Eerste vluchtelingen arriveerden in Friesland Sneek bouwt 54 woningen en heeft nog vele plannen op stapel staan Friesland helpt met milde en zeer royale hand DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 LEEUWARDER COURANT 9 Tussen Flie en Lauiecrs De watersnood maakte duizenden mensen dakloos A/laandagavond, reeds tegen middernacht, stónden vier afgetobde mensen voor **■1 de deur van hun ouderlijke woning te Ureterp. Een jongetje en een meisje drukten zich stijf tegen Vader en Moeder aan en het jongetje zei, een beetje wezenloos van alle emoties: „Ik was niet bang voor het water". Neen, hij was niet bang voor het water en vond die natte boel in het begin misschien wel een beetje leuk ook, want hij was nog te klein om te kunnen beseffen welk een leed dat water over Nederland, over hun eigen gelukkig gemeettëfchapje had uitge stort. Vader en Moeder waren wél bang voor het water. Ze hebben het kunnen ontvluchten, Zuid-Beveland en bezittingen achterlatend, om eigen leven en dat van de kinderen te redden. Zondagochtend om vier werd de slaap van de familie J. Koopmans te Rilland- Bath, door belgerinkel, wreed verstoord. „De dijk bij Bath is doorgebroken", iuidde de onheilstijding. De nog doeze lige hersenen konden de rauwe reali teit, van deze boodschap aanvankelijk nauwelijks verwerken, maar daarna zochten ze koortsachtig naar een uitweg voor het naderende gevaar. In allerijl werd een hulpactie op touw gezet. De tocht, naar de ramp kostte de burgemeester het leven. Nog geen uur later kolkte het water het eigen dorp binnen. Op ongeveer een kilometer af stand was een gedeelte van de dijk weg geslagen, waar doorheen de golven in razende vaart vrij spel zochten op vel den en straten. Het enige toevluchtsoord was de zolder. De heer Koopmans ging nog driemaal naar beneden voor voedsel en kleding, maar daarna was het onmogelijk. Bin nen een kwartier stond het water tot aan de deurknop. Angstige uren Toen begonnen de zeven en dertig verschrikkelijke uren op de zolder. Be neden klotste het water, rond het dak gierde de storm en langs de ramen dre ven tientallen voorwerpen, die ieder voor zich boekdelen vertelden. De nacht duurde dagen. Wrede visioenen en angst voor het instorten der muren ver hinderden iedere poging tot slapen. Het water steeg en daalde met de ge tijden. De eindelijk dagende Maandag morgen bracht nieuwe hoop. Het water werd rustiger en zakte nog iets. Dit laat ste was echter ook weer een nadee,. want boten die hulp kwamen bieden, konden nu niet meer door de straten varen. Ook van de activiteit van buiten was nu iets te merken. Helicoptères vlo gen over naar Bath, waar mensen op daken zaten, terwijl in de loop van de dag militairen met de reddingswerk zaamheden begonnen. De prestaties van deze jongens waren boven alle lof verheven. Urenlang zwoegden ze door. om maar zo snel mogelijk hulp te kun nen bieden. Aan rust en droge kle ren werd niet gedacht. Vijf uur in de middag werd de familie Koopmans met rubberboten uit huis ge haald, en naar het, op een hoger punt gelegen gemeentehuis gebracht. Vandaar ging het met amphibie-wagens naar ae Bath-oolder. een droog gebleven ge deelte. waar vandaan auto's voor het vervoer naar Bergen op Zoom zorgden. Het belang van sortering van groente en fruit Het bestuur van de Coöp. Fruit- en Groenteveiling te Harlingen organiseerde voor leden en belangstellenden een con tact-avond te Arum. De voorzitter, de heer R. de Graaf, gaf een uiteenzetting over het veilingbedrijf en gaf inlichtingen over de onkosten verbonden aan het veilen van producten Verder vestigde spreker de aandacht op de centrale sorteerinrichting, de eerste moderne inrichting op dit gebied in de Noordelijke provinciën. Voor export sorteert men tomaten, fruit, uien en sprui ten en met succes. De eisen van de export zijn zodanig, dat boer en kweker zijn pro ducten zelf moeilijk voor export kan klaar maken, 't Grote voordeel is tevens, dat kleine en grote partijen nu dezelfde prijs