Zeldzame vertolking viel Beethoven ten deel Waar gaan heen we „Tango te Middernacht" Nog meer hulp Dies-) yiermg afgelast Reisverhindingen zijn 'n heel stuk verbeterd Weg Coevordcn-Schoonebeek wordt spoedig aanbesteed Werken van Ad Pieters en Piet Snel Gr onmgen helpt 138 moderne huizen in Oosterpark Assen Tekort van Drente helpt Veel donors bij Rode Kruis Pagina 2 Donderdag 5 Februari 1953 Sliura Cherkassky, groot pianist, solist bij G.O.V. GRONINGEN Van Epenhuy- sen heeft de avond geopend met een stuk, dat enigszins de gedach ten weergeeft, die ons in deze da gen allen bezighouden. Hij koos daartoe het 2e deel van de 7e Symphonie van Beethoven. Inder daad mag dit fragment wel als een der meest intieme treurmar sen uit de muziekliteratuur wor den beschouwd. De uitvoering was, speciaal in het begin, goed van klank, aan het slot waren enige minder ge lukkige ogenblikken. De Russische pianist Shura Cherkassky, die reeds jaren in Amerika woont, hebben we hier in Maart 1930 eenmaal gehoord, toen hij voor de muziekvereniging optrad. Des tijds was hij een totaal onbe kende jongeman voor ons, maar reeds toen mocht ik gewagen van zijn verbluffende techniek en zijn grote muzikaliteit. Deze eigen schappen heeft Cherkassky thans bij de G.O.V. op wel zeer duide lijke wijze opnieuw getoond bij zijn weergave van het eerste pianoconcert van Tschaikowsky. De pianist heeft dit werk op zeldzaam fraaie wijze gespeeld, doorleefd en boeiend van het be gin tot de laatste noot. Door voortdurende tempoveranderingen en dynamische schakeringen kreeg dit zo dikwijls gespeelde concert als het ware nieuwe aspecten. Het WATERSNOOD 1953 GRONINGEN De Wijers personeelsver. „Ick Waeck" zal a.s. Zaterdag 7 Februari een her opvoering geven in Huize Apollo van het toneelstuk „Polly Per kins". De gehele opbrengst van deze avond zal ten goede komen aan het Nationaal Rampenfonds. Gemeld wordt dat kaarten te verkrijgen zijn bij J. P. Wijers, Ind. Handelsond., A-Kerkhof 12; A. Santee, Th. a Thesinklaan 25a; G. Muis, Rembr. van Rijnstraat Sa en Huize Apollo, Hereweg. De heer H. van der Slenk, Medanstraat la (tel. 22387) te Groningen, exploitant van het Vuilnisemmerschoonmaakbedrijf, heeft het initiatief genomen om ieder jaar f12.000.aan het Nationaal Rampenfonds af te dragen. Dit kan, wanneer iedere Groninger zijn asemmer laat schoonmaken a 40 ct per maand. Het accountantskantoor Top con troleert de afdracht aan 't fonds. Het R.K. Kerkkoor van de H. Hart-paroehie, Moesstraat te Groningen, heeft haar uitgaans- kas van f200.ter beschikking gesteld van het Rampenfonds. !et bedrag wordt gegireerd op postrekening van dit fonds. Een prachtig gebaar. Welk koor of welke reisvereniging volgt? BIOSCOPEN: BEURS: „De man van Colorado" (18 jaar), dag. 2.30, 6.30 en 9 uur. Hedenavond 6.30 en 9.30 uur: „Voor wien de klok luidt", 18 jaar. CINEMA: Iwo Jima (18 jaar), dag. 2.30. 6.30 en 9 uur. GRAND THEATRE: De mijnen van koning Salomo (alle leeft.) dag. 3, 7 en 9.30 uur. LUXOR: De mijnen van koning Salomo (alle leeft.), dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. LUXOR SHORT: Nieuwsrepor- tages, dag. 10.302.20 uur. TENTOONSTELLINGEN: TOONZAAL Fa. BARREE, Noor derhaven Z.Z., Bas Galis, olie verfschilderijen en aquarellen. MANGELGANG: (tot 19 Febr.) Ad Pieters, pauwhofstudies; Piet Snel, reisherinneringen Scandinavië. ZONDAG- EN NACHTDIENST APOTHEKEN (31 Jan.