Chinese propaganda Voorstel tot staken van vuren in Korea Gesprek onder vier ogen Dulles-Adenauer Binnen- en buitenland in het kort Vijftig jaar geleben Nieuwsblad van het Noorden van Donderdag 5 Februari 1953 - Pagina 2 De communisten beogen met de her haling van hun voorstel om het vuren in Korea te staken op hün voorwaar den, weer eens propaganda te maken. De forse taal van Dulles en Eisenho wer met betrekking tot Europa en For mosa biedt nu eenmaal alle gelegen heid om misbruik te maken van be paalde woorden. Het is dan ook ver heugend dat men er te Londen zeer snel bij was om het Chinese voorstel onaanvaardbaar te noemen. De poging van Moskou en Peking om een wig te drijven tussen Britten en Amerikanen, tussen wie nu eenmaal onenigheid be staat over de houding tot Tsjang Kai Sjek en Formosa, is hierdoor meteen in de kiem gesmoord. De Koreaanse kwestie duurt nu twee en een half jaar. Men heeft reeds meer dan een jaar over een wapenstilstand onderhandeld, eerst te Kaesong, later te Pan Moen Dj on. De vorige zomer slaagden communisti sche en V.N.-vertegen- woordigers er in een ontwerp-accoord op te stellen. Maar men kwam niet tot een de finitieve overeenstem ming, omdat men strandde op de kwestie van de repa triëring der krijgsgevangenen. De communisten eisen terugzending van alle krijgsgevangenen. De V.N. houden rekening met het feit. dat er in hun handen vele anti-communistische Noord-Koreanen en Chinezen zijn, die niet terug willen naar hun communis tische vaderland. Van gedwongen re patriëring willen de V.N. dan ook niets weten. In het najaar heeft de Algemene Vergadering der V.N. te New York zich uitvoerig met deze kwestie bezig gehouden. Wisjinsky diende hierop o.m. een resolutie in, die thans als voorbeeld heeft gediend voor de Chi nezen. Elf staten moeten, zei de Rus sische minister, een commissie vor men, welke dient te beraadslagen over oplossing van de Koreaanse kwestie en de hereniging van Korea. India, Peru en Mexico kwamen eveneens met voorstellen, maar Wisjinsky gaf blijk van weinig waardering voor deze po gingen om tot een vrede in Korea te komen. Hij stelde zich op het stand punt, dat. b.v. India ten onrechte er van uitgaat dat beide partijen van goe de wil zijn om een wapenstilstand tot stand te brengen. Hij hamerde steeds weer op zijn voorstel: eerst een sta ken van het vuren, dan behandeling der krijgsgevangenenkwestie. Het resultaat in de Algemene Ver gadering was, dat men de Indiase re solutie goedkeurde. Dit voorstel be oogt geen dwang uit te oefenen op de krijgsgevangenen, die in gedemilitari seerde zones moeten worden onderge bracht. Daar zouden zij zelf mogen be slissen over hun eigen lot. De V.N, zouden voor toezicht moeten zorgen. Chinezen en Russen hebben zich steeds tegen dit voorstel verzet Op 24 Fe bruari komt dë Algemene Vergadering weer bijeen en zij zal Korea natuur lijk weer ter sprake brengen. Niets, maar dan ook niets, heeft er de laatste maanden op gewezen, dat de communisten ernst maken met hun z.g. pogingen om een vrede in Korea te bewerkstelligen. Stalin mag vlak voor Kerstmis in een brief aan de New York Times hebben gezegd dat Rus land er belang bij heeft dat de oorlog ten einde komt. Tsjoe En Lai mag als tegenzet tegen de Amerikaanse For- mosa-deneutralisatie nog eens met een oud voorstel zwaaien. Maar zolang Moskou zelf niet het sein geeft tot het staken van het vuren en zo lang het weigert de krijgsgevangenenkwestie volgens het voorstel van India (toch een rood-China welgezind land) op te lossen, dient men iedere