opbrengen, omdat zij en bloc worden ge veild. Speciale aandacht wijdde de heer De Graaf aan de sortering van uien en spruiten. Deze is vooral van belang voor de kleine bedrijven, waar vaak moeilijk heden ontstaan in verband met de be perkte aardappelteelt. ALDE SECHJES Gerrit en Martlia voélen zich alweer gelukkig in de nieuwe omgeving. Vooral als moeder even meespeelt. De lange treinreis naar Friesland ver liep vlot en particulieren in Heerenveen zorgden ervoor, dat ook het laatste stukje geen moeilijkheden opleverde. Twaalf uur in de nacht waren ze thuis, niet wetend wanneer ze weer terug zou den kunnen keren. Huisraad en boeken zijn gedeeltelijk met de stroom weggedreven. Bij storm weer kunnen de muren van hun huis instorten, een angstgedachte die hun echter niet meer bezielt. In enkele dagen kan men leren berusten. Bloedige vechtpartij! De heer J. v. d. W. te Ryperkerk kreeg op een avond bezoek van de heer H. K. uit Veenwoudsterwal, die onder invloed van sterke drank verkeerde. Er ontstond een woordenwisseling', die zo hoog liep, dat het tot een handgemeen kwam. Aan beide kanten vielen rake klappen en het gevecht ging niet zonder, bloedverlies ge paard. Een ruit sneuvelde! Er kwam eerst een einde aan de strijd, toen de politie op het toneel verscheen en K. Raad Vlieland Vlieland lieeft groot tekort op begroting voor 1953 In een korte toespraak waarmee burge meester J. van den Bent van Vlieland de raadszitting opende, gewaagde hij van de grote zegen die Vlieland ten deel viel, doordat de dijk behouden bleef tijdens de storm. De burgemeester sprak zijn grote waardering uit voor de spontane hulp die Vlieland heeft geboden aan de door de watersnood getroffen gebieden. De begroting voor 1953 werd met alge mene stemmen aangenomen. De kapitaals- dienst heeft een tekort van ƒ55.450.33 en de" begroting voor de gewone dienst sluit met een nadelig saldo van ƒ12.293.43; al met al dus geen reden tot optimisme. De voorzitter deelde mee, dat B. en W. geen mogelijkheid zien om de begroting sluitende te krijgen; ondanks een zo sober mogelijk beleid, zullen de tekorten niet te verminderen zijn. De subsidie voor 21 leerlingen die aan de vaste wal studeren en voor leerlingen die B.L.-onderwijs be hoeven, de gemeentelijke garantie-bijdra- gen in de exploitatiekosten van de water leiding en tekorten bij het gemeentelijk woningbedrijf en het burgerlijk armbe stuur zijn oorzaken van het grote tekort. De gemeente zal medewerking verlenen aan het bevolkingsonderzoek op t.b.c. De doorlichting zal in November plaats vinden. Op voorstel van de heer A. Bom werd een verzoek van de Ned. Militaire Bond „Pro Rege," om twee cent subsidie per in woner. aangenomen. De verenigingen en instellingen die in voorgaande jaren sub sidie genoten, zullen ook in 1953 weer sub sidie ontvangen. Bij de rondvraag merkte de heer D. G. Bruin op. dat hij, toen er ook voor Vlie land gevaar dreigde, mensen met de han den in de zakken bij de waterkering had zien staan. Hij vroeg, of het niet mogelijk was, een organisatie in het leven te roe pen die in zulke gevallen hulp verleent. Ook vond hij het nodig, dat de menseh gewaarschuwd zouden worden als er ge vaar dreigde. Het ging hem niet om wat er gebeurd is, maar om wat er in de toe komst gebeuren kan. De voorzitter zei. dat bij degenen, die hebben staan kijken, van onwil geen sprake was; men had er alleen geen idee van gehad wat er precies gaande was. De raad besloot zandzakken in reserve te nemen voor mogelijke dijkdoorbraken in de toekomst. Als er hoog water onverwacht mocht kotóen. zal dit per omroeper be kend worden gemaakt. Meester Boelens nam afscheid van Hijdaard Het hoofd van de Chr. school te Hy- daard, de heer K. Boelehs, heeft afscheid genomen wegens een benoeming elders. Tien sprekers voerden in de afscheids bijeenkomst. het woord. Zij gaven niet alleen met woorden, maar ook met. ge schenken uitdrukkirig aan hun waardering voör hetgeen het scheidende hoofd voor het dorp gedaan