Prima lichting Bovenlandse hengsten voor Friesland Paladijn opnieuw kampioen KIEKEBOE Bruggen op spitsuren straks niet open voor scheepvaart? DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 LEEUWARDER COURANT 7 LOSSE NUMMERS van de LEEUWARDER COURANT zijn a 10 ct. per ex. verkrijgbaar bij: K. Haanstra, Sigarenmagazijn, WiUemskade, hoek Snekerkade J. Rusticus, Sigarenmagazijn, Oosterkade, hoek Oosterstraat S. v. d. Schaaf, Kapper, Emmakade N.Z. 147 Om goed te onthouden Het gironummer van het Leeuwar der Rampen-comité is 4349 ten name van Kingma's Bank. Bij overschrijvin gen vermelden, dat het geld bestemd is voor het comité. Op deze bank kan men ook zijn giften afgeven. I\ieuivs uit Leemvarden De triestheid van deze dagen legde ook een stempel op de hengstenkeuring. die vanwege het Bovenlandse stamboek in Leeuwarden werd gehouden. Er was overi gens alle reden tot tevredenheid op deze dag over het aangevoerde hengsten- materiaal. Die tevredenheid gold dan wel in de eerste plaats de rubriek van de jonge hengsten, welke vier eerste premies ople verde. Weinig had het gescheeld of uit deze rubriek was ook nog de kampioen voort gekomen, toen Palmar naast Paladijn in de baan kwam. Deze halfbroeders, v. Harro, zouden elkaar zware concurrentie geven in de keuringsbaan. Palmar kwam zege vierend uit Groningen, waar hij bij de keuring van de vorige week aan de kop stond voor de fokkerspremie. Paladijn liep nog met het odium van het vorige jaar, toen hij het als driejarige eerst tot kam pioen van de jongeren en enkele ogenblik ken later tot algemeen kampioen bracht. De machtige Paladijn vertoonde dit kunst* stuk opnieuw: gisteren werd hij eerst kampioen van de jongeren en later nog algemeen kampioen door vader en zoon Cambinus en Camillus, die eersten van de rubrieken 5-jarige en oudere hengsten en van de 7- tot 10-jarige premiehengsten, de loef af te steken. Het was dus weer Paladijn en het was dus ook weer Mellema, de bekende paar denman uit Finsterwolde. die zo'n belang rijke en speciale plaats in de noordelijke paardenfokkerij vervult. Uit handen van de secretaris van het N.W.P., de heer Maar- singh, ontving hij een prachtige schaal, die dit kampioenschap vergezelde. Evenals Palmar was ook Graniet reeds in Groningen ter keuring geweest, waar het dier een fokkerspremie ontving. In Leeuwarden werd hij geprimeerd achter Palmar en Ferdinand en vQor Eduard. Ferdinand en Eduard zijn beide uit Olden burg ingevoerd en in eigendom van de Ver. Bovenlands Paard. Goedgekeurd voor dek king, doch niet voor stamboek, werd een Tellozoon en wel hoofdzakelijk om zijn Tellobloed, dat men nog een kans wil geven. In het algemeen kan van de rubricit jonge hengsten gezegd worden, dat ze een heel goede aanwinst zijn voor de fokkerij. Het feit, dat er vier eerste premies werden gegeven, spreekt op zichzelf al boekdelen. Het zijn dieren van buitengewone klasse. De beide ingevoerde hengsten zouden mis schien in de benen iets solider kunnen zijn. Ook Graniet is een hengst van zeer goede klasse met heel goed optreden. Hier zou men de voorbenen wel wat correcter willen Voor het overige was de keuring een aantrekkelijke show van oude bekenden, Crematie F. J. Wijma Dinsdag hebben directeur, leraren, enkele leerlingen en oud-leerlingen van de M.T.S., alsmede tal van vrienden op Westerveld de laatste eer bewezen aan de jongstleden