FRIESE KOERIER Het dodencijfer stijgt ontstellend; thans 1272 Giften voor de getroffenen stromen van alte kanten toe Evacuatie van Goeree en Overflakkee Ons dagelijks weeroverzicht Zondag algemene gedenkdag In Engeland 265 doden DONKER EN LICHT Uitgeefster: Stichting „Je Maintiendrai-Friesland". Directeur: L. R. Stallinga. Hoofdredactie: F. Schurer. Onafhankelijk dagblad voor Friesland en aangrenzende gebieden DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 9e JAARGANG Nr 30 Bureau: Heerenveen, Heideburen 11 Telefoon: Adm. 2696 - Redactie 2231 (K 5130) Bijk. Gorredijk, Hoofdstraat 290, telef. 319 CK 5133) Abonnementsprijs t 5,45 per kwartaal, f 1,85 per maand of 42 cent per week. Giro 272334. Alle voorstellingsvermogen faalt bij de ontzettende werkelijkheid, die nu steeds meer wordt onthuld. Deze overstroming is geen ramp, ze is een catastrofe in de geschiedenis van het Nederlandse volk, waarvan wij de volle omvang nog niet vermogen te bevatten. De sombere dodenlijst heeft reeds de fatale duizend overschreden en is geklommen tot het getal van 1272. Maakten wij gister melding van 200 doden alleen in het kleine dorp Stavenisse op Tholen, thans wordt deze tragiek nog overstemd door het drama van Oude Tonge op Overflakkee, waar niet minder dan 300 mensen het leven lieten. En nog is het einde niet. De evacuatie, soms tegen wil en dank, is thans in volle gang. Pas wanneer zij voltooid is, zal de droeve reke ning definitief kunnen worden opgemaakt. eiland moet nu vooral beschermd wor den door de binnendijken. Er is een nijpend gebrek aan materiaal ter ver steviging en instandhouding van deze dijken. Slechts enkele polders op Tho len zijn droog gebleven In de loop van gisteren wierpen vliegtuigen verscheidene zandzakken uit. Minister Algera in Zierikzee De minister van Verkeer en Water staat bracht gisteren een bezoek aan Zierikzee. Hij had daar een bespreking met B. en W. van het oude stadje. De burgemeester deelde mee, dat het zwaar getroffen Zierikzee voor de tweede maal in negen jaar zal moeten worden geëvacueerd. Een kern uit de bevolking zal achterblijven. Deze per sonen zijn nodig voor het herstel van de dijken en het bestuursapparaat. De meeste bewoners blijken gekant te zijn tegen evacuatie. De gemeentsecretaris van Zierikzee verklaarde, dat hij onmogelijk een schatting kon maken van de schade op het eiland. In tegenstelling met vele veronderstellingen verzekerde hij, dat de veestapel niet geheel is verloren gegaan. Dit wordt als een schraal licht punt beschouwd. Op de Noorderdijk zyn 3.000 stuks vee bijeen gedreven. Het aantal slacht offers in Zierikzee bedraagt 15. Het aantal slachtoffers op het gehele eiland is nog niet bekend. Men vreest, dat dit zeer hoog zal zijn. De toestand van de dijk tussen Zie rikzee en Brouwershaven is zeer kri tiek. Zandzakken zijn daar dringend nodig. In het gebied, dat bij doorbraak onder water korSt te staan, bevinden zich vele mensen. Het dorp Klundert, dat voor negen tig procent onder water staat, is geheel geëvacueerd. In het dorp zijn vele huizen ingestort en verscheidene koei en omgekomen. Honderden mannen van* de genie en enige burgers werken aan de dijken. De toestand in Abbenbroek was gis teren zeer kritiek. Er bevinden zich duizend mensen, die beslist geëvacu eerd moeten worden. Gisteren heeft men het besluit geno men. dat alle vrouwen en kinderen van het eiland Goerree en Overflakkee worden geëvacueerd. Dat betekent, dat er nog maar zeer weinig bewoners op het eiland zullen overblijven. Reeds zijn er talrijke bewoners naar Den Bosch en Utrecht overgebracht. De burgemeester van Ooltgensplaats deelde gisteravond- nog mee, dat de toestand in Nieuwe Tonge zeer kritiek is. Hij achtte evacuatie van de bevol king door middel van hefschroefvlieg- tirgcn dringend gewenst. De evacuatie van Brouwershaven en Dreischor op Schouwen Duiveland, dat bijna geheel onder water staat, was gisteren in volle gang. Door propeller