verklaring over Korea van Moskou en Peking als propaganda te beschouwen. Geen sabotage op Queen Elizabeth Verleden week vond te Southampton een kleine brand plaats op het grote Britse passagiersschip Queen Eliza beth. Men heeft gisteren vastgesteld, dat deze brand niet is veroorzaakt door sabotage. Weerrapport voor Europa Volgens het K.N.M.l. te De Bilt was het weer in verschillende grote Euro pese hoofdsteden vanmorgen als volgt: Temp. Weer 7 uur NeersJ. v.m. in 24 u. Oslo geheel bew. -10° C. 0.4 mm Stockholm geheel bew. -7° 6 Kopenhagen sneeuw -2° 0.3 Londen onbewolkt 2° 0 Brussel hagelbui 1° 1 Parus onbewolkt' -0° „0 Bordeaux nevel -4° 0 Nice onbewolkt -1° 0 Warschau sneeuw -2° 0.3 Berlijn sneeuw -1° 10 Franktorc sneeuw -1° 0.1 München sneeuw -3° 0.3 Wenen zwaar bew. -2° VANNACHT LICHTE VORST Weerverwachting, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond. (Op gemaakt te 10 uur.) Opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. In de nacht en ochtend voornamelijk in het binnenland lichte vorst. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige, maar aan de kust tijdelijk krachtige wind in hoofdzaak tussen Noord en West. ZON EN MAAN. Zon morgen op 8.12, onder 17.25 Maan morgen op 1.11, onder 9.53. Zaterdag 7 Februari, 5.09 uur, L. K. BAROMETERSTANDEN van Woensdag 10 uurDonderdag 10 uur: 10 12 14 16 18 20 22 24 2 4 6 8 10 771 70 69 67 65 63 61 60 59 59 58 58 53 De temperatuur bedroeg heden om 14.30 uur 2 gr. C. (36 gr. F.)minimum tempe ratuur afgelopen nacht 0 gr. C. (32 gr. F.); maximum-temperatuur gisteren 2 gr C. (36 gr. F.). Neerslag afgelopen etmaal 6 mm. 48 uur na ..Ike's" besluit Chinese communisten herhalen afgewezen Russische resolutie Binnen 48 uur nadat de president der Ver. Staten, Eisenhower, besloot tot opheffing van de neutraliteit van Chi nees-nationalistisch Formosa, is com munistisch China met een voorstel ge komen, tot staking van het vuren in Korea. Gisteren stelde Tsjoe En Lai, de Chinese premier en minister van bui tenlandse zaken, n.l. een onmiddellijke staking voor op de door hem reeds eerder gestelde beslandsvoorwaarden. In feite is dit voorstel voor de Ver. Naties onaanvaardbaar. De V. N. gaan er n.l. van uit, dat eerst de kwestie der krijgsgevangenen moet worden op gelost; pas daarna kan men het vuren in Korea gaan staken. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken ver klaarde gisteravond dan ook te Lon den, dat Tsjoe En Lai's voorstel voor Engeland niet acceptabel was. Volgens hem is het in wezen hetzelfde als het voorstel, dat vervat is in de Sovjet resolutie over beëindiging van de strijd in Korea; dit is reeds door de Alge mene Vergadering der V. N. te New York vóór Kerstmis j.l. verworpen. Tsjoe En Lai deed zijn voorstel op de vierde zitting te Peking van het politiek volkscomité, het voornaamste Chinese politieke orgaan tot de bijeen roeping van een parlement het volgen de jaar. Mao Tse Toeng, de leider der communistische Chinezen, is hiervan voorzitter. Tsjoe En Lai verklaarde voorts dat het staken van het vuren zou moeten worden gevolgd door een politieke conferentie van elf landen over de nog onopgehelderde kwestie van de repatriëring der krijgsgevange nen. Dit voorstel, zo zei hij, zou de enige weg openen tot bespreking over een bestand in Korea en andere proble men in het Verre Oosten. De bestands besprekingen te Pan Moen Dj on moesten z.i. direct worden heropend. „Indien de Amerikaanse regering niet van plan is deze besprekingen te her openen en de Koreaanse oorlog wil uit breiden. is China