— 7 Febr.) Apotheek Zijlstra, Nwe Ebbin- gestraat 24, tel. 23726; Apotheek Pagenkamp, Heere straat 32, tel. 26913; Apotheek Tonella, Zuiderpark l£ tel. 21030. HEDEN: SCHOUWBURG: 8 uur: Haagse Comedie met ..Yerma". CONCERTHUIS: 8 uur: La Com pagnie des Quatre onder aus piciën van Alliance Francaise. RICHE: 8 uur: Kath. Vrouwen gemeenschap. MORGEN: HUIZE MAAS: 8 uur première Missiefilm „Waar woestijnen bloeien gaan". HARMONIE: 7.30 uur uitvoering Athene en Harmoniecorps Sint Joseph. RICHE: 8.30 uur Ver. van Han delaren, F. J. Paans over „Aardgas". CONCERTHUIS: 8 uur Ver. Stad en Lande, dr ir J. van Veen over „De kust van Groningen in ruim verband gezien". Regionale Omroep Noorrl DONDERDAG 5 FEBRUARI 19.1019.30 De Stafmuziek van het regiment Johan Willem Friso te Assen o. 1. v. onderkapelmees. ter Ter Horst: Verplichte num mers voor de concoursen van de Bond van Christelijke Harmonie en Fanfarecorpens Groningen Zd. 19.3020.00 Grunneger oetzenden a. Keur oet het dichtwaark van S. F. van Wattum. b. Een laidje veur de ófwisseln. c. Boukgbespreken: Hidde Be- tuun van Sien Jensema. oetgeven bie Van Gorcum Comp. N.V., Assen. parelende passagespel, het fijne pianissimo en daarnaast het ge weldige fortissimo, dat Cherkass ky ons voortoverde, maakte het geheel tot een evenement. Dat de pianist daarbij uiterlijk wel wat al te veel show ten beste gaf, zij hem gaarne vergeven. Uit de aard der zaak heeft Van Epenhuysen geen gemakkelijke taak gehad bij het begeleiden van deze solist. Toch gelukte het hem zeer wel, de verschillende nuan ceringen, die Cherkassky wenste, op te vangen en met zijn orkest weer te geven. Het spreekt wel' vanzelf dat het publiek met een ovatie de pianist en daarnaast alle executanten heeft bedankt. Met de uitvoering van de 5e Sym phonie van Beethoven, dikwijls als de „Noodlots-Symphonie" be titeld, heeft Van Epenhuysen veel eer ingelegd. B. Collectant stak geld in eigen zak Misbruik van ellende GRONINGEN Er zijn nog altijd personen die misbruik ma ken van de grootste nood en el lende. Nadat in enkele andere plaatsen in ons land collectanten gepakt zijn, die geld bestemd voor •het Rampenfonds verduisterden, is thans ook in Groningen door de recherche aangehouden de 70-ja- rige D. J. S., collectant voor het Rampenfonds. Een deel van het geld staik hij in eigen zak. Dit werd opgemerkt door enkele men sen die de politie er opmerkzaam op maakten. Hij werd gearresteerd en legde, na verhoor, een be kentenis af. Hij zal voor de Offi cier van Justitie worden geleid. VOOR 'T RAMPENFONDS Verloting van een piano GRONINGEN De Groninger Opera- en Operette Vereniging heeft besloten het tweetal herop voeringen van de Hongaarse Ope rette „Tango te Middernacht" 't komende weekend in de Stads^ schouwburg wel doorgang te la ten vinden. De volledige opbrengst, na af trek van de vaste kosten, zal worden afgedragen aan het Na tionaal Rampenfonds. Misschien zij.n de vaste kosten ditmaal wel lager, zodat de opbrengst zo groot mogelijk kan zijn. Eén van de leden van de G.O.V. de heer II. P. Vink, heeft voorts een „Nieber," een Duitse kruis- snaar-piano ter beschkkng gesteld. Met toestemming van B. en W. 'zal in de pauzes van de beide voorstellingen een verloting plaats vinden. 2500 Loten a f 1 zullen verkocht worden. De verloting staat onder leiding van notaris FTencken. De volledige opbrengst wordt afgedragen aan het Natio naal Rampenfonds. Wat de voorstelling zelf betreft, er zijn nog enkele wijzigingen aangebraoht en ook verder zijn de eerste moeilijkheden van de pre mière overwonnen, zodat deze Operette, onder regie van Koos Kerstholt, ditmaal met nog gro ter succes over het voetlicht ge bracht zal worden. Gemeente Groningen biedt GRONINGEN B. en W. van Groningen hebben een telegram gezonden aan de Ver. van Ned. Gemeenten (Paleisstraat 5, Den Haag) van de volgende inhoud: „In het kader van de hulpver lening aan de noodgebieden delen wij u mede, het zeer op prijs te stellen, dat de gemeente Gronin- fen kan deelnemen in elke actie hetzij adoptatie of anderszins) welke door of vanwege de Ver eniging van Nederl. Gemeenten zal worden georganiseerd". NAMEN SLACHTOFFERS Aan anze bureaux Zwane- straat 37 zal vanaf Vrijdag de lijst liggen van namen van