Paladijn algemeen kampioen 1953 hengsten keu ring te Leeuwarden SPORT a. Anne Bosjra JepltoF C Die nieuwe BFM heeft bij mij gAfe, Kschrapje" voor! p|X 6 FRIESE KOERIER Donderdag 5 Februari 1953 Op de gisteren te Leeuwarden gehouden hengstenkeuring van 't Nrd.-Nederlands Warmbloedpaar denstamboek (NW.P.) afdeling Friesland, is tot kampioen dei- keuring uitgeroepen de bruine hengst Paladijn van de heer D. E. Mellema te Finsterwolde. De 3-4 jarigen waren in zekere zin toch wel het hoogtepunt van de dag. Aan alle driejarigen werd een eerste premie toegekend, iets dat niet vaak gebeurt. De beide Oldenburgers in de ze rubriek lieten zich goed zien. Over het geheel genomen kan Fries land meer dan tevreden zijn met haar hengstenmateriaal. De 3-4 jarigen zijn een aanwinst voor onze provincie. Het gure en natte weer werkte een prettig verloop van de keuring na tuurlijk niet in de hand. Vooral het opstellen was soms moeilijk. De omstandigheden in aanmerking genomen, was de publieke belangstel ling redelijk. DE UITSLAGEN. Kampioen de voorlopige premiehengst Paladijn van D. E. Mellema, Finster wolde. Met een eerste prèmie zijn in het stamboek ingeschreven de 3-4 jarige hengsten: Palman van H. Smit, Mid- wolde; Eduard van Vei*. „Het Boven lands Paard", Leeuwarden; Graniet van A. J. Koopmans e.a., Veenklooster; MARKTEN WOLVEGA, 4 Febr. De totale aanvoer bedroeg 1220 stuks w.o. 812 varkens (645 zouters, 167 zware varkens), 272 biggen, 123 nucht. kalveren, 6 schapen, 3 geiten, 3 paarden. i De aanvoer van varkens was ruim. De handel in zouters was gelijk de vori ge week. De prijzen niet hoger. Notering 1,751,77. Een enkel best partijtje 1 cent meer. De handel in zware varkens was gedrukt, zodat de prijzen enigszins lager waren. Notering 1,65—1.72. Ook de ge meste zeugen deden minder notering 1,40 1.55 alles per kg levend gewicht zon der korting. Biggen waren minder aan gevoerd. Het kwam misschien de handel enigszins ten goede, deze was tenminste zo vlot wel. Prijzen ondergingen echter geen verandering. Notering 3545. Nuch tere kalveren waren meer aangevoerd, de handel was slecht, de vorige weeks- prijs konden nauwelijks gehandhaafd blijven. Notering 0.901 per kg levend .gewicht. Voor schapen en geiten en paarden geen notering wegens geringe aanvoer. Op de pluimvee- en konijnen- markt kleine aanvoeren, de handel was weer vooral voor pluimvee matig. Voor konijnen was iets meer vraag. Notering pluimvee 1,252,50; konijnen 2.505. Aanvoer 10 m. pluimvee en 9 m. konij- HARLINGEN (Gem. Visafslag). Aange voerd van 26 tot en met 31 Januari: 6175 kg pellerij garnalen, 1182 kg exportgarna len en 22440 kg örogerijgarnalen. Ferdinand van Ver. „Het Bovenlands Paard", Leeuwarden. Goedgekeurd voor dekking: Tello- zoon van J. H. Pasma, Akkrum. 5-6 jarigen. Ie premie Camillus van Ver. „Het Bovenlands Paard", Leeuwarden; 2e premie Johan van D. E. Mellema, Fin sterwolde. 