volledig bereid verder te strijden", aldus de Chinese commu- Japan eist oude gebieden op Koerillen en Zuid-Sachalin van Rusland Te Tokio werd men gisteren verrast door een verklaring van de Japanse premier Josjida. Deze zei n.l. dat h(j alles in het werk zal stellen om de te rugkeer van Zuid-Sachalin en andere voormalige Japanse gebieden bij Japan te bewerkstelligen. Het betreft hier gebieden, die in 1945 bij het overleg te Potsdam en Yalta aan Rusland zijn toegewezen. Eisen hower verklaarde Maandag j.l. dat de V.S. zich niet meer zullen gebonden achten aan de geheime clausules van deze overeenkomst en de Japanners verbinden hieraan blijkbaar een conse quentie. Te Tokio is de verrassing nog groter, omdat onlangs verzekerd is dat Japan geen aanspraken zal laten gel den op de Koerillen en Zuid-Sachalin er. niet zal aandringen op herziening van het vredesverdrag van San Fran cisco. In diplomatieke kringen in de Ja panse hoofdstad wijst men er op dat de Westelijke mogendheden de over eenkomst van Potsdam, waarbij schik kingen ten aanzien van genoemde ge bieden werden getroffen, als een voor lopige regeling beschouwen. De Sov jet-Unie heeft te kennen gegeven dat zij de bepalingen als definitief be schouwt. Men trekt in »?enoemde krin gen een vergelijking tussen de toestand aan de Duitse Oostgrens met de Oder- Neisse-linie en de positie van de Koe rillen en Zuid-Sachalin. nistische premier. Als bekend zijn de besprekingen te Pan Moen Dj on op S October j.l. opgeschort: men kon het maar niet eens worden over één punt, de krijgsgevangenenkwestie. De Ver. Naties willen elke krijgsgevangene zelf laten beslissen of hij naar zijn oor spronkelijk vaderland terug wil gaan; de communisten eisen dat de krijgsge vangenen allen zonder uitzondering worden teruggezonden. Meer wapens voor Tsjang In leidende militaire kringen te Washington wijst men op de noodzake lijkheid meer wapens te zenden naar de Chinese nationalisten op Formosa en de Franse strijdkrachten, die in Indo-China de communisten bestrijden. Binnen zes a negen maanden zouden de Chinese nationalisten een dusdanige bedreiging voor de Chinese kust kun nen vormen dat de druk in aanzienlijke mate van het Koreaanse front wegge nomen zou kunnen worden, aldus meldt United Press. Functionarissen van het departe ment van defensie der V. S. hebben intussen te kennen gegeven dat waar schijnlijk spoedig een begin zal worden gemaakt met het sturen van straal vliegtuigen naar de strijdkrachten van Tsjang Kai. Sjek. 580.000 guerilla's Meer dan 580.000 georganiseerde anti-communistische guerillastrijders zijn actief opgetreden op het Chinese vasteland, zo meldt het officiële voor lichtingsbureau van nationalistisch China. Zij zouden in contact staan met het hoofdkwartier op Formosa. Vrijwel dagelijks zouden 20.000 guerillastrij ders van eilanden, die slechts op een afstand van 30 kilometer van het vas teland liggen, aanvallen doen. Te Washington hebben enkele Ame rikaanse Congresleden uiting gegeven aan hun ongenoegen over de Britse vrees met betrekking tot de neutrali satie van Formosa. Een van hen zei: „De Britten proberen eenvoudig Hong kong te redden, benevens hun bandels- belangen in China. Hoe eerder zij be seffen, dat ze een illusie najagen, hoe beter". Een ander verklaarde: „Wij hebben genoeg concessies aan Enge land gedaan". Bonn gonst van geruchten (Van onze correspondent te Bonn) Omstreeks het middaguur zijn hier vandaag de Amerikaanse mi nisters Dulles en Stassen aangeko men. Op een manier, die aan dui delijkheid niets te wensen