Planta DEENIGEDIE (JDURFT TE ZEGGEN: Kan voor een sterke „Churchill-dijk langs de gehele Britse Oostkust Lof voor het optreden van militairen bij het reddingswerk Spreken in het openbaar Alléén bü uw bakker Zo anders, zo verrassend smaakt alleen Plants omdat ze is O H. VS. FRIESCH DA0B1AH HEEM DE 2 Happen-proef! Nieuwe dreigende storm In de afgelopen nacht om 1 uur stak aan de gehele Britse Oostkust een storm op, die een nieuwe ramp deed vrezen voor de reeds zwaar getroffen Britse ge bieden. Later in de' nacht nam de wind in kracht af en er bestond hoop, dat een twsede ramp bij de vloed in de vroege ochtenduren zou uitblijven. Twee duizend personen, die weigerden het eiland Canvey te verlaten, werden gewaarschuwd voor de dreigende vloed. Het water op dit eiland is Woensdag ochtend langzaam begonnen te zakken. De politie heeft maatregelen getroffen cm plundering tegen te gaan. Zij contro leerde alle voertuigen en voetgangers die het eiland wilden betreden. Alleen het belangrijke verkeer en personen die deel nemen aan het reddingswerk, werden toe- gel aten. In de door de overstroming geteisterde gebieden vroeg men zich af, waarom er geen waarschuwing gegeven was. Een lid van de raad van het Graafschap East Suffolk zei, dat, indien er een waarschu wing gegeven was, misschien minder mensen zouden zijn verdronken. Het aan tal slachtoffers bedroeg in totaal gister morgen 260. ('n Aantal omgekomenen was meer dan eenmaal in vorige opgaven be grepen, vandaar een lager getal). Nieuwe dreiging Te Kings Lynn (Norfolk) werd de toe stand "Woensdag opnieuw gevaarlijk, door dat de rivier de Öuse buiten haar oevers is getreden. Ruim veertig huizen te Wat- lington eri St. Germans moesten worden ontruimd. In de vroege ochtenduren van Woensdag steeg het water verder en het dreigde Kings Lynn af te snijden. bedaarde in de nanacht Met vliegtuigen, schepen, vrachtauto's en treinen worden millioenen zandzakken aangevoerd om de zeewering te herstel len. Groot plan Naar het conservatieve blad „Daily Mail" meldt, is een plan opgesteld voor de aanleg van een 400 km. lange dijk, die de gehele Oostkust zal beschermen. Deze dijk, die naar Churchill zal worden genoemd, zal honderden millioenen pon den kosten. In België In Ostende, de Belgische stad die het meest van de overstromingen te lijden heeft gehad, hebben brandweerlieden uit alle delen van België en soldaten, ge werkt aan het leegpompen van souter rains en het verwijderen van bedorven overblijfselen om het verspreiden van ziekten tegen te gaan. Grote hoeveelheden bedorven voedsel en kapotte voorwerpen werden op stapels geworpen en met kalk bedekt. Vanwege de aanwezigheid van een groot aantal ratten is men zeer op zijn hoede. De politie hield iedereen aan, behalve de bewoners en personen, die deelnamen aan het reddingswerk buiten de stad, om plunderingen en overlast door een grote toevloed van nieuwsgierigen te voorko men. In de haven van Ostende werden de gewone werkzaamheden hervat. De boot van Dover liep normaal de haven Dulles en Stassen naar Den Haag De Amerikaanse minister van buitenl. zaken, Dulles, en de directeur van het Bureau voor wederzijdse veiligheid (M. S. A.). Stassen, die een oriëntatie-reis door West-Europa maken, zullen morgen, Vrijdag, per vliegtuig vanuit Bonn op Schiphol aankomen. Zij zullen in Den Haag door H. M. de Koningin in audiën tie' worden ontvangen en besprekingen vopren met minister-president Drees en de ministers Beyen en Luns. D-trein Bazel—Amsterdam by Luik ontspoord De D-trein van Bazel naar Amsterdam via LuikMaastricht is 20 km voor Luik ontspoord. Er zjjn geen doden of zwaar gewonden; wel werden enige reizigers licht gewond. Of zich