Luchtbrug nog uitgebreid Alle vrouwen en kinderen vertrekken van Goeree ZONDAG Eerste ver!ieslijst van liet Rode Kruis Britten zwoegen om de 500 gaten in dijken te dichten Vee wordt geëvacueerd uit polder op Texel algemene gedenkdag Vóór nieuwe storm en hoog water toeslaan Schip op het strand I Donderdag Gisteravond werd gemelddat alle vrouwen en hinderen van Goeree en Overflahkee zullen worden geëvacueerd. Dat betekent dat er nog maar zeer weinig bewoners op het eiland zullen overblijven. Talrijke betvoners zijn reeds vertrokken. Een 1000-tal is naar den Bosch gegaan een groot aantal anderen naar Utrecht via Middelharnis. De burgemeester van Den Burg mr. C. de Koning, heeft gister avond medegedeeld, dat 't doden cijfer op Texel thans v ij f be draagt. Het vijfde slachtoffer is de landarbeider W. Bernardus uit De Waal. Er wordt nog steeds één persoon op het eiland ver mist. Als voorzorgsmaatregel werd de boeren van de Texelse polder „Het Noorden" in overweging gegeven het vee uit deze polder te evacueren. Toen Zondag j.l. de dijk van polder „De Ben dracht" bezweek, werd de Noor- derdijk, een vrij zwakke zand dijk, aangewezen tót bescher ming van de polder ,.Het Noor den". Op Texel is gisterochtend in verband met de opstekende storm opnieuw de noodtoestand afge kondigd. Andere alarmerende berichten van gisteren, volgens welke in het Haringvliet een schip met evacué's zou zijn omgeslagen, werden niet bevestigd. Twee Sea- Otters en een hefschroefvliegtuig van de Marine Luchtvaartdienst, die van Woensdrecht naar Val kenburg onderweg waren, werden onmiddellijk naai' de opgegeven plaats gezonden, doch vonden geen spoor. Wel zou er een zand schuit zijn omgeslagen, terwijl er een vliegboot aan de grond was gelopen in de buurt van Middel harnis. De burgemeester van Terhey- den bij Breda, die des morgens had bekend gemaakt dat alle wo ningen langs de Dorpsstraat te Wagenberg vrij van water waren, zodat de geëvacueerde bewoners werd aangeraden spoedig terug te keren, moest later op de dag mededelen, dat deze terugkeer als gevolg van de ongunstige weerberichten geen doorgang kon vinden. Dood burgemeester thans zeker Het is thans zeker, dat de bur gemeester van Rilland Bath is omgekomen. Hij zou meegereden zijn met een der bussen, waar mede hulp zou worden gehaald. Toen dit voertuig voor het water moest keren, stapte de burge meester uit om bij te lichten. Er kwam toen eensklaps een vloed golf, waardoor hij de bus niet meer kon bereiken en in het water verdween. De chauffeur had het geluk op het dak van de bus te kunnen klimmen, vanwaar hij later gered werd. De dijkgraaf van de Frederik- polder heeft een bijzonder woord van hulde gebracht aan de Com mandotroepen uit Roosendaal. Deze hebben met taaie verbeten heid de dijk verdedigd. Zij ble ven stand houden, toen anderen wegtrokken. Klundert, tussen Willemstad en Zevenbergen, is thans geheel ge- evacueerd. Het dorp staat voor 90 pet. onder water en honderden genie-soldaten en burgers werken er aan het versterken van de dijken, die opnieuw worden be dreigd. In totaal vielen hier 13 doden; vele huizen stortten in, veel vee verdronk. De Hoekschewaard Van de 40 polders van de Hoekschewaard met haar 23.000 hectare cultuurgrond, werden 25 grote en kleine polders geheel overstroomd, 8 polders staan dras en nog slechts 5 zijn geheel droog. Van de 14 gemeenten hebben er slechts 4 geen last van het water. In de tien andere gemeenten sa men verdronken, voor zover thans bekend, ongeveer 150 per sonen, maar men vreest dat dit getal nog zal stijgen als