heeft. Wed. KooiMast te Oosterzee wordt 95 jaar De weduwe J. KooiMast te Oosterzee hoopt morgen haar 95ste verjaardag te voeren Zij is de oudste inwoonster van.de gemeéntè Lemsterland. Baby slikte veiligheidsspeld in, maar werd gered Een baby van ruim negen maanden van de familie C. Gorter te Workum heeft in een onbewaakt ogenblik een open veilig heidsspeld ingeslikt. De kleine werd in allerijl naar het ziekenhuis te Groningen overgebracht, waar men er na enige ver geefse pogingen eindelijk de volgende dag in slaagde, zonder operatie de speld te ver wijderen. Binnenbrand te Zwaagwesteinde Door het gerinkel van een neervallende spiegel werd het gezin van de kleermaker B. Weistra te Zwaagwesteinde tijdig ge wekt om een ernstige brand te verhin deren. Nu kon men onmiddellijk ingrijpen om de. in de schoorsteen ontstane, brand te blussen. Waarschijnlijk had het gezin, dat boven sliep, iets later niet meer naar beneden kunnen komen. Het jongste kind.' dat longontsteking had, is bij de buren ondergebracht. De intussen gealanneerde brandweer behoefde geen dienst te doen. Veertigjarig jubileum Dezer dagen is het veertig jaar geleden, dat de heer J, Paulusma te Veenwoudster wal in dienst trad bij de N.V. „Freia" melkproductenfabriek. Namens het perso neel werd hem een fraaie rookfauteuil aangeboden. Ook de directie liet zich niet onbetuigd. De heer Paulusma verlaat nu met pensioen de fabriek. Magazijnmeester nam afscheid De heer H. de Vries, magazijnmeester van de scheepswerf en machinefabriek „Welgelegen" te Harlingen, heeft na een 34-jarige diensttijd alszodanig afscheid ge- gemerkt voorbij is gegaan. Daarvoor was nomen. Een afscheid, dat niet onop- de scheidende functionaris een te centrale figuur op de scheepswerf, Directeur Brandsma vertolkte gevoelens van dankbaarheid voor de wijze waarop de heer De Vries steeds op zijn belangrijke en verantwoordelijke post is geweest. Ook van andere zijde werden woorden van dank gesproken. Begrijpelijkerwijs bleven stoffelijke blijken van waardering niet achterwege. Uitreiking eretekenen en dezer dagen werd door de Burge meester van Baarderadeel aan de volgende personen het ereteken voor Orde en Vrede uitgereikt: F. Bosma, J. de Bruin en H. van Dellen te Mantgum, G. Douma en J. Karsten te Jorwerd, M. van Dijk, J. Landstra, J. J. Lanting en S. Sijtema te Eozum, S. Faber en J. Miedema te Hijlaard. B. D. Meintema te Oosterwierum, L. Hiddinga, C. Scheffel en G. Strikwerda te Winsum en C. Sietsma te Oosterlittens. „Noodzaak van organisatie voor Markt- en Straathandelaren" Gisteravond heeft de afdeling Heereiv veen van de Centrale Bond van Markt-, Straat- en Rivierhandel een openbare vergadering gehouden, waarin de heer S. van Vondel, tweede voorzitter van de Cen trale Vereniging, sprak over „Noodzaak van organisatie voor Markt- en Straat handelaren." De heer Van Vondel wees er op, dat van de 40.000 ambulante markt kooplieden er nog maar 7000 zijn aan gesloten. Dit moet veranderen wil mén in Den Haag invloed kunnen uitoefenen op de beslissingen, die daar ten opzichte van de marktkooplieden worden genomen, aldus spreker. Rand Sneek Onthullingen over de aannemers-opzetten Ik wol gjin nij almenak keapje, set it aid wyfke, mines kin noch wol in jier mei. Een van de belangrijkste besluiten van de raad, in de gister gehouden vergade ring genomen, is wel de bouw van 54 woningen op het eiland tussen Oudvaart- Jachtliavenkanaal en Houkeslool, dat thans bouwrijp wordt gemaakt. Het wor den huizen met drie woonlagen, te bou wen in drie blokken, volgens een plan van architect J. D. van der Molen. Hel worden woningen met twee en drie slaapkamers, welke resp. ƒ6.60 en ƒ7.50 huur zullen doen. Woningtoestand in Sneek Dat ook met deze nieuwe bouw nog lang niet aan de vraag naar woongelegenheid kan worden voldaan, bleek uit een inlei dende rede van de burgemeester, waarin deze mededeelde, dat sinds de oorlog 594 woningen waren gereedgekomen, terwijl nog 90 in uitvoering waren. Het