China wil einde van de oorlog op Korea Friesland helpt op een grootse wijze Stopzetting inzameling van kledingstukken en meubilair Nederlaud ontvangt grote hulp uit het buitenland Watersnood postzegel Spanning tussen Israël en Jordanië Diplomaten nemen vanuit de lucht ramp in ogenschouw Begroting Oorlog en Marine 2 FRIESE. KO E:R IER Donderdag 5 Februari 1953 Met grote ontroering heeft het hoofdbestuur van het Neder landse Roode Kruis de massale stroom van goederen die het Nederlandse volk bijeen heeft willen brengen ten behoeve van -de slachtoffers van de watersnoodramp, in ontvangst geno men, In verband echter met het feit, dat op het ogenblik het aantal ontvangen gedragen kledingstukken en gebruikt meu bilair een dergelijke omvang heeft aangenomen, dat in de eerste behoefte ruimschoots kan worden voorzien, moge met klem worden.-verzocht de inzameling van deze goederen in het gehele land tot nader order thans stop te zetten, opdat een eerste overzicht kan worden verkregen van datgene wat ontvangen is. Wat reeds tot nu toe ingezameld is, zal uiter aard nog gaame door de intendance van het N.R.K. in ont vangst worden genomen. Wel is er grote behoefte aan dekens, overig beddegoed en matrassen, die alle gestuurd kunnen worden naar de inten dance van het hoofdbestuur van het N.R.K., Fluwelen Burg wal 19, Den Haag. Het Roode Kruis moge van deze gelegenheid gebruik maken vast een eerste woord van warme dank te uiten voor de op offeringsgezindheid van het Nederlandse volk. In tal van landen, bijna te veel om op te noemen, organiseert men acties voor de geteisterde be volking van Westelijk Brabant, de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden. Evenals Dinsdag kwa men er ook gisteren weer honder den giften binnen en werden er talrijke toezeggingen voor hulp gedaan. Ons land moet wel ge troffen zijn door deze vele blijken van medeleven uit het buiten land. In geheel Denemarken worden inza melingen gehouden ten bate van de overstromingsslachtoffers. In schouw burgen, restaurants en bioscopen zijn collectebussen opgesteld. De lucht vaartmaatschappijen S.A.A.. K.L.M., Sabena en de Zweedse Staatsspoorwe gen vervoeren de voor de getroffenen bestemde goederen kosteloos. Oproep De Westduitse bladen zullen van daag op de voorpagina's een oproep publiceren, waarin het Duitse volk wordt gevraagd giften en goederen in te zamelen voor Wedèrland., In Perth, Australië, is een comité voor:hulp"aan dè slachtoffers van de Nederlandse watersnood opgericht. In Hollandia op Nieuw-Guinea is even eens een dergelijk comité opgericht. Op de Nederlandse legatie te Ma drid komen velen pakjes levensmidde len of kleding brengen. Verscheidene grote winkels in de stad hebben con tact opgenomen met de legatie. Op de Nederlandse ambassade te Washington wordt door honderden mensen materiële hulp aangeboden. Zonder ophouden komen giften in geld en natura binnen. Een Amerikaanse gemeente heeft aangeboden een Ne derlandse stad te adopteren. Soldaten krijgen gulden extra De minister van Oorlog heeft goedgekeurd, dat militairen, die daadwerkelijk optreden in de nood gebieden, tot nader order per dag een extra zakgeld zullen ontvan gen van een gulden, alsmede een pakje sigaretten. Deze regeling geldt met terugwerkende kracht van Zondag 1 Februari af. De Zweedse regering besloot Woens- dag als aanvulling op de 25.000 dekens, die Dinsdag werden afgezonden, nog 75.000 dekens te zenden. De Nederlandse