Vrijdag overleden oud leraar F. J. Wyma. Aan de baar werd het woord gevoerd door ir. K. E. Witkop, directeur van de M.T.S., die, mede namens het schoolbe- stuur, woorden van dank en waardering sprak voor al hetgeen, dat de heer Wijma voor het onderwijs heeft gedaan. Ver der spraken nog een collega namens de Ver. van Leraren aan de M.T.S, te Leeuwarden, enkele vrienden en alsook leerlingen. Mr. Da Costa, schoonzoon van de overledene, dankte voor de be toonde belangstelling, waarbij hij uiting gaf aan zijn eigen gevoelens voor de ontslapene. Sedert de oprichting is de overledene aan de M.T.S. verbonden geweest als leraar in de eleotro-techniek. Nadat hij bijna veertig jaar zijn beste krachten aan de school had gegeven, werd hij vorig jaar September gepensionneerd. Aardoliewinning Voor de afdeling Friesland van de Kon. Ver. Oost en West heeft Dinsdag in een geheel gevulde zaal jr. J. K. P. Sloos gesproken over de aardoliewin ning. Dat hij een aandachtig gehoor heeft gehad, vooral ook van leerlingen van middelbare scholen, bleek tijdens de nabespreking uit het groot aantal vragen De film over het steden- en natuur schoon in de staat New York viel zeer in de smaak, evenals de kleurenfilm over het begin van de oliewinning. Wat deze laatste rolprent betreft, was het alleen jammer, dat wat teveel in details werd afgedaald voor de leek, hetgeen niet ge heel werd goedgemaakt door de gespro ken Engelse tekst. Vandaag en morgen Vandaag: Tivolï 3 en 8 u. „De kleine wereld van Don Camillo". Cinema 3 en 8 u. „Bruiloftsdag in rep en roer". Leeuwarder 7 en 9.15 u. „La Traviata" Morgen: Tivoli 3 en 8 u. „De kleine wereld van Don Gamillo" A Cinema 3 en 8 u. „Tien van 't Vreemdelingen legioen" Leeuwarder 8 u. „Dossier 212 van Tokio". Harmonie 8 u. Itali aanse Opera „Lucia di Lammermoor". PALADIJN werd opnieuw kampioen van de Bovenlandse hengsten in Leeuwarden. te weten van bijna al het Bovenlandse hengstenmateriaal. waarover Friesland be schikt. Een fraai gezicht leverden in het bijzonder de hengsten met fokpraedicaat. De gedetailleerde uitslagen zijn: Premiekeuring 3-4 jarige hengsten: Eerste premies. 1 Palmar, v. Harro, H. Smit, Mid- wolde en A. J. Koopmans, Veenklooster; 1 Eduard, v. Elmaer, Het Bovenlands Paard. Leeuwarden; 1. Graniet, v. Harro, A. J. Koopmans e. a.. Veenklooster; 1 Ferdinand, v. Feiner Kerl, Het Boven lands Paard. Premickeuring 5—6 jarige hengsten: 1 Camillus, v. Cambinus, Het Bovenlands Paard; 2. Johan, v. Voorman, D. E. Mel lema, Finsterwolde. Premiekeuring 7—10 jarige premie- hengsten: 1 Cambinus, v. Kambius, Het Bovenlands Paard; 1 Commandeur, v. v. Zonncvorst, H.V. Surhuisterveen; 2 Tol lens, v. Titus, D, E. Mellema; 2 Titiaan, v. Titus, D. E, Mellema; 2 Hoofdman, v. Hendrik, K. E. Koopmana- Wyckel. Ljouwerter skoallebern foar it buordtsje Sa'n fjirtioh Ljouwerter skoallebern hawwe justeimiddei yn de Klanderij foar it buordtsje west. Eigentlik is dit net krakt, hwant de bern hiene gjin boekje foar har. mar diene har foardraoht fan buten: in fers of in rymstik, d'at ikja üt- socht hiene üt in boekje, dat oan alle meidoggers ütrikt wie. Dit wie hwat nijs: in ünderrmmmen fan it komité Ljouwert, dat dêrfoar lykas de foarsitter, notaris Y. K. de Boer, mei- dielde de stipe hawn hie fan de stêd Ljouwert en de A.F.U.K. Learlingen koene meidwaen üt de sechte en sawnde klas fan de legere