Dijkdichting bij Rotterdam voorkwam enorme ramp Twee meisjes vervoerd op zijvleugels helicoptère Zondag gedenkdag Overstromingsramp wordt op kilometers film vastgelegd DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 LEEUWARDER COURANT 3 Dijken (niet gesneuveld tengevolge van oorlogsschade) kunnen deze zomer hersteld zijn Na de vlucht, die door een veertigtal diplomaten boven de getroffen gebieden in een D.C. 6 van de K.L.M. werd gemaakt, heeft dr. ir. Van Veen, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, de ambassadeurs, gezanten en vertegenwoordigers van de diplomatieke missies in ons land, nog een korte uiteenzetting gegeven aan de hand van dezer dagen genomen luchtfoto's. Als de dijk ten westen van Rotter- drooggemalen zijn. Hij merkte op, dat dam de Sohielandse Hoge Zee- men thans sneller kan werken dan onmiddellijk na de oorlog, omdat men thans weer beter geoutilleerd is dijk, was doorgebroken, dan zou de ramp nog geweldiger afmetin gen hebben aangenomen, zo deelde hij mee. Het gebied rond Rotterdam ligt nog lager dan het overstroomde. Deze dijk begon het op één punt te begeven. Er is toen met man en macht gewerkt om het gat te dichten. Alles werd aangesleept wat maar ge pakt kon worden. Er kwamen schepen met zand, er was een ploeg van 300 militairen aan het werk en men zou zelfs een kerkgebouw hebben laten springen, om dichtingsmateriaal te hebben, als men dynamiet bij de hand had gehad. Want als deze dijk het begeven zou hebben, dan zou een groot gebied van Zuid-Holland en van Noord-Holland ziin overstroomd. Den Haag zou gespaard gebleven zijn, om dat het op duinzand ligt. Dat zou be tekend hebben, dat drie millioen mensen gevaar zouden hebben gelopen, in dit dicht, bevolkte gebied van ons land. Men is er echter in geslaagd de dijk Zondag nog te redden. Op een vraag van de gezant van Ierland deelde hij mee, dat naar schatting 160.000 ha zijn overstroomd. Zijn de dijken gesneuveld ten gevolge van de schade, welke er door het oorlogsgeweld aan is toe gebracht, zo luidde een andere vraag. De heer Van Veen ant woordde dit ontkennend. Vrijwel alle dijken ziin door het water overspoeld. Daardoor werden de dijken aan de binnenzijde wegge slagen en dat leidde tot dijkbreuk- Driehonderdduizend hebben alles verloren Men kan zeggen, dat 300.000 in woners alles hebben verloren. Een millioen mensen is in nood. Hij hoopte, dat de dijken deze zomer hersteld kunnen zijn. Na een of twee maanden kunnen de gebieden weer veel hulp kan verwachten. Hoe het met de landbouwgronden zal zijn, kan thans nog niet worden gezegd. Veel hangt er van af, of er veel vers water in de gebieden is. Dat kan de ver- zilting tegenhouden. Vijf plunderaars ingesloten Avondklok Politie schiet na eerste sommatie In het zwaar getroffen 's Graven deel bevinden zich 1000 inwoners, die, of niet geëvacueerd wilden worden of terug kwamen. Vijf onverlaten, die zich aan plunderen schuldig maakten, zijn gearresteerd en ingesloten in het huis van bewaring te Dordrecht. Men heeft zich genoodzaakt gezien in 's Gravendeel een avondklok in te stellen. Het is verboden om van halfzeven 's avonds tot «even uur 's morgens zich op straat te be geven, als men geen toestemming heeft. De politie heeft opdracht gekregen om na de eerste sommatie te schieten. Vijftienhonderd evacué's wijden nieuwe legerplaats Ossendrecht in Het is goed na al de rampberichten met onvoorstelbare dodencijfers te spreken met mensen die gered zijn. Te spreken met het jonge vrouwtje mevr. Kloöte uit het zwaar geteisterde Oosterland op Schouwen-Duiveland, met de zestien jarige