WÊÊÊÊÊtKÊKI^ImHÊm Het buitenland zendt hulp-transporten en biedt evacué's onderdak aan Minister Staf vol lof over prestaties van militairen Walcheren is er nog vrij goed afgekomen niiiiiiiiiiii Giro 9575 iiiiiiiniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 LEEUWARDER COURANT 5 Ook in ons eigen land zijn de hulpacties niet van de lucht In de gehele wereld worden hulpacties voor Nederland op touw gezet. Transporten met kleding, dekking en voedsel zijn onderweg en het regent aanbie dingen om evacué's tijdelijk te huisvesten. Een inzamelingsactie door Neder landse immigranten in Australië heeft reeds een bedrag van 5010 Austra- lisohe ponden opgebracht. Het Franse Roode Kruis heeft talloze aanbiedingen gekregen om onderdak te geven aan Neder landse dakloze kinderen. Op de Nederlandse ambassade te Brussel stromen brieven en telefoontjes binnen met aanbiedingen om vluchtelingen op te nemen. Ook de Nederlandse kolonie in België laat zich niet onbetuigd. Een hulp comité te Antwerpen maakte reeds £r. 150.000 over. Tweehonderdvijftig kisten met kle ding die het Canadese Roode Kruis in Genève in opslag had. zijn op weg naar Nederland. Er komen veertig kisten uit Toronto. In Zwitserland wordt een inzameling van dekens, kleren, schoenen en geld gehouden. De „Save the Children'-federalie van Amerika zal zes ton nieuwe kle ding voor volwassenen naar Neder land verschepen. Zweden zond per trein nog 25.000 dekens. Een vliegtuig van de Zweedse luchtmacht heeft 24 rubberboten gebracht. Het ministerie van Onderwijs van België en de Bel gische jeugdbeweging hebben 300 bedden, 300 matrassen en 600 dekens aangeboden. Italië stuurde twee vliegtuigen om te helpen. Op de terugreis kunnen ze kinderen meenemen. Verder zullen 150 Italiaanse brandweerlieden komen om bij de wederopbouw- assistentie te ver lenen. De Luxemburgse regering heeft 2500 dekens aangeboden. De regering van Saarland stuurt een trein met steenkool en een trein met levens middelen plus een millioen francs. De Zweedse Coöperatieve verenigingen hebben het Roode Kruis een half mil lioen kr.onen ter beschikking gesteld. Een Sabena-toestel uit Brussel voerde 2'/s ton rubberlaarzen aan. Twee rede rijen uit Oslo en Bergen hebben ieder 10.000 gestort. De Rotaryclub te Sarpsborg in Noorwegen heeft aange boden kinderen uit de geteisterde ge bieden lijdelijk op te nemen. De Duitse Volkswagenfabrieken hebben een ambulance geschonken. Het gemeentebestuur van Wenen heeft een lijst geopend voor intekening ten bate van de watersnood-slacht offers. De gemeente zelf tekende in voor een half millioen shilling. De gemeenteraad van Nice heeft 500.000 francs uitgetrokken. Nice zal 500 Nederlandse kinderen op kosten van de gemeente gastvrijheid verlenen. Een vliegtuig met kleren en dekens is al aangekomen. Cannes heeft een millioen francs gevoteerd voor de ge troffenen. Cannes zal 100 Nederlandse kinderen opnemen. Ook in het Belgische plaatsje St. Nicolaas zullen veel Nederlandse vluchtelingen onderdak kunnen vinden. Hulp uit eigen land In zeer vele gemeenten is reeds een huis-aan-huis-collecte gehou den. De opbrengsten zijn verras send groot, niet zelden acht, negen, tien, elf, zelfs twaalf gulden per inwoner! heeft 250.000 gestort. Wilton-Feijen- oord te Schiedam meldt, dat arbei ders en beambten f 100.000 afstaan: de directie voegt er 150.000 aan toe. De Nederlandse sigaretten industrie heeft een hoeveelheid van 3.050.000 sigaretten aan