over laat, heeft de Westduitse bonds kanselier Adenauer de laatste da gen zijn best gedaan, zich van alle Westeuropese staatslieden als de meest overtuigde aanhanger van Eisenhowers en Dulles' buiten lands politieke conceptie aan te die nen. Alleen ten aanzien van het Verre Oosten hult Adenauer zich in stilzwijgen, kennelijk van mening zijnde dat de bondsrepubliek daar niets te zoeken en daarover *09k geen oordeel te geven heeft. In de-namiddag zal Dulles onder vier ogen een gesprek met Adenauer heb ben. Voordien wat zeer interessant is! zal de sociaal-democratische op- positïbleïder Ollenhauer echter gelegen heid hebben gehad om met Dulles van gedachten te wisselen. Men neemt aan, dat Ollenhauer daarbij de negatieve sociaal-democratische opvatting over het Europees leger tot uiting zal bren gen, overigens echter zijn bereidheid zal tonen om de Amerikaanse politiek in Europa te steunen. De Duitse bladen hebben bericht, dat Dulles bij zijn bezoek aan Bonn verge zeld zou zijn van Gisevius, de beken de schrijver van het boek „Tot het bit tere einde", dat de tragedie van .het Duitse verzet tegen Hitier tekent. Gise vius heeft na de oorlog hoofdzakelijk in de Ver. Staten gewoond en zijn goe de relaties met Alan W. Dulles, de broer van de tegenwoordfge minister van buitenlandse zaken, die hoofd van de Centrale Amerikaanse Inlichtingen dienst is, zijn bekend. Reeds tijdens de oorlog, toen Alan Dulles van Zürich uit de militaire en politieke ontwikke ling in het Derde Rijk observeerde, wa ren beide mannen met elkaar in con tact. Uit betrouwbare bron vernemen wij echter, dat Gisevius vandaag te Bonn niet van de partij zal zijn. Vaak wordt in verband met deze persoonlij ke relaties gezegd, dat te Washington de Europese politiek nu wordt ge maakt door wat een „german clan" (Duitse kliek) heet. Mensen, die het weten kunnen, hebben ons echter ver klaard, dat iemand als John Foster Buitenland De Nederlandse ambassadeur in Londen, mr. D. U. Stikker, heeft te Londen een bezoek gebracht aan het Engelse ministerie van buitenlandse za ken om de deelneming van de Neder landse regering over te brengen met de ernstige ramp. die het Verenigde Ko ninkrijk heeft getroffen. De Belgische koning Boudewijn is Dinsdag met de koninklijke familie naar Nice vertrokken. De jonge vorst zal daar herstel zoeken van een griep, die hij verleden week heeft opgelopen. De president van Joego-Slavië. maarschalk Tilo, zal in de loop van dit jaar een bezoek aan Turkije brengen, indien zijn werkzaamheden het toelaten. Het zoeken naar het viermotorige Brit se transporttoestcl dat sedert Maandag boven de Atlantische Oceaan vermist wordt, is gestaakt. Het toestel had 39 per sonen aan boord. De heer A. Th. Lamping, de nieuwe Nederlandse ambassadeur in Bonn, heeft gisteren zijn geloofsbrieven aan de West duitse president Theodor Heuss te Bonn aangeboden. Egypte heeft Engeland verzekerd, dat het voornemens ls door middel van on derhandelingen overeenstemming te be reiken over het geschil aangaande de Britse strijdkrachten in de Suezkanaal- zone. Aldus deelde gister Selwyn Lloydd, de Britse minister van staat, in het La gerhuis te Londen mee- In de Ver. Staten zgn gisteren belang rijke maatregelen genomen op het terrein van de binnenlandse veiligheid. President Eisenhower besloot n.l. de regeringscom missie, die is belast met het onderzoek naar de trouw van regeringsambtenaren aan de staat, te ontbinden en haar te vervangen door functionarissen die direct onder de minister van justitie staan. Communistisch Hongarije