Eerste Kamer over Oorlog en Marine Spanningen langs de grens van Israel en Jordanië Dulles noteert £o-uiöa'ó Giro 9575 2 LEEUWARDER COURANT DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 Ook het buitenland springt bij. Vliegbbtèn met rubberboten zijn reeds in het rampgebied aangekomen om dienst te doen. Discussie over Humanistisch thuisfront (Van onze parlementaire redacteur) De kernvraag inzake de Nederlandse legeropbouw is of wij einde 1954 rede lijkerwijze aan de bestaande plannen hebben voldaan. Nakaarten over vroe gere fouten heeft thans geen zin meer. Aan de andere kant moet men geen ijzer met handen willen breken. Aldus betoogde minister Staf Woensdagmiddag in de Eerste Kamer tijdens de behande ling van de begroting van Oorlog en Marine. De begroting werd zonder hoof delijke stemming aangenomen met de gebruikelijke communistische aanteke ning. De hoofdmoot van het debat werd ge vormd door een zeer principiële dis cussie over het humanisme en de werk zaamheden van het Humanistisch Thuis front. Minister Staf wilde in deze kwes tie de principiële zijde evenmin uit het oog verliezen. Hij wil waken tegen een aantasting van humanistische kant van de Christelijke waarden. In dit verband noemde hij de door de heer Algra (A.R.) geciteerde gedeelten uit officiële uit gaven van het Humanistisch Verbond ontstellend. De minister is niet van plan het Human i&tisch Thuisfront gelijkstelling met de kerken te geven noch een mono polie voor de buitenkerkelijken. Hij zal zich op de hoogte doen houden van het besprokene in de bijeenkomsten van dit Thuisfront teneinde miskenning van Christelijke waarden tegen te kunnen gaan. Deze bijeenkomsten zullen voorts slechts twaalf maal per jaar met ten hoogste dertig deelnemers mogen wor den gehouden. Minderjarige militairen behoeven de toestemming van hun ouders: alleen positieve aanhangers van het humanisme zullen verlof krijgen de bijeenkomsten te bezoeken. Voor het overige herhaalde of ver duidelijkte minister Staf vele van zijn vroegere uiteenzettingen. Tegen malver satie zullen zonder aanzien des persoons strenge maatregelen worden genomen. Nederland heeft als bruggehoofd in het kader van de West-Europese verdedi ging grote betekenis: de ministeriële raad van de Noord-Atlantische Verdrags Organisatie is vastbesloten geheel West- Europa integraal te verdedigen. Voor een militaire dictatuur over deze minis teriële raad behoeft niet te worden ge vreesd; het zal een lange, lange weg zijn om tot een supra-nationale NAVO te komen. Amerikaanse zuivel- invoerbeperkingen De Nederlandse regering staat voort durend in contact met de regeringen van de landen, die eveneens door de Ameri kaanse beperking op de invoer van zuivelproducten zijn getroffen. Met deze landen wordt thans overleg gepleegd, welke stappen gedaan moeten worden om zo mogelijk opheffing of anders ver zachting van de beperkende bepalingen, die voor de Nederlandse export van zuivelproducten zo nadelig zijn, le ver krijgen. Minister Beyen deelt dit mede in antwoord op schriftelijke vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Den Hartog (VVD). De Nederlandse ambassade te "Washington heeft bij de Amerikaanse regering reeds zijn bezorgdheid te ken nen gegeven over de gevolgen van de gevoelige s!??. d;e de Nederlandse export is toegeb-?ch1. Int? "«en ziin de nauwkeurige gegevens, wsp.roo de hoe veelheden ziin gebaseerd. die tot eind Maart in de Verenigde Staten zullen moeen worden ingevoerd, nog niet be schikbaar. D-trein Bazel—Amsterdam bij Luik ontspoord De D-trein van Bazel naar Amsterdam via LuikMaastricht is twintig km voor Luik ontspoord. Er zijn geen doden of zwaar gewonden, wel werden enige reizi gers licht gewond. Of zich onder hen Nederlanders bevinden, is nog niet bekend. De reizigers van de ontspoorde trein zijn per extra trein naar Nederland vervoerd. 