Dorpen en steden zijn nagenoeg uitgestorven VIJFDE DAG,NOG DIJKBREUKEN Dodencijfer thans: 1272 ZONDAG ALGEMENE ROUW RAMPENFONDS: 7.000.000 Lichte vorst Stroom van evacue 's houdt aan Redders verrichten heldendaden INTROIB© ONTSTELLENDroepen diplomaten Voorlopige lijst van verliezen Donderdag 5 Februari 1953 VIERMAAL! In de week onze bekende rubriek „WEGWIJZE RS" Woensdag, Vrijdag en Zaterdag 20 woorden één gulden. 3et I Katholiek Dagblad voor Zuid-Holland b V Achtste jaargang no- 2860 De Bilt verwacht: Opklaringen, maar ook plaat selijk enkele buien. In de nacht en ochtend voor namelijk in het binnenland lichte vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als van daag. Zwakke tot matige, maar aan de kust tijde lijk krachtige wind in hoofdzaak tussen Noord en West. Zon: 8.12—17.37 uur. Maan: 1.12—10.04 uur. Hoogw. Scheveningen: 7.05 en 19.42 uur. Directeur: C. M. Drabbe. Wnd-hoofdredacteur: Frans Plug Bur. Redactie/Advertentiën en Abonnementen: Riviervismarkt 2. Directie: Riviervismarkt 3a, Den Haag, TéL 183580. Klachten over bezorging uitsl. van 0.30—7.30 uur 's avonds Tel. 320987 ^_^__^__^30nnemen*sPr^s P* w' c^' P- /5.95, p. post binnenl. p. kw. 6.55 p. post buitenl. p. kw. 8.55. Advert.per mm. 27 et Familieberichten gereduceerde pr. Ingezonden Mededelingen 2 maal adv. tarief. Giro 401819. (Van onze verslaggevers) Zover mogelijk weg van de plaats des onheils willen de meeste slachtoffers van de watersnood. De eerste uren kan de woonplaats nog trekken, maar als de mensen uit hun soort verdoving zijn ontwaakt, willen ze zo spoedig mogelijk kilometers weg van de fatale plaats. Dat merkt men in de ontvangstcentra waar de slachtoffers van het allernood zakelijkste worden voorzien en waar zij medisch onderzocht worden. De getroffenen zijn dolblij als zij verder de provincie in kunnen. Er zullen vrijwel geen inwoners van Zeeland meer zijn, behalve dan in de gebieden, waar alle gevaar is geweken, die in hun woonplaats blijven. In Zuid-Holland is het evenzo. Van Goeree en Overflakkee zjjn alle vrouwen en kinderen geëvacu eerd. Alleen enige personen wier aanwezigheid dringend gewenst is, blijven op het eiland. Stadjes als Stavenisse, Zijpe, Oude Tonge, Stad aan 't Haringvliet, Den Bommel, Bruinisse, Dirksland en Stijenaas zijn practisch uitgestorven. Van Klundert, dat bqna geheel onder water staat, z\jn de inwoners naar veiliger oorden gebracht. In Nu- mansdorp dito en de burgemeester van Ooltgensplaat heeft zijn mensen meegedeeld, dat langer dralen niet verantwoord is. Alleen de mannen blijven. Want het gevaar blijft groot. De dijken moeten ver sterkt. worden, kost wat het kost. Het wa ter zuigt en trekt en er zijn te veel zwakke plekken, die kunnen bezwijken. Bij Woens- drecht was de van Duijnspolder gespaard gebleven maar ook daar stroomt het water nu naar binnen. Mensen en vee trekken weg naar hoger gelegen plaatsen. In Wil lemstad zitten nog vijf gaten in de dijk bij de haven. Die moéten dicht. Spïjkenisse wacht in spanning af hoe de provisorisch herstelde dijken het zullen houden. Abben- broek verkeert in een noodtoestand. Dui zend mensen wachten op het moment, dat in veiligheid kunnen worden gebracht. Doodsverachting Militairen verdedigen de dijk met ware doodsverachting .En dan komt weer het bericht, dat de dijk tussen Zierikzee en Brouwershaven het heeft begeven. Slag op slag treft de dappere bevolking. Steeds weer zien de stoere helpers, dat wegge spoeld wordt wat zij met zoveel inspanning en moeite