heeft de Is raëlische culturele attaché te Boedapest, Walter, gelast onmiddellijk Hongarije te verlaten. De attaché, die door de Hongaar se autoriteiten wordt beschuldigd van spionnage. is per vliegtuig vertrokken. Binnenland Opgehe\ren worden per 15 Februari de vakgroepen en ondervakgroepen: onder- vakgroepen: broodfabrieken; beschuitfa brieken: koekfabrieken; biscuitfabrieken: banketfabrieken; glucosefabrieken; ver edeld zetmeelfabrieken: fabrieken van puddingpoeder en aanverwante artikelen, caramel- en koffiestroopfabrieken; cacao-, chocolademassa- en couvertureverwer- kende industrieën.' Vakgroep: diverse de rivaten van landbouwproductenverwer- kende industrieën: de ondervakgroepen: fabrieken van bakkerijgrondstoffen; ruw- ijsfabrieken. De tweejaarlijkse wereldconferentie van padvindsters en gidsen wordt van 21 Augustus tot 3 September gehouden op Woudschoten te Zeist. Faciliteiten voor door de watersnood getroffen adspirant-emigranten, in wier voornemen tot emigratie geen wijziging is gekomen, zullen zoveel mogelijk worden verleend. De mate van urgentie van ieder afzonderlijk geval zal hierbij de doorslag geven. Een 58 ton metende motortreiler wordt vermist. Het vaartuig bevond zich Zater dag te zes uur 's ochtends op ongeveer 55 mijl ten Noordwesten van Terschelling. Daarna is niets meer van de treiler ver nomen, Aan naburige schepen is verzocht uit te zien naar het vermiste vaartuig. Dulles en Stassen morgen in Den Haag Morgenochtend omstreeks tien uur arriveren met het privévliegtuig van president Eisenhower, uit Bonn op Schiphol de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, en de di recteur van het bureau voor weder zijdse beveiliging (M.S.A.), Stassen. Zij zullen in Den Haag de gast zijn van de Amerikaanse ambassadeur, Chapïn. Onder meer zullen Dulles en Slassen door Hare Majesteit Koningin Juliana in audiëntie worden ontvangen, en wei in het paleis aan het Lange Voorhout. Morgenmiddag zullen de. beide Ame rikaanse diplomaten een bespreking hebben met minister-president Drees en de ministers van buitenlandse za ken, Beyen en Luns. Zaterdagmorgen vertrekken Dulles en Stassen per vliegtuig naar Brussel. Als bekend vertrokken zij Vrijdag j.l. uit Washington. Tot dusver bezoch ten zij Rome, Parijs en Londen. Van daag is Bonn aan de beurt. Het doel van hun reis is het verzamelen van gegevens over West-Europa. Beslissin gen zullen zij niet nemen, toezeggingen kunnen zij niet doen, zo hebben Dulles en Stassen voor hun vertrek naar Europa verleden week verklaard. Dulles van oorsprong veeleer pro-Frans dan pro-Duits is ingesteld. Goed gesternte In het algemeen schijnt de goede Duits-Amerikaanse verstandhouding, die zich onder het presidentschap van Eisenhower aftekent, meer aan de om standigheden dan aan de mensen te liggen, die perse helemaal niet zo pro- Duits zijn als men vaak kan horen. Het gesprek tussen Adenauer en Dul les staat onder een goed gesternte, want juist enige dagen geleden heeft president Eisenhower aangekondigd, dat de Ver. Staten definitief afscheid denken te nemen van de Yalta- en (wat hetzelfde is) Potsdam-politiek. Iets wat Adenauer altijd zeer heeft gewenst maar welk genoegen het Truman-be* wind hem nooit heeft bereid. Dit is vooral daarom van zo grote betekenis, omdat de Ver. Staten nu voor het eerst formeel de na-oorlogse Duitse-Poolse grens verwerpen. Weer Oostduitse minister beschuldigd Grotewohl valt collega fel aan In het Oostduitse parlement, de z.g. Volkskammer te Oost-Berlyn, deed gis teren de communistische premier Gro