iy^^PR0DUCr VAN DE TJOKLAT WEGWIJZERS Geen kleding en meubilair meer Al eeuwen lang spelen babies met rammelaars Me Rauwerdar Autobanden L. de Vries, ZUINIG ZIJN 6 LEEUWARDER COURANT WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 Nog behoefte aan dekens en beddegoed Met grote ontroering heeft het hoofd bestuur van het Nederlandse Rode Kruis de massale stroom van goederen, die het Nederlandse volk bijeen heeft willen brengen ten behoeve van de slachtoffers van de watersnoodramp, in ontvangst genomen. In verband echter met het feit, dat op het ogenblik het aantal ontvan gen gedragen kledingstukken en ge bruikt meubilair een dergelijke om vang heeft aangenomen, dat in de eerste behoefte ruimschoots kan worden voorzien, moge met klem worden verzocht de inzameling van deze goederen in het gehele land tot nader order thans stop te zetten, op dat ook een eerste overzicht kan worden verkregen van datgene wat ontvangen is. Wat reeds tot nu toe ingezameld is. zal uiteraard nog gaarne door de intendance van het N.R.K. in ont vangst worden genomen. Wel is er grote behoefte aan dekens, overig beddegoed en matrassen, die alle gestuurd kunnen worden naar de inten dance van het hoofdbestuur van het N.R.K.Fluwelen Burgwal 19. Den Haag. Het Roode Kruis maakt van deze ge legenheid gebruik vast een eerste woord van warme dank te uiten voor de op offeringsgezindheid van het Nederlandse volk. Loos alarm Schip met evacué's zou in moeilijkheden zijn. Een alarmerend bericht, dat in het Haringvliet een schip met evacué's in moeilijkheden zou zijn en dat aanleiding werd tot het doen van naspeuringen door een drietal vliegtuigen, schijnt een ge rucht geweest te zijn. Men heeft geen spoor van enig zinkend schip kunnen vinden op de aangegeven plaats. Wel zit er een vliegboot aan de grond, 200 meter van de haven van Middelharnis. Deze wordt op 't ogenblik vlot getrokken. Prins Bernhard vloog boven noodgebied Prins Bernhard is gistermorgen om kwart voor elf, direct na zijn aankomst uit de V.S., van het vliegveld Soester- berg opgestegen voor het maken van een oriëntatievlucht over de getroffen ge bieden. Gevlogen werd over de Al- blasserwaard. de Moerdijk, het eiland Goeree en Overflakkee. Schouwen en Duiveland, Tholen, Zuid-Beveland. Zeeuwsch-Vlaanderen en daarna terug over Walcheren. Noord-Beveland Schou wen en Duiveland en Goeree en Over flakkee. om dan over Rotterdam en de Alblasserwaard naar Soesterberg terug te keren. De Dakota, die de prins zelf bestuurde, vloog op een hoogte van on geveer 600 meter, zodat hij een goed overzicht verkreeg. De prins was bij zonder onder de indruk van het beeld, dat hij aanschouwde. Tijdens de vlieg tocht zag men bij Vreeswijk de „Piet Hein", die als hospitaalschip op weg is naar de'geteisterde gebieden. Vanmiddag gaat de prins onmiddellijk deelnemen aan de besprekingen over de hulpver lening. Plicht verzaakt Op Walcheren hebben een beroeps sergeant-majoor en twee beroepsserge anten zich met grove veronachtzaming van hun plicht onttrokken aan de hulpverleningswerkzaamheden, waar voor zij waren ingezet. Zij zijn onmid dellijk gedegradeerd. De Ned. Heide-Mij. heeft namens het ge meentebestuur van Franeker aanbesteed het uitbreiden van de begraafplaats aldaar in D.U.W.