200 JAAR GELEDEN Aanstaande üingsdag zal Klaas Olies van der Weyde, mr. Vleeshouwer op de Hoek van de Poststraat te Leeu warden, doen omtronunen om van een yder gezien te kunnen worden, een extra-ordinaris Vette Os, die ten min sten 2000 pond Vleesch en Smeer zal hebben, en 's avonds doen slachten Die daar van gediend gelieft te zyn kan zig vervoegen bv K. O. van d i Weyde voornoemt. Leeuwarder Saturdagse Courant, - 3 Februari 1953. Voortdurende waakzaamheid en krachtsinspanning zijn en blijven geboden De paraatheid tegen strategische over vallen op vliegvelden en havens wordt opgevoerd; binnenkort zal een gedeelte der troepen ook tijdens de weekends op haar post blijven. De territoriale ver dediging bevindt zich in een toestand van gestatige opbouw. Minister Staf hoopte op een spoedige ratificatie van het Europese Defensie gemeenschapsverdrag. maar wilde wel iets meer over de Franse plannen tot aanvulling of wijziging van dit verdrag weten. Tenslotte ging de minister nog met enkele woorden in op de luchtmacht, de marine, de bewapening van de han delsvloot en de problemen rond de officiersopleiding. Daarna werd gere pliceerd. Chinese nationalisten zouden actief zijn op het vasteland Volgens het voorlichtingsbureau te New York van de Chinees-nationalis- tisohe regering op Formosa zouden meer dan 580.000 georganiseerde anti communistische guerillastrijders actief opgetreden zijn op het Chinese vaste land. Beweerd wordt dat de meerderheid van de guerillastrijders in contact was met het militaire hoofdkwartier op Formosa. Bovendien waren verschei dene duizenden mobiele eenheden van uiteenlopende sterkte op het vasteland opgetreden. De nieuwsdienst verklaarde deze in lichtingen verkregen te hebben van een hooggeplaatste militair op For mosa. Deze had er aan toegevoegd, dat de guerillastrijders gecoördineerd kon den optreden met de nationalistische geregelde troepen, wanneer er grote operaties tegen het Chinese vasteland zouden worden begonnen. Voorts wordt verklaard dat vrijwel dagelijks aanvallen op de kust worden uitgevoerd door twintigduizend gueril lastrijders van de marine, van eiland'^j uit. die slechts op een afstand van der tig kilometer van het vasteland liggen. Meeste Engelse vissers zijn behouden teruggekeerd Het blijkt, dat de honderden Britse vissersschepen, die door de storm van Zaterdag en Zondag zijn overvallen, geen grote verliezen hebben geleden. Het merendeel slaagde erin na een ver woede strijd met de elementen een Engelse of Schotse haven binnen te vallen. i Doopceel Duitse ambassadeur in Den Haag De Westduitse regering heeft het voor nemen dr. Hans Muehlenfeld, de fractie leider van de Duitse Partij in de Bondsdag, te benoemen tot ambassadeur in den Haag. Dr. Muehlenfeld is een der vooraan staande figuren in de Bondsdag. Hij heeft' de leiding van de kleine fractie der Duit se Partij, de kleinste der drie regerings partijen en een der partijen, die zich erop hebben toegelegd een nieuw politiek te huis te worden voor de vroegere nationaal socialisten. Dr. Muehlenfeld behoort tot de conservatieve politici, die de zeer ge matigde vleugel in de partij vormen. (Advertentie l. M.) Rheumatische Fijnen? Stram en stijf vóór Uw tijd? Neem dan toch Kruschen Salts en jaag zo de rheumatische pijnen uit Uw leden. Kruschens zes minerale zouten hebben een wonderbaarlijke aansporende werking op lever, nieren en ingewanden. Als die weer met jeugdige energie