aantal woningzoekenden beliep nog 495,. waarvan 80 inwonende gezinnen en 75 gezinshoof den, die hun werk in Sneek hebben, doch elders wonen. Ook de vermindering van de woning voorraad is in dit verband een factor van betekenis; sedert de oorlog zijn 75 wonin gen onbewoonbaar verklaai'd terwijl in verband met de belangen van handel en industrie 45 panden aan bewoning werden onttrokken. Voor de toekomst zal er nog rekening mee gehouden moeten worden, dat Sneek nog 784 één-kamerwoningen telt. waarvan 694 binnen afzienbare tijd voor onbewoonbaarverklaring in aanmer king komen. Opruiming van deze krotten zou lot onaanvaardbare toestanden leiden; B. en W. hebben daarom een plan voor de sanering der Steenklipstraten doen ontwerpen, dat de raad nog dit jaar zal worden aangeboden. Aan de verwezenlijking zijn echter heel wat moeilijkheden verbonden. Ook het vraagstuk van de huisvesting van be jaarden (Sneek telt een 2000 personen boven de 65 jaar) hopen B. en W. dit jaar nader tot een oplossing te bren gen. Het nieuwe uitbreidingsplan, dat ter in zage heeft gelegen, zal binnenkort aan de raad ter vaststelling worden aangeboden; de daarin vervatte stadsuitbreiding aan de Lemmerweg zal spoedig ter hand genomen moeten worden, terwijl een plan voor de bebouwde kom van de gemeente gedeelte lijk in ontwerp gereed is. Van 't nieuwe industrieterrein bij het Zomerrak kan binnenkort een gedeelte worden verkocht, terwijl andere onderhandelingen nog gaande zijn. Plannen Als werkverruimingsobjecten zijn ver betering van het parkeerterrein voor auto bussen en vernieuwing van walmuren voorgedragen, terwijl de Provinciale Waterstaat op verzoek van de colleges van B. en W. in Sneek en IJlst de voorberei ding van een weg van Sneek naar IJlst, aansluitende by de Kanaalstraat, ter hand genomen heeft, terwijl van het rijk steun gevraagd is voor de aanstelling van enkele technische ambtenaren, die belast zullen worden met het maken van plannen voor de op het uitbreidingsplan geprojecteerde wegverbinding Lemmerweg-Kanaalslraat- Dr. Boumaweg-Parallelweg-Leeuwarder- weg. Waterleiding en gas De voortschrijdende uitbreiding der ge meente stelt hoge eisen aan het waterlei dingbedrijf, zodat plannen ontworpen zul len moeten worden voor een aanmerke lijke vergroting van de capaciteit. Een voorlopige maatregel, die ook in de toe komst bij ingrijpende wijzigingen zijn waarde zal behouden, zal binnenkort wor den voorgesteld. Wat de gasvoorziening betreft, zal de raad binnenkort een beslissing moeten nemen over het betrekken van aardgas. De voorlopige indruk van B. en W. is. dat de gevraagde prijs per m"\ niet aanvaard baar is. terwijl een van de consequenties zou zijn. dat de straatverlichting en de gasverlichting in de huizen door electri- sche installaties zouden moeten worden vervangen. Wel zou bij aansluiting aan 't aardgasnet de verwezenlijking van een badinrichting misschien mogelijk worden in beschikbaar komende ruimte in de gas fabriek. Scholen Voor het onderwijs zyn eveneens ver schillende voorzieningen in voorbereiding. Met het rijk zijn onderhandelingen gaande over het stichten van een nieuw gebouw voor de Rijkslandbouwwinterschool aan de Lemmerweg, terwijl plannen voor ver dere afbouw van de RHBS aan de Alma- straat B. en W. contact hebben doen zoe ken met de minister van O.. K. en W. over de mogelijkheid aan deze HBS een stuk aan te bouwen, waarin het Stedelijk Gym nasium gehuisvest kan worden. Plannen voor verbouw van do school voor BLO zijn in een vergevorderd stadium. Kan dit plan verwezenlijkt worden, dan zal deze school beantwoorden aan alle eisen, welke aan een moderne onderwijsinrichting ge steld mogen worden, Daarnaast zal de werkinrichting voor onvolwaardigen (Pier de Boer-stichting) een nieuwe behuizing moeten krijgen. Tenslotte heeft het gebrek aan voldoende gymnastieklokalen de aan dacht van B. en W. Sportpark Het laatste ontlokte de heer Blok de vraag of het niet mogelijk was bU het be langrijk te