Jannetje de Bruine en haar 32-jarige zuster Johanna, met de 21-jarige Jopie de Jonge en mevr. FeliusKwist uit ditzelfde dorpje en de omstreken daarvan. Ontzaglijk dankbaar zijn deze vrouwen, die per hefschroefvliegtuig van de Amerikanen tegen het vallen van de avond, Dinsdag, vanuit de benarde positie gehaald werden, waarin ze zich sinds Zondagmorgen vroeg hadden bevonden. Verlieslijsten van het Roode Kruis Vandaag zal het Ned. Roode Kruis een eerste verlieslijst uit geven, waarop meer dan honderd namen voorkomen van personen, waarvan verluidt, dat zij om het leven zouden zijn gekomen of ver mist worden. Deze lijsten, zo vernemen wij van de directeur van het informatiebureau van het Roode Kruis, de heer J. van de Vosse, zullen zoveel mogelijk dagelijks worden uitgegeven. De gegevens, die daarop voorkomen, zijn ongecontro leerd. Zij kunnen voor familieleden en verwanten van daarop vermelde per sonen dus hoogstens een aanwijzing zijn, dat rekening moet worden ge houden met het feit, dat de verwanten mogelijk iets is overkomen. De lijsten zullen ter inzage liggen bij het secretariaat van het Roode Kruis Spanjaardslaan 100. Men gelieve niet op te bellen voor in formaties. De lijsten zullen even eens ter inzage zijn aan het bureau van de Leeuwarder Courant. In Zeeland en de Zuidhollandse eilanden zijn speciale functionarissen van het Roode Kruis bezig met het verzamelen van gegevens. Sommige daarvan zullen verstrekt zijn door nog ter plaatse aanwezige autoriteiten, andere afkomstig van ooggetuigen, evacué's, militairen en burgers, die helpen aan de bestrijding van de ramp en haar gevolgen enz. Daar het onder de huidige omstandigheden ondoenlijk is de verstrekte gegevens alle op korte termijn te controleren en op hun be trouwbaarheid te toetsen, kunnen ge noemde verlieslijsten dus alleen be schouwd worden als een voorlopige informatie, die voor correctie vatbaar is. Grenzen vallen weg De ambassade van België te 's Gravenhage deelt mede, dat de Belgische douane- en grensautoriteiten de gewenste faciliteiten zullen verlenen aan personen van Nederlandse natio naliteit, die zich uit Nederland over België naar de geteisterde gebieden van Nederland begeven en die in de huidige omstandigheden geen identi teitsbewijzen of paspoorten kunnen overleggen. Faciliteiten zullen even eens worden verleend aan die personen, die goederen transporteren die be stemd zijn voor hulp aan deze gebieden. De Luchtbrug De Luchtmachtvoorlichtingsdienst deelt mede: In een tijd van zes uur werden gister middag door transportvliegtuigen, die ter beschikking stonden van de luchtmacht, de volgende materialen boven de door waters nood geteisterde gebieden afgeworpen: 59.700 zandzakken. 11.150 broden. 2000 liter drinkwater. Voorts grote bussen voedsel, Roode Kruispakketten, dekens en rubber boten. Voor de gezusters de Bruine en Jopie de Jonge werd deze redding het avomdituur van haar leven. Vast gebonden op de transportvlakken bezijden de helicoptère werden ze mee de lucht in genomen. Er waren vele candidaten onder de jonge vrouwen van Oosterland voor deze bijzonder koude reis, maar het geluk was met haar, juist zii wer den er uitgepikt om op deze laatste vlucht van de Amerikanen op de Dinsdag weg te trekken van de plaats waar ze zoveel angst te door staan gekregen hadden. Mevrouw Kloote mocht in het toestel plaatsnemen, dat een droge landings plaats had gekregen op een hoge stapel deuren, die uit de reeds zwaar bescha digde woningen gesloopt waren. Zij en haar acht of tien maanden oude baby. Haar man moest zij achterlaten in haar dorp, om nog te helpen