De evacuatie is in volle gang LEEUWARDER COURANT Vermoedelijk 300 doden in Stavenisse Chinees voorstel tot staken van het vuren in Korea Geen vrije prijs landbouwgrond Met schepen en vliegtuigen worden op het ogenblik alle bereikbare bewoners uit de noodgebieden geëvacueerd. Op sommige plaatsen geschiedt de ontruiming op bevel. Mensen in Nieuwerkerk op Schouwen-Duiveland werden vanmorgen door een officier van de marine „in naam der koningin" ge kst hun huizen te verlaten. De officier had daarbij de revol ver in de hand. Vandaag worden bij de hulpacties uit de lucht ook para chutisten ingeschakeld. Stavenisse zeer zwaar getroffen Het ANP heeft een telegram be reikt van de burgemeester van Stavenisse, waarin hij mededeelt, dat in zijn gemeente vermoedelijk 300 doden te betreuren zijn. Hij noemt Stavenisse de zwaarst getroffen gemeente van Europa. Een groot gedeelte der gemeente is totaal verwoest. Geen enkel huis is onbeschadigd. Het gat bij Papendrecht Het plaatsen van het tweede zinkstuk in de bres van de dijk bij Papendercht is uitstekend ge slaagd. Het gat is nu reeds gehal veerd en de werkzaamheden vor deren uitstekend. De binnenko mende hoeveelheden water zijn reeds belangrijk minder en indien de weersomstandigheden niet al te ongunstig zijn en ook het tij geen moeilijkheden biedt, kan vanavond de toestand bereikt zijn, waarbij geen water van enige betekenis meer binnenkomt. Vanmorgen vroeg heeft de militaire commandant te Den Bommel de on middellijke evacuatie van Oude- en Nieuwe-Tonge gelast. Nieuwe-Tonge heeft bij deze ontruiming voorrang. Numansdorp geëvacueerd Numansd&rp is thans geheel geëva cueerd. In de afgelopen dagen zijn on geveer 3500 inwoners naar veiliger oorden vervoerd. Een klein aantal men sen is achtergebleven. Het water in het dorp staat nog een tot anderhalve me ter hoog. Met man en macht wordt ge werkt aan het herstel en de verstevi ging van de dijken. Men heeft tekort aan materiaal. Goeree an Overflakkee Alle vrouwen en kinderen zul len van Goeree en Overflakkee worden geëvacueerd. Dat betekent dat er nog maar zeer weinige be woners op het eiland zullen over blijven. Er zijn reeds vele bewoners van het eiland geëvacueerd. Een 1000-tal is naar Den Bosch gegaan, een groot aan tal is naar Utrecht geëvacueerd via Middelharnis. Goed werk van Friezen De burgemeester van Ooltgensplaat heeft aan zijn collega van Willemstad medegedeeld, dat de gehele burger bevolking van Ooltgensplaat wordt ge- evacueerd. Een groot aantal mannen blijft achter. Een ploeg van vrijwilligers uit Friesland heeft in Ooltgensplaat bewon derenswaardig werk verricht, aldus heeft de burgemeester medegedeeld. Enkele Friezen zyn thans op weg naar Bruinisse en Hellevoetsluis om daar de cadavers te bergen. Dr. A. Loudon tijdens concert overleden Oud-ambassadeur in Washington Tijdens een concert van het Residentie orkest in den Haag is gisteravond over leden dr. A. Loudon, secretaris-generaal van het permanente Hof van Arbitrage en voorzitter van het Residentie-orkest. Voor de aanvang van het concert had dr. Loudon de bezoekers opgeroepen tot steun aan de slachtoffers van de nationale ramp. Kort voor de pauze werd hij in zijn loge onwel. Enige tijd later overleed hij in de bestuurskamer. Hij is zestig jaar oud geworden. In 1934 werd dr. Loudon benoemd tot gezant te Bern en vertegenwoordiger van Nederland bij de Volkenbond. In 1938 werd hij gezant te Washington. Van 1942 tot 1947 diende hij ons land als ambassadeur in de Amerikaanse hoofdstad. Na zijn terugkeer in Nederland in 1947 werd hij lid van de Raaad van State. In Mei van het vorige jaar werd hij secretaris-generaal van het Permanente Hof van Arbitrage in den Haag. Dulles en Stassen naar koningin Juliana