slachtoffers uit het ge teisterde gebied. Deze lijst zal iedere dag worden aangevuld. van „Albertus Magnus" GRONINGEN Het bestuur van( de R.K.S.V. „Albertus Mag nus" deelt mede dat de viering van de 56e Dies Natalis der Ver eniging, welke oorspronkelijk ge steld was op Vrijdag 13 Februari a.s. in verband met de nationale ramp welke ons land getroffen heeft geen doorgang zal vinden. (Van onze verslaggever). Genootschap Stille Omgang EMMEN Dinsdagavond ver gaderde het genootschap van dc Stille Omgang in het dekenaat Klazienaveen in café Homan. De vergadering werd gepresideerd door de heer E. Grol uit Mussel- kanaal. De heer M. Dohle uit Stadskanaal heeft contact op genomen met de N.S. en hij gaf daarvan een uitvoerig verslag. Naar aanleiding van het min of meer onverklaarbare oponthoud te Coevorden, dat het vorig jaar op de terugreis veertig minuten duurde, werden pogingen in het werk feesteld om de deelnemers in twee groepen te doen vervoe ren naar Zwolle. Er zal Zaterdag 7 Maart een extra trein vertrekken uit IN DE MANGELGANG: GRONINGEN. De twee ex poserende kunstenaars zijn bei den natuurliefhebbers. Piet Snel meer van binnen uit en Ad Pie ters enigszins oppervlakkig. Piet Snel is het meest zichzelf in de Zweedse en Normandische rotsen. Zijn kleurgevoel kan ik niet bewónderen maar in zijn tekenwijze weet hii toch op een of andere wijze te boeien. Wel zou het nuttig zijn indien hij zich ietwat in zijn keuze van on derwerpen zou beperken. Het gaat niet aan om de ongetwijfeld stoere Normandische vissers (nos 6 en 10) koppen te geven die uit Normandische krijtrots ge houwen schijnen. Hij maakt de ze nijvere lieden daarmee wel wat erg ridicuul. Vooral de kop van visser no. 6 lijkt zo weg gelopen uit de afgebrokkelde rotssteen, maar daarmee is het nog geen mens. Een tekeningetje van ruïnes te Wilhelmshaven toont ons Piet Snel op zijn best. maar hij moet zich toch niet veel verder buiten zijn mogelijk heden begeven, dan komen er al te gauw lelijke effecten zoals de stoere rots van Helgoland die omspoeld wordt door een vrien delijk mengsel van kaliumper- manganaat, kopervitriool en ci troenlimonade hetgeen overigens een alleraardigst kijkspel ople vert De manier van schilderen van Ad Pieters is op zichzelf heel suggestief al zouden wij liever van plakkaatverf spreken dan van tempera. In sommige park impressies (nos 20 en 17) be reikt hii hiermee een zeer sfeer- Uit het politierapport GRONINGEN Het politie rapport van gisteren vermeldde enkele schoorsteenbrandjes, nl. in de Muurstraat en in de Hel- perwestsingel. De schade was gering. Voorts is aan het Damsterdiep een 72-jarige man onwel gewor den en van de fiets gevallen. Hij werd met verwondingen aan het hoofd door de G.G.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. In de Brugstraat kwam dr B. F. te vallen, waardoor hij een been brak. Het slachtoffer werd naar het Acad. Ziekenhius ge bracht. Politiek Jeugdcontact I GRONINGEN Ten stadhuize heeft onder voorzitterschap van de burgemeester een bespreking plaats gehad tussen vertegen woordigers van de Jongeren organisaties van de K.V.P., P.v. d.A., V.V.D., C.H.U. en A.R., teneinde te geraken tot de in stelling van een politiek jeugd contact in onze stad. Nadat de burgemeester zijn zienswijze had gegeven over de aard en de werkwijze van een zodanig con tact, werd een voorlopig bestuur gevormd, waarin elke organisatie is vertegenwoordigd. Dit bestuur zal thans de plannen uitwerken en een eerste bijeenkomst van het nieuwe jeugdcontact voor bereiden. Snoeplustige jongens gepakt GRONINGEN Twee jongens, van 14 en 15 jaar, werden op heterdaad betrapt, toen ze bezig waren repen chocolade en stuk ken drop uit de kiosk bij de Kapteynbrug te stelen. Ze had den daarvoor een ruit vernield en meenden op die manier hun snoeplust te kunnen