waar geholpen moest worden. Mevrouw Felius had eveneens een plaatsje kunnen krijgen in het inwen dige van het toestel. Haar zoontje, de tweejarige Dickie, had zij meegenomen. Toen we haar spraken in de gloed nieuwe legerplaats Ossendrecht, die door het Roode Kruis is ingericht als goea verwarmd en uitstekend geoutilleerd evacuatiecentrum, lag de kleine Dickie op haar schoot te slapen. Een reactie op de spanning, die zelfs dit kleine kereltje belet had de afgelopen dagen een oog dicht te doen. Wonderlijk veilig gevoel den al deze Oostlanders zich in dit op vangcentrum. Het enige wat de span ning nog niet geheel kon doen breken was, dat de naaste verwanten achter bleven in het altijd nog zwaar bedreigde gebied. Over het feit, dat men nagenoeg niets had kunnen redden werd niet gerept. Och, alles kan men hier krijgen. Er is zoveel kleding binrtengekomen dat ruime voorziening kan plaatsvinden. Voor iedere evacué is hier in Ossen drecht 25 kilo kleren beschikbaar. Vrachtauto's vol worden door de leiding van dit centrum teruggestuurd. Men wil geen overdaad, wanneer elders misschien nog gebrek is en de centrale organisatie heeft kennelijk nog geen overzicht van wat precies nodig is. Het enige waaraan hier in Ossen drecht nog dringend gebrek is ziin eenvoudige gebruiksvoorwerpen, zo als haarspeldjes en haarkammen en lepels, vorken en messen heeft men ook tekort. En dan is er ook nog ge brek aan nachtspiegels en voor de kjnderen speelgoed. Er zijn in Ossen drecht veel kinderen. Het is moeilijk deze rumoerige groep, die door de gangen draaft, rustig te houden. Ver pleegsters en kinderverzorgsters uit verschillende hoeken van het land houden zich met hen bezig. Maar eenvoudige spelen om hen te verma ken zijn er niet. In totaal zijn reeds 1500 personen in dit ontvangstcentrum opgenomen. De juist gereedgekomen legerplaats is ech ter zo groot en zo goed ingericht, dat er nog bijna zo'n getal meer kan komen. Vooral wanneer de er thans nog gele gerde militairen, zoals besloten is, aan stonds zullen zijn afgevoerd. Het is een ideaal oord, maar vergeefs heeft de lei ding te kennen gegeven, dat er nog een groot aantal plaatsen vrij is. Ossendrecht is een centraal verwarmd gebouwen complex met zeer goede wasgelegenheid én vele kamers waar gezinnen kunnen worden gehuisvest. Er is' een ziekeninrichting waar nu ongeveer 40 geëvacueerde zieken een plaats hebben gekregen. Verder is er een geïmproviseerde baby-afdeling met voortdurende medische controle. Een ideale evacuatieplaats, waaraan verre de voorkeur moet worden gegeven boven Rucphen benoorden Roosendaal, de legerplaats die niet veel meer is dan opslagplaats en die hoogstens in de zomermaanden nog als legerplaats ge schikt'is. De Roode Kruismensen uit Antwerpen, die met een grote lading etenswaren Woensdag over de grens kwamen om te distribueren onder de van huis en haard verdrevenen, waren het er over eens, dat in Ossendrecht een prachtgelegen- heid was om de zwaar getroffenen eens even op hun verhaal te laten komen. Faciliteiten voor getroffen adspirant-emigranten Het commissariaat voor emigratie deelt nede: Als onderdeel van de hulpverlening zullen aan adspirant-emigranten, die ge troffen zijn door de overstromingsrampen en in wier voornemen tot emigratie geen wijziging is gekomen, zoveel mogelijk faciliteiten worden verleend ten behoeve van hun vertrek. Koningin Juliana heeft de getroffen gebieden bezocht. Zij hield zich langdurig op bij de vluchtelingen en de hulpinstanties. Na haar gesprekken verlaat de koningin hier het gemeentehuis van Fijnaart. De regering deelt mede dat