skoallen, it foarste learjier v.g.l.o. en it earste learjier fan de primaire oplieding fan de hüshald- skoalle. Toalve skoallen diene mei: lang net min foar sa'n earste kear. Der waerd yn twa ploegen „arbeide" en foar eltse ploech wiene trije prizen biskik- ber. Karmasters wiene frou A. v. d. MinneBuma en de hearen S. de Haan. Y. Jongbloed, H. Rast en Th. Lambooy. Hja hiene it net maklik; binammen it peil fan de groep foar it skoft lei moai heech. Nei it skoft wie it hwat leger en koe binammen de tekstkrektens~ gjin sprekken lije. Alle meidoggers hiene in fiks tal maten en ka minera etskes meinommen, wylst ek forskate masters en alden fan har bilangstelling bliken joegen. Master Slofstra hat sa fan en ta ris mei de bern songen, wylst de RON opnamen makke fan de priiswinders fan de earste ploech. Dat wiene: 1. Grytsje Wessels fan gem.- skoalle 24 mei De lytse ferver (94 ien- trédde punt): 2. Korrv Suk fan skoalle 23 mei Snie (93 p.); 3. Hearke Cats fan skoalle 23 mei De trije bruorren (92 twa- trédde p.). De winders fan de twadde ploech hiene allegearre it forbael fan De bange- poatsjes foar kar nommen. De ütslaoh wie: 1. Piter Klompmaker fan skoalle 7 mei 93 twa-trêdde p.: 2. Hyki Jensma fan de Hüshaldskoalle mei 87 ien-trêdde p.: 3. Grebha Schuitema fan de Groen fan Prinstererskoalle mei 86 twa-trêdde p Qm't yn dizze groep SytsJke Fofokema en Herre van der Haag elkmis 86 ien-trêdde punt helle hiene. krigen dy fan in pear goegunders in treastprids. In kriioh lykas dizze moat as it kdn alle jierren halden wurde en der moatte dan ek mear skoallen oan meidwaen. It Frysk wurdt der mei bolpen en de bern krije each foar fers en foardraoht, dêr't fakenbiden op skoalle net al to folie tiid foar oerbliuwt. Buitenboordmotoren dringend nodig Voor. het getroffen gebied zijn een vijftien honderd buitenboordmotoren dringend nodig. Gistermiddag is het Leeuwarder Rampen comité met de inzameling begonnen. Wie een dergelijke motor'te missen' hééft, meldde dat in de manege aan de Arendsluin, tel. 857G. Ook is men in Leeuwarden weer begonnen met het inzamelen van dekens en bedde- goed, Jongere broer op verkeerde pad meegenomen Door slechte huiselijke omstandigheden is de 22-jarige los werkman Sijbren P. te Franeker op het verkeerde pad gekomen; helaas heeft hij zijn 15-jar. broertje Ruurd meegesleept. Sijbren was in October van 't vorig jaar, in dienst van een brandstof- fenhandelaar, aan huis geweest van de oude Tigchelaar te Parrega. Hij had toen bemerkt, dat daar wel enig geld in huis was en beraamde onmiddellijk plannen zijn slag te slaan. In de avond van 4 November vroeg hy zijn broer met hem per bus van Franeker naar Bolsward te gaan, maar eerst onder weg vertelde hij Ruurd, wat hij in Parrega van plan was te doen. Ruurd moest hem de gelegenheid tot de diefstal verschaffen, door de oude man om drinken te vragen. Deze opzet gelukte en toen de oude man zich met Ruurd naar de keuken begaf, sloeg Sijbren zijn slag en daarna zag ook Ruurd nog kans een tientje te pakken. Lang plezier hebben zij echter niet van hun buit gehad, want de politie greep hel tweetal spoedig in de kraag. In de maand April hebben zij ook nog een hoeveelheid lood weggenomen van de B. L. O.