Tegen vrije prijsvorming landbouwgronden Millioenenplan in Veenkoloniën Nieuwsblad van het Noorden van Donderdag 5 Februari 1953 - Pagina 3 Kapitein van Faustus had grove schuld De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam heeft vandaag een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de stran ding bij de Nieuwe Waterweg van de onder Panamese vlag varende Faustus op 5 November van het vorige jaar. Er werden vier getuigen gehoord: drie zeeloodsen en een lichtwachter. Er be stond van de zijde van het publiek weinig belangstelling voor deze zaak. De inspecteur-generaal voor de scheepvaart, de heer C. Moolenburgh, zei in zijn conclusie, dat de kapitein van de Faustus grove schuld heeft aan de stranding. „Het is tragisch, dat der gelijke personen belast worden met de leiding van zeegaande schepen", aldus de Inspecteur-Generaal. Proces tegen rederij Naar wij vernemen zal de Staat der Nederlanden dezer dagen de dagvaar ding uitbrengen aan de Panamese re derij, die eigenares is var. de Faustus, die in de nacht van 6 op 7 November in de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland is vergaan. Het bestuur van deze rederij bezat twee schepen, waaronder de Faustus. Het andere schip is in Januari ver kocht. De eigenaren van deze rederij schijnen Grieken te zijn en wonen in Engeland. De Staat vordert nader vast te stel len schadevergoeding wegens het stuk varen van de dijk en het wegwerken van het wrak. Hoge eis tegen koffie-smokkelaars De Zutphense Rechtbank behandel de gisteren de vermoedelijk grootste smokkelzaak na de oorlog. Het betrof een voorraad koffie van 32.000 kilo en 250 damesmantels, die uitgevoerd waren en 47.000 shawls, die uit Duitsland waren ingevoerd. De hoofdverdachte was H. uit En schede. Bij hem heeft men in beslag genomen: twee auto's met een waar de van 15.000. Hij zou de koffie, de mantels en de andere waren onder de motorkap hebben gesmokkeld en bo vendien langs verschillende wegen naar Duitsland deze smokkelarij hebben bedreven. Hij ontkende alles. De eis tegen hem luidde één jaar en drie maanden, plus 10.000 boete, subs. 6 maanden hechtenis met ver beurdverklaring van de twee in be slag genomen auto's. Tegen de andere 14 verdachten wer den gevangenisstraffen, variërende van 10 maanden tot één week geëist. Een hunner, H. P. A. M. L. te En schede, hoorde bovendien verbeurdver klaring van zijn auto met een waarde van 3.000 tegen zich eisen. Een paar verdachten zal geldboeten moeten be- tal'en. Uitspraak over veertien dagen. Stichting van de Landbouw heeft haar standpunt herzien De Stichting voor de Landbouw, die in October 1951 een adres aan de Twee de Kamer zond waarin het hoofdbe stuur zij het met de kleinst moge lijke meerderheid zich uitsprak voor een vrije prijsvorming van landbouw gronden, heeft na een nieuw overleg aan de Kamer meegedeeld, deze vrije prijsvorming ongewenst te achten on der de huidige omstandigheden. De Stichting motiveert dit door er op te wijzen, dat er een sterke wanver houding bestaat tussen vraag en aan bod van landbouwgronden. Zij meent, dat deze prijsbeheersing op een reële basis dient te geschieden. De Stichting kan zich verenigen met een prijsbepa ling die de regering voorstelt n.l. de pachtprijs verminderd met de lasten te kapitaliseren tegen een nader aan te geven rentepercentage. Ook dient de prijsbeheersing effec tief te zijn en met aanvaardbare mid delen te worden nagestreefd. De hui dige toestand laat volgens de Stich ting alles te wensen over. Als aanvaardbare middelen zijn te beschouwen: a. het verlenen van een voorkeurs recht tot koop aan de zittende pachter echter met de mogelijkheid van uit zondering. b. het invoeren van een verbod tot koppelverkoop. c. het opnemen van een regeling als voorkomt in