tewohl een felle aanval op zyn minis ter van financiën, dr Loch. Volgens Grotewohl wordt er op Lochs minis terie op bureaucratische en kapitalis tische wijze gewerkt". Maar, zei de pre mier, „de misdadige verraders in rege ringskringen zullen worden ontmas kerd, ongeacht hun positie". Over de stroom vluchtelingen uit de Sovjet-zone. van Duitsland naar het Westen, zei Grotewohl woedend: „Deze massale uittocht is een gevolg van een tegen de Sovjet-Unie gevoerde zenu wen- en leugenoorlog. Zelfs wordt ge poogd, leden der Oostduitse regering door beloften en bedreigingen naar het Westen te lokken". Hij drong er bij de gevluchten op aan naar Oost-Duïtsland terug te ke ren. Tenslotte verklaarde Grotewohl nog dat Oost-Duitsland niet zal rusten, voordat het weer met het Westen des lands is verenigd. E.D.G.-verdrag komt in behandeling Symptoom m Franse Tweede Kamer In de Westeuropese staten is dezer dagen het verdrag voor een Europese Defensie-Gemeenschap ter sprake ge komen. In Nederland heeft de regering de Nederlandse tekst bij de Tweede Kamer ingediend. Het is reeds op 27 Mei 1952 te Parijs getekend. Door fou ten in de vertaling duurde het zo lang voordat men tot publicatie kon over gaan. Het wetsontwerp inzake de E.D.G. beslaat vijf artikelen: het ver drag tot oprichting van de E.D.G., de overeenkomst betreffende de rechtspo sitie, het verdrag tussen Engeland en de E.D.G., een protocol bij het NA.V.O.- verdrag (N.A.V.O.-bijstand voor de E.D.G.) en een algemene maatregel van bestuur in verband met eventuele wetswijzigingen. In spoedgevallen kan het n.l. voorkomen, dat de regering moet afwijken van bestaande wetten. Ook de Belgische regering heeft een wetsontwerp aangaande het E.D.G.- verdrag bij de Kamer van Volksverte genwoordigers (Tweede Kamer) inge diend. Hoewel de Raad van State te Brussel een afwijzend advies heeft ge geven. De grondwet is n 1. volgens deze raad niet in overeenstemming te bren gen met de bepalingen van dit ver drag. De kans wordt zeer groot ge acht dat de Kamer het verdrag zal accepteren. In Frankrijk gaf de Nationale Ver gadering te Parijs (Tweede Kamer) gisteren uiting aan haar critiek op het E.D.G.-verdrag. Zij gaf n.l. twee beken de tegenstanders van het verdrag op dracht als rapporteur op te treden over zaken betreffende het Europese leger. Het zijn de socialist Moch'en de Gaul listische generaal Koénig. Spanning lussen Israël en Jordanië Wederzijds beschuldigt men elkaar Langs de Israëlisch-Jordaanse grens komen de laatste tijd vele incidenten voor, waardoor hier grote spanning is ontstaan. Wedex'zijds beschuldigt men elkaar van sabotage. In de nacht van Maandag op Dinsdag b.v., is nabij de Jordaanse grens een Israëlische goe derentrein opgeblazen. Vijf wagons werden hierbij vernietigd, doch er vie len geen slachtoffers te betreuren. Na dit incident hebben Israël en Jordanië beide klachten ingediend bij de be standscommissie* voor Palestina der Verenigde Naties. Van Israëlische zijde is reeds mee gedeeld, dat er drastische maatregelen zullen worden genomen om een eind te maken aan het overschrijden van de grens door groepen gewapende Arabie ren. Jordanië heeft Engeland om hulp verzocht op grond van het verdrag van 1948 ter bescherming van de grenzen van Jordanië tegen Israëlische over schrijdingen. Snoep in Engeland eindelijk van de bon Nog „slechts" zes artikelen gedistribueerd (Van onze Londense correspondent) Een vreugdevolle gebeurtenis voor Engeland was het toen majoor Lloyd George, de minister voor Voedselvoor ziening, gisteren in het