bevredigen. Het tweetal werd ingesloten. vol resultaat, maar in het meis jesportret 19) leidt het helaas tot een perfect technicolor-pro duct. terwijl parkgezichten (18 en 16) bepaald goedkoop aan doen. hoewel er iets aantrekke lijks uit spreekt. Boomstudie (14) zou onmiddelijk geschikt zijn voor een Verkades-album over boomsoorten. Het werk is niet erg persoonlijk en men hoort toch graag de mens spreken via het kunstwerk zelfs al is het met allerlei pretenties. Maar ik raad u aan ook zelf eens uw oordeel te vormen, kunstenaars schilderen nu een maal niet bij voorkeur voor critici. Dr. E. F. v. d. Grinten. „De Spooktrein" Opvoering leerlingen St. Maartenscollege GRONINGEN De leerlin gen van het St. Maartenscollege hebben voor een bevredigend grote belangstelling in het Te huis een opvoering gegeven van ..De Spooktrein". een thriller van Arnold Ridley. Men heeft aanvankelijk geaarzeld of de voorstelling wel doorgang moest hebben, gezien de steeds groter wordende nationale ramp. maar men besloot toch door te zetten, omdat men in deze avond od de eerste plaats zag het tonen van belangstelling voor het St. Maar tenscollege. De rector zegde de aanwezigen hiervoor hartelijke dank. Wat de opvoering van deze triller betreft, de leerlingen heb ben het stuk met enthousiasme gespeeld en we kunnen niet an ders dan grote waardering heb ben voor de wiize waarop deze spookgeschiedenis gestalte werd gegeven. Misschien ontbrak de nodige vaart hier en daar iets en stonden enkele spelers wat onwennig op de planken, maar daarvoor zijn het ook jeugdige amateurs. Een bijzonder woord van lof biiv. voor de uitbeelding die Anton Sinot gaf aan George, de half waanzinnige, een rol die met de nodige overtuiging gespeeld werd. Waardering ook voor de wiize waarop Ton An- dringa de speurder Deaking ty peerde. Dit ziin twee creaties die we even op de voorgrond hebben gehaald, maar ook de an dere medespelenden droegen bii tot een geslaagde opvoering en delen in de lof, ook al blijven ze hier verder ongenoemd. Er was gezorgd voor een aardig décor, dat zeker accentuerend werkte. He publiek toonde zich uiterst tevreden. Bs. COEVORDEN. In de vol gende en de daarop volgende week zal de aanbesteding plaats vinden van het grote werk ter verbetering van de weg van Coe vorden, over Schoonebeek naar de Duitse grens. Op 10 Februari, om 2 uur, worden in Café Arends te Coe vorden de volgende werken aan besteed: Hoofdriolerine in het Stationsplein en de Spoorsingel; het wijzigen van het Stations plein; riolering. klinkerverhar- ding en trottoirs in de Biezen- brugstraat, Rabenhauptstraat en Paul Krugerstraat: het dempen van de haven, riolering, klinker- verharding en trottoirs in d:e Spoorhavenstraat; herstraten en het maken va'n trottoirs, straat- riolering en straatkolken in de Spoorsingel. Acht dagen later, op 18 Febr., om 11 uur, is in Bellevue te Assen de aanbesteding van de wegaanleg, in twee gedeelten, nl. in de gemeente Coevorden over een lengte van plm. 8 K.M. en in de gemeente Schoonebeek over een lengte van plm. 7 KM, of in massa, Het werk is ..als volgt omschre ven: Het wijzigen van de aarde- Ingezonden WIE HELPT MEE? GRONINGEN Als alle win keliers, venters, marktkooplieden enz. Zaterdag a.s. 10 pCt. van hun ontvangsten beschikbaar stellen voor het Nationaal Ram penfonds ,dan betekent dat een belangrijk aandeel in de leniging van de noodo®Bfc£~zovelen heeft getroffen, fWJP' voor de stad zou dat zeker f 10.000.extra opleveren. W. DE VRIES, Nieuwe Kijk in 't Jatstr. 