het Roode Kruis beschikbaar gesteld ten behoeve van de slachtoffers. Van de jaarlijkse bazar van de Rotterdamse Academie van Beeldende Kunsten zullen de baten het Rampen fonds ten goede komen. Ruim 300 losse, arbeiders van de Scheepvaartvereniging Zuid hebben zich spontaan gemeld om hulp te bieden. Het bestuur van de stichting „Nederlands Geleidehondenfonds" deelt mede, dat na overleg met de A.V.R.O., het Nationaal Rampen fonds en het departement var. Justitie, de radio-actie „De hond in de pot" (geldinzameling voor blindengeleidehonden) is omgezet in „Zoden aan de dijk" ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Prinses Wilhelmlna heeft aan het Nationaal Rampenfonds een gift van 25.000 geschonken voor de getroffenen in de geteisterde gebieden. Het N.V.V. en de daarbij aange sloten organisaties zullen het be drag van 100.000, dat ter be schikking zal worden gesteld van het Nationaal Rampenfonds, ver hogen tot 250.000. De Rotterdamse bouwvakarbeiders hebben twee vacantiebons (een snip perdag) beschikbaar gesteld. Een Nederlandse kapper in Brussel heeft via de regering een complete inrichting van een kapsalon aangeboden voor een gedupeerde kapper in het rampgebied. De opvarenden van het s.s. Carthage uit Tunis, dat muurvast op het strand van Soheveningen ligt, heben een geld inzameling gehouden. Utrechtse garagehouders adopteren hun collega's van het eiland Tholen. Rijssen (Ov.) heeft de gemeente Oosterland geadop teerd. Alblasserdam heeft zich over Oude en Nieuwe Tonge ontfermd. In de Zuidelijke IJszee heeft het per soneel van de „Willem Barendsz" 14.385 bijeengebracht. Bij reddingswerk kwamen vijf militairen om (Van onze parlement, verslaggever) In aansluiting aan verschillende afgevaardigden gaf minister Staf Woensdagmiddag in de Eerste Kamer uiting aan zijn bijzondere waardering voor het door militai ren van iedere rang en stand ge presteerde bij de bestrijding van de watersnood en zijn gevolgen. Hij betuigde voorts zijn deelneming met de nabestaanden van hen, die bij de uitoefening van hun zware en somtijds bovenmenselijke taak waren gevallen. Drie soldaten en twee leden van het marine-perso neel zijn öf omgekomen öf worden reeds langdurig vermist. Minister Staf gaf nogmaals een be knopt overzicht van de van militaire zijde genomen maatregelen. Niets dan lof had «hij voor de snelheid, waarmee verreweg de meeste militairen Zondag aan de oproep terug te keren gehoor hadden gegeven. Met de heer Algra (A.R.) hekelde de minister de uitzon deringen. Tegen deze militairen zullen de nodige maatregelen worden geno men; bij de op te leggen straffen zal in aanmerking worden genomen de nood toestand waarin ons land zich bevond. Over het karakter van het militaire optreden sprekend. onderstreepte minister Staf. dat leger, vloot en lucht macht bijstand aan de burgerlijke auto riteiten verlenen. Laatstgenoemden houden het heft in handen. Sinds Dinsdag staan alle buitenlandse hulp troepen onder het commando van de territoriaal-bevelhebber, generaal Buurman van Vreeden. Na het uitnemende werk van de in gezette vliegtuigen en hun bemannin gen te hebben gememoreerd, gaf de minister een „vluchtige en onvolledige De Amsterdamse Bank-Incassobank opsomming" van de militaire bijstand Vissersboten met ervaren bemanningen kwamen uit Urk, Volendam en andere plaatsen spontaan hulp aanbieden en hebben reeds onmisbare diensten voor de in nood verkerenden verricht. Hier een aankomende