De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, en de directeur van het bureau voor wederzijdse veiligheid (MSA), Harold E .Stassen, zullen tijdens hun bezoek aan Nederland onder meer in Den Haag door koningin Juliana in audiëntie ontvangen worden en bespre kingen voeren met vertegenwoordigers van de Nederlandse regering. Op Schiphol zullen zij Vrijdag begroet worden door de Amerikaanse ambassadeur Selden Chapin en het hoofd van de speciale missie voor economische samenwerking van de MSA. de heer Clarence E. Hunter. De hoge bezoekers zullen vermoedelijk Zaterdagmorgen Den Haag verlaten en om 9 45 uur per vliegtuig van Schiphol naar Brussel vertrekken. Tito naar Turkije President Tito van Joegoslavië zal een bezoek aan Turkije brengen als de omstandigheden hem zulks veroor loven, zo is te Belgrado medegedeeld. De evacuatie-centra's hebben een stroom van vluchtelingen te verwerken. Een tafereeltje van enkele U.V.V.-dames, die tie verzorging van de babies op zich hebben genomen. Niets nieuws, het Westen Tsjoe En Lai, de premier en minister van buitenlandse zaken van I'eking- China, lieeft op de vierde zitting van het politieke volkscomité het voor naamste politieke orgaan, waarvan Mao Tse Toeng voorzitter is een onmiddel lijke staking van het vuren in Korea voorgesteld op de bestandsvoorwaarden, die reeds met de verbondenen zijn overeengekomen, met dien verstande evenwel, dat een politieke conferentie van elf landen daarna de nog onopgeloste kwestie van de repatriëring der krijgsgevangenen zou behandelen. Dit voorstel aldus meldt radio-Peking verder zou de weg openen tot besprekingen over een bestand in Korea en andere problemen in het Verre Oosten. Tsjoe zeide dat de ïv:standsbesprekin.gen te Panmoedon onvoorwaardelijk heropend cv. .Jen te worden. Hij voorde c.r aan toe, dat „wanneer de Amerikaanse regering niet van plan is deze besprekingen te heropenen en de Koreaanse oorlog wil uitbreiden, China volledig bereid is verder te strijden". Reuter merkt op dat dit voorstel is gedaan 48 uur nadat president Eisen hower zijn besluit tot opheffing van de neutraliteit van Formosa had be kend gemaakt. De reacties in het Westen zijn intus sen ongunstig. Volgens een woord voerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken is het voorstel van Tsjoe En Lai voor Engeland volkomen onaanvaardbaar. Volgens hem is het in wezen hetzelfde als het voorstel, dat vervat is in de Sovjet-resolutie over beëindiging van de strijd in Korea. Dit is reeds door de Algemene Vergadering der V.N. vóór Kerstmis verworpen. Ook in kringen te Washington is men van oordeel dat het voorstel var- de Chinees-communistische minister van buitenlandse zaken tot het staken van de vijandelijkheden in Korea geen nieuwe gezichtspunten opent. Het schijnt, zo zeide men. het zelfde voor stel te zijn, dat ir. December door de Russische minister van buitenlandse zaken. Visjinsky. bij de Algemene 1272 doden Volgens gegevens van het A.N.P. bedraagt het aantal doden thans 1272. Stichting voor de Landbouw herziet haar standpunt De Stichting voor de Landbouw heeft in een adres aan de Tweede Kamer meegedeeld, de vrije prijsvorming van landbouwgronden niet gewenst te achten. De stichting herinnert eraan dat zij zich in October 1951 ook tot de Kamer heeft gewend met een adres. Hierin was o.m. tot uiting gebracht, dat het hoofd bestuur van de Stichting voor de Land bouw zich uitsprak voor een vrije prijs vorming van landbouwgronden, welk besluit evenwel met de kleinst mogelijke meerderheid tot stand was gekomen. Dit standpunt heeft toen veel beroe ring verwekt en aanleiding gegeven tot een brede behandeling in het landbouw- organi sat ieleven Een en ander heeft tot gevolg gehad, dat de