in verband niet de ramp die Nederland Heeft getroffen de gezamenlijke kerken besloten hebben a.s. Zondag in de kerkdiensten op te roepen tot bijzondere verootmoediging, tot gebed en tot offer. Koningin Julia.na.zal zich om 1 uur op die dag door de radio tot ons volk richten. De programmas der omroepverenigingen zullen het stempel dragen van herdenking van en bezinning op het geleden leed. De regering spreekt- de verwachting uit dat algemeen in het openbare leven met het bijzondere karakter van deze Zondag rekening zal worden gehouden. Adoptie aanbevolen In het nummer van het orgaan van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, dat vandaag verschijnt, is opgenomen een mededeling, dat de vereniging bereid is ten dienste van de gemeenten alles te doen wat haar hand vindt om te doen. De vereniging ziet op het ogenblik één concrete mogelijkheid, namelijk door bij adoptie van gemeenten de helpen de hand te bieden. De leden der ver eniging worden opgewekt aan deze adoptie op grote schaal deel te nemen. Teneinde hierbij zoveel mogelijk te coördineren, verzoekt zij de gemeenten, hun bereidheid tot hulpverlening aan ge troffen gemeenten aan het bureau der Ver eniging in Den Haag kenbaar te maken. Ook voor het „uitlenen" van gemeente- personeel aan getroffen gemeenten wil de vereniging gaarne haar bemiddeling ver lenen. Rampenfonds: ruim zeven millioen Bij het Nationaal Rampenfonds was tot gisteravond zeven uur een bedrag van 7.131.000 binnengekomen aan geld, ge stort via de Nederlandse Bank, de post cheque en girodienst en aan contanten. Prins Bernhard voorzitter Rampenfonds Prins Bernhard is in het ministerie van Binnenlandse Zaken geïnstalleerd als voorzitter van het Nationaal Rampenfonds, in tegenwoordigheid van o. a. de ministers Beel en Van Thiel. Het bestuur van het Nationaal Rampen fonds heeft terstond zijn werkzaam heden aangevangen. Post voor geëvacueerden De P.T.T. verzoekt alle geëvacueer den hun nieuwe adres bekend te maken aan allen, van wie zij postzendingen kunnen verwachten, dus ook aan officiële lichamen en aan uitgevers van dagbladen en tijdschriften. De correspondentie voor geëvacueer den, die door de post niet binnen een paar dagen bezorgd kan worden, zal aan de afzenders worden terugge zonden, teneinde deze niet in onzeker heid te laten omtrent het lot van de verzonden stukken. Het vermelden van naam en adres van de afzender op poststukken is thans nog meer nodig dan anders. De toestand in Oude Tonge Via Scheveningen-radio ontving het ANP het volgende bericht afkomstig van de burgemeester van Oude-Tonge: Gezien de toestand van de dijken wordt verwacht, dat bij een tweede stormtij de nog intact zijnde dijken in het dorp het zullen begeven en dat dan algehele evacuatie nodig zal zijn. Het aantal thans beschikbare sche pen is daarvoor voldoende. Voldoende voedsel is aanwezig, zodat voorlopig geen „droppings" per vliegtuig meer behoeven te geschieden. Vermist worden ongeveer 260 personen, die hoogstwaarschijnlijk allen verdronken zijn. Tot nu toe heeft men slechts 12 doden kunnen bergen. Het gerucht dat de burgemeester van Nieuwe Tonge zou zyn omgekomen is niet juist. De gehele wereld vraagt fihnreportages over de geteisterde gebieden Met iedere beschikbare camera legt Polygoon-Profilti de nationale ramp op duizenden meters filmband vast. Deze ramp zal in al zijn oneindige droef heid voor het nageslacht bewaard blijven. Sinds Maandagmorgen wordt het kantoor in Haarlem overstroomd met telegrammen, waarin filmmaatschappijen uit alle delen van de wereld dringend reportagefilms van de geteisterde