overal naspeuringen zijn verricht. In 's-Gravendeel, waar 57 doden vielen, bevinden zich nog 1000 inwoners die niet geëvacueerd wilden worden of weer terug keerden. In de hoofdwaterkering rond de Hoekschewaard sloegen tenminste 30 gaten, sommige kilo meters breed. Dank zij verbeten vechten kon Oud-Beijerland tot nogtoe droog gehouden worden. Dit dorp is nu het voorzienings centrum van de streek voor le vensmiddelen, brandstof en mate riaal. Luchtbrug uitgebreid De luchtmacht begon gister morgen met meer dan 150 toe stellen opnieuw te bouwen aan de luchtbrug naar het rampge bied. In de loop van de dag groeide het aantal toestellen nog aan. De K.L.M. zette een vierde Dakota in. De Britse luchtmaarschalk Sir Robert Forster, bevelhebber van de in West-Duitsland gestation- neerde geallieerde Tweede Tac tische Luchtmacht, heeft onbe perkte vliegtuighulp toegezegd. Er zullen voorts vliegtuigen arri veren uit Frankrijk, Italië, Zwit serland, Noorwegen. Zweden en Denemarken. Amerika zond gisteren nog twee Packet's, zodat thans zes van deze reusachtige vrachttoe stellen in actie zijn. Fireflies en Austers werden ingezet voor ver kenningsdoeleinden. Meteor- straaljagers met foto-apparatuur waren doende alle getroffen ge bieden op te nemen. Men hoopt op deze wijze binnen enkele da gen een totaal-overzicht van de ramp te hebben ten dienste van het herstelwerk door Rijkswater staat. Gistermiddag werden in de tijd van 6 uur 59.700 zandzakken, 11.150 broden, 2000 liter drink water, grote bussen voedsel. Rode Kruis-pakketten, dekens en rub berboten afgeworpen. Op ver schillende plaatsen werden rub ber handschoenen gedropt, waar om was verzocht in verband met de identificatie van slachtoffers. In Zeeland zochten verken ningsvliegtuigen naar geschikte landingsplaatsen voor parachu- Alleen al vanaf het vliegveld Gilze-Rijen opereren 57 vliegtui gen. Drie vliegtuigen van het Italiaanse Rode Kruis zijn onder weg met kleding en levensmid delen. Zij zullen op de retour vlucht ouderloze kinderen mee nemen, aan wie Italië onderdak heeft aangeboden, Gisteren heeft ook een grote groep leden van het Corps Diplo matique een rondvlucht over het getroffen gebied gemaakt. De diplomaten waren diep onder de indruk van de enorme omvang van de ramp. Twintig helicoptères in actie Twintig hefschroefvliegtuigen van verschillende nationaliteit waren gisteren in actie bij de evacuatie van Schouwen-Duive- land en Goeree-Overflakkee. Amerikaanse heiicoptères redden 350 a 400 mensen, vooral uit Nieuwe Tonge, vanwaar zij naar Sommelsdijk werden overge bracht. De toestellen daalden tot vlak boven de daken en opereerden vanaf een bij Haamstede met beddelakens afgezet geïmprovi seerd landingsterrein op een wei land. Belgische en Engelse hef- schroef liegtuigen redden 100 mensen. De vluchten werden ondanks de sterke wind en het sterk ver minderd zicht tot het invallen van de duisternis voortgezet, maar volgens de laatste terug kerende vliegers bevonden zich in de overstroomde gebieden op beide eilanden vrijwel geen men sen meer op de daken of in de 's Gravenhage, 4 Febr. - De regering deelt mede: In verband met de ramp welke Nederland heeft getroffen, hebben de gezamenlijke Kerken be sloten a.s. Zondag in de Kerkdiensten pp te roepen tot bijzondere verootmoediging, tot ge bed en tot offer. H.M. de Koningin zal zich om I uur op die dag door de radio tot ons volk richten. De programma's der omroepverenigingen zul len het stempel dragen van herdenking van en bezinning op het geleden leed. De regering spreekt de verwachting uit dat