art. 34 registratiewet waardoor bereikt wordt, dat overdrach ten als gevolg van scheidingen en de lingen onder de prijsbeheersing zullen vallen. Stad en Provincie Begrafenis notaris F. van der Wijk Woensdagmiddag werd op de alge mene begraafplaats bij de Grote Kerk te Veendam ten grave gedragen het stoffelijk overschot van de heer F. van der Wijk, vele jaren lang candi- daat-notaris te Veendam, sedert 1949 notaris te Zuidhorn. De plotselinge dood van notaris Van der Wijk heeft zowel te Zuidhorn als te Veendam grote ontroering gewekt. Vele jaren was de heer Van der Wijk de rechterhand van wijlen nota ris Boer te Veendam en later van diens opvolger, notaris Plaat, tot hij in 1949 werd benoemd tot notaris te Zuidhom. Toen het stoffelijk overschot gister middag naar Veendam werd vervoerd, betuigden vele inwoners van Zuidhorn de laatste eer. Zij volgden de lijkwagen tot de grens der gemeente, tientallen bloemstukken meevoerend. Op de begraafplaats te Veendam vond de teraardebestelling onder zeer slechte weersomstandigheden plaats. Desondanks waren velen bij de plech tigheid aanwezig, w.o. vele collega's uit wijde omgeving en de burgemees ter der gemeente Zuidhorn, de heer A. W. Stronkhorst. De zoon van de overledene, de heer H. van der Wijk, sprak enige woorden van dankbaarheid jegens zijn vader, waarna de 'emeritus-predikant Aalbers van Zuidhorn het Onze Vader uitsprak. Ook dankte deze tenslotte de aanwezi gen voor de betoonde belangstelling. De verduisteringen van de ex-directeur van Soc. Zaken te Winschoten Vonnis boven de eis De Rechtbank hier ter stede wees vonnis in de zaak van de 50-jarige Harm O., ex-directeur van Sociale Za ken en voormalig secretaris-penning meester van Maatschappelijk Hulp betoon te Winschoten, wie verduiste ring in zijn functie van een totaal bedrag van bijna f 9000.— ten laste was gelegd. De Officier van Justitie eiste 14 dagen geleden 1 jaar met aftrek van de gehele preventieve hechtenis sinds 5 Augustus, waarvan 2 maand voor waardelijk met 2 jaar proeftijd. De Rechtbank nam in haar vonnis in aanmerking, dat verdachte meer ver duisteringen heeft gepleegd tot een totaal van ruim f15.000. en veroor deelde hem tot 1 jaar met aftrek van 2 maand voorlopige hechtenis, waarvan 2 maand voorwaardelijk met 3 jaar proef tijd. Peize geen adoptie- gemeente Bij nadere informatie is ons geble ken, dat tegen adoptie door gemeenten in het Noorden, van geteisterde ge meenten overwegende bezwaren van organisatorische aard bestaan. Voorts is voorlopig de provincie Drenthe niet aangewezen als gebied voor onderbrenging van evacué's. Om deze redenen zal het lofwaardig initiatief van de gemeente Peize voor alsnog bezwaarlijk doorgang kunnen vinden. Bus met D.U.W.-arbeiders gekanteld Op de Meenteweg te Overschild tus sen de Pauwen en de Viersprong is hedenmorgen te omstreeks half 10 een bus met DUW-arbeiders uit Finster- wolde tijdens het passeren van een vrachtwagen in een zachte berm te recht gekomen en omgeslagen. De bus kantelde in een molentocht. Enkele arbeiders liepen snijwonden op en een persoon brak een sleutelbeen. De dok toren Jensma uit Helium en Gualtherie van Weezei uit Ten Boer verleenden eerste hulp. Friese vrachtauto strandde bij Hoevelaken Gistermiddag is een vrachtauto, be stuurd door de expediteur G. de B. uit Surhuisterveen, in de gemeente Amers foort nabij de spoorwegovergang te Hoevelaken, in een sloot gekomen. De bestuurder liep geen verwondingen op. Van de vrachtwagen, die in de rich ting Amersfoort reed, brak de koppe ling van de aanhangwagen, die daar door scheef op de weg kwam te staan en ook de vrachtwagen scheeftrok. De heer De B. kon de auto op het gladde wegdek niet houden en de tocht eindigde in een sloot. De lading, bestaande uit rijplaten, die naar