stichting voor de landbouw dit vraagstuk opnieuw aan de orde heeft gesteld. Duitser over uitlevering ontsnapten van Breda De Nederlandse regering heeft om uit levering van de ontsnapte Bredanaars ge vraagd. daar naar algemeen ook in het. volkenrecht erkende beginselen de uitwij zing niet gebruikt mag worden als een middel om een eigenlijk ontoelaatbare uit levering toch te verkrijgen, zo heeft een deskundige van het West-Duitse ministerie van Justitie, H. Meyer, vandaag in het bul letin der regering meegedeeld. Meyér wijst er op dat geen uitlevering kan geschieden wegens politieke handelin gen. De uitlevering is volgens Meyer even- vel toelaatba?" wanneer de strafbare daad een opzettelijke misdaad tegen het leven is, tenzij deze in open strijd zou zijn begaan. ,.Of het verbod der uitlevering wegens politieke handelingen in het geval- Breda van betekenis kan zijn, kan men op grond van de persberichten nog niet zeg gen". aldus de heer Meyer. Vergadering van de Verenigde Naties is ingediend. Het communistische persbureau „Nieuw China" heeft gisteravond in een commentaar op het besluit van de Amerikaanse president tot het „de- neutraliseren" van Formosa Tsjang Kai Sjek ervan beschuldigd de hulp van de vloot en de luchtmacht van de Verenigde Staten te hebben gevraagd voor een inval in de Chinese volks republiek. Volgens het persbureau vroeg Tsjang niet om de steun van landstrijdkrach ten. „want hij weet heel goed dat indien deze het Chinese vasteland binnen vallen hun hetzelfde lot deel achtig zal worden als de Japanners in de loop van de laatste oorlog". Met man en macht is men dag en nacht in touw om de dijk aan het .Voord-West punt van Noord-Beveland te dichten. (Luchtfoto) In schriller licht Het idee van afsluiting der zee- 11 gaten, in sommiger verbeelding sinds vele decennia reëel en voort durend bepleit, voor anderen slechts een vaag denkbeeld, nauwelijks voor uitvoering vatbaar, heeft door de rampzalige gebeurtenis van de eerste Februari plotseling een grote en dringende actualiteit gekregen. En bij ons niet alleen. Ook in Engeland is het thans in volle discussie. Daar spreekt men al van een ..Churchill- wall" over grote lengte, die de lage kustgebieden beter zal moeten be schermen dan waartoe de huidige zee weringen in staat "bleken. De kosten daarvan durft men niet te ramen, maar men noemt een voorlopig bedrag van een milliard gulden. Het werk zou ruw geraamd een generatie duren. Vergelijkingen zijn hier niet te maken. Afstanden en omstandigheden zowel als waterstaatkundige condities zijn daartoe te uiteenlopend. Alleen zitten al die gebieden aan Engelands Oostkust. Nederlands en België's West kust en Frankrijks N.W.-kust in de zelfde gevaarlijke zak. waarin het water van de Oceaan onder bepaalde omstandigheden kas worden opge stuwd en een geweldige druk kan uit oefenen. Ook de Friese kust. ofschoon wat Noordelijker gelegen, is daaraan onderhevig en we mogen van geluk spreken, dat de eilandenreeks de eerste stoot heeft opgevangen. Is het moge lijk en wenselijk de zeegaten in het Zuiden en het Noorden van ons land af te sluiten, zodat menselijkerwijs ge sproken de lage gebieden niet meer door zulke rampen getroffen worden als thans het geval was? Wat tot dusverre een min of meer theoretische vraag was. dringt zich nu in alle realiteit aan ons op. Dat wil niet zeggen, dat men er zich niet reeds mee heeft bezig gehouden, vooral wat de Zeeuwse en Zuid-Hollandse zeegaten betreft. Immers, ook andere dringende redenen noopten daartoe. Wat de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. Algera. daarover bij de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer zei. komt nu al mede wel zeer in het licht der actuali teit te staan. Door afsluiting