hun bloedzuiverende taak verrichten, weet U van geen rheumatische pijnen meer. Want de oorzaak: onzuiverheden in Uw bloed worden radicaal verwijderd, regelmatig, iedere dagKoop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. Jordanië vraagt Engeland om hulp Er heerst spanning langs de Israëlisch-Jordaanse grens, zegt Reuter. In de laatste tijd is er een hele reeks grensincidenten geweest. Eén hiervan was het in de nacht van Maandag op Dinsdag j.l. nabij de Jordaanse grens opblazen van een Israëlische goederentrein. Vijf wagons werden hierbij ver nield, maar er vielen geen slachtoffers te betreuren. Na dit incident hebben Israël en Jordanië beiden klachten ingediend bij de bestandscommissie voor Palestina van de Verenigde Naties. De Israëlische minister-president en minister van landsverdediging, Ben Goerion, die met vacantie was, is in verband met het uitschrijven van een buitengewone bijeenkomst van het Israëlische kabinet, waarop de ge spannen toestand langs de Israëlisch- Jordaanse grens zal worden besproken, naar Jeruzalem teruggekeerd. De Israëlische minister van buiten landse zaken, Sjaret, heeft de volks vertegenwoordiging gisteren medege deeld dat de Israëlische regering de gebeurtenissen langs de Israëlisch- Jordaanse grens „waakzaam volgt". „Wij zijn vastbesloten de noodzakelijke stappen te nemen om een herhaling der aanvallen op ons grensgebied te voor komen", zo verklaarde hij. In Israëlische militaire kringen wordt gezegd dat Israël „drastische maat regelen zal nemen om een einde te maken aan het overschrijden van onze Gedrukte stemming in de landbouw Bezorgdheid over waarde van garanties In de openingsrede, die de voorzitter van de Geldersche Maatschappij van Landbouw, de heer G. van der Ley in de algemene vergadering van deze Mij te Arnhem heeft uitgesproken, zei hij, da> van het opmerkelijke vertrouwen in de toekomst in kringen van handel en indu strie, in land- en tuinbouwkringen heel weinig te bespeuren valt. De stemming is daar gedrukt De enige gezaghebbende stem. die getuigt van een meer optima tische visie, is die van minister Manshof^ De bezorgdheid concentreert zich rohd de vraag, welke waarde nog kan worden toegekend aan de garantieprijzen in moeilijke tijden. Ze zijn ontstaan op een moment, dat ze niet nodig waren. Hon derden millioenen guldens die rechtens toekwamen aan de producenten, zijn via het landbouw Egalisatiefonds besteed voor de subsidiëring van het levensmiddelen pakket van het Nederlandse volk. Schaatswedstrijden ten bate van Nederland In Tonsberg in Noorwegen werden inter nationale schaatswedstrijden gehouden ten bate van de geteisterde gebieden in Nederland. De uitslagen luiden: 500 m: 1. Finn Hodt (Noorw.) 43.0 sec. (nieuw baanrecord). 2. Roald Konsmo (Noorw.) 43.7. 3. Mc Namara CVS) 44.3. 4. Anton Huïskes (Ned.) 45.1. 5. Kees Broekman (Ned.) 45.8. 7. Wim van der Voort (Ned.) 46.2. 3000 meter: 1. Kees Broekman 5 min. 08.8 sec. 2. Anton Huiskes 5.11.8. 3. Finn Hodt 5.13.9. Na de eerste dag van de wedstrijden te Tonsberg is de stand: 1. Finn Hodt 95.317 pnt. 2. Anton Huiskes 97.067 pnt. 3. Mc Namara (VS) 97.117 pnt. 4. Kees Broekman 97.267 pnt. 5. Odd Pedersen 99.217 pnt. Er is een Fins schip met olie uit Roemenië onderweg naar communistisch China. •grens door kleine groepen gewapende Arabieren, afkomstig uit onze buur staten". Uit Londen wordt gemeld dat een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken de rapporten over de spanning langs de Israëlisch- Jordaanse grens bestudeert alvorens te reageren op het Jordaanse verzoek om hulp „ter bescherming van de grenzen van Jordanië tegen Israëlische over