ambassade te Tokio deelde Woensdag mee, dat de Neder landse inwoners van deze stad een hulpver-leningsactie zullen stichten. Italië helpt De Paus heeft de in Vaticaanstad gevormde commissie opgedragen zo spoedig mogelijk een treinlading si naasappelen. speciaal bestemd voor de kinderen, naar de overstroomde ge bieden te zenden. De Italiaanse gezant heeft aan de minister-president meegedeeld, dat de Italiaanse regering bereid is zo no dig genie-troepen en brandweerlieden te zenden. De Italiaanse regering heeft ook een bedrag beschikbaar gesteld als inzet voor een grote openbare geldin zameling. Naast vele andere aanbiedingen uit Italië zijn er ook talrijke aanbiedingen ontvangen om kinderen met hun be geleiders gastvrijheid te verlenen. In Rome zijn vier vliegtuigen, waar bij het toestel van. de president be hoort, geladen met kleding, dekens, fruit en jam. De toestellen zullen van daag naar Nederland vertrekken. Golf van medelijden Door Zweden gaat een golf van me delijden met de catastrophe, die Ne derland heeft getroffen. De tienjarige' prinses Christina bracht gistermiddag een bezoek aan de Nederlandse gezant en bood hem de opbrengst van een collecte aan. De stroom van goederen begon gis termorgen te acht uur binnen te vloei en en duurde voort tot 's avonds ne gen uur, toen men de deur moest slui ten om al de spullen te kunnen ver werken. Een onbekende Zweed, die op een der adressen hoorde hoe zwaar de vloedgolf Nederland getroffen had, ontdeed zich van zijn winterjas en verdween weer in de kou van Stock holm. O.m. van de volgende landen zijn nog betuigingen van deelneming binnen gekomen: Hongarije, Brazilië, Chili, Sovjet-Unie en verder van de zaakge lastigde van Mexico. Tito naar Turkije President Tito van Joego-Slavië zal een bezoek aan Turkije brengen als de omstandigheden hem zulks ver oorloven. aldus is te Belgrado meege deeld. (Reuter). Vermoedelijk driehonderd doden in Stavenisse De burgemeester van Stave nisse heeft meegedeeld, dat in zijn gemeente vermoedelijk 300 doden te betreuren zijn. Men moet er dus rekening mee houden, dat het totaal aantal doden bij de ramp nog zal stijgen. De PTT zal op korte termijn een speciale watersnood-postzegel uitge ven in de frankeerwaarde van 10 ct, met een toeslag eveneens van 10 cent. De opbrengst van de toeslag komt geheel ten goede van de slachtoffers. Omtrent het tijdstip waarop deze zegels verkrijgbaar zullen zijn, volgt nog nader bericht. De vereniging voor penningkunst heeft besloten een penning uit te geven, die de watersnood 1953 tot onderwerp heeft. De penning wordt algemeen verkrijgbaar gesteld en de netto-opbrengst zal ter beschikking van het nationaal rampenfonds wor den gesteld. Verlieslijsten Vandaag geeft het Nederlandse Rode Kruis een verliestlijst uit, waarop de namen voorkomen van personen, die bij de overstromingsramp zijn omge komen of worden vermist. Deze lijsten zullen zoveel mogelijk dagelijks worden uitgegeven. De ge gevens, die daarop voorkomen zijn ongecontroleerd. Zij kunnen voor fa milieleden en verwanten hoogstens een aanwijzing zijn, dat een verwant mogelijk iets overkomen is. De lijsten liggen van vandaag af ter inzage op de gemeente-secretarie te Heerenveen en op het bureau van onze krant, Heideburen 11, Heerenveen. Militairen omgekomen Bij de hulpverlening aan de slacht offers van dewatersnood is een mili tair door verdrinking om het leven ge komen. Het is de dienstplichtig