NIEUWSBLAD van het NOORDEN Hele dorpen door het water verzwolgen Zondag algemene gedenkdag Alleen op Goeree en Overflakkee reeds ongeveer duizend doden Ergste gevaar nog niet geweken Nieuwe ramp door storm bleef uit Plunderaars in geteisterde gebieden De luchtbrug naar de noodgebieden 66ste JAARGANG No. 30 Donderdag 5 Februari 1953 Directie: J. A. HAZEWINKEL Mr N. HAZEWINKEL Hoofdredacteur: C. DE BRUIN Uitgave en druk van dit DAGBLAD: R. HAZEWINKEL JZN's UITG. MU N.V. Ged. Zuiderdiep 24 Groningen -"-N WAARIN OPGENOMEN DE PROVINCIALE GRONINGER COURANT OPGERICHT .737 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Abonnementsprijs: Stad Groningen f 1.92 per maand of f 5.70 per 3 maanden, daar buiten f 5.70 p. 3 maanden. Losse ex. 13 cent Advertenties 30 ct. per m.M. Minimum f2. Telefoon: Directie 27953. Redactie 27913 en 27915. Abonn. en adv. 27919 en 27917. Na 6 u. en Zat. na 3 u. 27919 en 44107. - Giro 83363 Ontelbare bossen vlas drijven ondom het woonhuis van de molenaar van 's-Gravendeel. Het plaatsje, dat het middelpunt is van de vlasindustrie, zag de oogst geheel verloren gaan iiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii andere gemeenten, hebben de bewo ner? hiervan zich bij het begin van de watersnood op de hoogst gelegen pun ten in veiligheid gebracht. Met evacuatie van de bewoners van die gemeenten hoopt men vandaag te voltooien. Ongeveer 2000 mensen zijn reeds met boten weggevoerd naar Hel- levoetsluis. Boven de bedreigde gebieden cirke len onophoudelijk marinevliegtuigen, die de schippers van de ter hulp snel lende vaartuigen radiografisch de no dige aanwijzingen verstrekken. Het water van het Haringvliet is zo on stuimig, dat het reddingswerk onder uitermate moeilijke omstandigheden moet plaats vinden. Hellevoetsluis De vluchtelingen van het eiland, die te Hellevoetsluis arriveerden, hadden vrijwel allemaal drie dagen zonder water en voedsel gezeten. Mariniers en soldaten, die sinds Maandag in Middelhamis zijn en ac tief aan het reddingswerk deelnemen, zijn met man en macht aan het werk gegaan om de ongelukkigen van drinkwater en voedsel te voorzien. Ve len van hen, die in de haven van Hel levoetsluis aankwamen, verkeerden in een staat van volkomen uitputting. Vooral de ouden van dagen waren er erg aan toe Terwijl intussen in Hellevoetsluis koortsachtig werd gearbeid, gingen gisteren honderden dorpsbewoners te voet achter een lange rij rouwauto's, die de eerste slachtoffers van de ramp naar hun laatste rustplaats brachten. Een uur lang luidde de kerkklok, evenals zij dat in de nacht van Zater dag op Zondag had gedaan, haar wee moedige zang. iiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De Regering deelt mee, dat in verband met de ramp, welke Nederland heeft getroffen, de gezamenlijke kerken besloten hebben Zondag 8 Februari in de kerkdiensten op te roepen tot bijzondere verootmoediging, tot gebed en tot offer. H. M. de Koningin zal zich om 1 uur op die dag door de radio tot ons volk richten. De programma's der omroepverenigingen zullen het stempel dragen van herdenking van en bezinning op het geleden leed. De Regering spreekt de verwachting uit dat algemeen in het openbare leven met het bijzondere karakter van deze Zondag rekening zal worden gehouden. Ergerlijk en beschamend Zware straf wegens diefstal van kleding Het is uitermate ergerlyk en schrijnend, dat er personen zyn, die terwijl tienduizenden in grote nood of levensgevaar ver keren plunderen en stelen. Zij vergrijpen zich aan de eigen dommen van