de noodgebieden. moesten worden gebracht, werd door militaire, vrachtwagens overgenomen. Restitutie weekkaarten Mogelijk op de stations Toen de Ned. Spoorwegen met in gang van de winterdienstregeling geen restitutie meer verleenden op niet of slechts ten dele gebruikte weekkaarten, heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Groningen zich tot de directeur der N.S. gewend, met het verzoek deze maatregel weer ongedaan te maken. Aanvankelijk meende de Directie, dat aan dit verzoek niet kon worden vol daan, doch toen de Kamer in een nader schrijven de aandacht vestigde op de extra kosten, die deze maatregel voor de bouwbedrijven, die in de loop van het najaar veel verletdagen hadden, meebracht, hebben de Spoorwegen als nog aan het verzoek voldaan. Met ingang van 1 Januari is restitu tie wederom mogelijk geworden, dien op het tijdstip der inlevering een of twee dagen van de geldigheidsduur geheel of gedeeltelijk zijn verstreken. Bovendien behoeven dergelijke verzoe ken om restitutie niet meer aan de hoofdadministratie te worden inge diend, doch de stations zijn gemachtigd het in aanmerking komende bedrag di rect terug te betalen. De inbraak in het Beiier station Vrijdag a.s. zullen de daders van de inbraak in het station Beilen moeten terechtstaan voor de Asser Rechtbank. Het zijn de twee Amsterdammers R. de G. en I. J. J. De G. is een broer van een der daders van de inbraak te Pee- loo, tegen wie 2 jaar gevangenisstraf met aftrek is geëist. De G. werd enige tijd na de inbraak te Beilen, die op 11 October j.l. plaats had en waarbij niets werd vermist, in het Asser Bos door een oplettende rechercheur van politie herkend, terwijl hij op weg was naar een voetbalwedstrijd in het Achil- les-SDOrtpark. De andere dader kon daarna al spoedig worden opgespoord. Het bleek, dat zij in Beilen uit een vroegere trein waren gestapt, waar schijnlijk om poolshoogte te nemen. Vrijwel onmiddellijk nadat de stations chef de trein van half tien had laten vertrekken, ontdekte hij, dat het loket was geforceerd. De openluchtschool In Appèlbergen Zoals bekend heeft de gemeente Gro ningen besloten in de Appèlbergen een openluchtschool te stichten, waarvoor aanvankelijk een crediet van 352.000, later verhoogd tot 441.000, beschik baar werd gesteld. Thans heeft het college van B. en W. een nieuwe voordracht bij de raad ingediend, waarin wijzigingen in het oorspronkelijke plan worden voorge steld. Zo zullen niet direct alle leskui- len worden aangebracht, doch als proef slechts één, met voor het ove rige terrasjes naast de leslokalen, ter wijl een afzonderlijke afdeling voor de arts moet worden gebouwd en een an dere verwarmingsmethode aange bracht. Bovendien dient de toegangs weg te worden verhard. B. en W. vra gen daarvoor een credietverhoging van 48.000, alsmede 17.375 voor een dienstwoning. Geen t.b.c.-runderen meer op Groninger markt Voorstel von B. en W. Door B. en W. van Groningen is bij de Raad een voorstel ingediend om per 1 Maart a.s. de veemarkt te sluiten voor met t.b.c.-besmette runderen. In zijn motivering zegt het College, dat tengevolge van de bestrijding van de tuberculose onder het rundvee op 1 Juli j.l. nog slechts 2.32 van de run deren in de provincie Groningen be smet was. Aangezien dit percentage nog steeds terugloopt, hebben B. en W. in overleg met de stichting Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren in Gro ningen en het bestuur van de afdeling Groningen van de Nederlandse Bond van Veehandelaren, bovenbedoeld voorstel ingediend. Beëdiging Gisteren werd in een der kamers van het Bureelgebouw achter de ka zerne te Assen een korte plechtigheid gehouden. De vaandrigs E. Bos en Joh. R. Bugel, beiden te Groningen, L. Chr. Zwepenk, Hilversum, W. Hofman, Ol- dehove, H. C. Steenwijk. Nijkerk, E. Askes, Bussum, A. A. Seeman, Deven