reddingsvloot bil het havenhoofd van Zijpe. van Amerikanen, Belgen, Britten, grote betekenis. Namens ons volk bracht hij onze bondgenoten warme dank. Tot slot deelde minister Staf mee, dat aangezien alle kazernes in of bij v- y -• 'V'V - - Vlissingen werkt aan herstel In Vlissingen wordt allerwegen hard gewerkt aan het herstel en telefonisch zei men ons dat het vrij goed gaat. Vele vrij willigers werken aan het herstel mede, o. a. Ambonezen, die bij Vlissingen in een kamp waren ondergebracht. Sommige delen van de stad hébben weer drink water, doch de gehele stad is nog van gas verstoken. Op het ogenblik zijn er vier slachtoffers te betreuren. De Westhavendam het buitenste deel van de haven, een beschermingsdam is weggeslagen, doch de haven, waar nor maal geladen en gelost kan worden, ondervindt hiervan geen hinder. Ook het loodswezen functionneert nor maal. De bewoners van 's-Gravendeel werden met behulp van grote rubbervlotten gered. Minister Algera o bezocht Zierikzee De eerste gemeente, die de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, op zijn tocht door de geteisterde gebie den heeft bezocht was Zierikzee. De be windsman en de autoriteiten van de Rijkswaterstaat die hem vergezelden, hebben een bespreking gehad met het college van B. en W. van Zierikzee. Men heeft de eerst noodzakelijke maatrege len voor het herstel van de dijken en de versterking van de dijk, die nog wordt bedreigd, aan een bespreking onderwor pen. De vroede vaderen van Zierikzee- zijn in vergadering bijeen geweest. Burge meester jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije, deelde mee, dat gisteren het zwaar ge troffen stadje voor de tweede maal ii negen jaar zou moeten worden geëva cueerd. Een kern uit de bevolking zal achterblijven. Deze personen zijn nood zakelijk voor het dijkherstel en het be stuursapparaat. Het grootste gedeelte van de bevolking blijkt zeer gekant te zijn tegen de evacuatie, Zij verlaten het eiland liever niet. Vele dorpen Schouwen en Duiveland zullen geheel moeten worden geëvacueerd. In een onderhoud, dat het A.N.P. met de gemeente-secretaris van Zie rikzee, de heer Mulder, had vertelde deze, dat hij onmogelijk een schat ting kon maken van de aangerichte schade op het eiland. Hij verzekerde, dat in tegenstelling met vele ver onderstellingen de veestapel niet geheel verloren is gegaan, hetgeen als een schraal lichtpunt wordt be schouwd. Op de Noorderdijk zijn 3000 stuks vee bijeen gedreven. Het aantal slachtoffers in Zierikzee bedraagt vijftien. Het eiland staat voor 4/5 deel onder water. Het aantal slachtoffers op het gehele eiland is nog niet bekend. Gevreesd wordt, dat dit zeer hoog zal zijn. Vijf doden op Texel De burgemeester van Den Burg, mr. C. de Koning, heeft medegedeeld, dat het dodencijfer op Texel thans vijf bedraagt. Als voorzorgsmaatregel is de boeren van de Texelse polder het Noorden ir. deze het bedreigde gebied voor reddings doeleinden zijn vrijgegeven de op 1 Maart a.s. te beginnen herhalings- Denen en Fransen. Deze hulp is voor de getroffen gebieden van uitzonderlijk oefening van het 44ste regiment gevechtstroepen niet doorgaat. Op de werf van de „Schelde" wordt in beperkte omvang gewerkt. Vele arbeiders werken in de rampgebieden en ook de vrachtauto's van de werf zijn voor de hulpverlening ingezet. wJ - - overweging gegeven- het vee polder te evacueren. Ongeveer 1220 ha van het eiland staan echter onder water De Provinciale Zeeuwse