Lagerhuis te Londen de opheffing aankondigde van distributie van chocolade en snoep goed. Zijn mededeling werd met ge juich ontvangen. De prijscontrole op chocolade en suikerwerken werd tegelijk opgeheven. Er bestaat nu de vrees dat de artike len door de duurte buiten bereik van velen zullen vallen. De meeste Engelse kinderen hebben nog nooit naar hartelust kunnen snoe pen, behalve gedurende de vier maan den van 1949, toen al het lekkers van de bonafging, een experiment dat toen mislukte. Thans schijnen de voor raden voldoende. Desondanks stonden er reeds gisteravond lange rijen voor de winkels, omdat de mensen dachten dat zij vandaag niet aan'bod zouden kunnen komen. In Engeland zijn nu nog op de bon: suiker, boter en margarine, binnen landse kaas, vlees en bacon, terwijl het brandstoffenverbruik sterk aan banden is gelegd. Zondag j.l. werd de vrije concurrentie in benzine hersteld, zodat nu alle bekende merken weer te krijgen zijn, in plaats van het slechte eenheidsmengsel, waarmee de auto mobilisten het al die jaren hebben moeten stellen. De nieuwe benzine geeft groter snelheden, veroorzaakt minder vuil en is zelfs beter dan de vooroorlogse. Critiek op Eisenhower President Eisenhowers boodschap over de toestand in de Ver. Staten, die hij Maandag j.l. in het Congres te Washington uitsprak, heeft in de Ver. Staten critiek ontmoet. Onder meer verklaarde het bestuur van het grote vakverbond AFL (American Federa tion of Labor), dat de president veel eer de mening van de meerderheid in het Congres vertolkt, dan zijn eigen opvattingen. Het bestuur oefent critiek op de beschikkingen der regering ten aanzien van de controle op lonen en prijzen. Voorts worden de aanbevelin gen van de president betreffende de sociale voorzieningen zwak en onvol doende genoemd. Atlantische conferentie uitgesteld De Atlantische Conferentie, georga niseerd door de Ned. Raad der Euro pese Beweging en de Vereniging voor Internationale Rechtsorde, die op Vrij dag 6 en Zaterdag 7 Februari zou wor den gehouden in de Ridderzaal te 's-Gravenhage, is in verband met de noodtoestand uitgesteld. Getracht zal worden de Atlantische Conferentie te doen doorgaan op Vrij dag 27 en Zaterdag 28 Maart. Toco stood er io het Nieuwsblad: Bescherming van wielerpaden In verband met bij het Departe ment van WaterstaatHandel en Nijverheid ingekomen klachten over de vernieling door ruiters van de langs Rijkswegen door het Rijk met belangrijke kosten aangeleg de wielerpaden, zullen die paden, waar dit nog niet het geval mocht zijndoor de zorg van genoemd departement met borden worden aangewezen, en ligt het in de be doeling een algemeen voorschrift uit te lokken, houdende het verbod om de zichtbaar als zoodanig aan gegeven wielerpaden, met paarden of karren te berijden. I?i afwachting van zoodanige ver bodsbepaling heeft de Minister van Oorlog bepaald,dat intusschen de meerbedoelde paden voortaan door militaire ruiters zooveel mogelijk moeten worden ontzien. In afwachting van een besluit van gelijke kracht voor het bescher men van voetpaden tegen wielrij ders zullen we ons voorloopig maar al vast over dit besluit verheugen. Ieder op zijn terrein. Ruiters en voertuigen op den weg. Wielrijders op hun pad, misschien blijft er dan ook nog wel een paadje voor den bescheiden voetganger. Agenda Donderdag 5 Februari 20.00 uur Schouwburg: Haagse Comedie met „Yerma" van G. F. Lorca. 20.00 uur Harmonie: Kitty Prins, Ko Hoff e.a. 20.00 uur Ons Belang: Opvoering „De Zwaarver" m.m.v. The Jolly Boys. 20.00 uur Huize Maas: Ned. Ver. voor Sexuele Hervorming, lezing dr W. F. Storm. Bioscopen voor vandaag. Beurs: 18.30 en 21.30 uur: Voor wie de klok luidt (18 j.l. Cinema: 14.30. 