-schooI te Franeker. Ruurd beweerde alleen maar de wacht te hebben gehouden, waarin Sijbren hem bijviel. De Officier van Justitie vorderde tegen Sijbren een jaar en drie maanden jeugd gevangenis, met aftrek van preventief: tegen Ruurd drie maanden voorwaarde- I lijke tuchtschool en onder toezichtstelling. Tegen de moeder, die van de jongens ge stolen koffie en cacao heeft aangenomen, vorderde de officier, hoewel de vrouw ont- j kende, iets van de diefstal te hebben ge- weten, twee maanden voorwaardelijk. Mr. Kimmel, die optrad voor Sijbren. wees op de omstandigheden, die de drijfveer voor verdachte's daden zijn geweest en meende, dat in dit geval jeugdgevangenis niet de aangewezen oplossing is. Mr. Wedeven was het met de Officier eens, dat het medeplegen door Ruurd van de looddief stal niet is bewezen. Voor het overige refereerde hij zich. Tiemen de R. uit Leeuwarden werd doof de rechtbank veroordeeld tot 6 weken voorwaardelijke gevangenisstraf en een boete van 50 subs, 20 d. h., wegens het zich tot een beroep maken van de ver koop van pornografische lectuur. De in be slag genomen geschriften werden vernie tigd. Inlichtingencentrale voor de hulpverlening Het Leeuwarder Rampen-comité heeft als centraal punt voor alle inlichtingen aangewezen het kantoor in de voor malige manege aan de Arendstuin, tele foon no. 8570. Eremedaille Aan de heer K, Palstra, inkoper en verkoopleider bij V. en D., die Maandag veertig jaar in dienst was bij deze N.V., is de eremedaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje-Nassau toege kend. Huizenbeurs In hotel de Klanderij zijn door de makelaar Van der Valk definitief ver kocht: De burgerhuizinge, Stienserstraat 22, na bod van 5910 een week geconti- nueerd. De burgerhuizinge. 6de Vegelin- dwarsslraat 10. Koper J. Postma voor ƒ2127. De burgerwoning, IJsbaanstraat 10. Koper Van der Valk Jr. (v.n.t.l.) voor 1082. De woning. Nieuwe Hout straat 22, na bod ƒ813 ingehouden. De woningen nabij het Zuidvliet 120 aenb. Koper makelaar S. Hellema (v.n.t.l.) voor 758 en 658. Voorts is nog ingezet de gedeeltelijk I vrij te aanvaarden burgerhuizinge, Emmakade N.Z. 175. Hoogste bod ƒ2926. Publieke verkoping In het hotel de Nederlanden zijn ten overstaan van notaris S. Molenaar pro visioneel geveild: burgerwoning Pieter- I seliestraat 23 hoek Willem Sprenger- 1 straat, bod 1760: burgerwoning Roek- straat 32. bod f 1404; burgerwoning 1 Noord vliet 46 bod ƒ809; huizinge Post- straat 30, bod 1217. Benoemingen Benoemd tot onderwijzer aan de open bare Ulo-school te Grouw, de heer A. Achcnbach. onderwijzer te Dokkum. Met ingang van 1 Febr. is in vaste dienst aangesteld bij de Rijkswaterstaat als kantonnier (standplaats Buitenpost), de heer J. de Vries aldaar. Benoemd tot assistent-directeur aan de Coöp, Zuivelfabriek „Ons Belang'1 te Tuk bij Steenwijk, de heer A. van Bruggen te Zwolle. Pom had gelijk. De grote klok, welke op de gang stond, liet zijn zware slagen door de stille gang galmen. Het was twaalf uur en dat was juist het uur, dat Pim had uitgekozen om met de uitvoe ring van zijn plannetje te beginnen. Snel gaf hij zijn broertje de laatste aan wijzingen. Pom en Pam liepen op hun tenen weg, terwijl Pim naar de deur stapte, die toegang gaf tot de kamer van baron Van Pottum. De streep licht, die onder de deur doorviel gaf Pim zeker heid. dat de baron nog in zijn kamer moest zijn. Maar voor alle zekerheid gluurde hij eerst nog even door het sleu telgat. Ja hoor, daar zat de baron aan tafel. Langzaam, heel langzaam draaide Pim de knop