-verband. Er waren acht inschrijvers, van wie de hoogste was W. Zeelen te Harlin- gen met f66.400 en laagste fa. Pranger en Co. te Alkmaar met f55.800. Begroting f59.150. Van goud en zilver tot celluloid en plastic Kinderspeelgoed vroeger en nu De jonge moeder, die vandaag in de stad een rammelaar en bijtring van celluloid kocht, heeft er natuurlijk niet bij stil gestaan wij leven nu eenmaal in het heden en haar interesseerde tenslotte enkel haar eigen baby, die al zo mooi tandjes krijgt maar wat zij deed hebben duizenden moeders voor haar gedaan. Wij hebben rammelaars uit 2000 j. v. Chr., in het oude Troje zijn er exemplaren uit de grond gekomen. Ook de Friese terpbewoners, die lang voor onze moeder op haar terpdorp woonden, in die tijd, toen de dijken er nog niet waren en de wilde zee soms vlakbij de wieg spookte, kochten. halt, maakten zelf voor hun spruiten rammelaars. Het is een oude geschiedenis, maar eeuwig blijft zij nieuw. Mogen wij de moeders een enkele vader mag er ook bij zijn even langs een paar vitrines van het Leeu warder museum voeren? Wij gaan eerst naar de gereorganiseerde terpen kamer. Er zijn daar drie rammelaars tentoongesteld, respectievelijk uit Hijum, Bilgaard bij Leeuwarden en Oosterbeintum. Het zijn simpele dingetjes van klei, de eerste twee lijken wel iets op peperstrooiers, die uit Oosterbeintum heeft de vorm van een vogeltje. De voorwerpen werden uit klei gebakken. Om te bijten hebben ze niet gediend, maar misschien had men daarvoor destijds iets anders. In elk geval had den de Friese baby's 1000 jaar en langer geleden ook al belangstelling voor geluidjes en waren ze muzikaal genoeg, om zich zelf met zo'n dingetje- uit-klei te begeleiden. Of deze rammelaars ook nog heb ben herinnerd aan de levenmakende instrumenten, die door primitieve vol keren bij godsdienstige plechtigheden gebruikt werden om de demonen te verdrijven? Het is mogelijk, dat het bescheiden zusjes zijn van de luid ruchtige broertjes van de Nieuwjaars nacht, maar misschien zoeken wij het dan toch te ver. Het zachte geluid van de steentjes in het voorwerp zal het kind het genot van het geluid gegeven hebben. De wetenschap, dat men zelf muziek maakte, zal ook toen een bron van vreugde geweest zijn. Rinkelbellen en dooppenningen \\T ij zoeken het in het Museum hoger op. Op de bovenver dieping is een glazen kast met herinneringen aan de oude trouw- gewoonten. Behalve huwelijks- harten en knottedozen, allemaal van zilver, vinden wij ook grote zilveren penningen met onderaan Enkele rammelaars uit het Fries Museum. Onderaan zien wij een drietal terpvondsten, terwijl boven een paar 1.7de eeuwse rinkelbellen werden afge beeld. een aantal belletjes, het geheel hangend aan een vrij zware zilve ren ketting. Wij zijn met deze voorwerpen in de zeventiende eeuw. De rinkelbel het Friese woord is nu op zijn plaats wordt in die dagen van zilver ge maakt. Natuurlijk zal er ook goed koper materiaal gebezigd zijn. Het Museum bezit b.v. ook een bronzen rammelaar in de vorm van een fluit, waarbij de belletjes ontbreken. Deze wordt geacht uit de zestiende of zeventiende eeuw te stammen. Men maakte in die dagen en nog veel later echter de kostbare rinkelbellen van zilver en deze zijn, zoals te begrijpen valt, in vrij grote getale bewaard. De rinkelbellen, die wij hier be doelen. werden niet door de ouders zelf gekocht, maar aan de kinderen cadeau gegeven door de peetouders. De penning is een echte dooppenning, zoals wij die ook wel afzonderlijk