18.30 en 21.00 uur: Iwo Jlma (18 j.) Grand: 15.00, 19.00 en 21.30 uur: De Mijnen van Koning Salomo (alle Ift.) Luxor: 14.30, 19.00 en 2L15 uur: De Mynen van Koning Salomo" (alle Ift.) Luxor-Short: 10.3014.20 uur: Nieuws en korte films. Tentoonstellingen Toonzaal Barrée. Noorderhaven: beeld houwwerk, schilderijen en tekeningen van Bas Galis. Kunstagenda Tentoonstellingen buiten Groningen Amsterdam. Stedelijk Museum: tot 10 Febr. „De Brug"; tot 17 Febr. Graham Sutherland; tot 2 Maart Collectie Dom- nick; Museum Fodor: tot 5 Maart Col lectie Singer; Museum De Waag: tot 16 Febr. „Kunst en Smaak", drie eeuwen eetcultuur. 's-Gravenhage: tot 22 Febr. Kerstgroe pen uit Italië, Zuid-Duitsland, Tirol en Nederland; tot S Febr. De Nederlandse letterkunde in 100 schrijvers; tot 15 Maart Herman Kruyder. Museum Prins Hendrik: tot 9 Febr. De Blaeu's, beschrijvingen van land-, hemel- en waterwereld. Appingedam. „De Noordelijke Kunst hof": tot en met 10 Febr. Reproducties naar tekeningen van Leonardo da Vinei. Osfende bijna weer door water overvallen Vanmorgen hebben de bewoners van de Belgische Noordzeehaven Ostende een angstige tyd doorleefd. De vloed bereikte zijn hoogtepunt en een harde wind deed de golven tegen de kruin van de dijk slaan, die Ostende tegen de zee beschermt. De zee zag echter geen kans het terrein, dat zij sedert het weekeinde verloor, te herwinnen. In het geheel zijn, voor zover heden ochtend bekend was, veertien personen bij de overstroming in België omge komen: zeven in Ostende, vijf in de monding van de Schelde bij Antwerpen en twee in de omgeving van Termonde. D-frein Bazel-Amsterdam ontspoord Gisteren ontspoorde tussen de dor pen Poulseur en Esneaux ten Zuiden van Luik de D-trein Bazel-Aipsterdam. Er zijn geen doden of zwaar gewon den, wel werden enige reizigers licht gewond. Of zich hieronder Nederlan ders bevinden, is nog niet bekend. De reizigers van de ontspoorde trein zijn per extra trein naar Nederland ver voerd. Maastrichtse straatrover veroordeeld Op 18 December was Maastricht in rep en roer. omdat bij de achtervol ging van een ontsnapte arrestant de politie op de vluchteling schoot, maar een voorbijgaand jongetje raakte. Het betrof de 27-jarige G. K„ zonder beroep, die was aangehouden na een straatroof, welke hij even tevoren had, bedreven en waarbij hij een bejaarde dame yan haar handtas met f 150 had beroofd. De verdachte had enkele we ken tevoren bij zijn vroegere patroon te Amby ingebroken en toen een porte feuille met 1.050 gestolen. Conform de eis is de verdachte, die voor de Rechtbank een heel stugge hou ding had aangenomen, veroo'rdeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf. De K.L.M.-vliegtuigen Thuisreis:' PH-TDG (Gouda), gezagv. Van Messel, gisteravond op Schiphol. PH-TDI (Enschede), gezagv. Feeney, heden op Schiphol. PH-TFD (Arnhem), gezagv. Deknatel, vanmiddag in Beiroeth. PH-TDD (Delft), gezagv. Gould, vanoch tend uit Rangoon. PH-TDO (Maastricht), vanochtend uit Biak. PH-TES (Soerabaya) gezagv. Roosenburg, vanmorgen in Bang kok. Uitreis: PH-TDB (Walcheren), gezagv. Hammond, vanochtend uit Singapore. PH-TFE (Utrecht), gezagv. Mac Farlane, vannacht uit Bangkok. PH-TDN (Vlaar- dingen), gezagv. Vallance, hedennacht in Cairo. PH-TET (Tilburg), vanmorgen in Basra. PH-TLW (Overioon), charter vlucht naar Melbourne, vandaag in Bang kok.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2