hen, die vaak talloze familieleden en vrienden hebben ver loren. In het zwaar getroffen 's Gravendeel zijn vijf onverlaten, die zich aan plun deren schuldig maakten, gearresteerd en ingesloten in het huis van bewaring te Dordrecht. I11 verband met plunderingen heeft men zich genoodzaakt gezien over te gaan tot een voor het gehele Nederlandse volk beschamende Hefschroefvliegtuïgen redden honderden mensen Zowel vanuit Valkenburg verricht. Helaas kunnen toestellen hebben landin- bij Leiden als van Woens- de toestellen betrekkelijk gen op het strand bij drecht ten Zuiden van weinig benzine meene- Haamstede op Schouwen Bergen op Zoom worden men. Na ongeveer een gemaakt om personen te thans onophoudelijk red- uur moeten de reddings- evacueren, dings-, verkennings- en pogingen worden ge- droppingsvluchten ge- staakt. Om het tijdroven- maakt. Tegen de 200 de terugvliegen naar vliegtuigen zijn in actie. Woensdrecht te voorko- De ruim twintig hef- men heeft men in Melis- schroefvliegtuigen van sant op Overflakkee, in verschillende landen de onmiddellijke nabijheid haalden gisteren in en- van het operatiegebied kele uren tijds verschei- een benzinedepot inge- dene mensen van de da- richt, zodat de toestellen droppingsvluchten. Zij ken en uit de bomen in de zonder onderbreking in wierpen tienduizenden geteisterde gebieden. Men aetie kunnen blijven. zandzakken uit, duizen- was vandaag bezig men- De hefschroefvliegtuigen den broden, tanks met sen in de overstroomde brengen de mensen, die drinkwater, voedsel, Roo- gebieden van de zolders zij uit hun isolement de Kruispakketten, de- van de huizen te halen, hebben verlost, naar dro- kens en rubberboten. Ook Telkens kunnen drie per- ge plekken in de omge- wilde men gisteren naar sonen door een helicopter ving, vanwaar de gered- een geschikte plaats zoe- naar veiliger gebieden den met boten of amphi- ken om parachutisten te worden gebracht. Direct bievoertuigen worden af- laten landen, daarna wordt een nieuwe gehaald. De boten en am- Vandaag begon, voorzo- tocht ondernomen. Voor- phibiën wordt de weg ge- ver geen urgent mate- al de Amerikanen en En- wezen door kleine Neder- rieel, voedsel of medica- gelsen hebben op deze landse verkenningsvlieg- menten nodig waren, het wijze schitterend werk tuigen. Andere kleine transport van veevoeder. Bombardement van voedsel en materieel Grotere Nederlandse vliegtuigen maakten maatregel: het instellen van een avondklok. Het is in 's Gravendeel verboden zich van half zeven 's avonds tot zeven uur 's morgens op straat te begeven, als men daarvoor geen toestemming heeft. De politie heeft opdracht gekregen om na de eerste sommatie te schieten. Half jaar gevangenisstraf Andere minderwaardige elementen vergrepen zich aan geld of goederen, die voor de slachtoffers van de ramp werden ingezameld. In diverse plaat sen werden oneerlijke collectanten ge arresteerd. In Rotterdam stal een 26-jarige timmerman in de Ahoyhal drie jassen, die bestemd waren voor de vluchtelingen uit de geteisterde gebie den. De man is door de Politierechter reeds veroordeeld tot een gevangenis straf van zes maanden zonder aftrek. De Officier had eveneens zes maanden geëist, zeggende dat het hem speet niet méér te kunnen eisen tegen deze man, voor wie iedere kwalificatie te ge ring is. Er werd een wetsartikel toegepast, dat normaal niet veel onder de aan dacht komt, nl. een artikel betreffende diefstal bij watersnood. Grenzen vallen weg De ambassade van België te 's-Gravenhage deelt mede, dat de Belgische