aan treffen. Zij werd gevat in een kabel- rand en van een aantal belletjes voor zien. De kinderen mochten 'er waar schijnlijk niet geregeld mee spelen. Bij visites kwamen zij voor de dag en op schilderijen pronkten zij er mee. De combinatie rinkelbel-fluitje kwam in die dagen ook reeds voor. Het Museum bezit enkele pracht exemplaren van een zilveren triton of zeegod met een fluitje aan zijn staart. Ook deze voorwerpen hangen aan zware kettingen. Zij zullen ook te mooi geweest zijn om geregeld in ge bruik te zijn. De fluitjes vinden wij ook in een andere combinatie. Aan de ene zijde is er dan een kinderhoofdje. gebakerd popje of „zotje", terwijl aan de andere kant het fluitje is te vinden. Daartussen in zitten de .bellen, plaat jes of penningen, soms nog aan kleine armpjes. De vormen zijn dus heel verschillend geweest, want daarnaast kwam waarschijnlijk ook reeds de rieten rammelaar voor. die wij nu nog kennen. Vermoedelijk maakte men een vrij sterk onderscheid tussen ge- bruiks- en pronkrammelaars. De laatste zijn hoofdzakelijk bewaard ge bleven. Een 18de eeuwer aan het woord Cen modern mens. die iets weet van paedagogie en hygiëne, gruwt, wanneer hij dit oude kin derspeelgoed ziet. Er is in het Museum een rinkelbel met ge slepen kristallen handvat, een gouden fluitje en vijf behoorlijk beknabbelde gouden belletjes. Wij zijn in twijfel, waartegen wij het meest moeten protesteren, tegen een dusdanige behandeling van het edele metaal dan wel tegen een domme ouderliefde, die dergelijke bijtinstrumenten aan de jeugd gaf. Toch dachten onze voorouders wel na over deze zaken. De achttiende eeuwer J. Le Francq van Berkhey, die een lijvige Natuurlijke Historie van Holland op zijn naam heeft, waarin over vele dingen, die daar niet ver wacht worden, gehandeld wordt, schreef ook uitvoerig over de rinkel bel. Hij wijst op het oog- en oor- strelende van deze voorwerpen. Het kind moet iets hebben, dat glimt en geluid geeft, een sleutelring of een horloge of ook een belletje. De rinkel bel heeft bovendien nog een tweede voordeel want wij geven het woord aan Le Francq: ..De keveltjes of kaakjes van binnen nog vleeschig, en aan 't zuigen gewoon, beginnen zig op te zetten: de tandjes stuwen zig voort uit de tedere kasjes: zij staan op 't uitkomen: het schaapje lurkt gestadig aan de Bel; het wauwelt 'er mede in den mond. die verhit is, en door de koude Bel eenige verkoeling er langt: het knaauwt en byt op de harde Bel. en alles strekt om den voortgan der Tandjes te bevorderen." Le Francq weet, dat er nog andere middelen bij het krijgen van tandjes worden toegepast: kettinkjes van stinkrozen, kruisjes om de hals of op de borst, ook hartjes en halve manen van de orchis, enz. „Dan men word allengskens wijzer; verstandige Christe nen en weldenkende Hollanders kreunen zig niet meer aan zulke grollen". Wordt men inderdaad wijzer Wij zijn minder optimistisch dan de achttiende eeuwer. Het massaproduct heeft het kunst voorwerp verdrongen. En nu moge men sceptisch staan tegenover de zilveren rinkelbel als gebruiks voorwerp reeds in Waling Dijkstra's tijd hing deze in de pronkkast bij geboortelepels, kaat- sersprijzen e.d. dat het goed kope celluloid- of plasticproduct een volledige overwinning heeft behaald is niet iets om vrede mee te hebben. De prijs speelt natuurlijk een rol, maar zou er toch niet veel te zeggen zijn