32 Zaterdag 7 Febr. is 10 pCt. van onze ontvangsten voor het Nationaal Rampenfonds. Hand bal wed strijden afgelast GRONINGEN. In verband met de rampen in het Zuiden van ons land zijn alle handbal- wedstrijden in het Noorden van het land afgelast. Ook de jaar vergadering van de afd. Gro ningen die a.s. Zondag zou wor den gehouden is tot nader order uitgesteld. „Waar woestijnen bloeien gaan" GRONINGEN. We herinne ren nog even aan de serie voor stellingen van de missie-kleu renfilm: Waar woestijnen bloeien gaan. De film over Pakistan, waarvan Vrijdagavond a.s. in. Huize Maas de première gaat voor genodigden. baan, het maken van een funde ring, met gepenetreerde stortlaag, alsmede het aanleggen van vrij- liggende rijwielpaden met een deklaag van koud asfalt en tegel- verharding, het aanleggen van voetpaden, het maken van riole ringen met bijkomende werken. Mutaties Loodswezen DELFZIJL Met ingang van 1 Jan. jl. zijn tot matroos in vaste dienst benoemd, de matro zen M. Hoedeman, H. v. Heuvel n en J. Bos en M. R. van Dijk. De 2e stoker T. Slumen werd benoemd als matroos motordrij ver. Bedrijfsarts bij de Ned. Spoorwegen DELFZIJL Als bedrijfsarts bij de Ned. Spoorwegen is met ingang van 1 Mei a.s. benoemd dokter J. T. Kuiper, die hier plm. 18 jaar als arts werkzaam is geweest, Dokter Kuiper gaat zich in Haarlem vestigen. De praktijk van dr Kuiper wordt met ingang van 15 Febr. over genomen door dr A. Dubblinga. K.V.P. vergaderde WINSCHOTEN De afdeling Winschoten van de K.V.P. hield een vergadering in de „Oldamb- ster Herberg" onder presidium van de heer L .de Smit. De be langstelling was, Winschoter eigen, zeer gering. Na een kort inleidend woord van de voor zitter, gaf de secretaris, de heer W. Bruïning, een causerie over het onderwerp „Burger en ge meenteraad". Naar de uiteenzet ting werd met de grootste aan dacht geluisterd. Enkele gestelde vragen werden naai- genoegen beantwoord. Veerboot Friesland naar geteisterde gebeiden DELFZIJL De veerboot Friesland van E. Wagenborg's Scheepvaart en Expeditiebedrijf zal Zondagmorgen 4 uur naar de geteisterde gebieden vertrekken met drinkwater, levensmiddelen en kleding en artikelen van het Rode Kruis. Verder is materiaal aan boord gebracht, om, na los sing, cadavers aan boord te kun nen hijsen. De bemanning zal bestaan uit reders uit Delfzijl. Ereteken Orde en Vrede UITHUIZEN De burgemees ter heeft het onderscheidings teken voor Orde en Vrede uitge reikt aan de heren G. Amsinga, R. B. T. Boon, D. Dobma, D. Kaap, A. E. Kooi, J. Kremer, W. v.d. Laan, S. R. v.d. Ploeg, J. T. Postma, G de Rouw, P. Sietsema, W .A. Syben, A. de Vries en P. Weessies. GRONINGEN. In aanslui ting van onze uitvoerige resul taten van collecte-activiteiten ten bate van het Nationaal Ram penfonds, delen de burgemees ters ons nog mede dat de vol gende opbrengsten nog werden geboekt: Oude Pekela f40.000; Veendam f40.000; Vlagtwedde f 66369,73; Ezinge f 17.746.Usquert 7415.- (de burgemeester tekende hier bij aan dat de landbouwers nog hoge bedragen zullen gireren). In de stad en provincie Gro ningen is tot nu toe ruim ander half millioen gulden opgebracht. HOOGEZAND-SAPPEMEER. - Hier meldt het gemeentebestuur eveneens grote activiteiten. De kledinginzameling werd een groot succes. De coll. bracht f 36,881.44 op. ASSEN In het Oosterpark te Assen worden momenteel door de pas opgerichte N.V. Bouw- en Exploitatiebedrijf „Excelsior" te Winsum de fundamenten gelegd voor een complex van 138 wonin gen, die een unieke Parkbuurt zullen vormen. De woningen worden in blok ken met twee en drie woonlagen zo rondom een grote lusvormige vijver gebouwd, dat elke woning vólop zon zal krijgen. Bovendien wordt in deze woningen een grote mate van comfoi't aangelegd. In elke woning komt een uitgebreide sanitaire inrichting met warm en koud water en men voert onder handelingen om in de lavets, die gebruikt kunnen worden als zït- douche en als wastobbe electri- sche wasmachines naar een zojuist uitgekomen uitvinding, te monte- i'en. Tevens overweegt men de in bouw van een electrische droog installatie. waardoor de ongezel lige „was op het balcon" overbo