ter, W. Th. Manesse, Arnhem, E. B. H. Beltman, Amsterdam, H. G. ten Berge, Amsterdam, J. P. Urie, Assen en C. J. P. Kokkeel, Hengelo, allen van het Regiment J. W. Friso, die tot reserve 2e luitenant waren benoemd, legden in handen van de waarnemend regiments commandant, luitenant-kolonel W. J. M, van Hertem. de eed af. Teraardebestelling J. E. Huizinga Onder grote belangstelling vond te Loppersum Woensdagmiddag de teraar debestelling plaats van het stoffelijk overschot van de heer J. E. Huizinga, in leven oud-directeur van de N.V. D. J. Huizinga's Bank te Uithuizen. Aan de groeve werd gesproken door de voor zitter van het bestuur der Nutsspaar- bank te Uithuizen en door ds Gaaikema, Doopsgezind predikant te Uithuizen. Een broer van de overledene dankte voor de belangstelling. Geslaagde proef Brievenbussen aan alle trolleys en autobussen in de stad Op aandringen van de Nederlandse Handelsreizigers Vereniging, afdeling Groningen, nam de P.T.T. in 1952 een proef met het plaatsen van brieven- busjes aan twee trolleybuslijnen. Thans heeft de heer J. G. W. Schroder, secre taris van deze vereniging, bericht ge kregen van het hoofdbestuur van P.T.T., dat op grond van deze geslaagde proef thans brievenbusjes aan alle auto- en trolleybussen van het Ge meentelijk Trambedrijf geplaatst zullen worden. Ernstig ongeluk bij Wildervank Een personenauto op weg van Zwolle naar Hoogezand slipte wegens glad heid van de weg even voor de Hilte bij Wildervank met een vaart van km. tegen een boom. De 27-jarige J. W. te Enschede, die naast de chauffeur zat, werd ernstig aan hoofd en benen gewond. De 42-jarige J. H. te Zwolle werd ernstig aan hoofd en benen ge wond. De 42-jarige J. HJ te Zwolle werd evenals de chauffeur W. B. Zwolle iets minder ernstig gewond. De vierde inzittende J. B. O. te Enschede kwam er goed af- De slachtoffers zijn naar het Acade misch Ziekenhuis te Groningen ver voerd. De doktoren Lenning en Smits verleenden eerste hulp. Korte stadsberichfen De brandweer rukte gisteravond om 18.40 uur uit naar de Folkingestraat 42a, waar een 15-jarig meisje bij het oppom pen van een primus, de daarop staande pan had omgestoten, zodat deze tegen een brandend petroleumtoestel viel, waar op dit kantelde en in brand vloog. De be ier v. d. L. bluste het vuur nog voor de brandweer arriveerde. Vannacht om vijf uur ontdekten voor bijgangers brand in een bjj de Eendrachts- brug geparkeerde vrachtauto. De brand weer bluste het vuur met de mistspuit. Vermoedelijk is kortsluiting de oorzaak geweest. In de Doopsgezinde Kerk wordt mor gen om acht uur een gebedsdienst ge houden. Voorganger is ds Fleischer. Me dewerking verlenen het kerkkoor, het meisjeskoor en mevrouw F. Schuursma- Pottinga, sopraan. Een rechtsvordering ter onteigening stellen B. en W. van Groningen voor aanhangig te maken tegen een aantal eigenaren van gronden ten Oosten van het Van Starkenborghkanaal bij Ooster- hoogebrug, met verzoek tot voorlopige inbezitneming. - Een legitimatiebewijs voor de be volking willen B. en W. van Groningen beschikbaar stellen voor een gering be drag. Do uitbreidingsplannen van Help man-West, Rabenhaupt en De Hoogte hebben by de ter visie-legging geen be zwaren ontmoet en B. en W. stellen definitieve vaststelling voor. De aangekondigde vergadering van de Kon. Vereniging Oost-West gaat Maandag, avond niet door, daar de spreker verhin derd is. Wordt Noorderdiep gedempt? Nadat enkele dagen geleden een ver gadering had -plaats gevonden van B. en W. van Borger, de Cultuur techni sche dienst, de Nederlandse Heide maatschappij en de Provinciale Water staat, kwamen Zaterdagmiddag de stembevoegde ingelanden van het wa_ terschap Nieuw-Buinen in het café Luder te Nieuw-Buinen