tot stand hebben gebracht. Maar zij zullen niet versagen. Met een nimmer aflatende energie zullen zij blijven vech ten tegen de meedogenloze vijand tot de overwinning is behaald. Want een over winning zal het zijn, een zege op een overmachtige tegenstander, die alleen door taaie volharding en uiterste waakzaamheid naar de nederlaag kan worden gebracht. Van overal Niet alleen Zeeland en Zuid-Holland voe ren de zware "strijd. In het Land van Heus- den en Altena is de toestand op het ogen blik redelijk goed. De dijken hebben het deze nacht gehouden. De omgeving van Waalwijk wordt bedreigd en onafgebroken droppen de vliegtuigen zandzakken. Met het land van Heusden en Altena voert Tholen de hevigste strijd. De zeedijk langs de Zuid- en Zuidwestzijde van het eiland is weggeslagen. Bij het Mastgat is.een gat geslagen in de zeewering en de binnen dijken hebben de zware en bijkans onmo gelijke taak om het water in bedwang te houden. Dagenlang is Nederland al bezig het ge vaar te keren. Nederland, inderdaad, want er is geen streek te noemen, die niet zijn mannen heeft afgestaan om te helpen. Uit Limburg zijn ze gekomen en uit Friesland, vissers en handwerkslieden, kantoorbe dienden en grondwerkers, boeren en stads mensen, ingenieurs en halfwasjes, geeste lijken en leken. Als ooit ons volk één is, dan is het in tijden, van groot gevaar. Ne derland is een, rangen en standen zijn weg gevallen, er zijn. alleen maar helpers, men sen die met grimmige verbetenheid vech ten, zwoegen, ploeteren, met de lippen opeengeklemd om land te behouden en land te ontworstelen aan het water. Twee kinderen gered De mannen op de schepen doen voortref felijk werk in de hulpactie. Daar was de „Ouderzorg", een kustvaarder, die de op roep van de burgemeester van Burg had gehoord. De jonge vlootpredikant ds J. v. d. Wall zat in de kajuit en keek de be manning eens aan. „Er zitten mensen in nood in Burgsluis, dan gaan we daarheen". Het was de bedoeling naar Zierikzee te gaan, maar omdat de schepen daar al in rijen lagen te wachten om een plaatsje in de haven te bemachtigen als een ander schip wegvoer, liet de „Ouderzorg" Zie rikzee links liggen. Daar was hulp genoeg. In Burgsluis was dat anders. Daar lag een enkel scheepje in de haven, die zwaar beschadigd was. Het was de Sch. 11, de „Willem Arie", die als eerste in dit ge deelte van Schouwen en Duiveland was gearriveerd en onnoemelijk veel goed had gedaan door medicamenten en dekens te brengen. Na de Scheveninger kwam de „Ouderzorg" en vlak daarop nog een kust vaarder, de „Vertrouwen". Er waren vier artsen aan boord, die onder leiding van dr Waldeck van het Rode Kruisziekenhuis in Den Haag op weg naar Haamstede gingen, een apotheek meetorsend. Want daar ble ken de meeste inwoners van de omlig gende plaatsen heen-te zijn gebracht. Voor de marinemannen, aan boord van de sche pen, bleef de actie zeer tot hun onge noegen uiterst beperkt. De mensen uit Burgsluis waren al nagenoeg allemaal weg, maar er kon in de boten ruimte worden aangeboden voor inwoners van Citters. En al zouden die marinemannen niets andérs meer doen, zij kunnen dubbel en dwars tevreden zijn. Hadden zij niet twee kinde ren uit het kolkende water opgevist? Kin deren, die Zondag in het water waren terecht gekomen met hun Oranjesjerp nog om, maar van een wisse dood werden ge? red door de mannen van de marine. Geen offer te zwaar Schepen en helicopters, de grote steun in deze hulpactie, die zo groots en omvang rijk is, dat er moeilijk