zou het verziltingsgevaar beter kunnen worden bestreden, de tussenwateren zouden hun semi-maritiem karakter verlie pen. het vraagstuk van de vaste oever verbindingen zou erdoor worden op gelost. terwijl tenslotte en dat iS niet het minst een grote besparing zou worden verkregen in het onder houd der dijken. Het is dan ook geen wonder, dat de Nederlandse Vereniging voor Dand- aanwinning dit ogenblik guhstig heeft geacht om bij de ministerraad aan te dringen op afsluiting van de zeegaten in het Zuidwester, en landaanwinning cp grote schaal in de Waddenzee en elders in het Noorden. Dat wil zeggen: men dringt aan op een besluit en op bespoediging van de voorstudie. Er zit zo ontzaglijk veel aan vast. dat men alleen al voor het verzamelen en coördineren van de gegevens jaren nodig zal hebben. Aan die studie is men nog niet eens begonnen, zei de minister destijds, maar hij zou wel op een zo spoedig mogelijke voleindiging aandringen. Hoe anders is alles nu ge worden en op hoe wrede wijze is men voor de praktijk geplaatst, nu gebeurd is waarvoor technici vreesden wanneer het uiterst zeldzame verschijnsel van een allerongunstigste samenloop van omstandigheden zich zou voordoen! Intussen ligt de technische kant van dit vraagstuk buiten het gezichtsveld van ons allen, uitgezonderd slechts enkele ingenieurs. Maar voor elke leek zal het duidelijk zijn. dat het herstel voorlopig op de oude voet zal moeten gebeuren en dat wellicht nog enorme sommen extra zullen moeten worden besteed aan verdere versterking vóór dat men zich over de vele consequen ties van dat andere probleem kan be raden. laat staan tot de uitvoering van een plan kan overgaan. Hetgeen niet wegneemt, dat men de voorstudie on middellijk ter hand kan nemen met wel een heel andere achtergrond dan toen er in de Tweede Kamer nog zo rustig over kon worden gesproken. Maar tegelijk is het duidelijk voor welke enorme problemen onze rege ring en ons volk zich gesteld zien na dat aan de eerste ellende, menselijke en materiële, voor zover mogelijk het hoofd zal zijn geboden. Er ligt een taak voor ons van bijna onmenselijke zwaarte, maar wie denkt aan de velen in Zeeland en Zuid-Holland, die na de oorlog van voren af aan begonnen zijn en nu wéér van de grond moeten beginnen op te bouwen, zal het geloof aan de mogelijkheid van vervulling behouden. v. B. Weer een Italiaanse tankboot naar Perzië Gisteravond is nog een Italiaanse tankboot. de derde sinds de Anglo- Iranian zich uit Perzië moest terug trekken, uit Genua naar de Perzische Golf vertrokken, meldt Reuter. Ver moedelijk zal ook dit schip trachten olie uit Abadan in te nemen en te ver voeren. Woord van dag Het leem is een ki>e ■- tiarin maar al Ie velen slechts dilettanten blijven. Carmen Sylva 202e Jaargang Donderdag 5 Februari 1953 No. 30 UITGEEFSTER: Stichting .LEEUWARDER COURANT 1947" DHtECTEUR: S. Jonker. REDACTIERAAD: J. Piebenga en C. van Beem Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en feestdagen. Gedrukt bij de N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden. Bureau Voorstreek 103 Geopend 8.30—17 uur, Zaterdags 8.30—12.30 uur. Telefoon alle afdelingen 8344. BIJKANTOOR Sneek, Kleinzand 37. Telefoon 2020 VAN FRlEsr Abonnementsprijs: 44 ct p. w., ƒ1.85 p. m., ƒ5.50 p. kw. Losse nummers 10 ct. Advertenties per mm-regel: algemeen tarief 27 ct. en bij contract resp. 25. 24. 23. 22, 21, 20 en 19 ct. bij 500, 1000, 3000, 6000, 10,000, 50,000 en 100.000 mm; editietarief: buiten Leeuwarden 14 en 13—11 ct., Leeuwarden 18 en 1715 ct.; Ingezonden Med. driemaal advertentie-tarief: Familieberichten 16 cent Brieven onder no. 50 cent extra. Girono. 272459 Dit no. bestaat uit 10 pag.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1