algemeen in het openbare leven met het bijzon dere karakter van deze Zondag rekening zal worden gehouden. Heden, Donderdag, zal het Ned. Rode Kruis een eersle verlieslijst uil geven, waarop meer dan hon derd namen voorkomen van per en, waarvan verluidt, dat zij Tragisch zijn de toestanden waaronder vele vluchtelingen naar de Ahoy-hal te Rotterdam komen. Allen hebben zij dringend behoefte aan hidp, die hen daar liefderijk wordt geboden. Een oude vrouw van 90 jaar K. A. Mangs uit Oude Tonge, die met haar dochter (op de voorgrondde tocht uit het overstroomde gebied naar de veiligheid heeft gemaakt in een bootje, wordt door enige soldaten geholpen, in de Ahoy-hal te Rotterdam. om het leven zijn gekomen of vermist worden. Deze lijsten, zo vernemen wij van de directeur van het infor matiebureau van het Rode Kruis, de heer J. van de Vosse, zullen zoveel mogelijk dagelijks worden uitgegeven. De gegevens, die daarop voorkomen, zijn onge controleerd. Zij kunnen voor familieleden en verwanten van daarop vermelde personen dus hoogstens een aanwijzing zijn, dat rekening moet worden gehouden met het feit, dat de verwant mogelijk iets is overko men. De lijsten zullen ter inzage liggen op de plaatselijke af delingen van 't Rode Kruis. Men gelieve deze afdeling niet op te bellen voor informaties. De lijsten zijn ook op onze bureaux ter inzage. In Zeeland en de Zuidholland se eilanden zijn speciale functio narissen van het Rode Kruis bezig met het verzamelen van van gegevens. Sommige daarvan zullen verstrekt zijn door nog ter plaatse aanwezige autoriteiten, andere afkomstig van ooggetui gen, evacué's, militairen en bur gers, die helpen aan de bestrij ding van de ramp en haar gevol gen enz. Daar het onder de hui dige omstandigheden ondoenlijk is de verstrekte gegevens alle op korte termijn te controleren en op hun betrouwbaarheid te toet sen, kunnen genoemde verlies- lijsten dus alleen beschouwd worden als een voorlopige infor matie, die voor correctie vatbaar Mgr. Huibers schenkt 10 mille Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft een bedrag van f 10.000.beschikbaar ge steld voor het Nationaal Rampen fonds. Tevens ontving Mgr. de Bisschop een telegram van Kar dinaal Frings te Keulen van de volgende inhoud: „Met de catastrophe, die Ne derland heeft getroffen, leven de Duitse katholieken ten volle mede. Deel ons mede hoe wij kunnen helpen, b.v. door het op nemen van kinderen in onze ge zinnen". get. Joseph Kardinaal Frings. Hierop heeft Mgr. Huibers het volgende antwoord gezonden: „Eerbiedige en hartelijke dank voor medeleven en edelmoedig aanbod van U en Duitse katho lieken. Wij zullen dit aan onze instanties doorgeven en nog na der berichten. Wij bevelen ons aan in Uw gebed". Gedood door schroef van helicoptère Tijdens de door Engelse heli coptères uitgevoerde werkzaam heden tot steun en redding van de drenkelingen oo Schouwen en Duiveland. is kort nadat op Oude Tonge een met medica menten en warme kleding ge laden hefschroefvliegtuig aan de grond was gezet, één van de be woners van dit plaatsje, die de landing had gadegeslagen, door onoplettendheid achteruit op de staartschroef ingelopen. De man werd door de met razende snel heid ronddraaiende propeller- bladen gegrepen en op slag ge dood. «ÉiaÉ De gehele bevolking van ae gemeence Kruiningen op AuiCL- Beveland evacueert. In lange rij trekken de voertuigen, waar op de inwoners van het stadje met slechts weinig van hun bezittingen hebben plaats genomen, naar veiliger oorden. Een triest beeld van de bittere ellende, die door de mensen in