verbeteren Sportpark een goed ingericht gymnastieklokaal te stich ten; met de verbetering van het Sportpark toch is begonnen. In dezelfde vergadering nam de raad een voorstel van B. en W. aan. de plannen iets te wijzigen en uit te breiden, waardoor een derde sportveld be schikbaar komt. Het toegestane crcdiel werd in verband hiermee verhoogd met ƒ13.000. De enige schaduwzijde is, dat het terrein dan niet meer geschikt zal zyn voor kortebaan-draverijen. Aannemers-opzetten gehekeld De burgemeester ging uitvoerig in op 'n vraag van de heer Fijlstra betreffende de aannemers-opzetten. De heer Fijlstra had gevraagd, of het waar was. dat de riole ringswerken aan de Singel niet gegund waren, omdat er geconstateerd was, dat er een „pot" was opgezet. Dé burgemeester deelde mee, dat er tien inschrijvingsbiljetten waren; het laagste was ƒ61.637. het hoogste ƒ69,900. Bij een van de inschrijfbiljetten was abusievelijk een staatje ingesloten, dat B. en W. het inzicht gaf, dat een eerste opzet was be rekend van 1900 (voor de zeventien voorlopige inschrijvers, de vertrouwens man en de administratie elk 100) en een tweede opzet van ƒ5000, waarvan de helft aan de laagste inschrijver ten goede kwam en de andere helft door de zeventien in schrijvers werd gedeeld. De afrekening hiervan moest voor 1 Juni plaats vinden. B. en W. hebben tenslotte de laagste in schrijver in de gelegenheid gesteld het werk voor de haars inziens alleszins rede lijke som van ƒ56.687 uit te voeren, welk aanbod na een dag beraad is aanvaard. Dat in het onderhavige geval wel dege lijk sprake was van een opzet, werd B. en W. later nog bevestigd, toen in een van de Ingeleverde bestekken de volledig uit gewerkte begroting van de betrokken in schrijver werd aangetroffen. Deze begro ting wees uit, dat deze met Inbegrip van 6000 winst en 6000 wegens risico, 4000 lager was dan het bedrag waarvoor de betrokken aannemer (niet de laagste in schrijver) had ingeschreven. De burgemeester besloot, dat de aan nemers, die een belangrijke functie ver vullen, de handen ineen hebben te slaan om er voor te waken, dat hun beroep voor het heden en het nageslacht een slechte klank krijgt. De eer van de aannemers, individueel en collectief staat hier op het spel. De heer Blok, zelf aannemer, zei, dat men in de aannemerswereld zich bewust is. dat aan de regeling fouten kleven en dat naar een oplossing wordt gezocht. Prijscorrectie is dikwijls nodig om te voorkomen, dat een aannemer, die met zijn berekening te laag is geweest, daar mee „zich zelf ophangt". Het aannemers bedrijf is een onbeschermd bedrijf: men is daarom op zelfbescherming aangewezen. De voorzitter erkende, dat prijscorrectie nodig kan zijn, maar acht het immoreel, dat van het opgelegde bedrag het grootste deel ten goede komt aan de andere in schrijvers. De aannemers zijn een onbe schermd beroep, inderdaad, maar de onderlinge band is wel zo sterk, dat men door de eigen organisatie volkomen be schut is. Als de organisatie w i 1 za! zij zeker in staat zijn paal en perk te stellen aan ongeoorloofde gebruiken. Een enkele keer lekken de bijzonderheden uit, maar wij Nveten, dat ze algemeen toegepast wor den. De besteders verkeren in een dwang positie: ze hebben geen keus. Want het onbeschermde aannemersbedrijf is wel zó georganiseerd, dat geen aannemer zich er aan waagt, een werk. waarvan de gun ning is aangehouden, onderhands te accepteren. De heer Blok vestigde er nog de aan dacht op. dat de organisatie der aan nemers zich niet met deze zaken bemoeit. Het is slechts een onderlinge band van de aannemers bij een bepaald werk betrok ken. Do organisatie zoekt met alle moeite naar een regeling van deze kwestie 60.000 voor Rampenfonds Bij de aanvang der vergadering sprak de voorzitter een woord van deernis uit met de_ slachtoffers van de nationale ramp, die ons land heeft getroffen en bracht dank aan de ingezetenen voor de spontane wijze, waarop zij van hun mede leven en offergezindheid hebben blijk ge