schrijdingen'', Jordanië heeft Groot-Brittannië, op grond van het in 1948 gesloten Brits- Jordaanse verdrag, om hulp verzocht. Groot-Brittannië handhaaft op grond van dit verdrag troepen en een kleine luchtmacht in Jordanië. Weerbericht Vannacht lichte vorst Verwachting van Donderdagavond tot Vrijdagavond. (Opgem. te 10 u. v.m.) Opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. In de nacht en ochtend voor namelijk in het binnenland lichte vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige, maar aan de kust tijdelijk krachtige wind, in hoofdzaak tussen Noord en West. Waterstanden 5 Febr.: Bergumerdam 39 (35), Leeu warden 40 (34). Nesserzijl 41 (39), Sneek 34 (32), ;-Scharsterbrug 31 (29), Woudsend 31 (33). Gemiddeld 34 (33). Neerslag afgelopen etmaal: 6.1 mm Hoog water Terschell. Harl. Sch.oog 5 Febr. 1.05-13.20 0.43-13.06 1.33-13.48 6 Febr. 1.30-13.45 1.14-13.37 1.58-14.13 7 Febr. 2.05-14.25 1.49-14.15 2.33-14.53 Zon en maan 6 Febr. Zon op 8.12, onder 17.37 Maan op 1.12, onder 10.04 7 Febr. Zon op 8.11, onder 17.39 Maan op 2.29, onder 10.27 Penicilline is nog niet overtroffen Van de tot dusver toegepaste anti biotica is penicilline beslist nog onover troffen, zo zei de heer W. Berends bij de aanvaarding van het ambt van gewoon hoogleraar aan de Technische Hoge school te Delft. Het onderzoek naar nieuwe antibiotica is in een koortsachtig tempo uitgevoerd en nog lang niet afge sloten. Zocht men aanvankelijk in plan ten, bacteriën en schimmels, het accent ligt de laatste jaren op de actincxmyceten. Rusland zou bereid zijn onder be paald voorbehoud een vertegenwoordi ger te zenden naar de bijeenkomst der plaatsvervangers over het vredesverdrag voor Oostenrijk. Vorige week weigerde de Sovjet-Unie dit omdat de Westelijke mogendheden het verkorte verdrag niet wilden intrekken. Buitenlands Overzicht Dij het bezoek van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, en de directeur van de M.S.A., het instituut voor de wederzijdse be veiliging. zijn de belangrijkste bespre kingen misschien wel in Parijs gevoerd, omdat daar niet alleen contact werd ver kregen met de Franse regering (van wier houding ten aanzien van de Euro pese verdedigingsgemeenschap veel af hangt), maar ook met lord Ismay, de secretaris-generaal van de Nato de Noord-Atlantische verdragsorganisatie vele Amerikaanse ambassadeurs en andere hoge functionarissen en de hoog ste militaire gezagsdragers in Nato-ver- band. Men kan dus aannemen dat hier, zij. het in sneltreinvaart, alle problemen van de Europese integratie en van de Atlantische verdediging in dit wereld deel. de revue zijn gepasseerd. Waarbij Dulles dan gelegenheid zal hebben ge kregen de feitelijke gegevens te toetsen aan de door hem in zijn eerste grote ver klaring uitgestippelde lijn, en, naar men mag hopen, deze laatste ook ietwat aan te passen aan de eerste. Lord Ismay schijnt dan ook dit bezoek dat welis waar alleen maar bedoeld was om een indruk te krijgen, doch natuurlijk tegelijk toch bepalend is voor de meningsvorming van de nieuwe minister van buitenlandse zaken der Verenigde Staten te hebben aangegrepen om aan te tonen, dat de Europese landen waarlijk wel het hunne doen bij de gemeenschappelijke inspan ning voor de bewapening, blijkens de verklaringen van Dulles en Eisenhower een allereerste conditie, van Amerikaan se zijde gesteld. Dat generaal Ridgway tegenover Dulles nog eens op het chapiter, dat hem als verantwoordelijk bevelhebber na aan het hart ligt. van de kwantiteit (boven de kwaliteit) en van de verbindingen, bases, vliegvelden en kampementen, de nadruk legde is niet verwonderlijk, maar dit betreft niet