gebieden vragen. Sinds Maandagmorgen worden die films per vliegtuig naar alle wereld delen gezonden. Nederlands nationale ramp trekt thans in honderdduizenden bioscopen overal op de wereld als het voornaamste nieuws op het witte doek aan het publiek voorbij. Reeds Maandagmiddag werd in alle grote bioscopen van ons land de eerste zeven minuten durende film over de ramp vertoond, een extra editie van Polygoon-Profilti. Onmiddellijk na de vertoning van deze extra editie wordt in de bioscopen gecollecteerd. Niemand laat de bus passeren zonder iets te offeren. Vandaag draait reeds de tweede af levering van de reportage, waarin de eerste luchtopnamen voorkomen. Men ziet er o.a. opnamen in van het zwaar getroffen Halsteren, van Papendrecht, van 's Gravendeel en van Zeeuws- Vlaanderen. Men ziet hoe grote ver knochtheid aan eigen have en goed een boerenfamilie er toe brengt slechts opa en oma aan de reddingboot af te staan, terwijl alle andere familieleden wuivend op de paar vierkante meter droge grond op hun hoeve achterblijven, hoewel ze volkomen door het water zijn ingesloten. En men ziet hoe het verdronken vee wordt weggesleept, omdat het in het water een gevaar voor de volksgezond heid vormt. Uit de 2000 meter film, die Maandag morgen werd gebracht, is de eerste reportage van zeven minuten samen gesteld. Op hoogspanning draaien de machines bij Polygoon, waarmede af drukken worden vervaardigd. Die af drukken gaan niet alleen naar alle bios copen in de wereld, doch bovendien naar de regering, die smalfilms heeft besteld voor alle Nederlandse ambas sades en gezantschappen. Gisteren, drie dagen na hun vertrek, zijn de eerste reportagewagens even naar Haarlem teruggekeerd. „Ik heb moeten filmen", zegt de chef cameraman Piet Buis. ..maar soms was het moeilijk om koelbloedig en nuchter je camera te richten op zoveel mense lijk leed. Ik heb mezelf ingeprent: het buitenland moet dit ook weten. Er moet hulp komen". „Ik heb roeibootjes aan zien leg gen, waarin ook honden waren mee genomen, die beesten sprongen er uit. schudden het water uit hun vaoht en sprongen dan weer het ijs koude water in om terug te zwem- naar hun huis. Onderweg werden ze weer door andere bootjes opgepikt en dan herhaalde zich hetzelfde spelletje". De heer Buis is gisteren om halfelf van het vliegveld Soesterberg opgeste gen in de Dakota, die prins Bernhard zelf bestuurde. Naast de prins nam majoor-vlieger Gerben Sonderman plaats. „De prins heeft heel Zeeland overgevlogen", vertelt Buis. „Hij was zichtbaar getroffen en zeide zich dit niet te hebben kunnen voorstellen". Zeeland in V.S. stelt onbeperkte emigratie voor De gemeenteraad van het plaatsje Zee land in de Amerikaanse staat Michi gan heeft in een speciale vergadering eenstemmig besloten president Ejsen- hower telegrafisch te verzoeken een onbeperkt aantal door de watersnood getroffen Nederlanders in aanmerking te laten komen voor emigratie naar de Verenigde Staten om zich daar een nieuw bestaan op te bouwen. Afschriften van het telegram, dat onmid dellijk werd verzonden, zijn toegezonden aan de senatoren van Michigan in het Congres en aan de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles. Penning watersnood 1953 De Vereniging voor Penningkunst heeft besloten een penning uit te geven, die de watersnood 1953 tot onderwerp heeft. De penning wordt algemeen verkrijgbaar ge steld en de netto opbrengst zal ter beschik king van het Nationaal Rampenfonds wor den gesteld. Prof. L. O. Wenckebach is be reid gevonden het ontwerp hiervoor te maken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2