bijeen, ter be spreking van een groot project. Name lijk een plan tot het dempen van het Noorderdiep, de ontwatering hiervan en het graven van een nieuw kanaal tus sen de plaatsen Nieuw-Buinen er Drouwenermond waar nu de zand weg de Dreef ligt dat uit zal mon den in het kanaal BuinenSchoonoord. Het voorstel tot het opmaken van een kostenbegroting werd met algemene stemmen aanvaard. De kosten, verbonden aan het opma ken van het plan, zullen door het Rijk worden gedragen. Uitvoering van dit project wordt nodig, omdat de gronden jaarlijks enige centimeters zakken en op den duur te veel last van het water krijgen. Voor de oorlog zijn in enkele wijken die uitmonden in het Noorderdiep dam men gelegd en om een behoorlijke be scherming tegen overtollig water te krijgen, zouden nu weer vele dammen gezet moeten worden, doch dit brengt moeilijkheden mee in de tijd van de aardappelcampagne, bij het verschepen van de aardappelen. Soms houden de dammen het niet docir het vervoer per wagen in het f drang v twam. Waterpeil zakt 130 cm. Als het nieuwe kanaal er komt, zal er 130 centimeter water 'afvloeien, met als gevolg dat de wijken voorin droog zullen komen te liggen.- Men kan dan tot demping overgaan dan wel tot een hergraven van deze wijken. Dempen be tekent een transport per wagen van de landbouwproducten' naar het te graven kanaal. Als het plan, dat nu door de Heide Maatschappij nader zal worden uitge werkt, en dat in de millioen zal lopen, wordt uitgevoerd, dan betekent dit een belangrijke ontsluiting van dit Veenkoloniale gebied. De scheepvaart zal dan door het nieuwe kanaal geleid worden in plaats van door het Zuider- hoofddiep. Het waterpeil in dit laatst genoemde diep kan verlaagd worden, zodat de plaatsen aldaar ook minder last van het water zullen hebben. De eerste sluis kan buiten werking worden gesteld, de tweede sluis bij de Kerklaan zal dan moeten worden verlegd naar de aardappelmeelfabriek Hollandia. Verbetering 48e laan Met algemene stemmen werd ook be sloten tot verbreding en verharding van de 48e laan die loopt van Drouwener mond naar de Blokken en van de zand weg van le Exloërmond naar 2e Exloërmond. Het waterschap Nieuw-Drouwen dat in café Mellens aldaar Zaterdag verga- uit, daar dan het water te hoog zou derde, bleek ook vrijwel unaniem voor komen en bij enkele plaatsen stroomde I het dempen van het Zuïderdiep en het het zo nu en dan over het land, waar- Rechtbank Groningen Vonnissen T. van D., Ezinge, diefstal, 6 mnd. gev.straf met aftrek, waarvan 4 mnd. voorw. met 3 j. p. t. (eis 8 mnd. met aftr., waarvan 6 mnd. v.w.); R. M., Engelbect, overtr. Art. 26 W. v. Str., f 750 subs. 25 d. (eis f 500 b., subs. 100 d. h., 2 mnd. voorw. gev.straf en 6 mnd. voorw. ontzegging van het rij bewijs; R. v d. M., Groningen, rijwiel diefstal, 5 mnd. gev.straf met aftrek (eis 1 jaar gev.str. met aftrek)K. D., Gron., rijwieldiefstal, 7 mnd. gev. straf met aftrek (eis 1 jaar gev.straf met aftrek)S. M., Termunten, overtr. Art. 244-247 W. v. Str., 10 mnd. gev. straf met aftrek, waarvan 4 mnd. voorw. met 3 j. p. t; L. F. G., Winscho ten, overtr. Art. 239 W. v. Str., nieuw onderzoek gelast; W. B. B., Ter Apel- kanaal, verduistering van gelden, die hij als ambtenaar onder zich had, 8 mnd. gev.straf met aftrek, waarvan 5 mnd. voorw. met 3 jaar proeftijd (eis 1 jaar met aftrek, waarvan 6 mnd. voorw. met 3 j. p. t.); H. O., Gron., overleggen van valse of vervalste be scheiden aan de ambtenaar, belast met het bepalen van de vermogensaanwas- belasting, f5000 boete of 125 d. en 3 mnd. voorw. met 3 j. proeftijd (eis m. voorw. met 3 j. proeft, en f12000 boete of 100 dagen hechtenis). Wie zag het De Verkeerspolitie (tel. 23444, toe stel 28) verzoekt getuigen zich te mel den, indien zü weten hoe een gisteren