De stroom van geld en goed houdt aan Buitenland heeft warme sympathie voor getroffenen Toestand in Zeeland gaat vooruit Wedloop in barmhartigheid en naastenliefde Nieuwsblad van het Noorden van Donderdag 5 Februari 1953 Pagina S I In Zuid-Holland zijn naar schafting I [125,000 mensen bij de ramp betrokken! :Sch»veninc :'s-Gravenhat O Naaklwi|li !l DELFLAND krimpener- nm -Scbport»qven, Rotterdc Oostvoorïïel Rockanie 3ÊV00RNE I 1.000 Amerikanen I helpen in [Middelharnis Ridder! IS5ELM0NDE* Mblasseólam WAARD esKA^am WA Af PUTTEN. «^Zuidland Nw. Beijerl SM Willemsifor fnySyJumarivlorD^r^t 1LTENA In Zeeland zijn naarschafhng 100.000 men sen by de tamp Derrokken r&REVELINGEN I Luchtbasis v.d.l hulpverlening Breda^ Vliegveld GiUe-Rijen SCHELDE- ■jMkafe S^THOr.KN N^^j^Opvangcenbum sFaaSsdiik **t^j^.>Q^yHdiskren oRoosendaal In Noordbrabant zijn naar f' OW schatting 60 000 mensen Kacetiej pïer*? k?:z==^8&Bergen oo Zoom bij deramp betrokken Luchtbasis v.d. ht^erlênjng^ t J Enige verbindingen jgoOTtMzande-^-i-^^T? js r*: overland naar f f -Tfnzmmo1/ 'Ooslkapc WALCHEREN k Middelburgv' jfBeuwdorp lZUIO-BEVELAN[ ^EUWSCH^I flfl^jQFRFM 'Nederlandse evacué's ondergebracht] GSIuis Belgische troepen I helpen in Zeeuws- Vlaanderen p';" Evenals bjj de overstromingsramp in de Povlakte in Italië van 1951 is er bij de catastrophe van Nederland in de gehele wereld een wedloop in barmhartigheid en naastenliefde ontstaan. Honderdduizenden aan geld stromen van alle werelddelen ons land binnen en vliegtuigen maken geen tocht naar Schiphol zonder dekens of andere noodzakelijke goederen aan boord te hebben. Overal is men zich bewust van de grote omvang van de ramp, die ons land heeft getroffen en men herinnert zich behalve de krachtige weerstand, die het kleine Nederland in de oorlog aan de bezetter bood, óók de kracht, waarmee ons land zich na de bevrijding herstelde. In de buitenlandse bladen kan men lezen van de heroïsche strijd om Walcheren in 1945. De Osservatore Romano bracht gisteren in een artikel, getiteld „De tweede beproeving van Nederland", hulde aan de pogingen van ons land om de oorlogsschade te herstellen en het blad betuigt zijn medeleven met het volk, dat door zulke nieuwe en zware beproevingen wordt getroffen. dekens uit dit land onderweg en tevens heeft Zweden aangeboden personeel met uitrusting naar Nederland te zen den of in Nederland zelf kinderen te verzorgen, die op enigerlei wijze de zorg van hun ouders moeten missen. Een sneeuwbalactie in Zwitserland bracht al tegen een millioen gulden op! Uit Duitsland komen eveneens zeer vele berichten van hulpverlening. Dui zenden marken komen binnen en men verwacht een nog veel grotere stroom na een oproep, die in alle Duitse bladen zal worden gepubliceerd. Enorm aantal hulpacties Uit deze en soortgelijke uitspraken blijkt duidelijk de warme sympathie, die men in het buitenland met de ge troffenen heeft. Deze sympathie mani festeert zich ook in een enorm aantal hulpacties in talloze landen. Italië, dat zich de steun van 1951 nog goed* herinnert, heeft reeds 10 millioen lire voor Nederland, Engeland en Bel gië ingezameld. Drie vliegtuigen van het Italiaanse Roode Kruis vertrokken vandaag uit Rome naar het vliegveld Valkenburg om een eerste groep wezen af te halen. En zoals in Italië is het overal. Vliegtuigen onderweg Vliegtuigen met dekens, medicamen ten en noodzakelijk materieel vertrok ken reeds van Frankfort, Stockholm, Kopenhagen, Zwitserland, Noorwegen, België en tal van andere landen. Vrij wel alle luchtvaartmaatschappijen ver voeren de goederen kosteloos. Per trein en per auto zijn eveneens vele duizenden tonnen goederen onder- weg. Emigratie naar Amerika De gemeenteraad van het plaatsje Zeeland in de Amerikaanse staat Mi chigan heeft Woensdag in een speciale vergadering eenstemmig besloten Pre sident Eisenhower te verzoeken een onbeperkt aantal door de watersnood getroffen Nederlanders in aanmerking te laten komen voor emigratie naar de Verenigde Staten om zich daar