van de deur om en duwde deze zachtjes open. Voorzichtig sloop Pim naar een hoek van de kamer en verschool zich achter een paar zware gordijnen. Gelukkig, de baron had niets gehoord en ook niets gezien, want hy zat met zijn rug naar de deur toe. Onwe tend van het gevaar, dat hem boven het hoofd hing, was hy bezig een nieuwe pijp te stoppen. En gedurende dit werkje praatte hij hardop tot zichzelf, zoals een zame mensen veel plegen te doen. „Tjonge, tjonge, wat wordt die tabak duur tegenwoordig. Als dat 20 doorgaat, zal Ik ermee moeten ophouden....". Maar nauwelijks had hij deze woorden En nog steeds gaat de evacuatie door. En ook steeds zijn er weer belndpzatne handen, die steunen en- leiden. GEM. VIS AFSLAG TE HINDELOOPEN Aan de gemeentelijke visafslag werden 4 Februtarl aangevoerd: 45 kg. snoekbaars, prijs f 1.22 per kg.; 33 kg. baars, prijs fl.70 per kg.: 40 kg. voorn, prijs 14 ct. per kg.; 1 kg. karper, prijs 30 ct. per kg. Giftenstroom groeit „Drachtige koe" in collecte In Wirdum, Wijtgaard en Swïchum heeft de huis aan huis collecte ƒ7725.opge bracht met verder nog toezegging voor een koe en een kalf, dat nog moet worden ge boren. Door dit bedrag en enkele nageko men bijdragen in de stad is de totale op brengst van de collecte in de gemeente Leeuwarden 92,927.89. Ook op andere wijze houdt de stroom van giften in Leeuwarden nog steeds aan. Zo is het totaalbedrag van de banken uitgezonderd Kingma's Bank sedert de opgave van gistermorgen weer twin tig duizend gulden groter geworden. Verder heeft het personeel van de Coöp. Condensfabriek, dat in de repa ratiewerkplaats werkt (ongeveer vijftig man) duizend gulden bijeengebraciht. Het personeel van het reclame- en adviesbureau Bouman stond een halve week salaris af, welk bedrag met een zelfde som door de directie werd ver meerderd (totaal ƒ560.60); het personeel en de directie van drukkerij Bouman werkte op dezelfde manier, waardoor 1270 kon worden afgedragen. De leer lingen van de Industrie- en Huishoud school uit de Speelmanstraat haalden rond 350 gulden uit hun spaarpotten. Voorzitter en personeel van de Raad van Arbeid hebben besloten vier procent van hun maandsalaris af te staan; het personeel van de Frico gaf rond ƒ2500; de Friese Biljartclub stortte duizend gul den; het personeel en de bewoners van het Oud St. Anthony Gasthuis (86 man) heeft 469,50 op de girorekening van het Nationale Rampenfonds kunnen over schrijven, terwijl de firma P. Bokma tien duizend gulden liet gireren. De directeur van de Bijz. Strafgevangenis liet weten, dat gevangenen en politieke delinquenten besloten hebben een deel van hun karig loon af te staan. Andere activiteiten Ook op andere wijze dan op financieel gebied wordt er in de stad hard en op alle mogelijke manieren gewerkt om de nood van de getroffenen zoveel als doen lijk is te lenigen. De stad gonst van de plannen. Gelukkig is er thans een cen traal punt, waardoor het misschien mo gelijk wordt al deze plannen te coördi neren en te richten. Van het Rampen-comité is bericht binnen gekomen, dat Het Baken zich be last heeft met de samenstelling van naad doosjes, iets wat zo gemakkelijk wordt vergeten, maar dat van zo'n groot belang is. De burgerij wordt verzqoht lege doosjes (sigarenkistjes enz.), alsmede naaigaren, naalden, spelden etc. in te leveren bij Het Baken, Oostergrachtswal. Op verzoek van de burgemeester zal het optreden van Joop Theunisz, mor genavond in de zalen Schaaf ten bate van de getroffenen niet doorgaan. De lekespelgroep van het Leger des Hedls aan de Tuinen zal Vrijdagavond in de zalen Sahaaf ten bate van de getroffenen een opvoering geven van het spel „Ester". De show- en dansavond in de Beurs, die vandaag voor het gala uniform van de L.S.K.