tussen half vijf en zes uur op het Zui- derdiep voor het Nieuwsblad gepar keerde auto werd beschadigd, vermoe delijk door een andere auto. E. Tj. Rookmaker t De heer E. Tj. Rookmaker, landbou wer te Bellingwolde, is vanmorgen plot seling overleden. De heer Rookmaker, die een voor aanstaande persoonlijkheid was, fun geerde gedurende vele jaren als voor zitter van het Groninger Paardenstam boek. Van het N.W.P., het Noord-Neder lands Paarden Stamboek, was hij sinds de oprichting voorzitter. Voorts was hij hoofdbestuurslid van het waterschap Reiderland en voorzit ter van het vijfde onderdeel van dit waterschap. Academische examens Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde mej. T. Pouwels te Mep- pel (cum laude), mej. A. L. Sauve- planne te Wassenaar en de heren J. H. H. van der Burg, A. J. G. Kley, Liem Sik Giok en M. G. van der Zee, allen te Groningen, de heren K. H. Lam berts. Maastricht, A. M, Lonnée, Den Haag, J. H. Geling, Winschoten, F. L. J. Sondermeyer, Schiedam. Groningen (Rijksuniversiteit). Ge slaagd voor het candidaatsexamen ge neeskunde de heer J. F. Oostenrijk te Groningen. Sedert 1902 niet zo weinig zonneschijn Januari in Groningen deze eeuw alleen in 1933 droger (Van onze weerkundige medewerker.) In Groningen (stad) viel in Januari 18 mm. neerslag. In deze eeuw is alleen Januari 1933 iets droger gebleven met 16 mm. Ook elders hier in het Noorden viel weinig neerslag. Den Helder 21, De Bilt 24, Vlissingen 26, in Maas tricht 22 mm. Zonneschijn werd er in De Bilt op 25 uren (normaal 54) gemeten. In deze eeuw kwam alleen in 1902 nog een sombere Januarimaand voor met 20 uren zon. Hier in het Noorden scheen de zon op 22 dagen geheel niet, in De Bilt op 20 dagen niet normaal 14 da gen. De gemiddelde etmaaltempera- tuur bedroeg in De Bilt 1.3 gr. C. tegen 2.0 gr. C. normaal. De eerste 14 dagen van de maand waren met vorst van betekenis te koud, de overige 17 zach ter dan normaal. In het kort kan worden gezegd dat Januari zeer somber, droog en rustig is verlopen, met uitzondering van de 31ste, toen de stormramp ons land naderde. Elders in het Noorden wer den de volgende neerslaghoeveelheden gemeten: Sellingen 30, Erica en Zuid broek 27, Niekerk 28, Westerlee en Sappemeer 23, Gorredijk 22, Ruinen 21, Aduard en Meedhuizen 20, Garrels- weer 19, Warfhuïzen, Stedum en Pa- terswolde 17, Nieuweschans, Eppen- huizen en Nijenklooster 16, Uithuizer- meeden 15, Adorp 14. Nagekomen op graven van een nieuw kanaal te zijn. gaven: Zeerijp 21 en Meeden 21 m.m. AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Donderdag 5 Febr. 4/2 5/2 Staatsleningen ad f 1000. 95} 941 95} NederL 1951 (3D Nederl. '47 (3è> Nederl. '37 Dollar-lng. '47 Invest.cert. Ned. '62-'64 z. Ned. '62-'64 m. bei. 96 Ned. N.W.S. 2J 78)1 Indië 1937 A 3 94 Inschr. Gr-h. *46 3 95V, Bank- en Credietiustellingen Ned. Handel Mij. 1574 158 Indostriëele Ondernemingen Alg. Kuqstz. Unie 167} Bergh's Jurgens 273 v. Berkei's Patent 99 Calvé-Delft 120 Fokker 108 Gelder Zonen 155 K. N. Hoogovens 159} Ned. Ford 189} Ned. Kabelfabr. 206 Philips Gem. Bez. 162} Philips Cum. P.Wd. 139} Unilever 186.Ï 185 Wilton Feyenoord 167} 169 Mynbouwondernemingen Billiton le rubr. 238 2393 Billiton 2e rubr 173} 174 Petrolcnmondernemingen Kon. Petr. Mij. A.317} K. Petr. Mij. OA..316} ex-dividend. Rubberondernemingen Amsterdam Rubb 87} 86| Bandar Rubb. Mij. 92}t 92 Deli-Bat. RubbJVIij. 98} 97} Scheepvaartmaatschappijen Holl.-Amer. Lijn 1391 K. N. St.b. Mij. 139} Kon. Paketvaart 120? Kon. Rott. Lloyd 1272 Ned. Sch.v. Unie 130} Omm. Phs. C.vA. 158} St.v. Mij. NederL 148b Suikerondernemingen Handelsv. Amst. 973 97f N.-I. Suiker Unie o4b 84} Tabaksondernemingen 127} 1291 1583 148} Idem serie B. 3 91} -Lijempf 130 West. H.b. c. NO 3} 96} 96} lAutob. Vredestein 135} le N. Sch.v (34) 3 86} 86}b Ned. Scheepsbouw 156} Industriële obligatiën |Vezelverw. 