Courant, die thans te Goes wordt gedrukt, is van Dinsdag af gaan draaien bü het „Rotterdams Nieuwsblad" te Rotterdam. De drukkerij in Vlis singen. waar het blad tot en met. Zaterdag j.l. verscheen, is name lijk door het water zwaar be schadigd, en 60.000 kg. papier ligt in het water. In de Vlissingse binnenstad heeft van Zondagmorgen 4 uur tot Maandag morgen 3V2 m. water gestaan, dat echter nu voor een belangrijk deel weer is verdwenen. De boulevard is op vele plaatsen zwaar beschadigd, dooh voor het overige is Vlissingen, gezien de omstandigheden een der meest bevoorrechte plaatsen in Zee land. Het leven is er vrijwel normaal, het veer naar Breskens werkt en alleen het weinige drinkwater is nog een handicap. Vlissingen krijgt name lijk een deel van zijn water van Ossen- dreoht in Wes,t-Brabant, doch de waterleiding over de Kreekrakdam is beschadigd, waardoor de watervoor ziening naar Zeeland is afgesneden. In Middelburg lopen de waterkranen helemaal niet. Daar is het water ge rantsoeneerd; het wordt via tank wagens gedistribueerd. Walcheren is er nog vrij goed afgekomen, en als men door Middelburg rijdt, zou men niets van de watersnood merken, als het er niet vol was van doortrekkende evacué's. die via Zeeuws-Vlaanderen afgevoerd worden. 1220 ha. van Walcheren staan onder water. Voor de overige eilanden zijn de cijfers: Schouwen 11.890 ha.. Duiveland 5040, St. Philipsland 1400, Tholen 5810, Noord-Beveland 2400, Walcheren 1220, Zuid-Beveland, West van het kanaal 2075, Oost van het kanaal 3960, West Zeeuws-Vlaan deren 300. Oost Zeeuws-Vlaande ren 2727. Tezamen dus een opper vlakte van 37.506 ha. Snelle berechting De politierechter te Rotterdam heeeft 'n 26-jarige timmerman uit Rotterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden zonder aftrek wegens dief- stal van drie jassen, enige dagen ge leden gepleegd in de Ahoyhal uit goederen, bestemd voor de vluchte lingen uit de geteisterde gebieden. De officier had eveneens zes maan den geëist, zeggende dat het hem speet niet meer te kun .en eisen tegen deze man, voor wie iedere kwalificatie te gering is. Er werd een wetsartikel toegepast, dat normaal niet veel onder de aan dacht komt, nl. een artikel betreffende diefstal bij watersnood. Ongeluk bij redding Tijdens de door Engelse helicopters uitgevoerde werkzaamheden tot steun en redding van de drenkelingen op Schouwen en Duiveland is, kort nadat op Oude Tonge een met medicamenten en warme kleding geladen hefschroef- vliegtuig aan de grond was gezet, een van de bewoners van dit plaatsje, die de lading had gadegeslagen, door onoplettendheid achteruit op de staart- schroef ingelopen. De man werd door de met razende snelheid ronddraaiende propellerbladen gegrepen en op slag gedood. Alles water; toch geen water genoeg Een van de grootste problemen vormt Me drinkwatervoorziening in de geïso leerde gebieden. De bemanning van deze rijnaak, welke deel uit maakt van de reddingsvloot, doch zonder communi catie-middelen zit, zendt op deze manier een S.O.S. aan overkomende vliegtuig- bemanningen. Wat de Friese boeren kunnen doen Op korte termijn zal het nodig zijn om voer ter beschikking te stellen; voor de verder verwijderde toekomst zal de opbouw van de veestapel, de voorziening met zaai goed etc. ongetwijfeld aan de orde komen. Wat. hoeveel en wanneer één en ander nodig zal zijn valt voorlopig biet te bezien, omdat de werkelijke schade aan land en gebouwen nog niet bij