-kapel zou worden gehouden is afgelast. De drie radio-amateurs, die uit Leeuwarden zijn vertrokken hebben bericht, dat zij in Zierikzee reeds volop in actie zijn. Haven van Harlingen 4 Februari. Vertrokken: Ned. m.s. Markab met graszaad naar Esbjerg; Ned. m.s. Ruja mei zout naar Kopenhagen: Duits m.s. Heim- warts met stukgoederen naar Hamburg; Duits m.s. Hamburg met stukgoederen naar Ham burg: Ned. m.s. Eemsstroom met steen naar Geldcrmalsen. Kerkelijke mutaties Ned. Hcrv. Kerk. Beroepen te Wezepe: P. M. van Waarde te Kumre, Aangenomen naar Ouwsterhaule c.a.: H. Nijéboer, vicaris te Holten (O.). Bedankt voor Kampen: H. Stolk te Scheveningen. Benoemd tot vicaris te Den Ham: W. van Hennekeler te Nijlcerk; tot vicaris te Amsterdam (wijkgemeente Oude Kerk): cand. J. van der Heiden. Geref. Kerken. Beroepen te Murmer- woude: W. van der Zwaan, cand. te Mid delburg; te Ens (N.O.P.): I-I. T. van Bochove te Een, Aangenomen naar Middelharnis: G, C. Muntingh te Bergentheim. Chr. Gercf. Kerken. Beroepen te Wil- dei-vank: Ak W. Drechsler, cand. te Am sterdam; te Oudekerk aan de Amstel; K. G. van Smeden te Utrecht-Noord. Geref. Kerken. Beroepen te Vlaardin- gen; H. Liglenberg te Rotterdam-West; te Meliskerk: J. W. Kersten te Genemuiden. Vrije Evang. Gemeenten. Bedankt voor Amsterdam: I, J. Vasseur te Kampen. (Nadere beslissing). Marktberichten COOP. VEILING „DOKKUM EN O.", 4 Febr. Boerenkool 2136 ct. per kg., Kroten 8 ct. per kg., Rode kool 70—120 ct. per 10 kg., Savoye kool (geel) «5100 ct. per 10 kg., Breekpeen 5—14 ct per kg.. Prei 28—37 ct. per kg.. Spruitkool 2114 ct. per kg.. Uien 22—24 ct. per kg.. Witlof 3119 ct per kg.. Koolrapen 4016 ct. per 10 kg.. Appelen 418 ct. per kg.. Peren 6—21 ct. per kg.. Ramenas 8—9 ct. per kg. WEEKMARKT WOLVEGA. 4 Febr. De totale aanvoer bedroeg 1220 stuks w.o. 812 varkens (645 zouters en 167 zware var kens) 272 biggen; 123 nuchtere kalveren: 6 schapen; 3 geiten en 3 paarden. De aanvoer van varkens was ruim. De handel in zouters was gelijk de vorige week. De prijzen niet hoger; notering fl.75f 1 77- Een enkel best partijtje 1 cent meer. De han del in zware varkens was gedrukt, zodat de prijzen enigszins lager waren; notering £165 f 1.72. ook de gemeste zeugen deden minder; notering f 1.40f 1 55. alles per kg. levend ge wicht en zonder korting. Biggen waren minder aangevoerd. Het kwam misschien de handel enigszins ten goede, deze was tenminste zo vlot wel. Prij zen ondergingen echter geen verandering: notering 13545 Nuchtere kalveren waren meer aangevoerd, de handel was slecht, de vorige weeksprijs konden nauwelijks gehandhaafd blijven. No tering f 0.90f 1 per kg. levend gewicht. Voor schapen en geiten en paarden geen notering wegens geringe aanvoer. Op de pluimvee- en konijnenmarkt kleine aanvoeren, de handel was weer, vooral voor pluimvee, matig. Voor konijnen was iets meer vraag. Notering:-pluimvee f 1.25—f2.50: konij nen f 2.50f 5. Aanvoer 10 manden pluimvee en 9 manden konijnen. GEM. VISAFSLAG TE HAKL1NGEN Aan de