sol daat E. Kasan uit Amsterdam. Twee militairen van hetzelfde on derdeel worden vermist. Het zijn sol daten uit Delft en Den Haag. Voorts zijn twee leden van hel ma rinepersoneel, die aan de reddings werkzaamheden deelnamen, verdron ken. Shcppey verloren De Britse autoritfeiten hebben be kend gemaakt, dat het grootste deel van het eiland Sheppey bij de Zuide lijke oever van de Theems, als voor goed verloren moet worden beschouwd Alle pogingen om dit eiland terug te winnen zyn gestaakt. Op het eiland Canvey vonden leden van een reddingsploeg een drijvende wieg met een slapende zuigeling van acht weken. De wieg was blijven han gen aan een huis, dat nog slechts voor een deel boven water uitstak. Motortreiler vermist Een 58-ton metende motortreiler wordt vermist. Het vaartuig bevond zich Zaterdag j.l. te zes uur 's och tends, op ongeveer 55 mijl ten Noord- Westen van Terschelling. Daarna is niets meer van de treiler vernomen. (Reuter). Dr Loudon tijdens concert overleden Tijdens een concert van het Resi dentie-orkest te Den Haag is gister avond overleden dr A. Loudon, secre taris-generaal van het Permanente Hof van Arbitrage e:i voorzitter van het Residentie-orkest. Dr Loudon was zestig jaar oud. V erantwoor ding ontvangen giften Woensdag 3 Febr. 1953: N.N. te H. f 25.—; Gebr. v. Z te G. f 10.—: leerlingen o.l. school (Hoofd Papa), Jubbega f 43,20. Incidenten aan de grens Langs de Israëlisch-Jordaanse grens hebben de laatste tijd tal van grensin cidenten plaats gevonden. Een daarvan is het in de nacht van Maandag op Dinsdag nabij de Jordaanse grens op blazen van een Israëlische goederen trein. Vijf wagons zijn daarbij vernie tigd, doch er waren geen slachtoffers. Er .heerst een gespannen toestand langs de grens. Na het incident hebben zowel Israël als Jordanië klachten ingediend bij de Bestandscommissie voor Palestina der Vei*. Naties. De Israëlische minister van Buiten landse Zaken heeft verklaard, dat de regenring vastbesloten is de noodzake lijke stappen te nemen, om een herha ling van de aanvallen op haar grens gebied te voorkomen. Militaire kringen hebben drastische maatregelen toegezegd, „om een einde te maken aan het overschrijden van onze grens door kleine groepen gewa pende Arabieren afkomstig uit onze buurstaten". Aan de andere kant heeft Jordanië Engeland verzocht om hulp ter be scherming van de grenzen van Jorda nië tegen Israëlische overschrijdingen. (Reuter). Tsjou en Lai, de Chinese pre mier en minister van Buiten landse Zaken heeft een onmiddel lijke staking van het vurèn in Korea voorgesteld. Hij heeft dit voorstel gedaan in de zitting van het politieke volkscomité te Peking. Dit comité is het voor naamste politieke orgaan in China, tot volgend jaar een volkscongres bij eenkomt. Het staken van het vuren zou volgens de premier moeten wor den gevolgd door een politieke confe rentie van elf landen over de nog niet NEDERLAND EN DE E.D.G. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp inzake de Europese Defensiegemeenschap. Het ontwerp beslaat vijf artikelen: het verdrag tot oprichting van de E.D.G.; de overeenkomst betreffende de rechtspositie; het verdrag tussen het Ver. Koninkrijk en de E.D.G.; het pro tocol t.o.v. het NAVO-verdrag en een algemene maatregel van bestuur in verband met eventuele wetswijzigin gen. De regering vraagt n.l. de be voegdheid om in een spoedgeval bij het vaststellen van algemene maat regelen van bestuur voor de uitvoering van het Verdrag zo nodig af te mogen wijken van de geldende wetten. (A.N.P.) opgeloste kwestie van de repatriëring der krijgsgevangenen. Tsjou zeide verder dat de bestands besprekingen te Panmoendjon on voorwaardelijk heropend dienen te worden. Het voorstel is gedaan binnen 48 uur nadat president Eisen hower had meegedeeld, dat hij besloten had tot ophefing van de neutraliteit van Formosa. Engeland: afwijzend. Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken is het voorstel van Tsjou en Lai voor Engeland volkomen onaan vaardbaar. Volgens hem is het in we zen hetzelfde als het voorstel dat ver vat is in de Sowjet-resolutie over be ëindiging van de strijd in Korea. Deze resolutie is reeds door de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties voor Kerstmis j.l. verworpen. (Reuter) Goederen uit Friesland zijn allemaal verzonden In de loop van Woensdag zijn nog 13 grote vrachtauto's met goederen, ingezameld in Friesland, vertrokken met bestemming het Roode Kruis, Den Haag. Hiermee is de goederenactie in Friesland voorlopig geëindigd. In to taal zijn er uit Friesland, voor zover is na te gaan. ongeveer honderd vrachtwagens met goederen verzon den. Op een vlucht, die bijna twee uren duurde, hebben de diploma tieke vertegenwoordigers van veertig landen gister aan boord van het K.L.M. vliegtuig de DC 6 een indruk kunnen krijgen van de ramp die Nederland door de overstroming heeft getroffen. De rondvlucht werd gemaakt op uit nodiging van het ministerie van Bui tenlandse Zaken. Aan boord waren am bassadeurs, zaakgelastigden, secretaris- Hjir kin men mei gjin klacht folstean: De han moat ta de büse gean. Nasj. Rafnpefouns Den Haech, Giro 9575 (Advertentie) Niet eerst dit of dat proberen, maar direct het beproefde mid del, dus Aspirin, gebruiken. Let cr echter op. dat alleen Aspirin is voorr.icn van de oranje band cn'van het Baycrkruis, het sym- Ook in Friesland is aan de hulpactie nog geenszins een einde gekomen. In talrijke plaatsen hield men collectes en stroom den de giften in natura bij de -plaatselijke comité's binnen. Over al is de offerbereidheid groot. Oud en jong werken mee om de nood van de zo zwaar getroffen ..bevolking zoveel als maar moge- Iqk'is, te lenigen. ■Op-de girorekening van de Coöpera- tïeve Zuivelbank te Leeuwarden was .- gi6teren reeds een bedrag binnengeko men. van f 200.000. Dit bedrag kan nog met minstens f 300.000 worden ver hoogd, daar het geld uit alle gemeenten nog lang niet binnen is. Het geld wordt spoedig overgemaakt aan het Rampen fonds. De gemeenten, die een plaats in Zee- land willen adopteren worden verzocht dit zo spoedig mogelijk op te geven. In dit geval wordt het bedrag van die ge- - meente geblokkeerd, zodat er een be paalde bestemming aan kan worden ge geven. De collecte te Heerenveen bracht f 35.000 op. De directie van de Schouw burg te Heerenveen kan ruim f 513.— aan het Rampenfonds afdragen. Zij bracht dit bijeen met een Zondagavond gehouden collecte en twee filmvoor stellingen, die ten bate van de slacht offers werden gehouden. Schooljeugd doet mee De meisjes van de school te Terhorne kochten op eigen initiatief wol om daar kledingstukken van te breien. Ia het stedeke IJlst collecteerde men f 4600,Dat is ruim drie gulden per inwoner. Voorts werd er twee en halve ton kleren ingezameld. De ijsclub „Eensgezindheid" te Sta veren deed haar naam eer aan. Het be stuur besloot de binnenkort te houden