dig wordt. Elke woning krijgt balcons aan de voor- en achter zijde. Voorts worden bij de wo ningen ruime schuurtjes en een boxengarage gebouwd terwijl aparte speelruimten voor kinde ren aangelegd zullen worden. De N.V. wil een deel der wo ningen in eigen exploitatie hou den. De maximum huurprijzen per week zijn door 't ministerie van Wederopbouw vastgesteld op 6.50 voor de kleinste./ 7.50 voor de woningen met 2 slaapkamers, ƒ12 tot 14.voor de grote wo ningen. De verkoopprijs zal voor de kleine woningen ongeveer f 5000 tot f 6500 bedragen en voor de grote 7500 tot 9500. De N.V. wil trachten, in overleg met de gemeente Assen de park- aanleg zo te verzorgen, dat deze geheel aansluit bii het reeds be staande plantsoen met vijver, zo dat dit complex een geheel aparte parkbuurt zal worden. Het ge meentebestuur van Assen heeft de N.V alle medewerking gege ven. evenals andere autoriteiten. De N.V.. die speciaal tracht, on der architectuur van de heer K. G. Olsmeyer uit Groningen, goede woningen voor weinig geld te bouwen, hoopt na het voltooien van dit complex in andere ge meenten dergelijke plannen te kunnen uitvoeren. Met de bouw van het Asser complex hoopt men in November a.s. klaar te zijn, hoewel verwacht wordt* dat in Mei de eerste woningen reeds be trokken kunnen worden. Coevorden heeft f 145 000,- COEVORDEN In de loop van deze maand zal de begroting voor 1953 van de gemeente Coe vorden worden behandeld. In een memorie van toelichting zeggen B. en W. dat het finan ciële beeld, dat deze begroting te zien geeft, verre van rooskleurig is. De gewone dienst vertoont een tekort van f145.000. Wel is dit tekort voor een deel te wijten aan de opneming in deze dienst van de rente en af schrijving van werken, welke eerst in 1953 zullen worden uit gevoerd. Maar ook als men deze lasten buiten beschouwing laat, blijft een tekort van ruim f86.000. Dit tekort wordt voor een groot deel veroorzaakt door de meer dere rente van vaste leningen uit 1952. B. en W. betogen dat dit nadelige saldo tot een zeer voor zichtig financiëel beleid noopt. Emmen om 20.23, uit Assen om 21.05. Van Zwolle vertrekt deze trein gecombineerd naar Amster dam. Aankomst aldaar om kwart voor twaalf. In de O.L. Vrouwe- kerk aan de Keizersgracht wordt dan een lof gehouden. Na de om gang zal om drie uur in dezelfde kerk de Hoogmis worden gecele breerd. De terugreis vangt aan om 6.20. De aankomst te Assen en Emmen is resp. om 9.08 en 9.38. Voor de Noordelijke paro chies Stadskanaal, Musselkanaal, Zandberg, Ter Apel en Mussel is dit een grote verbetering. Ook komen Beilen en Hoogeveen in de gelegenheid zich bij de Drent se bedevaart aan te sluiten. De Spoorwegen beloven goed mate riaal. 't Getal deelnemers zal vermoe delijk de 700 benaderen. Deze zijn dan waarschijnlijk als volgt verdeeld: Musselkanaal 65, Zand berg 70, Mussel 35, Ter Apel 85, Munsterscheveld 65, Barger Com- pascuum 30, Barger Oosterveld 80, Emmerschans 30, Emmen 15, Erica 36, Steenwijksmoer 10, Kla zienaveen 65, Zwartemeer 25, Amsterdamscheveld 20 en Nieuw Schoonebeek 30. Het bestuur is er in geslaagd, gedaan te krijgen dat er onder de Hoogmis zal worden gepreekt door pater Loof O.F.M. uit Drach ten. In zijn slotwoord maakte de heer Grol er met vreugde mel ding van dat ook Stadskanaal afgevaardigden had gezonden, waardoor hopelijk ook deze paro chie zich weer zal aansluiten bij het dekenaat Klazienaveen, het geen de eenheid weer des te beter accentueert. ASSEN Gisteren hebben de collectrices en collectanten hun rondgang door de stad beëindigd. Het resultaat van de huis aan huis collecte is geweest f 37.408.85. Dit bedrag is echter zeker niet bepalend voor de offervaardig heid van Drente's hoofdstad. Vele mensen hebben immers hun bij dragen via de giro op andere wijze verzonden. De stortingen van de