7-10 jarigen. Ie premie met fokpraedicaat Cam- binus van Ver. „Het Bovenlands Paard". Leeuwarden; le premie Com mandeur van H.V., Surhuisterveen: 2e premie Tollens van D. E. Mellema, Finsterwolde; 2e premie Titiaan van D. E. Mellema. Finsterwolde; 2e premie met fokpraedicaat Hoofdman van K. E. Koopmans, Wijckel. Strenge straffen geëist tegen moeder en twee zoons In November van het vorig jaar had den Sijbren en Ruurd P. uit Franeker thuis gezegd dat ze naar Bolsward wil den gaan. In werkelijkheid was het de bedoeling van de 22-jarige Sijbren om zijn 15-jarig broertje te gebruiken bij zijn plan, diefstal te plegen bij de oude J. Tigchelaar te Parrega. Tigchelaar had die avond de deur reeds gesloten, doch omdat er nog licht brandde, klopten de jongens aan. Ze werden toen binnengelaten. De jonge Ruurd wist de oude man uit de kamer te krijgen. Ruurd sloeg toen zijn slag en stal f 85. Tigchelaar had de jongens echter door en waar schuwde de politie die er spoedig in slaagde de beide knapen te arresteren. Tegen Sijbren eiste de officier van Justitie 1 jaar en 3 maanden jeugdge vangenis met aftrek van voorarrest; tegen de 15-jarige Ruurd 3 maanden tuchtschool voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en tegen de moe der wegens heling 2 maanden gevan genisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. Uitspraak over 14 dagen. VONNISSEN. Wobbe D., veehouder te Haulerwijk, werd overeenkomstig de eis veroor deeld tot f 5 boete of 2 dagen hechte nis. D„ die zich met een paard op de openbare weg bevond kon het dier niet voldoende in bedwang houden toen een auto passeerde, waardoor een botsing ontstond. Thijs V., koopman te Wijnjeterp, werd overeenkomstig het vonnis van de kantonrechter te Beetsterzwaag veroordeeld tot f 40 boete of 20 dagen hechtenis. V. was aangehouden toen hij zich met een jachtgeweer in het veld bevond, zonder daartoe de benodigde vergunning te hebben. Tevens werd de buks nu verbeurd verklaard. Bij niet uitlevering daarvan f 100 boete of 25 dagen hechtenis. Tokio candidaat voor Olympische Spelen 1960 Voor de organisatie van de Olym pische Spelen in 1960 zal de stad Tokio zich candidaat stellen. Het gemeente bestuur treft maatregelen voor de uit zending van vertegenwoordigers naar grote steden in verscheidene landen. Ze moeten trachten daar de steun van Olympische officials te krijgen. Schaatsenrijden Nederlandse prestaties in Drontheim In internationale wedstrijden te Drontheim bezette Gerard Maarse de 4e plaats op de 1500 m in 2.27.3. Op de 5000 m kwam Egbert van 't Oever tot een goede prestatie door als 3e te eindigen achter Sverre Haugli 8.40.1 en de Oos tenrijker Offenberger. Hij noteerde 8.51.9. Schuier reed een tijd van 8.52.6 en liet daarmede o.a. Mamsbarth (8.55.1), Stene (8.58.5). Hearn, Merenyi en Loerine ver achter zich. Haugli won deze wedstrijden met 198.776 pnt. Maarse was vierde (204.107 pnt), Van 't Oever zevende (205.423 pnt). Schuier achtste (206.027 pnt) en De Graaf veertiende (213.230 pnt.). Broekman c.s. rijden voor getroffen gebieden Onze toprijders in Noorwegen hebben een druk programma af te werken. Op het ogenblik rijden ze in Tonsberg en komend week-einde moeten ze aan de start komen voor een landenwedstrijd tegen Zweden. Toch hebben Kees Broekman. Anton Huiskes en Wim van der Voort met bei de handen het aanbod aangenomen van de ijsclub te Sandelfjord om daar Vrij dagavond te komen rijden voor de slacht offers in Nederland. Zo kunnen ook zij hun steentje bijdragen om de nood te le nigen. Men