de noodgebieden geleden wordt. LONDEN, 4 Febr. Waarschuwingen voor nieuwe stormen en hoog water voorspelden heden nieuw gevaar voor de Oostkust van Engeland en duizenden vochten tegen de tijd om de gehavende zeeweringen te verster ken. Volgens een niet-officiële telling is het aantal doden als gevolg van de stormen en overstromingen thans reeds tot meer dan 500 gestegen. Duizenden soldaten en vrij willigers hebben sinds hét week einde dag en nacht koortsachtig gezwoegd om 500 gaten in zee- en rivierdijken in een kustge bied ter lengte van 320 KM. te dichten. Sommige van die gaten waren 400 meter breed. Langs de kust van Norfolk wordt de zee reeds opgezweept door een snijdende wind. De schattingen van het aantal doden op het eiland Canvey in de mond van de Theems variëren van 36 tot 100. Een ambtenaar die nog aan het werk is in het gemeentehuis van Canvey dat door het water wordt omspoeld, deelde mede dat het water op enkele plaatsen enigszins zakt maar dat het eiland nog van electriciteit ver stoken is en dat de waterleiding en de riolering buiten bedrijf zijn. Konvooien van militairen en van de burgerverdediging voeren levensmiddelen aan voor naar schatting 2000 eilandbewoners, die nog hardnekkig in hun door het water bedreigde huizen blij - ven. Terug gegaan. Terwijl meer dan 700 soldaten en vrijwilligers zich inspanden om de doorbroken zeedijken van Canvey te herstellen tegen een nieuwe ramp, zijn meer dan 50 van de 10.000 eilandbewoners, die tijdens het weekeinde geëvacu eerd werden, door de politie-af- zetting heengebroken en naar hun doordrenkte huizen gewaad. Zij hadden dekens en kisten voedsel bij zioh en hopen op nieuw het leven te beginnen. Maar de politie heeft verklaard, dat niet allen hun huizen be woonbaar terug zullen vinden. Op het eiland Canvey vonden leden van een reddingsploeg een drijvende wieg met een slapende zuigeling van acht weken. - wieg was blijven hangen aan een huis, dat nog slechts voor een deel boven water uitstak. Honderden houden het nog steeds vol in het door de zee bedreigde Sheerness, een stad van 17.000 inwoners, dicht bij de monding van de Theems. De Britse vloot onderhoudt elk uur een veerdienst naar de stad met voedsel en voorraden. Drie kwart deel van Sheerness staat nog steeds onder water. In Great Yarmouth langs de kust van Norfolk zakte het water iets, maar in het grootste deel van de stad staat het water nog tot de knieën. De stad is zo goed als geheel verlaten. De racebaan van Great Yar mouth wordt gebruikt als ver zamelpunt voor gered vee. Vele dieren zwommen naar de veilig heid achter de reddingsboten aan. Geen plundering. In het door overstroming ge teisterde Hunstanton, aan de kust van Norfolk, heeft de Ameri kaanse en Britse luchtpolitie zich gevoegd bij de Britse burgerlijke politie ter bezetting van de con troleposten om plundering te voolkomen. Tot dus\rer zijn hier over geen berichten binnengeko men. Bulldozers zijn bezig onaf ge- Het Zweedse s.s. Virgo", van een rederij te Stockholm, dat ledig op weg was naar Marokko, zal voorlopig haar reisdoel niet bereiken. Het 5200 ton metende schip strandde in de stormnacht van'Zaterdag op Zondag op het westelijk deel van Vlieland, de z.g. „Vliehors" en troont daar thans hoog en droog als zoals de Vlielanders zeggen een „strandpaviljoen". De bergingswerkzaamheden zul len worden verricht door de fa. Doeksen van Terschelling. Het valt nog niet te overzien hoeveel tijd hiermede gemoeid zal zijn, maar enige maanden zullen de 28 opvarenden van de „Virgo" zeker wel op het voortzetten van hun