77} iBergb's-Jurg. 34 99 g 99} Rott. Dr.dok Mij. 308 102&;Rubb. Vredestein 157 98 (Kon. Mij. Schelde 98 991 Schokbeton 90} 981 Stokvis Zn. R.S. 127 99A Stork Co. 135} 112 (Unilever 7 pet. 1471 98} Unilever 6 pet. 130} 38} Unilever 4 pet. 96 |Ver. Blikfabr. 1104 (Werkspoor s. A. 'Phil. Doll. '51 4 102A Phil. Dollar 3} 99 Unilever C. '49 34 99} Werkspoor 3} 98} "9 Bat. Petr. My. 3} 99& K. Petr. conv.'50 3} 112 Comp. Int. W.L. 4 98 iN.-I.Spoor '37 3} Premieleningen Amst. prJ. '51 2} 109? 's-Gravenh. 1952 I 109 Idem 1952 H 108 R'dam prJ. '52 11 241064 R'dam pr J. '52 2} 111 111 - Bank- en Credietinstellingen nrj Amst. Bank 3s Holl. Bank Unie R'damsche Bank 172} Twentsche Bank Depottractiebewjjzen etc. 100 jsjw n._a. Hyp.D. 99 99 I Industriële Ondernemingen Aïg- Norit 267 270 3 aQijjBuhrm. Papier 1084 IT. --rP Centr. Suiker ifiRs 1293 1644 131 136 1574 78 311b 1303 96} 144} 1291 1644 Haren Collecte bracht meer dan f 35.000 op De lijstencollecte in de gemeente Ha ren (11.000 inwoners) heeft tot dusver ruim f35.000 opgeleverd. Daarnaast zijn er talloze bijdragen rechtstreeks aan het Nationaal Rampenfonds gezonden. Het personeel van Brand's Bakkerijen gaf f 250, welk bedrag door de werkgever tot f500 werd verhoogd. Centrale post Roode Kruis De centrale post „Hulpverlening Roo de Kruis" is voor de gemeente Haren gevestigd: Kerklaan 43, tel. 44262. New-Yorkse Beurs 4/2 27} 3/2 Atch T 994 994 Balt O. 272 27} Can Pac 32} 31} Illinois C 86} 853 N York C 24} 244 Penns 22} 221 South Pac 45} 44} Un Pac 113} 113} AU Chem 74 721 Am Can 33! 33} Am C&F 353 35| Am Smelt 42} 42} Am T&T 159} 160} Am Tob 693 69} Anac C 44} 44} Bethl St 56} Boeing Air 474 471 Chrysler 941 93} City Bank 52} 531 Cons Ed 40} 40g Dgl Aircr 67} 68} D P de N 99} 99} Eastm K 44} 45 Gen El 69} 69} Gen Mot 694 691 Omzet: 1.560.000 sh.; 1.660.000 sh. ex-dividend. 4/2 53 52} 16! 161 32} 31} 45| 45! 18} 13f 8080| 61| 61g 61 6} 3/2 G Year T Hud Mot Int Harv Int Nic Int T&T Kenn C Montg W Pac Mot Radio C Rep St Reyn T B 434 43} Sears R 601 604 Shell OU 701 70} Soc Vac 352* 352 St Brands 281 28} 55|* St Oil NJ 77 75}* Studeb 43 42} Texas C 56}* 55} Un Aircr Un Corp Un Fruit U.S. Rub U.S. Steel Westingh Woolw. 37} 38 5} 56} 56| 301 30} 413* 41} 43 472* 47} 47} Verkoop en Aanbesteding GRONINGEN Ten overstaan van no taris mr W. A.'Offerhaus werd ten ver zoeke van mevrouw de weduwe J. E. MeyerTammens Dubliek verkocht: de behuizing met erf èn grond Jozef Is- raëlsstraat nos. 71 en 71a. Verkocht voor f9,525.aan Woningbureau Hulst q.q.. alhier. Ten overstaan van notaris H A. Keverling Buisman werd publiek ver kocht: een behuizing. Jonkerstraat 12 al hier. Vex*kocht voor f 1750.en de be huizing. Prinsenstraat 29. Groningen. Verkocht voor f1075. GRONINGEN. Namens de directeur van Openbare Werken werd aanbesteed de autobussenstandplaats aan het Dam- sterdiep. Aantal inschrijvers: 13. Van hoogste tot laagste de firma's: Formsma, Bedum f 47.550; G. v. Olst. Groningen f46.000; Van der Laan en Doesburg. Borgsweer f 46.000; Bonhema en Oosterhuis. Uithuizermeeden f45.000: S. Dijkstra en Zn.. Aduard f42.900; D. en K. Hensema. Groningen f41.700; H van Meekeren, Oosterhoogebrug f41.600; Bolt en Kosters Groningen f40.614; L. R. Jansen, Groningen f 39.470; J. Dijk stra Zn., Haren f38.900; N. J. Even- *"3.870; - - K. 38.700. WILDERVANK. In hotel „De Neder landen" vond door architect F. Blaauw uit Stadskanaal in opdracht van de stichting „Departementale Woningbouw" te Wildervank. de aanbesteding plaats van 16 arbeiderswoningen te Bareveld en 24 aan de Geert Teisstraat te Stadska naal. Laagste inschrijvers waren: Bare veld (hooidbouw) D. de Jonge te Wil dervank f 114.922; loodgieters- en san.