Asser zakenlieden bij de diverse ban ken, ten bate van het Rampen fonds belopen nu f 6000. Dit be drag zal nog stijgen, verwacht men. Het resultaat van de actie, welke de schoolkinderen aan het ondernemen zijn is nog niet be kend. Maar nu staat al vast dat jeugdig Assen zeker 5 cent per kind zal afdragen. EMMEN Uit de gemeente Emmen zijn nu in totaal acht grote vrachtwagens met goede ren naar het zuidwesten ver trokken. Eergisteren nacht kwa men vier auto's in Breda aan en zij werden daar enthousiast ver welkomd, want er was groot gebrek. Nog vier wagens staan klaar op dit ogenblik. Men stopt nu op advies van het landelijke Rode Kruis met de inzending. Wat dan verder het geld be treft: de volgende bedragen zijn bekend: Emmen, Kerkdorp (voor lopig) f 14.327.98, Zuid-Barge f 4508.Barger Oosterveld f 1554,35, Barger Compascuum f 1764.40, Nw-Weerdinge f2889.86, Roswinkel f 1919.45, Emmer Com pascuum f 10.157.05, Erica f 10.230.50 (en 5 ton goederen), de Maten f 2099, Willemsoord f 1664. Voorlopig dus f 51.174.59. ODOORN De collecte in de gemeente O doom leverde in totaal f47.300 op, verdeeld over de volgende plaatsen: Exloo f4200, Ddoorn f4200. Valthe f2266. Odoornerveen f3176, Klijndijk f 1024, Eerste Exloer- mond f8600. Tweede Exloermond f 15.909 en Vathermond f9555. Geslaasrdo Toneelavond DEN HOORN Zeer velen hadden storm en regen getrot seerd om de jaarlijkse toneel avond in het parochiehuis bij te wonen ;de zaal was overvol. De eerste uren hebben de parochia nen en vooral de ouders genoten van het sprookje „De Ganzen hoedster". door hun kinderen ge speeld. Het succes dat mei. J. Jansing met haar jonge meisjes club wist te bereiken kwam tot uiting in een langdurig applaus. Bij de costumering viel het op hóe met eenvoudige middelen tóch een zeer mooi effect kan worden verkregen. Misschien is het mogelijk met dit groepje nog eens een kinderoperette in te studeren. Hierna trad de R.K. Toneelver. op de planken met „Plet witte Legioen", een toneelstuk dat ziin stof ontleent aan de moeilijke tijd van onze soldaten en onze verpleegsters in Indië. Het gege ven mag dan als gelegenheids stuk iets van zijn waarde hebben verloren, de uitbeelding er van stond op een hoog peil. er was van begin tot eind contact tus sen toneel en zaal, ook daar waar enkele lange passages in het stuk voorkomen. Blijkbaar v/as aan de rolverdeling veel zorg besteed, het had niet beter gekund. Tussen de bedrijven speelde de Marneband fleurige muziek. Na dat de aanwezigen het voorstel van de voorz. der ver. R. v. d, Werff. om de baten van deze avond te bestemmen voor de slachtoffers van de watersnood, met applaus hadden ondersteund, sprak de z.e. heer J. L. Gerrit sen het slotwoord, dank bren gend aan de heer A. Goyarts als regisseur en aan de tonelisten voor de goed geslaagde avond. Plnimveemarkt HOOGEVEEN Aanvoer en prijzen gisteren: 24 oude hanen 2.153.50; 575 oude kippen 2.25 4.15; 198 konijnen 1.258.00. De aanvoer was beneden nor maal, waardoor de handel een tamelijk vlug verloop kreeg en de prijzen omhoog gingen. Kip pen noteerden pm. f 2.per kg, I konijnen geen verandering I W eersverwachting geldig van Donderdagochtend tot Donderdagavond. ENKELE BUIEN Veranderlijke bewolking met enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Geleidelijk afne mende en naar Noordoost ruimende wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen. In Emmen EMMEN. In de jaarverga dering- van de afdeling Emmen van het Rode Kruis, kon de voor zitter, de heer H. J. B. Kok me dedelen, dat er thans zoveel do nors beschikbaar zijn, dat er van een gebrek niet meer behoeft te worden gesproken. De bevolking heeft het Rode Kruis in het afgelopen jaar goed gesteund met geld en goederen, maar vooral bij de laatste inza meling ten bate van de slacht offers van de watersnood