voor een herstel van de traditie, waarbij zo'n rinkelbel tientallen jaren meedeed? Het moet mogelijk zijn, dat onze vakmensen een benen rammelaar ontwerpen, die èn hygiënisch verant woord èn duurzaam is. Wij willen de zilveren rammelaars ook niet hele maal uitbannen, mits het voorwerp hygiënisch aanvaardbaar is en dege lijk gemaakt. Hoevelen zouden nu trots zijn, wanneer zij het familiestuk nog bezaten, dat vorige geslachten piëteits- loos hebben uitgebannen? Ook bier geldt, dat een mooi voorwerp steeds weer vreugde biedt. De rieten ramme laar is niet als bjjtobject bedoeld, maar past toch wel erg goed in de wieg, waar de kleine baby met het veilig opgehangen voorwerp kan spelen. Daarnaast zouden wij willen wijzen op de ivoren bijtring. Er is genoeg en er zou nog meer kunnen zijn, wanneer het publiek in deze richting stuurde. J. J. KALMA Een militair verdronken, twee vermist Tijdens de hulpverlening aan slacht offers van de watersnood is op 1 Februari de dpi. soldaat E. Kasan van het regiment zware luchtdoelartillerie Waalhaven nabij Klundert ten gevolge van verdrinking om het leven ge komen. Hij was afkomstig uit Amster dam. Bij dit ongeval zijn twee mili tairen van hetzelfde onderdeel ver mist. Het zijn de dpi. soldaat N. F. Berg, afkomstig uit 's Gravenhage en dpi. soldaat A. Zwarts, afkomstig uit Delft. Sportwedstrijden afgelast De Koninklijke Nederlandse Hockey- bond, de Koninklijke Nederlandse Korf- balbond en de Christelijke Korfbalbond hebben, in verband mét de nationale ramp besloten, alle wedstrijden voor het a.s. weekend af te gelasten. Zo juist verschenen Dr. J. M. G. van der Poel, Weg wijzer in de Landbouw- geschiedenis. Ing., 71 blz., ƒ3.25. Uitg-mlj W. E. J. Tjeenk Willink, Zwolle, 1952. - Ca talogus Land- eri Tuin- bouwuitgaven. Herfst 1952. Uitg. mfj W. E. J. Tjeenk Willink, Zwolle. Ing., 60 blz., gratis. Er bestaat in ons land een „Studie kring voor de Geschiedenis van de Land bouw" en deze heeft thans een oriënte rende boekenlijst uitgegeven, die een buitengewoon geschikt hulpmiddel is voor allen die zich op enigerlei wijze met de agrarische historie bezighouden. Een beknopte opsomming van de buitenlandse literatuur en een vrijwel compleet over zicht van de Nederlandse publicaties, hier en daar door enkele aantekeningen nog nader toegelicht, kunnen het zoeken voor heel wat mensen vergemakkelijken. Vooral aan de gedenkboeken is daarbij aandacht geschonken en de locale land- bouwgeschiedenis krijgt veel ruimte. Naast de verschillende takken van de agrarische wetenschap, wordt ook aan de provincies elk een apart hoofdstukje gewijd, waarbij Friesland en Groningen met 68 nummers in totaal verschijnen, terwijl er ook nog wel lacunes aan te wijzen zijn. Aan dit boekje was be hoefte; scholen, instituten en onderzoe kers zullen er dankbaar voor zijn. Al de agrarisch geïnteresseerden zij ook nog verwezen naar de gratis ver krijgbare en zeer uitvoerige „groene catalogus" van Tjeenk Willink; het boekje is een bewijs van de ijver, waar mee in Nederland aan de landbouwvoor lichting wordt gewerkt. J. M. Brasser. Onze boot, practisoh handboek voor onder houd en reparatie van kano's, roei-, zeil- en motorboten. Uit gave N.V. Uitg. Mij „Kosmos Amsterdam. Geb., 155 blz., 130 foto's en tekeningen. Tweede druk. Het bezit van een boot. heeft tal van risico's. Als de eigenaar niet oppast, gaat het bezit „snel van hem af". Dit boek lijkt op het eerste gezicht alleen bestemd voor degenen, die handig met hamer en zaag. verfkwast en bougies kunnen om gaan en hier en daar een vingerwijzing van node hebben om hun bezit tegen het steeds loerende bederf te vrijwaren. Voor hen lijkt dit boek bijzonder waardevol vanwege de tips, die het geeft. Een han dige knutselaar behoeft echter geen aan sporing om zijn boot te onderhouden, hij doet het van nature. Er is echter ook een groep mensen, die iedere spijker krom slaat en die niet van nature weet, wat een boot toekomt. Juist deze groep zal zich heel wat inzicht Ingekomen boeken UITG. HET SPECTRUM, UTRECHT: Charles Dickens, Kerstverhalen. Bevat vijf stukken: Een Kerstlied in Proza (A Christ mas Carrol). Nederlands van Antoon Coo- len; De Krekel bij de Haard (The Cricket on the Hearth), Nederlands van J. C. Bloem; De bezeten man (The Haunted Man), vertaling Antoon Coolen; Het Caril lon (The Chimes), Het Slagveld (The Battle of Lift). Nederlands van P. J. M. Boeze- manDroog. Geschreven in de jaren 1843- '48, blijken deze verhalen niets van hun bekoring te hebben verloren. Een klassiek werk dat, juist in deze tijd, in ieder gezin thuis hoort. Ing., geïll., 340 blz.. f 1.75 (bij abonnement op de gehele serie van 34 delen goedkoper). Booth Tarklngton, Heren van Zeventien. Origi neel voorbeeld van 't z.g. boys-meets-girl- verhaal, een Amerikaans genre d.at de puberteits- en adolexentie-problemen in romanvorm weergeeft. Het leven der ..sweet seventeens" en „teen agers". der eerste verliefdheden en der hoogten en diepten van extase en zielepijn op juiste en geestige wijze weergegeven, mg.. 266 blz.. f125. (Prisma-boek in pocket- uitgave). me van Et ten. Goede morgen melkboer! (Tweede druk). Een aantal hardwerkende jonge mensen heeft het moeilijk om zich door het leven te slaan, maar beleeft toch ook heel wat aangename en grappige din gen. Prettige meisjesroman van 'n schrijf ster. die haar sporen reeds verdiend heeft. Illustraties van Hans Borrebach. Geb.. 229 blz., f4.90. (Uitg.-mij. L. J. Veen. Amster dam). Leo Meert, Kam iel standaert's wonderbare klim. Vlaamse roman van voortreffelijk gehalte. Kamiel heeft nu wel een fabriek, maar hij bemoeit zich veel liever met palet en penseel en dus verliest hij zijn fabriek en zelfs zijn vrouw. Stefke uit de Duif geeft hem echter zijn zelfgevoel weer terug en nu begint zijn carrière als artist en caricaturist, die tot veel succesen leidt. De tragiek is evenwel niet geweken en man en vrouw worden in de dood ver enigd. Geb.. 237 blz.. f7.90 (Uitg.-mij. L. J. Veen, Amsterdam). kunnen verwerven en zich veel schade en schande besparen bij een nauwgezette bestudering van de in dit boek behan delde verschillende onderwerpen, wan neer men er maar lering uit trekt en zich tijdig met de hellingbaas verstaat. Er is nog een derde groep, die profijt van dit aanlokkelijke boekje kan trekken. Deze groep wordt gevormd door hen, die gaarne in de jachthaven wel eens een praatje willen maken over zaken als het klinken van overnaadse huidgangen, over keerkoppelingen, lenspompen en wat dies meer zij. Dit boek zal zulk een gesprek met vele deskundig gebruikte termen kunnen verrijken. Dr. G. Brillenburg Wurth, Het Christelijk Leven in de Maatschappij. Uitg. J. H. Kok. Kampen. Geb., 300 blz., 8.90. De hoogleraar aan de Theologische Hogeschool der