gedood Tijdens de door Engelse helicoptères uitgevoerde werkzaamheden tot steun en redding van de drenkelingen op Schouwen Duiveland is een bewoner van Oude Tonge gedood. De man liep achteruit tegen de razend snel rond draaiende propellerbladen en was op slag dood. Het toestel bevatte medica menten en kleding en was juist aan de grond gezet toen het ongeluk gebeurde. Noord-Brabant In de toestand van het water in de noodgebieden in Noord-Brabant is over het algemeen weinig verandering gekomen. De waterstanden regelen zich naar eb en vloed en van winst in de strijd tegen het water is nog geen sprake. Tholen Het gevecht met het water is zeer hevig op Tholen en in het land van Heusden en Altena. De zeedijk langs de Zuid- en Zuidwest zijde van het eiland Tholen is weggeslagen. Het (Van onze weerkundige medewerker) Barometerstand hedenmorgen 8 uur 1007 mb 755 mm). Tendenz stijgend. Témp. uitersten, max. 2.5 gr. C. (0.7), min. -0.8 gr. C. (-2.2). Aan de grond -2 gr. C. Neerslag 5.2 mm. Munnekeburen en Gorredijk Yz cm sneeuw. SNEEUWBUIEN Het slechte weer van gistermiddag werd veroorzaakt door een depressie, die over Scandinavië naar het Zuiden trok. In de vooravond passeerde, vergezeld van flinke windstoten (8 Beaufort) hel koufront. Achter de depressie zijn in Scandinavië de barometers weer geste gen, waardoor de koude Russische lucht opnieuw naar het Westen begon te stro men. Komende nacht zal het hierdoor in Duitsland matig vriezen. In Moskou vriest het 's nachts meer dan 30 gr. C, s middags plm. 23 gr. C. .Een storing boven Schotland doet in ons land de kans op winterse buien aan houden. Tijdens nachtelijke opklaringen zal er lichte vorst optreden, terwijl de wind tijdens buien nog flink kan aanha len. HOE IIET WORDT (vanmiddag tot morgenavond) Wisselend bewolkt met enkele sneeuw buien. Krachtige tot matige wind tussen Noordwest en Noordoost. Koud met ko mende nacht lichte vorst. Hoeksche Waard De Hoeksche Waard is zeer ernstig getroffen door de watersnood. Vier van de veertien gemeenten op het eiland zijn droog gebleven. In de tien andere zijn vele woningen overstroomd. Het ergste zijn Numansdorp, Strijen, 's-Gra- vendeel en Goudswaard getroffen. In Numansdorp zijn alleen al 67 doden, In verband met de ramp, die Nederland heeft getroffen, hebben de gezamenlijke ker ken besloten aanstaande Zon dag in de kerkdiensten op te roepen tot bijzondere veroot moediging, tot gebed en tot offer. Koningin Juliana zal zich Zondag om 1 uur in een radio rede tot ons volk richten. De programma's van de om roepverenigingen zullen het stempel dragen van herdenking en bezinning op het geleden leed. De regering spreekt de verwachting uit, dat algemeen in het openbare leven met het bijzondere karakter van deze Zondag rekening zal worden gehouden. De bewoners moeten hier door een grote vloedgolf zijn verrast. In totaal zyn in de Hoekschewaard voor zover thans bekend is 150 personen verdronken. Men vreest, dat dit aantal nog zal stijgen als overal naspeuringen zün verricht. Geheel overstroomd Het eiland Tiengemeten is geheel overstroomd. Op het Oostelijk gedeelte heeft een aantal personen zich kunnen handhaven; anderen zijn geëvacueerd. Honderden stuks vee zijn hier verlo ren gegaan; vele poerderijen en huizen stortten in. In het zwaar getroffen Oude Tonge drijft een groot aantal lijken in het water langs de dijk. Om begrijpelijke redenen kunnen de dorpelingen niet voor het bergen daarvan worden. rc- bruikt. De /burgemeester eefi- C'ïw- gend verzocht mensen te zenden, die de berging op zich kunnen nemen. Te vens verzocht hij om lijkkisten of het daarvoor benodigde hout. Voorts heeft de burgemeester ge vraagd om personeel en materiaal voor het bergen en onschadelijk maken van Gistermorgen vroeg is Prins Bernhard met een K.L.M.