feestavond af te gelasten en het daar voor beschikbaar gestelde bedrag van f 200,over te dragen aan het Ram penfonds. De totaal opbi'engst in Sta veren bedroeg f 1670,—. Men verzamel de bovendien twee vrachtwagens vol kleren e.d. In de gemeente Donïawerstal bracht men een bedrag van f 22.000,en een ton goederen bijeen. Tien gulden per inwoner De opbrengst van de collecte te Molk- wcrum bedroeg ruim f 5100. Dit bete kent, dat er per inwoner meer dan tien gulden werd geofferd. In de gemeente H.O.N. bracht men in totaal f 37.500,bijeen. Per gezin is dit ongeveer f 28,per inwoner f 7,50. Te Hcidenschap gaf men per inwo ner f 12,02. Voorts werd er een gewel dige hoeveelheid goederen ingezameld. De actie stond onder leiding van de burgemeester en de raadsleden. Het bedrag, dat men in de Grote VeenpoJder van Weststellingwerf col lecteerde bedroeg f 10.638,75. Daarbij is de opbrengst van Slijkenburg niet in begrepen. Punters uit Oldemarkt In de gemeente Oldemarkt gaf de bevolking ongeveer f 10.000,Deze week wordt er nog een inzameling van kleding gehouden. Per vrachtauto zijn zeventien punters uit Oldemarkt naar het rampgebied vervoerd. De punters zijn bemand en alle voorzien van een aanhangmotor. In Leeuwarderadeel bracht men f 32.000,bijeen. Dat is ruim f 6,per mwoner. Terhorne bracht f 7,50 per inwoner of in totaal f 3.200,bijeen. De opbrengst van een te Poppinga- wier gehouden gymnastiekuitvoering is afgedragen aan het Rampenfonds. Te Benedenknijpe bedroeg de op brengst van een collecte f 1624,55. De zuivelarbeiders te Tijnje droegen 50,af aan het Rampenfonds. Te Nieuwebrug wordt Zaterdagavond een toneeluitvoering gegeven ten bate van de bewoners in het rampgebied De opbrengsten van de in de onder staande plaatsen gehouden collectes bedroegen: Warns f 6.000,Schier monnikoog f 3737,Arum f 2300, Tjerkwerd f 1250, In Boyl bracht men f 6500 bijeen. Dit is f 23 per gezin. Het gecollecteerde bedrag in. Lem- slerland bedraagt f 34.200. Bantega f5000; Oosterzee f6000; Echten f5700: Lemmer, Follega en Eesterga f 17.500. In de gemeente Baarderadeel bracht men f 26.898 bijeen. De vrouwenverenigingen in Wonsc- radeel hebben besloten sokken e.d. voor de getroffenen te breien. De inwoners van Tietjerksteradeel offerden f 49.454. Uit Heeg vertrokken Woensdagmid dag twee grote melkauto's beiaden met kleren, schoenen e.d. De goede ren werden naar een centraal-post in Sneek gebracht. Makkum bracht f 4000 bijeen. De collecte in Weststcllingrwerf heeft f71.500.opgebracht. De dorpen Jubbega, Schurcga en Hoornsterzwaag brachten een mooi bedrag bij elkaar. De collecte is ge houden volgens de rayons van de o.l scholen. Met het volgende resultaat: school Bosma, Hoornsterzwaag f 1225; school De Korver, Jubbega f892.35; school Veenstra, Jubbega f2554.50; school Papa, Jubbega £2104.20; school Knoppien, Jubbega £4000, totaal f.10.776.25. De toneelvereniging ,,'t Heidebloem pje" schonk nog f 100. In Ooststellingwerf brachten negen doi'pen f65.909.73 bijeen. Een prachtig resultaat. Het lijstje is: Iiaulerwijk f 11.537.73, Appelscha f 17.824; Elsloo f6024; Haule f3356; Fochtelo f3030; Langedijke f 2424; Oldeberkoop f 13.350 Nijeberkoop f 2410 en Makkinga f 5454 De opbrengst in Oosterwolde en Don kerbroek is nog niet bekend. Te Oude Schoot is een bedrag van f 2989 ingezameld. Eereder is al f 200 in het rampenfonds gestort. In Nieuwe Schoot was de opbrengst f 1156-25. In Bovenknijpe heeft de collecte