Geref. Kerken te Kam pen heeft een christelijke ethiek in drie delen geschreven en daarvan is het bovenstaande boek, na het deel over de grondbeginselen en dat over huwelijk en gezin, het slotstuk. Zelf waarschuwt hij, dat men hier geen laatste woord of af doende oplossing zal moeten verwachten en wie de voorzichtige, j beschaafde en irenische schrijftrant van dr. Brillenburg Wurth kent, altijd breed en sympa thiek, maar nimmer sterk persoonlijk of origineel, heeft daar zijn hoop ook zeker niet op gevestigd. Een christelijke maatschappijleer of de fundering van een christelijke economie wordt hier ook niet geboden, maar meer de algemene vraag stukken, zoals de verhouding van mens en maatschappij, de mens en zijn goed, de mens en zijn arbeid en vooral ook de soeiaal-thische boodschap van het Evan gelie. Allerlei theorieën worden behan deld en de uiteenzettingen van de „leer" van vele vooraanstaande schrijvers be slaan heel wat ruimte. Van een eigen visie blijkt slechts weinig en juist daar om overtuigt des schrijvers afwijzing van Brunner (die in zijn prachtig werk „Gerechtigheid" dezelfde onderwerpen behandelt! ook niet geheel. De christen socialisten zullen hun meningen ook niet altijd adequaat weergegeven vinden en zo is er wel meer. maar daarnaast staat veel goeds, dat in begrijpelijke taal en sluitend systeem naar voren gebracht wordt. FABRIEK Kleine BESTELWAGEN van particulier. Br. no. 662 Te koop aangeboden: 5 pk Gravely MOTORZEIS, 2 balken, slipketting en werktuigk. desk. onderz. toe- jest. K. J. Hiemstra, Eerne- woude 63. Overijzerd WOONSCHIP tegen billijke prijs, bevat kamer. 2 slaapkamers en gang. Boersma. N. O. Singel, Harlingen Een WOONWAGEN met losse keuken, totale lengte 15 m, staande te Terwispel tegenover Café Loopstra. Prijs billijk. Een Sachs WENTELPLOEG, zware 4-paards Huard wentelploeg, een 2-paards Huard wentelploeg, twee 2 paards kipploegen. A. G. Faber, Smederij, Beetgumer molen. Telef. K. 5108 no. 393. VRAAGT ZE UW WINKELIER! l'ot en met 10 woorden 1,40 Elk woord meer 10 ct Brieoen onder no. SO cent extra Aanbieding d contant aan onze kantoren en door bemiddeling oan onze agenten en bezorgers Alleen voor regelmatige adverteerders op rekening Prima GRAMOFOON (met kristal pick-up), 78 omw./ ■nin. regelbaar, 220 V. Hierbij zijn enkele zo goed als nieuwe gramofoonplaten. Meidoorn straat 55, L'warden. Na 6 u. 4 CLUBS, terra bekleding, Vine. v. Goghstraat 53. Onder garantie Hennes •IERPOMP, hoogte onder uitloop 3.20 meter, en aam beeld met hoorn, 202 kg. J. v. d. Wal, Smederij, Ooster- littens. Tel. 271 Winsum (Fr) JERRYCANS. 20 L., thans r voorradig a ƒ4.- p. st. Mercurius, Westerplantage Leeuwarden. Tel. 6017. Een prima eiken LINNEN KAST. K. v. d. Veen, Violenstraat 1. Cassette TAFELZILVER (Pleet) 50-delig, ƒ212.50 ter overname met garantiebe wijs. Br. no. 672. Partij TELEFOONPALEN, 3-9 m lang; partij wisselhout, 3-4% m; partij landhekken 3%-4 m: gecreosoteerde pa len in alle maten; klaver- en dakruiters bij O. Ferwerda, Stiens. Telef. 334. Personeel gevraagd: Voor directe indiensttreding gevraagd nette ongehuwde JUFFROUW, boven 20 jaar, voor buffet- en andere werkzaamheden, van goede getuigen voorzien; zich aan melden Buffet 2e kl. Wacht kamer, Stationsrestauratie alhier. Een net DIENSTMEISJE, niet beneden 18 jaar. Koloniehuis „Zeehuis", Ber- gen a. Zee. In R.K. gezin. 