hieronder Nederlan ders bevinden, is nog niet bekend. De rei zigers van de ontspoorde trein zjjn per extra trein naar Nederland vervoerd. Drie soldaten en twee leden van het Marine-personeel zijn omgekomen bij de reddings-acties, die door het leger worden ondernomen, zo deelde Minister Staf gistermiddag in de Eerste Kamer mede. Met grote waardering sprak de be windsman over het optreden van de militairen. Zij werken met grote voortva rendheid en met de inzet van hun leven. ..Wij kunnen de grootste waardering hebben voor de snelheid waarmede de militaire organisatie werkt". De militairen zijn met grote spoed di rect na de oproep naar hun onderdelen teruggekeerd. De enkelen die zijn achter gebleven, zullen worden gestrafd. Bij het opleggen van die straf zal rekening ge houden moeten worden met de ernst van de situatie. De samenwerking tussen de verschillende organisaties noemde de Mi nister uitstekend. Er zijn zeer bijzondere pretaties verricht en de vliegtuigen heb ben uitstekend werk gedaan. Met dank baarheid sprak Minister Staf over de buitenlandse hulp. Reeds Zondagnacht arriveerde de eerste materiële steun van over dc grenzen. Amerikanen, Fransen, Belgen, Britten en Denen hebben hun vliegtuigen en een groot aantal motor- vletten beschikbaar gesteld. De herha lingsoefening van de 44ste regiment ge vechtsgroep, die on 1 Maart zou beginnen, gaat niet door. De kazernes in de nood- gebieden worden ontruimd en beschik baar gesteld voor evacué's. Talloze goe deren uit de militaire magazijnen zullen bestemd worden voor de noodgebieden. Dé zeer grote bedragen, die gemoeid zullen zijn om de nood te lenigen en de herstellingswerkzaamlieden aan te pak ken zullen opgebracht moeten worden zonder dat de defensie-inspanning ver minderd kan worden. Zo stond hoe kan het ook anders ook bij de debatten over de Oorlogsbe groting de nationale ramp in het middel punt der belangstelling. Verschillende persorganen hebben de Eerste Kamer een verwijt gemaakt, dat zij het voorbeeld van haar „jongere" collega aan de over zijde van het Binnenhof niet heeft ge volgd. Wie men ook een verwijt wil ma ken over deze vergaderingen, de Eerste Kamer treft geen schuld. Voorzitter Jonk man heeft aan de Ministers gevraagd wat zij wensen. De Ministers v. d. Kieft, De Bruyn en Staf hebben zich op het stand punt gesteld liever hun ontwerpen te willen afhandelen. De hoofdmoot in dit debat was de vraag, of „de ethische welzijnsvérzorging" van bet Humanistisch Thuisfront geen tekort doet aan het zendingsbevel der kerken. De a.r. afgevaardigde Algra vervulde stellig de hoofdrol in deze belangrijke beschouwingen. Ook de heren Wendclaar (wel), Ruys de Beerenbrouck (kvp) en In t Veld iPvdA) mengden zich in dit debit, dat wij wegens gebrek aan plaatsruimte tot onze spijt niet volledig kunnen weergeven. Minister Staf zei toestemming te hebben gegeven tot het houden van bezinningsbijeenkomsten om dit Thuisfront in de hand te houden. Jaarlijks kunnen 4000 protestantse en 4000 rooms-ka- tholieke soldaten vier dagen verlof krijgen voor bezinningsbijeenkomsten. Voor hen loopt de organisatie langs de normale weg. Het Humanistisch Thuisfront mag deze bij eenkomsten niet laten bijwonen door minder jarige soldaten of door de kerkelijke jeugd. Overigens wees minister Staf er op. dat de hele kwestie van het Humanistisch Ver bond een kwestie van Regeringsbeleid wordt als men het optreden van dit Verbond moei lijker wil maken dan thans geschiedt. Wat de verdediging van ons grondgebied betreft merkte hij op. dal de vaste wil be staat om het Nato-ge'oied integraal te ver dedigen. Er bestaan geen nationale plannen In vergelijking met andere bondgenoten biedt Nederland een redelijke financiële bij drage. De begroting werd z.h.s. aangenomen. Alleen de communisten waren tegen. Volgen de week Dinsdag komt de Eerste Kamer weer bijeen om enkele wetsontwerpen en de begroting van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening te behandelen. Als U zich wel eens afvraagt: .