een nieuw bestaan op te bouwen. In alle delen van de V. S. wordt spon taan gereageerd op de oproepen tot hulp, die zijn gepubliceerd door de Amerikaanse pers en de televisie. In het gehele land werken de Nederlandse consulaten op hoogspanning om de toe vloed van pakjes en geldbedragen, variërend van vijf tot duizenden dol lars, te verwerken. In de stad Balti more is zoveel ingezameld, dat de Amerikaanse regering is gevraagd een speciaal legervliegtuig beschikbaar te stellen. Giften van politieke partijen Nederland offert Bij het Nationaal Rampenfonds was tot gisteravond zeven uur een bedrag van ruim zeven millioen gulden bin nengekomen. Vele geldzendingen zijn echter nog onderweg, zodat dit bedrag nog slechts een deel is van het geld, dat reeds 'is ingezameld. Bovendien zijn er nog vele acties aangekondigd, zodat ook daardoor het bedrag voor de slachtoffers van de watersnood en voor herstel van de geleden schade nog zal stijgen. Vooral in kleinere plaatsen leverden collectes vaak grote bedragen per in woner op. In Benthuizen in Zuid-Hol land gaf men f 11.358.66 of f8.75 per inwoner. In Katwijk, een van de klein ste gemeenten van ons land, gelegen tussen Monnikendam en Volendam, heeft een collecte onder de 250 inwo ners f3400 opgeleverd, d.i. f 13.50 per inwoner! Het getroffen gebied Bergen heeft ruim f 10.000 opgebracht. Gemeenten adopteren In het heden verschenen nummer van het orgaan van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten is opgenomen een mededeling, dat de vereniging be reid is ten dienste van de gemeenten meentepersoneel aan getroffen ge meenten wil de vereniging gaarne haar bemiddeling verlenen. Verschillende gemeenten hebben reeds getroffen plaatsen geadopteerd. Andere giften Van de andere belangrijke giften vermelden we de volgende: De beman ning van de Willem Barendsz zamelde f14.385 in. Wilton-Feijenoord gaf een kwart millioen, Prinses Wilhelmina (die ook haar particuliere auto ter be schikking van het ziekenvervoer heeft gesteld) stelde f25.000 beschikbaar, het N.V.V. verhoogde het reeds be schikbaar gestelde bedrag van f 100.000 tot f250.000, van de B.P.M. in Neder land en het buitenland is ongeveer een millioen te verwachten en de Bond van Ouden van Dagen gaf f500. Werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf zullen ook tenminste een millioen bijeen brengen. De Centrales van Overheidspersoneel hebben haar leden geadviseerd te beginnen met één procent van het maandsalaris af te staan. De Stichting van de Landbouw hoopt, dat de landarbeiders een vacan- tiedag beschikbaar stellen en dat de boeren eenzelfde bedrag geven. Penning Watersnood 1953 De vereniging voor penningkunst heeft besloten een penning uit te geven, die de Watersnood 1953 tot onderwerp heeft. De penning ivordt algemeen verkrijgbaar gestéld en de netto-opbrengst zal ter beschik king van het Nationaal Rampen fonds worden gesteld. Prof. L. O. Wenckebach is bereid gevonden het ontwerp hiervoor te maken. Miurens van hel- rampgebied Veerdienst weer in bedrijf Evacuaties ■jh Hulp door vliegtuigen if Geïsoleerd gebied GEBIED VAN DE g OVERSTROMINGEN nrwerpen BELGIË Dit kleine meisje, onge veer vijf jaar oud, kwam helemaal alleen in de Ahoy-hal te Rotterdam aan. Leven haar ouders nog? Heeft zij nog familieleden? Men weet alleen, dat zij uit het over stroomde ge bied komt Gulle Italianen 2 millioen van regering te Rome Italië is diep geschokt door de ramp, welke Noordwest-Europa en vooral Nederland, heeft getroffen. De Italiaanse bevolking herinnert zich het Nederlandse medeleven ten tijde van de watersnood in Italië en zij is dan ook zeer gul met haar bijdragen voor de door het Roode Kruis en de radio ge organiseerde inzameling. Bij de opening van het parlement heeft de regering de dramatische ge beurtenissen in Nederland herdacht en medegedeeld dat een bedrag van 200 millioen lire 2 millioen) aan het Roode Kruis ter beschikking is ge steld voor de aankoop van dekens, kleding, marmelade en fruit. De eer