geven. Aan financiële steun is uit deze gemeente tot nu toe bijna ƒ60.000 bijeen gebracht. Aan het eind van de vergade ring deelde hii nog mede, dat de nieuwe auto-brandspuit, die thans afgeleverd had moeten worden, naar 's Gravendeel ge dirigeerd is voor hulpverlening aldaar. Recordopbrengsten collectes, massa's kleren. Opnieuw zijn boten vertrokken Van alle kanten stromen berichten binnen over de hulpacties, die in Friesland in het leven zijn geroepen ten behoeve van de rampgebieden. De opbreng sten van de collectes slaan alle records en massa's goederen zijn ingezameld. Ook op ander gebied blijkt, hoezeer de offerzin over het Friese volk vaardig is ge worden: men biedt vee aan en stelt boten ter beschikking. Zo vertrok gister avond uit Makkum dat z'n vissersvloot Maandag al naar het bedreigde gebied zond een autoconvooi van zes trailers met een aantal vissersvletten, die inge schakeld zullen worden bij het reddingswerk in Hellevoetsluis. Ook Grouw zond een tweede convooi schouwen, nu naar Noord-Brabant. Zowel de Makkumers als de Grouwsters leverden er de bemanningen bij. Akkrum en Sneek stonden eveneens boten voor het reddingswerk af. De raad van Doniawerstal heeft in een spoedeisende vergadering besloten, de gemeente Hellevoetsluis te adopte ren. A De huis-aan-huiscollecte heeft m Leeuwarderadeel 32.000 opgebracht, wat neer komt op gemiddeld zes gulden per inwoner. Een oud manneke, die „van Drees" leeft en in totaal nog een bezit van ƒ8.50 had, offerde een rijks daalder. Er zijn verder in de gemeente massa's kleding en goederen ingezameld. A De opbrengst van de collecte in Sint Johannesga en Rotsterhaule was 4002. Ook daar; een grote hoeveelheid kleding en goederen. A De opbrengst in Utinge- radeel was in totaal ƒ37.500. Daarvan leverden Terkaple en Akmarijp samen ƒ4101.85, Terhorne 3203.75, Akkrum 15.037.75, Oldeboorn 15".055.00. A Vanavond 8 uur geeft het Sneker Can tatekoor onder leiding van Geziuus Schrik een kerkconcert ten bate van de slachtoffers in de rampgebieden. De entrée is minimum één gulden. A Hem- pens en Teerns brachten loOO op en een auto vol kleren en beddegoed. A De opbrengst in Ee was 5215.50. A Oranje woud bracht 4000 bijeen, Tjalleberd 3000 en Jubbega overtrof alle ver wachtingen: 11.000. A Heidenschap bracht 5305 bijeen, dat is twaalf gulden per inwoner! Arum zamelde 2300 en massa's goederen in. A Tzummarum kwam ook uitslekend uit de bus: ruim 10.000. A Maandagavond al konden drie vrachtauto's vol- kleding en dekking uit Ferwerderadeel naar Middelburg worden gezonden; in totaal 60 m3. De collecte heeft ruim 66.000 opgebracht, dat is 7.35 per hoofd. In Heerenveen werd 35.000 opge haald. Het Batavus-personeel staat een dag loon af en directeur G. Gaastra doet er hetzelfde bij, zodat er 3400 kan worden overgeschreven. De IJswegen- centrale Heerenveen geeft 'f 2000. A Knijpe bracht 1800 bijeen. Nijehorne 2916, Stobbega 1100. A Weststelling werf kwam met 71.500 uitstekend vo<?r de dag. A Tietjerk zamelde 1953 in (wat nog niet het definitieve bedrag is) en bovendien een vrachtauto vol kleren. A De bij de gemeentelijke V.H.V. in Wonseradeei aangesloten vrouwenver enigingen. besloten tot een brei-actie. A Zondag halfdrie wordt in Menaldum een wedstrijd gespeeld combinatie Menaldu- madeelMKV (Leeuwarden): opbrengst voor het rampgebied. Firdgum bracht ruim ƒ2000 bijeen; Oosterbierum ƒ7444.70, A Blija zamelde 8389.75 in, verder kleding en schoenen (samen 2267 stuks), acht stormlantaarns en 300 zandzakken. A In Hantum, Hantumhuizen, Hantu- meruitburen en Hïaure was de op brengst 6757. Pingjum leverde 3700 en tal van goederen. De ijsclub „Hurd foarüt" gaf 100; In IJlst werd door burgerij, directie en personeel Nooitgedagt (dat daar voor overwerkte) 5000 bijeengebracht. A Molkwerum (ongeveer 5Ó0 inwoners) bracht 5117 op en uiteraard kledingstukken. Wor kum leverde geen 2600.