„Kan iedereen vlot, boeiend en angstvrij leren spreken in het openbaar?" en daarop beslist een afdoend antwoord wenst te ontvangen, dan nodigen wij U uit op Vrijdag 6 Februari a.s. in hotel „De Klanderij", Zuiderplein te Leeu warden te komen ter bijwoning van onze laat ste les waarop onze cursisten een „proef van bekwaamheid" zullen afleggen, ter verkrijging van het „Jonkers' diploma". Een beter antwoord als dat, wat U dan in de vorm van een keur van Interessante, leerzame en boeiende cause rieën zult ontvangen, is niet denkbaar. Wij twijfelen er niet aan of U zult versteld staan over de resultaten die iedereen door mid del van onze cursussen kan bereiken. Mogen wij U verwachten? Aanvang 8 uur. Toegang vrij. Jonkers' Instituut, Groningen Telefoon 30721 N.B. H.H. besturen van verenigingen, instellin gen enz-, vraagt ons om inlichtingen .over onze lessen voor besloten clubs. Ujroeft erde meik en eieren uit Voor Uw man. Uw kinderen en Uzelf is de 2-happen- proef een overtuigend bewijs. De natuurzuivere smaak van Planta is uniek. U proeft het onmiddellijk. Planta ie bereid uit niets dan pure plantaardige vetten. Juist daardoor is ze bovendien voedzamer en lichter verteerbaar. En GRATIS 80 schitterende actie- foto's van de Olympische Spelen, voor Uw kinderen, voor Uw man of voor Uzelf.., Vraag en Aanbod Prijs in deze rubriek 1-10 woorden L(elk woord meer 10 cent.) Brieven onder no. 50 cent extra Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. PERS. GEVRAAGD Spoed! Welk eenv. Gercf. meisje (2140 j.) wil in klein gezin (één kindje v. IVz jaar) de zorg voor de huishouding op zich nemen. (Intern). Des avonds desgewenst vrij. Wordt geheel als huisge note beschouwd. Br. o. no. 114 bur. F. D. Aankomende Kappersbe diende of leerling. E. F. Arnold, Papaverstraat 5, Leeuwarden. PERS. AANGEBODEN Biedt zich aan een jonge Boerenarbeider, best kun nende melken, goed met paarden kunnende om gaan. Woning moet dis ponibel zijn, met electr. licht. Brieven onder r.o. 112 bur. F, D. B. z. a- op 12 Mei een Boerenknecht, 17 jaar. N. Herv., goed kunnende melken. Br. en jnl, bij K. Reinsma, Idsegahuizen, telef. Makkum 44. n dringende gevallen i.» kan men, bii geen gehoor ten kantore, op één der volgende nummers te Leeuwarden tele foneren 4 6 9 5 Expeditie en bezorging Th. Nieuwland, Emmaplein 9 8 0 9 8 Stadsredactie A. Algra Jr Plantsoenstraat 3 4 3 9 0 Provincie-red. - Kunst H. Kïngmans, Marnixstraat 12 3 9 2 1 Provincie-redactie H. L. H. v.d. Molen, Frans v. Mierisstr. 12 DIRECTIE FRIESCH DAGBLAD Autorijschool BAKKER Nieuwe handige leswagen met dubbele bediening Gedipl. instructeur der Ned. Org. S.N.O.P., A.N.W.B. en K.N.M.V. Bleeklaan 74, Tel. 7010 Ook in eigen wagen lesrijden voor Rijbe wijs BE en C Vraagt inlichtingen. Doe meer met kaas Geraspte Kaas 30 ct. per ons (100 gr.) KRUIZE ZN Wortelhaven 85, Telef. 5676 U weet wel tussen Voorstreek en Eewai VflN 1615 Veilig - Vlot -Voordelig Schrans 57-59 Leeuwarden Telef. 5552 Tevens STORM-, EEDRIJFS- en andere SCHADE-verzekeringen. Brandpremie voor burgerhuizen en -inboedels slechts 40 cent per f 1000. l'e koop aangeb. Auto's Diverse merken, luxe en bestel Billijke prijzen. Autoverhuur. Ruime stal ling. Veldhuis, Valerius- straat 11, Telef. 7558. Garage Lijsterstraat 28 Telef. 