douane- en grensautori- teiten de gewénste faciliteiten zul len verlenen aan personen van Ne derlandse nationaliteit, die zich uit Nederland over België tiaar de ge teisterde gebieden van Nederland begeven en die in de huidige om standigheden geen identiteitsbewij zen of paspoort kunnen overleggen. Faciliteiten zullen eveneens worden verleend aan die personen welke goederen transporteren die bestetnd zijn voor hulp aan deze gebieden. Twee vermiste militairen terecht De twee militairen van de Ko ninklijke Marine, van wie aanvan kelijk werd aangenomen dat zij vermist waren, zijn thans terecht. Uit de verhalen van de eerste geëvacueerden uit Middelharnis, gelegen op Goeree-Overflakkee, heeft men zich gisteren een voorlopig beeld kunnen vormen van de ontzettende omvang van de ramp# welke zich in de nacht van Zaterdag op Zondag heeft voltrokken. Het blijkt, dat de plaats jes Oude Tonge, Nieuwe Tonge en Stellendam vrijwel geheel door het water zijn verzwolgen. Van deze gemeenten steken alleen nog de spitsen van de kerktorens boven het water uit. Met een enorme kracht beukte de zee tegen de dijken op Goeree, die omstreeks half drie in de nacht op verschillende punten tegelijk bezweken. Kort daarna moesten in die fatale nacht ook de dijken van het Haringvliet het onderspit delven tegen het geweld van het water, waardoor het gehele eiland in practisch een kwartier van twee kanten door het water werd overweldigd. De mensen in Oude Tonge, Nieuwe Tonge, Stellendam en Den Bommel hebben geen kans meer ge zien zich in veiligheid te brengen. Aangenomen moet worden, dat hier het aantal slachtoffers mis schien wel het grootst zal zijn van de gehele watersnood. Volgens schatting van deskundigen is de vrees gewettigd, dat het totaal aantal mensen, dat hier het leven heeft verloren, de 1000 dicht zal benaderen. Wanneer men bovendien weet, dat men op Schouwen-Duiyeland een zelfde aantal doden verwacht, wordt het totale beeld van de ontzettende ramp nog verschrikkelijker. Tallozen verkeren nog steeds in nood Wat men reeds enkele dagen vreesde, is gisteravond gebeurd. De weerverwachtingen van het K.N.M.I. waren steeds slechter geworden en voor vannacht werden stormachtige winden in het ergste geval opnieuw Noord-Westerstorm voorspeld. In de loop van de avond werd het weer inderdaad steeds slechter. Er stond een harde wind, die dikwijls gepaard ging met storm vlagen, die het opnieuw wassende water hoog opzweepten. Boer derijen en huizen, die nog niet waren bezweken, kregen nog meer schade of stortten in. Het aantal mannen, vrouwen en kinderen, dat daardoor na vier dagen toch nog het leven ver loor, is gelukkig echter niet groot. Door het opkomende springtij moesten verschillende plaatsen in allerijl ontruimd worden. Het grootste gevaar dreigde voor de overlevenden uit Oude- en Nieuwe-Tonge, die op dijken in de omgeving samendrongen. Duizenden vochten hier tegen een gru welijke dood. Bovenmenselijke reddingspogingen zijn vannacht en vanmorgen ondernomen; velen konden worden gered, maar nog steeds verkeren tallozen in doodsnood. Het is alsof aan de vreselijke rampspoed nimmer een einde komt. Officiële opgave: 1320 doden (Opgave onder voorbehoud) Het officiële aantal slachtoffers van de overstromingsramp is geste gen tot 1320. Hierin zijn niet begre pen de opgaven, welke nog niet offi cieel bevestigd zijn. Hieronder volgen de plaatsen, waar de meeste slachtoffers zijn te betreuren: Burgsluis 10, Dreischor 15, Fijn aart 46, Goese Sas 7, 's Gravendeel 57, Halsteren 17, Heijningen 25, Hon- tenisse 8, Klundert 13, Kortgene 40, Kruiningen 11, Moerdijk 13, Nieu- werkerk 13, Nieuwe Tonge 75 (ver moedelijk veel groter), Nw. Vosse- meer 50, Numansdorp 67, Ooster- land 40, Oude Tonge 300, Seroosker- ke 15, Stavenisse 300, Steenbergen 13, Stellendam 27, Streijen 20, Wil lemstad 12, Wolfaartsdijk. 