gemeentelijke visafslag werden van 26 tot en met 31 Januari aangevoerd: 6175 kg. pellerijgarnalen; 1182 kg. exportgarnalen en 22.440 kg. drogerijgarnalen. uit de mond, of hij bleef verstijfd van schrik zitten. Juist wilde de baron een pijpje stop pen, toen hij verstijfd van schrik in zijn stoel bleef zitten. Als antwoord op zijn klaagliederen over de dure tijden, klonk er een stem: „Wat ben je toch een eend vogel. Baron Van Pottum!" „W-w-w-ie is d-d-aar?" stamelde de baron. Van achter de zware gordijnen kwam het antwoord: „IKJE BETERE-IK „M'n wat?" hakkelde de baron. „Je ge weten. Die stem, die je altijd hoort in je binnenste, weet je wel? Het schijnt, dat u de laatste tijd nooit meer iets van binnen hoorde, maar dat kan kloppen, want ik was er eens even uitgevlogen. „Uitgevlogen?" herhaalde d$ baron ademloos. „Ja, ik dacht, vlieg er es uit... ga eens met vacantie, als u dat beter begrijptik hield het by u niet meer uit! Maar m'n plicht zei me. dat ik weer terug moest gaan. Begrijpt u mij, baron?" De baron schudde zyn hoofd. Hij begreep er niets van, maar hy was verschrikkelijk bang. Zyn pijp was hem uit de handen gegleden en lag op de grond. „Ja baron, u begrijpt me wel, maar u wilt me liever met begrijpen. Dat is gemakkelijker voor u. Maar zo gaat het niet langer, verstaat u! U bent op de verkeerde weg!" Pim stopte even met zijn woordenvloed. Hij vond. dat hij 't maar mooi gezegd had. B. en W. onderzoeken deze aangelegenheid Een 4-5 keer per dag kunnen de Leeu warders de brug in deze stond- zien. zeggen B. en W. Begrijpelijk, want de doorvaart door de stad is afgenomen sedert de openstelling van het Van Harinxmakanaal. Hoeveel precies kan dezerzijds niet worden nagegaan, omdat de laatste gegevens van de desbetref fende statistiek van 1950 zijn. Wel zegt de teruggang van de brug-, haven- en kadegelden in dit opzicht het een en ander. In 1950 werd een bedrag van 35.114,16 ontvangen en in 1951 de som van ƒ29.409,78. Reeds een flinke teruggang dus. hetgeen ook blijkt uit de bruggel den, die in het eerste half jaar van 1952 met 23 procent waren teruggelopen ten opzichte van het jaar daarvoor. Een en ander zal misschien tot ge volg hebben, dat de Leeuwarder straks naar en van zyn werk niet meer voor de brug behoeft te wach ten, omdat de bruggen gedurende die spitsuren gesloten zijn voor het scheepvaartverkeer. Jn 1950 moest de Verlaatsbrug 17.020 M schepen doorlaten. de Tweede Kanaalbrug 17.464 en de Noorderbrug 593d. Deze cijfers zijn ontleend aan de statistiek over de scheepvaartbeweging Zij geeft geen cijfers over de doorvaart door de bruggen, die meer binnen in de stad liggen. Uit de cijfers van de drie bui tenste bruggen mag echter worden afge leid, dat bijv. de Beursbrug nagenoeg het zelfde aantal doorvaarten heeft gehad als de beide eerstgenoemde buitenste bruggen. Hoewel dikwijls meer dan een schip tegelijk wordt doorgelaten, zal dit ongeveer neerkomen op een kleine 45 openingen per dag. Dat dit de nodige last met zich meobrengt voor 't wegverkeer, weet iedere Leeuwarder. Tijdens de sectiebehandeling van de begroting heeft dat ook een raadslid gevraagd of het ook mogelijk is de bruggen meer of andere, vaste sluitingsuren te geven, waarbij clan rekening wordt gehouden met de spitsuren van het verkeer. Dit vraagstuk is bij ons in onderzoek,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4