5375 Plaatst Uw FAMILIE-BERICHTEN in het c:dSj uwaida. SPECIAALZAAK !K STOFZUIGERS LEEUWARDEN NfcywÈSTADlOt IEL 4753 P.S. Door omstandigheden een n.'euw N.S.F. radiotoestel aangeboden voor ze°r billijke prijs. Geboren Met blijdschap en grote dank aan God geven wij kennis van de geboorte Van een welgeschapen zoontje en broertje Dirk. P. de Graaf P. de Graaf-v. d. Ploeg Hendrikje. VauxhaÜ, 30 Jan. 1953. Alberta Canada. I Getrouwd Belegen vette Edammers 23 ct. per 100 gram KRUIZE ZN Wortelhaven 85 Telef. 5676 U weet wel tussen Voorstreek en Eewal. Personeel gevraagd Binderd Kempenaar en Maria Stavinga zijn getrouwd op 30 Jan. 1953 in cle Y.M.C.A. fce Brantfort. 30 Jan. 1953. Cainsville R. R. 2 (Ont.) Canada. Echtvereniging D.V. 9 Febr. a.s. hopen onze geliefde ouders J.' Kort en T. Kort'Stoker hun 25-jarige echtvereni ging te gedenken. -Dat de Here hen nog vele jaren mag sparen, is de wens van hun dankbare kinderen. Roelof Ale Ale Richard Rinze. Gelegenheid te felicite ren aan het adres: Scho- terlandseweg 68. Hoornster zwa a g, 3 Februari 1953. De Here van leven en dood beeft na een smartelijk aards lij den, in Zijn hemelse heerlijkheid opgeno men. onze schoonzoon en zwager Johannes van der Molen, op de leeftijd van bij na 38 jaar, geliefde echtgenoot van M. Bremer. De diepbedroefden: Burum: J. P. Bremer IJ. Bremer-Mellema Mount Brydges (Canada): j. M. Kenkéma A. T. Renkema- Bremer Burum; P. Bremer H. Bremer-de Poel Driebergen: J. Bremer S. Bremer-Vesnendaal Leeuwarden: D. J. Vsenstra T. A. Veenstra'-Bremer Kollumerpomp: M. Bremer W. Bremer-de Boer Groningen: A. Bremer Burum: G. Bremer F. Bremer. Burum, 4 Febr. 1953 Grouw. Het Bestuur der Chr. Nat School te Grouw vraagt z. sp. m. voor zijn drie: mansschool een Hoofd. (Ned. Herv. conf.), akte vereist, na-akte ge wenst (f120). Brieven m. volledige inlichtingen vóór 13 Febr. a. h. Hoofd der Sell. L. Elzinga, Pa- viljoenstr. 50. Grouw. Het Bestuur der Geref. School te Ferwerd vraagt, zo mogelijk per 1 Maart a.s. een Handwerk-ondenvijzei'es, in het bezit van akte k. Sollicitatie-brieven spoedig mogelijk aan het hoofd der school J. Pen- ninga. Gevraagd een flink Dagmeisje, niet ben. 17 jaar .Eewai 73, Leeuwarden. Gevraagd een jongste Kantoorbediende, T.V.K., Eewal 73, Leeu warden. Gevraagd op 12 Mei een Boerenarbeider met of zonder jongen. Beste melker. Woning m, electr. licht aanwezig. Br. onder no. 113 bur. F. D. Voor terstond of 12 Mei flinke Boerenknecht, 16 tot 19 jaar bij E. Hiem- stra, Schuilenburgerweg 13. Oostermeer. Gevr. 12 Mei een Boerenknecht, b. k. m. en m. p. omgaan, gemengd bedr. M- J. Post- ma, Witmarsum. MARKIEZEN! Winterprijzen nü bestelt spaart z'n geld. Friese Nagelkaas 21 ct. per 100 gram KRUIZE ZN Wortelhaven 85, Telef. 5676 U weet wel tussen Voorstreek en Eewal Er is geen artikel waar Uw vrouw zo slecht buiten kan dan haar STOFZUIGER Vooral als straks de schoonmaak aan de beurt is. Omdat wij op het ogenblik een mooie serie hebben staan, die met Uw beurs overeen komt, raden wij U aan, nü Uw oude in te ruilen tegen één uit onze sortering nieuwe of gereviseerde machines, allé met 1 jaar schriftelijke garantie. Mooie handstofzuigers f 55f 85 enz. 1 Hoover klop-, veeg- en zuigmachine f 90 1 R-tsema klop-, "veeg- en zuigmachine f 125 Sledemodellen in prijzen v.af f 60, compleet waaronder „ERRES" enz. 1 bijna nieuwe Vloerwrjjver f 85. Voorts alle merken voorradig, zoals Ru ton, Er- res, H.E., Fridor, Excelsior, A.E.G. Mielc, P~o- tos enz. Demonstratie en taxatie door geheel Friesland gratis. SG'.ALÏIKLAAS TERUG? „De Végé-kruidenier lijkt wel op Sinterklaas", schrijft Mevr. Jans. „Bij de boodschappen krijg ik altijd geldzegels cadeau!'' PLAATST UW familieberichten IN DIT BLAD

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4