rekent op een netto-op brengst van 10.000 Zweedse kronen. In de wedstrijden te Tonsberg leidt Finn Hodt na twee afstanden. Kees Broekman won de 5000 m in 5.08.8. Voetbal Groningen-Friesland voor Rampenfonds Lichtwedstrjjd op Zaterdag. Nu komende Zondag de competitie stil staat, heeft men in Groningen het initia tief genomen om Zaterdagavond op het Oosterpark een lichtwedstrijd Groningen Friesland te spelen. De opbrengst is voor het Nationaal Rampenfonds. Het Friese elftal voor deze ontmoeting is als volgt samengesteld: Doel: Bijlenga (Frisia). Achter: Stuut (Sneek) en de Linde (Leeuwarden). Midden: Jitse de Groot (Leeuwarden), Santema (Frisia en Ydema (Sneek). Voor: Blauw (Heerenveen), Hiemstra (Nicator), Kees van der Ley (Leeuwar den), Abe Lenstra (Heerenveen) en Germ Hofma (Heerenveen). Reserves: De oJng (FVC), Jongsma (Frisia). Engels (Heerenveen) en Kra- mer (Leeuwarden). Een mooi aanbod van Deense Voetbalbond De heer Ebbe Schwarz. voorzitter van de Deense Voetbalbond, heeft een tele gram gezonden aan Karei Lotsy. Hij geeft daarin uiting aan zijn medeleven met het door een waterramp getroffen Nederland. Tevens biedt de heer Schwarz aan, dat Denemarken een wedstrijd in Nederland komt spelen ten bate van de slachtof fers. Alle Zondagen tot 15 Maart en alle erkdagen tot 28 Maart heeft de Deen se Voetbalbond hiervoor beschikbaar. D.O.F. •nieuws De uitslagen van de gespeelde wed strijden luiden: Dames le klas: Johan v. d. Kornput— VGM 2—2, .Tohan v. d. Kornput—Grif fioen 04. VGM—Griffioen 04. Leoni- dasJohan v. d. Kornput 31, Griffioen Leonidas 40, GriffioenLindesmas- hers 31 en LeonidasForward 22. Dames 2e klas: Quick SilverQuick Silver 2 04, Johan v. d. Kornput 2 Quick Silver 31. Johan v. d. Kornput 2—Quick Silver 2 22, Pats Boem—Quick Silver 31, Pats BoemJohan v. d. Kornput 2 13 en Griffioen 2Johan v. d. Kornput 2 2—2. Heren le klas: Johan v. d. Kornput Leonidas 13. Johan v. d. KornputDe Tuinhaas 13. ForwardLeonidas 22, ForwardGriffioen 13, GriffioenLeo nidas 31, GriffioenJohan v. d. Korn put 40 en ForwardJohan v. d. Korn put 1—3. Res. le kl. heren: Griffioen 2Paraat 22 en BlokkeerParaat 13. Engelse bladen hebben critiek op de B.B.C. Enkele Britse bladen leveren critiek op de wijze, waarop in Engeland is ge waarschuwd voor overstromingen. Zij richten zich vooral tegen de BBC en stellen daarbij de Nederlandse radio, die direct een zender ter beschikking van de regering stelde, ten voorbeeld. In Nederland is niemand in het onge wisse gelaten. Daarentegen vernamen millioenen Engelsen pas Maandag uit de ochtendbladen iets van de overstromings ramp in Zuid-Engeland. De bladen eisen een onderzoek naar de reden waarom de mensen niet bijtijds zijn gewaarschuwd (ANP). Motorsport Lo Simons, Henk Steman en Priem Rozenberg zullen het komend seizoen een Matchless 500 cc-racer berijden. Het team, dat in betrouwbaarheidsrit- ten op Matchless zal starten, bestaat uit Priem Rozenberg, Frans Vos en Joop van Heukelom. In terreinraces komt Frans Baudoin weer op Matchless uit. Piet Bakker, de nationale kampioen 500 cc klas, krijgt de beschikking over twee Norton-racers (350 en 500 cc). Vergaderingen en Uitvoeringen HASKERHORNE. In de ledenverga dering van