zozeer de funda mentele vragen waar het thans om gaat. Wil Europa de volle medewerking van de -Verenigde Staten behouden, dan moet de administratie te Washington de overtuiging hebben, dat er met het West-Europese apparaat effectief te werken valt en dat het het veiligheidsrendement oplevert, dat men er daarginds van verwacht. Hierbij blijft Dulles de integratie op de voorgrond stellen, maar het kan zijn dat de Fran sen hem aan het peinzen hebben gezet over de meest gewenste vorm daarvan, gezien de ontwikkeling van de laatste tijd. Via de Engelsen, op wier „gevoel voor evenwicht" de Fransen thans zulk een nadrukkelijk beroep doen, komt Dulles bij Adenauer terecht, die ook zijn visie zal geven, en zo kan de Ameri kaanse minister, aan de hand van zijn notities, precies weten hoe het probleem momenteel in Europa ligt. Wat nog niet wil zeggen, dat dit meteen de oplossing inhoudt, maar wel dat de heer Dulles er zijn eigen conclusie uit kan trekken plus een eventueel, min of meer dringend, advies. Overigens zal men in Londen van de aanwezigheid van Dulles tevens wel ge bruik maken om de nieuwe Amerikaan se tactiek in het Verre Oosten te be spreken. Eisenhowers besluit inzake de deneutralisering van Formosa heeft be zorgdheid bij de Engelsen gewekt, waar van Eden zich in het Lagerhuis de tolk maakte. Churchill is door dit geval in een enigszins moeilijke positie geraakt, want men kan slechts twee conclusies trekken: of hy is by zijn jongste be sprekingen in Washington accoord ge gaan met het plan (wat niet erg waar schijnlijk is), óf Amerika heeft zich niet aan zijn opinie gestoord, wat voor Enge land niet zo aangenaam is. Op dit laatste zal het wel neerkomen, gezien de na druk. waarmede Eden verklaarde, dat de neutralisering destijds berustte op een uitsluitend door de Amerikaanse rege ring genomen besluit, dat viel vóórdat de Chinese communisten in de Koreaan se oorlog ingrepen. Intussen heeft de tegenstelling tussen deze twee Westelijke mogendheden tot een zekere geprikkeldheid geleid, blijkende uit de opmerkingen van Amerikaanse Congresleden, dat men „genoeg concessies aan Engeland heeft gedaan", en zich niet meer door de Britse houding (ingegeven door de be langen in Hongkong en de handelsbelan gen in China) zal laten beïnvloeden. Hier in Europa kunnen we slechts hopen, dat het persoonlijke contact van thans tussen Dulles en de Britse re gering tot een opklaring leidt, want ern stige wrijving tussen de bondgenoten is wel het laatste wat we nodig hebben. GROTE STRIJD FEUILLETON door JAN TEMPEST 5. Ondanks zichzelf moest Louisa nu toch lachen, want Mandy had precies stem en manieren nagebootst van het niet meer piepjonge vrouwspersoon, dat soms wel zo vriendelijk was, tante Louisa „een pleizier te doen". „Het is erg gemakkelijk, probeer het maar eens," ging Mandy bemoedigend voort. „Je behoeft je heus niet erg in te spannen, maar gooit er af en toe een of ander stopwoord tussen en wees vooral zo langdradig mogelijk, dan zal juffrouw Brinegar van haar kant het gesprek wel zien te bekorten". „O, maar ik.ik kan het niet. Ik zal zeker wat verkeerds zeggen". „Zeg dan maar niets, ik zal voor jou ook wel het woord voeren. Ongeveer in deze geest: ,,'t Is er zo mee gesteld, juf frouw, ziet u, Louisa heeft veel verdriet gehad. Het scheen zulk een lieve jongen, maar 't ging met hem van zo zie je me en zo zie je me niet, Na die tijd was bij haar de fut eruit, dus hebben we ge dacht, dat verandering goed voor haar zou wezen, als u me begrijpt. En nu ze genoeg heeft van de mannen, kan het haar ook niet schelen of er geen pretjes in de buurt zijn. Of zal ik zeggen „ver makelijkheden"? Wat