een denkbeeld van is te vormen. Helicopters, die nu nóg bo ven Oosterland zweven om mensen uit bomen te halen en" van daken te lichtèn. Het klinkt wellicht onwaarschijnlijk, dat iemand dagen en nachten in een boom kan doorbrengen, maar het gebeurt. En het redden van mensen' is nog slechts een aspect van de hulpverlening. Er moet vee in veiligheid worden gebracht, er moet voeder zijn voor het vee, cadavers moeten worden opgeruimd, omdat anders het ge vaar voor ziekten gaat optreden, water moet worden aangevoerd en brandstof. Er is zo ontzettend veel te doen en er zal nog zo onnoemelijk veel gedaan moeten worden. Maar hét zal gebeuren, al zouden er maanden mee gemoeid züh. Vraag het aan de militairen en aan de burgers, die hand in hand werken. Met grote vastberaden heid, alles opzij zettend, zullen zij door gaan en werken en helpen zolang het nodig is. Chauffeurs van touringcars zitten al dagen achter het stuur en het enige, wat zij zeggen, is: „Wij zijn gewend lange en zware dagen te maken". Soldaten den ken niet meer aan verlofdagen en winke liers vragen zich niet af of hun zaak geen (Zie verder pag. 4, laatste kolom) 6 Februari, H. Titus, bisschop en belijder. Evenals Timotheus was Titus een leerling van Paulus. In de ja ren tussen diens eerste en tweede gevangenschap werd hij door de apostel op het eiland Kreta als bisschop achtergelaten om daar de door Paulus begonnen organisatie van de Kerk voort te zetten en te voltooien. De brief, waarin Paulus aan Titus een vijftal praktische wenken geeft voor het bestuur der Kerk, behoort tot de Boeken van het Nieuwe Testament. Mis Statuit. Wit. Gloria, 2de geb. van de H. Dorothea. Of: één votiefmis van het Allerh. Hart. Cogitationes. Wit. Gloria, Credo, Pref .van het H. Hart. Vijfmaal vier en twintig uur ligt er weer bijna achter het tijdstip, waarop de catastrofale vloed Nederland besprong. En nog steeds bezwijken er dijken. De harde Noordwesten- wind van gisteren betekende de ondergang van een aantal waterkeringen, welke tot nog toe weerstand geboden hadden aan de elementen. Vanmorgen brak by Noordgouwe op Schouwen de laatste dij k door. Schepen in de Zeeuwse wateren kregen van de territoriale bevelhebber opdracht zich met spoed naar de streken ten Noorden van Zierikzee te begeven. Er was onmiddellijk hulp nodig bij een spoed- evacuatie. Op de duinenrij na is Schouwen-Duiveland nu vrijwel geheel door de zee verzwolgen. Nieuw gevaar dreigt ook op Xholen. Een kleine vloot van sloepen en andere schuiten met geringe diepgang is naar dit eiland gedirigeerd om de ontruiming van het eiland te bespoedigen. Gisteravond deden er weer zeer onheilspellende berichten de ronde over Nieuwe Tonge; maar de burgemeester deelt mee, dat men er de toestand volkomen in handen heeft. Er bestaat geen reden tot ongerustheid. Maar op de dijk bij Den Bommel zouden nog mensen geïsoleerd zitten. Gelukkig kon De Bilt vanmorgen melden: „Noodsein neer"; de wind neemt af. Vanmorgen vroeg was het voorlopige eindcijfer op de trieste balans: 1272 doden. Maar zal het eindcijfer tenminste daartoe beperkt blijven? We durven niets meer te voorspellen. In een nieuw telegram van de burge meester van Stavenisse, „Europa's zwaarst getroffen gemeente", noemt de burgervader zijn dorp, wordt meegedeeld, dat daar vermoedelijk drie honderd doden te betreuren zijn. Op de voorlopige lijst stond achter de naam van Stavenisse het al verschrikkelijk grote getal tweehonderd geschreven. En zullen nieuwe doorbraken op Schouwen