4 kinderen, een keurig MEISJE voor dag of dag en nacht, v.g.g.v Mevr. Smulders, Helïcon- weg 30, Leeuwarden. Flinke HUISHOUDSTER, middelb. leeft., in gezin van 2 personen, van wie vrouw hulpbehoevend is. Wed. Swart, Zuidvliet 202. Aanbie dingen bij J. A. Swart, Noordvliet 349, Leeuwarden-. Net MEISJE voor de mor genuren, niet beneden 17 jr. Mevr. Havenga, Schrans 78. Te Bussum zelfstand. HULP in de huishouding. Grote was buitenshuis. Hulp werkster aanwezig. Salaris 80 per maand. Nadere in lichtingen M. de Vriesv. d. Kooi. A.ert v. d. Neerstraat 1 Leeuwarden Op 12 Mei 'n nette DIENST BODE bij wed. K. T. d6 Haan, veehoudster, Imsum Net WINKELMEISJE, 16 j. zoekt werk. Br. no. 652. JUFFR. v. d. huishouding, 35 j., N.H., bij heer-alleen of klein moederloos gezin. Br. no. 657. Mevr, A. Heslinga, Groot Schavernek 29, vraagt naai-, ;top- en VERSTELWERK aan huis. Aankomend KAPPERSBE DIENDE of leerling. E. F. Arnold, Papaverstraat 5. Ongehuwde WERKSTER voor de morgenuren voor Leeuwarden en Omstr. lett. D, Agent Leeuw. Cour. Stiens. Telef. 352. Per 12 Mei a.s. een vaste BOERENARBEIDER met dagmeisje. Klein gezin, woning in het dorp, voorzien van electr. licht en water leiding. Wed. Joh. de Jong. Lekkum 35 bij Leeuwarden. Pers. aangeboden: JONGEDAME, 18 j.„ z.z.g.g. ils Tandarts- of Dokters assistente, volgt cursus als zodanig. Br. no. 670. Telefoon 7557 Leeuwarden biedt aan: Wortelnoten staande KLOK. Amsterdams staand horloge. Hoog 3 meter met buik en berenpoten. Ge heel in orde. Geeft maan, datum, seconde, half en heej uur, dag, week en maand aan. De helft van de koopprijs moet op girono. van de hulp actie worden gestort. Kan door beëdigde geschat wor- don. Te huur gevraagd: Een BAKFIETS, zo goed als nieuwe banden. Met verlich ting. Eysingastraat 62 ETALEUR heeft nog enkele dagen beschikbaar, in allo branches. Brieven no. 66 DODGE 1938, luxe wagen, 5 pers. Onverwoestbaar Nieuwe accu enz. Motor moet nagezien, verder geen gebreken. Prijs 450. Tacoma, Stiens. TeL 203. Te koop gevraagd: WONING in of nabij cen trum Leeuwarden, geheel of gedeeltelijk den. Br. no 654. Prima JONGENSFIETS met terugtraprem, maat banden x 1%. Jongma, O: kop 3A H.H. MOTORRIJDERS Nieuwe en gebruikte moto ren ruime sortering, alle prijsklassen. Kleine repara ties. Volledige revisie. Alle onderdelen. Wij verstrekken u vrijblijvend alle gewenste inlichtingen. Motorservice van der Werff en (Mercurius), Westerplantage 38a, Leeuwarden. Tel. 6017. Nette WONING Lombok straat, bev. kamer, keuken, 2 sl.k., v.e.a. tuin, schuurtje, huur 3.80 p. week, tegen huis Oistad, huur tot 6. Br. no 653. HUIS in 't Oosten, bev. een gr. en 1 kl. kamer, keuken, bijkeuken, closet, voor- en achtertuin. Boven 2 slaapk. met overloop en vliering Huur ƒ5.25 per week. tegen kleiner op zon, omgeving Bleeklaan. Br. no. 669. Vrij HUISJE, op goede stand, met voor en achter vrij uit zicht, huur 5.20. Bevat: kamer en suite, keuken m. kelder, 2 slaapkamers, over loop en vliering. Ruilen tegen groter, huur pl.m. 7.50. Br. no. Aangeboden te Rotterdam vrije ETAGEWONING met slaapetage en mooi uitzicht,, tegen vrije woning te Leeu warden, bij voork. Gron.