klinkt het meest overtuigend?" „Geen van beide zul je zeggen. Je be hoeft niet zo over me te praten. Ik wil niet ais een hopeloos verliefde onbenul fungeren", zei Louisa verontwaardigd. „Nu, dan zeg je alleen maar „Ja. juf frouw" en „nee juffrouw" en laat het daarbij", zei Mandy teleurgesteld. En met een blik op Louisa's kleding ging ze voorU „Dat bruine costuum staat je veel te goed en draag er in vredesnaam niet die geelbruine muts en sjaal bij". „Waarom niet? Die draag ik tooh al tijd." „Doe niet zo stom! Je moet iets dra gen, dat er minder bij kleurt. Waar is je oude groene hoed? Die zal het uitstekend doen en trek in plaats van je bruine vooral zwarte schoenen aan." „Ik begrijp niet waarom ik er zo mal moet uitzien. Er zyn heel wat allerliefst voor de dag komende dienstboden." „Dat weet ik wel, maar dóar gaat het niet om. Jij komt nooit wat men „aller liefst" noemt voor de dag; jij bent te be scheiden en welopgevoed Tante Louisa zou zeggen: „Op en top een dame" maar hier hebben we iets anders nodig. Boven dien zouden zulke allerliefst er uitzien de stadsmeisjes hartelijk bedanken voor een baantje in de rimboe. Kortom, lieve kind, we moeten door ons voortanen be wijzen wat we vertellen en zyn dus aan gewezen op achtenswaardige smakeloos heid." Louisa begon zuchtend haar oude hoed en een paar zwarte schoenen op te zoe ken, maar toen ze, met haar aangeboren gevóel voor smaak, de hoed wat ondeu gend schuin op haar vaalbruin ihaar zet te, maakte Mandy een afkeurend gebaar. „Als je er maar aan denkt, die hoed helemaal naar achteren te schuiven voor we bij juffrouw Brinegar zijn", waar schuwde ze. „En waar is je parapluie?" „Mijn parapluie?" „Parapluies maken altijd een achtens waardige indruk. Waar is die oude .zwar te, die je jaren geleden yan tante Louisa hebt gekregen? Je weet wel, dat ding met die met zilver beslagen knop. „Maar, Mandy, ik kan dat stuk antiek tooh onmogelijk meeslepen," protesteer de Louisa zwakjes. Ze had zich intussen de moeite kun nen sparen, want Mandy had zeer be sliste denkbeelden over de kleding en wijze van optreden en als gewoonlijk boog Louisa ten slotte het hoofd. Onwil lekeurig moest ze Mandy om haar ge brek aan eigenliefde benijden. Mandy's zin voor dramatiek was door hun ver anderd uiterlijk tevreden gesteld en dat bleek haar genoeg, terwijl Louisa zich daarentegen hinderlijk bewust bleef, dat haar schoenen en hoed niet bij haar kleren pasten en dat de parapluie met haar lange knop meer geschikt was voor een vrouw van zeventig dan voor een jongedame van negentien. Misschien dacht Louisa, toen hun taxi hen aan 't Paddington-station afzotte en Mandy haar „slepende" stem bij 't af rekenen met de chauffeur beproefde, was 't v/el een kenmerk van ware artis ticiteit, dat het jongere zusje volkomen in een rol, van welke aard dan ook, op ging. Eerst nu besefte de oudste van het tweetal met enige schrik, hoe ze van kindsbeen af Mandy's nabootsings-gave als iets dat van zelf sprak had be schouwd. Ze had er niet meer ingezien dan de gril van een schoolmeisje, zoiets als kopjeduikelen. acrobatische toeren, of. erger, het tekenen van caricaturen om weinig beminde leraressen te plagen. Vreemd genoeg was bij Louisa nog nooit de gedachte opgekomen, dat Mandy's liefhebberij wel een artistieke inslag zou kunnen hebben. Haar na- bootsings-vermogen reikte verder dan het sprekend invoeren van anderen. Zo wel haar manier van lopen als haar ge baren, ja zelfs de een tikje afhangende schouders en de wijze, waarop ze 't had klaargespeeld, er in haar keurige costuum toch sleohtgekleed uit te zien, pasten uitstekend in de rol, die ze nu verkoos