- maar in totaal 10.971.70: daarvan is in de stad 6.480.70 bijeen gebracht, in het Wor- kumerdeel van het Heidenschap (reeds begrepen in het hiervoor genoemde bedrag van 5305) 3140 en in Nijhui- zum 1351. A De opbrengst in Baarde radeel was in totaal 26.898.41. verdeeld als volgt: Baard 1.655, Beers 1.520, Bozum 1.647.46. Britswerd 1.067.75, Huins-Lions ƒ1.872.50, Hijlaard 2.214.75. Jorwerd 2,371.75.Mantgum 2.368.20. Oosterwierum 1.614, Oosterlittens 2.420.50. Weidum 3.016.75. Wieuwerd 1.717.50, Winsum 2.912.25. Het be stuur van de Ver. Hooi, Stro en Ruw- voeder afd. Friesland heeft ten gemeen tehuize te Mantgum verder gestort een bedrag van 500. De opbrengst van de jeugdactie van de 1. school te Britswerd was bovendien 13.70 plus wat speelgoed. Verder meldden zich in Baarderadeel mensen, die evacué's wilden opnemen en vee wilden stallen. Ook hier werd royaal gegeven voor de kleren-, dekking- en goedereninzameling. A Staveren bracht 1670 bijeen, waarin is begrepen een bedrag van ƒ200 van de ijsclub „Eens gezindheid". die haar feestavond afge lastte. A Warns bracht 6000 op. waarin begrepen ƒ950 van het kleine Scharl. A Heeg hoopt op 4 a 5000 gulden te komen: twee auto's vol kleren zijn afgeleverd. A De melkboot van Lankhorst uit Osinga- huizen, die achter een motorboot uit Grouw was vertrokken, keerde terug, omdat de boot alleen maar in de bin nenwateren zou kunnen varen en men van Rotterdam uit over zee zou moeten gaan. A Beetgum en Beetgumermolen brachten ƒ6850.50 op, dat is per gezin ƒ14. Boyl leverde per gezin ƒ23: in totaal 6500 en een grote hoeveelheid goederen. A Haskerland en Doniawer stal brachten bijeen 250 dekens. 425 lakens. 150 herencostuums, 325 overjas sen, 650 jassen. 500 broeken, 1250 dames- en meisjesmantels, 1400 dames- en meis- jesjaponnen. 1800 paar schoenen, vele kisten met kleding, enz. De zeer voor zichtig geschatte waarde is 100.000. Aan geld werd tot op heden ontvangen 36.000. A Zwaagwesteinde bracht 7500 7500 op, dat is ongeveer 10 per gezin. Lemsterland heeft reeds 34.200 inge zameld, n.l. Lemmer en Follega 17.500, Oosterzee 6000, Echten 5700, Bantega ƒ5000. Twee lokalen vol goederen wer den ingezameld, er komt nog meer, maar er is gebrek aan bergruimte. A De ge meente H.O.N. heeft 37.500 bijeenge bracht, dat is 7.50 per inwoner of 28 per gezin. Verder is er een grote hoe veelheid goederen ingezameld. A Tie- tjerksteradeel zamelde 49.454,97 in en 40 a 45 ton goederen. De opbrengst der collecte was in: Bergum ƒ9411.20. Eer- newoude 976.50, Eestrum 1496.50, Garijp ƒ7681.71 en een koe en een pink, Giekerk ƒ4219.90, Hardegarijp ƒ3171.40, Molenend 736.05. Noordbergum 714.05 (geldinzameling nog gaande). Ooster- meer ƒ4721.30, Oudkerk ƒ1327. Rijper- kerk ƒ3262.30, Suameer ƒ4844.85, Sua- woude ƒ2784.21, Tietjerk 1917, Wijns 281, Oenkerk 1900. A Zondagavond en Woensdag zijn in totaal pl. m. 250 m* kleding, schoenen, dekens enz. van Het Bildt naar het getroffen gebied verzon den. Oliebollendag in Sneek De Christelijke muziekveren. „Har monie" te Sneek zal Zaterdag 14 Febr. a.s. een oliebollendag organiseren ten bate van het Rampenfonds. Deze actie was al voorbereid en vastgesteld op die datum ten bate van het Uniform-fonds. Zes bakkers hebben aangeboden de olie bollen te bakken en bakker Oppenhui zen stelde daarvoor z'n bakkerij beschik baar. Voor de verschillende ingrediën ten zijn reeds toezeggingen gedaan, alleen aan bakolie is nog een klein tekort. Wie helpt? Bericht aan B. Baan- stra. Joh. W. Frisostraat 1. Verder vraagt men een vijftig dames (boven de acht tien) om met de leden der muziek de oliebollen uit te venten. Aanmeldingen bij bovenstaand adres en bij T. Brens, Winsemiusstraat 18. Spiegel van stad en land In Metslawier werd op initiatief van het Instituut voor Landbouwcoöperaties de vierde en laatste lezing gehouden in dit seizoen. Ir. J. D. Bekius sprak over de af zet van zaaizaad en pootgoed. Spreker lichtte z'n lezing toe met films. De gymnastiekuitvoering van O.S.O. te Poppingawier was zeer matig bezocht. Er werd besloten 10 af te staan voor de