- werken R. Jalving. Klazienaveen f7452; schilderswerken fa. Stiekema. Mussel- kanaal f6240; electr. werken fa. Ten Hove f3282; Stadskanaal: I. fa. Paas te Nw. Buinen f176.000: II. fa. Witkop te Stadskanaal f 11.872: III. F. Muller te Musselkanaal f 10.400; IV. fa. Ten Hove f 5322. HOOGEVEEN. Namens de dir. van ge meentewerken werd alhier aanbesteed het verbeteren van de Grote Kerkstraat. Aantal inschrijvers 9. Laagste (zonder deklaag) fa. Bosman en Van Dalfsum te Genemuiden f231.000. deklaag f35.994; hoogste Kraayema en Vellinga, Haren f376.000 en f34.000. Voorts werd aanbesteed een ge deelte van het centrale rioleringsplan ter lengte van plm. 5 km in de gem. Hoogeveen. Enige inschrijver: de N.V. H. W. te Pas, Enschede, voor f 339.600.-. HARDEGARIJP. Onder architectuur van de heer P. Kingma had alhier na mens di- P. E. Rauwerda uit Groningen de aanbesteding plaats van de herbouw van een dubbele behuizing. Hoogste inschrijver fa. v. d. Hoek en de Haan te Leeuwarden voor f 19.977. laagste de heer K. Groenhof te Akkerwoude voor f 18.157 1053 114} I 190 Deli Batavia Mij. 113* Deli Mij. 811 Senembah Mij. 75} Diversen 107} M. Co. N. B. 172 157 I Staatsleningen 158} Denemarken '38 4 99} 190 Prov. en Gemleningen 2 08} Amst. '47 (3}) 3 98} 98} 162} Den Haag '38 (3}) 3 971 139} R'dam 1-3 Ing. -37 185 lR'dam '38 (3è) 3 99} 99}b|n- RBiao„ B»n». ra^CrcdieUDSIellingnJHeemai N.V. 173! 10f ;Heineken 184 Bk. v. N. Gem. 4} I Idem 0/5/10 li4 Pandbrieven Friesch-Gron. 3} 97b 313! Friesch-Gr. (3}) 3 312} H.H.bk. s.K. (3}31 93} iN.H.bk.sK. (3}) 3 11 - Hero Conserven INed. Gist en Spir. 198 99} Kon Nederl. Zout 270 96} Kon. Pharm. Broc. 164 93} iLetterg. Amst. 200 91} I b bieden. Zwanenberg Org. 1 Electr. en Gasmaatschappijen Aniem Nat. Bezit 70 69 I Handelsondernemingen [Internatio. 145 146 J Thee-ondernemingen 171} 'Sedep 68} 76} 191 1 Diversen 161J Abert Heijn 168 167} ,co Ned Mij. Walviscb 74 74 Spoor- en Tramwegen Ned.-Ind. Spoorw 9| 9} I Amerikaanse Fondsen nu Anaconda 4311 43H 109 BethL Steel 551 55} 1673 (General Motors 68li 6718 81 j Intern. Nickel 176 (Kennecott 1843 iRep. Steel 119 jstandard Brands 199 U.S. Steel 273b 'Cities Service 164 Cont. Oil 200 Shell Union I t laten. 451 47ÏJ 27} 93 45fi 79} 47 A 27| 42 92} 59 69)8 Beurs sprak over financiering wederopbouw Tegenwaarde-gelden en staatslening AMSTERDAM, 5 Februari. De gevol gen van de ramp voor ons economisch leven en de vraag op welke wjjze de financiering van de wederopbouw der overstroomde gebieden zal worden ter hand genomen, is een vraag, die op de beurs uiteraard niet bniten beschouwing wordt gelaten Men vraagt zich af, of, indien de millioenen van de tegenwaar- derekenïng voor het herstel worden aan gewend, de regering zal besluiten tot het uitgeven van een grote staatslening om het gevaar van inflatie te beteuge len. Het voor en tegen hiervan vormde vanmiddag ter beurze onderwerp van gesprek, maar het bleef bij veronder stellingen, aangezien over het gehele probleem nog niets definitiefs bekend is. De goede stemming van de markt bleef inmiddels gehandhaafd. Wel waren de orders schaars, maar de koersen ble ven goed op prijs. Kon. Olie werd ver handeld met aftrek van het interim di vidend van 4 pet. en was dus od 313 goed prijshoudend. Dit was ook "met de andere internationale fondsen het geval. De Indonesische waarden hielden zich merendeels uitstekend. Speciaal Sumatra tabakken bewogen zich in opgaande lijn en HVA trok kopers aan, waardoor de koers tot 98 verbeterde. Ook Cultuur- banken lagen hoger. Amsterdam Rubber daarentegen liep tot 86% achten., t. Scheepvaarten kalm en verdeeld. Staats fondsen vriendelijk gestemd maar stil. Prolongatie 3 pet.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2