benadering valt vast te stellen, aldus een persbericht, dat van de standsorganisaties in de Friese landbouw is uitgegaan in verband met de watersnood. De hoofdbesturen doen een beroep op de boeren om ter leniging van de directe nood, veevoer, met name hooi, beschikbaar te stellen en/of, om ter voorziening in de toekomstige behoeften op te geven of zij vee, zaaigoed etc. willen schenken. De georganiseerde landbouw in Fries land, hierbij voor de uitvoering samen werkend met de Prov. Voedselcommissaris vraagt om bij de Plaatselijke Bureau-Hou ders op te geven, wat aan hooi of ander ruwvoedep en aan vee,-zaaigoed etc. ge geven kan worden. Aan ruwvoeder, in het bijzonder hooi, zal reeds op korte termijn behoefte bestaan, zodat spoedige opgave hiervan uitermate van belang is. Het treinverkeer in het rampgebied Het treinverkeer tussen Vlissingen en Arnemuiden is Dinsdag hei-vat. Er wordt een uurdienst gereden. Tussen Arnemui den en Goes geschiedt het reizigersvervoer per autobus. De verbinding Goes-Bergen op Zoom is voor alle reizigersverkeer ver broken, evenals de verbindingen Zeven bergenLage Zwaluwe en BredaLage ZwaluweDordrecht. Van morgen af zullen (voorlopig slechts tijdens daglicht) weer treinen rijden op het baanvak Dord- recht-Baanhoek. De bedoeling is op deze treindienst een autobusdienst tussen Baan- hoek en Gorinchem te doen aansluiten. Het baanvak 's HerïogenboschGeertruiden- berg is weer beschikbaar voor de goede rentreindienst. De Nederlandse Spoorwegen hebben in samenwerking met Van Gend Loos in gaande vandaag een verbinding tot stand gebracht voor het vervoer van stukgoede ren van en naar Zeeuws-Vlaanderen. Wal cheren en Westelijk Zuid-Beveland. Voor deze verbinding kunnen alleen worden aangenomen levensmiddelen voor mens en dier, geneesmiddelen, levensbehoeften, waaronder te verstaan textiel, schoeisel, zeep, rookartikelen en ook batterijen, pom pen, motoren, lichtaggregaten en onderde len daarvoor voor onmiddellijke hulpver lening; zendingen bestemd, voor of afkom stig van het Roode Kruis, hulpcomité's of andere officiële instellingen tot hulpver lening. Met vertraging in de doorvoer moet rekening worden gehouden. De geldende teveringstermijnen zijn voor dit vervoer niet van kracht. Nationaal Rampenfonds Den Haag Stonn bedreigde opnieuw Engelands Oostkust De storm, die gisteravond opstak, vorm de ook voor de getroffen Britse Oostkust een nieuwe bedreiging. Gebieden, waar men de dijken voorlopig had gerepareerd, kwamen weer in alarm en de nog niet ge ëvacueerde bewoners werden gewaar schuwd zich gereed te houden. Gelukkig ging later in de nacht, evenals hier. de wind liggen. In het overstroomde gebied in Oost- Engeland zijn tot dusverre 265 lijken van slachtoffers geborgen. Motortreiler vermist Een 58 ton metende motortreiler wordt vermist. Het vaartuig bevond zich Zater dagmorgen zes uur op ongeveer 55 mijl ten Noord-westen van Terschelling. Daarna is niets meer van de treiler vernomen. Aan naburige schepen is verzocht uit te zien naar het vermiste vaartuig, (Advertentie l. M.) Het Bestuur van het ROODE KRUIS te Leeuwarden verzoekt een ieder DRINGEND GEEN Bestuursleden of andere Roode Kruis-functio- narissen te telefoneren voor het aanbieden van hulp of het vragen om inlichtingen, maar zich UITSLUITEND te wenden öf persoonlijk tot het Secretariaat, Spanjaards laan 100, öf telefonisch uitsluitend No. 4408.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3