overstromingsramp in Nederland. In de vergadering van Dorpsbelang te Ee is geproken over de verbouwing van het kleuter- en gymnastieklokaal. Hier over zal overleg worden gepleegd met B. en W. De N.O.F. heeft toegezegd, dat er na aoht uur "s avonds nog gelegenheid zal bestaan om mensen naar Ee en Engwie- rum te vervoeren. Er was een klein batig saldo. In de plaats van de heer Q. Plan- tinga is gekozen de heer B. F. Meirink. In Dronrijp is de doorlichting in het kader van het bevolkingsonderzoek op t.b.e. in de gemeente Menaldumadeel vlot verlopen. Ongeveer 99 procent van de op- geroepenen verschenen, o. a. de 91-jarige weduwe Van der Kooi. De gymnastiekvereniging „Hercules" te Drachten heeft onder leidiDg van haar directeur, de heer L. Visser, een goed ge slaagde uitvoering gegeven, die het bewijs leverde, dat de vereniging een periode van vooruitgang en bloei doormaakt. De vereniging voor bedrijfsvoorlichting Doniawerstal hield in café Bouwhuis te St. N'icolaasga een praatavond. De heer J. Boerstra, ambtenaar bij de rijksvoorlich tingsdienst te Sneek. behandelde „De kost prijsberekening van het grasdrogen". Verenigingsnieuws Middenstandsvereniging ..De Samen werking". Wommels: batig saldo. In de plaats van G. Postma is gekozen W. A. Smits; herkozen R. M. Dijkstra. De tuinbouwvereniging „Balk cn om streken" had een batig saldo van 188.15. De heer J. A. de Vries werd als bestuurs lid herkozen. Ta bistjursleden fan de krite fan it ..Aid Selskip" to Gordyk binne keazen de hearen W. Wieling en J. v. d Meer. Der waerden films draeid oer it boerebidriuw en de wettersport. De hear H. K. Schip pers üt Drachten droech in skets foar fan R, Brolsma. In een algemene ledenvergadering van de afdeling Berlikum van de Friese Maat-i schappij van Landbouw, afdeling Tuin bouw, sprak de heer G. van Dam. secreta ris van de afdeling Tuinbouw, over „Pu bliekrechtelijke organisatie en zijn beteke nis voor de Tuinbouw". De aftredende bestuursleden de heren J. Zwart en S. de Vries werden herkozen. Vrouwenbond P.v.d.A., Drachten. Geko zen mevr. J. van der MeulenKnoop en mevr. M. E. de Graaf—Gast. Schooltandverzorgingsdienst in Heerenveen gaat volgende week starten In tegenwoordigheid van tal van autori teiten. hoofden van bijzondere en openbare scholen, de ouderraad, tandartsen en wet houders der gemeente is gistermiddag in het gemeentehuis „Crackstate" te Heeren veen de Stichting Schooltandverzorgings dienst in deze gemeente officieel door burgemeester G. H. Kuperus geïnstalleerd. Burgemeester Kuperus ging de totstand koming van deze dienst na. De raad ver leende in de vergadering van 12 Mei 1952 een. crediet. voor de aankoop van een Den- talcar, maar voordat alle officiële goedkeu ringen waren verkregen ging een hele tijd heen. Verheugend noemde burgemeester Kuperus het. dat alle openbare scholen en bijzondere scholen op één na (de bijzon dere school te Oudehorne doet niet mee. hun steun en medewerking hebben toege zegd. In 1953 komen van de overgang Sep tember 291 jongens en 274 meisjes van de eerste klassen voor behandeling in aan merking en van de overgang April resp. 12 jongens en 7 meisjes. Ieder daarop volgend jaar wordt het onderzoek naar de hogere klassen uitgebreid, zodat na enkele jaren alle schoolkinderen behan deld zijn. De dienst heeft de beschikking over vier tandartsen, die alle mogelijke steun cn medewerking hebben toegezegd. Na de toespraak van de burgemeester hebben de genodigden de Dentalcar bezich tigd. Allen waren vol lof over de inrich ting ervan. Nadat men in Crackstate was teruggeko men, werd het woord nog gevoerd door de heer Gaastra namens de Stichting Toe zicht Ziekenfondsen, door dokter Buurma, door dokter Werkhoven en namens de hoofden van scholen door de heer J. Ploegh. Na afloop hield de Stichtingsraad zijn eerste vergadering, waarin mej. G. Ekkens tot assistente werd benoemd en waarbij de start van dienst werd bepaald op Maandag a.s.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5