9, ierseke 10, Zierikzee 15, Zuidland 20. Opnieuw dijken doorgebroken Er zijn geen berichten binnen geko men van nieuwe dijkdoorbraken op de Zuidhollandse eilanden. Desondanks is de toestand op sommige plaatsen zo critiek, dat men besloten heeft tot massa-evacuatie over te gaan. Men is bezig geheel GOEREE-OVERFLAK- KEE voorlopig met uitzondering van Dirksland en Melissant te eva cueren. Bovendien wordt verwacht dat, wanneer de harde wind aanhoudt, bij hoog water de nog intact zijnde dijken het zullen begeven. Met man en macht is men van morgen begonnen de mensen van Nieuwe Tonge te redden. De toe stand ter plaatse was eerst zo slecht, dat alleen met hefschroef vliegtuigen gewerkt kon worden. Vanmorgen was men echter de toestand volkomen meester. Op Sbhouwen-Duiveland is de situatie daarentegen weer veel on gunstiger geworden. Bij Noord- Gouwe, Renesse, Zonnemaire en Brouwershaven braken vanmorgen de laatste dijken(!), die dit eiland nog enigszins beschermden, onver wacht door. Schepen, die zich in de nabijheid bevonden, zijn on middellijk met de evacuatie van de in nood verkerende inwoners be gonnen. Ziektegevaar Een tweede gevaar dreigt in dit ge bied. Een groot aantal lijken drijft in het water langs de dijken. De beschik bare plaatselijke krachten kunnen niet voor het bergen der lijken wor den ingezet, omdat zij daartoe moreel niet in staat zijn. Voor het gevaar van besmettelijke ziekten, die in deze omstandigheden gemakkelijk tot een epidemie kunnen uitgroeien, is men reeds tot inenting op grote schaal overgegaan. Uit de andere Zuidhollandse eilan den komen uiteenlopende berichten. In de HOEKSCHE WAARD en op VOORNE-PUTTEN is de toestand thans stabiel. In Abbenbroek verblij ven nog ongeveer 1000 mensen, die vannacht in nood zijn komen te ver keren. Men is bezig hen met helicop- tères te redden. Voorlopig overzicht De Hoeksche Waard met haar 40 polders met gezamenlijk 40.000 inwoners, is echter zeer ernstig ge troffen: 25 grote en kleinere pol ders zijn geheel overstroomd, 8 polders staan dras en slechts 5 zijn geheel droog. Vier van de 14 ge meenten hebben geen last van het water. In de tien andere zijn vele woningen overstroomd. Het ergste zijn Numansdorp, Strijen, 's Gravendeel en Goudswaard getrof fen. In de eerstgenoemde gemeenten zijn vele slachtoffers te betreuren. In totaal zijn in de Hoeksche Waard, voor zover gisteravond bekend, meer dan 150 personen verdronken. Men vreest, dat dit aantal nog zal stijgen als overal naspeuringen zijn verricht. In de hoofdwaterkering, die de Hoek sche Waard moet beschermen, zijn minstens 30 breuken, op sommige plaatsen kilometers breed. Het aan tal gaten in de binnendijken is nog niet bekend, maar het is zeer groot. Het eiland TIENGEMETEN is ge heel overstroomd. Op het Oostelijk ge deelte heeft een aantal bewoners zich nog kunnen handhaven. De anderen zijn geëvacueerd. Dank zij het feit dat Middelhamis, Dirksland en Melissant door een bin nendijk enigermate werden beschermd en deze plaatsjes hoger liggen dan de Met gebogen hoofd verlaat Koningin Juliana, die rondreizen door het over- stroomde gebied maakthet gemeentehuis van Fijnaart.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1