- of Harl.str.weg. Br. no. 492. Diversen Echtpaar met een kind, vraagt voor tijdelijk en zo spoedig mogelijk gem. KA MERS, met of zonder pen sion; op goede stand. Aanb. onder no 655. Jongeman, P.G., zoekt begin April ZIT-SLAAPKAMER met pension, stromend water. Bij voorkeur waar telef aanwezig. Br. no. f Te huur aangeboden: Op fraaie stand ruime ged. gestoffeerde BENEDEN WONING aangeboden, no. 664. Ruilen: Aangeboden te Amsterdam, WONING bevattende' 1 ka mer, 2 slaapk., gang, keuken, centr. verwarming, badcel, pox. Gevraagd te Leeuwar den nette woning. Inlichtin gen bij Scheffer, Straatweg 187, Wirdum. LEESBRILLEN 6. Bolle glazen. Hoeksma, Slotmakers straat 3, Leeuwarden. Nette wed. m. 2 kind. zoekt KENNISMAKING met be slist nette man, plm. 35-4C jaar. Br. met foto op ere woord retour, onder no 651. Besch. sportieve Jongeman, 30 j„ eigen mooi bedrijf, zoekt langs deze weg in KENNIS te komen met net Meisje u. d. boerenstand, omg. Sneek-Wommels. Ge- heimh. verz. Br. no. 2445, Boekh. G. v. d. Pijpekamp. Sneek. Charmante jongeman, 28 j., zoekt KENNISMAKING met leuk meisje. Br. met opgave adres, liefst met foto. welke retour, onder no. 648, Tropische VIS en alle beno- digheden bij Jansma-Succes, Nieuwe Oosterstr. 12, Leeu warden. Tel 8437 Veel goed koper. Hard en zacht BOARD levert Staal, Noordvliet 75, Tel. 4067, Leeuwarden. Ook Super Hard voor buiten- werk. Concurrerende prijzen. Voor lichaamsmassage oi pedicure naar de MAS- SAGE-inrichting Leeuwrik- straat 100, Leeuwarden. (10-6 en na afspraak), HAARNETTEN. Prima haar netten met elastiek, per stuk 9 ct., 3 stuks 25 ct. Nylon- haarnetten met elastiek per :tuk 15 ct.. 3 stuks 40 ct. H. de Boer, Wirdumerdijk_22. Dekens OVERTREKKEN, reeds vanaf 16, per st. Even een briefkaart en wij komen uw deken gratis halen en ille inlichtingen verstrek ken. I. en H. Prins, Postbox 44, Sneek. Welke gezonde weduwe uit de eenvoudige boerenstand, heeft idee om met een dito weduwnaar samen te WO NEN. P.G. Leeftijd 65-70 jaar. Woning en alles com pleet. Br, no. 658. KENNISMAKING. Juffr., 35 jaar, blond, slank type, zoekt beschaafde, gezellige kameraad, behoorlijke posi tie, tot 45 jaar. N.H. Br. no. KEESHONDJE, gewend aan Felix' kattenbrood, zoekt goed tehuis. Irnsum 47. VERLOREN een vuldop van Kaptein Mobylette motor rijwiel. Terug te bezorgen de Jong. le Vegelindwars- straat 22. Leeuwarden. Harmonicagaas, Kippengaas, Asphalt, Dakleer, Puntdraad, Gegalv. Draad, alles per rol en per meter, en Gegalv.. Platen. Gesmede Spitleppen, Spaden, Hooileppen, bat- sen en Draineergereed- schap, enz. Bahco-Sleu'tels, Ringsleutels, Bromfiets sleutels, Handzagen, Boomzagen, Bijlen Boormachines, enz. Hevea-Laarzen in alle maten en lengten, Molleklemmen (het juiste model), Wildklemmen, Rattenklemmen en alles op het gebied van vallen en kooien. Vierkante Stallampen, Petromax- en Bialaddin- vergasserlampen, glazen en alle onderdelen. Alles le soort en lage prijzen. Speciaal Landbouwgereedschappen Westerplanlage 12/14 Telefoon 6829-K 5100 LEEUWARDEN Steeds voorradig onder garantie (speciaal in truckmaten) Auto-onderdelen, Auto-onderstellen, enz. Willem Sprengerstraat 7 Leeuwarden Tel. 7106 Voo/Corsetten naar Kiestra Slotmakersstraat 1 - Leeuwarden i bij de Voorstreek) TeL 7976 betekent niet, dat men niets moet uitgeven, Dat zou onver standig zijn. Zuinig zijn betekent: oordeel kundig uitgeven. Dit geldt ook in de reclame. Adverteren ln dagbladen, mits doeltreffend, is steeds verant woord Bedenk, wat dagbladreclame vermag! De Leeuwarder Courant brengt de naam ER IN 1

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4