-toestel uit Neio York in Nederland aangekomen. Op Schiphol legde de Prins een korte verklaring af. Naast hem Koningin Juliana en minister Beel, die ter verwelkoming aanwezig de ronddrijvende cadavers van het vee. Het aantal daarvan wordt geschat op 600 stuks. Gat gedicht Het plaatsen van het tweede zi'nk- stuk in de bres van de dijk bij Papen- drecht is uitstekend geslaagd. Het gat is reeds gehalveerd en de werkzaam heden vorderen goed. Vanavond kan een toestand bereikt zijn, waarbij geen water van enige betekenis meer bin nenkomt. Volgens de laatste gegevens zijn 265 personen bij de overstro mingen in Zuid-Oost Engeland om liet leven gekomen. Het is niet mogelijk het aantal vermisten te schatten. Ruim 7 inillioen voor Rampenfonds Van alle kanten stromen de giften voor de getroffen bevolking toe. De offervaardigheid in binnen- en buitenland wordt nog dage lijks groter. Overal is het medeleven met de bewoners van Zuid westelijk Nederland verheugend groot. Bij het Nationaal Rampen fonds was tot gisteravond zes uur reeds een bedrag van f 7.131.000, binnengekomen. Het is onmogelijk alle berichten, die in een nimmer aflatende stroom op de redactie binnenkomen, te publiceren. De gehele bevolking van de gemeente Kruiningen op Zuid-Beveland evacueert. In lange rijen trekken de voertuigen, waarop de inwoners van het stadje met slechts weinige bezittingen hebben plaats genomen, naar veiliger oorden. Uit die grote hoeveelheid volgt hier onder slechts een kleine bloemlezing. In talrijke bedrijven is een actie be gonnen. Vele werknemers hebben toe gezegd acht uur van him loon be schikbaar te stellen. De opbrengsten van de collectes, die gisteren werden gehouden, zijn uitzonderlijk hoog. Gemeenten, waar tien gulden per in woner wordt gegeven, behoren al niet meer tot de uitzonderingen. Een aan tal gemeentebesturen heeft besloten gemeenten in het getroffen gebied te adopteren. Kwart millioen van N.V.V. Het N.V.V. en de daarbij aangeslo ten organisaties zullen het bedrag van f 100.000, dat zij ter beschikking heb ben gesteld, verhogen tot f 250.000. Het verbondsbeêtuur heeft het Troel stra Oord in Beekbergen beschikbaar gesteld voor het onderbrengen van evacué's. De Algemene Bond van Ambtenaren heeft voor hetzelfde doel zijn vacantie-oorden in Uddel en Elle- kom aangeboden. Het verbondsbestuur heeft de aan gesloten organisaties verzocht hun leden op te wekken gevolg te geven aan de oproep van de Stichting van de Arbeid. Verwacht mag worden dat, indien alle werkgevers en werkne mers aan deze oproep gevolg geven, een bedrag van ongeveer 50 millioen gulden zal kunnen worden bijeenge bracht. Prinses Wilhelmina geeft f 25.000. Prinses Wilhelmina heeft aan het Nationaal Rampenfonds een gift van f 25.000 geschonken voor de geteister de gebieden. Tevens stelde zij haar auto, een Cadillac, beschikbaar. In de provincie Groningen is reeds meer dan een millioen gulden bijeen gebracht. De K.L.M. heeft een vierde Dakota vrijgemaakt voor de luchtbrug naar de geteisterde gebieden. De Amsterdamsche Bank stortte gisteren een bedrag van f 250.000 op de rekening van het Rampenfonds. De werknemers van de wërf Wilton Feijenoord te Schiedam staan f 100.000 af. De directie voegt daar een bedrag van f 150.000 aan toe. Het personeel van een dochtermaat schappij van de B.P.M. bracht f 250.000 bijeen. De directie van de B.P.M. stelde f 500.000 beschikbaar en de Nederlandse Aardoliemaatschappij schonk f 25.000. Prins Bernhard voorzitter Prins Bernhard is gistermiddag in het minister'e van Binnenlandse Za ken geïnstaleerd als voorzitter van het Nationaal Rampenfonds. Het bestuur van het fonds heeft terstond zijn werkzaamheden aangevangen. In de geweldige spanningen die een gemeenschap in zware tijden beroe ren, komen zowel de slechte als de goe de eigenschappen van de enkeling aan het licht; de gedachten en begeerten uit veler harten worden in deze vuurproef geopenbaard. Dat heeft ons volk tijdens de oorlog ondervonden, dat ondervindt het nu weer bij de ongeëvenaarde ramp der overstroming. Zoals het slagveld zijn hyena's kent, zo sluipen ook hij de ramp