Dorpsbelang zijn de heren F. Akkerman en A. Douma herkozen als bestuurslid. Er is een batig saldo, i ook bij de afdeling Ouden van dagen. Zie, duizend ogen vragen: Welk deel hebt gij gedragen? Nat. Rampenfonds Den Haag - Giro 9575 URETERP. De Friese Mij van Land bouw, de C.B.T.B. en de K.I. hielden vergadering in café" Gorter onder lei ding van de heer J. J Faber. Het batig saldo van de gehouden veekeuring be draagt f 64.94. De prijzen zijn op deze avond uitgereikt. De heer H Boersma, inspecteur van het F.R.S., sprak over Bloedlijnen en vrouwelijke fokfamilies. Na die leer zame inleiding beantwoordde de heer Boersma nog verschillende vragen. JONKERSLAND. Plaatselijk Belang vergaderde in café Nutters. In de plaats van de heren W. Groen en R. Teunis- sen (niet herkiesbaar) zjjn in het be stuur gekozen de heren D. Meijer en A. Broers. Besloten is voor sintel op het pad langs de Langewijk f 75.beschikbaar te stellen. Ook is f 75.subsidie ver leend voor de aanschaffing van een mu ziektent; de muziektent is helaas in de nacht van Zaterdag op Zondag van zijn onderbouw gewaaid. Getracht zal worden om het pad langs de Bontebokslaan grondig te ver beteren. Zelfs is het plan geopperd het jemeentebestuur om een kostenbegro- ting te vragen voor verharding van deze modderweg. Van de boomspuit is de laatste jaren geen gebruik meer gemaakt. Daarom is die verkocht. TIJNJE. De gymnastiekvereniging „Tijnje" heeft haar jaarlijkse uitvoe ringen weer gegeven, onder leiding van der heer C. Zijlstra. Beide avonden was de zaal geheel bezet. De oefeningen zijn over het algemeen goed uitgevoerd. Ook de gehuwde dames onder leiding van mevr. T, RamBouraa lieten uit stekend werk zien. De middag van en voor de jeugd slaagde naar wens. Mevr. Ram en de heren Zijlstra en K. van der Krieke (de laatste als leider van de gehuwde he ren) kregen bloemen of een geschenk. Op de tweede avond is een verloting gehouden, waarvan de opbrengst f 250, voor de slachtoffers van de watersnood is bestemd. DEERSUM. De toneelvereniging „De twa, doarpen" te SybrandaburenTer- zool voerde het toneelstuk „De twa sus- ters" van mevr. A. MeesterDe Vries op. Spel en stuk hebben wel voldaan. KERKNIEUW? OOSTERHAULE. Aangenomen de toe zegging van beroep naar de Ned. Herv. Gem. van Oosterhaule en Scharsterbrug vie. H. Nijeboer te Holten. Dulles en Stassen morgen in ons land Vrijdagmorgen zullen de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles cn de directeur van het Bureau voor wederzijdse vei ligheid, Harold Stassen, met het privé-vliegtuig van president Eisen hower op Schiphol arriveren. Koningin Juliana zal hen in Den Haag in audiëntie ontvangen. De beide vertegenwoordigers van de Ame rikaanse regering zullen voorts be sprekingen voeren met enkele Neder landse ministers. Het doel van het bezoek aan Nederland is het verzame len van gegevens en niet het nemen van beslissingen of het doen van toe zeggingen. De hoge bezoekers zullen vermoede lijk Zaterdagmorgen om 8.30 uur Den Haag verlaten en om 9.45 uur van Schiphol naar Brussel vertrekken. Annie de Reuver niet langer bij A.V.R.O. Naar het ANP verneemt, heeft de vocaliste van de Skymasters, Annie de Reuver, alle medewerking met de AVRO opgezegd. Zoals bekend, trad Annie de Reuver op uitnodiging van de AVRO met het ensemble van de Skymasters op. Sinds 1 Januari vormen de Skymasters een zelfstandig ensemble. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU HEERENVEEN. Vraag: plaatwerkers. Aanbod: grondwerkers, timmerlieden, schilders e.a. bouwvakarbeiders, kleer makers. mach. houtbewerkers, arb. me taalnijverheid, bakkers, landarbeiders, chauffeurs, ouder kantoorpersoneel en losse arbeiders. Totaalingeschreven op 31 Jan. 1953 1187 mannen, 19 vrouwen, in DUW 532. Specificatie: Bouwnijverheid 477, waaronder 349 grondwerkers, hout bewerking 11. kleding 6, veenderijen 4. metaalnijverheid 26. voedings- en genot middelen 16, landbouwbedrijven 373, handel 10, hotelpersoneel 2. transport- perso'neel 26. kantoorpersoneel 10. soc. en gen. zorg 2. ongeschoolde arbeiders 222, overige beroepen 2. HEERENVEEN. Geslaagd voor de aan tekening kraamverpleging de zusters A. Hulzinga. Sj. de Jong. B. Huizing, G. Lievestroo, J. Jager en Fr. van der Meu- len, allen werkzaam in het ziekenhuis te Heerenveen. Schutjassen. ST. NICOLAASGA. De R.K.-werklie- denvereniging hield een schutjaspartij in café Kruiper. Uitslag: le pr. Age Nij- holt en Henk Nijholt; 2e pr. Tjits H. Nij- holt en Ger. Meijer; 3e pr. Tj. van Aal- zum en Lammert Nijholt. TIKTAK FEESTAVOND in zaal BRINKSMA op Zaterdag 7 Februari a,s. gaat niet door. GEURIG KRACHTIG VOORDELIG VAN NELLE'S G£BR0Ke/V THEE T entoonstelling moderne meubelen (hout en rotan) „ploeg" stoffen en lampen. Maak gebruik van deze kosteloze service. Geopend alle werkdagen van 912 en 1.306 uur. Adviesbureau voor moderne woninginrichting DE VRIJ's MEUBILERING .1 O U R E Distribuant Stichting „Goed Wonen" BFRGUM K 5116-323 Vraagt prijscourant. Vrijdags van 11 tot 1 uur te spreken in Café „De Beurs" - Wirdumerdijk - LEEUWARDEN Eind Februari begint een nieuwe Knip- en borduurcursus Inlichtingen Dinsdags en Woensdags, Vincentius- lokaal," Gr. Kerkstraat, Heerenveen. Lerares: SJ. v. d. GALIëN Gevraagd Personeel'. Frege in flinke FAEM foar dei en nacht. Féarts W. F. Koopmans, Mid- strjitte 61, De Jouwer. WERKSTER voor 1 morgen per week. Ruardi's banketbakkerij, Dracht 45. Heerenveen. Op 12 Mei vaste BOERENARBEIDER g.k.m., nette woonark beschikbaar. B. Aarde- ma, Veenhoop. SCHOUWBURG BIOSCOOP HEERENVEEN Zondag 8 Febr. 4.15 en 8.15 uur. Maan dag 9, Dinsdag 10 en Woensdag 11 Febr. 8.15 uur Zij leeft temidden van reptielen 'n het vreselijke Okefenokee moeras, waar één man weet door (e dringen om het grote geheim Prijs Ie geven! Toegang 14 jaar. In al onze programma's met het reeds vertoonde gedeelte, nu ook het tweede deel van de ontroerende reportage over de Nationale Watersnoodramp. Gezin z.k. te Amsterdam zoekt DIENSTBODE HUISHOUDSTER, goed kunn. koken en zelfst. werken. Z.g.g. on nodig zich aan te mel den. Br. met opg. leeft, en voll. inl. onder no. 8350 bur. v. d. blad. Op 12 Mei net DAGMEISJE J. Hoekstra. Manufactu ren, Oldeberkoop. LOOPJONGEN Fa. P. Wagter en Zn., Dracht 56, Heerenveen. Per 12 Mei BOERENARBEIDER klein gezin, alle boeren werk verstaande, ook machinaal melken. Wo ning moet beschikbaar zijn. Br, ond. 1753 A. v. d. Wal, Agent Friese Koerier. Jubbega. Voor