ook nieuwe slacht offers vergen? Nederland werkt en Nederland hoopt. Moge ditmaal hulp overal op tijd komen. De gezamenlijke kerkgenootschappen in de nood alle één hebben besloten Zondag 8 Februari op te roepen tot bijzondere verootmoediging, tot offer en vooral tot gebed. Het Hoogwaardig Episcopaat heeft zich in die geest reeds tot de katholieke volksgemeenschap gericht; Hare Maje steit de Koningin zal Zondag om 13 uur door de radio een boodschap tot haar volk uitspreken. De programma's der omroepverenigingen dragen die dag het stempel van herdenking en bezinning op het grote leed. De regering spreekt de verwachting uit, dat algemeen in het open bare leven met het bijzondere karakter van deze rouwdag rekening zal worden gehouden. Generaal Ridgway, geallieerd opperbevelhebber, heeft vanmorgen onverwachts een bezoek aan Nederland gebracht. Hij maakte een tocht boven de noodgebieden en zou hedenmiddag in Den Haag besprekingen voeren over hulpverlening. De generaal, hoogste chef van het N.A.T.O.-leger, vliegt daarna onmiddellijk naar Parijs terug om eventueel maatregelen te kunnen treffen. Om de vertegenwoordigers van buiten landse mogendheden een duidelijk beeld te geven omtrent de omvang van de ramp en aan te tonen dat hulp meer dan welkom is inviteerde het ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren 42 diplomaten voor een inspectietocht per vliegtuig. „Ontzettend" was de algemene indruk; „dat hadden wij ons niet kunnen voor stellen", Het bedrag dat bjj het Nationaal Rampenfonds binnenkwam, is de zeven millioen al verre gepasseerd. Maar het moet meer, veel meer worden. Dr ir van Veen, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, becijfert dat driehonderdduizend mensen alles verloren hebben en dat nog eens 700.000 in min of meerdere mate schade leden. Ontelbare bossen vlas drijven rond het woonhuis van de molenaar te 's-Gravendeel. Het plaatsje, dat het middelpunt is van de vlasindustrie zag zijn oogst geheel verlóren gaan Het aantal slachtoffers van de overstro mingsramp was vanmorgen vroeg gestegen tot 1272. Een totaal overzicht van alle plaatsen, waar slachtoffers zijn gevallen geeft: Abbenbroek 1, Brandwijk 2, Brou wershaven 3, Bruinisse 1, Burgsluis 10, Capelle 3, Dinteloord 3, Dreischor 15, Fijnaart 46, Geersdijk 1, Goeree en Over flakkee 40, Goese Sas 7, 's-Gravendeel 57, Halsteren 17, Hellevoetsluis 5, Nieuwendijk 3 (definitief), Heinenoord 2, Heijningen 25, Elfplaat (Poortugaal) 7, Hoedekenskerke 1, Hondsbossezeewering 1, Hontenisse (Kerk dorp, Lamswaarde) 8, Klundert 13, Kort- gene 40, Krabbedijke 4, Kruiningen 11, IHaartensdijk 4, Maassluis 1, Moerdijk 13, Nw Neuzenpolder 1, Nienwerkerk (Ouder kerk) 13, Nieuwe Tonge 75, Nw Vossemeer 50, Numansdorp 67, Oosterland 40, Ooster- schelde 4, Ossenisse 1, Oudorp 1, Ouder kerk aan de IJsel 2, Oudelande 2, Oude Tonge 300, Papendrecht 1, St Philipsland 1, Raamsdonkveer 2, Rilland 1, Rotterdam 1, Serooskerke 15, Stavenisse 200, Steen bergen 13, Stellendam 27, Sliedrecht 1, Stormpolder 6, Strijen 20, Terneuzen 4, Texel 5, Veere 2, Vlissingen 3, Wagenberg 1, Willemstad 12, Wolfaartsdijk 9, Ierseke 10, IJsselmonde 3, Zierikzee 15 en Zuid- land 20. Een oude vrouw van 90 jaar K. A. Mangs uit Oude Tonge, die met haar dochter de tocht uit het naar de veiligheid heejt gemaakt in een bootje, wordt door enige soldaten geholpenin de &hóifrhal te Rotterdam. De vrouw op de voorgrond is haar dochter.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1