heeft Emmen zich wel van zijn beste zijde laten kennen. Mevr. Kremer-v. Essen, de se cretaresse, meldt in haar jaarver slag dat er in het afgelopen jaar 388 bloedtransfusies zijn verricht. Het aantal donors is 403. Dank wordt gebracht aan de heer J. de Bray, die zich dag en nacht be schikbaar stelt voor het Rode Kruis. De onderhoudskosten van de ambulance-wagen worden voor de afdeling te hoog. Plannen worden beraamd om de ambu lancedienst op een andere leest te schoeien. Het ledental steeg van 334 tot 512, mede door de grote activi teit van de dames Walstra en de Booy. In het afgelopen jaar heeft men 610 kg tijdschriften en 216 hoe ken in het lectuurhuisje bij de ingang van het Dierenpark, ge deponeerd. Cunning gem. Odoorn EXLOO De verbetering enz. van een gedeelte van de weg langs het Noorder Hoofdd-iep in Odoorn is opgedragen aan de heer J. J. Formsma te Grijpskerk. VEERTIGURENGEBED AMSTERDAMSCHEVELD Zondag, Maandag en Dinsdag werd hier het veertigurengebed gehouden. De predikaties werden verzorgd door de kapelaan van de parochie. Elke avond was de kerk stampvol. Dinsdagavond werd een plechtig Lof gecele breerd door de pastoor van Nw. Schoonebeek. Met het Te Deum werden deze dagen besloten. Uw gift voor het noodgebied Zoals wij reeds vermeldden, kunt U Uw giften voor de slacht offers van de watersnood ook aan de krant overmaken. Onze kantoren stellen hiervoor hun gironnummers beschikbaar. Deze nummers zijn: Voor Gro ningen 70021; Leeuwarden 594459; Sneek 594461; Emmen 594460 en Zwolle 486779. Iedere dag verantwoorden wij in onze kolommen de binnen gekomen giften. Uit Groningen ontvingen wij: flO.— (X) en flO— (T.H.W.) Aan ons bureau te Zwolle kwam een bedrag van f 100. binnen van de dames E. Men gelieve bij stortingen duide lijk te vermelden „Bijdrage Ram penfonds". Bijdragen kunnen ook per post wissel met dezelfde duidelijke vermelding aan onze kantoren worden gezonden. Wij zorgen dan, dat de bedragen worden overgemaakt aan het Nationaal Rampenfonds. VLAG OP DE TOREN BARGER COMPASCUUM Gisteren woei van de toren van de katholieke kerk de driekleur ten teken dat het hoogste punt bii de torenbouw was bereikt. Men heef gisteren namelijk de spanten geplaatst. Het is te ver wachten dat deze week het bui- ten-metselwerk kan worden vol tooid. Daarna komt dan de ver dere afbouw van de toren en de vergrote kerk aan de binnen kant. In de werkplaats van Feringa wordt gewerkt aan de nieuwe banken. Alles bii elkaar is het echter nog de grote vraag of de ver bouwing van de kerk met Pasen gereed zal ziin. RAAD VAN EMMEN EMMEN De leden van de gemeenteraad ziin bijeengeroe pen ter vergadering op Maandag 9 Februari a.s. om twee uur in de namiddag. Aan de orde zul len worden gesteld verschillende verzoeken om subsidie van pro vinciale verenigingen, diverse grondaankopen, overname van de weg Munsterscheveldbrug tot aan de grens van de gemeente Vlagtwedde. ontti-ekking van 'n gedeelte van de Meerstraat te Emmen aan het openbaar ver- keer.uitbreiding van het gemeen tehuis met een werkvertrek, be handeling van een adres van E. van Veenen en anderen te Erica betreffende de plaats van een nieuwe brug over het Griendts- veenkanaal in de weg Erica Schoonebeek. benoemingen on derwijzend personeel en ver schillende andere onderwiis- aangelegenheden. R.K. Vrouwengemeenschap EMMEN De Katholieke Vrouwengemeenschap afdeling Emmen hield gisteravond een goedbezochte bijeenkomst in ho tel „Bos en Zon". De leden luisterden geboeid naar een causerie van pastoor G. C. J. Hutjens over ziin reis naar Rome. Barger Compas f 1764.40 Te Barger Compascuum werd in één dag 1764.40 bijeen ge bracht. De collecte werd ver zorgd door het onderwijzend personeel. Behalve geld werd hier circa 200 aan goederen bijeengebracht.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2