ruim f 1200 opgebracht. Ook zijn er heel wat goederen opgehaald. OPNIEUW GROUWSTERS NAAR HET RAMPGEBIED. s Vanmorgen om 4 uur zijn weder om twee grote trailers van de N.V. Halbertsma te Grouw met 2 motor- vlets en 8 schouwen naar het ramp gebied vertrokken. Twaalf man bedie ning is meegegaan. De voorlopige be slemming is Dinteloörd, waar van daan men waarschijnlijk naar Schou- wen-Duiveland zal oversteken. sen en vertegenwoordigers van de Unie van Zuid-Afrika, India, Engeland,' Frankrijk, Canada, Verenigde Staten, •Japan, Finland, Argentinië, Venezuela, Denemarken, Iran, Noorwegen, Israël, Brazilië, Zweden, Columbia, Ierland, Luxemburg, Polen, Portugal, Zwitser land, Peru, Egypte, Indonesië, België, Hongarije, Pakistan, Joegoslavië, Oos tenrijk, Mexico, Spanje, Chili, Grieken land, Australië, Nieuw-Zeeland, Italië, West-Duitsland en Tsjecho-Slowakije. Ook maakte de heer Cola Debrot, ver tegenwoordiger van de Nederlandse Antillen, de tocht mede. Misrekening Dr Ir v. d. Veen, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, heeft de diploma tieke vertegenwoordigers de toestand uiteengezet aan de hand van een aantal luchtfoto's. Hij gaf daarbij te kennen, dat het gevaar nog lang niet geweken is, en dat men moet voorbereid zijn op nog dreigende stormen. Vroeger heeft men gedacht, dat ram pen als deze maar eens in de 350 of misschien 500 jaar konden voorkomen. Deze berekening is helaas niet uitgeko men. Dr v. d Veen vertelde dat er voor de ramp reeds plannen bestonden tot een grote afdijking. Men zou het land geheel van de zee.moeten .afsluiten, met uitzondering van de Nieuwe Waterweg en de Schelde. Men kan zeggen, zo beschreef Dr v. d. Veen de ramp, dat 300.000 inwoners al les hebben verloren, en dat een mil- lioen mensen in nood zijn. Hij hoopt, dat de dijken deze zomer hersteld kunnen zijn. Na een of twee maanden kunnen de gebieden weer drooggemalen zijn. Men kan thans snel ler werken dan onmiddellijk na de oor log, omdat men beter geoutilleerd is en veel hulp kan verwachten. Herstel mogelijk Hoe het met de landbouwgronden, zal komen is nog niet te zeggen. Het zal er van afhangen of er veel vers water in de gebieden is; dat kan de verzilting tegenhouden. In vroeger tijden waren er zeven jaren nodig om het zout uit de akkers te krijgen, maar met de mo derne hulpmiddelen gaat dat veel vlug ger. Op de desbetreffende vragen ant woordde Dr v. d. Veen: Het kleine land zal zich weer groot tonen. Ongetwij feld zullen wij het gebied terugwinnen. Fins schip met olie naar communistisch China De Amerikaanse regering heeft te Helsinki en Ankara stappen gedaan om het vervoer van 7.000 ton brand stof voor straalvliegtuigen naar com munistisch China tegen te gaan. De Finse tankboot „Wiima" is met deze lading, die uit Roemenië afkom stig is, op weg naar het verre Oosten. In Amerikaanse kringen spreekt men al over een blokkade langs de kust van communistisch China. Het moet in de bedoeling van de na- tionalistisch-Chinese vloot liggen om de Finse tankboot op te vangen, wan neer die Formosa passeert. In de V.S. beschikt men over inlich tingen, dat van de ongeveer 850 sche pen, die in de eei-ste tien maanden van het vorige jaar in Chinese havens dok ten, er 600 onder niet-communistische vlag voeren. Vele van deze schepen waren gecharterd door communistische landen, vooral Polen en Roemenië. (Reuter). EERSTE KAMER De Eerste Kamer heeft in haar voortgezette vergadering van Woens