tocht moeten wachten. Het schip is zo hoog op het strand geworpen, dat men er zelfs met normaal hoog water nog omheen kan lopen. Het zit in de lengterichting van 't strand, waardoor het vrijkomen bemoei lijkt zal worden. WATERSNOOD- POSTZEGEL IN DE MAAK Ten behoeve van de getroffe nen zal de P.T.T. op zeer korte termijn een speciale watersnood postzegel uitgeven in de fran- keerwaarde van 10 cent niet een toeslag eveneens van 10 cent. De opbrengst van de toeslag komt geheel ten goede van de slacht offers. Omtrent 't tijdstip waar op deze zegels, die nog gedrukt moeten worden verkrijgbaar zul len zijn, volgt nader bericht. Zondagochtend in alle vroegte, enkele uren na de stranding, gelukte het reeds twee Vlielan ders om het schip te naderen, dit tot grote verwondering van de bemanning, die niet verwacht had, zo dicht bij de bewoonde wereld gestrand te zijn. Ook bur gemeester van der Bent van Vlie land, heeft een bezoek aan de „Virgo" gebracht. De kapitein van het schip verklaarde, dat deze stranding weliswaar een on aangename verrassing is geweest men zat op het droge, voordat men goed en wel wist wat er gaande was), maar dat hij toch blij was, er, wat de opvarenden betreft, zo goed afgekomen te zijn. Voor één lid van de beman ning betekende dit reeds de vijf de stranding in zijn zeemans loopbaan. broken te werken om een gat van 90 meter breed te dichten in de dijk van Hunstanton. Studenten en honderden vrij willigers bfijven zich melden. Men doet inmiddels alles wat mogelijk is om een officiële lijst op te stellen van doden en ver misten. Volgens sommige schat tingen zouden er slechts 249 doden zijn en enige honderden vermisten, terwijl het aantal dak lozen 30.000 zou bedragen. v Grote giften voor het Rampenfonds De Amsterdamse Bank-Incasso- bank heeft een bedrag van f250.000.gestort op de reke ning van het Rampenfonds. De arbeiders en beambten van de N.V. Dok- en Werfmaatschap- pij „Wilton-Feyenoord" te Schie dam hebben een bedrag van ruim f 100.000.afgestaan aan het Rampenfonds, terwijl de directie daaraan een bedrag van f150.000.heeft toegevoegd. Het N.V.V. en de daarbij aan gesloten organisaties zullen het bedrag van f 100.000.dat ter beschikking zal worden gesteld van het Nationaal Rampenfonds, verhogen tot f 250.000. Het Duitse Vakverbond heeft een bedrag van f 45.000.over gemaakt. De directie der Bataafse Petro- leum-Mij te Den Haag stelde, mede namens de in Nederland gevestigde dochterondernemingen f 500.000.ter beschikking van het Rampenfonds. De Nederlandse Aardolie-Maat schappij schonk f25.000. Het personeel van de dochter maatschappijen van de B.P.M. in de Antillen bracht in korte tijds een bedrag van bijna f 250.000.bijeen, welk bedrag echter nog wel groter zal wor den. Op Aruba (Nederl. Antillen) werd op de eerste dag van de hulpverleningsactie ruim f 55.000 (Ned. Courant) ingezameld. De militairen op Aruba hebben aan gaven f 10.000.opgehaald. Het Nationaal Verbond en de Diocesane bonden van de K.A.J. hebben f5000,'beschikbaar ge steld voor hef. Nationaal Ram penfonds. Ook in de Zuidelijke IJszee heeft de nationale ramp een diepe indruk gemaakt. Men leeft op de „Willem Barendsz" en de vangst schepen ten volle mee. Reeds is een geldinzameling gehouden, waarbij het gezamenlijke perso neel een bedrag van f 14.385. bijeen heeft gebracht. Zondag geen hockey en korfbal Zowel de Ned. Hockeybond als de Korfbalbond hebben besloten alle wedstrijden voor a.s. Zater dag en Zondag in verband met de watersnood af te gelasten.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2