ste drie militaire vliegtuigen, alsmede het particuliere vliegtuig van presi dent Einaudi. zijn hedenmorgen naar Nederland vertrokken. Bovendien heb ben zich de parachutevliegers uit Triëst, die zich indertijd zo hebben on derscheiden bij de ramp in Italië, voor onmiddellijke hulpverlening aangebo den. Het autonome gewest Sicilië schonk een millioen lire 10.000). De burge meester van Milaan heeft aangeboden om duizend Nederlandse kinderen op te nemen. Het genootschap van Ita lianen in het buitenland heeft besloten vacantiekolonies ter beschikking te stellen voor nog eens duizend kinderen. Verlieslijsten van het Roode Kruis Vandaag is door het Nederlandse Roode Kruis een eerste verlies- lijst uitgegeven, waarop meer dan honderd namen voorkomen van personen, waarvan verluidt, dat zij om het leven zouden zijn gekomen of vermist worden. Deze lijsten zullen zoveel mogelijk dagelijks worden uitgegeven. De gegevens, die daarop voorkomen, zijn ongecontroleerd. Zij kunnen voor familieleden en verwanten van daarop vermelde personen dus hoogstens een aanwijzing zijn, dat rekening moet worden gehouden met het feit, dat de verwant mogelijk iets is overkomen. De lijsten liggen ter inzage op de plaatselijke afdelingen van het Roode Kruis. Men gelieve deze afdelingen niet op te bellen voor informaties. De afdeling Groningen van het Roode Kruis verstrekte ons een lijst, die voor belanghebbenden op het bureau van ons blad ter inzage ligt. In Zeeland en de Zuidhollandse eilanden zijn speciale functio narissen van het Roode Kruis bezig met het verzamelen van gegevens. Sommige daarvan zullen verstrekt zijn door nog ter plaatse aanwezige autoriteiten, andere afkomstig van ooggetui gen, evacué's, militairen en burgers, die helpen aan de bestrij ding van de ramp en haar gevolgen enz. Daar het onder de hui dige omstandigheden ondoenlijk is de verstrekte gegevens alle op korte termijn te controleren en op hun betrouwbaarheid te toetsen, kunnen genoemde verlieslijsten dus alleen beschouwd worden als een voorlopige informatie, die voor correctie vat baar is. Nog honderden doden in de ondergelopen huizen? Van de situatie in Zeeland werd vannacht de volgende ruwe schets gegeven: Schouwen-Duiveland staat voor vier-vijfdë-deel onder water, Noord-Beveland voor de helft, St. Philipsland geheel, Tholen voor een derde deel en Zuid-Beveland ongeveer voor een achtste deel. In Zeeuws-Vlaanderen staat weinig water meer, bijna alle gaten in de dijk zijn gedicht en de Kruispolder is reeds drooggemalen. Alleen bij Terneuzen, Breskens, Ossenisse en enkele andere plaatsen staan nog gebieden onder water. Schouwen: zeer ernstig Het ernstigst is de situatie op Schouwen. De evacuatie van dit eiland is gisteren met man en macht voort gezet. Men schat dat 15.000 van de ongeveer 20.000 bewoners van Schou wen Duiveland zijn geëvacueerd naar veiliger oorden. Op Duiveland heeft men gisteren alle boerderijen en hui zen systhematisch afgezocht naar achtergebleven personen. Hetzelfde gaat mén vandaag doen op Schouwen. Een deel van de bevolking is achter gebleven om behulpzaam te zijn bij de herstelwerkzaamheden, die aller- wege reeds zijn aangevangen. In Zie- rikzee, Renesse, Bruinisse en Haam stede is het grootste deel van de be volking nog aanwezig. Gisteravond werd besloten Zie rikzee te evacueren. Een betrekke lijk klein aantal personen, nodig voor het dijkherstel en het be stuursapparaat, zal achterblijven. De meeste slachtoffers in Zee land zijn vermoedelijk te betreu ren in het middendeel van het eiland Schouwen-Duiveland. Het gebied achter de Westelijke dui nenreeks tot Zonnemaire staat ge heel blank. Op sommige plaatsen staat het water twee tot twee-en- een halve meter hoog. Hoewel hier omtrent nog geen zekerheid be staat, vreest men, dat in en om de in dit gebied bevindende boerderijen en huizen nog honder den doden moeten worden gebor gen. Men heeft op Schouwen en Duive land nog geen dijken kunnen dichten. Door de sterke stromingen wordt het werk, dat