de a-socialen nader, die het vermogen tot medeleven missen, maar een sterk ontwikkeld in stinct hebben voor het behalen van eigen voordeel. Het is nodig deze ele menten te onderkennen en tijdig uit te bannen, omdat zij storend werken op de bundeling van positieve krachten tot één doel. De vraag of hun geval bij de rech ter of bij de psychiater behoort, komt eerst in de tweede plaats aan de orde. Ze behoren nu eenmaal tot de onvermij delijke inventaris van een volk, en ons volk ontkomt niet aan deze onvermijde lijkheid. Zo zijn er de laatste dagen lieden, die zich niet ontzien geld op te halen, zoge naamd voor de getroffenen, met de be doeling het zichzelf toe te eigenen. Uit het overstroomde gebied kwam het be richt van twee militairen met een rang, die zich schuldig maakten aan grove plichtsverzaking. We lazen van een vee handelaar, die zich naar het oord der ellende spoedde, omdat hij dacht daar ;oede zaken te kunnen doen. Van een man en van een vrouw, die beiden poog den zich goederen toe te eigenen, be stemd voor de slachtoffers van de wa tersnood. En tenslotte hoort nog in deze rij de boer, die een collectant toevoegde, dat wij hier in het Noorden genoeg aan onszelf hadden, en dat men daar in het Zuiden zijn eigen boontjes maar moest doppen. Deze ongelukkigen plaatsen zichzelf buiten de gemeenschap, en men dient hen in het oog te houden. Dat is betrekkelijk gemakkelijk, omdat ze ho ge, of liever lage uitzonderingen zijn. Daartegenover staat de laaiende acti viteit van hen die iets willen doen. De periode van de spontane beschik baarstelling van goederen schijnt thans haar hoogtepunt gepasseerd te zijn; wanneer een mens eenmaal alle kleren en dekens heeft weggegeven die hij bij mogelijkheid missen kan, laat zich dat niet herhalen. De geldinzameling gaat door, en moet doorgaan, omdat men voor geld alles kan kopen wat nodig is. Men begint zich nu toe te leggen ook op andere middelen dan die van lijst en bus, van overwerk en loonsafstand. De gedachte komt als vanzelf op de belan geloze uitvoering, waarvan de opbrengst geheel ten bate van het rampenfonds komt. Reeds horen wij, dat de Noren voor de getroffenen gaan schaatsenrij den. Dat is een voorbeeld, dat gemakke lijk met andere kan worden aangevuld en misschien prikkelt tot variëring. Wij achten het echter onze plicht, op gevaar af van goede bedoelingen te kwetsen, er op te wijzen dat hier zekere gevoelsgrenzen liggen die men niet moet overschrijden. Een hulpactie-hardrijde rij in Noorwegen overschrijdt die gren zen niet. Noorwegen ligt ver af. Maar voor ons besef gaat het niet, hier in Nederland het amusement in dienst der naastenliefde te stellen. Wij hier kunnen deze zaak niet zo vlot for muleren, dat we zeggen: Kom, daar zijn mensen in nood, wij willen ons amuse ren, en nu paren we het nuttige met het aangename door met de opbrengst van onze pret hun leed te lenigen. Hier schrijnt iets. Deze ramp tocK is zo vreselijk, en raakt ons zo van dicht bij, dat wij de behoefte aan hulp voor de levenden niet los kunnen zien van al die doden en nog dagelijks stervenden, waaraan die levenden nog met alle veze len verbonden zijn. Waar zoveel doden zijn, daar danst men niet, daar stalt men geen geestigheden uit, daar past geen enkel amusement of nog zo gestyleerde vorm van levensvreugde. Ons volk moet niet trachten de rouw, in haar meest diepe en menselijke zin, te ontwijken. Enkele weken van nationale rouw, waar in alle uiterlijk amusement gebannen is, een soort van vasten, past het best op de toestand waarin ons volk geworpen is. Daarom achten wij boksmanifestaties en cabaretvoorstellingen, om maar twee dingen te noemen die aangekondigd zijn, niet gepast, hoe voortreffelijk ze ook bedoeld zijn De hulp aan de leven den moet haar uiterste spankracht kun nen bereiken, zonder dat de rouw om de doden wordt geschonden of gestoord. Aan deze opgave ontkomen wij niet.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1