tijdelijk WERKSTER 2 dagen per week. Zo spoedig mogelijk. Mevr. Loonstra, Pastorielaan 30 Heerenveen. Tegen 1 Maart of 1 Mei een flinke BOERENKNECHT best kunnende melken. A. Koopstra, Blankenham (Z.). Tegen 1 Maart of 1 Mei een flinke ARBEIDER best kunnende melken. Woning beschikbaar, voorzien van waterlei ding en electra. A. Koop stra, Blankenham (Z.) Te koop aangeboden: Een TRAPNAAIMACIIINE en een goed onderhou den, grijze kinderwagen en een huishoud-verwar- mingskachel P. v. d. Werf. Hemrik 127. Uit de hand partij LARIX geschikt voor spanten, stijlen, draadpalen enz. Liggend te Appelscha bij het z.g. steengraf. Bevra gen bij J. Seidel, tel. 25 of bij F. Zwart. Prima eerlijke BUNZINGHOND Aan bekenden 14 dagen proef. A. Smid, Veehou der, Hindeloopen A 22. Z.g.a.n. prima HAARDKACHEL. Billijke prijs. (Carlshüt- te) of ruilen tegen klei nere. J. Dam. School straat 17, Heerenveen. Rijwiel-onder delen voor zelfreparateurs Rijwielkettingen 1.75 3.20 1.30 Kettingkasten Jasbeschermers Achterlichten, njkskeur 0.80 El. rijwiellampen compl8. Sturen, verchroomd 4. Sportsturen 4.35 Spatborden, per stel 1. Buisdragers 1.65 Sierbeugels, verchr. 0.65 Leren zadels, dames 6.— Leren zadels, heren 6.50 Kinderzadels 3.60 Spatlappen 0.40 Heden weer ontvangen klein partijtje: Buitenbanden m. foutje 3.20 Binnenbanden, idem 1. Zware fietspompen 2. Gedurende de maand Februari wordt 3% van de verkoop ter beschik king gesteld van het Na tionaal Rampenfonds. RIJWIELMAGAZIJN DE STER LINDEGRACHT 29a, HEERENVEEN Een WOONWAGEN met losse keuken, totale lengte 15 m, staande te Terwispel tegenover café Loopstra. Prijs billijk. CITROëN, sloper. Prijs te bevragen bij Gebr. de Vries, Kor- tezwaag 258. Beste KACHEL Riga 2. R de Boer, Tol- huisweg 55, Oranjewoud. Zwartbonte gekrulde molle- en BUNZINGHOND. W. de Graaf, Rottum 66. Prima HERENRIJWIEL met lamp en remnaaf f 55.Gazelle dames- rijwiel. luxe f 65. Meisjes fiets (leeft. 512 jaar) f 48.Bakker's Rijwielwerkplaats, Lin degracht 37, Heerenveen. Een prima staande MOLLENHOND teef. Ds Vissersweg Houtigehage. Als U kaas op het brood hebt, dan wilt U kaas proeven en geen margarine. Als U vlees op het brood hebt, dan wilt U vlees proeven en geen margarine. Als U jam op het brood hebt, dan wilt U jam proeven en geen margarine. Welnu, probeer B.F.M.! Einde lijk een margarine zonder overheersende smaak. Eindelijk, een margarine, die de smakelijkheid van de broodbelegging verhoogt en niet verstoort. Probeer B.F.M. De vernieuwde B.F.M. Ontdek dan tegelijk hoe zacht en soepel deze margarine is, hoe zuinig ze dus uitsmeert. U kunt er een lange streek mee maken. Koop vandaag nog een pakje! 44 et. per pakje Best KALF Geboren Maart '52, van prima afstamming. A. Fokkema, Hemrik 201, a.d. Vaart. Z.g.a.n. KINDERWAGEN b. groen, nw. leren jas, m. 52. Vulkacheltje f 20. Burg. Falkenaweg 3a, Heerenveen. Diversen: Heer middelbare leeftijd vraagt SAMENWONING met dito vrouw of kost huis, geheel intern, té Heerenveen. Br. onder no. 8349 bureau dezes. Gevraagd f 30.000.— tegen hoge rente. Brie ven onder no. 8348 bur. dezes. Verloren POLSHORLOGE met armband jé. G. Hoek stra, Nijehorne aan de Vaart.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3