duizenden eilandbewoners en hulpkrachten aan de opengeslagen dijken verrichten, zeer bemoeilijkt. Alom heerst grote verslagenheid, vele boeren zijn practisch de gehele vee stapel kwijt geraakt en men treurt over het verlies van familieleden, bu ren en vrienden. Desondanks is men i overal aan de slag gegaan om de zwaar gehavende gebieden te herstel len. In de omgeving van Zierikzee wordt op zeven plaatsen gewerkt aan het dichtmaken van de dijken. Zierikzee De verwoesting in Zierikzee is ver schrikkelijk. Gehele huizenblokken zijn door de zware golfslag totaal weggevaagd. De Hoofdpoortstraat, de Nieuwe Boogertstraat en de Venkel straat bieden de meest troosteloze aanblik. Maar ook elders is het een chaos. Onder andere zijn het antieke Vrij poortje en het aangrenzende, uit 1753 daterende pand „de Witte Zwaan" geheel ingestort. Van de ongeveer 300 polders in Zee land staan er 40 blank. De conclusie, die men hieruit zou kunnen trekken, dat het grootste deel van Zeeland niet door de watersnood is getroffen, is onjuist wanneer men weet dat de grootte van de polders varieert van 20.000 tot 100 ha en minder. In Zierikzee is dezer dagen een man gered, die zeventien uur lang aan een staaldraad had gehangen. Noord-Brabant Er is over het algemeen weinig ver andering gekomen in de toestand van het water in de noodgebieden. De waterstanden regelen zich naar eb en vloed en van winst in de strijd tegen het water is nog geen sprake. De oude Fijnaart-polder op het Oudland van Standaardbuiten in West-Brabant is droog gebleven. In het land van Heusden en Altena is de dijk, waarover de verkeersweg loopt van Keizersveer naar Sleeuwijk, uiterst zwak. Zuidelijk van de Maas bij Sprang in de omgeving van Waal wijk, is eveneens nog een kritiek punt. Klundert is geheel geëvacueerd. Het dorp staat voor negentig procent on der water. Veel huizen zijn ingestort en veel- vee is verdronken. Het gat in de dijk nabij de haven te Willemstad, waar Zondag de voor naamste dijkdoorbraak geschiedde, is 'thans gedicht. In Oostenrijk overhandigde de ge meenteraad van Innsbrück de Neder landse consul aldaar 40.000 schilling, het provinciaal bestuur van Tirol 100.000 schilling. Kardinaal Aartsbis schop Innitzer van Wenen stelde 14.000 gulden ter beschikking van de bis schoppen van Nederland. De gemeente raad van Wenen gaf een half millioen schilling en opende daarmee een grote inzameling. Oostenrijkse politieke par tijen gaven 220.000 schilling, de vak bond een half millioen. In Zweden blijkt de offervaardigheid voor de Nederlandse slachtoffers bij zonder groot. Er zijn al 600.000 kronen, waaronder een Koninklijke gift, inge zameld. Er zijn weer nieuwe zendingen Mobiele keuken Uit Saarland is een mobiele keuken verstuurd en verder komen berichten van hulp en steun binnen van Portu gal, Spanje, Frankrijk, Luxemburg, het zelf ook getroffen België, Denemarken, Noorwegen, Zuid-Afrika enz. D,e Nederlandse kolonies in de emï- gratielanden Canada, Australië en Nieuw-Zeeland hebben al voor duizen den guldens ingezameld. Op Curasao heeft men de 800.000 gulden al bereikt. Men wil de twee mil lioen behalen! Bewijzen' van medeleven zijn binnen gekomen van tal van landen en van diverse kerken. alles te doen wat haar hand vindt om te doen. De vereniging ziet op het ogenblik één concrete mogelijkheid, namelijk door by adoptie van gemeen ten de helpende hand te bieden. De leden der vereniging worden opgewekt aan deze adoptie op grote schaal deel^ te nemen. Teneinde hierbij zo veel mogelijk te coördineren, verzoekt zij de gemeenten, haar bereidheid tot hulpverlening aan getroffen gemeen ten aan het bureau der vereniging in Den Haag kenbaar le maken. Ook voor het „uitlenen" van ge- Onder hoogspanning wordt er gewerkt op het vliegveld Valkenburg, vanwaar de vliegtuigen opstijgen om hulp aan de geteisterde gebieden te verlenen. Op deze foto worden zandzakken geladen in een der grote Amerikaanse transporttoestellen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5