waard is." Zo is het. Theodoor. 't Heeft me bovenmenselijk veel moeite gekost alles voor me te houden. Mevrouw heeft er ten slotte ook voor gezorgd, dat we hier in Parijs kwamen. Ze drukte mij od het hart onmiddellijk na ons optreden naar Guillaume Mallot te gaan. Daar is Clarence, zei ze. Nu. ik kreeg er geen kans toe. Totdat monsieur Delcroix je kwam halen. Je was de deur nog niet uit of ik naar Rue de Marti nique. Mallot en Clarence waren iuist weg... naar het Grand Théatre. (Wordt vervolgd.)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3