dag de behandeling der begrotingen van Oorlog en Marine hervat. De heer Geugjes (c.p.n.) vraagt of de minister reeds geprotesteerd heeft tegen de „aanval voor genodigden" op Korea, die spr. „moord met voor bedachten rade" noemt. Verder ont zegt spr. de minister het recht bij of ficieren en ambtenaren aan te drin gen op medewerking aan de E.D-G., zolang deze nog geen wet is gewor den. Hij acht een diensttijd van een jaar voldoende en eist vermindering der oorlogsuitgaven. De heer Wendelaar (v.v.d.) roemt de houding der militairen bij de wa tersnood en spreekt deernis uit met de onder hen gevallen slachtoffers. Spr. prijst het beleid van de minister; hij dringt verder aan op bewapening van koopvaardijschepen, op de aan bouw van moderne jagers voor dc luchtmacht en verbetering der offi- cierssalarissen. De reden tot beroering inzake het Humanistisch Verbond ontgaat spr.; het is hem niet bekend dat er privi leges gegeven zijn. De heer Algra (a-r.) wenst onmid dellijk paraatheid en scherpe bewaking bij vitale objecten. Spr. is verontrust door de geringe aanmelding voor of ficiersopleiding. Hij wil deze opleiding gewijzigd zien in verband met uit wijkmogelijkheden naar het bedrijfs leven. Verder vraagt spr. maatrege len tegen de militairen die geen ge hoor gaven aan de oproep van Zon dagmorgen. Spr. begrijpt niet hoe de minister er toe kan meewerken het Humanistisch Thuisfront gelegenheid te geven tot een op ongeloof gefun deerde propaganda. De heer In 't Veld bestrijdt deze opvatting en zegt dat het H.V. het ge loof niet uitsluit. Na de pauze beantwoordde dc mi nister van Oorlog en van Marine, de heer Staf, de verschillende sprekers. Over de aanval op Korea zegt de mi nister dat hier van een show geen sprake is geweest. Hij deelde verder mede, dat de Amerikaanse hulptroe pen hier te lande onder commando van luit-generaal Buurman van Vree den zijn gesteld. De minister verklaart nog eens, dat het de bedoeling is het NAVO-gebied integraal te verdedigen. De begrotingen worden zonder hoofdelijke stemming aangenomen met aantekening, dat de C.P.N. geacht wil worden te hebben tegengestemd. Friese vaartuigen en arbeiders nog niet nodig Bij de Rijksverkeersinspectie wor den de laatste dagen tal van vaar tuigen aangeboden om deze in de noodgebieden te gebruiken. De leiders in de noodgebieden zijn hiermee op de hoogte gebracht, doch tot nog toe is er geen beroep in deze zin op Fries land gedaan. Ook het aanbod bij de Arbeidsbu- reaux om in de getroffen gebieden te gaan werken is zeer groot. Momenteel behoeft nog geen beroep op de arbei ders uit Friesland worden gedaan. Inzameling op Curasao In Curacao is tot op gisteren in to taal bijeengebracht 708.000 gulden Ned. courant, waarbij nog komt het op Aruba ingezamelde bedrag ad 55.000 gulden Ned. courant. Naast de geldinzameling is Woens dagmiddag, na ontvangst van een desbetreffend verzoek, een grote in zameling begonnen van lakens, de kens, lantaarns, rubberhandschoenen, rubberschor ten. Binnen enkele uren was reeds duizend kilo de beschik bare ruimte in het eerst vertrekkende KLM-vliegtuig bij elkaar. De grote stoot moet echter nog komen. Woensdag zijn uit Curacao verzon den 300 lakens, 300 zaklantaarns met reserve lampjes en batterijen en 100 dekens. Twee uur na binnenkomst van het verzoek was reeds de eerste kist met 100 lakens dichtgespijkerd en klaar voor verzending.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2