te spelen. Louisa voelde zidh zo ongeveer als een kloeklhen, die een jong eendjein plaats van een kipkuiken heeft uitgebroed. Blijkbaar had ze het talent van Mandy onderschat, maar dat kwam omdat ze haar steeds van te dichtbij had gekend. In dat geval is het moeilijk, een onpar tijdig oordeel te vellen. Er waren dan twee, lijnrecht tegen elkaar indruisende, mogelijkheden: Of je liep, door al te vertrouwde omgang met de betrokkene, gevaar een ontluikend talent over 't hoofd te zien öf je verviel in 't andere uiterste en daoht genialiteit te ontdek ken, terwijl die in werkelijkheid te enen male ontbrak. Mandy drong er op aan, dat ze ieder hun eigen koffertje zouden dragen. Meisjes in hun omstandigheden ver kwistten geen fooien aan kruiers, be toogde ze en bovendien zou een meisje van het platteland doodsbang zijn, dat ze haar bagage kon verliezen. ..Maar we behoeven nu toch nog niet met comediespelen te beginnen", voerde Louisa, niet op haar gemak, tegen Mandy's argumenten aan. „Hoe gauwer we ons in onze rollen inwerken, des te beter", was het vastbe raden antwoord. „Iemand met gezond verstand onderneemt geen verre zwerf tocht in gloednieuwe schoenen. Kop op nu en zet geen gezicht alsof je in bal- masqué-costuum een volle bus moet be klimmen". „O. voor jou is 't alles goed en wel; jij hebt er plezier in", zei Louisa luste loos, „maar ik voel me belachelijk met die idiote parapluie en die boodschap pentas vol sandwiches". Mandy grinnikte slechts boosaardig en ging voort met het spelen van haar rol. Het kiezen van een coupé was voor haar blijkbaar een heel gewichtige zaak en de opmerkingen die zij bij deze inspectie maakte, joegen Louisa het schaamrood naar de wangen. „O, neen. lieveling"!" protesteerde Mandy, toen Louisa, ten einde raad, zich naar een bijna lege coupé wilde begeven. „Je weet, wat mammie nog onlangs 'heeft gezegd: Stap nooit een coupé binnen, waarin maar één heer zit, Er kunnen onderweg tunnels zijn en dan la alles mogelijk". „Houd je mond!" siste Louisa, terwijl ze zich naar de treeplank van de vol gende coupé haastte en bijna in botsing kwam met iemand, die juist op dat ogen blik van een hoekplaats opstond. Onthutst en verlegen struikelde ze over de sinds onheuglijke tijd niet meer gebruikte parapluie en liet haar bood schappentas vallen. (Wordt vervolgd').; Beurs van Amsterdam Slot Slot 3 Febr. 4 Febr. 3—3]A Ned. '47 O 901/8 -53/3s 3 Dollarlening '47 3 Grootboek '46 O 9<V4 941/j O (51/18 98 951/18 3SVt A'dam '47 O 98l/4 A. K. A 1641/j 1678/, b9 Van Berkel A 100 Calvé Delft C.V.A. 120 120 Pokker A 108 108 Ned. Ford A 186 1891/o Ned. Kabel A 209119 206 Philips g.b.v.A 160S,/, 1621!? Unilever C.vA. 183l)s 186i/t 198 Ned. Gist- en Spir. A Stokvis 500/1000 A 125 127 Kon. Petr. Mij. A 3141/g 3171/4 Amsterd. Rubber A 86 878/, Deli Bat Rubber A 98s/, 981/0 1391/0 Holl Am. Lijn A 1373/, Kon. Ned. Stoomb. A «33 1391/Ö Kon. Paketvaart A 1191/3 120S/, Rotterd. Lloyd A 126 1278,'g Scheepv. Unie A 129 1305/8 St My. NederL A 1471/8 148 H. V. A. A 961/4 971/4 Javasehe Cult. Mij. A 451/0 441/0 Deli Bat. Mij. A 1111/3 1131/0 Deli My. A 81 815/s Senembab Mij. A 74«/s 7 5V4 Aniem A 68l/o 70 Amst. Ballast My. A 110 UIV4 Deli Spoor A 381/o 39 Walvisvaart A 75 74 Pennsylv. C.vA. 237/i8 235/8 Anaconda C.vA. 43löfi6 Beth. Steel C.VA. 55^18 551/3 Rep. Steel C.vA. 477/, 477ft. Shell Union C.vA. 691/3 697/a Meelfabr. Ned. Bakkerij C.vA. 200 202 België en de E.Y.G. Afwijzend advies van de Raad van State In zijn advies op het wetsontwerp, houdende goedkeuring van het verdrag der Europese verdedigingsgemeenschap, dat ter goedkeuring bij de Belgische Kamer is ingediend, komt de Belgische Raad van State tot de conclusie, dat de principes van de Belgische grondwet „niet in overeenstemming te brengen zijn met de bepalingen van dit verdrag, dat supra-nationale gezagsorganen machtigt tot het nemen van beslissingen zonder tussenkomst van de grondwette lijke lichamen". Ook de bevelvoering over het leger wordt den koning door dit verdrag ontnomen en de Kamers verliezen de controle op de defensie politiek doordat het leger opgenomen wordt in het Europese leger, zo heet het verder. De Raad van Slate is dan ook van oordeel dat de grondwet zich verzet tegen goedkeuring door het par lement van bedoeld verdrag. „Slechts een dringende noodzaak, zoals de hand having van 's lands onafhankelijkheid, zou de goedkeuring door de wetgevende Kamers van het verdrag der Europese verdedigingsgemeenschap zonder voor afgaande herziening van de grondwet kunnen rechtvaardigen". De Raad van State heeft enkel een adviserende taak en slechts het Bel gische parlement kan over het wets ontwerp beslissen. Uit het feit dat minister van Zeeland het wetsontwerp bij de Kamer heeft ingediend, mag wor den opgemaakt, aldus A.N.P., dat de regering geen rekening zal houden met het afwijzende advies van de Raad van State. Zij zal ongetwijfeld bij de be handeling in het parlement erop wijzen dat de „dringende noodzaak", waarvan de Raad van State in zijn advies spreekt, aanwezig is. Verwacht wordt dat de Kamerleden van de C.V.P., die in de Kamer over een absolute meerderheid van vier stemmen beschikken, de partijdiscipline in acht zullen nemen en dat het wets ontwerp zal worden aangenomen met de socialistische, liberale en communis tische oppositie tegen. De grondwet zou dan eerst na de volgende algemene ver kiezingen herzien worden. Grotewolil attaqueert een van zijn ministers Uitgewekenen verzocht terug te keren De Oost-Duitse premier Grotewohl heeft volgens A.F.P. in de Duitse Volkskamer bij 3e behandeling van de begroting voor 1953 ;en hevige aanval gedaan op de minister van Financiën, dr. Hans Loch. HU ver klaarde dat op 't ministerie van Financiën „op bureaucratische en kapitalistische wyze wordt gewerkt", hieraan toevoegend: „de misdadige verraders in regeringskrin gen zullen worden ontmaskerd, ongeacht de door hen beklede positie". Voor de eerste maal sprak de Oost- Duitse premier ook over de vluchtelingen stroom uit de Sov.,d-zone van Duitsland naar het Westen, moldl D.P.A. Hij ver klaarde dat deze massale uittocht ..een ge volg is van een tegen de Sovjet-Unie gevoerde zenuwen- en leugenoorlog". „Zelfs wordt gepoogd", vervolgde Grote wohl. ..leden der Oost-Duitse regering doos beloften en bedreigingen naar het Westen te lokken". Hij drong er bij de gevluehten op aan naar Oost-Duitsland terug le keren. Ten slotte verklaarde Grotevohl nog dat ..Oost- Duitsland met zal rusten voordat het weer met het Westen des lands is verenigd". Vermist vliegtuig opgegeven Het zoeken naar het viermotorige Britse transporttoestel, dat sedert Maandag boven de Atlantische Oceaan in de omgeving van Labrador vermist wordt, is gisteren gestaakt. Het toestel had 39 personen aan boord: behalve de bemanning een aantal Britse militairen met hun gezinnen. Het was onderweg van Groot-Brittannië naar West-Indië. Kort nieuws uit het buitenland De Amerikaanse Senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen heeft haar goedkeuring gehecht am de benoe ming van Conanl lot Amerikaanse hoge commissaris in Duh-land. De West-Du h Bondsdag heeft besloten de grer "tie van tien tot twintigduizend mm "!t te breiden. Nationaal Rairpc^mds Den Haag

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2